Ex-seminaristen hebben de helpende hand nodig Omschakelingsmoeilijkheden zijn groter naarmate de studie gevorderd is KENNEDY ALS KAPMODEL SPORTNIEUWS Van Dijk blijft leider ondanks nederlaag; MINISTER TREKT ZIJN SCHOENEN AAN Sociale positie van het onderwijs heeft een eigen karakter Begrip arbeid moet een bredere en ruimere inhoud krijgen Jaarvergadering Sint Bonaventura „DOCENTEN ZIJN MEER DAN MONTEURS VAN HET ONDERWIJS Symposion in Den Bosch Onderwijzers en Verbond van de Arbeid STATUS VAN LERAAR BIJ HUIDIGE NOODSITUATIE Oranje ook tegen West-Duitsland ten onder0-3 WSTTE KRUIS WITTE KRUIS In „kwestie-Posthumus" KNZB VRAAGT OM ONDERZOEK mÈÊm NEDERLANDSE DAMTITEL Wm9m Vergadering St.-Lebuïnusvereniging Alleen Zuidema nog zonder verlies EVU-jeugdtoernooi WAT ZOU -g nnrf JE DOEN l.UUU, MET EEN MILJOEN? echte grammofoonplaat voor slechts 75cent. DE ZILVERVLOOT voor jongeren WOENSDAG 5 APRIL 1961 Statusloze Isolement Aparte groep Eigen structuur Grote scholen Mammoetwet Groeiende eenheid Jeugdschaaktitel De Root en Stolker vooraan in ParijsVimoutiers En ongelooflijk maar waar: u krijgt deze (Van onze verslaggever) DEN BOSCH, 5 april Het is drin gend gewenst, dat er een of andere voorziening komt voor degenen die hun priesterstudie opgeven en een plaats moeten gaan zoeken in de maatschap pij. Een goedkope voorziening, waarbij b"'v. matschappelijk geslaagde ex- seminaristen degenen die van het semi narie komen wegwijs maken, is zeer wel te realiseren. In een niet al te ver re toekomst .lijkt het bovendien moge lijk, tot speciale bureaus te komen. De commissie ad hoe, die dinsdag alhier een druk bezocht symposium had geor ganiseerd over de problemen van de exrseminaristen, zal zich samen met de bestaande bonden van oud-priester studenten over een en ander beraden. Er was voor de bijeenkomst grote be langstelling van priesters en oud-se minaristen, al vormden de laatsten dan maar een fractie van het totale aantal „exen", dat op 37.000 wordt getaxeerd. Dat zijn zeker niet allemaal mensen met bjjzondere problemen. Minstens de helft wordt gevormd door degenen die een, twee of drie klassen van het klein seminarie hebben doorlopen en vóór hun vijftiende jaar betrekkelijk geruis loos zijn overgestapt. Het forumlid J. Boukens, gemeentesecretaris van Groo- tebhoek en zelf ,,ex", mocht dan wel een luid applaus oogsten toen hij als zjjn indruk gaf, dat men de problema tiek ging overtrekken, een andere oud seminarist legde ditzelfde applaus juist uit als een bewijs, dat de „exen" zich verzetten tegen het stigma dat zij van hun seminariejaren hebben overgehou den... Dat degenen die hun priesterstudie opgeven voor aanpassigsmoeilljkhe- den komen te staan, is buiten twijfel. Ivïaar dergelijke moeilijkheden doen zich bij alle koerswijzigingen voor. Het gaat er nu om, of de specifieke moei- lijkhede van de ex-seminarist zo bij zonder zijn, dat ze als een probleem moeten worden beschouwd. Dat is inderdaad het geval, want de overgang van de priesterstudie naar een of andere studie of activiteit in de burgermaatschappij is zo totaal, dat de ex-seminarist alle bakens tegelijk moet verzetten, zoals inleider drs. H. Lam mer» opmerkte. Hjj is plotseling een statusloze, (lie men niet accepteert om dat men niet weet hoe men hem moet accepteren; alleen als hjj een voor de maatschappij zinvolle houding weet te vinden, kan hij worden geaccepteerd. Dat de seminarist in een nadelige po sitie is als hij een hem passende plaats moiet zoeken in de maatschappij, had de* eerste inleider drs. W. Croonen al uiteengezet. Het "seminarie is een ge dwongen studiekeuze; als een jongen priester wil worden, zit