Franse Panhard wint vijfdi Caltex Performance Test Zware zuinigheidsrit eist twaalf uitvallers Ver voer sinkomsten K.L.M. in 1961 12%,maar kosten 14% omhoog Winst f 10,3 (15,4) min komt 261/2 pet lager uit w. Begroting Nieuw-Guinea aan Papoea-parlement voorgelegd INDONESIË WIL STEUN VAN „BUUR" AUSTRALIË Voor de ontwikkeling van het westelijk deel van Nw.-Guinea Revaluatie bemoeilijkt strijd om rentabiliteit in overgangsperiode Uitgaven overtreffen middelen met ruim honderd miljoen gulden Radio-Djakarta meldt overgave van Kawilarang Dader op weg naar Nederland Verklaring in Canberra Goede resultaten voor Nederlandse Renaults jcmnm 4 Concert gebouworkest in Philadelphia Trekking 2x/i premie lening Alkmaar 1956 f 100.000 op nr. 15277 Roemeense bisschop ontmoet landgenoten in Nederland SALOMON BUIZEN Delen verongelukte straaljager gevonden Minister Korthals op Curagao aangekomen V B MAANDAG 17 APRIL 1961 PAGINA 6 (Van onze verkeersredacteur) KOPENHAGEN, 16 april Een Panhard is winnaar geworden in de Vijfde Caltex Performance Test, die de afgelopen week op de Westeuropese wegen is ver reden. De auto, met aan boord de geroutineerde Franse equipe Pa- raye-d'Espouy, liep tijdens de 2243 kilometer lange rit 1 op 23,5 en verdiende met deze hongerkuur de eerste plaats in het algemeen klassement. Tweede werd de Nederlandse equipe H. Kreisel-J. Warning met een Renault Gordini, die een consumptie-cijfer boekte van 1 op 23,2. Kleine drama': De uitslag INTERCONTINENTAL naar MONTREAL NEW YORK MEXICO JOHANNESBURG És DEN HAAG, 17 april Bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij namen in 1960 de produktie en 't vervoer op lijndiensten met 19 pet toe, maar de vervoersinkomsten ste gen minder sterk nl. met 12 pet, ter wijl de bedrijfskosten inclusief afschrijvingen met 14 pet stegen. De winst van de K.L.M. komt uiteinde lijk ca 26 y2 pet lager uit dan in 1959. In 1960 werd aan vervoersinkomsten f 569,6 (508,7) min ontvangen, een stijging van 12 pet, en aan overige inkomsten f 42,5 (36,6) min; na af trek van bedrijfskosten ad f 530,9 (465,9) min resteert een voordelig saldo van f 81,2 (79,3) min. Na af trek van: afschrijvingen vliegend materieel ad f 67,3 (58,2) min, af schrijvingen overige duurzame ac tiva ad f 11,3 (10,5) min, amorti satie voorbereidingskosten ad f 2,6 (1.2) min en bijtelling van onttrek king aan voorzieningen ad f 7 (nihil) min, resteert een batig saldo be- drijfsinkomsten en -kosten ad f 6,9 (9.3) min. Hier komt bij winst ver koop vliegend materieel etc. ad f 5,6 (5,5) min en gaat af 't nadelig saldo overige baten en lasten ad f 11,7 (2,8) min, waarna resteert winst vóór belastingen en excl. voorberei dingskosten ad f 829.000 (f 12 min), voorbereidingskosten nieuwe vlieg tuigen vergde dit jaar nihil (f 8,9 min), uit de voorziening voor belas ting naar de winst kwam vrij f 9,5 (12,3) min, zodat de winst dan be draagt f 10,3 (15,4) min, een daling van ca 26y2 pet. Voorgesteld wordt van de winst f 3,05 (4,5) min toe te voegen aan voorziening voor diver se risico's, uit het restant zal zoals bekend 5 pet (7) dividend worden betaald. Het onverdeeld winstsaldo 1959 ad f 117,283 zal worden over gebracht naar het volgende boek jaar. Zoals bekend is reeds 2 y2 pet interim-dividend uitgekeerd. Revaluatie „In elk opzicht een eersterangs ensemble" Simon de Wit weer 9 Catso—Domper Familieband ndanfhren -// y 's f/' v weereen KLEU RECHTHEI DSM ER K VAN WERELDVERMAARDHEID Moord op Willem Barendsz Examens Samenwerking (Advertentie) Deze uitslag werd zaterdagavond be kendgemaakt in Kopenhagen, het eind punt van de rallye, die maandag in Scheveningen was begonnen. In vijf da gen trok de karavaan van 64 equipes en 75 volg wagens via Namen, Luxemburg, Bad Harzburg en Lubeck naar de Ros- kilde-ring, waar tenslotte de laatste cij fertjes werden ingevuld