mn ranssen's errukkelijk...het is Verkade ft w ERWIG HEEFT EEN GROTE SORTERING PHILIPS RADIO'S EN PLATENWISSELAARS jonge adminislr. kracht jonge kracht (mnl. of vrl.) Arbeiders mogen niet in Duitsland «aan werken ervaren verkoopster aank. verkoopsier W. v. d. Burg De krant kunt U niet missen. Geen dag! idealisten naar Afrika Wij gaan om te helpen Jong Toenemende spanning op de arbeidsmarkt I AFSLAG Uitspraak kantongerecht JANSSEN's Modemagazijn Atoomreactor in Indonesië u Verkade Biscuits, die zijn heerlijk! 15.90 a. KANTOORBEDIENDE (mnl.) b. AANK. KANTOORBEDIENDE (mnl.) DE SCHIEDAMSE MEUBELBEURS „Geen verbetering van positie JONGE ADM. KRACHTEN FACTURISTE DAMESMODES Schilder keek om en botste tegen auto Stimuleren, helpen, studeren Pater van Dieren O.P. in Rotterdam benoemd Groeiend verkeer op Zestienhoven Nederlandse dokters- hulp op zee DE KRANT KUNT U NIET MISSEN, GEEN DAG! Voorzichtig varen bij Van Brienenoord Prinses Irene naar Mexico Afro-Aziatisch congres in Bandoeng Clandestiene zenders ii beslag genomen - NSC DINSDAG 11 APRIL 1961 PAGINA 6 - IIIPM Pi TEL. 63144 DAM 12-32-14 TEL. 66231 GEVRAAGD TE SCHIEDAM N.V. Hóllandsche Asbest Mij. v/h v. d. Linden en Veldhuis U kijkt U vergelijkt U koopt bij LANGE HAVEN 95 Schiedam, tel. 6,86 11 GEEN FILIALEN Industriële Handelsonderneming (mnl. of vrl.) j tcl 63945- ROTTERDAM, 11 april. Vanmiddag vertrokken ze van Schiphol niet het vliegtuig van dc Raptim. Naar Afrika, naar de luchtbasis Entebbe ten noorden van het Victoriameer waar ze woensdag hopen te arriveren. Jacqueline Kops en Theo van Winsen met nog dertig leken en een even zo groot aantal priesters en religieuzen reizen naar de missiegebieden in centraal.oost-Afrika. Zij als verpleegster in het ziekenhuis en de poliklinieken in Kampala en omgeving in Uganda, hij als vrijgesteld leider van de Kajotters om ;,te zien, te horen en te handelen", om voort te bouwen op het werk dat daar al door een zestigtal Kajotters in vijf jaar tijds is verricht om de bevolking te doordringen van de waarde van de arbeid in christelijke zin. Zij wonen beiden in het onvolprezen Tuindorp-Vreewijk dat zich weer opmaakt als een tere lentebruid. Beiden ook zijn parochianen van de Krutsvindingparothie waar enkele zondagen geleden nog een andere jonge idealist, pater-missionaris Leo Brouwer die 6 mei naar zijn eerste missiepost in Australisch Nieuw-Guinea vertrekt, een predikatie hield voor Jacqueline Kops en zichzelf. Zo maar drie vertegenwoordigers van het nooit uitstervende ras der idealisten. „Om de mensen le helpen „een hartewens" Door Soekarno vanmorgen geopend Hoogstraat 155-157, Schiedam De heerlijke, croqijante biscuit in een moderne, vernieuwde verpakking Prijs verpakt 70 ct Per 100 gram 27 ct. Uw zonnetje in huis, met onze kinder en bakvisjurken. De katoenen druks werden door jonge kunstenaars ontworpen en exclusief ecv voor ons gedrukt. maat 60 ik I Voor direct of later wordt op een kleine afdeling van een groot kantoor een gevraagd. Zij, die binnenkort de school verlaten kunnen ook solliciteren. Vakantie-regeling kan besproken worden, afwisselende werkzaamheden. Brieven met opgave leeftijd, referenties worden inge wacht onder no. 85708 R bureau van dit blad. voor direct of later: leeftijd 20-25 jaar met algemene kantoor- ervaring. Leiding kunnende geven aan kleine afdeling. Zelfstandige werkkring. Ook voor militairen die binnenkort met groot verlof komen. leeftijd 17-20 jaar met enige kantoor- ervaring; of M.U.L.O.