daar noodzake lijk aan vast, dat nij het gymnasium A gaat volggn, een eenzijdige studie, die maar een beperkt aantal mogelijk heden laat, dikwijls heel andere dan die waarvoor de betrokkene aanleg heeft. Voorts is het seminarie per se internaat, met het gevolg dat de oud- seminarist vervreemd is van het ge zin, te meer als hij uit een eenvoudig nr'i-ieu komt, waar hij door de studie bovenuit is gegroeid. Het besloten se minar e neeft hem voorts hehoed voor veel conflictjes, die, op jeugdige leef tijd verwerxt, scheppend werken. De oud-priesterstudenten hebben vaak niet geleerd zich te mobiliserenj ze l^den aan een zekere mate van inactiviteit. Tenslotte zijn degenen die na hun zes tiende jaar het seminarie verlaten, vaak ten prooi geraak't aan een ver- lapimende twijfel, die het beste van hijn persoonlilko aanleg niet tot gelding dóet komen. Drs. Croonen zag hier eeéi taak voor de seminaries zelf. Ieder samina.rie zou de zestienjarigen een be trekkelijk' eenvoudig onderzoek moe ten laten or.dérgéian om te weten wat zij kunnen, nis ze 'een andere weg kle- zon'. Krachten uit de maatschappij bij vocfrkeur maatschappelijk geslaag de ex-sèftïinaristen zouden ln dat ge val een begeleiding moeten geven. De twijfel (dient zo snel mogelijk overwon nen te .worden: de geestelijke leidsman die de twijfel zo ver laat groeien,.dat deze dej persoonlijkheid gaat- verlammen., laadt vólgens, :drs. Croonen een" grote verant- woordelijkhei4 op .zich. Oo!c drs. Lamrriers ging de nadelen na dia hét seminar als internaat hééft vóór degenen die geen priester worden. Nadelen door het Isolement en door de' studierichting. Do „exen", zo- Artvartpvtip DE PIJNSTILLER Bij reumatiek, jicht of spierpijn brengt Witte Kruis snel verlichting. In te nemen naar persoonlijke^ voorkeur: tabletten, poeders of cachets. V ÖOTIM N.V. - OtGSTGtlSt V iDEN HAAG, 3 april Naar aanlei ding van verdachtmakingen, die door de Leeuwardense zwemster Sita Pos thumus in een dagblad en tijdens een televisie-interview zijn geuit, heeft het bestuur van de Koninklijke Nederland se Zwembond aan de Nederlandse Sportfederatie verzocht, door de me dische commissie van de N.S.F. een uitgebreid onderzoek te doen instellen. Sita Posthumus lid van de Neder landse Olympische ploeg in Rome beschuldigt de leiding van de K.N.Z.B. ejvan, dat door enkele zwemsters (na men worden niet genoemd), tijdens de voorbereiding en bij de olympische spelen in 1960, in de vorm van „pil- lan" of injecties", van doping gebruik jou zijn gemaakt. IVoor de Wedstrijden in de halve fina le) van het toernooi om de Europese voet balbeker voor nationale kampioenen tus- »en Hamburg en Barcelona zijn volgen de data vastgesteld: 12 april (Barcelo na) en 26 april (Hamburg). als hij de oud-seminaristen betitelde, hebben bij werkgevers die hjj naar huD ervaringen heeft gevraagd, geen al te beste naam. Gebrek aan exactheid, werkelijkheidszin en maatschappelijke geldingsdrang waren eigenschappen (lie daarbij werden genoemd. Ook vol gens deze inleider hebben de „exen" handreiking nodig, maar dat kan niet gebeuren door de seminaria zelf: daar mee moet z.l. elke band worden ver broken. Hef best kunnen degenen die van het seminarie komen worden ge holpen door hen, (lie hetzelfde re-inte gratie proces achter de rug hebben, mits ze zo nodig tjjdlg worden doorge stuurd naar de vakman, b.v. het be roepskeuzebureau. Bij de discussie wees pastoor F. Heemskerk erop, dat de omschake lingsmoeilijkheden groter zjjn. naarma te de studie gevorderd is. Z.i. is hulp nodig voor hen die de vierde klas van het klein-seminarie hebben doorlopen en jlieni men degenen die de toog heb ben