op de lange sta ten, die de daaropvolgende nacht door de mobiele rekenkamer werden „ver werkt". Cijfertjes, die met uiterste zui nigheid bij elkaar werden gegaard tij dens een barre rit, want de deelnemers, die hadden verwacht, dat deze zuinig- heidsrit een simpel sukkelpartijtje zou worden, een optocht van langzame slui- pers, die het gaspedaal slechts zacht- kens durfden te beroeren, zijn bedro gen uitgekomen. De organisatoren d.w.z. de Kon. Deense Automobielclub, in samenwer king met andere automobielclubs hadden dit jaar een programma in el kaar getimmerd, dat zowel aan bestuur ders en kaartlezers als aan de auto's hoge eisen stelde. Speciaal op de etap- pe Luxemburg-Lübeck (832 km.) waan' den velen zich veeleer in een „ouder wetse" Tulpenrallye dan in een zuinig- heidsrit. Er moest „hard aan worden ge trokken", zoals dat in vaktaal heet, want de voorgeschreven gemiddel den waren niet mis en al beschikte de kaartlezer dan ook over een goede route-beschrijving, men kan beslist geen brilliante prestaties meer ver wachten van een bijrijder, die 's och tends om half vier het bed heeft ver laten, die vervolgens wordt opgesloten in een automobiel met gesloten raam pjes om de luchtweerstand te ver minderen en die, niettemin, na zes tien uur rijden nog steeds alle kruis punten en zijweggetjes dient aan te kondigen. Op dit monsterachtige lange tra ject werden dan ook vele „omwegge- tjes" gemaakt, hetgeen tijdverlies, ben- zineverlies èn vele boze gezichten ach ter de door de warmte beslagen auto raampjes opleverde. Het dit zware traject hebben de or ganisatoren willen bereiken, dat de om standigheden, tijdens welke de benzi neconsumptie van de normale seriewa gens werd geregistreerd, zo „natuurlijk' mogelijk waren. Normaal sukkelt men ook niet over de weg. Voor de Franse favoriet Chaterre, die al zijn hoop had gevestigd op zijn zui nige Citroën 2 CV, kwam de klap al op de eerste dag, toen de coureur een in dé geschiedenis van dit soort rally's triest record vestigde, door tenminste zestig kilometer om te rijden, een af stand, waarvoor zelfs een 2 CV een niet te verwaarlozen slok benzine nodig heeft. Hoewel Chaterre bij de aankomst bij de Citadel in Namen met handen en voeten stond te betogen, dat dit alle maal kwam, omdat hij het in de En gelse taal geschreven route-boek met kon lezen, beperkten de organisatoren zich ertoe Chaterre er op te wijzen, dat hij achterin datzelfde routeboek de ver talingen had kunnen vinden en hem de rest van de rallye iets méér taalkun dig succes toe te wensen. Maar voor de 2 CV-rijder was het plezier er af. In Namen stapte hij met een verontwaar digd gezicht in bed, daarmee het ka mermeisje zoveel angst inboezemend, dat het 'kind de volgende dag niet de moed kon vinden de boze mijnheer te wekken, hetgeen weer tot gevolg had Chaterre dinsdagmorgen, nog bozer, on geschoren en véél te laat aan de start verscheen. In Parijs trok hij zich uit de rallye terug. De Nederlandse equipe Van Helden- Van der Wiel (in Ford Falcon) maakte ook kennis met de pechduivel toen en kele Franse wegwerkers op de weg tus sen Namen en Parijs op de gedachte kwamen een stukje wegdek te laten springen juist op het ogenblik, waarop de Nederlandse equipe in het zicht zicht kwam. Het kostte de Falcon-be- manning precies negen kostbare minu ten. Nog triester verging het de Neder landse kanshebbers Bouvy-Fick: twee veteranen, en vaste klanten bij de prijs- uitdelingen in de Caltex Performance Tests. Tussen Namen en Parijs sloegen zij met hun Renault Ondine een verkeer de weg in. Theoretisch was dit niet mogelijk, praktisch blijkbaar wel. Zu verloren daarbij zoveel tijd, dat Willy Fick naderhand onbewogen uit- behulp van een paar aspirientjes wordt de situatie tijdelijk gered. Een tandarts in Kopenhagen heeft het voorgestelde karwei tenslotte