Zaterdag wordt gebouw weer in gebruik genomen CARITAS-LOTTO Valsemunters bedreigden de Franse economie Bel 12 04 08 mm Echtpaar schuldig aan dood door verwaarlozing Groot werk geleid door Herm. v. d. Kloot Meyburg en D. v. d. Linde Handlangers van de F.L.N Rechtszaal in Osnabrück door de politie streng bewaakt en wij zenden U omgaand onze Top-Form meubel- catalogus Djakarta meent dat Nederland zal bijdraaien H. J. de Koster Uitspraak conform de eis Kameroen krijgt bestemming DONDERDAG 20 APRIL 1961 PAGINA 5 V Het Oude Delft, de schoonste en indrukwekkendste gracht van de goede, oude stad Delft, is rijk aan betekenis en kenmerkend voor de cultuur van deze bekende Nederlandse gemeente. De bomen langs deze betrekkelijk smalle gracht dragen de lente al volop in zich. Lichtgroen komen de zich ontplooiende bladeren te voorschijn, samen met het soms nog wat ijle zonlicht een prachtig waas vormend. Een waas dat ligt over het geheim van Delft waarvan Dirk Coster eertijds zo geïnspireerd gewaagde. Dat waas nu symboliseert een groot werk dat in de afgelopen twaalf jaren aan de Delftse schoonheid ten grondslag werd gelegd, de restauratie van de Oude Kerk, in vroeger jaren Sint-Hippolytuskerk geheten, die het beeld van het Oude Delft beheerst. Stadsbrand Geen kwaliteit De viering Wit gepleisterd Daglicht Einde werk nadert (Advertentie) REGLEMENTSWIJZIGING INGAANDE 17 APRIL 1961 HflpiilR MlISt lifli Weena vijver Mariniersweg 39-41 Aid. Bedden en Woningtextiel; Pannekoekstraat 56 Blikken experiment Éllmi RESTAURATIE VAN DE OUDE KERK IN DELF: EEN GESCHIEDENIS VAN TWAALF JAAR Die restauratie is nagenoeg voltooid, een deel van het vrouwenkoor draagt, al zullen de steigers rond de vroeg Go tische toren van deze kerk de Oude Jan, pas idt najaar geheel zijn verwijderd. Het grootste deel van de toren is al in volle soevereine pracht zichtbaar, hier en daar wat gevlekt door de kleurverschil ten tussen de stenen, die het weer nog zal moeten vervagen. Toren en kerk heb ben elk een aparte restauratiegeschiede nis, voornamelijk om fintmciële redenen. Met de restauratie van de toren is men enkele jaren bezig geweest. De kosten van een miljoen gulden worden door de gemeente Delft gedragen. De kosten van restauratie van de kerk zelf worden door het rijk, de provincie Zuid-Holland, de gemeente Delft en de Nederlands Her vormde Gemeente gedragen voor respec tievelijk vijfenzestig, vijftien, vijftien en vijf procent van de totale restauratie som, circa drieëneenhalf miljoen gul den. In 1938 raamde men de kosten van restauratie op tachtigduizend gulden. De Oude Kerk heeft in de loop der eeuwen veel te lijden gehad. De kerk Werd vermoedelijk gesticht rond het jaar 1260. Men heeft er tientallen jaren aan gebouwd. Op 3 mei 1536 brak de enor me stadsbrand van Delft uit, waardoor hei grootste deel van de stad werd ver woest. Ook de Oude Kerk leed geweld door deze catastrofe. De kolommen van de kerk, die uit natuursteen waren op getrokken, werden sterk door het vuur aangetast. Er vielen later grote stukken Uit Dertig jaar later, in 1566, werd tijdens de beeldenstorm grote schade aan de kerk toegebracht. Zeer vele en prach- tige gebrandschilderde ramen werden vernield. Op 12 oktober 1654 ontplofte negentigduizend pond buskruit, dat in een voormalig klooster aan de Paarden markt in Delft lag opgeslagen. Deze als de Delftse donderslag bekend geworden ontzettende ontploffing sloeg alle ramen Uit de kerk, waaronder de weinige ge brandschilderde ramen die in de beel denstorm gespaard waren gebleven. Wat er aan herstellingen aan de kerk Werd uitgevoerd, was niet van grote kwa liteit. Een aantal ramen werd dicht gemetseld. de kolommen werden niet grondig vernieuwd. Mede door verwaar lozing kwam de kerk in verval, zodanig dat in 1938 tot sluiting moest worden