B0TWINN1K STEVENT WEER OP WINST AF Tal, nu volkomen uit vorm, staat weer glad verloren c V S-strij dkrachten Mij ven in Europa Kernzwaard niet primaire wapen van de N.A.V.O.? f M De zwemvereniging „Naarden verliest prominente leden KVP-kader in West-Brabant bezorgd en ontstemd Drie nieuwe bisdommen op Formosa SPREKENDE MECHANISCHE GANGMAKER VERKLARING VAN KENNEDY ANORAKS -J Britten tot 1970 eigen kernwapens „PELE", duurste voetballer aller tijden: 1 miljoen Gemeente dekt 20 procent van de bouwkosten Atie Voorbij en Judith de Nijs naar De Robben; Lenie de Nijs naar 't IJ Iëwéêm ■mm tgturnr elke woensdag jongensmarkt mam Nederland moet de Schelde nog ontdekken Kennedy ook naar Londen en Bonn? Relatief zeer sterke groei van kleine katholieke gemeenschap V V B DINSDAG 11 APRIL 1961 door J. H. DONNER ■Ml vmm ifjitl t"/ i ffe- Kunstijsbaan Heerenveen AMATEURS oefenen tegen zaterdagteam Nederlandse arbitrage bij hockey-interland Duizend klaverjassers in de Haagse Dierentuin Sheffield Wednesday zonder manager Militairen in het gelid Sportflits WASHINGTON, 11 april (Rtr„ A.F.P.) De Amerikaanse divi sies, die in Europa zijn, zullen daar blijven. De conventionele strijdkrachten van de N.A.V.O. moeten versterkt worden en de Atlantische gemeenschap moet beschikken over een doeltreffende kernmacht, waarvan de vorm zal worden vastgesteld in overeen stemming met de leden van de N.A.V.O. Dit heeft president Ken nedy gisteren in Washington ver klaard in een toespraak tot de commissie van stafchefs van de N.A.V.O. Kennedy zei dat er een systeem van toezicht op de strijd krachten van de N.A.V.O. moet komen, dat „waterdicht" moet zijn en waardoor elke bereke- ningsfout ontdekt kan worden. WW Vier spelers van PSV bij centrale training Voorste linies in Goed Gezelschap een glas Vieille Cure na de maaltijd. „VELE WERKEN UITGESTELD" gend jaar. Vandaar z^n vraag: „Zijn straks tot aan de grens liggen. Nylon papier Oplichting van Beieren Vrouw van nazi-arts staat terecht 25 meer nieuwe auto's in Nederland op de weg Tjl gaat opnieuw verliezen. Het is in de tiende partij van de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken, nu wel heel duide lijk geworden dat hij geen schaduw n eer is van de formidabele schaker Tal van enkele maanden terug. De onderne mingszin is er nog wel en hij is ook driester dan ooit. Maar hij slaat niet meer door en met opvallend gemak slaat Botwinnik alle aanvallen af. De tiende partij was een Caro-Kann doorschuifvariant. Botwimik schijnt teruggekomen te zijn van zijn vroegere idee en speelde nu normaal Lf5 op de derde zet. Tal wierp een paar hoogst opmerkelijke zetten op het bord, maar tot enig voordeel leidde dit niet. Inte gendeel. hij kwam zeer slecht te staan. De partij had een normaal verloop, maar Kd8-e8 Lhl-e4! c3 en 24) e6xd5 Botwinnik verspeelde zijn voordeel niet. Zoals de partij is afgebroken staat Tal volkomen verloren. Tal Botwinnik I) e2-e4 c7-c6 '2) d2-d4 d7-d5 3) e4-e5 Lc8-f5 Botwinnik voelt niet meer voor 3) c5 na de debacle in de 8e partij. 4) h2-h4 Zeer ongewoon! Zwart is in een soort zetdwang omdat hij 4) e6 niet kan spelen. 4) h7-h6 5) g2-g4 L£5-d7 6) h4-h5 Deze terreinwinst op de koningsvleu gel heeft niet veel te betekenen. Voor lopig zijn andere problemen aar de orde. De ontwikkeling b.v.! 6) c6-c5 7) c2-c3 Pb8-c6 8) Lfl-h3 Doordat zwart e6 even achterwege liet. moest wit de pion op g4 w dek ken, maar dit was misschien toe'" beter middels 8) f3 gebeurd. 