„Stroming van angst bij Papoea's voor Indonesië Doen vakbondsbestuurders met wat de leden willen? AMBONEZENOORD IN FEL VERZET TEGEN POLITIE A Privaat eigendom voornaamste basis van onze maatschappij w Sociaal commentaar PALTHE Bokma Vat M&bwfa'- schaepman's God en Kerk Woorden vanmr. Bot zijn verdraaid Europees overleg van christen democraten Nauwere associatie de Provinciebesturen bij de minister Kleurenfilm over Limburg De georganiseerden mogen weldegelijk weten wat hun bestuurders verdienen lakken Orde hersteld met traangas Centrum Staatkundige Vorming: Sociaal eigendom" is verwarrend Joeriluister eens Zij kan lachen! Neen, 't is bever CETALAC MINISTER TOXOPEUS OP SCHIPHOL ïeH zes en de zeven Vijfdaagse werkweek Per 1 mei korter werken Vragen over verleende bouwvergunningen BABY GESTIKT Betuwe bloeit volop voor heel Vier doden in verkeer Nieuw Tweede- Kamerlid Minister Visser naar V.S. vertrokken tij ft At?'- V B ZATERDAG 15 APRIL 1961 Wat gaaf geschilderd Is U in 't vak? WORLD FAMOUS CIGARETTE LOR I L LARD NEW YORK WÊ S(S sas mensen V O VOERTUIG OER EUROPESE BELEGGING e* Aci verientte Advertentie De Kerk is de enige wettige plaats voor de ontmoeting tus sen God en mens. God heelt de Kerk aan de mens gege ven als plaats voor zijn ontmoeting met Hem, omdat zonder Christus' bemiddeling deze ontmoeting niet kan verwezenlijkt worden. Christin geeft Zich slechts in Zijn Kerk aa" ons, zoals ook het natuurlijk leven ons slechts wordt geschonken in de c,", '!"l<:a raa(l bijwoonde, heeft ^Lnonjjen m üe verklaard dat slechts een te verwaar n ne stall gemeenschap. Zo formuleren de huidige theologen de oude waarheid dat buiten de Kerk, d.i. buiten Chris tus. huiten de sacramenten, geen za ligheid kan bestaan. Zij zuilen daar steeds aan vasthouden, omdat het een geopenbaarde waarheid is Na tuurlijk weten zij hee] goed, dat ve len, ook zonder tot de zichtbare Kerk te behoren, hun zaligheid kun nen bereiken, maar als dat gebeurt, geschiedt het niet om hun persoon lijke verdiensten, docii uitsluitend omdat zij, door Gods goedheid, op een of andere wijze deelachtig zijn geworden aan de genade van Chris tus. Deze gedachte heeft de Franse theoloog Jean Daniélou op voor treffelijke wijze uitgewerkt in een pas van hem in het Nederlands ver taald boekje: De Christen in de wereld van nuen wel in het hoofdstuk dat hij noemde: „Verdediging der kerke lijkheid". Hij begint met te stellen, dat velen tegenwoordig uit een soort reactie tegen een godsdienst beleving, die eigenlijk niet meer dan een sociaal formalisme is, nau welijks nog waarde hechten aan een uitwendige beleving van het geloof en het Christendom reduceren tot een moraal van broederschap en fi lantropie. Dat een dergelijke menta liteit de moderne mens zoals Clau- del het uitdrukte ertoe brengt te denken, dat hij God niet nodig heelt om het goede te doen, ligt voor de hand, evenals de opvatting, dat alle egoïsme onchristelijk zou zijn en alle altruïsme christelijk. De lief de tot de naaste mag nóg zo be langrijk zijn, haar norm blijft onder alle omstandigheden de liefde tot God. Wie de godsdienstigheid als eerste eis van het Christen-zijn ont kent, berooft het Christendom van zijn wezen én stelt de mens eigen lijk boven God. Aan wie niet bidt, ontbreekt iets wezenlijks, evenals aan iemand, die niet gelooft. Daar uit volgt eigenlijk al, dat wij de gods- dinstige cultus niet kunnen missen: de mens kan God niet loslaten zon der aan zijn mens-zijn tekort te doen. Daarom is het aanbiddend erken nen van onze absolute afhankelijk heid van God tevens het aanvaarden van de echte, volle werkelijkheid van ons mens-zijn. Objectief gezien is een mens-zonder-God geestelijk dood. Dit is de christelijke, en al léén de christelijke overtuiging, Waarop heel ons zicht op de reali teit van het bestaan steunt. In