Alle verbindingen zijn verbroken ONDUIDELIJK VERLOOP VAN INVASIE OP CUBA Sovjet-steun voor Cuba In Angola blijft liet rommelen Ook onrust in Mozambique Drie brug geh oofdenvast in handen van verzet Drie doden bij ernstig ongeluk te Beekbergen BORSTBEELD VAN RUIMTEVAARDER Hausner over lot van de Joodse Is Van 120.000 slechts 5.000 gedeporteerden teruggekeerd sm AUSTIN" Felle verklaring uit Moskou AANVALLEN OP DORPEN Vracht wagen boort zich bij inhaal manoeuvre in Duitse personenauto Proces-Eichmann in Jerusalem Kind bij boerderij- brand omgekomen Met weer DINSDAG 18 APRIL 1961 Parachutisten Optimisme Werving in Miami R.S. Stokvis Zonen N.V. Het weer in Üuropa In Havana zijn maandag de slachtoffers van het bombarde ment van zaterdag ter aarde be steld. Terwijl elders op Cuba ge vechten werden geleverd tussen de aanhangers van Castro en de invasietroepen, woonden Fidel Castro en president Dorticos de begrafenis bij. (U.F.I.-radiofoto's) LISSABON, IS april (Reuter, U.P.I.) Het Portugese persbu reau Lusitania meldde gisteren dat het dorp Loecoenga, in het noorden van Angola, maandag door terroristen volkomen is ver woest. De aanvallers gooiden ben zine over de huizen en staken die daarna in brand. Het aantal MIAMI/NEW YORK, 18 april (A.F.P., Reuter, U.P.I.) Vrij wel alle verbindingen met Cuba zijn verbroken sinds gistermorgen de eerste berichten binnenkwamen over de invasie, die op drie plaat sen op het eiland is begonnen. Daarom is tot op heden nog vol komen onduidelijk hoe groot de strijdmacht is, die op Cuba aan land is gegaan, terwijl de schaarse berichten elkaar ook tegenspre ken over de vraag waar die strijdmacht vandaan is gekomen. Wel staat vast dat de opstande hngen tegen het regiem van Fidei Castro hun aanvallen hebben geconcentreerd op het zuiden van Cuba, waar zij drie bruggehoof- den vast in handen hebben. In New York heeft men radioberich ten uit Cuba opgevangen, waarin Wordt gezegd dat Santiago de Cuba, na Havdfta de belangrijkste stad van het eiland, in handen Van de invasietroepen is gevallen en dat majoor Raoul Castro, een broer van Fidel, gevangen is ge- bomen. In de hoofdstad Havana zouden straatgevechten zijn uit gebroken tussen regeringsgezinde troepen en troepen, die de zijde van de opstandelingen hebben gekozen. Fidel Castro heeft de noodtoestand afgekondigd en het opperbevel van de strijdkrachten op zich genomen. De premier be weert dat de invasietroepen af komstig zijn uit de Verenigde Staten en uit Guatemala, maar be Amerikaanse regering heeft deze beschuldiging officieel van de hand gewezen. Een leider van de Cubaanse politieke vluchtelin gen in de Verenigde Staten ver klaarde dat het invasieleger af komstig is uit „meer dan één ^uidamerikaans land". o slachtoffers werd niet bekend ge maakt. Het betreft hier de tweede aanval op Loecoenga binnen vijf dagen. Vorige week werden in dit dorp enkele Europeanen door opstandelingen gedood. Volgens vluchtelingen, die zijn aangeko men in de hoofdstad Loeando, stonden dc aanvallers beide ma len sterk onder de invloed van verdovingsmiddelen. In Langezwaag Vrij zonnig DEALER VOOR ROTTERDAM. jf. c. - A', •-* -Bezoek onze showroom Autoscope. Heiman Dyllaertplem 3..Rotterdam. Telefoon 35080 - 'toe-stel 266. HET NIET WE DAGBLAD Station Den Helder Vpenburg Vkssmgen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburi Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Partis Nice 1 Berlijn Frankfort München Ztirich Wenen Belgrado Rome Weer zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. regen zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. geh. bew. geh. bew. half bew. max. min. neersi. temp. temp afgei. gisteren 24 uur 12 8 0 13 9 2 12 8 7 15 5 0 14 6 2 16 8 7 15 6 0 16 8 15 14 4 0 15 2 0 13 5 0 19 5 0 13 6 2 14 8 6 15 7 1 17 9 0 18 12 4 17 10 