Toeristenstroom nog niet overweldigend groot - H Maak gratis proefrit Tsjombe'» leger bezet stad van tegenstander Geen Algerijns- Frans gesprek? Weer werkt tegen Naast Duitsers opmerkelijk veel Franse gasten Enquête voor het concilie Gure Pasen niet regen Nationaal Bevrij wijst derde deelnemer af Chinese priester in gevangenis gestorven Drie spelers van Ajax op de rand van schorsing Engelse betoging tegen kernwapens Katangees witboek op komst over gruivelen in Manono Toenemende plankenkoorts Auto tegen boom ZATERDAG 1 APRIL 1961 8972 voorstellen CONTROVERSE OM MESSALI HADJI 20 pagina s (Van onze correspondenten) LANGS DE GRENS, 1 april De totale indruk van het toeris tenverkeer naar ons land dat vooral gericht is op de Bollen streek en de grote steden in de randstad Holland is: niet over weldigend zoals vorig jaar, maar toch meer dan druk. Weer vele tienduizenden zijn dit Paasweek einde naar ons land getrokken, ondanks het gure en buiige weer dat een verblijf in de open lucht niet steeds even aangenaam maakt. Het leeuwenaandeel wordt ook nu geleverd door de Duitsers. Geschat wordt dat onze ooster buren ongeveer zestig procent uitmaken van het totaal aantal toeristen. Na hen komen er bij zonder veel Fransen, zoveel dat de hotels in Breda en Rotterdam vrijdagavond snel volliepen en de gasten moesten worden doorge stuurd naar Den Haag, Haarlem en Utrecht. O Groot, Muller en Swart Het weer in Europa Hierboven een sterk sprekende opname van een detail van een kapiteel, dat te vinden is in de romaans kerk van Saulien in Bourgogne. Het stelt de engel voor die, gezeten op het lege graf, degenen a liet lichaam van de Heer komen zoeken, naar elders verwijst. Onder op dc foto ziet men ten verbijsterde vrouwen, die waren gekomen om het lichaam te zalven. Dc simpele uitdrukkmgsmia i- len van die tijd 12de eeuw) blijken in staat om met onnavolgbare krachten spontaneïteit te va lij zen naar de grandeur van het heïlsfeit, dat wij met Pasen vieren. Maandag, Tweede Paas dag, zal ons blad niet ver schijnen. DE DIRECTIE. V.S. deporteren figuur uit de onderwereld (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 1 april Bepaald als een donderslag bij heldere hemel kan de gisterenmiddag gedane bekendmaking dat „bij de huidige stand van zaken de delegatie van de voorlopige regering der Alge rijnse republiek zich niet naar Evian zal kunnen begeven" niet worden beschouwd. Maar, na de opleving van het optimisme, die zich eergisteren had voorgedaan na de publikaties te Parijs en te Tunis van de nagenoeg gelijk luidende communiqués over de opening op 7 april der „pourpar lers" (besprekingen met onder handelingswaarde), heeft de me dedeling toch wel gewerkt als een ware „coup de théatre". Veronderstellingen Deur op een kier Een Duitser gedood: vijf gewonden HET NIEUWE DAGBLAD Bij de grenspost te Elten maakte een fotograaf met zijn tele lens deze aaneengesloten slang Duitse auto-toeristen, die de vier vrije dagen in ons land gaan dooi brengen. Naar schatting is ongeveer vier vijfde van de hotelaccomodatie in het westen volgeboekt. De pensions zijn in het al gemeen maar matig bezet. Reeds en kele weken geleden waren de hotels in en rond Amsterdam besproken. Vrij dagavond moesten degenen die geen hotel hadden gereserveerd verwezen worden naar plaatsen als Alkmaar, Haarlem en Hilversum. Particuliere adressen worden ingeschakeld, maar niet in grote mate. Het hoofdkantoor van de V.V.V. in de hoofdstad had het ,.behoorüjk druk", echter niet zo druk als vorig jaar op Goede Vrijdag. Men verwachtte dat vanavond de stroom groter zal worden. In Den Haag tiene- veingen werden eveneens aanmerkelijk minder vreemdelingen verwezen naar hotels en pensions dan vorig