-, Handelsschool- of H-B.S.-leerling, die voor kantoor wil worden opgeleid. Deze werkkringen bieden een zeer goede sala riëring en ruime vooruitzichten, als 5-daagse werkweek en opname in pensioenfonds. Uitvoerige brieven, met o-a. vermelding voor welike betrekking men solliciteert te richten aan No. S 1348 afd. Personeelszaken, Nieuwe Schie- damsche Courant, Dam 18, Schiedam. vraagt voor haar afdeling boek houding Aantrekkelijk aanvangssalaris met goede voor uitzichten. Met vakantie-afspraken wordt reke ning gehouden. Sollicitaties te richten aan de Personeels-afdeling, Vierhavensstraat 46, Botterdam. <_7 vraagt voor spoedige indiensttreding op haar kantoren te Rotterdam en Vlaardingen voor haar diverse afdelingen: alsmede Geboden wordt een prettige werkkring, aantrek kelijk aanvangssalaris en goede sociale voorzie ningen. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten onder letters S.H.R. aan Nijgh van Ditmar, Advertentie bureau, postbus 830, Rotterdam. Op vrijdag 14 april 1961 des v.m. 11 uur in het Gebouw Arcade" (Ned. R.K. Volkshond), Lange Haven 71 te Schiedam van- I-II twee panden, elk bestaande uit beneden- en boven woning en erve, tc Schiedam, POTGIETER STRAAT 20 en 22, staande in veiling resp. op f 9600.— en f 9600.—. III een pand, bestaande uit beneden- en bovenwoning en erve, te Schiedam, DA COSTASTItAAT 29, staande op f 11000.—. IV een pand bestaande uit beneden- en bovenwoning en erve, te Schiedam, FRANS HALSPLEIN 17 staande op f 14700.—. Notaris A. S. H. A. BLAISSE, Schiedam Nieuwe Haven 149, Telefoon 68116 In onze speciaalzaak voor dames- en meisjes- ccnfeotie kunnen geplaatst worden per 1 juni of 1 juli een alsmede een Voor actieve krachten een goed salaris. Vakantie regeling kan besproken worden. Sollicitaties te richten aan Hoogstraat 155-157 - Telefoon 68027 - Schiedam Q Voor betere kwaliteit en pasvorm Lange Kerkstraat 19 Schiedam, Telefoon 66133 i Glasplaten, ruiten voor suitedeu- i ren, gïas-in-lood, etalageglas, spiegels, enz. Loopik's Glasindus trie, Boterstraat 39. Schiedam, j Voor schoorsteen vegen en rcini- 1 een van oliestookhaarden. centra- I lc verwarming enz, en alle met selwerken. Alleen Fa. V, L. Bor- ranj. Lange Achterweg 33, tel. 68421. j Bemest uw tuin gemakkelijk met verpakte natuurlijke mest en/of' kunstmestkorrels. P. v.d; Kooy en Zn., Geuzenstrnat 1, tel 314)18, 's avonds ook 57257. Het adres ook voor turfstrooisel. Schoonmaaksters gevraagd voor ochtend, avond en-of overdag op diverse kantoren te Rotterdam en Schiedam. Aanmelden N. V. Drop, Oude Binnenweg 132, tel. 1 110292, Rotterdam. Gevraagd aankomende en leer ling-naaisters Aanmelden: Wor- telboer's Confectiebedrijf, Nieuwe Binnenweg 310, telefoon 34080. Was-spoel-droogcombinatie van I f 598.- voor 398.. of 5._ p. w. I Direct van fabriek daaróm 200 korting. Vraagt vrijbl. zichizen- ding. Dutrag, Postbus 485, Den I Haag. ROTTERDAM, 11 april. De Rotter damse kantonrechter heeft vanmorgen twee arbeiders van een Zweedse telefoon maatschappij verboden om in Duitsland te gaan werken en daarmee het stand punt van de directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Rotterdam ge sanctioneerd. De mannen, zeer geschoolde monteurs, kregen vorig jaar met enkele collega's de kans op een betrekking bij een appa- ratenfabriek in Aken, die evenals de gespecialiseerde Nederlandse bedrijven een tekort heeft aan bekwame krachten. Hun loon zou 30 a 35 procent hoger worden dan zij in Nederland verdienden en bovendien zouden zij een extra ver- blijfstoelage van wm 10.