Bliksem op Swissair-toestel Maar het feest bleef ongestoord ,GEEN WINKELSLUITING OP ZATERDAGMIDDAG" BELANGRIJKE KUNST- en ANTIEKVEILING Geruisloze evolutie in getallen vastgelegd N.V. YENDU NOTARISHUIS Vijf jaar met aftrek geëist tegen „beroepsinbreker" Voor liet Hof 18 jaar geëist „Schoolreisje" boven de veertig Tijdens openingsvlucht Zürich-Keulen-Rotterdam Middenstandsbond „Produktiviteit te nadelig beïnvloed Carillon, stenen en sleutels op Opbouwdag 1961 Rotterdam na 22 jaren Hoofdgetuige in proces Eichmann Moordzaak Lina Feenstra Procureur-generaal tegen levens lange gevangenisstraf Duitse zeelieden pleegden overval op taxichauffeur GEBOUW HARINGVLIET ROTTERDAM Geen luchtpost naar Cuba Verdachte ontkent ten laste gelegde feiten 'er volkswoningen anders brokken R.K„ HEREN STUDENTEN ZIE Grotere woningnood bijmeer woningen WOENSDAG 19 APRIL 1961 PAGINA 5 Hartelijk welkom Voorzitier K. V. P. PAGHtfA 14 Kortste houtje ROTTERDAM, 17 april. Wan neer een toekomstig paartje in 1938 zich naar een woningbureau begaf om te vragen, of het een passende woning zou kunnen vin den, kreeg het een lijst voorgelegd, waaruit het kon kiezen. Huur- bordjes aan de gevels toonden, waar een woning leeg stond. Dat was in een tijd, dat Rotterdam 605.733 inwoners telde en een woningvoorraad van 162.716 bezat. Nu telt Rotterdam ruim 20 procent inwoners en ruim 24 procent woningen méér en er heerst woningnood. Hoe kan dat? ..Grool*' werd kleinër Studie- en leeswoede Precies andersom Goedkope gulden De techniek De welgedaanheid ROTTERDAM, 18 april Een verniel de rode lamp (anti collision light) op de staart van de Convair Metropolitan, die vanavond neerstreek op de Rotter damse luchthaven Zestienhoven, was de enige zichtbare schade, die het toestel, dat de openingsvlucht van de Swissair- Jijn Züi-ichKeulen—Rotterdam maakte, had opgelopen na een blikseminslag bo ven de Alpen. Noch burgemeester dr. E. Landolt van Zurich, noch de heer dr. W. Bcrch- told, president-directeur van de Swis sair, noch de functionarissen van het Zwitserse „Luftamt", noch alle andere passagiers waren zich bewust van de angsten, die gezagvoerder Eugen Bohli een kwartier na het vertrek van Zü- rich uitstond, toen het toestel temidden van donder en bliksem voortraasde. „Opeens", vertelde hij ons. „werd ik totaal verblind door een fel wit licht. Ik begreep, dat ons toestel door de bliksem moest zijn getroffen, maar had er geen idee van, of die inslag schade had veroorzaakt. De beman ning stelde een onderzoek in en ik pro beerde, voorzover de omstandigheden dat toelieten, of alles goed functio neerde. We hebben het toen voorzich- tigjes-aan gedaan en- bij de tussenlan ding in Keulen zagen we, dat de rode lamp op de staart was weggeslagen. De bliksem moet op de neus zijn terecht gekomen en onder langs het toestel zijn weg hebben genomen. We zijn maar zonder het rode licht verder ge vlogen". Maar dit avontuur was dan ook het J vaart Syndikaat en luchthavenmeester enige tijdens de overige feestelijke vlucht A.W.F. van der Hoek. In Keulen kwam Oberbürgermeister Th. Burauen aan boord met een aantal Duitse persvertegenwoordigers, die zich bij hun Zwitserse collega's voegden en vanavond om tien minuten over half 9, een kwartiertje later dan verwacht, streek het toestel op „Zestienhoven" neer. Daar stonden Rotterdamse autoriteiten met aan het hoofd burgemeester mr. G. E. van Walsum de gasten op te wachten. Zij zagen tot hun voldoening, dat het toestel ook een aantal wat mr. Van Wal sum noemde „echte" passagiers aan boord had. Burgemeester dr. Landolt stevende on middellijk af