0 15 7 0 18 9 0.2 19 8 13 19 9 0 26 12 0 21 12 0 in Miami vver vlugs kantoren belegerd" van de revolutionaire strijdkrachten van de anti-Castro-organisatie. De mannen, die in leeftijd variëren van 16 tot 56 jaar verzamelden zich op minstens vijf punten in de stad Miami. Een van deze kantoren, een groene houten bungalow, maakte bekend tussen de 500 en 600 soldaten te hebben aangeworven voor het middaguur. Een ander kantoor noem de het getal 400. Het was voor het eerst, dat de revolutionaire Baad de werving openblijk liet plaatsvinden. Het is bekend, dat reeds maanden „onder grondse" kantoren bestonden voor de werving van troepen. De districts-oi- ncier van justitie, Coleman Madsen, verklaarde niet te kunnen zeggen, of do neutraliteitswetten van de V.S. werden geschonden door deze kantoren. ,,Ik ben niet op de hoogte van de bijzonderhe den. Ik weet niet precies wat daar ge beurt". Honderden Castro-gezindc demon stranten verzamelden zich gisteren voor het hoofdkwariter van de Amerikaanse V.N.-missie in New York. Zij riepen onder meer dat de V.S. schuldig zijn aan de invasie op Cuba, dat de V.S. de landing hadden uitgelokt en hieraan steun hadden verleend en dat presi dent Kennedy me': fascisten heulde. La ter begaven zij zich naar het hoofd kwartier van de V.N. Toen zij daar aankwamen was het aantal demonstran ten tot 1500 gestegen. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. vrijwilligers en, indien nodig, dienst plichtigen. Portugezen in Salisbury, die premier Salazar gunstig zijn gezind, hebben ver klaard dat ook in Mozambique grote po litieke onrust heerst. Volgens hen heb ben de autoriteiten de veiligheidsmaat regelen verscherpt in verband met de moeilijkheden in Angola. In Mozambi que, aldus deze Portugezen, probeert de anti-Salazargroep profijt te trekken van de moeilijkheden in Angola. MOSKOU, 18 apr. (Ktr.) De rege ring van de Sovjet-Unie heeft vandaag in een verklaring „de aanval op Cuba" een openlijke uitdaging van alle vrede lievende volken genoemd, een gevaar lijke provocatie tegen de vrede in het „gebied van de Caraibisehe Zee en te gen de vrede in het algemeen". De re gering van de Sovjet-Unie doet „op dit kritieke ogenblik" een beroep op de Amerikaanse regering, maatregelen te nemen om aan de agressie tegen Cuba een einde te maken. De Sovjet-Unie zal alle nodige hulp en steun aan het Cubaanse volk geven in zjjn rechtvaardige strijd voor de vrij heid en onafhankelijkheid. De regering van de Sovjet-Unie hoopt, dat men in de Verenigde Staten zal begrijpen, dat de agressie tegen Cuba in strijd is met de belangen van het Amerikaanse volk en zelfs het leven van de bewoners van de Verenigde Staten kan bedreigen. De Russische regering eist een onmiddel lijk onderzoek in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties van de kwestie der „agressie-daden van de die de gewapende interventie te gen Cuba hebben voorbereid en ontke tend, aldus zegt de Russische regering, volgens het Russisiche persbureau Tass. De regering van de Sovjet-Unie be houdt zich het recht voor met andere landen alle maatregelen te nemen om de Cubaanse republiek de nodige hulp te verlenen, als de gewapende interven tie op Cuba niet gestaakt wordt. De bescherming en de hulp aan de contrarevolutionaire groepen moeten on middellijk ophouden, aldus de Russische regeringsverklaring. Advertentie Politieke Commissie van de Ver ijl,1'*''? Naties zette haar debat over de 'uatie op Cuba gistermiddag: voort, Ho'ar ^eeft nog geen beslissingen ge il. I*1''"' Oe Kus Valerian Zorin eiste »t de Verenigde Naties op Cuba in- Krifpen en waarschuwde voor „ver- <:nrikkeiyke gevolgen voor de wereld- M u indien de landen van de V.N. Lfn afzijdig zouden houden. In ashington verklaarde de Amerikaan- w' minister van huitenlandse zaken, Pia"? Busk> dat de