gedragen als een aparte groep te beschouwen. Het is nodig, dat de pas toor van de parochie waarin de se minarist terugkeert, door het semina rie wordt geïnformeerd. Prof. dr. N. Devolder speed een heel ander probleen aan, nl. dat van het uitoefenen van druk door de semi naries op degenen die zjj eenmaal heb ben aangeworven; een druk waarin, zeker in België, ook de christelijke ge meenschap betrokken wordt, o.a. door het ophangen van portretten van de priesterstudenten in de kerkportalen. Als we de christeljlke gemeenschap gaan overtuigen, dat er niets verkeerds gebeurt als iemand terugkomt en dat Advertentie PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleur het kleed afleggen even goed kan zjjn als het behouden, valt een van de Krachten weg voor de seminaries. La ter kwam h0 er nog op terug met de opmerking, aat het heel wel mogelijk is, de gelovigen van hun vooroordeel t.a.v. teruggekeerde seminaristen te ontdoen, maar hij ziet niet, hoe dan de eerbied voor de roeping kan worden behouden. Een van de oud-seminaristen zou de hnlp liever in handen zien van éen surveillant van het seminarie, die de vertrekkende seminarist kent, dan van een ex-seminarist, die met de vertrekkende alleen gemeen heeft, dat hjj ook op een seminarie is ge weest. Een ander wilde de oud-semi narist zelf 2jjn weg laten zoeken èn alleen hulp bieden als deze er zelf niet uitkomt. Weer een ander pleitte voor een centraal bureau met een maatschappelijke werker, die de se minarist al vóór zijn terugkeer be zoekt en die ook contact opneemt met de familie. Tenslotte werd ge pleit voor een wetenschappelijk insti tuut, dat een waarborg kan geven aart de ouders die kinderen op het seminarie hebben. Drs. J. Wasser, forumlid, zou een wetenschappelijk instituut voor de hele problematiek toejuichen. De integratie van de ex-seminarist in de maatschap- pil ziet hij liever niet behartigd door een landelijk instituut, maar door con tact tussen seminaries en deskundigen. De bonden van oud-priesterstudenten doen daarbij veel goed werk, waarvoor geen deskundigen nodig zijn. Het zou van groot belang zijn als deze bonden contact zouden leggen om ervaringen uit te wisselen. Pastoor Heemskerk ziet voor een maatschappelijk werker wei subsidiemogelijkheid. Met bijdra gen van de seminaries en de parochies zou men z.l. diocesaan wel een hulp centrum kunnen opbouwen. <- I !pr f nr n. Ml f (Van onze dammedewerker) APELDOORN, 5 april Toen rond het middernachtelijk uur de wedstrijd leiding eindelijk do laatste houtjes in de doosjes kon opbergen en de (in enkele gevallen) ruïneuze gevolgen van de twee op dinsdag gespeelde ronden In Japan Is de rage van de coupe-Kennedyontstaan. Vele Japanners geven aan hun kappers de wens te kennen, precies zo te worden geknipt als de president van de .Verenigde Staten. (Advertentie) PERUTZ-COLOR-fllm Binnen 36 werk-uren weer ontwikkeld aan u retour I Maurice Couve de Murville, Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken, heeft onlangs in New Delhi een bezoek gebracht aan het monument dat de herinnering aan Gandhi levendig houdt. De minister, die werd vergezeld door zijn echtgenote, trekt op deze foto, na zijn bezoek, zijn schoenen aan, die iedereen die het monu ment binnengaat, moet uittrekken De ministeriele schoenen stonden op het bankje heel democratisch naast de schoenen van andere bezoekers. (Van onze verslaggever) ZWOLLE, 5 april Het schrijven van het Episcopaat over de katholieke sociale organisaties ln deze tijd han delt vooral over de sociale organisa ties in de bedrijfssector. De sociale positie en de sociale stra tificatie van het onderwijs (daarbinnen het