PAASGROET VAN PAUS IN VEERTIEN TALEN PasenPermanente reden tot vreugdevolle vrede P :-'w' f «a LEDEN NIEUW-GUINEA- RAAD BEËDIGD Vele binnen- en buitenlandse autoriteiten in I foil an dia Vergaderingen van diocesane onderwijzersorganisaties Ergernis over uitblijven van salaris verbetering voor kleuterleidstérs m m Nog deze maand ontmoeting minister Lims-Kennedy Officieel Nederlands verzoek zou zijn ingediend ZEGEN „URBI ET ORBF IN ROME Communistisch China laat een Amerikaan vrij I Verbond van de Arbeid ter sprake Bromfietser doodgereden Jongens hielden wedren in straat De „Nachtwacht' verkocht Prof. De Quav in Nederland terug V B mm Menslievendheid Nederlandse vrouw in Frankrijk verongelukt Jonge joyriders duwen bulldozer op spoorlijn ft Geen Amerikaanse vertegenwoordiger iH J°ngeinan na ontsnap ping teruggekeerd Uit Utrechtse kliniek Stoffelijk overschot van ^bekende aangespoeld Geslaagde aprilgrap Rijk aan indrukken DINSDAG 4 APRIL 1961 PAGINA 5 VATICAANSTAD, 4 april (K.N.P.) Op Paaszondag heeft de paus vanaf de loggia van de St. Pieter, nadat hij de plechtige hoogmis in deze kerk had opge dragen, een Paaswens tot de wereld uigesproken, die door radio en televisie van verschil lende landen werd uitgezonden. De paus sprak voor een massa van vele duizenden, die zich op het St. Pietersplein had verza meld. Hij werd na afloop van het geven van de zegen „Urbi et Orbi" luid toegejuicht. HONGKONG, 4 april (Reuter) De regering van communis tisch China heeft besloten de 60- jarige Amerikaan Robert McCann, die in 1951 tot vijftien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld (op beschuldiging van spionage) vrij te laten. Dit meldt het pers bureau „Nieuw China". Echtgenoot bij botsing met auto ernstig gewond Saint QUENTIN, 4 april Vrijdag- Onze broeders Sportjasjes Prairie- Jackets Zomer pantalons 1° jaar 17.75 Paaszondag in Rome: de Paus geeft zijn zegen aan de immense menigte op het Sint Pietersplein. HOLLANDIA, 4 april (U.P.I., A.N.P.) In het receptiepavil joen van het paleis van de gou verneur alhier zijn zaterdagmor gen de leden van de Nieuw- Guinea-Raad plechtig beëdigd. „Verbijsterd" Verbijsterend In de misf Heroriëntering Mndanthren wasecht KLEURECHTHEIDSMERK VAN WERELDVERMAARDHEID p.c (Advertentie) De paus begon zijn heilwens met ile Woorden: „Ik ben de opstanding en het Leven", ontleend aan het evangelie van Johannes. Hij vervolygde: „Wij begroe ten weer de dag van het glorievolle Paasfeest van onze Verlosser Jezus Christus en hebben dat zo juist voor de Confessio van St. Petrus in de volle glans van de pauselijke ritus gevierd. Thans wordt het leest op zinvolle wijze bekroond met de pauselijke zegen Urbi et Orbi, vanaf de loggia van de St. Pie ter, die vandaag meer dan ooit in de zon, voor het aanschijn van de hele we reld straalt". In de afgelope nacht," zo zei de paus voorts, „hebben wij, bij het eerste mor genkrieken. ons tot Christus gekeerd en hebben wij tot driemaal geroepen: „Christus Licht. Gode zij dank". Een Paar weken vóór Christus' dood straalde datzelfde licht op de Tabor tijdens het gesprek van de goddelijke leraar met Mozes en Elias. En dat verliep zo le vendig en zo plezierig, dat Petrus uit- 1 riep: „Wat is het mooi en prettig hier boven te wonen!" Een paar dagen eerder herdachten wij de belevenissen van Maria en Mar tha, die hun tranen de vrije loop lieten over de dood van hun broer Lazarus, die al vier dagen begraven was. En Jezus weende ook. Maar de tranen van een goddelijke vriend waren ais de vonken van een overwinning, als de eerste voor boden van het geheim van Pasen. Wel ke woorden zijn tussen Jezus en Maria gewisseld! O, de zekerheid