uitgevoerd. Op het veer tussen Gedser en Gros- senbrode tekenen zich, op de laatste dag van de rit, de kansen vaag af. Parayre staat niet slecht en de Ne derlander Gijs Berk heeft met zijn bij zonder accurate bijrijder Piet Govers, die met de chronometer in de hand de dienst uitmaakt en die zelfs, tot op de seconde nauwkeurig, bepaalt waar en hoe laat een reeds lang noodzake lijke sanitaire stop verantwoord is, goede resultaten geboekt. Haar men moet tot zaterdagavond wachten, voor dat de officiële uitslag bekend wordt gemaakt. Een uitslag, berekend naar formules, die bijzonder ingewikkeld zijn, om toch vooral maar een zo juist mogelijk beeld te kunnen geven van de vergelijkbare gegevens. Bij het be palen van het klasse-klassement speelt de totale benzine-consumptie een overheersende rol: voor het alge meen klassement tellen ook de drie snelheidsproeven, die onderweg zijn gehouden. Vier en zestig automobielen gingen op die zonnige maandagmorgen in Scheveningen van start, twee en vijf tig arriveerden tenslotte in Kopenha gen. Tussen deze twee getallen liggen kleine drama's besloten. Want de_ klap pen kunnen, in het kleine wereldje van rallye-rijders, onbarmhartig hard aan komen. Wekenlang traint men voor zo'n rit. Dan komt de start... en het risico Keuzo uit 4 vertrekplaatsen Amsterdam 020- 62966 Rotterdam 010- 111315 Eindhoven 04900-24885 Maastricht 04400- 12135 JOHANNESBURG Vim. »nim BIJ UW PASSAGE/RCISBUMAU SN D« SABENA KANTOREN RESERVERINGEN Zoals reeds gemeld eindigden Paray re en Kreisel respectievelijk als eerste en tweede in het algemeen klassement. Derde werd de equipe Berk-Govers met Renault Gordini (1 op 23,6), vierde de Belgen B. Heu-G. Mangin met Renault Gordini (1 op 22,8) en vijfde de heer en mevrouw Faviere uit Frankrijk met Panhard (1 op 22,8). In de klassen (bepaald naar de cylinder - inhoud) waren de resultaten: Klasse A. 1. H. Böise (Duitsl.) met B.M.W. 700. Verbruik 1 op 22,3; 2. J. Jacquy (Belg.) met Citroën 2 CV. Verbruik 1 op 21,05. Klasse B. 1. G. Berk-H. Govers (Ned.) met Renault Gordini. Verbruik 1 op 23,6; 2. A. Parayre (Frankr.) met Pan hard L 4. Verbruik X op 23,5. Klasse C. 1. B. Christensen (Denem.) met VW. Verbruik 1 op 15,9; 2. W. Septer (Ned) met V'.V. Verbruik 1 op 15,2. Klasse D. 1. G. Syberg (Den.) met Volvo Ama zon. Verbruik 1 op 16,2; 2. A. Hansen (Den.) met Volvo 544. Verbruik 1 op 15. Klasse E. 1. P. Nyström (Zweden) met Taunus 15 M. Verbruik 1 op 16,1; 2. Pieters (Ned.) met Taunus 15 M. Ver bruik 1 op 16,1. Klasse F. 1. A. van Hel den (Ned.) met Ford Falcon. Verbruik 1 op 12,6; 2. W. Roelens (Belg.) met Ford Falcon. Verbruik 1 op 11.2. De winnaars van de vijfde Caltex Performance Test, de Fransen A. Pararre en P. d'Espouy, die met hun Panhard 1 op 23,5 reden. Kenmerkend voor de ontwikkeling van de wereldluchtvaart in 1960 was de ingebruikstelling op grote schaal van lange afstandsvliegtuigen met turbine motoren. Bij de K.L.M. werden in 1960 vijftien van deze vliegtuigen in dienst gesteld; de grondslag voor verdere ont- gevorderd, maar nog niet voltooid. Deze studie heeft ten doel tot een oordeel te komen omtrent de bedrijfseconomische voordelen van een dergelijke intensive ring der samenwerking en over de vorm welke daaraan zou kunnen worden ge geven. Men heeft reeds vastgesteld, dat een eventueel tot stand te brengen over eenkomst open zal staan voor andere mij'en. Begin 1961 kwam een overeen komst tot nauwe technische en commer ciële samenwerking met de Venezo laanse mij. Viasa tot stand. De revaluatie is voor de K.L.M. van plooiing in de toekomst is daarmede zeer grote betekenis. Daar de interna- gelegd, aldus merkt de directie op in tionale luchtvaarttarieven zijn geba- haar jaarverslag. Als gevolg van deze seerd op de dollar en het pond sterling, modernisering van de vloot kan de pro- betekent de revaluatie