8) e7-e6 9) Lci-e3 Dd8-b6! Zwart staat duidelijk beter, v it moet reeds krasse maatregelen nemen daar 10) Dd2 d4; 11) d4: Pa5 onprettig is. 10) Ddl-b3 c5xd4 II) Db3xb6 Gedwongen anders volgt Lb4t en ne men op d4. 11) a7xb6 12) c3xd4 Pc6-a5 Zwarts voordeel is evident. To. weet Tal het hoofd nog boven water te hou den. 13) Pbl-c3 b6-b5! 14) Lh3-fl b5-b4 15) Pc3-b5 Ke8-d8! 16) Pgl-f3 Pa5-c4 Er volgen wilde verwikkelingen die echter wit niet veel verder brengen. 17) Lflxc4 d5xc4 18) Pb5-d6 Lf8xd6 19) e5xd6 Ld7-c6 20) Pf3-e5! Daarop had Tal gespeeld. Beide spe lers nemen een vijandelijke toren. 20) Lc6xhl 21) Pe5xf7t 22) Pf5xh8 De hoofddreiging is 23) b3. 23) d4-d5 Op 23) c3 kon wit zich verdedigen mes 24) b3 Ldó: 25) Lc5! 24) Le3-dPg8-f6 25) Kel-dz Ke8-d7 26) Ph8-f7 Kd7-e6 27) Pf7-eö Ke6xd6 28) f2-f3 Le4-h7 Wit is in een hopc'oze situatie ge- i-kt. Hij kan geen vin meer verroeren zwart dreigt met b5 benevens b3 en dan b4 op de damevleugel te winnen Tal begint daarom een wanhoopsactie. Deze heeft nog enig succes Botwinnik wordt een zet of tien bezig gehouden en kan zijn plannen niet direct uitvoeren 29) g4-g5 h6xg5 30) h5-h6 g7xh 3!) Pe5-f7t Kd6-e6 32) Pf7xh6 Pf6-g8 Er dreigde 33) Telt. 33) Ph6-g4 Lh7-f5 34) Pg4-e3 Lf5-g6 35) Pe3-g4 Lg6-f5 36) Pg4-e3 Lf5-g6 Zo'n herhaling van zetten laat Bot winnik zich nimmer ontgaan 37) Pe3-g4 Ke6-d6 38) Pg4-e5 Lg6-fo 38) Pe7 was beslist beter geweest 39) Pe5-f7t Kd6-d7 40) Pf7xg5 Pg8-e7 41) f3-f4 41) Pf7 Pc6 42) Pe5t Kd6 was op het zelfde neergekomen. 41) Pe7-c6 42) Pg5-f3 afgebroken. O.i. kan "'otwinnik snel winnen door 42) Le4 te spelen b.v. 43) Pe5* Kd6 44) Pc6: bc6: en in dit eindspel van ongelijke lopers is wit zonder kans. c «4 t' - - Als hulpmiddel voor de training van hardlopers is in het stadion te j.okip, waar de Olympische Spelen van 1964 zullen worden gehouden, een sprekende mecha nise he gangmaker aangebracht, die instructies uitzendt en overigens doet denken aan „het haas" tijdens windhondenrennen. MILAAN, 11 april De hoogste overschrijvinsssom, welke ooit in de ge schiedenis van het betaald voetbal door eeri club is geboden, zal door de Turijnse voetbalvereniging „Juventus" worden betaald, zodra het Italiaanse verbod, buitenlandse spelers aan te trekken, aan het eind van deze maand zal worden opgeheven. De voetballer die voor het fabuleuze be drag van 270 miljoen lire <1,08 miljoen ruiden) zal worden „gekocht heet Edson Arantes do Nascimento. In Brazilië, het geboorteland van Nasci mento, zal het bericht, dat Juventus ,,Pele", zoals diens bijnaam luidt, wil contracteren, de gemoederen on getwijfeld in beweging brengen. Pele zal het komende seizoen voor Juventus uitkomen. In 1962 zou hij echter weer naar Brazilië terugkeren om er in de wedstrijden voor het we reldkampioenschap voetbal de eer van zijn land te verdedigen. Pele heeft te kennen gegeven, dat hij graag in Euro pa wil spelen. Het shirt van Juven tus zou hij wel willen dragen, echter op voorwaarde, dat de Turijnse club ook zijn jongere broer zou contrac teren, die op het ogenblik in het jeugd- elftal van Santos speelt. Het bestuur van de Italiaanse voetbal bond zal op 20 april bijeenkomen, om de kwestie van het aantrekken van buitenlandse spelers te bespreken. Er wordt niet verwacht, dat het verbod in zijn geheel zal worden opgeheven. Wel neemt men aan, dat elke club uit de eerste divisie de toestem ming zal krijgen om drie buitenlandse spelers te contracteren. HEEUENVEEN. 