opstand tegen V'L .Castro de sympathie van de t-t.1 en'^de Staten heeft, maar dat de sto'u, l" "iet door de V.S. worden ge- De militaire situatie op Cuba was «ok vanmorgen nog geheel onduide- Mik. Volgens de Cubaanse ballingen Jb de V.S. z\jn de troepen van gastro „gedemoraliseerd" en lopen yele soldaten over naar de opstande- j'figen. „De komende achtenveertig «ren moeten de beslissing brengen", ie' Rafaël Navarro, een van de Riders van de ballingen. „De tijd werkt tegen ons. Het hangt van de ""lp van de binnenlandse verzets groepen en van een eventuele op stand van de Cubaanse bevolking af «f de invasietroepen succes zullen "ebben." ^.be Cubaanse „Revolutionaire Raad" jy.? onder leiding staat van dr. José jr° Cardona, heeft een verklaring Vtgegeven, waarin wordt gezegd dat „eerste stap van de invasie" met yjpeps is bekroond en dat de „be- vyi)clingstroepen" zonder noemens- uAardig verzet de provincie Oriënte J" binnengedrongen. De Raad heeft alle verzetsgroepen op het eiland op dracht gegeven in actie te komen. Hij deed dit mei gebruikmaking van een krachtige radiozender op Swan Island voor de kust van Honduras. Deze zen der wordt al meer dan een jaar ge bruikt voor propaganda tegen het be wind van Castro. De zender, meldde gisteravond, dat in de provincie Pinar ciel Rio twee duizend parachutisten aan land zijn gegaan. Ook wordt, volgens deze zen der, gevochten in de provincies Or- neite, Las Villas en Matanzas. Vlieg tuigen van de ballingen zouden de troe pen van Castro op verschillende plaatsen hebben gebombardeerd. Ten slotte werd meegedeeld, dat het in vasieleger al over vijftienduizend sol daten en „een aantal vliegtuigen" be schikt. In New York werd meegedeeld dat ilr. Cardona, Antonio de Varona en Manuel Ray, dc drie ballingenleiders, die samen de Cubaanse Revolutionaire Raad hebben opgericht. vanuit New York naar Cuba zijn vertrokken. Zij zouden al een nieuwe regering voor het eiland hebben gevormd. Indien men alle berichten over de Invasie naast elkaar legt en met elkaar vergelqkt, komt men tot de slotsom dat de hoofdmacht van de opstandelin gen aan land is gegaan bij de baai van Cochina, bij Playa de Giron en Playa Larga. Na zware gevechten met Castro's militie zouden deze troepen zijn opgerukt naar Jaguey Grande, een belangrijk knooppunt van wegen. Als de ballingen deze stad veroveren kun nen zij de provincie Matanzas van de rest van Cuba afsnijden en zo het eiland in tweeën verdelen. De landin gen zijn uitgevoerd op beide zijden van het eiland. Antonio de. Varona, een van de drie leiders van de Revolutionaire Raad, verklaarde gisteren in een vraaggesprek met een verslaggever van „US News and World Report", dat hij optimistisch gestemd is over de militaire kansen van de opstande lingen. „Castro's troepen zullen lelijk in de klem komen te zitten ais wjj er op los slaan. Ik heb onze opleidingskampen in december be zocht. Wat ik daar aan wapens heb gezien moet iedereen bang maken", aldus De Varona. De verslaggever vroeg de ballingen leider hoe volgens hem een betrekke lijk klein leger guerillastrjiders het met succes op zou kunnen nemen tegen Castro's troepen, die over meer dan honderd tanks en vijftigduizend ton wapens uit communistische landen beschikken. De Varona antwoordde: Castro heeft 250.000 man onder de wapenen, maar er zijn zes miljoen Cubanen. En als het menens wordt moet nog blijken hoeveel van die 250.000 soldaten werkelijk tegen ons zullen vechten." Honderden Cubanen hebben gisteren Dr. José Miro Cardona, de leider van de Cubaanse revolutionaire raad. (Van onze correspondenten) APELDOORN, 18 april Drie do- U''" betreuren bij een frontale botsing op de Arnhemseweg onder Beekbergen. De vrachtwagenchauffeur de 57-jarige J. Ysbrand uit Amster dam en de Duitse automobilist, de 38- jarige heer H. Selle uit Gevelsberg bij Wuppertal, werden bij de botsing op slag gedood. De echtgenote van de laatste, de 37-jarige mevrouw S. Selle- spielhoft overleed enige uren. nadat zij in Ie\ensgevaarlijke toestand was op genomen in het St.