Eiclimann: Ik ben nooit een anti-semiet geweest De Zionistische beweging had zijn sympathie Communicatie Peek&Cloppenburg PIKEUR Minister Butler bij Bond Conservatieve Vrouwen Leren riem blijkt effectief voor kleinere vergrijpen OLIFANT a ra r De HAV is uw vertrouiven waard! VERSLAG VAN VERHOOR VRIJGEGEVEN In 1937 bezoek aan HAIFA Zwarte dag voor Cuba en de VS. herenmode-tip DRALON PULLOVERS 16.9° Hels geklop in Tilburgse bejaardenflat Phemos" 25 jaar m mei „Plus" Jonge houtsnijder Vissersklederdrachten Generaal Moboetoe opperbevelhebber in heel de Congo Frankrijk gaat door met kernproeven Koopman uit Bielefeld heeft niets te maken met proces-Eichmann ÜH LIJFSTRAFFEN EN DE LIEFDE V B VRIJDAG 21 APRIL 1961 JERUZALEM, 21 april (Rtr.) „Ik was geen jodenhater en ik ben nooit een anti-semiet ge weest." Dit zegt de 55-jarige voormalige luitenant-kolonel van be SS, Adolf Eichmann, in zijn verklaring van één mil joen woorden, die gedurende de acht maanden van zijn gevan genschap werd opgenomen en Waaruit in de zitting van woens- buitenlandse! tegenover Khroesj- dag jl. reeds het een en ander werd meegedeeld. De volledige tekst van de verklaring werd gis teren, de dag waarop Israël zijn onafhankelijkheid vierde en die tevens de verjaardag van Adolf Hitler was, voor publikatie vrij gegeven. Eichmann, die door de openbare aanklager „een bureau moordenaar, die verder ging dan Hitler" is genoemd, verklaart: „Ik nam onvrijwillig deel aan de door Hitier bevolen uitroeiing van de Europese Joden. Maar ik heb mijn werk gedaan, omdat ik mijn gehele leven aan kadaverdiscipli ne gewend was." Geen klachten.. Grote schuld l De gezonken auto in de Rijn deze zaterdag^ "nu ook in multicolours" wat let u óók de proef te nemen Ritmeester licht en geurig in 't heldergele blikje PliliiÉlfP 'n mannelijke borrel voor mensen met pit HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM .„TELEEClGN (Q1QJ 6 93 Q4^ HAV LEVENSVERZEKERINGEN De mislukking van de anti-Cas- histische militaire actie is een ramp v'oor liet Cubaanse volk en een zware 'egenslag voor de regering-Kennedy. Premier Castro komt nu vaster in "et zadel te zitten dan ooit te voren, e" bij zal ongetwijfeld de banden met Pusland en Communistisch China "og nauwer aanhalen. Hij zal zijn "verwinning op de opstandelingen ^olledig uitbuiten voor zijn binnen landse en buitenlandse propaganda. Men kan een herhaling verwachten van de massale show-processen uit Je eerste tijd van zijn bewind. Waren ''et toen de aanhangers van Batista die terechtstonden en die in groten getale geëxecuteerd werden, nu zullen ''et de deelnemers aan de anti-Cas- histische opstand zijn die voor hun Verzetsdaden met de dood gestraft Worden. De terreur zal toenemen en v"or de toekomst van de Kerk op Cuba ziet het er somber uit. Er zijn a' berichten over arrestaties van een groot aantal priesters. Het bewind Van Castro zal steeds meer op een Communistisch regime gaan lijken. De Cubaanse premier zal zich verplicht voelen zijn dank- baarheid te tonen I tsjev, die hem de KRONIEK wapens heelt gege- j ven om de opstand neer te slaan, en die ''cm tijdens die opstand krachtige poli tieke steun heeft gegeven. Misschien gaat Cuba nu langzaam maar zeker een ware satellietstaat van Moskou Worden. De penetratie van het interna tionale communisme in Latijns-Ame- r'ka wordt aanzienlijk versterkt door de consolidering van Castro's positie die het gevolg is van het falen van de ■■'nvasie Kennedy zal zich bitter teleurge- steld voelen, omdat een kans voorbij gegaan is de anti-Amerikaanse Castro ten val te brengen. Een dergelijke kans *al zich voorlopig niet meer voordoen. Het bestaan van een zo pro-commu nistische staat vlak bij de kust van de Verenigde Staten werd door Was hington opgevat als een ernstige be dreiging van de veiligheid van Ame rika. D