jaar. Naast Duitsers waren ook hier veel kransen. Men heeft nog geen beroep behoeven te doen op de duizend „nood adressen" bij particulieren, maar men verwacht wel dat dit vanavond het geval zal zijn. Dc grensposten hadden geen moei te het verkeer te verwerken. Vrijdag tegen het middaguur kon men in El- VATICAANSTAD, 31 maart (KNP) 311 Italiaanse bisschoppen, 451 Europe se (van wie 9 Nederlandse), maar geen enkele bisschop uit Hongarije, Tsjecho- Slowakije en 1 uit Letland hebben hun antwoord ingestuurd op de enquête, die de Curie bij het wereldepiscopaat heeft ingesteld. Dit wordt onthuld in de Osser- vatore Itomano. De wensen en suggesties, welke in al deze brieven naar voren z(jn gebracht werden door het secretariaat der vóór bereidende commissie tot zo beknopt mogelijk geformuleerde voorstellen sa mengevat en volgens inhoud en strek king in iwee lijvige boekdelen gerang schikt, die tezamen 1557 bladzijden tel len. De 8972 voorstellen welke zij bevat ten, bestrijken het gehele terrein van Leer en Discipline der Kerk. HONGKONG, 31 maart (UPI) Een Chinese priester, die indertijd door de communistische autoriteiten tot vijf tien jaar gevangenisstraf werd veroor decld, is op 20 januari in de gevan genis gestorven, nadat hij zeven jaar van zijn straf had uitgezeten. De 53- jarige priester. Wang J en-s jen, werd, met twaalf andere geestelijken, veroor deeld in hetzelfde proces waarin de be kende Amerikaanse missie-bisschop mgr. James E. Walsh twintig jaar kreeg. Dit bericht werd vandaag in Hongkong gepubliceerd door een ka tholieke krant. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 1 april Henk Groot, Swart en Muller, de drie internationals van Ajax, hebben gisteravond bun ex cuses moeten aanbieden aan het be stuur, dat daarna pas besloot hen niet te schorsen. De drie opelers zouden van middag niet. meespeden in de wedstrijd tegen Rapid omdat zij doelbewust niet hadden deelgenomen aan de club training. Zij vonden al voldoende te heb ben aan de centrale trainingen voor het Nederlands elftal. Ajax komt nu met slechts één vervan ger in het veld, namelijk voor Keizer, die in Portugal met het jeugdelt'tal speelt. 1 DE BILT, 1 april Boven Groen land ligt ai vele dagen een sterk lioge- drukgebied waardoor koude poollucht via IJsland naar het zuiden stroomt. Op IJsland vroor het gisteren in do middag van een tot drie graden. Een storing met sneeuwbuien trok vrijdag middag via Denemarken naar de Oost zee. Een volgende storing (rekt van daag over de Noordzee naar het zuid oosten en brengt in ons land opnieuw enkele buien. Eerste Paasdag zal een rug van hoge druk opklaringen bren gen zodat het weer wellicht op beide Paasdagen een wat minder buiig ka rakter heeft, maar de lucht die ons land bereikt komt uit het noordwesten zodal (ie middagtemperatuur tussen 8 en lü gr. blijft schommelen. Dit bete kent dat wij'ook tijdens zonnige perio den het nog niet zonder jas zullen kun nen stellen. Zondag; Zon 3.14—39.14. Maan 20.44—7.04 Maandag: Zon 6.12-19.16. Maan 21.55-7.30 Dinsdag zon 6.10-19.18, Maan 23.05-8.01 LONDEN, 31 maart (AFP) Twee groepen tegenstanders van kernwapens hebben zich vrijdagochtend in Groot- Brittannië te voet op weg begeven naar Londen, één vanuit Aidermaston in Berkshire en de andere vanuit, de omge ving van de NAVO-basis te Wetherfield in Essex. Toen de stoeten op weg gin gen, bestonden zjj in totaal uit dertien duizend mensen. Tijdens de mars naar Londen kan het aantal deelnemers ech ter toenemen. De betogers willen maan dag op Trafalgar Square in Londen aankomen. Station Weer «tax min tfrnp tertio gisteren 'i* tin geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen regen regen geh. bew. Den Heldei •ypenburg Vüssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven - Zd.