sociale niveau van de onderwijzer) hebben een eigen, van die van andere maatschappelijke groeperingen onder schelden, karakter. Daarom zullen -»r.k de belangen van het onderwijs en de onderwijzer een eigen, van die van an dere maatschappelijke belangengroepe ringen onderscheiden, organisaties vra gen. Het streven van beroepsorganisaties om zich te verenigen met de sterke vakorganisaties van de bedrijfssector wordt geïnspireerd door de zin voor maatschappelijke efficiency. Maar maatschappelijke efficiency zonder te letten op maatschappelijke structuren Is zinloos. Daarom Zit1 met dit streven van de beroepsorganisaties tegelijk een struetuurbezinning en eventuele structuurverandering gepaard moeten gaan. Deze stellingen werden geponeerd en nader uitgewerkt door 'prof. dr. P. G. van Hooijdonk van het Philosophicum „Dijnselburg" te Huis ter Heide in de dinsdag genouden algemene vergade ring van de St.-Lebuïhusvereniging, de organisatie '-m katholieke onderwijzers in het aartsbisdom. Prof-. Hooijdonk wees erop, dat de a'raag naai een andere structuur van tie organisaties voortvloeit uit een wij ziging van de verhoudingen in het be drijfsleven. De gehele brief van het Episcopaat is geïnspireerd door de si tuatie In het bedrijfsleven. Waar ge sproken wordt over een vakcentrale, constateert hij enige vaagheid, om dat bij de aanduiding werknemer een wezenlijk element ontbreekt, met na me de sociale groep, waartoe een werk nemer moet behoren. Kan men wel spreken binnen het onderwijs van een werknemer, zoals in het bedrijfsleven of in de overheidssector? Een bezinning zal dus nodig zijn ten aanzien van de inhoud en de richtlij nen voor maatschappelijke groeperin gen buiten het bedrijfsleven heidssector. en de over- De onderwijzers vormen een apar te groep, maar de nuidtge verheven heid van het maatschappelijk leven en het ingrepen van hot bedrijfsle ven in vraagstukken ais lonen en prij zen is zo sterk, dat de verschillende maatschappelijke groeperingen met elkaar moeten samenwerken. Het onderwijs hoort nóch thuis in de sociaal-economische sfeer, nóch In de sfeer van het staatsapparaat. Het gaat hier meer om de private sfeer van de pepsoon, waarin de school weer als vanouds op het- gezin moet aansiuiten, De schoffl moet als het ware het go- zin verdedigen tegenover de staat en het arbe'dsproces, juist, omdat daar organisatie-tendenzen aanwezig zijn, die van rationele principes uitgaan. Tegen deze achtergrond moet merl de maatschappelijke poSitië van- de on derwijzer zien, die binnen het' maat schappelijk leven apart staat ten op zichte van overheid en bedrijfsleven. Hij heeft een onvervreemdbare verant woordelijkheid. Een organisatie van mensen ln het on derwijs moet rekening houden met het aparte karakter van het onderwijs en de eigen structuur daarvan. In het onderwijs vinden we de gele dingen uitvoerend, mediaal en leiding gevend niet terug, wat men bij het vor men van een beroepsorganisatie in aan merking rnoet nemen. Er kunnen wel andere vergelijkingspunten met andere 3ociaIe lagen zijn. zoals het Inkomen, ontwikkeling en culturele belangstel ling. Het gevaar bestaat, dat men juist Advertentie met "Sandwich-lijn"! Bestrijdt "overwicht". Ook zoutarm verkrijgbaar ■- (Van onze onderwijsredacteur) HELMOND, 5 upril In de van- ilang gehouden openbare jaarvergade ring van „Sint Bonaventura" heeft de nieuwe voorzitter van de katholieke lerarenvereniging, dr. H. J. J. Terhal, bijzondere aandacht geschonken aan de status van de leraar. Do heer Terhal zei, dat er een neiging bestaat om de positie van de docenten lager te stel len en de waarde van hun advies la ger aan te slaan dan