ie bedreiging zal nu toenemen. De opstand tegen Castro genoot de Volledige morele steun van de V.S.; en het is niet bij morele steun geble ken. Amerika heeft de ballingen ook staat gesteld de „invasievoor te ""reiden. Het betekent voor Kennedy fTestigeverlies dat de anti-Castris- 'ische militaire actie niet het gehoopte tesultaat heeft gel iad. Is de opstand te vroeg ontketend? Hebben de bombardementen op Cuba "oor vluchtende Cubaanse piloten Saterdag j.I., de Cubaanse verzetslei der Dr. Cardona gedwongen onmid dellijk toe te slaan met het risico dat 'et te vroeg zou zijn? Heeft men de ®teun van de verzetsbeweging op Cu ba Zelf overschat? Het is nog te vroeg 0th op al deze vragen een duidelijk Rotwoord te krijgen. Het is ook moge- "ik, dat Dr. Cardona niet langer heeft durven wachten met de opstand, om dat in Tsjechoslowakije tweehonderd Hubanen worden opgeleid voor MIG- Piloot. Door de steun die Washington de "Pstandelingen heeft gegeven, is Ame rika een gemakkelijk doelwit gewor- 9en van de Russische anti-Ameri kaanse propaganda, die ook in neu ',r'le landen weerklank heeft gevon den. Die steun is echter weer niet zo Duchtig geweest, dat de opstande- '"gen Castro konden verslaan. Daar JHat overigens weer tegenover, dat "'Noorbeeld directe gewapende in- 'fventie van Amerika het gevaar voor derde wereldoorlog inhield. Voor 'Vennedy was het gisteren een zwarte "ag. Het is zijn eerste grote neder- Eichmann, die beweert slechts een kleine plaats in de Nazi-hiërarchie te hebben ingenomen, zegt ook dat hij sym pathiseerde met de Zionistische oe- weging, die erop uit was een nationaal tehuis voor de Joden in Palestina te scheppen. Ilij verklaart dat hij -n 1935, toen hij een lage functie kreeg in de afdeling voor Joodse zaken van de Na tionaal -Socialistische veiligheidsdienst, het boek „De Joodse staat" van ïheo- dor Herzl, dt stichter vau het Zionis me, ter lezing had gekregen. „Het in teresseerde me, waarschijnlijk als ge volg van de romantische kant van mijn karakter en mijn liefde voor de natuur, voor bergen en wouden. Ik zoog de in houd ervan als het ware in, ik wist toen nog niet, wat er komen zou", aldus Eichmann. Eichrrann vertelt dat hij eens dr. Richard Löwenherz, een leider van de Joodse gemeenschap in Wenen, „in een uitbarsting van onbeheerste woede, die mij gewoonlijk vreemd is", om de oren heeft geslagen. „Maar ik heb mij later, staande voor mijn ei gen officieren, verontschuldigd, want ik stond niet toe dat iemand lichame lijk geweld werd aangedaan." Eichmann noemt verscheidene geval len waarin hij Joodse kennissen van zijn familie of Joden, die aan zijn stief moeder verwant waren, in staat heeft gesteld Duitsland te verlaten. „Ik heb mij indertijd in verbinding gesteld met een agent van de Hagana de Joodse ondergrondse beweging, die in Palesti na tegen de Engelsen heeft gevochten en het bleek mij dat wij beiden over eenkomstige doelen nastreefden," aldus Eichmann. De agent van Hagana, wiens naam Eichmann niet wilde noemen, had hem daarop voor een bezoek aan Palestina uitgenodigd. „Met toestemming van het hoofd van de toenmalige Duitse veilig heidsdienst, Reinhard Heydrich, ben ik daarop in september 1937, in gezel schap van de S.S.-officier Hagen, per schip naar Cairo vertrokken, waarbij wij onderweg enkele uren in Haifa heb ben doorgebracht. Maar de Britse auto riteiten in Cairo wilden or.s geen toe stemming geven Palestina te bezoe ken." Volgens het boek „Gezant des Doods" van Quentin Reynolds zou de Hagana- agent de Poolse Jood Feivel Polkes ge weest zijn. Eichmann en Hagen hebben toen een rapport over de gang van zaken in Palestina opgesteld, dat was gebaseerd op inlichtingen van derden. Vervolgens waren zij naar Duitsland teruggekeerd. De Israëlische kapitein van politie, Less, las Eichmann tijdens het verhoor een gedeelte