-Lnr.bur* S«w Stockholm on5 Oslo onbew. Kopenhagen zw. beW- Londen geh. beW- Amsterdam regenbui Brussel Luxemburg Pa rij f Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Jtfünchen Zürich Geneve Locarno Wenen llome regen zw. bew. motregen geh. bew. licht bew. ba]f fcew. sneeuw Zvv- bew. zw. bew z^-bew] onbew regen onbew.. 8 9 9 8 10 9 11 10 4 5 5 -14 9 11 11 16 15 16 17 8 12 12 14 16 15 17 5 0 8 -1 6 4 7 7 -7 -7 -2 9 10 2 12 -1 6 7 1 2 3 0.6 0.1 3 2 3 2 0 0 0 5 0 1 0.2 0.4 0.2 O 0.6 0 1 6 4 3 0 Een overzicht van het caravankamp in het Amsterdamse bos, waar op Goeds Vrijdag al kamplustigen een plaatsje hadden gezocht. ten van een zekere drukte spreken. Bij de grensovergangen in Limburg schatte men de toeristenstroom op ongeveer de helft van 1960. Toch zijn zo'n vijftigduizend Duit sers via deze posten ons land binnen gekomen. Opmerkelijk was liet, dat een groot deel van hen bestond uit dagjes- ménsen, die 's avonds naar huis terug keerden. Limburg meldde niet veel door gaand verkeer. Elten en Glanerbrug daarentegen wel. Vele Duitsers hebben de nacht in Arnhem cn omgeving door gebracht. Daar waren de duurdere ho tels voor de Paasdagen alle volgeboekt. De Limburgse kantoren aan de Bel gische grens konden de drukte best aan Alleen in Eysöen was het iets drukker dan normaal, niet zozeer door Belgische alswel door Franse Paasgas- t.en, op weg naar het westen van ons land- j Dc grensovergangen in Brabant had den meer verkeer dan anders te ver werken, vooral Wernhout had het zeer druk met de vele passerende Fransen en Belgen. De grote steden van het westen bo den een in het voorjaar en zomer bekend beeld: vele Duitse auto s op de parkeerplaatsen, echter niet zoveel bussen. Deze verwacht men vooral Eerste en Tweede Paasdag, vooral als het weer iets gunstiger wordt. Een groot aantal Duitse wagens pro fiteerden van de nieuwe verbinding Zevenaar-Arnhem, zoals vele Fran-; sen en ook Belgen via de brug bij Gorkum sneller in het westen kwa men dan gewoonlijk. In de Bollenstreek was het gisteren bepaald stil. Er was niet veel te zien. Ondanks het optimistische bericht van de V.V.V. Zuid-Holland bleek de bloei 3) de velden danig tegen te vallen, ier en daar op beschutte plaatsen zoals Keukenhof zag men hyacinten en vroege tulpen in bloei. Er was op vallend weinig hotelruimte in deze streek gereserveerd. Overigens werd in Haarlem een druk weekeinde ver wacht. Uit het westen kwam een grote stroom Nederlandse gasten naar Zuid- Limburg. De eersteklas hotels in toe ristencentra ais Valkenburg, Vaals en Slenaken zijn geheel volgeboekt. Deze gasten zijn afkomstig uit de grootste steden van ons iand. Eén Valkenburgs hotel zit grotendeels vol met jeugdige EngeJse gasten: een groep van ruim 300 scholieren die van Zuid-Limburg excursies naai België en Duitsland gaan maken. De eerste kampeerders zijn ook reeds in Valkenburg gesigna leerd. Een zestal jongelui uit Keulen heeft nl. hun tenten opgeslagen in de Eurocamping waar ook enkele caravans met Nederlandse gasten zijn gearri veerd. (Advertentie) Vraag de dealer of schrijf aan Daf Eindhoven 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiii LEOPOLDSTAD, 1 april (Reuter, UPI) Militairen, die in dienst staan van de Katangese president, Moisje Tsjombe, hebben zich meester gemaakt van de stad Manono in het noorden van de provincie. Manono was de hoofdstad van de „Staat Loeaiaba", die enkele maanden geleden door opstan dige Baloeba. aanhangers van Loe- moemba, is gesticht. Bij de opmars van de Katangese militairen hebben zich enkele gevechten voorgedaan, waarbij zeven Baloeba de dood vonden. De stad zelf is de Katangezen zonder