van de ver rijzenis en van het leven, d;e de mens heid door het bloed van Christus gega randeerd zjjn! De mensen zijn inderdaad helemaal verlost. „Ik ben de verrijzenis en het leven, wie in Mi' gelooft zal niet sterven in eeuwigheid, ook als hij al gestorven mocht zijn". Daarin iigt heel de betekenis van Pa sen besloten. Dit is het eeuwige feest, dat telkens weer uit het geheim van Christus wordt vernieuwd. Christus is inderdaad de glorierijke en on sterfelijke koning van de volkeren en tijden." De echtgenote van McCann vloog op ~8 maart naar China, nadat zij verno men had dat haar man, ernstig ziek Was en aan longkanker lijdt. Zij bezocht hem vorige week voor het eerst in zjjn gevangenschap. „Nieuw China" deelt mee, dat Mc- Can „onlangs" ernstig ziek is gewor den en dat zijn vrouw herhaaldelijk had Verzocht haar man naar huis te mo ten brengen. „De hoge volksrechtbank 'h de provincie Hopei heeft nu, in de freest van menslievendheid, het verzoek van mevrouw McCann ingewilligd. Mc- can zal op 5 april met zijn vrouw China verlaten," aldus het persbureau. McCann is een van de vijf Amen- kanen, die in een Chinese gevangenis Htten. Hij was vele jaren directeur ),an een Amerikaans in- en uitvoerbe- dfijf in China, toen hij in juni 1951 plot ting in Tientsin werd aangehouden. v'ddag is hier de auto van de 27-jarige ./'(h'rlandse sergeant der eerste klasse Buitelaar in botsing gekomen met „h tegenligger. De sergeant werd met U;n shock en een gecompliceerde oeen- euk opgenomen in een hospitaal te Chateau; zijn echtgenote werd op s,aK gedood. L.Pe heer Buitelaar, die werkzaam was j'J het administratieve detachement van geallieerde landstrijdkrachten een- faal Europa in Fontainebleau, was tmoedeliik met zijn vrouw op weg aar Nederland. USSELMUIDEN 4 april Gistermid-, Vpf hebben enkele jongens van onge- inrhf Aiiftien jaar van het gemeentelijk Wofstrleterrein alhier een bulldozer e Sgehaald. Ze zijn er mee gaan Hi den 'échjP de spoorbaan Kampen-Zwolle te- s,?aar moesten zij de bulldozer laten cr omdat zn geen kans zagen hem Weer af te krijgen. De rijkspolitie trfd gewaarschuwd. Nog voor er een v, naderde wist men het gevaarte dp iviiripnzodat zien De paus dacht op dit moment even terug aan de Goede Week en zei: „Dik wijls bevangt ons droefheid als wij den ken aan de ontelbare en schrikaanjagen de mogelijkheden, die leden van de men selijke gemeenschap ieder afzonderlijk in zich dragen. Ook zulke mensen zijn toch echt onze broeders in Christus. Op hen heeft toch ook betrekking het laatste oordeel en het gebed, -at Jezus op Zijn kruis gebeden heeft; „Vader, vergeef het hun, want zij weten met wat zq doen". Doelend op allen, die het leven voor grote massa's mensen onleefbaar ma ken zei de paus:» „Met hun onbeheerst geschreeuw vullen zij steden en dorpen. Hun onrust en hun bedreigingen veroor zaken al de verwarring en zorgen van mensen, die in vrijheid en gerechtigheid willen leven en die een arbeidzaam, eer baar en rustig leven willen leiden. De stemmen van deze mensen hoort men vaak onder zijn raam en op de open bare straat. Het zijn tenslotte dezelfde stemmen als die, welke Israël tot dwa ling hebben gebracht, doordat zij zei den: W;j willen niet dat hij over ons heerst! Weg met Hem! Aan het kruis met Hem! Verstaat ons goed. dierbare zonen, uw tegenwoordigheid hier en uw vrome deelneming aan de paasviering verzacht een beetje de zorgen en angs ten van hem. die de verantwoording voor het heil van het christenvolk op zijn schouders voelt drukken". „Pasen", aldus de paus, „dat ons allen de leer en de geestelijke rijk dom voor ogen stelt, bedoelt ook een aansporing t: zijn tot een reusachti