op een paar jongens, de 13-jarige Peter en de 9-jarige Markus Schaad, die met Zwitserse vlaggetjes stonden te zwaaien. De familie Schaad komt uit Zwitserland, woont aan de Voorschoterlaan 19 te Rotterdam, las in de krant van de aankomst van het eerste toestel op de nieuwe Zürichiijn en had er toen meteen maar een feestje van ge maakt. In het paviljoen van de Aero-club werd de kennismaking verder voortge zet. Onder de Rotterdamse belangstellen den bevonden zich de heer ir. J.A.C. Tillema, hoofddirecteur van de dienst Openbare Werken, de heer C. Kolff, voor zitter van de Stichting Rotterdams Lucht- (Van onze Haagse redactie) Kon. acht De gasten begaven zich hierop naar het Parkhotel om elkaar daarna te tref fen op de Euromast waar gezamenlijk het diner werd gebruikt. Een haventocht met lunch aan boord en een autotocht door de bollenstreek vullen het woensdagpjogramma dat wordt beslotenmet een diner ten stad- huize. Donderdagmorgen vertrekken de Zwit serse en Duitse gasten weer van „Zes tienhoven". Maandag zal een aantal Nederlandse autoriteiten, w.o. de burgemeester van Rotterdam, als gasten van Swissair een retourvlucht naar Zürich maken De woensdag daarop komen zij in Rotterdam terug. Voor gezagvoerder Eugen Bohli was de landing op „Zestienhoven" geen nieuwtje. Een maand geleden heb ik een proefvlucht gemaakt en ik kan met anders zeggen, dan dat ik met veel de* hif m Eotterdam terugkom", vertel- ROTTERDAM, 19 april. Op 18 mei, de traditionele Opbouwdag van Rotterdam, zal het carillon van de Laurenstoren officieel in gebruik wor den genomen. Aan de Blaak is het ge bouw van het Centraal Bureau in aan bouw. Die dag zal de eerste steen wor den gelegd. In IJsselmonde wordt de sleutel uit gereikt aan de eerste bewoners van de drie reuzenflats, die langs de Stadion- weg zijn gebouwd. In Capelle a. d. IJssel zal men 'n kijkje nemen bij 't R'damse contingent van 747 woningen, waarvan de eerste dan klaar zullen zijn. Een tweede „eerste steen" wordt gelegd in Lombardijen voor het bejaardencen trum, dat daar in aanbouw is. In de Botlek wordt het 175.000 kW. kracht- station, dat de stroomvoorziening voor dit nieuwe 'havenbekken verzorgt, in gebruik genomen. Tenslotte wordt een bezoek gebracht aan de voltooide cen trale stadsverwarming. Men overweegt met enige feestelijkheden het gereed komen van de westelijke bebouwing aan de Coolsingel te vieren. omvattende o.m. Diverse Nalatenschappen en Particulier bezit Op DONDERDAG 27 APRIL 1961 e.v. dagen, telkens te 10 uur voorm. ten overstaan van Notaris P. C. DE RAADT. Schilderijen en Aquarellen - Antiek Porselein en Aardewerk - Oosterse Kunst - Perzische Kleden - Koper- en Tinwerken, Kristal, Varia en Curiosa - Boeken - Juwelen, Goud- en Zilverwerken - Meubelen. KIJKDAGEN: ZATERDAG 22, ZONDAG 23, MAANDAG 24 cn DINSDAG 25 APRIL 1961 van 10 tot 16 uur De geïllustreerde catalogus wordt aan de bekende adressen verzonden en is ad f 1.50 verkrijgbaar bij de VEILINGDIRECTIE Dir. Makelaar J. P. A. Koks HARINGVLIET 96 - ROTTERDAM - TELEFOON 122440 - POSTREKENING 269137 i beidstijd verkorting in het ambacht ziet de middenstandsbond de zogenaamde „zwarte arbeid", het verrichten van kar weitjes door het personeel bij derden op de vrije zaterdag voor eigen reke- I ing. Hoewel de K.N.MJB. zieh rtog be- j raadt over de details, pleit men nu reeds voor maatregelen in de C.A.O., j die dit zullen tegengaan. Voorts wil j men wettelijke beteugeling hiervan en i wenst men maatregelen die het doen van sociale uitkeringen aan hen die tijdens hun „zwarte arbeid" een onge val overkomt, moeten voorkomen. Een