— per dag krij gen. Maar de directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau weigerde zijn toe stemming tot beëindiging van de arbeid overeenkomst met de Zweedse maat schappij, omdat hij daarvoor geen ge wichtige reden aanwezig achtte, zoals juridisch is vereist. De schaarste op de Nederlandse arbeidsmarkt was een factor die mede tot deze beslissing leidde. Twee der mannen gingen in beroep ROTTERDAM, 11 april In het Noordeine botste gisteravond de 19-jarige schilder C. J. A. Trommelen uit de Ket tingstraat met zijn brommer tegen een personenauto die van de tegenoverge stelde zijde kwam. Het ongeval gebeurde, toen dc jongen omkeek. De automobilist v;ist zijn wagen tot stilstand te brengen op het ogenblik, dat hij de brommer raakte. De schilder viel en brak zijn rechteronderbeen. Hij is in het St. Fran- ciscus Gasthuis opgenomen. v/oord voor te zeggen". Bijzonder blij is hij, met de toege zegde audiëntie, die Paus Joannes XXIII, de hele groep woensdagmorgen zal verlenen. In Rome valt nl. de enige tussenlanding op de reis naar Afrika. Jacqueline Kops is 25 jaar. Al tijdens haar U.L.O-jaren had ze de stille wens voelen opkomen naar Afrika te gaan. Eerst werd zij verpleegster in het Clara- ziekenhuis, dat ze als volledig gediplo meerde verlaten heeft. Een half jaar heeft zij zich vervolgens op haar zware en verantwoordelijke taak geprepareerd in het missionair vormingscentrum in Ubbergen. Hoewel ze zelf geen lid van de Graalbeweging is, wordt zij toch onder auspiciën van deze beweging uitgezonden. Ook zij ziet nu een hartewens in vervul ling gaan en ze straalt van blijdschap, als ze spreekt over haar werk daar, dat vier jaar zal omvatten. Zij gaat samen met Corry Luysterburg uit Roosendaal en Femy Scholten-Linde in een team naar Uganda. Haar werk is dus medi- Te midden van grote groene trommels, paperassen, ordners, een schrijfmachi ne en folders als van een reisbureau, spraken we gistermiddag op de valreep nog even met Theo van Winsen. De 29- jarige Kajottersleider ziet met doze reis - hij blijft drie jaar in Afrika - een harte wens in vervulling gaan. En dat is hem aan te zien ook. Hij is een van een team van drie - Nol Holleman uit Wageningen Toni Grammshammer uit het Oostenrijk se Kufstein zijn de anderen - dat door de Internationale Kajottersbeweging wordt uitgezonden naar Midden-Oost-Afrika. Toni bewerkt het Victoriameer en om geving, Nol de havenplaats Dar-es-sa- laam, tezamen met de Belg Alex Erix, die daar al enige tijd .geleden gedurende vier jaar heeft gewerkt en Theo zelf gaat naar Noord-Rhodesia met als standplaats Ndola. Een belangrijk arbeidsterrein wordt voor hem, de streek die met „Cop- perbelt" wordt aangeduid. Hier verdienen duizenden Afrikaners hun bruidsschat, de zogenaamde „dot". De technische Ka- jotterteams hebben daar al jarenlang geleefd tussen de mensen in. Zij lieten de Afrikaners zien, dat ze geen Europeaanse kolonisten waren, die achter het stuur van een auto zittend, de indruk wekken veel geld te verdienen", voegt Theo er aan toe. Het werk van de Kajotter daar is vooral stimulerend ge richt, ze leerden er sparen, ze gaven hun een waterverbinding en ze wonnen er sympathie voor de Europese werkers. „Wij zijn geen sociologen", zegt Theo. „Ik blijf drie jaar weg. Als wij er tien vrien den maken is onze opdracht