10 april De ge meenteraad van Heerenveen heelt be sloten de stichting „Noordnederlandse ijsbaan'' een renteloos voorschot van 022.600.- gulden te verstrekken voor de bouv. van een onoverdekte 400 meter kunstijsbaan. Een deel van de baan zal wel overdekt worden en gebruikt kunnen worden voor ijshockey-wed- strjjden en kunstrijden. De stichting wordt bjj haar plannen gesteund door de Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond en de Nederlandse Sportfederatie. De ijshockeybaan zal vaste tribunes krijgen. Rond de 400 meterbaan ko men voorts verplaatsbare tribunes voor ongeveer 7500 toeschouwers. Voor de plannen zal een bedrag van totaal ongeveer 3.113.000 gulden moeten wor den geïnvesteerd. Voor de grondaan koop is ongeveer 300.000 gulden nodig. De bouw van de hal zal volgens schat tingen 1.302.000 gulden gaan kosten. De verplaatsbare tribunes kosten 225.000 gulden en de kosten van de koelinstallatie zijn begroot op een be drag van 950.000 gulden. De stichting wil de accommodatie, di" in de wintermaanden voor natio nale en internationale hardrijwedstrij- den, kunstrijden en ijshockeywedstrij- den kan worden gebruikt, in de zo mer beschikbaar stellen voor zaal- gporten, congressen en tentoonstellin gen- Het renteloze voorschot van de ge meente Heerenveen dekt 20 pet. van de geraamde bouwkosten van de kunstijsbaan. Het bedrag moet binnen fewintig jaar zijn afgelost. (Van onze verslaggever) NAARDEN, 11 april Naar wij ver nemen hebben de zwemsters Atie Voor bij en Judith de Nijs zich gisteren tij dens de clubavond van „De Kobben in Hilversum weer aangemeld als lid van deze vereniging. De juist vandaag 22 jaar geworden Lenie de Nijs heeft overschrijving aangevraagd naar de zwemvereniging 't IJ te Amsterdam, waarvan haar verloofde, Harry V ink, lid is. De drie zwemsters zijn thans lid van de zwemvereniging Naarden. Zij gingen naar deze, toen nog niet erkende zwem vereniging over, nadat zij moeilijkheden hadden gehad met de Robbenvereni- ging. Van de zijde van het Robben-secre tariaat werd ons hedenmorgen de aan melding van Atie en Judith bevestigd. Het bestuur van De Robben zal zich nog nader uitspreken over deze aan melding. Van de zijde van het Naarden- zwembestuur vernemen wij dat oifici- eel nog niets bekend was over de over schrijving van Atie en Judith doch wel van Lenie de Nijs. Officieus had men er inmiddels wel van vernomen. Met nadruk verzekerde men ons dat aan de overschrijving van Atie en Judith geen conflicten of moeilijk heden met het Naarden-bestuur of trainster Wil Bunschoten-v. Breukelen ten grondslag liggen. In de laatste maanden heeft men beide meisjes na genoeg niet op de Naarden-training gezien, daar zij het veelal te bezwaar lijk achtten om 's morgens om zes uur vanuit Hilversum in het Naarden- se zwemstadion aanwezig te zijn. De vraag blijft of voor de drie meis jes op korte termijn overschrijving: kan worden verleend nu het zomerseizoen aanstaande is, daar in de K.N.Z.B.-re- glementen dit slechts bij uitzondering zou zijn toegestaan. Als wachttijd geldt veelal een jaar. De meisjes zou den in ieder geval onder de naam van de zwemvereniging Naarden kunnen blij ven uitkomen terwijl bij internationale wedstrijden de K.N.Z.B. het recht heeft om ze als K.N.Z.B.