van de belangrijkste getuigen in het proces Eichmann, Joel Brand (in het midden met pijp) verlaat hier de rechtzaal in Jerusalem. In het laatste jaar van de oorlog onderhandelde hij mei Eichmann over het vrijlaten van een miljoen Joden. Eichmann stelde de eis dat hij in ruil hiervoor op korte termijn 10-000 legerwagens moest hebben DEN HAAG, 19 april De Nederlandse Middenstandsbond sluiting van de winkels op zaterdagmid dag voorshands niet mogelijk. Het hoofd- i bestuur meent dat arbeidsverkorting in deze branche niet zal worden gccompen- secrd door en produktiviteitsstijging, die j daarvoor als voorwaarde is gesteld. Men luchthavens op Ouiba voor de burger ls juist van mening, dat sluiting van luchtvaart gesloten zijn, kunnen lucht- de winkels op zaterdagmiddag vermoede- poststukken en luchtpostpakketten voor lijk een omzetverlies zal betekenen, dat dat land voorlopig met worden verzon- ook niet kan worden goedgemaakt door den. Reeds aangeboden luchtpostzendin- openstelling op bijvoorbeeld vrijdagavond. gen met be ming uba zullen aan DEN HAAG, 19 april. Daar de Er zijn branches, waar de zaterdag- rniddagomzet 25 tot 40 procent van de totale Weekomzet vormt. De bond is daarom tegenstander van een wijziging Van de winkelsluitingswet, waarin de I zaterdagmiddagsluiting verplicht zal j worden gesteld. Wanneer een winke- lier toch wenst të sluiten zal hij dit op basis van vrijwilligheid moeten doen. i Dc oplossing van het personeelsvraag- 1 stuk in het midden- en kleinbedrijf in verband met de werktijdverkorting j zal gevonden moeten worden in een in- j divjduele benadering. Gedacht wordt aan een betere vakan- tieregelihg en -betaling, aan betere op- leidingsmogelijkheden, aan het verstrek- I ken van beloningen en aan het vrij ge ven op tijden dat weinig drukte wordt Verwacht. Dit heeft de voorzitter van de K.N.M.B., de heer P. v. d. Weele op den bijeenkomst in Den Haag meege deeld. Groot nadeel zal volgens hem dooi de zaterdagmiddagsluitihg ook worden toegebracht aan het toerisme, dat zich steeds meer op het weekeinde-bezoek zou toespitsen. de afzenders worden teruggegeven. ROTTERDAM, 19 april Een volle dige ravage vormde het trieste over schot van mej. T. A.-'s inboedel, nadat haar ex-echtgenoot daar alles kort en klein had geslagen, tot de radio en tele visietoestel toe. Een weck evoren de zevende november had mej. A. haar man de deur gewezen waarbij zij de as sistentie van de politie had ingeroepen. AMSTERDAM. 19 april De procu reur-generaal b(j het gerechtshof, mr. A S. de Muinck Keizer, heeft gisteren tegen de 29-jarige los-werkman. die op 7 april van het vorig jaar in de woning van hoofdinspecteur Schipper aan de Terj genisstraf en een onvoorwaardelijke Gouwstraat in Amsterdam het 17-jarige I beschikkingstelling rapie. Ook wees de verdediger nog op een uitspraak van prof. Van Dijk Waarin deze o.m. zegt dat bij levenslang de straf elke dag zwaarder wordt. Mr. Mathuizen bepleitte tenslotte een tijdelijke gevan- Als grote moeilijkheid met de ar- WINTERSWIJK, 19 april. „Er zul len brokken kopicn. wanneer het wo ningbouwbeleid van minister Van Aart- sen niet spoedig zodanig wordt omge- Leeuwarder meisje Lina Feenstra van het leven beroofde, achttien jaar geëist met aftrek van het voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering. De rechtbank had de los-werkman tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Hier tegen had de verdediger van verdachte, mr. Joh. K. Mathuizen, beroep aangete kend. In zijn requisitoir verklaarde de pro cureur-generaal niet akkoord te kunnen gaan met het door de