geslaagd. Uit brieven, die de Kajottersbeweging in ons land ontvangt, blijkt inderdaad, dat er successen en succesjes worden be haald. Theo en zijn „teamgenoten" gaan er ook leiderscursussen geven, aan gepast aan de Afrikaanse mentaliteit. Het liefst nog laten ze deze cursussen ge ven door de bewoners zelf. Stimuleren, helpen, zoeken, studeren. Congo heeft één tekort aan leiders, aan midden groepen ook van het type, waaruit vak bondsleiders, reclasseringsmensen, stads besturen, parochie- en wijkleiders worden geboren. De K.A.J. heeft Theo in de gelegenheid gesteld zich grondig voor te bereiden. Zo heeft hij twee maanden in Engeland doorgebracht, waar hij contact heeft ge had met de Witte Paters, die in Afrika missioneren. Tegen het taalprobleem ziet hij niet op. Juist in zijn Copperbelt- gebied komen zoveel verschillende stam men bijeen, dat het leren van één taal niet zoveel zin zou hebben. „Daarom ga ik maar met de kinderen spelen, die pra ten langzaam en worden nooit moe je een JACQUELINE KOPS: sehe hulp te bieden., en de Afrikaanse vrouwen vooral hygiëne bij te brengen. Dat doet ze dan in samenwerking met de maatschappelijke werkster uit hun team. Ze weet, dat de Afrikaanse vrouwen zich graag laten helpen ook al bezitten de medicijnmannen en familieleden nog een grote 'macht. De doktoren laten echter bepaalde middeltjes toe, als ze tenminste onderzocht zijn. Het ziekenhuis van Kam pala staat onder leiding van drie dokto- j ren. Dr. Oberhoffer, een vrouwelijke j chirurg uit Duitsland, is er het hoofd van Samen met de Witte Zusters werken er de lekenverpleegsters. Jacqueline ziet niet tegen de moeilijk heden op. Ze is er op geprepareerd. Ze weet bovendien, dat haar komst daar no dig is; „als ons team niet gekomen was, hadden verschillende poliklinieken ge sloten moeten worden". Als wij haar dan nog vragen, waarom ze eigenlijk zo graag naar dit missiege bied vertrekt, luidt het antwoord zo vrou welijk en tegelijk zo simpel mogelijk: „OM DE MENSEN TE HELPEN. SCHIEDAM, 11 april De hoogeer waarde pater E. H. J. van Waesberge O.P., provinciaal van de Orde der Domi nicanen, heeft m.i.v. maandag 10 april pa ter A.A.M. v. Dieren O.P. overgeplaatst 1 naar de zgn. Steigerkerk tc Rotterdam. Pater Van Dieren was kapelaan in de parochiekerk van O. L. Vrouw van de H. Rozenkrans te Schiedam. Gedurende vier I jaren heeft hij aldaar zijn zielzorglijke ar beid moeten verenigen met zijn werk als algeïneen en landelijk adviseur van de r.k. Bond van Bejaarden. Door zijn benoeming te Rotterdam zal deze combi natie komen te vervallen, zodat hij nu zijn tijd en krachten geheel en al aan de Bejaarder\bond kan geven. Pater Ambrosius Adrianus Antonius Maria van Dieren werd op 9 november 1902 geboren, hij werd geprofest d.d. 23 september 1923, de H. Priesterwijding ontving hij op 20 juli 1930. Voordat pater Van Dieren te Schiedam benoemd werd in 1956, was hij kapelaan van de Steiger- kerk, zodat hij geen onbekende is in Rot terdam. ROTTERDAM, 11 april. In het ;erste kwartaal van 1961 werden via ie Luchthaven Rotterdam 18.463 passa giers vervoerd. Dit betekent een be langrijke toename ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorig jaar toen dit cijfer 14.661 bedroeg. Ook het goederenvervoer vertoond® weer een stijging van 1.526.896 kg in 1960 tot 1.832175 kg in 1961. DEN HAAG, 10 april In maart daal de de geregistreerde arbeidsreserve van mannen zoals bekend van 48.358 tot 34.965. De bezetting van de A.W.