besloten. Een tiental jaren later werd het grote werk van de restauratie aan- 't gepakt. Het grondige herstel van stede- lijk museum „Het Prinsenhof' was toen juist voltooid De steigers rond dit mu seum verdwenen en andere werden er tegenover, rond de Oude Kerk opgetrok ken. Zelfs een deel van de gracht het Oude Delft werd overkluisd ten behoeve Van de oprichting van een directiekeet j Oe grauwe schutting er omheen zal vele bezoekers van het museum, waar expo sities als Contour en de Kunst- en An tiekbeurs worden gehouden hebben ge ïntrigeerd en geërgerd. Die schutting zal dit jaar nog verdwijnen. De restauratie werd aangepakt onder leiding van de bejaarde architect Her man van der Kloot Meyburg en de harte lijke hoofdopzichter D. van der Linde. Men begon met het meest onbetrouwbare vil slechtste deel, de zogenaamde viering, het punt waar schip koor en dwarsschip samenkomen. De houten tongewelven on der de kap waren vermolmd en moes ten geheel worden vernieuwd. De vie ring was honderdvijftig jaar geleden al *o slecht dat het kleine vieringtorentje moest worden afgebroken. In het laatste stadium van de restauratie werd dit to rentje herbouwd, in al zijn lichte pracht. Na de viering kwamen het énige dwars schip en de koren aan de beurt. Uit klei- he Franse steengroeven werd de kalk steen aangevoerd, die nodig was véor de totale vernieuwing van de vele zware kolommen. Alle kolommen op een na berden vernieuwd. Deze ene kolom, die werd door de brand niet ernstig aange tast. Men kan de kolom gemakkelijk her kennen door de kleur. De brand van 1536 heeft delen van het zandsteen rood gekleurd. De restauratie had plaats in fasen. Daardoor was het mogelijk dat in okto ber 1958 de kerk weer gedeeltelijk door De wanden van de kerk zijn geheel wit gepleisterd. Men kan zich afvragen waarom de muren niet zijn gevoegd. Hoofdopzichter van der Linde zegt echter dat de kerk nooit helemaal gevoegd is geweest. „Het is altijd vuil verk ge weest", zegt hij in vaktaal. Het hout van het dak en van het honderd jaar oüde orgel achterin het schip contrasteert met het witte pleisterwerk. De pijpen van dit orgel hebben een ietwat gelig-koperen kleur gekregen. De pijpen zijn echter niet van koper maar van een legering waarvan tin een hoofdbestanddeel is. Het is niet onmogelijk dat men op een ge geven moment nog zal besluiten het or gel te schilderen. Het was te duur om de kerk geheel te verwarmen. Men heeft nu grote kro nen aangebracht, die licht en. warmte in de kerk brengen. De kronen dragen eenvoudige kaplampjes en langwerpige, elektrische verwarmingselementen die naar beneden stralen .Op elke plaats in de banken is verder ter aanvulling een elektrische voetplaat aangebracht, De tijd van de kolenstoof is voorbij, maar het idee van de verwarmde voe tenplaat doet toch weer opgeld. Een buitenggewoon belangrijk element in de kerk vormt het binnenvallende dag licht Met de beglazing, zoals men zich die heeft voorgenomen, is men nog niet aL rn n6 Gemeente "1 gebruik w,erd gereed Toen ^en met de r*stau. De het dwarsschip ratie wist men hoeveel gebrand- ,Skoor' hett vrouwenkoor en de, schilderde ramen sde kerk zou terugkrij- Wi.re?J?fi1 Maar op het moment is het al begon met de laatste fase, het herstel van het schip en de beide zijbeuken, de noorder- en de zuiderzijbeuk. Het ton gewelf onder de kap van het schip kon grotendeels worden gehandhaafd. Wel moest dit houtwerk, op een hoogte van achtentwintig meter, grondig worden schoongemaakt. Men kan nu duidelijk zien waar de vernieuwing van het tonge welf is begonnen; de kleur van het oude hout is donker, die van het nieuwe licht Ook hier zal de tijd de kleurverschillen wellicht wegwerken. ker dat er minstens eenentwintig van dergelijke ramen zullen komen. Veertien zijn er reeds geschonken, zeven heeft