vroeger. Bij deze declassering spelen op de achtergrond •vellicht enkele goed aanwijsbare (ac toren een rol. De leraren zijn bij her haling en geheel tegen hun intentie ge wikkeld geweest in een hoogst onaan gename strijd om hun materiële posi tie. Uit deze strijd zijn zü, vooral in de ogen van buitenstaanders, wel met enig resultaat, doch niet geheel ongehavend tevoorsohjjn gekomen: te vdhk is de indruk ontstaan, dat de docentenorga nisaties slechts ten doel zouden hebben het materieel bestaan van de leraren te verbeteren. De status van het leraarsambt ls bo vendien verstoord door het verlies aan sociaal aanzien en cultuurvormende in vloed, dat in het algemeen in de posi tie van de intellectuelen te constateren valt. Voor de leraren geldt nog in het bijzonder, dat pp de krappe arbeids markt van onderwijzend personeel nu al sinds jaren de concurrerende, selec terende èn stimulerende factoren ont breken, die een goede arbeidsmarkt zouden moeten kenmerken. Spr. wees er in dit verband nog eens op, dat in het v.h.m.o. een op de vier lessen wordt gegeven zonder dat daarbij de vereiste wettelijke bevoegdheid aanwe zig is. Tegenover deze negatieve invloeden stelde dr. Terhal in zijn openingsrede op de jaarvergadering echter, dat men waardering dient te hebben voor het vele goede, dat in het onderwijs tot stand komt ondanks de noodsituatie. Dit goede wordt bereikt door de hoge beginselen en de persoonlijke Inzet van het merendeel der leraren; zij geven onderwijs uit roeping. De voorzitter van „Sint Bonaventura" wees dan ook af de kwalificatie als zouden de lera ren ,,de monteurs van het onderwijs zijn, als zou bij hen alleen maar de „technische onderwijsdeskundigheid" en de „praktische ervaring van het direc te lesgeven" liggen: dit Is jn strijd met de hoge menselijke waarde, welke ge legen is in het vormend onderwijzen. Dr. Terhal hield zich in zijn rede verder onder meer bezig met het vraagstuk van de grote scholen. Deze scholen vormen een realiteit, waar mee men rekening heeft te houden. Op de eerste plaats brengenzij het dui delijke probleem mee van een meer doeltreffende organisatie en delegatie en van een meer geordende en fijner vertakte begeleiding der leerlingen. Misschien moet de grotere delegatie niet alleen gezocht worden in het ver groten van het aantal onderdirecteuren en conrectoren, doch kan ook een ge zonde functionele differentiatie in het docentenkorps eer) oplossing in de con crete moeilijkheden brengen. Daarnaast is er een geheel ander probleem, dat zich in het algemeen op de scholen voordoet en speciaal op de grote scholen: een duidelijke verande ring in de interesse van de leerlingen voor de school en voor de leerstof. Sinds jaren al ontmoet men op de v.h.m.o.-scholen een andere aard van belangstelling, een meer zakelijke instel ling tegenover het idealisme, dat zeer vele leraren de klas binnenbrengen. Men kan zich hierbij afvragen in welke mate dit een algemene tendens b,ij de jeugd is en in welke mate dit te wijten is aan het stijgend deelnemingspercen tage voor het middelbaar onderwijs, door welke stijging de structurele sa menstelling van de schoolbevolking sterk veranderd is. Maar wat hiervan zij, de docenten staan voor het pro bleem de gegeven doelstellingen van het onderwijs, dat hun is toevertrouwd, te blijven verwezenlijken. Vorder ls er nog de vraag hoe op de scholen de toe nemende activiteiten buiten de lesroos ter telkens weer gerealiseerd kunnen worden. Sprekend over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs uitte de voorzitter van de katholieke lerarenvereniging ziln waardering voor de formulering van artikel 3, in welk