-lid te laten uitko men. Dit geschiedde destijds ook met de zwemsters van de niet-erkende zwem vereniging Naarden en met genoemde Robben-meisjes, die overschrijving aan vroegen van De Robben naar Naarden. DEN HAAG, 11 april - Het Neder landse amateurelftal, dat woensdag te Ede een oefenwedstrijd speel tegen het zaterdagelftal, is als volgt samenge steld: L'oelVan Zanten <Zac)„ achter: Kruemeich (Vitesse) en Werdens (Sit- tardia), midden: Mul (NAC), Quaedac- kers (Hoensbroek) en Ten Braak (ODS) voor: Roseboom (Ede), B Hainje (Hee renveen), Snoeck (Xerxes), Libregts (Ex celslor) en H^rsche (ONA). BRUSSEL, 11 april Nederlandse scheidAi echters zullen de heren hockey- interland België-Spanje leiden, die op zondag 16 april in Brussel wordt ge speeld. Het zjjn de heren mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong uit Amster dam en L. A. Eigershuizen, woonach tig te Wilrijk (België). DEN HAAG, 10 april In de Die rentuin wordt 12 mei een groots opge zet klaverjastoernooi gehouden waaraan meer dan duizend kaarters kunnen deel nemen. De kaartavond wordt gehouden in het kader van de K.A.B.-actie „Wij en Zij". De opbrengst is bestemd voor de christelijke vakverenigingen in de in ontwikkeling zijnde gebieden. .4 TIE VOORBIJ: terug naar De Robben. SHEFFIELD. 11 april Harry Cat- terick heeft, na maanden van wrijving tussen hem en de directie, zijn ontslag genomen als manager van Sheffield Wednesday. Cattericks had een con tract van drie jaar dat tot augustus van dit jaar liep. De ontslagaanvraag van Cattericks werd onmiddellijk door de directie aanvaard. Van die zijde werd verklaard dat Cattericks wat de directie betrof vandaag nog kon vertrek ken. De opkomst van Sheffield Wednes day, welke club de enige concurrent van het machtige Tottenham werd, in de strijd om het landskampioenschap, werd algemeen aan Cattericks toege schreven. Maar tussen hem en de di rectie boterde het niet meer. Cattericks had reeds twee maal ontslag aangebo den, doch bij die gelegenheden wenste de directie hem aan zijn contract te houden. DEN HAAG, 11 april - Het militai re voetbalelftal, dal donderdag te Bre da een oefenwedstrijd speelt tegen NAC, is als volr samengesteld: Doel: Van Vianen (ADO), achter: De Groot :Hermes-DVS) en Fafie (Feijen oord) midden: Lazaroms (NAC), Fronk (Ajax) en Eykenbroek (Hermes, DVS1 tor: Bergholtz (MVV), Heynen (VVV), Visscher- (NAC) Boogaard (Voiowijckers) er Jonker (Haarlem), je reserves zijn Van der Merwe (NAC), Mev -rs (Sparta), Euwes (Blauw-Wit). Seelen (Ajax), Vesters (Ajax) en Pie- ters (MVV). Voor de competitie van de Engelse league won Leicestei gisteren, in de eerste divisie, met 3-h van Cardiff. In de tweede divisie versloeg Leyton Sto ke City met 3-1. De NAVO. aldus Kennedy, moet el ke aanval met conventionele wapens op geljjke wijze kunnen beantwoorden, en die tegenstand moet zo doeltreffend zijn dat men zoals generaal Nor- stad heeft uitgedrukt de tegenstan der een pauze kan opleggen. „Daar om zullen wij onze divisies in Europa handhaven en hun conventionele be wapening versterken", aldus de Ame rikaanse president. Kennedy verklaarde dat de NAVO, (Advertentie J \/'t, ■ij'N. '3, DEN HAAG, 11 april Voor de cen trale training var het Nederlands elf tal, die woensdag in Delft wordt gehou den. zijn vijftien spelers uitgenodigd. Het zijn: Pieters Graafland (Feijen- oord), Lagarde (DHC), Wiersma (PSV), Xuys (NAC), Veldhoen (Feijen- oord), Kiaassens (Feijenoord), Van Wis sen (PSV), Muller (Ajax), Van der Hart (Fortuna), Swart (Ajax), H Groot (Ajax), Krulvef (PSV), Schuur man (ADO), Moulijn (Feijenoord) en Van der Kuil (PSV). wat de militaire plannen betreft, op een keerpunt staat. „Wjj in Washing ton hebben ons in het bijzonder be- zig gehouden met de militaire poli tiek van het Atlantisch verbond. Wij zijn hierbij tot de ontdekking geko men dat een doeltreffende en soepe le controle op alle wapens en spe ciaal de kernwapens noodzakelijk is. V.'ij zullen, wat ons betreft, er dan ook op toezien dat onze strijdkrach ten te allen tijde onder verantwoor delijk bevel en toezicht blijven en wel van de top tot de onderste trede van de hiërarchie toe. En wij willen voorts, dat dit toezicht wordt uitge oefend voor, tijdens en na het be gin der vijandelijkheden." „Wij zijn van mening dat een doel treffende strategische kernmacht nood zakelijk is, maar wij willen ook dat deze kernmacht precies doet wat wij willen," aldus Kennedy. De Westduitse bondskanselier Ade nauer heeft gisteren in Bonn tegen over Amerikaanse journalisten ver klaard dat, indien er geen NAVO-kern- zwaard komt, „de V.S., met kernwa pens uitgeruste troepen in de frontlinie naast Duitse eenheden moeten laten opereren." Waarnemers te Bonn verwachten dat de komende besprekingen tussen Ken nedy en Adenauer in het teken van het kernwapenvraagstuk zullen staan. Be richten, volgens welke de V.S., in het kader van het vaststellen van nieuwe richtlijnen voor de NAVO-strategie, zou den overwegen hun met kernwapens uit geruste eenheden uit de „voorste-linie- formaties" dus West-Duitsland terug te trekken, hebben te Bonn on gerustheid veroorzaakt. Dit geldt ook voor de meldingen dat Amerika voor nemens zou zijn de met kernwapens uitgeruste eenheden te scheiden van de troepen, die slechts over de gebrui kelijke bewapening beschikken. In Londen is van gezaghebbende zij de vernomen dat Engeland voornemens is tot 1970 een onafhankelijke kernwa- penmogendheid te blijven. Dit werd verklaard na het overleg, dat premier Macmillan en president Kennedy te Washington hebben gevoerd, waarna geruchten de ronde deden dat Groot- Brittannië en de V.S. bereid zouden zijn hun kernwapenstrijdmacht in te voegen in een in het leven te roepen „NAVO-kernzwaard." impokt: Advertentie made by Hazewind exclusief voor P&C waterafstotende poplin Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 4 Kleine stijging per maat ROOSENDAAL, 10 april De grot, bezorgdheid, vanwege het opschorten van vele weken, ontstaan ook door de eerste ministriële reactie op het Kreek- rakplan, klonk in alle toonaanrden doo op dc kaderbijeenkomst van de K.V.P. o pde kaderbijeenkomst van de K.V.P. Een duidelijker uitspraak van Den Haag een besef dat rond de Westcr-Schelde niet al.een een nationale, maar zelfs een internationale aanpak in Bene- lux-geest nodig is, tenslotte een „lift" voor West-Braban' door faciliteiten als ontwikkelingsgebied na generaties ach terstand, dat warei de met klem bena drukte wensen van inleider Kamerlid J. van Dongen, burgemeester van Aar- deiihurg, van de Forum-leden en van het kader. Hoe .elangrjjk de kaderdag was stel de kringvoorzitter mr Eikhuizen vast bij de opening, toen hü wees op de staten- en raadsverkiezingen, van vol- wij zelf goed