van de gulden, tluktie in 1960 in snel tempo worden uit- dat de vervoersinkomsten in guldens gebreid, n.l. tot 642 min tonkilometer met ca. 5 pet zullen dalen. Dit geldt of 19 pet meer dan in 1959. De om- ook voor de vervoersinkomsten, die in vang van het vervoer steeg in onge- Nederland worden geïncasseerd, daar veer gelijke mate als de produktie, het de hiervoor geldende tarieven groten- vervoer op lijndiensten steeg tot 366 deels rechtstreeks gekoppeld zijn aan min. tonkilometer of met 19 pet-, ter- de ongewijzigde basistarieven in dollars wijl de belastingsgraad op lijndiensten en ponden; deze tarieven in guldens zijn 59,5 pet (59,3 pet.) bedroeg, in over- derhalve terstond verlaagd. De ongun- eenstemming met de algemene tendens stige invloed van de revaluatie op de in het wcreldluchtvervoer was deze vervoersinkomsten wordt in zekere ma- groei het grootst in de vervoerscatego- te opgeheven, omdat de bedrijfskosten voor een deel in de sfeer van de vreem- iiilllilliliiilliilllllllllllilllliiiiiliiliiiiiiiilliliiiiillliliiiliinini iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiitiiii rieën met de laagste tarieven. De toe neming van de inkomsten uit het ver voer bleef, als gevolg daarvan, achter bij die van het vervoersvolume. De AMSTERDAM, 17 april Over het optreden van het Concertgebouworkest onder leiding van Eugen Jochum in Philadelphia schrijft de muziekcriti cus Edwin H. Schloss in de Philadel phia Inquiry; ..het orkest toonde spoe dig z;jn ware aard. Het is in elk op zicht, ook internationaal, een eerste rangs ensemble". Schloss is vol lof over „de eenheid van de tutti, de soepelheid en de glans van de strijkers, de ener gieke klank van de houtblazers en het sonore koper". Tijdens een receptie die de staf en de leden van het orkest 's ochtends werd bereid en waarbij o.m. de diri gent Eugene Ormandy met zijn echtge note en de Nederlandse consul te Phi ladelphia, de heer J. M. C. Kwantes, aanwezig waren, mocht wethouder mr. A. de Roos uit handen van de waar nemend burgemeester, de heer Frede ric Mann, een oorkonde van de stad in ontvangst nemen. Mr. de Roos beant woordde deze geste met het offreren van het grote fotoboek van Amsterdam. Voor een stampvolle zaal bracht het orkest voor de eerste maal in Amerika de symfonische muziek van Marius Fiot- huis ten gehore. De componist, die in zijn kwaliteit van artistiek leider van het Concertgebouworkest de tournee meemaakt, werd twee maal op het po dium teruggeroepen om de dank van het publiek in ontvangst te nemen. ALKMAAR, 17 april In Alkmaar is de viifde trekking gehouden van de 21470 premielening Alkmaar 1956. Uitgeloot wer den 200 obligaties van f 100. De premie van f 100.000 viel op nr. 15277. De premies van f 25.000, f 5000 en f 2500 werden resp. toegewezen aan de nrs 65103. 73631 en 67084. Met f 1000 lootten de vijf volgen de obligaties uit: de nrs 13870. 69562, 72089, *2977 en 116812. Van de resterende 191 obli gaties lootten er vijf met f 250 en 186 met f 125 uit. ZAANDAM, 17 april Commissaris sen en directeuren van Simon de Wit delen mede, dat zij aan aandeelhouders zullen voorstellen over het boekjaar 1960 een dividend van negen procent (onveranderd) uit te keren. rekende dat, wilden zü de finish in Pa rijs toch nog op tijd halen, de Ondine de geluidsbarrière diende te doorbreken, een karwei, waarvoor bestuurder Han Bouvy wel te vinden was doch waar voor de Ondine, b(j nader inzien, niet bleek te zjjn gebouwd. Teleurgesteld stond de equipe dins dagavond, tijdens de receptie op het eer ste platform van de Eiffeltoren, over de verlichte stad te kijken. Geen beker, dit jaar. „Maar we rijden 'm uit... Maus Gatsonides dacht er anders over. Ook hij begon in Parijs al te ver moeden, dat Ilij dit keer voor het eerst niet op het ere-podium zou worden geroepen. Zijn verbruik met