men in het vooruitzicht. Gebrandschilderde ramen, alle ver vaardigd door de Limburgse glazenier Joep Nicolas, zijn reeds aangebracht in het koor drie exemplaren, het vrou wenkoor vier de zuiderzijbeuk drie de Jorskapel, het dwars schip en de noorderzijbeuk, alle een. Op de dag van de ingebruikneming zal een veertiende raam worden aangebo den in de zuiderzijbeuk. Joep Nicolas werkt verder aan de zeven ramen die verder nog werden toegezegd. De kerk ontvangt haar licht voornamelijk door gewone glas-in-lood-ramen. In de noorderzijbeuk had men aanvan kelijk een studentehkerk willen inrich ten. Dit gaat echter nie tdoor. Er zullen tafels en stelen worden geplaatst, zodat deze zijbeuk als vergaderruimte kan worden gebruikt en eventueel dienst kan doen bij trouwplechtigheden. Naar deze zijbeuk werd het oude orgel uit de tot afbraak gedoemde Schoolstraatkerk over gebracht. Het werd tegen de zijwand aan gebracht, op een plaats waar zich ook vroeger een orgel moet hebben bevonden. De orgelkast en de ombouw zijn in t grijs geschilderd. Verder werd in deze zijbeuk een zeventiende eeuw- se preekstoel geplaatst, die door een van de kerkvoogden in Gelderland is ge kocht. In het hoofdkoor staat nog een klein kabinetorgel, zodat de Oude Kerk de beschikking heeft over twee preek stoelen en drie orgel.s Het grote werk nadert zijn einde. Dat is aan alles te merken Zenuwachtige werksters, die de hardstenen vloer voor een deel bestaand uit in Brussel opgekochte overcomplete stoepen hebben moeten schoonmaken, wenkten driftig de argeloze bezoeker die toeval lig in de kerk verzeild is geraakt. Drif tig werd er de afgelopen week gebeiteld aan het raam in de zuiderzijbeuk, waar het veertiende gebrandschilderde raam werd aangebracht. Op de bank, gereser veerd voor pnedikantsgezinsleden, stond een eenzame emmer, daar door een nij vere kracht achtergelaten. Enkele schil ders legden de laatste hand aan hun grote karwei. De graven van Piet Hein en Maarten Harpertszoon Tromp zijn schoon gemaakt. Zaterdag wordt de kerk weer m gebruik genomen. Een lang ver haal wordt dan in één zinverteld. Een zin die gebeiteld werd in 'n eenvoudige grijze steen die werd aangebracht in wit gepleisterde muur van de zui derzijbeuk. „Dit kerkgebouw werd ge restaureerd in de jaren 1949—1961'. DJAKARTA, 20 april (UPI) In In- donesische regeringskringen is de voor spelling geuit, dat de Nederlandse rege ring haar politiek ten opzichte van wes telijk Nieuw-Guinea zal veranderen. Zij zal dit dóen als gevolg van de groei ende druk van de Nederlandse oppositie. Een woordvoerder van het Indonesiche departement van buitenlandse zaken zei ten aanzien van „de steeds groter wor dende kritiek in het Nederlandse parle ment op de Nederlandse politiek". Dat deze tegenstand nog wel zal toenemen. De oppositie zal de Nederlandse rege ring er toe dwingen zich te realiseren, dat de tot nu toe gevolgde politiek met betrekking tot de kolonies verouderd is. „Zij kan in deze vorm in de twintigste eeuw niet meer gehandhaafd blijven", al dus de woordvoerder. „De Nederlanders moeten eveneens beseffen, dat de oplossing ten aanzien van het vraagstuk West-Irian zoals de ze door Indonesië is voorgesteld, een vreedzame is. Deze zou niet alleen Ne derland en Indonesië zeer ten goede ko men. maar ook de bevolking van West- Irian", zo besloot de woordvoerder. Deelnemers aan de Caritas-Lotto maken wij langs deze weg bekend dat het Caritas- Lotto-Reglement zodanig dient te worden.gelezen dat: a) er niet meer gratis mag worden deelgenomen, per 5 kansvakken moet één gulden als bijdrage tot steun aan het Caritasstreven en goede doel worden betaald, ongeacht "of men per Caritasformulier of per briefkaart deelneemt. b) er in elke kolom A t.m. E van elk kansvak slechts één getal mag worden aangekruist (oer