-Liduina-ziekenhuis alhier. De Duitser kwam in een grote per- spnenwagen met grote snelheid uit de richting Arnhem. Op het moment, dat Inj de heuvel de Stoppelberg op reed, naderde uit de richting Apeldoorn, eveneens tegen de heuvel op, een tank wagen Achter de tankwagen reed de Amsterdammer met zijn met stenen platen beladen vrachtwagen De be stuurder hiervan trachtte de tankwa gen te passeren. Nog voordat hij met zijn zware wagen voor de tankauto reed, verscheen boven op de heuvel de Duitse personenwagen. Er volgde een frontale botsing, waarbij de voorzijden van beide wagens zich met grote kracht in elkaar boorden. Beide bestuurders werden op slag ge dood. De bestuurder van de vracht- De ravage te Beekbergen, waar een zware vrachtauto frontaal in botsing kwam met een uit Duitsland afkomstige personenauto. wagen moest door mannen van de Apeldoornse brandweer uit de cabine worden bevrijd. Het verkeer ondervond ernstige vertraging. GELEEN In de nacht van zondag op maandag is in de Mauritslaan een dooi de heer J. Visser bestuurde per sonenauto in frontale botsing gekomen met een vrachtauto met aanhanger. De bestuurder van de personenauto werd bewusteloos uit zijn auto gehaald en is op weg naar het ziekenhuis te Sittard overleden. De heer Visser was 30 jaar, gehuwd en vader van een kind. De bestuurder van de vrachtauto liep vrijwel geen letsel op. Het ongeluk gebeurde toen de vracht auto de weg op draaide, juist toen de personenauto met grote snelheid uit de tegenoyergestelde richting naderde. ARNHEM De 20-jarige ongehuwde dienstplichtige sergeant-titulair S. M. G. Steenhuis uit Tilburg is gisterenmor gen om het leven gekomen, nadat hij uit de laadbak van een kleine vracht wagen was gevallen. Het ongeluk ge beurde op de Parallelweg te Wolfheze. Het slachtoffer, dat achterin de auto zat, viel tegen de klep van de laadbak en daarna naar buiten toen de wagen over een oneffenheid in de weg reed. Hjj liep daarbij een schedelbasisfrac- tuur op. HENGELO Op de Doldenerstraat is gistermiddag de 62-jarige kleerma ker L. Mejjer met zijn bromfiets aan gereden door een vrachtauto toen hjj bij het inhalen van enkele wielrijders op de linkerkant van de rijbaan kwam. De man werd daarbij zo ernstig ge wond. dat hjj enkele uren later in het ziekenhuis overleed. SCHEEMDA Gisterenmiddag is de 67-jarige lieer K. Zoetje uit Heiliger- lee, die op do fiets het kruispunt Sta tionsstraat-Rijksweg wilde oversteken door een Deense reisbus aangereden. Hij werd op slag gedood. Ook uit andere delen van Angola ko men nog steeds berichten binnen over terroristische aanvallen op vele dor pen. Regelmatig hebben felle gevee.hten plaats tussen de opstandelingen en mi litaire patrouilles. Er zijn berichten dat de Portugese soldaten bij de bestrijding van de rebellen zeer hardhandig te werk gaan. Voor de nieuwsvoorziening uit Angola is de buitenwereld overi gens geheel afhankelijk van het pers bureau Lusitania, dat wordt gecontro leerd door de regering-Salazar. Het staatsblad van de Portugese re gering maakte gisteren bekend, dat in Portugal mobiele politiebrigades zullen worden gevormd voor uitzending naar Angola. Het desbetreffend decreet was ondertekend door de ministers van bin nenlandse zaken, financiën en overzee se rijksdelen. De kosten van de vorming van deze hulppolitie, geschat op elf miljoen escu- dos, zullen worden ingelast in de be groting van het ministerie van over zeese gebiedsdelen onder het hoofd „buitengewone uitgaven". Blijkens het decreet zal het hulpkorps bestaan uit HEERENVEEN, 18 april Gisteravond is bij een brand