rechtbank opge legde „levenslang" Het. strafkarakter var; een vrijheidsstraf kan niet eindeloos du ren. Een beperkte duur is hieraan in we zen inherent. Bij een uitzichtloze toe komst schiet hij zijn doel voorbij. Sleur bogen, tlat er, desnoods ten koste van j en afstomping en deformatie van de per de vrije sector, meer volkswoningen j soonlijkheid zijn dan ingetreden, ook a! kuncn worden gebouwd". Dit heeft mr.zou uiteindelijk een „op jaren stellin H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P. alhier verklaard, op een ver gadering van de plaatselijke afdeling Van de K.V.P. Over de algemene kinderbijslagrege ling verklaarde mr. Van Doorn, dat de K.V.P. niet vasthoudt aan het huidige ontwerp en dat ze tot overleg,bereid is, ..mits het resultaat maar geen opge poetste armenzorg wordt". Mr. van Doorn zei in het algemeen waardering hebben voor wat het kabinet-De Quaay reeds heeft bereikt. Met het oog °P wat er nog te bereiken valt hoopt hij dat er niet spoedig verandering zal 'temen in de politieke constellatie van ^et ogenblik. volgen, aldus de procureur-generaal. „Ge boden is wel de grootst mogelijke secu rity, d.i. waarborg tegen terugkeer van deze gevaarlijke „haltloze" man in Ie vrije maatschappij, zolang die terugkeer nog enig risico zou meebrengen. Mr. de Muinck Keizer oordeelde derhalve een strenge straf en een ter beschikkingstel ling op haar plaats. Mr J. K. Mathuizen verzette zich even eens tegen een levenslange gevangenis straf. Bij levenslang voelt de veroordeel de zich afgesneden en is de toekomst voor hem uitzichtloos geworden. Bij een tijde lijke straf (ook bij een eventuele latere ter beschikkingstelling) werkt de ge strafte naar een bepaald nunt toe. In dit geval waarbij prof. V. d. Horst de ver dachte verminderd toerekeningsvatbaai heeft verklaard lijkt dan ook een tijde lijke straf een betere basis voor de the- Het hof zal doen. dinsdag 2 mei uitspraak (Advertentie) ROTTERDAM, 18 APRIL Een an derhalf pond wegende ijzeren staaf was liet wapen, waarmee de 17-jarige Duit se dckknecht S.T., geholpen door de 19-jarige messbediende H.S., een taxi chauffeur op het hoofd zou hebben ge slagen, om deze te kunnen beroven. Dit plan mislukte echter omdat de chauf feur het bewustzijn niet verloor en de hulp van de politic inriep. De aanval lers kozen daarop het hazepad. Gebrek aan geld zou de verdachten heb ben gebracht tot het plan, iemand te beroven. Zij voeren beiden op hetzelf de schip, dat op vijf maart in de Merwe- haven te Rotterdam aanlegde. Op de zevende maart zouden de jongens over legd hebben, hoe aan geld te komen. Zij namen twee lucifers en spraken af, dat degene die het kortste houtje trok, het toekomstige slachtoffer zou neerslaan en dat de ander het geld zou pakken. Om tien uur zagen zij op de Mathenesserweg een taxi staan. In de Tweestedenstraat verzochten zij de man te stoppen, waar na T. de man op het hoofd sloeg, waar door deze een bloedende wond en een bloeduitstorting opliep. Mr. J.D. de Jong hield in zijn requi sitoir rekening met de jeugdige leeftijd van beide verdachten, die nog nooit eer der veroordeeld zijn. Bovendien nam hij in aanmerking, dat het verblijf van bui tenlanders in een Nederlandse gevange nis extra moeilijkheden oplevert. Hij eis- daarom een gevangenisstraf van acht BftMk. De man de 59-jarige handelaar M. A. van der W„ had bovendien enkele beeld jes en een klok uit het huis meegeno men. Hij was het huis binnengekomen door een hangslot te forceren. Verdachte, die gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank verscheen, gaf deze feiten toe. De overige