slag of stoot in handen gevallen. De mededeling van de herovering is gedaan door de Katangesa vice-presi dent Jean Kibwe. Hoofd van de ..staat Loeaiaba" was Mwamba floenga, die de beschikking had over 600 soldaten, die hem ter beschikking waren gesteld door de Loemoembistische heerser van Oostprovincie, Gizenga. Het hoofdkwartier van de V.N. m de Congo is door het succes van Tsjombe verrast. Het Sovjetpersagentschap Tass meent, dat de Verenigde Naties ..mede plichtig" zijn aan de bezetting van Ma nono door Katangese troepen. De regering van Katanga heeft de publikatie aangekondigd van een wit boek' over de misdaden, die in Manono zijn begaan door de Baloeba en andere aanhangers van Gizenga. Manono, dat een centrum van de tinwinning is, is reeds geruime tijd geleden door de Europeanen verlaten. NEW YORK, 1-april Achttien.La tijns-Amerikaanse landen hebben gis teren een ontwerpresolutie ingediend, waarin de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad de V.S., de Sov jet-Unie, Engeland, Frankrijk en natio nalistisch China verzocht wordt 70 percent van de kosten die de V.N. in 1961 in de Congo zullen maken, voor hun rekening te nemen. Voorts stellen deze 18 landen voor om 25 procent van deze kosten te laten betalen door de lan den, „wier investeringen in de Congo meer dan een miljoen dollar bedra gen". De resterende 5 procent zou opge bracht moeten worden door alle leden van de V.N. De bijdrage van elk land moet vastgesteld worden naar rato van het bedrag waarvoor het wordt aange slagen in verband met de totale kosten van de volkerenorganisatie. WASHINGTON, 1 april (UPI) Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft bekend gemaakt, dat Frank Costello, een man van Italiaanse af komst die een van de leidende figuren van de Amerikaanse onderwereld is, zal worden gedeporteerd. Costello ver blijft thans in de gevangenis, waarin hij terecht is gekomen wegens belasting schuld. In juni zou hij vrijgelaten worden. De mededeling had de vorm gehad van een conclusie, die volgens de mi nister van informatie der .voorlopige Algerijnse regering" Yazid te trekken viel uit een even tevoren door de voor lopige regering gepubliceerd commu niqué. Daarin werd gesteld dat „na dc publikatie van de twee officiële com muniqués de te Oran afgelegde ver klaring van de Franse minister van staat, Louis Joxe, betreffende een on derhandeling met de lakeien van liet kolonialisme (waarmee de met het FLN concurrerende Algerijnse rebelienorga- nisatie MNA wordt bedoeld), de onder handeling die 7 april te Evian moest aanvangen, op losse schroeven had ge steld". Wat de gewraakte verklaring van minister Joxe behelst? Volgens een verslag van het Franse persbureau dit, dat hij (Joxe) „liet Mouvement Natio- naliste Algèrien zou ontmoeten, zoals hij het FLN zou ontmoeten?. Het was het antwoord geweest op de vraag van een journalist, die behelsde of onder „de andere Algerijnse stromingen" die Joxe zou raadplegen, ook het MNA be grepen moest worden. Men kan er uiteraard zo men niet moet zeggen ternauwernood over twisten of deze uitlating van mi nister Joxe een gelukkige is geweest. In ieder geval was hij uitermate ge- eigend om de ternauwernood bezwo ren achterdocht en verontwaardiging, die de woensdagavond door minister Terrenoire te Parijs begane „lees fout" bij de voorlopige Algerijnse re gering had gewekt de „consulta ties van Evian" weer volop te activeren. Dc Franse regering heeft tot dusver re nog niet officieel op de „coup de theatre' vanuit Tunis gereageerd. Pre sident De Gaulle was overigens toen het nieuws bekend werd reeds afgereisd naar Colomby-les-Deux-Eglises om daar op zijn privé buitegoed het Paas weekeinde te gaan doorbrengen. In Pa