ge krachtsinspanning om beter te be antwoorden aan de stem van ons ge weten en aan de bedoelingen van on ze Heer. Wij moeten op onze hoede zijn, dat we de juiste houding aanne men, dat wij ons niet overgeven aan verzaking van onze menselijke plich ten, aan de zo algemeen verbreide zwakheden, aan de trouweloosheid als eenling of als gemeenschap. Wij moe ten de heilige wetten voor ogen hou den". „Pasen. Het is niet nodig te herhalen dat Christus het ons zelf gezegd heeft: „Ik ben de verrijzenis en het leven." Dat betekent tegelijk ook zuivering van het geweten en een permanente reden tot vreugdevoile vrede, het betekent ook adei en zekerheid van een uitver koren ziel, die door het priesterlijk woord wordt geraakt: Ik spreek u vrij. Het betekent ook vrede en vereniging met het bloed van Onze Heer in de H. Communie." De paus sprak daarna over de zegen en zei: „De zegen die wij u nu gaan geven, is het bewijs van de oprechtheid van onze paaswensen. In uw open en blij verschijnen vinden wij de eenheid van alle broeders in Christus terug, die weliswaar over de hele wereld zijn ver spreid, maar die hier bijeen zijn in de tenten van de heilige katholieke Kerk, die onze heilige, gezégende en allen om- vattentde Moeder is. Maar omdat wij al len verrezen zijn door de genade van Jezus, die ook ons geestelijk leven ver eeuwigt, vervolgen wij nu weer onze le vensweg onder verschillende omstandig heden, zoals die door de goddelijke voorzienigheid zijn geregeld. Maar steeds blijven wij de Heer loven en prij_ zen. Aanvaardt dus nogmaals onze wen sen, die onze innige verbondenheid met U tot uiting willen brengen. Wij zijn er erg blij om, dat wij in staat zijn via de radio en de televisie de gemeenschappe lijke vreugde openlük uit te drukken en deel uit te maken van het koor van al len, die in Christus zijn opgestaan." Tenslotte sprak de paus een paas- groet nit in de volgende talen: Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaans, Ne derlands, Grieks, Russisch, Servisch, Bulgaars, Oekraïne, Kroatisch, Sloweens en tenslotte in het oosters Slavisch. jeugdige tweeds met modern bouclé-effect 8 jaar 25.75 "Terlenka" Sportpantalons jextrasolide kwaliteit, met stof. ceintuoren rits,zonderomslag la jaar 14.75 'met cable-roy schouderstuk, prima katoenen gabardine, geheel gevoerd ,10 jaar 18.75 in modern "pied-de-poule" dessin, de grote mode in Frankrijk alle artikelen met kleine stijging per maat De tekst van de eedsformule luid de: „Ik zweer, dat ik om tot lid van de Nieuw-Guinea-Raad te wor den gekozen (benoemd) middellijk of onmiddellijk onder welke naam of wat voorwendsel ook aan niemand wie het ook zij, iets heb gegeven of beloofd noch zal geven. Ik zweer dat ik om iets hoegenaamd in deze betrekking te doe., of te laten van niemand enige geschenke" of belof ten zal aannemen, middellijk of on middellijk. Ik zweer trouw aan de koning en dat ik de staatsregeling van Nederlands Nieuw-Guinea steeds zal helpen onderhouden on het wel zijn van Nederlands Nieuw-Guinea naar mijn vermogen zal voorstaan, Zo waarlijk helpe mij God almach tig." Het raadslid Arfan legde de eed op de Koran af en het raadslid Onim behorende tot de Pinkstergemeente, legde de gelofte af. Onder muzikale begeleiding van drie Papoea-fluitorkesten zijn giste renmorgen met twee vliegtuigen van „De Kroonduif" op het vliegveld Sen- tani aangekomen minister Toxopeus en staatssecretaris Bot van Binnen landse Zaken, de Kamerleden, die morgen eveneens de opening van de Nieuw-Guinea-Raad zullen bijwonen, alsmede een aantal Amerikaanse en Nederlandse journalisten. Zij werden vergezeld door gouverneur Platteel, die hun zondag naar Biak