delicten, die hem ten laste werden gelegd en die, zo als uit de woorden van de president, mr. R. J. Brunner, bleek, slechts een bloem lezing vormden uit een lange serie inbra ken, die hij in verschillende plaatsen van het land zou hebben gepleegd, ontkende hij hardnekkig. EEN LANGE LIJST Op 16 juni van het vorig jaar zouTrij een zware leren jas, toebehorend aan kapelaan A. J. S. te Sappermeer heb ben weggenomen uit het pand Zuider straat 97, na met een houtboor een gat in de tuindeur te hebben geboord. Op 25 september zou hij èen inbraak hebben gepleegd in Westmaas, waar hij uit een van het voorarrest requireerde de officier tegen van der W. Hij achtte de feiten wettig en overtuigd bewezen-. Mr. S. Ivens die van de W. verdedigde verdiepte zich in de verklaringen, die ge tuige R. de K. adjunct van het korps rijkspolitie te Dordrecht, had afgelegd. Deze sprak van een bepaald systeem, een „modus operandi", die bij vele in braken werd toegepast en kenmerkend zouden zijn voor de wijze, waarop van der W. te werk ging. Hij betwijfelde, of hier kan worden gesprken van een opval lend eigen systeem en stpite voorts aan, dat de boor, die werd gebruikt in Sap permeer, een gangbare maat bezit. Dit is een van de vele raadsels, waar voor het pas uitgekomen statistisch over zicht van de gemeente Rotterdam, eer ste halfjaar 1960. ons stelt Meestal richt men. bij het uitkomen van zulk een over zicht, zijn belangstelling op het jaar er voor om tc zien, welke verschillen zich in een jaar tijds hebben voltrokken. Is Rotterdam in dat ene jaar voor- of ach teruitgegaan op sommige gebieden? Zei den echter kijkt men naar de eerste ko lom, die van 1938, het laatste „normale" jaar voor de tweede wereldoorlog. Doet men dit, dan staat men meermalen ver baasd. Dat probleem met die woningen is een voudig op te lossen, wanneer men over weegt, dat de gezinnen gekrompen zijn Vroeger verstond men onder de uitdruk king „grote gezinnen" iets anders dan nu. Groot was een gezin, wanneer negen of meer kinderen telde; nu begint men die met vier a vijf kinderen al onder de gro te te rekenen. Om tot een juiste vergelijking ten aan zien van de woningbehoefte te komen, zou men dus beter met het getal „eenhe den" (alleenwonenden en al dan niet complete gezinnen) kunnen rekenen, dan met het aantal inwoners. De mentale en lichamelijke gezondheid van de bevolking valt af te lezen uit de vergelijkingen, uitgedrukt in percenta ges. Zo blijkt, dat de zuigelingensterfte in 22 jaren tijds procentueel tot bijna de helft is teruggelopen, maar. het aantal echtscheidingen is procentueel met meer dan een derde deel toegenomen. De be- volkingstoenaming is in deze percenta ges niet verdisconteerd. Een vreemde verschuiving heeft zich afgetekend in de leeslust van de Rotter dammer. Vroeger ging veel meer naar de leeszaal om er zijn geestelijke hon ger te stillen", dan nu. In het eerste half jaar van 1932 kwamen 195.709 mensen de leeszalen bezoeken; medio 1960 waren er 60.122 geregistreerd, nog niet een derde! Schaft men zich studie- en vakliteratuur thans sneller aan dan eertijds?. De uit leen steeg echter tot een wonderbaarlij ke hoogte. De beide eerste halfjaren ge ven voor 1938 aan 220.598 uitgeleende werken tegen 725.286 in 1960. Een volko men andere leesgewoonte, waarschijnlijk mede beïnvloed door een gewijzigde lectuur-voorkeur spreekt hier wel duide lijk uit. Over de arbeidsbemiddeling behoeven wij niet veel te zeggen. Ieder, die de ge- bureaus thans doen, verwondert er zich nief over, dat de verhoudingen thans precies andersom liggen, dan in 1938. In dat» eerste