de Franse Panhard L 4 was abnormaal hoog. De karavaan keek met verwon dering naar de consumptie-cijfers. Gat sonides mompelt iets over een lekke tank, een verkeerde ontsteking mis- S'-hien. Poen het verschil met de ande re Pauhards in Luxemburg opnieuw was opgelopen, gooide hij het bijltje er- bit neer. „Ik ben prof", zegt hij in de lounge van hel Alfa-hotel. „Ik ben begonnen als rijke amateur en .ik eindig als ar me prof. Dat betekent iets. Anderen beginnen op hun twintigste jaar iets te verdienen, ik op mijn vijftigste. Hier, in Luxemburg, heb ik prettige- con tacten met de poLne over de Gatso- meters. Men is geïnteresseerd. Hier is geld te verdienen. Het is onverant woord voor mjjn gezin, als ik verder rij. Dus schei ik er mee uit. Ik heb uitgerekend, dat ik on z'n best als 20ste kan 'eindigen. Dat is voor mij niet interessant rneer. Daarom zeg ik de rallye verder vaarwel. Ik blijf jbier in Luxemburg, als zakenman... De toehoorders kijken somber. Men gaat slapen. Morgen wordt gestart voor De monster-etappe; zonder Gatsonides. Juist als de revolutie verslindt de ral- lye-sport wel eens haar eigen kinderen De karavaan trekt verder. Tussen de overblijvers groeit een familieband Men zwaait tegen de twee dames Kis sel in hun Panhard (de Kiss-girls in het rallye-taaltje)men buigt tegen de waar dige Russisch-Belgische prins Leon Na richkine in zqn Volkswagen en prinses Brigitte de Bourbon de Parme in haar Volvo, men bespreekt de kansen, re kent, lacht en roddelt, want, zoals ge zegd, het is een grote familie geworden En vol medeleven voelt iedereen mee met die ongelukkige deelnemer, die zo erg wordt gekweld door kiespijn, dat hij bö een pompstation een schone tang uit zjjn gereedschapkistje gr(jpt en ermee naar een andere equipe snelt, waarvan debestuurder tandarts is, om met een van pijn vertrokken gezicht te brullen: „trek 'm er in vredesnaam uit... Met (Advertentie) Onovertroffen wasecht zonecht weerecht y y y s *y y /y /Vv T groei van het bedrijf samenhangende verdere verbetering van de efficiën- cy. (Advertentie) de valuta's liggen; de vermindering van de toekomstige inkomsten wordt dus ten dele gecompenseerd door (1e verla ging van deze kosten. Voor de belang rijke sector van de kosten in guldens geldt die compenserende werking uiter aard niet. De strijd om de rentabiliteit van het bedrijf wordt, juist in deze pe riode van overgang naar (1e nieuwe voortstuwingstechniek, door het exter ne feit der revaluatie nog aanmerke lijk bemoeilijkt, De cijfers van de balans per uit. '60 zijn gebaseerd op de wisselkoersen van 31 dec. j.l.; er bestaat geen aanleiding die per 31 dec. geldende waardeingen thans in de balans, te wijzigen. Het aantal personeelsleden nam toe stfjging van de kosten was weliswaar van 17.332 per eind '59 tot 18.609 per eveneens minder groot dan die van het ujt 'go. Deze toeneming is procentueel vervoer en de produktie, maar de kos- vee[ geringer dan die van de produktie ten namen toch in sterkere mate toe en van het vervoersvolume, hetgeen in dan de inkomsten. de eerste plaats een gevolg is van de Een structurele verbetering van de toenemende kapitaalsintensiteit van het verhouding tussen inkomsten en kosten! bedrijf en voorts van de mede me de moet in het huidige ontwikkelingssta dium de belangrijkste bedrijfseconomi sche doelstelling van de burgerlucht vaart zjjn. Na de introductie van de tur binemotor is er een zekere mate van rust in de verdere technische ontwikke ling ingetreden, b;j de K.L.M. is de overschakeling op de nieuwe techniek nog niet voltooid. De volgende stap in de burgerluchtvaart het in gebruik stellen van vliegtuigen die sneller vlie gen dan het geluid zal eerst over ge ruime tijd genomen kunnen worden. Ook ten aanzien van de passagetarieven is er thans enige stabiliteit. Daardoor zijn de mogelijkheden verbeterd voor de voortzetting van het beleid van de K.L.M., dat, in de eerste plaats is ge richt op verbetering van de bedrijfsre sultaten door een zorgvuldige kostenbe waking en een intensieve marktbewer- king. De produkticcapaeiteit van een D.C.