tegemoet was gevlogen. Aan de trap van het vliegtuig werden de aangekomenen welkom geheten door de heer Boendermaker (benoemd gemachtigde voor Algemene Zaken bij de Nieuw-Guinea-Raad) en de com mandant der strijdkrachten, schout bij nacht Platerink. Op het vliegveld waren voorts aanwezig de leden van de „raad van diensthoofden", de waarnemende resident van Hollandia en een aantal autoriteiten van marine en leger. gelde voorbaan te rijden, zodat zich en ongelukken hebben voorgedaan. Een 19-jari- uit de der Hoeven kliniek te U- ontsnapt. is gisteravond m teruggekeerd. Hu eigener beweging. van de~ïv ^'as Mimek meldde g^EN haAGi 4 april - dr i?ngeman die gistermiddag ~r ;„1, lecht de i zich •AJSSELMUIDEN4 april Gister- v'odag is in. de omgeving van f®.Heerenbroek aangespoeld het stol- hjk overschot van een jonge man. Het (!?baam, dat, in de IJssel dreef, is nog geïdentificeerd. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 4 april In Dor drecht, Etten, 's-Hertogenboseh, Sit- lard en Zwolle zijn vandaag do al gemene vergaderingen gehouden van de diocesane onderwijzersbonden. Het was de eerste maai, dat de ver enigingen vergaderden in een gewij zigde verhouding ten opzichte van het Katholiek Onderwijzers Verbond. Het accent van de behandeling der algemene materiële aangelegenhe den van de onderwijzers is verlegd naar de verbondsvergadering, die in mei wordt gehouden. Niettemin wer den in de openingswoorden van de voorzitters toch wel enkele salaris kwesties aangesneden. De salariëring van de kleuterleid- ters en de z.g. marge-kwestie voor de ouderwijzers ga-ven op de verschil lende vergaderingen aanleiding tot bit tere opmerkingen. Reeds meer dan eens is aangekondigd dat de salaris sen van de kleuterleidsters verbeterd zullen worden. Kort na het rumoer rond de politiesalarissen werd van re geringszijde meegedeeld, dat de salaris- vprhoteringen van politiepersoneel, ver plegend personeel en van de kleuter leidsters geëffectueerd zouden worden buiten cie z.g. „ruimte" maar hoe lan" zal dit nog moeten duren, zo vroeg de heer Th. Baars, voorzitter van St.-Lebuïnus", de onderwijzers- vereni"°-in°- in de bisdommen Utreclil en Groningen, zich af. Spreker noem de het een bittere ervaring, dat juist de laagst betaalde groep van onder wijsgevenden zo ergerniswekkend lang moet wachten op een dringend nood zakelijke verbetering van de levens standaard. De voorzitter van de Katho lieke Onderwijzers Bond in het bis dom Breda, de heer Ph. Musters, meende bij deze kwestie zelfs te moe ten spreken van het „geklungel" van de zijde van de regering. De heer J„ A. A. Poncin, voorzitter van ,,St.-Au- gustinus", de vereniging in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, zei: waarom kunnen eenvoudige zaken niet eenvoudig behandeld worden? Bij de behandeling van de marge verhoging voor de onderwijzers wees de lieer Baars er op, dat deze verho ging een uitvloeisel is van de salaris herziening van april 1958. Spreker acht het verbijsterend, dat thans, drie jaar later van regeringszijde wordt gesteld, dat deze verhoging gefinancieercl moet worden uit de inmiddels voor 1960 en 1961 opgesoupeerde „ruimte". Men zou nu moeten proberen voor 1962 aan de beurt te komen, maar hoe? Moeten de verschillende groepen nu onderling een ellebogenpolitiek gaan vólgen, zo vroeg de heer Baars zich af. Een dergelijk salarisbeieid is voor elke bonafide or ganisatie onaanvaardbaar. In dezelf de geest werd ook elders gesproken. Een andere kwestie, die op enkele plaatsen in kritische zin ter sprake kwam, vormde, als vanouds, de ge meenteclassificatie. In het openings woord te Breda werd geconstateerd, dat „dit vermolmde onding wel iets erder is afgebrokkeld, mede door de z.g. franje'-erdeling, maar dat het ove rigens nog overeind staat". De voor zitter van de Katholieke Onderwijzers Bond in het bisdom Den Bosch, de heer H. Bezems, sneed in zijn openings woord het onderwerp van de gemeen telijke vergoedingen ex art. 101 aan. Hü toonde zich ongerust over de ach terstand van deze vergoedingen aan de scholen in zijn rayon. Een belangrijk punt in de opening van de vergadering te Den Bosch was voorts het plei dooi van de heer Bezems voor de oprichting van schoolraden, die stimu lerend en adviserend optreden voor al le takken van onderwijs. In deze school raden (die reeds in een aantal plaat sen bestaan) kunnen schoolbesturen, ou ders en personeelorganisaties tot een samenspel komen. Naar de mening van de Bosche voorzitter verdient het echter geen aanbeveling de standsorga nisaties qualitate qua in de schoolra den vertegenwoordigd te laten zijn. In enige van de openingswoorden werd ook aandacht geschonken aan het vraagstuk van de katholieke sociale organisaties, dat van verschillende kan ten benaderd werd. De heer P. Th. van Enckevort, voorzitter van de R.K.O.B. in het bisdom Roermond, gaf als zijn mening, dal de mogelijkheid nog geheel open ligt voor de vorming van een vakcentrale, waarin de ver schillende geledingen de waarborg krij gen, dat zij effectief kunnen meewer ken aan dc behartiging van hun belan gen. De heer Poncin zei Ir Dordrecht, dat men nog steeds de mist vaart. De zaken worder er niet duidelijker op wanneer eenieder blijft denken zoals hij in het verleden dacht, zij het dan met gebruik van andere termen. Wanneer alle groeperingen de mening van de bisschoppen toepasselijk achten op hun eigen organisatie-idee, dan zal het nog jaren duren voor er een nieuwe struc tuur tot stand komt, aldus spreker. In hef openingswoord te Zwolle werd ge zegd, dat de aansporing van het Epis copaat, gericht tot de sociale organisa ties om de z.g. stands-organisatorische belangen der leden te laten verzorgen door de vakorganisaties, niet direct geldt voor de onderwijzersorganisaties, die vanwege de bijzondere status van de ouderwijzer deze verzorging steeds ih eigen band hebben willen houden. Een bezinning op deze belangrijke taak is echter wel urgent. De vraag welke plaats de onderwijzersorganisaties zul len innemen in een Katholiek Verbond van de Arbeid is nog niet te beant woorden. De voorzitter van de St.-Le- buinusvereniging besloot zijn opmer kingen over deze aangelegenheid met de uitspraak, dat de onderwijzers be reid moeten zijn open en zonder voor oordelen in contact te treden met an deren; er dient evenwel voor gewaakt te worden, dat in welk verband dan ook aan de eigen status van de on- derwjjsgevenden geen geweld wordt ge daan. Het Katholiek Onderwijzers Ver bond krijgt dit jaar voor het eerst een wetgevende verbondsvergadering. De ze nieuwe situatie kwam uiteraard bü de opening van alle vijf vergaderingen ter sprake. De voorzitters van de dio cesane organisaties wezen erop, dat hun verenigingen en bonden zich voort aan vooral zullen bezighouden met godsdienstige, culturele en pedagogi sche aangelegenheden. Dit is, zo zei de voorzitter van de St.