deze christelijke overtuiging spelen de sacramenten een we zenlijke rol, zozeer zelfs, dat het deelnemen daaraan de conditio sine qua non is voor het Christen- zijn. Het is daarom een fundamen tele misvatting een z.g. Christen dom ,,in geest en waarheid" te pre fereren boven een Christendom van Praktijk ter observoatie. Men geeft Rfaag de voorkeur aan een „inner lijk Christendom" boven een ,,ge- hreenschapsgodsdienst". Dat is een vergissing; de mens kan niet buiten £en gemeenschapsleven, zeker niet huiten de gemeenschap der Kerk, Waaraan God de heilsbedéling heeft toevertrouwd. De Kerk ligt als het Ware in het midden van een over trokken collectivisme en een over dreven individualisme. In de ont moeting, die God met de mens Wenst, komen zowel de gemeen schapsidee als de waarde van de af zonderlijke personen volledig tot hun recht. Door de sacramenten nu komen Wij in contact met de kerkelijke ge meenschap. Wij zijn allen zondaars hebben allen Gods genade nodig, die vooral middels de sacramenten t°t ons komt. Hier is geen onder- ®9heid tussen geleerd en eenvou dig: „Innerlijke godsdienstigheid" djléén kan nooit het nederig en gelo- aanvaarden en benutten van de door God geschonken heilsmiddelen ervangen. Slechts het meeleven met de Kerk geeft ons toegang tot do goddelijke rijkdom. Naar christelijke overtuiging is de opbouw van het Rijk Gods de fun damentele inhoud van alle geschie denis. Het aanvaarden van deze gaarheid is de kern van het geloof. heilswerken van God speelt zich l1teraard af op bovennatuurlijk vlak, 'dist omdat het heil een onverdien- SCHIPHOL, 14 april De minister i zouden worden samengesmolten tot io™ ne,r"MlSC Z^r- ""I K H" 1én gebiedsdeel. M^r ^l had hij re- roxopeus, die vanmiddag is terugge-1 denen aan te nemen dat de Papoea's erd van zijn bezoek aan Nieuw-Gui- uit de beide gebieden soortgelijke ver langens koesteren. nea, waar hij de installatie van de lozen minderheid der Papoea-bevolking aansluiting bij Indonesië voorstaat. ,,Ik heb er zelf nooit een ontmoet", zei hij. „Integendeel, ik heb bij de Papoea's al leen een stroming van angst opge merkt, angst voor Indonesië". De bewindsman noemde de installa tie „bijzonder feestelijk en goed geor ganiseerd". De eerste vergadering van de raad was goed verlopen en de moei lijkheden rond de verkiezing dei' com missie van gedelegeerden waren intus sen opgelost. „Het is goed geweest, dat vele buitenlandse journalisten de installatie hebben kunnen gadeslaan. Wij hebben daarmee voor het forum van de wereld gedemonstreerd, dat het ons ernst is met het verlenen van zeil beschikking aan de Papoea's." Desgevraagd zei de minister, dat de Nederlandse regering op Nieuw-Gui nea geen anti-Indonesische propagan da voert. Ook hier wordt een van de eerste principes der demoratie ge handhaafd: indien er Papoea's zouden zijn die een politieke partij zouden wen sen op te richten met als doe aanslui ting van het eiland bij Indonesië, dan zou niemand dat verhinderen. ,,In Ne derland wordt immers ook de commu nistische partij toegelaten", zei hij. Met nadruk sprak mr. Toxopeus te gen dat staatssecretaris Bot de in de wereldpers zo gewraakte uitlating gedaan zou hebben, volgens welke Amerika, Engeland en Australië ter stond aan Nederland hulp zouden verlenen, wanneer Indonesië Nieuw- Guinea zou aanvallen. De minister betoogde, dat dit misverstand veroor zaakt is door een al of niet opzette lijke verdraaiing van woorden. Vol gens hem had de staatssecretaris in liet interview gezegd: „Als er een oorlog komt dan kan men niet ver wachten, dat wij alleen zullen staan. Dan verwacht ik dat een aantal mo gendheden van de South Pacific Commission zo'n Indonesische aan val niet als een onbelangrijke zaak zal beschouwen". Intussen waren de betrokken regeringen reeds van dit misverstand op de hoogte