-objec- ten daalde van 10.655 tot 77*75 mannen, zodat het aantal werklozen met 10.513 mannen afnam. Uiteraard werd het werkloosheidscijfer in maart sterk beïnvloed door het sei zoen en de daling van Je geregistreerde arbeidsreserve is dan ook voor het groot ste deel aan deze factor toe te schrijven. Daarnaast daalde de werkloosheid onder invloed van de hoogconjunctuur, waarbij afzonderlijk melding kan worden •Ge maakt van het toenemende grensverkeer van arbeiders naar Duitsland. De toeneming van de vraag naar ar beidskrachten kan niet geheel uit het aantrekkeN van het seizoen worden ver klaard; daarnaast werd de vraag in be langrijke mate beïnvloed door de toene mende economische activiteit. Een belangrijk deel van c-e daling van de totale geregistreerde rbeidsreserve van mannen kan worden toegeschreven aan de sterk toegenomen bouwactiviteit. De spanning op de bouwmarkt is dan ook vrij sterk toegenomen. In de afgelopen maand daalde in de burgerlijke en utilr- teitsbouw de werkloosheid met ^6(XJ mannen, voor de water-, en we~ genbouw bedroeg de daling 1800 mannen. In de baksteen- en grofaardewerk- industrie is de campagne begonnen. Het aanbod van -v-beidskrachten in deze be roepsgroep is praktisch •rdwenen; de vraag naar arbeidskrachten nam belang- riik toe. Het toch al zeer lage werkloosheidscij fer gaf in maart een nog vrij belangrijke daling te zien. Daarnaast steeg tie vraag naar arbeidskrachten, en daarmede het tekort, aanzienlijk. De huidige spanning op de arbeidsmarkt komt in het bijzon der In de grote arbeidstekorten in vrij wel alle onderdelen van de metaalnijver heid tot uiting. In de textielindustrie, waar het aan bod van arbeidskrachten minimaal is, neemt het tekort aan arbeidskrachten toe. Over het algemeen begonnen door het gunstige weer de landbouwwerkzaam- heden reeds in februari. Hierdoor was de daling van de werkloosheid onder de landarbeiders in maart geringer dan an ders het geval is. Het aanbod van arbeidskrachten m de sector verkeer daalde belangrijk door het seizoen en tevens loor de grote be drijvigheid in het algemeen. De aantrek king van seizoenpersoneel in de horeca bedrijven en de touringcarbedrijven werd beïnvloed door Pasen. De trans portbedrijven zagen door de grote bouw activiteit hun werkgelegenheid toene men, waardoor de werkloosheid in de groep „overig verkeer" vrij belangrijk daalde. ROTTERDAM, 11 april. Een scheepsarts van de „Nieuw Amster dam", het 36.640 ton metende vlagge- schip van de Holland-Amerika Lijn, heeft maandag aan boord van het Britse vrachtschip „South African Pioneer" hulp verleend aan een op varende van een klein vissersvaartuig, dat maandagochtend vroeg tengevolge van dichte mist met de vrachtvaarder in botsing was gekomen. Hierbij is een der bemanningsleden van de vissers boot om het leven gekomen, een werd gewond en de drie andere worden ver mist. de aanvaring geschiedde veertig mijl uit de kust van de Amerikaanse staat New Jersey. ROTTERDAM, 11 april. In ver band met de brugbouw nabij de oost punt van het eiland Van Brienenoord (fanr. 995-1) worden met ingang van maandag 17 april werkzaamheden ver richt die aldaar de scheepvaart min of meer zullen beïnvloeden. Er zullen zich namelijk in de rivier bagg.er-, werk- vaartuigen en andere obstakels bevin den. De scheepvaart dient op ruime af stand van deze werkzaamheden de nodige waakzaamheid en voorzichtig heid te betrachten acht te geven op de door de