-Augustinusvereni- ging, niet een hobby van hoofdbestuurs leden, die het bestaan van hun vere niging trachten te motiveren, maar een noodzakelijke opgave. De positie van de onderwijzer in de samenleving is thans een geheel andere dan enkele decennia terug. Dit dwingt tot een her oriëntatie. Wü hebben minder zekerhe den dan vroeger en wij leven meer dan voorheen in een tijd van vraagtekens, aldus spreker. Van de vele andere onderwerpen, die in de openingstoespraken werden aan getoond, verdient vooral nog vermel ding de kwestie van de vijfdaagse schoolweek. Andermaal bleek, dat de leiders van de onderwijzersorganisaties de invoering van de vijfdaagse school week zeker niet willen overhaasten. „Laten wij het hoofd koel houden en primair letten op het onderwijsbelang van het kind", zo zei de heer Musters te Etten. Op de vergadering in Sittard sprak de heer van Enckevort uit, dat de school hoogstens de vijfdaagse werkweek van het bedrijfsleven op een afstand zou kunnen volgen en dan nog onder de voorwaarden, dat de sociale noodzaak van een vijfdaagse school week gebleken zou zijn en er geen over wegende bezwaren tegen verandering van de schooltijden bestaan. Ook op de andere vergaderingen werd geadvi seerd tot het zoveel mogelijk handha ven van de status quo. Naar aanleiding van de weigering van de Amerikaanse regering een vertegenwoordiger te sturen naar de opening van de Nieuw-Guinea-Raad heeft staatssecretaris Bot volgens UPI verklaard dat hij „verbijsterd(flabber gasted) is over de Amerikaanse houding. Hij zou voorts hebben ge zegd, dat men m Nederlands Nieuw- Guinea erop is voorbereid een Indonesische aanval van duizend man af te slaan, maar hulp nodig zal hebben om eengrootscheepse aan val te weerstaan. De bewindsman iegde er nadruk op, dat Nederland hulp verwacht van de V.S., Enge land en Australië ingeval van een aanval van Indonesiërs, die be wapend zijn door Russische torpedo- bootjagers, onderzeeboten en straal vliegtuigen, aldus het Amerikaanse persbureau. Inmiddels zijn de vertegenwoordigers van alle bij de „South Pacific Coucil" aangesloten landen, behalve de Ver enigde Staten, hier aangekomen om de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad bij te wonen. Op vele plaatsen in en buiten de stad zijn erepoorten op gericht en verschillende straten zijn feestelijk verliehi Op een terrein zal een „Manifestatie Nieuw-Guinea" worden gehouden. AMSTERDAM, 4 april Op Eerste Paasdag hielden twee jeugdige brom fietsers een soort wedstrijd in de Utrechtsestraat, waarbij de zestien jarige G. Pijtsman als gevolg van een uitwijkmanoeuvre van de andere jonge man slipte, viel en ■werd aangereden door een hem tegemoet komende auto. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het Weesperpleinziekenhuis opgeno men, waar hü dezelfde avond is over leden. AMSTERDAM, 4 april Dat er zelfs in Nederland, waar men op dat gebied toch wel de nodige ervaring heeft, altijd weer mensen zijn, die een aprilgrap mits goed gebracht voor zoete koek slikken, is zaterdag avond in de hoofstad weer eens ge bleken. Voor het Rijksmuseum hadden zich omstreeks acht uur veie tientallen verontwaardigde kunstminnaars verza meld teneinde van hun ergernis blijk te geven over de, bij wijze van april grap in een radioprogramma (Artistie ke Staalkaart) aangekondigde, ver koop van Rembrandts „Nachtwacht". Hoewel niet met zekerheid kon wor den vastgesteld welk gedeelte van het publiek het nu wél en welk gedeelte het niet geloofde, was het toch we! dui delijk dat velen met angstige twijfel in het hart naar de Stadhouderskade wa ren gekomen. Hier bleek uiteraard spoedig dat men zich voor de gek had laten houden, want van het aangekon digde transport van de „Nachtwacht" naar Schiphol was hoegenaamd niets te bemerken. Intussen was het voor de ingang van het museum zo druk gewor den, dat de politie zich genoodzaakt zag er een 5x8-wagen heen te sturen om te voorkomen dat het verkeer ter plaatse in de war ou worden ge bracht. De chef-portier, de heer Kuiper, die met enkele collega's zaterdagavond in het museum dienst had, beschouwde de