artikel de aanwezigheid der docenten bij de vorming van een advies over het onderwijs is vastgelegd. Verwondering wekt het echter, dat de organisaties van de schoolleiders niet in het bedoel de artikel genoemd worden. Dr. Terhal schonk voorts aandacht aan een betoog van prof. Duynstee, die in ons blad van 21 ïebruari zei de in druk te hebben, dat het departement van 0„ K. en W. via de vrijheid van onderwijzen der docenten de positie van de eerst verantwoordelijken voor het bijzonder onderwijs de oprich ters en schoolbesturen zou willen verzwakken. De mogelijkheid zou be staan zo meende spr. prof. Duyn stee te begrijpen dat door de repre sentatie van de leraren in de advies organen en door middel van de vrij heid der docenten bij het onderwijzen een wig zou worden gedreven tussen het gezag van de schoolbesturen en het praktische onderwijs. Het antwoord van dr. Terhal hierop luidt: „Wij kun nen niet veel anders doen dan prof. Duynstee en de schoolbesturen gerust stellen Ook ons, katholieke docenten, ligt de grondwettelijke onderwtjsvrij- hei'd na aan het hart; zij komt ook bij ons voort uit een levensbeschouwing." De voorzitter van „Sint Bonaventu ra" kantte zich tegen de suggestie in het proefschrift van pater Pelosi als zouden de thans bestaande lerarenor ganisaties door de ontwikkeling van de adviserende college's wel kunnen le- valueren tot verenigingen, die uitslui tend de materiële belangen van leden behartigen. Met waardering constateerde dr. Tcrhai, dat verschillende opmerkingen uit de onderwijswereld aanleiding heb ben gegeven tot wijzigingen in het ont- werp-Mammoetwet. Te betreuren Is het echter, dat de koppeling van het onderwijsniveau der scholen voor voor bereidend wetenschappelijk onderwijs aan een hoge eis van bekwaamheid der docenten slechts met losse schroeven bevestigd is. In het begin van zijn openingsrede heeft dr. Terhal waarderende woor den gericht tot zijn voorganger, drs. J. Kö nig, die zich tijdens zijn voorzit terschap meer met salaien minder met onderwijskundige kwesties heeft bezig gehouden dan hem lief was, doch die niettemin ook op onderwijskundig terrein veel goeds tot stand heeft ge bracht. Aan het slot van zijn betoog gewaag de hi1 met vreugde van de goede sa menwerking met andere organisaties. Hoewei het overleg in de contactraad voor het katholieke middelbaar onder wijs nog wat spaarzaam is, mag men spreken van een groeiende organisato rische eenheid in net katholieke onder wijs. uit hooide \^an de economische positie vergelijkingen met andere groepe ringen gaat maken, waardoor het on derwijs in feite slechts zijdelings ge raakt wordt. Dan zou men zich ook de mentaliteit van een atrtjdsfeer eigen maken. De positie van de onderwijzer sluit meer aan bij de Kerk, het alge meen belang en de hele ontwikkeling van het maatschappelijk leven. Tijdens een uitvoerige discussie kwa men nog alie'rlei andere zaken, die de structuur van het onderwijs raken, ter sprake. Met name de vraag of het aan het bedrijfsleven invloed of zeggen schap ten aanzien van het onderwijs mag worden toegekend, waarover de meningen sterk verdeeld waren. In het algemeen huldigde de vergadering het standpunt, dat het lager onderwijs als basis-onderwijs autonoom moet zijn, zjj het, dat overleg met het middelbaar onderwijs voor een goede aansluiting gewenst ts. Toen het hem op de man af ge vraagd werd, zei prof. Van Hooijdonk geen tegenstander te zullen zijn van aansluiting van onderwijzers bij een toekomstig Verbond van de Arbeid. Voorwaarde is dan wel, dat aan bet begrip arbeid een bredere en ruimere Inhoud wordt gegeven. De juiste oriën tatie daaromtrent vlnrlt hij