gebracht en zij hadden zich met de uitleg daarvan tevreden gesteld. Minister Toxopeus zei er geen idee van te hebben of in de toekomst Ne derlands- en Australisch Nieuw-Guinea n n n ZWOLLE, 15 april De dagelijkse besturen van de elf provincies hebben deze week een onderhoud met de mi nister van Binnenlandse Zaken gehad naar aanleiding van diens circulaire, waarin wordt gesteld dat de overheids organen, wat de invoering van de vijf daagse werkweek betreft, niet vooruit dienen te lopen op de rijksregeling van dit vraagstuk. Dit is medegedeeld in de vergadering van provinciale staten van Overijssel. De provinciale besturen zijn namelijk voornemens en bloc ingaande 1 mei 1961 de verkorte werkweek voor hun personeel in te voeren. DEN HAAG, 14 april In Parijs hebben dezer dagen voorzitters en se cretarissen-generaal van christen-de mocratische partijen in België, Duits land, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Ne derland, Oostenrijk en Zwits.riand' het naast elkaar bestaan van de Europese Economische Gemeenschap van de zes en van de Europese Vrijhandelsassocia tie van de zeven besproken. Van Ne derlandse zijde was o.a. aanwezig, mr g-^W. van Doorn, voorzitter van dé De conferentie, waaraan ook voorzitter en- secretaris van de chris ten-democratische fractie in het Euro pese parlement: en de secretaris van de christen-democratische groep in de raadgevende vergadering van de raad van Europa deelnamen, heelt zich uit gesproken voor een grotere conferen tie van christen-democratische afge- vaardigden uit het Europese parle ment en de raadgevende vergadering ter bespreking van mogelijkheden voor een nauwere associatie tussen de zp= en de zeven. De vertegenwoordigers van de par tijen uit de zes hebben zich op de bijeenkomst uitgesproken voor fusie van de executieven der drie gemeen schappen, directe verkiezingen voor het Europese parlement, uitbreiding van de bevoegdheden van dit parle ment en instelling van een organieke verbinding tussen de regelmatige po litieke consultatie van de zes en de bestaande gemeenschapsorganen zoals het parlement, de raad van ministers de executieven. DEN HAAG, 15 april Het Tweede- Kamerlid Andriessen (KVP) heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid schriftelijke vragen ge steld over verleende bouwvergunningen De heer Andriessen vraagt onder meer aan welke oorzaak of oorzaken moet worden toegeschreven dat van januari tot maart 1960, 9155 bouwvergunningen werden verleend krachtens de premie regelingen tegen slechts 6133 in de pe- n<rS? lanuari tot maart 1961. In de zelfde periode werden volgens een me dedeling in het „Statistisch Bulletin" van het centraal bureau voor de statis tiek resp. 2612 en 8515 bouwvergunnin gen verleend krachtens „andere finan cieringen De heer Andriessen ver zoekt de minister mee te delen wat on- den versta£ui. ngen'm0et WOr" GRONINGEN, 15 april De ruim drie maanden oude baby Henderika Ve- 5??1* 'f m haar bedje gestikt. De moe der had het kind gevoed en daarna in Emge tijd later vond ze de baby dood. DEN HAAG, 15 april Esso Ne derland beeft, de Haagse cineast Otto van Neyenhoft aangezocht tot het ma ken van een kleurenfilm over de pro vincie Limburg. De beer Van Neycn- hoff is met het voorbereidende werk voor deze film reeds begonnen. De opzet van de film is het eigen karakter van Limburg in zijn onder scheidene aspecten uit te beelden. In deze toeristische film zal onder meer aandacht worden geschonken aan na tuurschoon, architectuur, kunstbezit, historische monumenten, folklore en culturele manifestaties, industrie, nijver heid en handel (voorzover van belang voor de toerist), flora en fauna, sport en spel. Ook de verscheidenheid van mensentypen in de provincie zal tot uitdrukking worden gebracht. ARNHEM, 15 april De kersen-, pe ren- en pruimenbomen in