rijse regeringskringen stelde men gis teravond echter in het licht dat uit alles tot dusverre afdoende duidelijk was ge bleken dat, hoe dan ook, de Franse regering het FLN als veruit de belang rijkste gesprekspartner beschouwde en dienovereenkomstig behandeld. En tij dens de „geheime contacten" van fe bruari j.l. zou de „voorlopige regering" begrip hebbengetoond voor de overi gens nooit onder stoelen of banken ge stoken bedoeling der Franse regering om ook met de ..andere stromingen" beraad op te nemen. Bij het zoeken naar de werkelijke beweegredenen van het opzienbarend initiatief van de „voorlopige regering het beroep op Joxes verklaring be schouwing e.i als voorwendsel hoort men in regeringskringen drie veronder stellingen opperen. De eerste is dat het FLN zou kunnen duchten dat de cöncurrenrendc MNA, die momenteel in Algerije weliswaar weinig invloed heeft, in de toekomst aanmerkelijk aan kracht zou kunnen winnen. De tweede veronderstelling, enigszins het tegen- deel van de eeerte, houdt in dat de voorlopige Algerijnse regering ten gevol ge van zeer recente te Cairo cn Mos kou verkregen toezeggingen zichzelf buitengewoon versterkt voelt en dus ie den meent te hebben zich aanmerkelijk ongemakkelijker te tonen dan z'l geleden nog meende zich tc kunnen veroorloven. Maar aan beide veronder stellingen zit vast dat de .•voorlopige regering" bij voorbaat en voor alle toe komst het MNA definitief "^geschakeld wenst te zien en zich zelf erkend wenst te zien als de enige representant an het Algerijnse nationalisme, zo met ai gerije's enige politieke macht. De derde veronderstelling oppert, d de „voorlopige regering a lcen maar tijd wil winnen, mogelijk cm eerst t kunnen vernemen wat president De Gaulle te berde zal brengen in zfa voor 11 april aangekondigde persconfeien Maar het is dc vraag of in deze ge wijzigde omstandigheden President De Gaulle zijn persconferentie op de voor ziene datum doorgang aal laten den. Indien president Dé Gaune voor liet houden van zijn perscoiRerentie 11 april had uitgekozen vier dagen na de opening van „Evian", was dit juist mede dat hij zijnerzijds eerst hadl wil len afwachten welke „draai" de cmder- handelingen van Evian zouden hebben genomen. In haar communiqué steit, de voor lopig. Algerijnse regeruig opmeii" ook haar wil vast „om op de kortst mogelijke termijn onderhandelingen te openen en tot vrede te Seraken. De deur is blijven aanstaan, aldus com mentarieert men hierbij, yooralsnog blijft liet volkomen onzeker «anno r de deur weer voldoende open zal gaan, temeer waar dit slechts lijkt te kunnen gebeuren indien de Franse regering opnieuw bereid is een ol "jcer eei zijdigc verregaande tegemoetkomingen te doen, om niet te zeggen bereid is te capituleren. Maar mogelijk zal de door de acttivisten van Algene Frah- raise ontketende terreur, die dt burge meester van Evian eerg.sternacht het leven heeft gkost. het FLN ook nu weer in de kaart spelen. WINTERSWIJK, 1 april Een per sonenauto met zes Duitsers uit Gelsen- kirchen is gisteravond even buiten Win terswijk op de Rijksweg naar de grens uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De zes inzittenden moes tem met min ol meer ernstige verwon dingen worden opgenomen in liet alge meen ziekenhuis alhier. In de loop van de nacht is de achttienjarige J. Mrot- zek overleden. De bestuurder van de auto. de 29- jarige E. N. uit Gelsenkirchen, verkeerde, naar de politie meedeelde, onder in vloed van alcohol. H(j heeft vannacht getracht, ondanks zijn vrij ernstige ver wondingen een hersenschudding en, een kaakfrketuur op eigen houtje het ziekenhuis te verlaten. De politie heeft hem in een cel opgesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1