kansvak dus 5 getallen, per Caritasformulier dus 5 x 5 is 25 getallen). De 5 getallen moeten met inkt en pen of per ballpoint worden aangekruist in de getallenreeks 1 t.m. 49. c) Caritasagentschappen geen Caritasformulier mogen innemen van deelnemers welke 2 of meer getallen in één kolom (A t m. E) hebben ingevuld. d) zodra het totale prijzenbedrag f 40.000 overschrijdt er 4 prijsklassen zijn n.l. 50% voor le prijs (5 goed): 25% voor 2e prijs (4 goed plus extra getal); 15% voor 3e prijs (4 goed) en 10% voor 4e prijs (3 goed plus extra getal). Zijn er meerdere winnaars in een prijsklasse dan wordt de betreffende prijs gelijke lijk verdeeld. Zijn er geen winnaars dan wordt de betreffende prijsklasse overgeheveld naar de volgende speeldatum. e> onder het extra getal bedoeld onder d) wordt verstaan het door de notaris te trekken getal na trekking van de 5 winnende getallen, dus uit de over blijvende 44 getallen. f) er in hetzelfde vak slechts één prijs kan worden gewonhen. g) onder kansvak wordt verstaan de gezamenlijke kolommen A-B-C-D-E. Het interieur van de geheel gerestau reerde Oude Kerk in Delft. De kerk is zeer licht zoals men ziet. Óp de achter grond, in de hoofdkoor ziet men drie van de veertien gebrandschilderde ramen, die de kerk thans bezit. Opvallend is oolc de verlichting, die met. de verwarmingsele menten in grote kronen is geconcen treerd. i-V-Xv.-.o.v (Van onze correspondent in Bonn) 1 OSNABRÜCK, 20 april „Ik ben niet de tussenpersoon van de Algerijnse vrijheidsorganisatie FLN. Als ik dat wel zou zijn, zou het mij een eer zijn dat hier te mogen bekennen". Met deze woorden eindigde dinsdag de eerste dag van het valsemuntersproces voor het Landgericht in Osnabrück. Zij wer- reidingen. S. had het lokaal gehuurd, O, had persen in Dusseldorf gekocht en J. Z. schijnt het papier te hebben geleverd. Allen kennen elkaar uit de verzetsbe weging tegen de Duitsers. Op de vraag van rechter Schorn aan O. waarom men het valse geld niet in Nederland wilde drukken verklaarde deze dat dit hem te riskant had geleken. West-Duitsland leek den gesproken door de 38-jarlge Alge- en z'Tn kameraden^ veel veiliger. rijn A. A., die intussen niet kon ont- kennen dat hij zijn twee medebeklaag- den, de 48-jarige Nederlandse cheml- graaf A. O. en de 58-jarige Westduit- se los-arbeider H. S. 50.000 Zwitserse francs had geleverd, waarmee de ver- Te Osnabrück is het proces aan de gang tegen drie verdachten in de zaak van de valse munterij ten behoeve van het Algerijnse Bevrijdingsfront F.L.N. Op de foto ziet u de drie beklaagden tijdens het proces. werkplaats van de valsemunters. Er ston den twee moderne drukpersen en vele drukkerijbenodigdheden. Tijdens het ver hoor, dat hirna volgde, vertelaarde de getuigedeskunóige, dr. Windhaber, dat de door de Nederlander O vervaardigde cli- ché's uitstekend waren. Slechts het aan brengen van het watermerk bleek vol gens de expert te zijn mislukt. O. gaf toe dat in maart 1959 voor de eerste maal besproken was „iets groots te ondernemen". De Algerijn Ahmed Ab bas en de Duitser Scheeweiss ontkenden dit. Volgens Schneeweiss was hem in Amsterdam gezegcj, dat men in Osna brück Franse passen zou drukken die zouden dienen voor een „hulpactie voor Algerië". Tijdens het verhoor bleek dat Abbas in het bezit was van een docu ment waaruit zou blijken dat hij een vriend van de Algerijnse FLN was. Abbas verklaarde dat dit stuk geen bewijs van Het proces zal vermoedelijk vier da- lidmaatschap van de fin was, doch dat gen duren. hij het had ontvangen na een aan de Het proces is vandaag voortgezet met FLN verleende dienst. liet verhoor van de drie beklaagden. Daarbij hebben zich geen nieuwe ge zichtspunten voorgedaan. De verdachten valsingsexpert O. in Dusseldorf druk- trachtten te verbloemen wie hun wer- persen