overtuigd van het nut van het voortbestaan van de K.V.P.?" Het Kamerlid de heer J. van Dongen begon met vast te stellen dat de ont wikkeling van het hele Schelde-bekken achter is gebleven door de fameuze Schelde-Rijn kwestie. De achterstand die daardoor ontstonc. is zeer moeilijk in te halen, maar Zeeland werd ook nog geïsoleerd, een toestand waarin alleen door het Deltaplan wijziging zal komen. Van de drie grote plannen die beide provincies aanpakken: Sloeplan, Ka naalzone en Kreekrakplan, zijn de eer ste twee in uitvoering, het derde is nog een papieren plan en zal dat nog min stens tien jaar blijven. Het enige licht punt is, aldus bleek bij het Forum, dat er contact tussen de technici uit Den Haag en Den Bosch komt. „De kritiek uit Holland is voor mij een bewijs dat er niets inzit", aldus de inleider. „Nederland moet de Schelde nog ont dekken. Ze is de grootste natuurlijke in gang naar de Randstad, de Ruhr en het Noordlranse inustriebekken. Ze is tot Terneuzen bevaarbaar voor schepen, tot 50.000 ton, met weinig kosten te maken tot 60.000 tnn, tot in Antwerpen tot 30.000 ton. Er gaat per jaar 35 mil joen ton door en 3aarmee is de Schel de de drukste route na de Nieuwe Wa terweg. Dat is voor Kreekrak en West- Braban van ongekende betekenis, te meer omdat de Antwerpse havens Hij schetste daarna het Sloeplan waar evenveel ruimte veel goedkoper te malen is dan Europoort, het vergro ten van het kanaal door Zeeuws-Vlaan- deren zodat schepen van 50.000 ton el- kaa kunnen passeren met ais attrrc tiefste kant een vrijwel onbeperkt in dustrieterrein b.v. in de Axelse vlak te waar een chemische rabriek komt) maar met als noodzaak een brug. Zijn deze plannen reeds aan concrete vormen toe, het Kreekrakplan is dat nog niet. Het is speciaal voor West- Brabant ongemeen belangrijk. Er is 1600 ha industrieterrein gepland, de ver bindingen zijn goed, maar de minister meent dat het regionaal is. „Mijn vraag is dat van minder allure dan nationaal? Elke mogelijkheid om de welvaart te bevorderen is nationaal. Van belang is alleen wat de regering wil doen. Ze moet bovendien weten dat er een mo ment komt waarop België zal willen praten over verbeteringen aan de Schel de. En nu zijn er weer besprekingen geopeno over een Schelde-JUjn verbin ding, de oude rem. West-Brabant heeft nu eindelijk wel recht om te weten waar het' aan toe is. Een gezamen lijke Brabants-Zeeuwse actie lijkt uiter mate gewenst." Na de pauze bleek een stapel vragen ter beantwoording te zijn voorgelegd, zodat voorzitter Eikhuizen het Forum moest manen tot kortheid, waarvan evenwel in het vuur niets terecht kwam. Het Forum bestond uit de inleider, zijn collega-Kamerlid W. Assman (die beiden zeer veel lof kregen toegezwaaid voor hun reeds succesvol baanbre kend werk), burgemeester en W.E.B. voorzitter P. Alberts van Rucphen en burgemeester Hermans van Hoo- geiheide, ir H. van Haaren van ged. staten en drs A. Verdijk voorzitter van de riikskieskring Tilburg. Op Breda NU 1961 zal men heel de West-brabantse zaak geëtaleerd zien. WASHINGTON, 11 april (Reuter) In diplomatieke kringen in Washington houdt men ernstig rekening met de mo gelijkheid dat president Kennedy, wan neer hij volgende maand naar Parijs gaat, ook een bezoek aan Londen zal brengen, en wellicht jok aan Bonn. Het Amerikaanse blad „Newsweek" meent te weten dat de president na af loop van zijn besprekingen