niet bij de K.A.B. in baar huidige structuur. „We zijn er niet mee gebaat" zo zei hij „wanneer de K.A.B. zegt: „komt maar bij ons, wij zijn sterk." Daarvoor is ook structuurverandering nodig". Er moet terdege op worden gelet, dat het onderwijs vanwege het opvoe dingskarakter en de verantwoordelijk heid een aparte plaats inneemt. Deze aparte positie houdt echter geen afzon dering In. Gezien beslissingen over lonen en prijzen in een orgaan als de S.E.R. zou het te rechtvaardigen zijn, dat de on- derwilzersorganlsaties contact zoeken met bedrijfsorganisaties. Ook hun be langen zijn hier immers in het geding. Advertentie) PERUTZ-COLOR-film 36 prachtige kleuren-dia's HENGELO, 5 april In Hengelo werd gisteren de tweede en derde ronde ge speeld in het toernooi om het jeugd- schaakkampioenschap van Nederland. De uitslagen luiden: Tweede ronde: MosterdmanDiekstra 0—1, Hoepman—Bockel Zuidema Haselhoff 1—0, MoonenBloem 0—1, VerspoorFrederiks Noordewier —Berg 01, VerreckMaliangkay 10. Derde ronde: DiekstraZuidema 01, Bloem—Hoepman 0—1, Berg—Verreck yy„BockelVerspoor VzVu, Frede riks—Haselhoff Vi—y,, Maliangkay— Noordewier 10, MoonenMosterdman 1—0. De stand is na drie ronden: 1, Zuidema 3 pnt.; 2. Hoepman 2!^ pnt.; 3. en 4. Bockel en Diekstra 2 pnt.; 5. 6. 7. 8. en 9. Berg, Bloem, Moonen, Verreck, Verspoor 1 y, pnt.; 10. 11. 12 en 13. Fre deriks, Haselhoff, Maliangkay, Mosterd man 1 pnt.; Noordewier 0 pnt. (Advertentie) PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleur V1MOUTIERS, 5 april De Frans man Jean Claude Annaert heeft dins dag de wielerwegwedstrUd Parijs-Vi- moutiers, over een afstandf vaii 240 km, gewonnen in 6 uur 1 min 29 sec. Op de tweede plaats eindigde zijn land genoot Francois Mahé, die dezelfde tijd noteerde. De uitslag luidt verder: 3. Delort (Fr.), 4. Francis Anastasi (Fr 1 5 Paravard (Fr.), 6. De Roo (Ned.), t\ 2.40, 7. Rohrbach (Fr.), z.t., 8. Stolkei (Ned.) z.t. konden worden overzien, moest wor den geconcludeerd, dat Van Dyk'g voorsprong wel iets was teruggelopen tot een punt nameljjk maar hjj zich toch alleen had gehandhaafd op de ereplaats. En dat ondanks zijn nederlaag tegen de titelhouder Wim de Jong in de zesde ronde. Dat t.was sen van ue opvallendste uitslagen op deze eerste dag, waarop alle deelnemers twee partijen moesten spelen. Waarschijnlijk zal dit op de duur wel een ongunstige kwalitatieve invloed moeten sorteren. Dinsdag was dit, het grote aantal winstpartijen ten spijt, beslist nog niet het geval. Fris als een hoentje hebben de spelers zich 's morgens achter het bord genesteld en hoewel in een .enkel geval zelfs zes eren moest worden gespeeld voor de eerste ronde, gaven ook de betreffende spelers in de avond ronde weer blijk van een blakende strijdlust. Niets kon hen uit de con centratie brengen, zelfs niet een stra lende bruid, die in een aangrenzende zaal recipiëerde. Van de serie enerverende partijen met opval'effde uitslagen memoreren wij in de eerste plaats natuurlijk de winstpartij van de titelhouder De Jong op dé koploper Van Dijk. Vanuit een flankspol-ouvorture en vervolgens een door Van Dijk verbroken hekstel ling ontstond een klassiek genre, zij het langs ongebaande wegen, waarin De Jong tempovoordeel had. Des ondanks kreeg Van Dijk een perspec tieven inhoudende stelling. De Gelder se ingenieur tastte evenwel te snel toe en werd daardoor het slachtoffer van een kleine, zij het onooglijke combina tie, waarna de winst voor De Jong slechts een kwestie van techniek was. Bom, die maandag een ongelukkige nederlaag tegen Kooymans leed, was dinsdag ook niet gelukkig, 's Morgens bouwde hij een geweldige aanvalsstel- ling tegen