kocht, die in een gehuurd ge- kelijke opdrachtgever was. De dagvaar- bouw in de Johannisstrasse in Osna- dinS zegt, dat het oorspronkelijke plan brück werden opgesteld. Daags voor-om 96 miljoen valse francs te drukken is dat op 11 juni van het vorig jaar uitgegaan van en gefinancierd door de Advertentie bezoekt onze permanente expositie in onze 3 afd. modelkamers INTERIEURVERZORGING Het zal niet lang meer duren voor het water in het Weenapark ingelaten wordt. Het wachten Is op het trekken van enkele houten palen, die vermoedelijk een oude watermolen enkele honderden jar cngcle. den hebben gefundeerd. De palen zijn oud en half verrot, zodat ze herhaalde malen afbreken en het werk is door deze onverwachte vondst en door de 1309 even eens bij verrassing ontdekte palen van de oude bebouwing, ruim twee maanden vertraagd. DEN HAAG, 20 april Het bestuur van het Verbond van Nederlandsche werkgevers heeft tot voorzitter van het verbond benoemd de heer H. J. de Kos ter, directeur van de n.v. Meelfabriek „De Sleutels" in Leiden. De heer Koster maak), reeds deel uit van het presidium van het verbond. Hij is opvolger van dr. ir. f'. Q. den Hollander, die hij de aan vaarding van zijn voorzitterschap na drukkelijk heeft verklaard deze taak niet langer dan twee jaar te kunnen vervul len. De heer Den Hollander zal 18 mei. na afloop van de algemene ledenverga dering, aftreden. De heer de Koster is bestuurslid van het hoofdproduktschap voor akkerbouw- produkten, plaatsvervangend bestuurslid van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, bestuurslid van de Leid- sche vereniging van inndustriëlen en lid van de raad van bestuur van de Neder landse organisatie voor de internationa le kamer van koophandel. De heer De Koster is officier in de or de van Oranje-Nassau. Op grond van zijn illegale werk in de bezettingstijd werd hij onderscheiden met de Bronzen Leèuw. Het dok is nu vrijwel geheel uitgegraven tot ruim vijf meter min NAP. Verder gra ven in den droge is niet goed mogelijk, omdat de damwanden onder de druk van de brond buiten het dok zouden bezwij ken. Daarom wordt het dok gevuld mét water en draglines zullen met grijpers de grond gaan „knijpen". Op bijgaande tekening is deze fase, die binnenkort ingaat, uitgebeeld. Twee sta- ■len bruggen worden dwars over het dok geslagen. In het midden steunen ze op drijvende pontons. Op het middelste en grootste van deze drie drijvende bakken komen twee draglines, die de grond ver_ der uitgraven. Over de brug rijden vracht wagens af en aan om de grond af te voe ren naar de Oude Plantage. De automo bilisten hoeven niet bang te zijn voor een modderballet op straat, dat veroorzaakt zou worden door blubber die van de Vrachtwagens afdruipt. De laadbakken van deze vrachtwagens zijn namelijk geheel waterdicht. Het veen en de klei worden aldus tot 12 meter beneden N.A.P. afge graven. Daarna wordt ongeveer 5,5 meter zand gestort en verdicht tot een stevige laag. Dit zandpakket dient tot „voetsteun" van de damwand, die aldus niet naar bin_ nen drukt, en tot fundering van de dunne, betonnen werkvloer, waarop de tunnel- ëlementen gebouwd worden. Het water kan dan weer uit het dok gepompt wor den. Bij de werkzaamheden aan hot Weena zjjn, zoals gemeld, moeilijkheden onder vonden bjj het trekken van de palen. Vooraf was niet bekend, dat er zoveel nog aanwezig waren, zodat men achter is op he! schema. Het inlaten van water in het dok is echter niet een „noodsprong* om het werk voor een échec te behoeden zoals een technisch weekblad zaterdag jl in een sensationeel artikel ten onrechte berichtte. Zeker is het niet zo. da de Rotterdamse dienst van Gemeentewerken maan hals over kop de bouw van de Me tro aanpakt, zoals dit weekblad meende te weten. I Volgende week gaat de sectie Tunnel bouw bij de bouwput