de Betuwe zullen tijdens het komende weekeinde volop in bloei staan. De vroege kersen bloeien nu reeds en ook de meikersen zijn goed bezet. De perebomen bloei en in dikke trossen. Omstreeks 22 april mag ook de bloei van appelbo men verwacht worden. De toeristische Betuwe-route is deze weck uitgebreid met een traject door de west-Betuwe, het gebied tussen Kes- teren-ücliten en Beesd aan de rijks weg Utrecht-'s-Hertogenbosch. ZWOLLE Als het weer meewerkt zullen eind volgende week in Oostelijk Flevoland twee onafzienbare velden koolzaad m bloei staan. De velden lig gen bij Dronten en Biddinghuizen, twee dorpen in aanbouw, en zij beslaan te zamen een oppervlakte van 3500 ha. De directie IJsselmeerpolders ver wacht dat de botergele, zachtgeuren- (Van een medewerker) Onze beschouwing over de vraag of het wenselijk is het lidmaat schap van de vakbeweging ver plicht te stellen, of minstens op enigerlei wijze de ongeorganiseerden iets te laten bijdragen in de apparaat kosten van de vakbeweging, heeft andere gevolgen gehad dan we dach ten. Onder de binnengekomen reacties is er n.l. slechts één die op de vraag stelling ingaat, de andere komen weer neer op de vraag; waarom komen de werknemers niet vrijwillig of waarom lopen ze weg? Die ene lezer, die op de vraagstelling ingaat is van oordeel, dat alle ongeorganiseerden op een of andere wijze zouden moeten worden verplicht iets bij te dragen in de grote kosten die de georganiseerde arbeiders zich getroosten om "bok voor de on georganiseerden, alleen al in materieel opzicht, zoveel goeds te bereiken. Hij noemt de ongeorganiseerden ronduit parasieten. „I-k heb nog nooit iemand ontmoet, aldus deze lezer, die princi piële bezwaren had." Overigens zou hij het maar het liefst aan de bonds- besturen willen overlaten om een zo juist mogelijke methode te vinden deze lieden tot hun plicht te dwingen .Het is precies deze laatste z: toeristen optrekken 'e str°°m van 1 die Va Te toeristen zal trekken. opinie van een andere lezer, die zich in zijn brief tol (olk maakt van een aantal ongeorganiseerden en diverse redenen vertolkt, waarom mensen niet in een vakbond wensen te zijn. „Zelf ben ik al 50 jaar georganiseerd, in mijn jonge jaren bij het N.V.V., nu al 42 jaar lid van de K.A.B.... Mij heeft altijd sterk geïnteresseerd waar om mensen bedanken of waarom ze zon afkeer hebben van een bond." Daarna somt hij een aantal bezwa- E?!L°P d,le onder de ongeorganiseerden en en vraagt ons die be daar™ ee?S f.e weerleggen. opdat hij daarmee de boer op kan gaan De bezwaren die hij links en rechts op tekende, en die komen dus van on georganiseerden, kunnen in de volgen de drie punten worden samengevat' le. De leden kunnen op een leden vergadering zeggen wat zo willen, de besturen weigeren eenvoudig om de wil van de meerderheid uit te voeren 2e. In het vrij recente verleden is liet meer dan eens voorgekomen dat nota bene de besturen van vakbonden als stakingsbreker optraden tegen hun eigen leden in. 3e. Er komt met name bij de K.A.B. wekelijks zeker 500.000,- binnen, maar niemand weet waar dit geld blijft. De leden mogen zelfs niet weten welk salaris de be stuurders verdienen. Ze zullen zeker wel drie maal zoveel verdienen als ik. (Advertentie) Beschermen -t- verfraaien e hebben in de loop van de tijd meer dan eens al deze bezwa- (Van onze correspondent) WESTERBORK, 14 april - De bevol king van het woonoord „De I'ieters- Advertentie de gave Gods is, omdat het bestaat hit de goddelijke daden van de ver azen Christus, die onder ons voort- in de Kerk. «et moge nu duidelijk zijn, waar- hi cultus en mensenliefde niet te genover elkaar mogen geplaatst wor- ).0n- Zij vormen beide twee even °°dzakelijke geboden. Een wereld p hder aanbidding, zegt Daniélou, is ven onmenselijk als een wereld .wider liefde. Het Christendom is vet