halfjaar van 1938 waren er 18.370 open plaatsen tegenover 50.221 werkzoekenden voor 1960 waren 16.333 werkzoekenden tegenover 26.103 vragen van werkgeverszijde. Nauw verwant aan deze situatie is de uitkeringsstaat van de dienst van Sociale Zaken. Voor het eerste halfjaar van 1933 vermeldt die f. 12.793.304,- in totaal, voor 1960 f. 8.825.076. Ter vereenvoudinging zullen we ons, wat de scheepvaart betreft, eens beper ken tot percentages. We spreken dan nog steeds van het eerste halfjaar van 1938 in verhouding tot dat van 1960. Er kwamen ongeveer 65 procent meer zee schepen binnen Maar die schepen zijn gegroeid, want de tonnage vermeerderde in totaal met ongeveer 130 procent, het geen op een verdubbeling luidt. Moet het verwondering wekken, dat het havengeld toenam met bijna 700 procent? Neen, want ons geld verminderde ten opzichte van 1938 aanzienlijk in waarde. Eenzelfde verschijnsel komen we meer tegen. Wanneer we zien, dat voor sport, toneel, film. concert, enz. het bezoeker- lal met gemiddeld 25 procent steeg, dan constateren we tevens, dat zowel de en treeprijzen als de vermakelijkheidsbe lasting meer dan verviervoudigden. De licht- en schaduwzijde van de technische vooruitgang weerspiegelen zich ook al in de getallen. Uitgaande van de te vergelijken eerste halfjaren van 1938 en van 1960 zien we, dat het aan tal telefoonaansluitingen van rond - 27.000 kwam op ruim 90.000. Het reizi- gersvervoer met de tram liep op van bij na 35 miljoen ritten tot ruim 80 en een kwart miljoen. Het drinkwaterverbruik steeg van ruim 17.2 miljoen kub.m. lot 36,5 miljoen en het gas van ruim 30.2 miljoen kub.m. tot bijna 92 miljoen. De nuttige afgeleverde KWH elektriciteit klom van ruim 128 miljoen tot bijna 741 miljoen. Maar nu de slachtoffers.In het eerste halfjaar 1938 vielen er 21 verkeers doden, in dat van 1960 41 doden. Het aan tal ongevallen met zwaar lichamelijk letsel werd in 1960 meer dan het vijfvou dige van dat van 1938! Onze smaak is in de afgelopen 22 ja ren ook totaal veranderd. De gegoede burgerij placht haar welstand vaak te tonen in een zekere lichamlijke wel gedaanheid. Matrones en corpulente he ren behoorden - de jaren dertig - tot de onontbeerlijke stoffering van de recep tie. Men at graag veel, zwaar en vet. - Nu „doet men aan de lijn". Deze ver schuiving komt tot uitdrukking in de ge tallen van het slachthuis, waar het aan tal geslachte vette en graskalveren on danks de bevolkingstoename afnam met 20 procent. Men m^pe echter niet, dat er dan veel minder vette kalveren in Rot terdam werden geslacht. Integendeel, de export leidde tot en ongekend cijfer Tegen de 29 vette- en graskalveren, die in het eerste halfjar 1938 voor de export werden geslacht staan er. 22.529 in het eerste halfjaar van 1960. Met alle cate gorieën dieren bijeen, blijkt, dat de ex- portslacht in 22 jaren in het Rotterdam se slachthuis meer dan verveelvoudigd is! Afgezien dan nog, van het feit, dat voor de binnenlandse markt de (wat .mager der") slacht met 14 procent toenam. Wij zullen het hierbij laten al zouden er nog heel wat interessante conclusies uit het cijfermateriaal zijn te trekken. Maar het is wel eens interessant na te gaan hoe de tijd van één opkomende ge neratie het beeld van de levenswijze in weldige verschuivingen op dit gebiedeen Srote stad zo ingrijpend kan veran- heeft gevolgd uit de regelmatige mede- I deren zonder dat men zich daarvan be delingen, die de gewestelijke arbeids-1 wust is! DORDRECHT, 19 april De leerlin gen van de vijfde klas van de hervorm -de school .aan de Rotterdamseweg te Zwijndrecht hebben gisteren een