- 8 is meer dan het drievoudige van die van het laatst aangeschafte vliegtuig met zuigermotoren, de D.C.-7 C. Dit geeft een indruk van de schoksgewijs verlopende toeneming van de produk tie. Ook in 1961 zal deze invloed zich in het bedrijf doen gevoelen, aangezien in de loop van 1961 nog vjjf D.C.-8 vlieg tuigen zullen worden afgeleverd. In het overleg omtrent de passageta rieven in de I.A.T.A. werd vastgesteld dat er thans duidelijk behoefte is aan een periode van stabiliteit in de tarief stelling. Overeengekomen werd derhal ve, de passagetarieven tot begin 1963 in beginsel te handhaven op het hui dige niveau. In de komende jaren zal de daling van de gemiddelde kosten per geprodu ceerde tonkilometer zich, naarmate een groter deel der produktie door straal vliegtuigen wordt overgenomen, duide lijker gaan aftekenen. Dit vormt een belangrijk tegenwicht tegen een in (1e DJAKARTA, 15 april (Rtr.) De voormalige militaire commandant van Oost-Indonesië, kolonel Alex Kawila rang. die in 1957 naar (1e opstandelingen in Noord-t elebes everliep, heeft zich met al zijn „revolutionaire land-, lucht en zeestrijdkrachten" aan de centrale regering overgegeven, aldus heeft radio- Djakarta gisteravond gemeld. De overgave, die werd bijgewoond door buitenlandse militaire attachés, had plaats nabij Tomohon, in Noord- Celebes, en werd in ontvangst genomen door de vice-minister voor de veiligheid, luitenant-generaal Hidajat en de chef staf van het leger, generaal-majoor Achmad Jani. Kawilarang was enkele jaren geleden benoemd tot militair attaché in Wash ington. In 1957 verliet hij in het geheim zjjn standplaats om als „generaal- majoor" toe te treden tot het opperbevel van de „Permesta"-opstandelingen in Noord-Celebes, een van de drié opstan dige groeperingen in Indonesië. De vorige maand verklaarde de In donesische legerleiding in 1960 bijna 5.000 opstandelingen te hebben gedood en 15.000 gevangen genomen. AMSTERDAM, 17 april Aan boord v:n de „Willem Barendsz", de Neder landse walvisvaarder, die uit Kaapstad naar Amsterdam is vertrokken, bevindt zich ook de Duitser S.. verdacht van moord op de Zuid-Afrikaner Rudolf Mattheuws. Deze werd het slachtoffer van een steekpartij aan boord van de „Willem Barendsz"'. De rijkspolitie in Amster dam heeft hiervan telegrafisch bericht ontvangen. De politie in Kaapstad heeft de 25-jarige Duitser een voorlopig ver hoor afgenomen. Zoals gebruikelijk is met misdrijven aan boord van schepen in buitenlandse havens, zal het onder zoek in deze zaak geleid worden door de rijkspolitie in de havenstad waar het schip thuishoort. BOXTEL, 17 april Gisteren, ,.her- enigingszondag". hebben vele katholie ke Roemenen, die in Nedprland wonen een pontificale Hoogmis bijgewoond, (lie werd opgedragen door de enig overge bleven bisschop van hun vaderland, mgr. Basilio Cristea. Bij deze H. Mis in de Roemeens-Byzantijnse ritus, die werd opgedragen in de Maria ReginaUerk alhier, werd mgr. Cristea geassisteerd door mgr. Cosma uit Parijs als mede celebrant en drs. E. van Montfoort uit Nijmegen als diaken. De gezangen wer den uitgevoerd door een koor uit 's Her- togenboseh. dat onder leiding stond van de heer A. van de Kammen. Na de plechtigheid ontving mgr. Cris tea zijn landgenoten op het nationaal bureau van het Apostolaat der Hereni ging en onderhield zich daar geruime tijd met hen. Ook voerde mgr. Cristea besprekingen mét 't apostolaatshestuur. Dit zal zich zoveel mogelijk toeleggen op het tot stand brengen van het con tact tussen de uitgeweken Roemenen. Dit werk wordt in hoge mate bemoei lijkt door hun geringe aantal en door het feit, dat zij verspreid wonen. ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 (2 lijnen) ZIERIKZEE, 17 april Op een per ceel bouwland bij Zonnemaire op Schou- vven-Duivelanü heeft de landbouwer A. M. v. Liere zaterdagmiddag de helm gevonden van de piloot van de Hawker Hunter straaljager A. F. A. v.d. Gang uit Soestcrbcrg, die donderdagavond na een botsing met een Delta Dagger straaljager met zijn toestel in zee moet zijn terecht gekomen. Behalve de helm werden verschillende kleine brokstukken gevonden-afkomstig van de uitziehtkoc- pel van du verdwenen straaljager. De helm en de brokstukken zijn zon dagmiddag vanuit Brouwershaven met een helikopter naar Ypenburg overge bracht. Verschillende vliegtuigen van de basis Woensdrecht hebben zondag naar aanleiding van deze vondst nogmaals de omgeving van Schouwen-Duiveland af gezocht, maar zowel de vlieger als de straaljager zijn nog steeds spoorloos. HOLLANDIA, 15 april Gouverneur Platteel heeft de Nieuw Guinea Kaad een nota met toelichting op de begro ting voor het dienstjaar 1962 voorgelegd, gevoegd bjj het ontwerp der begroting zelf, waaruit blijkt dat do uitgaven wor den geraamd op 167,1 miljoen gulden tegenover 66 miljoen aan middelen. De rijksbijdrage voor 1962 bedraagt 100,8 miljoen gulden. Dit is ten opzichte van 1961 een stijging met ruim negen mil joen of bijna tien procent. De stijging der uitgaven voor culturele en economi sche zaken is het hoogst. Naast de intensivering van de culture le ontwikkeling en de verhoging der ma teriële welvaart van de bevolking is de versnelling van de staatkundige ont wikkeling in de beleidslijn een belang rijk punt. Er zullen in 1962 wederom enkele streekgemeenschappen worden ingesteld, Er zal met kracht naar ge streefd worden, de Papoea een grotere plaats in het bestuursapparaat te laten innemen. Behalve net scheppen van grotere onderwijsmogelijkheden worden de vak opleidingen uitgebreid, in het bijzondei voor de hogere functies. Daarnaast neemt de uitzending van Papoea's naar Nederland voor verder onderwijs een belangrijke plaats in. Volgend jaar zul len drie primaire middelbare scholen worden geopend. Verder zal een bijzon dere afdeling aan de H.B.S. in Hollan- dia worden ingesteld (de zgn. afdeling C) terwijl fondsen zijn opgenomen voor de oprichting van een middelbaar tech nisch opleidingsinstituut. Aan de openlegging van het binnen land zal estelselmatig worden voortge- verkt om de bevolking aldaar zo ;poedig mogelijk tot een hoger levens heil op te heffen. Door het aan- tellen van een commisr.nris voor penlegging van het centrale bergland /ordt een doelmatige aanpak hiervan leoogd. /oor 1962 wordt verdei voorzien in jc aanleg van grotere en kleinere vlieg velden in het binnenland, gepaard aan een uitbreiding van radio-navigatiemid delen en snelle lichte reddingsboten. LEIDEN, 17 april Rijksuniversiteit kand. geneesk. 2: mej. C. Hofstede, Oegstgeest, mej. JVl. Krijgsman, Hoens- broek, mej. J. Wieirard Schiedam en de heren A. Bosch, Rotterdam, E. Chin- A-Paw, Leiden, W. van den Dool, Rot- teidam, B. de Haas, Leur, R. Hekster, Oegstgeest, A. Larsen, Bergen (Noor wegen), Liem Kit Kwie, Breda, H. Pie- terse, Voorschoten, B. Renes, Leiden en A. Wattendorff, Den Haag. CANBERRA, 17 april (UPI) Indo- nesië zal op steun van Australië reke- nen bij de ontwikkeling van westelijk 1 Nieuw-Guinea wanneer Indonesië de aanpassingsperiode verwachte daling ht (,at bied eenmaal in han- van de gemiddelde beladingsgraad. krijgt. Dit heeft de nieuwe Indone- De in 1960 gemaakte voorbereidings- ^.h y*mbassa(leur in Canberra, bri- kosten (er introductie van de nieuwe ^te-generaal Soeadi, zaterdag op een vloot, ni afscMying groot f14,4 min, ^rsconlerentle verklaard. Soeadi zei werden geactiveerd ter afschrijving ldat Australië indonesiës naaste „Euro- naar mate van het gebruik der nieuwe buur is en (lat daarom zijn bij. vliegtuigen Het gemiddeld aantal com- „auwe vriendschap gevraagd merciele vlieguren van de D.C.