leven van God, dat de mens le- ehd maakt. Het is God, die de mens v.0lbt zoeken. Voorop staat derhal- Gods initiatief. Hieruit volgt, dat de basis van het Christendom j.. een maar de nederige erkenning o?11 liggen van onze totale onmacht "s eigen heil te bewerken. Wij ont- qJhgen dat uitsluitend van de Kerk, 'rect of indirect. En deze leert ons l0v S°ddelijk gezag, dat zonder een eoh nde sacramentele praktijk geen ,ht Christen-zijn mogelijk is. Een eyende" praktijk! Een louter for- ahstisch ontvangen van de sacra- bnten kan moeilijk een bron van baden zijn. Wie de praktijk hele- Go t verwaarloost, stelt zich buiten Sen 'leilswerking, anderzijds brengt Se1 .hüsluitend formalistisch ontvan- ]- "et gevaar met zich mee van een V Szaam afglijden naar totale on- ^BfliilUgheid. S||MV gog °a2 OIO ©O ofjo 55 DEN HAAG, 15 april Het geva rieerde beeld, dat de maatschappelijke realiteit omtrent de eigendomsverhou dingen vertoont, komt in het eigendoms begrip, zoals dat in de Nederlandse rechtspraak wordt gebruikt, niet tot uitdrukking. Dit systeem wordt ook in liet ontwerp van liet Nieuwe Burgerlij ke Wetboek gevolgd. Er is geen aanlei ding om te bepleiten, dat het eenzin- nig zakenrechteiijke eigendomsbegrip zou moeten worden losgelaten. Behoud van dit begrip is voor het Nederlandse recht de aangewezen oplossing. Tot deze belangrijke conclusie komt de Commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming, die advies moest uitbrengen over het nieuwe Burgerlijke Wetboek. Zoals men weet is het vijfde deel ervan aan de Kamers ter goedkeu ring voorgelegd. Van katholieke zijde acht men het zeer belangrijk, dat de katholieke ge dachten (eigendomsleer van de pause lijke encyclieken) eens goed vergeleken werden met de in het Nederlands recht geldende ideeën. De commissie van rechtskundige onder leiding van prof. mr W. v.d. Grinten, heeft dit, gedaan' zjj'het dat het adviserende lid mr. K.' (Advertentie) geneve* ^nJliiCV?v.or^l in een aparte nota dat op meer intensieve wijze heeft gedaan. „„w! commissic js cje conclusie gekomen, dat in onze cultuur een gro te verscheidenheid van bezitsvormen .y°or!laam blijft dat het pri vaat bezit in hoge mate wordt erkend ais grondslag van de menselijke vrij heid. Daarom moet, hoewel gemen- schappelijk bezit ook voorkomt, niet te veel waarde aan het collectieve be zit worden gehecht. De commissie blijft zoals gezegd bij haar mening, dat de omschrijving van eigendommen in ons recht goed is. Wel waarschuw1 zij ervoor, dat de beper kingen, die in onze ingewikkelde maat schappij aan het persoonlijke eigendom moeten worden opgelegd, niet overdre ven worden. Men komt daartoe zo licht uit gemakzucht. Over het sociaal karakter van het eigendom, dat schijnbaar in het nieuwe Burgerlijk Wetboek niet in acht geno men is, zeggen cfe adviseurs, dat men de zaken door elkaar haalt. Het gaat hier in wezen niet over het karakter van het eigendomsrecht, doch over het wezenlijke van de persoon van de mens. De mens kan slechts volwaardig mens zijn door zichzelf te geven. Dit zichzelf gev n zal mede geschieden door middel van stoffelijke goederen, die de mens tot zijn beschikking heeft. Het gaat niet om eigendom, maar om de mens. Zijn sociale aard zal in een ontwikkeld rechtsstelsel ook in rechtsnormen zijn weerslag vinden. Een regeling van het eigendomsrecht als juridische catego rie is dit echter niet. IJZENDIJKE, 15 april De zeven tienjarige wielrijdster I. de S. is gister middag bij het oversteken van de pro vinciale weg door een passerende auto gegrepen en om het leven gekomen. MiERLO Op de rijksweg tussen Eindhoven en Helmond is onder Mierlo de 74-jarige bromfietser Leijten bij het oversteken van de weg door een vracht auto geschept en om het leven geko men. ELST In Valburg (Betuwe) is de drie-jarige Henk Visec bij het