geslaag de schoolreis gemaakt naar de Veluwe Het waren niet de jongens en mesije; pand aan de Nieuwstraat een bedrag van die nu in de vijfde klas zitten, maai de „kinderen" die het veertig jaar gele honderd uglden, pakjes sigaretten, siret- tenpapier, shag en een koffertje zou heb ben ontvreemd. In Arkel tenslotte zou hij op 22 oktober 6500 en een aantal mun ten, waaronder gouden tientjes en epn gouden vijfje, hebben gesolen uit melkzaak aan het Raadhuisplein Verdachte beschikt over een verre van blanco strafregister. Vijfentwintig jaar van zijn leven heeft hij doorgebracht in de gevangenis. Op 19 april 1960 kwam hij op vrije voeten, waarn ahij eerst in trok bij zijn zuster en later bij zijn vrouw De serie inbraken zowel die uit de dag vaarding als de overige, die daarin niet werden opgenomen, zouden gepleegd zijn tussen 19 april en 15 november, de da tum waarop hij werd gearresteerd. Ver dachte beweert, da hij in deze tijd aan de kost kwam met het verhandelen van tweehands-auta's. DE BOOR PASTE De rechtbank bracht verscheidene pun ten naar voren, die aanwijzing zouden vormen, dat van der W. de inbraken zou hebben gepleegd. Het gat bijvoorbeeld dat in de tuindeur van de pastorie te Sappermeer werd geboord, kwam over een met de maat van de houtboor, die bij van der W. werd aangetroffen. Voorts had zijn vroegere echtgenote na de ver nieling van haar inboedel tegenover een brigadier van de gemeentepolotie te Rot terdam. J. W. voor van der W bezwaren de verklaringen afgelegd. Zij vertelde, dat verdachte eenmaal vroeg in de mor gen thuis was gekomen met een koffer tje, waarin rookwaren en geld zaten. Bo vendien was hij op een avond vertrok ken en teruggekomen met een tas. waar in zich munten bevonden, o.m. een zil veren stuivertje. Een dergelijk muntstuk behoorde tot dc vermiste voorwerpen uit de melkzaak in Arkel. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat in deze tas zilver sporen waren. De vrouw legde deee ver klaringen af. voordat de brigadier van officiële zijde in kennis was gesteld van deze bijznderheden. „EEN VAKMAN" T. A„ die als getuige in deze zaak was opgeroepen, richtte felle woorden aan het adres van haar vroegere echt genoot. Het bleek, dat zij, nadat zij haar man gesommeerd had het huis te ver laten, uit angst voor hem enkele nach ten bij buren had geslapen. Op de avond van de veertiende novenber was zij dan ook niet thuis, zodat zij eerst 's morgens de ruine in haar woning bemerkte. „Verdachte is 'in feite een beroepsin breker". merkte mr. J. D. de Jong, offi cier van justitie op. ..Hij is zeker een vakman op zijn gebied. He tzou wense lijk zijn, wanneer hij uit de circulatie werd genomen en het is jammer, da otit met mngfcüjte is-", "WÉf jaar met aSmfc 1 den meester L. van Gilst lastig maakten Op initiatief van een der leerlingen vai een j toen waren alle schoolvrienden en -vrien dinnen bij elkaar gekomen om nog een heel even in de nu wel wat nauwe schoolbanken te zitten en daarna onde1 leiding van de toenmalige onderwijzer de thans 67-jarige heer van Gilst, en d' hoofd-onderwijzer uit die dagen, de nu 76-jarige heer A. Kranendonck uit Der Haag. geheel in stijl een reisje te gaar maken. De „jongens" en „meisjes" wa ren even uitgelaten als veertig jaar ge leden als er een schoolreis stond te be ginnen en meester van Gilst, die. voor het uitstapje begon, nog even de kans waarnam om te weten te komen of zijn leerlingen de breuken nog kende nhad er heel wat moeite mee om ze in toom te houden. Vanzelfsprekend werd er eerst een schoolfoto gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5