-8 was I worden. reeds in de tweede maand na de in troductie 9 a 10 uur per etmaal; met Indonesië zal later misschien wapens geen ander type vliegtuig werd reeds zo van Australië kopen, omdat een grote kort na de introductie een zo bevredi- vloot en luchtmacht nodig zjjn om de gend rendement behaald Begin 1961 werd veiligheid van de Indonesische archipel oesloten tot het plaatsen van een aan- te waarborgen, aldus Soeadi. „Er is vullende bestelling op een dertiende geen kans op een militaire actie van DC-8. De zes nog af te leveren vlieg- ons ten opzichte van Nieuw-Guinea", tuigen, waarvan men er vijf in 1961 en vervolgde bij. „Wii zullen geen geweld een in 1962 zal ontvangen, zullen wor- gebruiken. Wij hebben te veel te doen den uitgerust met inmiddels ontwikkel- om moeilijkheden te maken. Wij ver- de zgn. turbofanmotoren, welke een la- wachten dat Nieuw-Guinea ons wettelijk ger brandstofverbruik hebben, hetgeen door de Nederlandse regering zal wor mede leidt tot een groter vliegbereik. den overgedragen". De aan te brengen wijzigingen van de Soeadi deelde mede dat de minister Lockheed Electra, waarvan de kosten van defensie, generaal Abdoel Haris Na- voor rekening van de fabriek zijn, zal soetion, de Australische regering duide- in mei 1961 voltooid zijn. Deze niet lijk zai maken welke de wensen van In- voorziene ontwikkeling leidde tot een donesië zijn ten opzichte van Nederlands derving van inkomsten en tot extra ex- Nieuw-Guinea, wanneer hij (Nasoetion) -loitotiekosten. Besloten is de invloed dinsdag a.s. een bezoek aan Australië iervan op het bedrijfsresultaat te com- brengt. Een deskundige in Aziatische aan gelegenheden, dr. Herbert Feith, heeft zaterdag voorgesteld dal de Australi sche regering Indonesië enkele éon- cessies doet om een dit najaar over het bezit van Nederlands Nieuw-Gui nea uit te breken oorlog te voorko men. Dr. Feith, docent aan de Australische penseren door een onttrekking van 7 min aan de voorzieningen. Een diepgaande studie tezamen met de S.A.S. en Swissair over een mogelij ke verbreding van de reeds lang be staande vormen van technische sn ope rationele samenwerking, is reeds ver i Nationale Üniversiteit, verklaarde dat de strijd in oktober zal losbreken, tenzU de Australische regering tot het een of andere compromis met Indonesië komt tijdens het komende bezoek van Nasoe tion aan Australië. Feith wees erop dat Nasoetion op 18 april in Canberra zal arriveren, op de zelfde dag dat president Soekarno met president Kennedy besprekingen in Was hington voert. Deze bezoeken, aldus Feith, hebben tot doel Nederlands Nieuw-Guinea in Indonesische handen te krijgen. Australië is nog vastbeslote nere in Nieuw-Guinea te blijven dan de Nederlanders. Indien de huidige pogin gen om tot een compromis te komen falen, aldus de deskundige, zal Austra lië het grootste deel van de gevolgen te dragen hebben. „Elke door onderhandelingen verkre gen overeenkomst zou grotendeels op Indonesische voorwaarden gesloten wor den en zou tenslotte leiden tot Indone siës souvereiniteit, omdat de Indone sische troepen de Nederlandse numeriek overtreffen, aldus dr. Feith." WILLEMSTAD, 17 april De Neder landse vice-premier en minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, is gisteren op Curagao aange komen. Hy deelde na aankomst mee met de regering van Suriname te heb ben gesproken over de ronde-tafelcon- terentie. Het ging erom of een afspraak zou kunnen worden gemaakt over een goede procedure. Minister Korthall verklaarde ook met de Antilliaanse re gering onder meer te zullen spreken over de datum van de ronde-tafelcon ferentie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6