met presi dent De Gaulle een kort bezoek aan Lon den zal brengen om aanwezig te zijn bij de doop van zijn pichtje Anna Christina, dochter van prins en prinses Radziwiil. Eerder op de dag had een woordvoer der van het Witte Huis de vraag of pre sident Kennedy na zijn bezoek aan Pa rijs mogelijk ook naar Londen zou gaan bpengelaten. In genoemde diplomatieke kringen in Washington meent men dat ook een be zoek aan Bonn zou worden overwogen. Volgens een ontwerp-reisschema zou Kennedy na zijn bezoek aan Parijs van 31 mei tot 2 juni,'de volgende dag naar Bonn reizen en omstreeks 5 juni naar Londen vliegen. TOKIO, -10 april (UPI) Na jaren lang proeven te hebben genomen, zegt een papierfabriek in Japan er in te zijn geslaagd een soort papier te vervaar digen, waarin nylon is verwerkt. Het pa pier, aldus de fabriek, is langer houd baar, bestand tegen water en kreukt niet. De produktie er var zou „eenvou dig en goedkoop" zijn. 's-HERTOGENBOSCH, 10 april In Rome is bekend gemaakt de op richting van drie nieuwe bisdommen en de benoeming van drie Chinese bisschoppen op Formosa. Daarmee heeft de opmerkelijke missionering op dit laatste stuk vrij China niet alleen organisatorisch een nieuwe uitbouw gekregen, maar is deze zeer jonge en voortvarende missionering tegelijk dieper in hel volk geworteld. Op Formosa is de missionering pas no 1949. na de volledige communisti sche bezetting van het Chinese con tinent, goed op gang gekomen. Tot dan toe vormde net gehele eiland één apostolische prefectuur, Kaoshung, opgerichl in 1913. Toen de Japanners in 1945 Formosa aan China hadden moeten afstaan, kreeg de missionering voor het eerst regelmatige toegang tot de meer afgelegen streken met de oorspronnelijke Taiwan-bevolking. En onder de stroom van vluchtelingen van net continent vond de missionering spoedig een uitgebreider werkterrein. De komst van vele gevluchte en uit gewezen priesters uit China betekende een aanzienlijke verruiming van het missioneringspersoneel, van wie velen een of meer Chinese dialecten reeds beheersten. Het wegvallen van de strakke familiebanden ondei de vluch telingen, het verlangen naar een morele of levensbeschouwelijke grond in de doorstane ontberingen en de sympathie voor de meegevluchte priesters vergemakkelijkte de entree van de j missionering onder deze vluchtelingen. Al in 1950 volgde door de oprichting van het aartsbisdom Taipeh in het noorden en de prefectuur Taichung in het centrum, naast de bestaande prefectuur Kaoshung in het zuiden, een gemakkelijker opbouw van het missionermgswérk. Ln 1952 zijn in het centrumgedeelte van Formosa twee nieuwe apostolische prefecturen opge richt, Hwalien en Kiayi. Twee uit geweken bisschoppen van het Chinese vasteland werden hiervoor als aposto lisch administrator benoemd, voor Hwalien de Fransman mgr. A. J. Vérineux en voor Kiayi de Chinees mgr. Th. Niu-Huiching. Voor het aarts- oisdom Taipeh benoemde Rome in 1959 Thomas kardinaal Tien, de uit geweken aartsbisschop van Peking, tot apostolisch administrator. In mei van het vorig jaar kreeg deze in mgr. Paul Cheng een Chinese coadjutor. En nu zijn er dan opnieuw drie nieuwe bisdommen opgericht. De oude prefectuur Kaoshung, die de zuidpunt van het eiland omvatte, is allereerst tot bisdom verheven. Tege lijk werd de Chinees mgr. Joseph Cheng Tien-Siang daarvoor tol bis schop benoemd. Van Kaoshung wera de