op de Coolsingel Meent rrjet kloppend hart een experiment beginnen. In de bouwput, die daar gegra ven wordt, zullen 35 meters van de Metro tunnel in den droge gebouwd worden en bovendien een transformator- en een ge. lijkrichterstation ten behoeve van de stroomvoorziening. De stalen damwgnd is al geslagen, maar in de diepe werkput zal een stevige bronbemaling moeten wor den toegepast om de werkvloer drog te houden. Dit heeft als naar effect dat van grote afstand water aan de bodem ont trokken wordt, zodat verschillende be drijven in de naaste omgeving, die grond_ water gebruiken voor koeling e.d., droog komen. Extra investeringen moeten dan gedaan worden om deze bedrijven scha deloos te stellen. Men wil nu rond de bouwput een blik ken scherm in de grond spuiten, zoals dit gedaan is bij het bouwdok op het piland Van Brienenoord. Het 1 of 2 mïlimeter dunnen blik moet in de 35 meter diepe leemlaag geplaatst worden, wil hét scherm effectief zijn. Lukt dit, dan kan de put drooggehouden worden, terwijl aan de bodem buiten de put vrijwel geen water onttrokken wordt. Dit zou aanzienlijke uitgaven besparen, daar bedrijven nor maal grondwater voor installaties kunnen blijven onttrekken. De moeilijkheid is de diepte van 35 meter- Op Van Brienenoord reikte het blik slechts 12 meter diep en technisch stuitte dit op geen moeilijk heden. Volgende week zal men gaan proberen een dergelijk waterscherm in de grond te spuiten, maar men is er lang niet van overtuigd, dat dit zai fv -n. voor 96 miljoen aan valse francs zou worden gedrukt, greep de politie in. Het is niet bekend of de Neder landse drukker B. H. die ook in het valsemunterscomplot zat voor de ge heime dienst de rol van informant heeft gespeeld. De arrestatie van' O., S. en A. had ook in Nederland consequenties. Daar werden in verband met dezelfde af faire gearresteerd de uitgever J. Z., de Griekse ingeriieur M. R. en de stenograaf S. S. Zij zullen volgende maand in Nederland terecht moeten staan. De politie had uitgebreide voorzorgs maatregelen in en om het gebouw van het Landgericht genomen. Blijkbaar vreesde zij de een of andere actie van de FLN, voor wie tenslotte deze munt vervalsing was bedoeld. De FLN wilde namelk met deze enorme som de Fran se economie door elkaar gooien. In de oorlog had een soortgelijke actie plaats, toen Hitier voor een miljard aan valse pond sterling biljetten liet drukken, die de Britse valuta zouden moeten versto ren. De beklaagden O. en S. verklaarden uit idealisme te hebben gehandeld. Zij wilden het FLN helpen en kregen slechts een geringe betaling voor hun diensten (resp. 900 gulden en 600 mark per maand). O. had in Nederland contact gekregen met R. (chef van de vierde internationa le) en S. Zij overlegden hoe de Alge rijnse vrijheidsbeweging kon worden ge holpen. O.'s eerste dienst was het in richten van een munitiefabriek in Ma rokko. Hij had echter andere kwalitei ten: hij gold als een expert voor ver valsingen en had gedurende de Duitse bezetting valse persoonsbewijzen en dis tributiekaarten gedrukt. De cliché's die hij van de nieuwe Franse francs maakte waren zo goed. dat het moeite zou hebben gekost de valse biljetten van de echte te onderscheiden. Van februari tot juni van het vorig jaar duurden in Osnabrück de voorbe- Trotskistische beweging „De vierde in ternationale" en Algerijnse opstandelin gen. Woensdag bezichtigde de rechtbank de klandestiene drukkerij, die verborgen was in een bouwvallig pand in de bin nenstad. De naamplaat van een han delsfirma diende als dekmantel voor de O. vertelde de echtbank dat men van plan was geweest vijf miljard valse francs te vervaardigen. Men had dit in Nederland, België of Frankrijk willen doen doch daar geen geschikte plaats kunnen vinden. Men had geprobeerd in de drukkerij van J.Z. in