spelen in de Julianastraat onder een vrachtauto gelopen on op slag gedood. Twee kleuters verdronken. MEPPEL, 15 april Vrijdagmiddag is het bijna tweejarige dochtertje van de familie Blokzijl in de Oude Vaart geraakt en verdronken. Het kindje was op een gegeven moment aan de aan dacht van de moeder ontsnapt. Toen men ging zoeken vond men het in het water. GELEEN Het tweejarige zoontje van de familie Romer is in een riool putje achter de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. IJSSELMUIDEN In de IJssel ter hoogte van het dorp Wilsum is het lijk van een bejaarde man aangetroffen. De rijkspolitie te water zal trachten het ljjk te identificeren. GRONINGEN, 15 april Gisteren is het vijftienjarige meisje II. H. van der Veen door een verkeersongeval om het leven gekomen. DEN HAAG, 14 april De heer P. J. Dorsman te Staphorst, die benoemd ver klaard was tot lid der Tweede Kamer in de vacature van wijlen ds. Zandt (S.G.P.) en die benoeming aanvanke lijk had aangenomen, is op zijn besluit teruggekomen. In zijn plaats is thans benoemd verklaard de heer H. Fokker te Eindhoven. berg" heeft zich vandaag als één man verzet, toen de rijkspolitie het kampe ment binnendrong om twee mannen te arresteren die enige weken geleden door de arrondissementsrechtbank van As sen veroordeeld waren tot een maand gevangenisstraf wegens het onrechtma tig kappen van bomen. De politie was al eens eerder onver wachts het woonoord binnengedrongen, maar vond toen niemand thuis. De be volking is vrijwel altijd in de contra mine en staat dikwijls klaar om van haar ongenoegen blijk te geven. Een week voor Pasen had de politie reeds een van de drie gezochte mannen kun nen arresteren. Vanmorgen toog een groep politiemannen onder leiding van de officier van justitie te Assen en ver gezeld van de districtscommandant van de rijkspolitie in Drente na.r Westerbork. Men kreeg direct reeds de gewaar schuwde bevolking tegen zich. Nog maar nauwelijks hadden de agenten het ter- rein betreden of hun komst ging als een lopen vuurtje door het woonoord. De politie moest gebruik maken van hand granaten met traangas om de orde te herstellen. De politie verliet naderhand het kamp en trok zich terug in een hotel. Nauwe lijks drong dit nieuws door in liet woon oord of de honderd mannen, vrouwen en kinderen die „Pietersberg" telt, trok ken in optocht door de straten van het dorp en demonstreerden. Zij namen span doeken mee, met opschriften als: „Ha re Excellentie de minister van Maat schappelijk Werk is nog in diepe slaap". Ook de burgemeester van Westerbork de heer G. Londo werd lastig gevallen toen hij zich naar het hotel wilde bege ven. Tenslotte gaven do demonstranten bet op en gingen terug naar hun woon oord. Intussen blijft het daar onrustig want men verwacht een nieuwe actie van de politie. T T ren gehoord en ook wel op deze plaats een poging gedaan om ze a) te begrijpen en b) te weerleggen. Het begrijpen is daarbij niet het moei lijkst. De eerste twee genoemde bezwa ren houden nauw met elkaar verband. Wanneer het over organisatorische kwesties gaat van plaatselijke aard, is het geheel vanzelfsprekend, dat de meerderheid van een plaatselijke ledenvergadering uitmaakt, wat er moet gaan gebeuren. Hier betreft het dus zaken, die op het verenigingsleven in engere zin betrekking hebben, zoals b.v. te organiseren cursussen, het kie zen van bestuursleden. het organi seren van een feestavond, het deel nemen aan algemeen materiële aktivi- teiten ter plaatse, zoals woningbouw vereniging, enz. Maar hier zit natuurlijk de moeilijk heid van de vragensteller niet. De zaak komt geheel anders te liggen, wanneer zaken van landelijke aard ook in plaatselijke vergaderingen moeten worden besproken. Hierbij kan dan nog onderscheid worden gemaakt tussen kwesties, die de vakbeweging zelf tot de