westelijke kuststrook met de Pes- cadoreneiianden afgescheiden en tot net nieuwe bisdom Hainan gemaakt met mgr. Stanislaus Lokuang tot bis schop. In het noorden werd van het aartsbisdom Taipeh de westelijke kust strook tot een afzonderlijk bisdom Hsinchu afgescheiden, met mgr. P. Pao Zin Tou als bisschop. Van de acht ordlnarissen op For mosa. in net ene aartsbisdom (met een administrator en een coadjutor), de drie bisdommen en de drie prefec turen, zijn er nu zes Chinezen. De drie nu benoemde bisschoppen zijn alle drie geboortig uit China en hebben hun studies gemaakt in Rome. Twee van hen hebben tot deze bisschops- penoeming een werkkring in Rome gehad; alleen mgr. Cheng Tien-Siang was sinds 1957 al op Formosa werk zaam. Vluchteling uit hun vaderland gaan ze nu als bisschop naar For mosa. Opmeikelijk is nog, dat de H. Stoel voor deze nieuwe bisschops zetels geen uitgeweken bisschoppen uit China heeft benoemd. In de mis sionaire zielzorg op Formosa zijn hans namelijk vijf uitgeweken China- bisschoppen werkzaam, naast de drie apostolische administratoren van Tai peh, Hwalien en Kiayi, die officieel nog steeds residerend bisschop zijn van Peking (kardinaal Tien), van Yingkow (mgr. Vérineux) en van Yangku (mgr. Niu-Huiching). Formosa dat nog niet de hellt van Nederland beslaat, is dus nu verdeeld in zeven kerkelijke ressorten, (aarts)- bisdommen en prefecturen. Op een bevolking van ruim tien miljoen in woners zijn er nu iets meer dan 160.00U katholieken en niet minder dan een kleine 50.000 catechumenen. Dit laatste gegeven duidt reeds de re latief zeer sterke groei van de overi gens nog zeer kleine katholieke ge meenschap aan. A.J.K. MUNCIIEN, 11 april (UPI) De echtgenote van een nazi-arts, die ver antwoordelijk wordt geacht voor de „cuthunasie"-programma's van het der de Rijk, die in totaal aan 200.000 gees telijk gestoorden het leven hebben ge kost, staat thans terecht wegens op lichting van do staat Beieren. De 58-ja- rigo Erika Heyde, eiste van de staat een pensioen als oorlogsweduwe, voor haar en haar gezin. Zij verkreeg hier door een bedrag van 65.000 mark. Volgens de doktersvrouw was haar echtgenoot in 1947 verdwenen en had zij sindsdien niets meer van hem ge hoord. (de arts ontsnapte uit een trans port gevangenen). Het is echter geble ken, dat zij in 1948, 3 jaar voordat zij een staatspensioen eiste, hoorde dat haar man in Sleeswijk-IIoistein woonde en werkzaam was als arts en psycholoog bij een sociale raad De arts, die de naam Fritz Sawade had aangenomen, stuurde zijn vrouw regelmatig geld. Dokter Heyde-Sawade wordt beschouwd als de geestelijke vader van een pro gramma van „genade-moorden" op twee honderdduizend geestelijk gestoorden ter verbeteren van het ras van de „Ueber- menschen". AMSTERDAM, 10 april - De begin 1959 ingezette stijging van de verkoop van per sonenauto's in Nederland heeft zich ook dit voorjaar voortgezet, zo heeft de R.A I. medegedeeld. In het eerste kwartaal van dit jaar kwamen volgens de voorlopige cijfers 31.356 nieuwe personenauto's op de weg. tegenover 24.787 in dezelfde periode van 1960. een stijging van meer dan 25 pet. In maart werd een maandcijfer be reikt van 12.950, waarmede het record van maart 1960 (11.364) werd gebroken De stijging van de autoverkoop is echter wat achter gebleven bij die in dezelfde periode I960.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4