van dit rapport voor. Daar in werd opgemerkt dat er een „eco nomische chaos" in Palestina heerste, waarvoor de volgende verklaring werd gegeven: „De Joden bedriegen elkaar, omdat er geen arische zakenlieden zijn, waarmee zij zaken kunnen doen." Kapitein Less stelde de vraag: „Is dit nu een voorbeeld van de Joodse sympathieën, die u zegt in die periode te hebben gekoesterd?" In antwoord hier op verklaarde Eichmann, dat Hagen het rapport had opgesteld. Toen hij hier over nader aan de tand werd gevoeld, erkende hij er verbeteringen in te heb ben aangebracht en hij gaf ook toe verantwoordelijkheid voor de inhoud er van te moeten aanvaarden. Omtrent zijn optreden in Oos tenrijk en Tsjechoslowakije verklaarde Eichmann: „Ik denk niet dat ook maar één van de Joodse functionarissen al daar klachten over mij zal hebben. Zij wisten dat ik geen Jodenhater ben. Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik geen anti-semiet ben." Eichmann vertelt ook dat een andere Nazi hem eens een „Joodse lummel" heeft genoemd, omdat hij er zich over beklaagd had dat Joden in de omge ving van het Weense emigratiekantoor waren aangevallen. „Ik had in mijn jeugd Joodse vrien den. Een broer van mijn stiefmoeder, oom Frits, is getrouwd met een Tsje- choslowaakse Jodin, tante Dorschi. Hun dochter was volgens de rassenwetten van de- Nazi's een half-joodse. Zij heeft mij in 1943 of 1944 (toen de Joden in de gaskamers van de concentratiekam pen ter dood werden gebracht) ge vraagd haar te helpen uit Oostenrijk weg te komen. Natuurlijk heb ik dat ge daan. Wij kenden thuis geen jodenhaat, daar mijn gehele opvoeding streng chris telijk is geweest. Mijn moeder (in fei te zijn stiefmoeder) dacht heel anders over de verhouding tot de Joden dan hetgeen gewoonlijk in S.S.-kringen werd aangehangen." Eichmann verklaart verder, dat hij in Praag :en zekere Troestl, luitenant der S.S., had aangebracht omdat deze „uitsluitend uit vermaak" twee of drie Joden had geslagen. „Troestl is toen bij de S.S. ontslagen." Eichmann beschrijft ook de bezoeken, die hij in 1940 aan de Poolse ghetto's heeft gebracht. Hjj sprak over het weg voeren, in 3941. van Joden uit Neder land, België, Frankrijk, Griekenland, Slowakije, Roemenië, Denemarken en Hongarije. De telefoon rinkelde on rustbarend, ik greep dus de hoorn van de haak en hoor de een stem die zei: „Moet u eens luisteren, u schrijft toch, nietwaar?" „Soms", antwoordde ik, „maar met wie spreek ik?" „Dat doet er nu niet toe", riep de andere kant bedrijvig, „maar u schrijft. Nu goed dan, dan heb ik kopij voor u. Het wordt nou toch wel eens de hoogste tijd, dat er eens wordt geprotesteerd tegen „Ho, wacht even", zei ik, „ik protes teer nooit, ik vind altijd alles goed". „Maar u schrijft, en ik zou zo zeg gen, dat brengt zijn verantwoordelijk heid mee en als ik u nou wijs op een wantoestand, die al jaren voort duurt en waar nooit enige verande ring in komt, dan zou ik zeggen..." „Pardon", zei ik, „hier moet spra ke zijn van een misverstand." „Dat zei ik, van een wantoestand", riep de man. „Van een misverstand", riep ik. „Dat is hetzelfde", besliste h\j „ik zei dus, als ik u nou zeg..." Ik legde zoetjes de hoorn op de haak en ging verder met kijken naar de televisie. Rrrrring", deed de telefoon. „Hallo?", vroeg ik. „Ik zei dus, u schrijft en nou wil ik u..." „Mijnheer, hou op," riep ik, „of ik bel de P.T.T." „Daar gaat het nou juist over," zei hij geestdriftig, „ik heb moeilijk heden met mijn telefoon, ik bel de P.T.T. en wat zéggen ze daar?" „Idioot," zei ik, opstuivend. „Nee, dat nou nog nét niet',', zei de man fijntjes, „maar..." Ik verbrak de verbinding nogmaals. En mijn vrouw zei: „Wat doe je ineens raar?" „Ik?" vroeg ik, ,jk? Doe ik raar? Of die vent soms?" „Nou ja," zei ze sussend, en ze keek mij ietwat zorgelijk aan, zoals men