laatste streep kan afwerken en zaken die hun voltooiing misschien moeten vinden in het politiek beraad van onze Staten-Generaal. Als voor beeld kunnen we nemen het loonover- leg en het overleg over z.g. secun daire arbeidsvoorwaarden. Al is er ook de laatste paar jaar juist op die gebieden enorm veel be reikt, toch moet inderdaad worden vastgesteld, dat terzake van bet loon- overleg de vakbeweging zich in veler lei opzicht vrijwillig heeft gebonden aan afgesproken spelregels, maar toch ook nog al eens van rijksoverheidszijde beslissingen krijgt voorgelegd, waar aan het zich in een democratisch land heeft te houden. In het laatste geval kan het inderdaad voorkomen, dat ook de landelijke leiding van een vakbond, of zelfs van een vakcentrale het met een bepaalde regeringsbeslis sing niet eens is. Indien evenwel de volksvertegen woordiging zich akkoord heeft ver- Joeri, ik heb de afgelo pen dagen een beetje de draak met je gestoken. Maar ik meende het niet zo kwaad, hoor. Ik begrijp best dat het een hele be levenis voor je is geweest. ..De aardbol ziet er vanuit de ruimte betoverend mooi uit", heb je gezegd. Dat geloof ik. En ik zou haast zeggen: dat raakt je de koekkoek. Vanuit de ruimte, nou ja. Trouwens als ik alles goed begrepen heb, vind jij het op de aardbol zelve ook niet onaardig. Het telegram van Nikita Sergejevitsj ontroerde je tot tranens toe. zei je, en je was van harte dankbaar voor zijn „vaderlijke bezorgdheid". Kom, kom, Joeri, meen je dat nou? Nee, heus, ik wil nou niet over de politieke status van Nikita Sergejevitsj twisten als ik mij niet vergis is hij communist zand er over. Maar heb je dan geen eigen va der gehad? Ik neem aan dat zelfs in de Sovjet-Unie. een mens dat geluk beschoren is. En als ik in de absurde omstandigheid zou komen te verkeren dat ik uit een ruimtevaart-toestel moest stappen, dan zouden mijn eerste gedachten niet uitgaan naar de K.V.P.. noch zelfs naar prof. De Quay, dat verzekér ik je. Ik slaak al een zucht van verlichting als ik gewoon uit een K.L.M.-toestel stap. En het eerste wat ik in dat geval doe is uitzien naar vrouw en kind. Welke partij dan ook zal me dan een zorg wezen. Jou toch ook Joeri? Nee, nou eerlijk wezen. Je zegt: de belangrijkste gebeurtenis in je leven vóór de ruimtevlucht was je toetreden tot de communistisch - partij. Joeri, jongen, en je hebt twéé kinderen; twee fijne, gave kindertjes. Ja, ze kwamen „uit de ruimte". Joeri. Of hebben jullie soms een aparte, communistische ooievaar, die het alle maal voor je heeft geregeld? Goed, je hebt gerieflijk „ergens zwe vend" in je cabine gezien, hoe beto verend mooi de aardbol was en je hebt het zelfs gepresteerd op dat mo ment nog aantekeningen te maken ook. Fijn. Ik heb je gisteren rechtstreeks op de televisie ook al weer zo'n wonderlijke uitvinding van de tech niek gezien en je leek mij een alleraardigste jongen, met een open, eerlijk gezicht. Maar Joeri, luister eens; héb je wel eens ooit, met twee stevige Russische benen staande op de betoverend mooie aardbol, gekeken naar de ruimte? Ja" Nou dan, en ik wil niet sentimenteel wezen maar heb je toen gedacht aan de Partij of aan Nikita Sergejevitsj? Advertentie O DEN HAAG, 15 april In twaalf we ken tijds is er voor een bedrag van ruim veertig miljoen gulden aan nieuwe zil veren rijksdaalders in handen van het publiek gekomen en bijna dertig mil joen aan muntbiljetten van 2,50 naar de Nederlandsche Bank teruggevloeid (Advertentie) Tobacco ol character (living yon new smoking pleasure ,.mamw-hq;777 SCHIPHOL, 14 april ',,De Ame rikaanse steun is voor ons altijd be langrijk geweest, maar die steun krij gen wij niet speciaal voor de verde diging van ons eigen land, doch in breder verband: om de Navo te ver sterken." Dit zei vanmiddag vlak voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten de minister van defensie, ir. S. H Vis ser, toen hij op Schiphol de pers te woord stond. Hij gaat veertien dagen doorbrengen in de V.S. met het doe! na te gaan hoe groot de Amerikaanse militaire hulp aan Nederland in de komende jaren zal zijn. „Behalve de omvang van deze hulp, is ook de aard van de hulp van betekenis. Ik moet dat alles weten omdat anders plan nen op langere termijn hier niet kun nen worden opgesteld. Alleen wanneer u ij w eten waaraan we toe zjjn, kun nen we de beste plannen in interna tionaal verband opstellen en uitvoe ren." Advertentie ui f -1 ï13* een bepaald regerings besluit, heeft ook een vakcentrale zich daarbt] neer te leggen. En hier ont staat dan natuurlijk een merkwaar dige botsing. De leden in een afdeling, voorgelicht vaak door hun werkgevers en soms ook door hun vakbondsbestu- ren, zijn van oordeel, dat een loons verhoging van zeg 8 pet. mogelijk is. Maar de regering, daarin dan gedekt door de opinie van ie Staten-Generaal. meent dat niet voldaan is aan bepaal de eisen, die zulk een loonsverhoging rechtvaardigen. Dan zit ook een vak bondsbestuurder in de knel. En dan is het uitgesloten, dat het een meerder heidsstandpunt van een ledenvergade- rin kan uitvoeren. De politieke demo cratie vereist, dat men zich neerlegt bij een meerderheidsbesluit op rege ringsniveau. Wanneer men dan gaat staken, dan staakt, men niet tegen de werkgevers, dan staakt men tegen de regering. En dat is een rechtstreekse aanval op de democratie. Indien het parlement het naar het oordeel van de kiezers niet goed doet, heeft men eens in de vier jaar de gele genheid om die parlementsleden naar huis te zenden en ze door, naar 's-kie- zers oordeel, betere te vervangen. Doet men dat niet, maar kiest men de weg van de politieke staking, dan mag van geen vakbondsbestuurder gevraagd wor den, dat hij zich daar achter stelt. Wat nu het derde bezwaar betreft menen we toch oprecht, dat dit niet zo ernstig kan bedoeld zijn. Elk lid van de K.A.B. kan via zijn eigen bestuurlijke instantie precies gewaar worden, hoe de gelden van de K.A.B. worden besteed. In de wetge vende vergaderingen van de afzonder lijke vakbonden, die als regei publiek zijn, worden de jaarverslagen uitge bracht en hebben de afgevaardigden van de leden de kans hun kritiek ook op het financieel beleid uit te brengen. En we zijn er heus Vaak genoeg getuige van geweest, dat men van dit recht ge bruik weet te maken. Dat men niet, zo als een open N.V., zijn jaarverslagen rondzendt, althans de financiële versla gen, ligt in de aard van de vakbeweging. Het is een besloten gezelschap, dat er helemaal geen behoefte aan heeft, dat Haar hele huis heeft nieuwe fleur want haar gordijnen zijn weer fris en schoon, verschoten plek ken zijn keurig bijgeverfd. Dat is 't succes van Reinigen: Katoen 0.75 p.m.2 Velours e.d. 1.40 p.m.2 Verven: (zelfs van donker naar licht!) Katoen 2.50 p.m.2 Velours e.d. 2.75 p.m.2 ken als financieel beleid zouden gaan bemoeien. Wanneer een vakbondsbestuurder zo ontaktisch zou zijn geweest om op een terzake gestelde vraag over de hoogte van het salaris van vakbondsbestuur ders te antwoorden: „Dat gaat je "pen daan, dan zeggen we ronduit' Dit is f out. Wij durven wel te beweren dat er geen vakbondsbestuurder is die' het drievoudige verdient van wat een ee- schoold vakarbeider ontvangt. Deze zaken kan men rustig op de af delingsvergaderingen besprèken Maar daar j'St "u jfist een van de moei lijkheden. De vakbondsleiders hebben zo weinig gelegenheid om via het gesm-o- ken woord in kontakt met hun leden te komen, aangezien die leden op de vergaderingen verstek laten gaan. Wie buttenstaMnéter^zioh inet'«a int«wve zaKAlHfin<ie 0piofising weet, verdient «én 10. Oude genever Bessenrood Citroen jenever

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7