Van Leeuwen op zonder het beoogde positieve resultaat, hetgeen hij, afgezien van 4e verdedigingskunst van de Leidenaar, een klein beetje aan zichzelf te wijten had, omdat h(J op een gegeven moment een winst- brengende voortzetting niet toepaste. En In de zevende ronde ontglipte Bandstra hem. In het laatste geval komt de Fries hulde toe voor de door hem voor het bord gevonden 'proble matische remise, waarbij zijn tegen stander driemaal achter elkaar meer- slag moest nemen. Van de vele opmerkelijke prestaties willen wi) niet onvermeld laten Bergs- ma's winst op Dukel. De Fries nam eerst een damzet. De IJmuidenaar had gelijk spel kunnen forceren vla een niet voor de hand liggende tempozet, Hij wilde evenwel meer, maar had de verrassende, Bergsma ter beschik king staande combinatie over hot hoofd gezien", die de korte, spannende par'iJ direct in het voordeel van de onder wijzer ui Roordahulzum besliste. De uitslagen van de zesde nn zeven de ronde luiden: Zesde ronde; Kinneger-Du kei 02, Bèfgsma-Beeke 1—1, Gord'jn-Ans'ims 1—1, Van Dijk-De Jong 0— 2, Anderson- Bandstra 02, Bom-Van Leeuwen 1—1. Wiggers-Kooymans 2—0. Zevemfe ronde: Koo.vmans-KInnegen 02, Van Leeuwen-Wiggers 2—0, Bandstra-Bom 11, De Jong-Anderson 11, Ansems-Van Dijk 02, Beeke- Gordijn 02, Dukel-Bergsma 02. Na de zevende ronde is de stand: I. Van Dijk 11 punten, 2. Gordijn 10 punten, 3 tot en met 5 Bergsma, Bom on De Jong, allen 9 punten, 6. Van Leeuwen 8 punten, 7. en 8, Beeke en Dukel beiden 7 punten, 9. en 10. Ansems en Kinnegen beiden 6 punten, II. en 12. Bandstra en Wiggers beiden 5 punten, 13. en 14. Anderson en Kooy mans beiden 3 punten. LISSABON, 5 april Het Neder landse jeugdelftal is ook in zijn wed strijd tegen West-Duitsland niet tot winst kunnen komen. Na tot de rust stand te hebben gehouden moesten onze landgenoten tenslotte met 30 de eer laten aan de Westdultse ploeg. Deze plaatste zich door deze zege voor de halve finales van het internationale jeugdtoernool van de EVU. Nederland eindigde in groep B achter West- Duitsland en Roemenië op de 4erde plaats, vóór België. Ook Spanje en Portugal hebben zich dinsdag gekwalificeerd voor de halve finales, beide door betere doelcijfers dan nummer twee in hun groep, re spectievelijk Turkije en Italië. Welis waar won Italië dinsdag met 32 van Engeland en kwam daardoor, evenals Portugal, op drie punten, maar de doelcijfers van de Portugezen waren aanzienlijk beter 4-0 tegen 3-2 en beslissend. Polen heeft zich tenslotte als laatste geplaatst voor de halve finales door in de tweede wedstrijd voor groep d, waarin het was geplaatst met Frank rijk en Griekenland, gelijk te spelen tegen Griekenland: 22, Eerder had den de Polen van Frankrijk gewonnen, waardoor zij op 3 punten kwamen. Frankrijk behaalde 2 punten, Grieken land 1. (Advertentie) Dit Is do tltal van ean nieuw dansplaatje van een graag ge lOorde componist en tekstdichter. Uitgevoerd door het orkest Ger van Leeuwen. Een liedje, dat het „doen" zal en daarom meteen op ten 45-toererl-plaat Is gezet. Op de achterkant een al even geslaagd nummer: „Spaar me". Het is een dank-je-wel van de gezamenlijke Nederlandse spaarinstellingen aan de jongeren van Nederland, die in zo groten getale meedoen aan het Ideaal-Spoarplan De Zilvervloot, Iedereen kan de plaat bestellen of dadelijk afhalen - zolang de voorraad strekt - bij de spaarbanken, de bóerenleenbanken en de postkantoren. U hoeft geen kat in de zak te kopen. Want morgenavond om tien vóór zes gaat de première van deze plaat over de zender Hilversum I. Zet allemaal de radio aan! Mis deze uitzending nietl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4