werkvaartuigen getoonde sei nen en de bevelen die vanaf dienstvaar- tuigen van de Rijkshavendienst worden gegeven stipt op te volgen. tegen deze uitspraak, maar ook bij de kantorechter hadden zij geen succes. Deze overwoog namelijk, dat de nieuwe be trekking in Duitsland voor de monteur? geen positieverbetering inhield, zoals zij hadden gesteld, omdat zij in Aken slechts een ondergeschikte functie zouden krij gen. terwijl hun in Zweden promotie in het vooruitzicht was gesteld. Hun beroep op het hogere salaris en de extra ver- blijfstoelage werd eveneens afgewezen, gezien de hoge levensstandaard in Duits land. De kantonrecbetr meende dan ook dat de verandering van omstandigheden voor de mannen niet van dien aard zou zijn, da tzij als een dwingende reden voor ontslag kon gelden. Beide partijen wer den veroordeeld tot betaling van de eigen kosten in deze civiele procedure. Het Rotterdamse bedrijfsleven heeft de uitspraak met opluchting vernomen- Men vreesde namelijk een massale uit tocht van geschoolde arbeiders naaf Duitsland, vanwaar steeds aanlokkelijker aanbiedingen komen. In Rotterdam eü omgeving is de arbeidsreserve te gering om het eventuele verloop te kunneO opvangen. BANDOENG, 11 april (UPI) Giste ren is door het plaatsen van dc eerste l steen door president Soekarno, een be- i gin gemaakt met het eerste Indonesische atoomproject. I De atoomreactor, die wordt gebouwd i I in Bandoeng, zal worden gebruikt voor opleidingsdoeleinden, voor wetenschappe lijk onderzoek en voor de produktie van isotopen. Hij zal een capaciteit van 10" kilowatt krijgen. De kosten bedragen 800.000 dollar- Hiervan betalen de Ver. Staten 300.000 dollar in de vorm van een lening .De rest, een half miljoen dollar, zal worden betaald door de Indonesische regering- wellicht met behulp van Russische kre dieten. MEXICO CITY, 10 april (AFP) Prins Bernhard, die een bezoek va® vijf dagen aan Mexico brengt, heeft bij zijn aankomst verklaard, dat het een zakenreis is. Hij wil de mogelijkheden van uitbreiding van de handel onder zoeken en van Nederlandse investerin gen door oprichting van industrieën met gemengd kapitaal. De Prins maakte ook melding van een toekomstig bezoek van prinses Irene aan Mexico. (Volgens in Den Haag ingewonnen informaties is prinses Irene voornemens in de maanden juni en augustus een vakantie van zes weken in Mexico doof te brengen, mede in verband met haaf studie in de Spaanse taal). BANDOENG, 10 april (Rtr/AFP). President Soekarno heeft vanmorgen t® Bandoeng de 4e bijeenkomst geopend va*1 de „Raad voor Afrikaans-Aziatische soli' dariteit". Hij spoorde de aanwezigen aaO; bij hun regeringen aan te dringen op h®' houden van een voltalige conferentie va" Afrikaans? en Aziatische landen, in de geest van de „Bandoeng-conferentie" i® 1955. De belangrijkste onderwerpen van d® heden begonnen bijeenkomst, welke vie* dagen zal duren, zullen vermoedelijk zij'1 de kwestie West Nieuw Guinea, de Cong0' Laos en Algerije. Deelnemers zijn afge vaardigd uit 53 Aziatische landen en waar nemers van de wereldraad voor de vred® j en andere internationale pacifistische or ganisaties. DEN HAAG, 10 april Het afgetopt weekeinde hebben opsporingsambtena ren van de bijzondere radiodienst va" de P.T.T. in samenwerking met gemeen te- en rijkspolitie vijf clandistiene radio zenders in beslag genomen: drie Twente, één in Friesland en één in u® provincie Groningen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6