Amsterdam een klandestiene drukkerij te vestigen, zon der medeweten van de eigenaar van deze drukkerij. Alleen een employe, H.H. werd volgens O. in vertrouwen genomen. Deze man werd door de politie gearres teerd bij de inval in de drukkerij in Osna brück. Hij is inmiddels echter weer in vrijheid gesteld omdat hem strafbaar feit ten laste is gelegd. ROTTERDAM, 20 april De recht bank deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen het echtpaar M„ dat beschul digd werd van opzettelijke verwaarlozing van het jongste dochtertje, waardoor het kind stierf, subs, grove schuld aan dit overlijden. Man en vrouw werden schuldig bevonden aan opzettelijke ver waarlozing van iemand, tot wiens verzor ging zij krachtens de wet waren verplicht, welk misdrijf de dood ten gevolge had. M. werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar met aftrek van de preventieve hechtenis en tot onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De vrouw tot negen maan den met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht terwijl zij zich zal moeten on derwerpen aan een psychiatrische behan deling. Beide uitspraken waren conform de eis. Het dochtertje van het echtpaar M. werd geboren op 21 januari 1960 en over leed op 5 november van hetzelfde jaar. Het gewicht van het kind bedroeg bij het overlijden slechts de helft van wat het volgens leeftijd en lengte behoorde te zijn. De slechte algemene toestand VV.' heeft, zoals uit de lijkschouwing bleek, invloed gehad op de longontsteking, waar aan de baby tenslotte stierf. De rapporten, die over man en vrouw werden uitgebracht, oordeelden hen niet althans verminderd, toerekeningsvatbaar Het reclasseringsrapport vermeldde over de vrouw, de 37-jarige M.A.M.-F., dat de ze op haar manier niet slacht voor het kind was, maar dat haar intelligentie niet verder reikt dan een zeer primitieve binding. Zij lijdt bovendien aan epilep sie. De man. de 47-jarige los werkman P. J. M. werd gekenschetst als een licht debiele psychopaat, die niet in staat is zich maatschappelijk te handhaven en zowel moreel als materieel een gevaar voor zijn gezin oplevert. „Ik breng het kind liever naar Crooswijk, dan naar een dokter", zou hij hebben gezegd. Hij zou meer de ontzetting uit de ouderlijks macht hebben gevreesd er waren reedj twee kinderen aan zijn toezicht onttrok ken dan de dood van zijn dochtertje De vrouw wierp tijdens de zitting d« schuld op haar man, die volgens haar zeggen geweigerd had een dokter te raad plegen en een zuster van het Groene Kruis, die kort na de geboorte van het meisje in het huis was geweest, de deur had gewezen. De dokter getuigde, op li mei het kind voor het laatst te hebbel bezocht. M. beweerde, dat het kind eet maand voor het overlijden nog was on derzocht. Op de vijfde november had verdachtes oudste zoon zijn vader aan gespoord medischjf hulp in te roepen, het geen deze, zo verklaarde de zoon, had geweigerd. De man beweerde daarente gen wel een arts te hebben gewaarschuwd De officier van justitie achtte in zijn re quisitoir het overlijden van de baby ten evolge van opzettelijke verwaarlozing bewezen. Hij oordeelde de man schuldi ger dan de vrouw, die. zo meende hij, met reclasseringstoezicht nog wel is te redden, mits zij niet bij haar man is. De beide advocaten in deze zaak, mr. G. J. Teeuwisse en mr, P. J. Mackjsn- bach. betwijfelden, of hier van opzet kon worden gesproken. NEW YORK, 20 april (AFP) De be- heerschapscommissie van de V.N. heeft -net 59 tegen 2 stemmen, bij 9 onthou- lingen, een ontwerpresolutie van de Aft ikaans-Aziatisehe landen aangeno men, volgens welke Zuid-Kameroen, dat ^,erv.- rLtS beheer staat' °P 1 oktober 1961 bij de republiek Kameroen wordt - e" Noord-Kameroen op I juni 11961 bij Nigeria.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5