in de boerderij van de heer A. Bosscha in I angezwaag (Fr.) het vijfjarige zoontje Riekele in het vuur omgekomen. De andere leden van het gezin, man, vrouw en twee zoontjes, Fedde (7) en Albert (1 jaar), wisten met hulp van buren tijdig de woning te verlaten. A'an het woongedeelte orandde het grootste deel geheel uit het, bedrijfsge bouw werd minder ernstig door het vuur geteisterd. De brand is na elf uur ontstaan. Het gezin sliep reeds. De vermoedelijke oorzaak is schoorsteenbrand. Verwachting tot woensdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Droog en over het algemeen zon nig weer. Vannacht plaatselijk nacht vorst., morgen ongeveer dezelfde tem peraturen. Overwegend matige, naar oost of zuidoost ruimende wind. Woensdag zon: 5.36-19.43; maan: 8.28- DE BILT, 18 april. Een hogedruk- gebied verplaatst zich de komende 24 uur over de noordzee in de richting van Zuid-Scandinavië. Hierdoor zal de wind weer terugdraaien naar Oost en later naar Zuidoost. Na een koude nacht zullen de tem peraturen morgen overdag ongeveer dezelfde waarden bereiken als van daag. JERUSALEM, 18 april. (UPI) In het proces tegen Adolf Eichmann heeft procureur-generaal Gideon Hausner vandaag, onmiddellijk na de hervatting in het Gemeenschapshuis te Jerusalem, het lot van de Joden in Nederland, België en Frankrijk behandeld. De basis voor zijn mede delingen over de deportatie van de Nederlandse Joden werd gevormd door een in opdracht van de Neder-' landse regering door het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie opgesteld -rapport. Tegen de Nederlandse Joden heeft Eichmann een politiek van wreedhe den, moorden en uitroeiing gevolgd, aldus de aanklager. In details behan delde Hausner de anti-Joodse maatre gelen, die al onmiddellijk na de Duitse bezetting van Nederland begonnen. In 1942 echter begon de grote jacht. „Nederland was het. toneel van veel vuldige mensenjachten," aldus de pro cureur-generaal. De Joden werden sa mengebracht in werkkampen en van daar naar de vernietigingskampen over gebracht. In 735 speciale treinen, met. to taal 29.436 wagons, werden inmiddels de eigendommen van Nederlandse. Belgi sche en Franse Joden naar Duitsland overgebracht. Van de 120.000 Joden, die uit Neder land werden gedeporteerd. aldus Hausner, zijn na de oorlog slechts 5000 overlevenden teruggekeerd. Een van de gezinnen, die zijn gedeporteerd en uiteengerukt, was het gezin Frank. Anne Frank heeft nog in Amsterdam een dagboek geschreven, dat de we reld heeft veroverd. Eichmann, aldus de aanklager, is per soonlijk verantwoordelijk voor de depor tatie van de Nederlandse en andere Westeuropese Joden, die werden over gebracht naar Oost-Europa, „waar hun lichamen zouden worden uitgeput door slavenarbeid en waar zij tenslotte ver moord zouden worden in de gaskamers. Na hun dood zouden hun gouden tand prothesen en ringen worden geroofd, omdat ook deze zaken waarde hadden. Tenslotte zou van deze mensen slechts een hoop as overblijven." Eichmann zat opnieuw stil in zijn stoel, achter het kogelvrije glas, met de armen gevouwen, rustig luisterend naai de Duitse vertaling van het gesprokene. Opnieuw heerste er een voelbare span ning in de rechtszaal. Het werk, dat de aanklager gisteren begonnen is, zette hij vandaag voort. Uit de fragmenten, die hij aandroeg, rees een Adolf Eich mann op, die, gezeten achter zijn schrijf tafel bij de Gestapo, een stroom van memoranda en brieyen deed uitgaan, die allemaal slechts één doel hadden- de Joden te vervolgen tot in de dood. Gisteren hadden ongewoon veel Israë liërs zich ziek gemeld bjj hun werkge vers, om naar Jerusalem te gaan °en dc luidsprekerverslagen uit dé rechtszaal te beluisteren, of thuis dc rechtstreekse radio-uitzending vanuit de rechtszaal te ho.—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1