grap als geslaagd. Hij vertelde uit alle delen van het land te zijn opge beld door mensen, die de radio-uitzen ding serieus hadden genomen en hun hevige verontwaardiging uitspraken. Ook, vertelde deheer Kuiper, had men weddenschappen afgesloten op het al dan niet waar zijn van het bericht en had men hem opgebeld teneinde zeker heid te verkrijgen. Tot laat op de avond kwamen velen bij het Rijksmuseum een kijkje nemen om zich te overtuigen. J SCHIPHOL, 4 april Na een nachte lijke reis van ongeveer zeven uren is minister-president prof. dr. J. E. de Quay vanmorgen tegen half acht met een lijntoestel uit New York van zijn reis door Suriname en Nederlandse An tillen op Schiphol teruggekeerd. Hij werd daar behalve door zijn echtgenote begroet door de vice-minister-president, drs. H. A. Korthals, en de beide gevol machtigde ministers, mr. dr. R. H. Pos van Suriname, en de heer W. F. M. Lampe van de Antillen. Rijk aan indrukken uit de bezochte RÜksdelen tien dagen verbleef prof. De Quay in Suriname en tien dagen in de Antillen is de premier terugge keerd. De Paasdagen bracht hü door bij zijn gehuwde dochter in Canada. Su riname, warm en vochtig land vijfmaal zo grooo als Nederland maar met slechts 270.000 inwoners, heeft een snel groeiende bevolking voor zestig procent agrarisch. De premier heeft grote be wondering voor het tienjarenplan en de wqjze waarop de zaken in Suriname worden aangepakt. Zo b.v. de ontslui ting van het binnenland en de pogin gen om de mineralen te vinden die er in de bodem zijn. De Antillen, met een hoger ontwikke lingsniveau, behoeft thans vanwege de mechanisatie, meer werkgelgenheid. In dustrialisatie en uitbreiding van het toe risme, dat zü'n de richtingen waarin ge zocht wordt. De eilanden zijn droog en zonnig en voor toerisme bijzonder ge schikt. Advertentie Onovertroffen wasecht zoned* WASHINGTON, 4 april (UPI) Uit gewoonlijk zeer betrouwbare bron is vernomen, dat men verwacht, dat de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, tijdens het bezoek, dat hij 10 en II april aan Washington zal brengen, president Kennedy zal ontmoeten op het Witte Huis. Tot dusverre was slechts officieel bekend, dat minister Luns omstreeks die tijd in de Ver enigde Staten zou zijn. Volgens de zegslieden is het ook mogelijk dat prins Bernliard tegen het eind van deze maand een ontmoeting met pre sident Kennedy zal hebben. In ingelichte kringen zegt men, dat minister Luns 10 april uit New York in Washington zal arriveren. Men wijst er op, dat een officieel verzoek naar het Witte Huis is gezonden of minister Luns president Kennedy zal kunnen ontmoeten en dat er alle reden is te geloven, dat Kennedy met dit ver zoek zal instemmen. Men meent, dat minister Luns deze onderwerpen zal willen aansnijden; landingsrechten voor de KLM in Califomië, de situatie in het Verre Oosten, Nederlands Nieuw- Guinea inbegrepen, de NAVO en de problemen van de twee handels groeperingen in Europa. Verwacht wordt, dat minister Luns tijdens zijn bezoek besprekingen zal hebben met tal van beambten van liet Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken. Verwacht wordt verder, dat prins Bernhard een dag in Washington zal doorbrengen na de Bilderberg-confe- rentie in Ottawa, welke 23 april zal eindigen. Men veronderstelt, dat de prins omstreeks de 25ste april in Washington zal zijn. Voorzover bekend zijn geen plannen gemaakt voor een ontmoeting tussen de prins en de pre sident. doch naar verluidt zou het Amerikaanse beambten niet verbazen, indien de prins schriftelijk aan Kenne dy zou vragen of zulk een ontmoeting hem zou conveniëren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5