mensen opneemt, die beweren overwerkt te zijn. en'&e tijd later werd er ge beld. Gewoon gebeld. Ik veerde op, rende naar de voor deur, deed haar met een ruk open en brieste: „Wat moét u". Maar het was alleen maar een ge tuige van Jehova. (Advertentie) op het terrein Wse politiek. van tie buiten- LEOPOLDSTAD, 20 april (Reuter, UPI) Generaal-majoor Moboetoe, die gisteren in Leopoldstad is terugge keerd van besprekingen die hij aan de grens van de provincies Oost en Eve naar heeft gevoerd met officieren van het leger van generaal Loendoela in Stanleystad, heeft bevestigd dat tus sen het leger van Leopoldstad en dat van Stanleystad een militair akkoord is gesloten. Moboetoe liet duidelijk uitkomen dat het akkoord zeer serieus is, ook al ge: looft Gizenga er niet in en heeft hij het bestaan van het akkoord ontkend. „Ik kan hem alleen maar geluk toe wensen. Dat zal hij nodig hebben als hij niet in bet akkoord gelooft", aldus Moboetoe, die ervan uitgaat dat hij nu het hoofd is van alle strijdkrachten in heel de Congo. De Boliviaanse VN-functionaris Xa- vier Tamajo heeft gisteren in Leopold stad bekend gemaakt, dat dank zij het ingrijpen van de V.N. de hongersnood in Zuid-Kasai praktisch is verdwenen. Toen de actie van de V.N. begon stier ven in Zuid-Kasai tweehonderd mensen per dag van de honger, nu zijn het er nog maar vijftien per week. PARIJS, 21 april (Rtr.) De Fran se minister van defensie, Pierre Mess- mer, heeft op een bijeenkomst van de Britse-Amerikaanse persvereniging in Parijs verklaard, dat Frankrijk kern proeven zal blijven doen zolang dit no dig is voor zijn kernbewapening. Messmer zei voorts, dat Frankrijk de diensttijd zal trachten te verkorten als de strijd 'in Algerije ten einde is. Frank rijk zal dan ook, als zijn verplichtingen dit tenminste toelaten, een aantal een heden ter beschikking van de NAVO stellen. De vraag, of hij met het „weg voeren" van de Joden de overbren ging naar vernietigingskampen in het Oosten bedoelde, beantwoordt Eich mann bevestigend. In antwoord op de vraag, of de door hem geleide afdeling opdracht gaf tot het ver gassen van de Joden in kampen, ver klaart hij: „Ik heb nooit iets te ma ken gehad met orders om Joden te doen vergassen. Ik heb nooit met der gelijke zaken van doen gehad. Indien ik dat volgens persberichten wel zou hebben gedaan, verklaar ik hierbij dat deze berichten volslagen onjuist zijn." Kapitein Less: „Wat was de taak van uw afdeling in htt kader van de verdelging der Joden?" Eichmann: „Het wegvoeren. Ik draag grote schuld, kapitein, ik weet dat. Maar ik had niets te maken met het doden van Joden. Ik heb nooit een Jood of een niet-Jood gedood, ik heb nog nooit iemand gedood en ik heb ook nimmer opdracht gegeven om iemand ter dood te brengen." Eichmann verklaart ook, dat Himm- ler zijn orders voor de uitroeiing van de Europese Joden rechtstreeks en mon deling van Hitier moet hebben gekre gen. „Ik heb nooit een schriftelijke or der gezien. Ik weet alleen wat Hey drich tegen me heeft gezegd, name lijk: De Führer heeft de fysieke ver nietiging van de Joden bevolen. Hij zei het zo duidelijk en zo zeker als ik het thans hier herhaal." In een beschrijving van een bezoek aan gebombardeerde delen van Berlijn, in 1943, verklaart Eichmann onder meer: „Daar zag ik voor de eerste maal de verwrongen en verbrande lijken van Duitse mannen, vrouwen en kinderen. Er ging van alles en nog wat door mij heen... Ik moest denken aan het gericht van God en dergelijke zaken..." (Van onze correspondent te Bonn) BIELEFELD, 21 april De 49-jari- ge handelsvertegenwoordiger in land bouwmachines heeft verzonnen, dat hij dreigbrieven had ontvangen waarin stond dat hij als oud SS-er in het Eichmannproces zou worden genoemd. Deze vermeende chantage had G. na zijn arrestatie door de politie opgegeven als motief voor zijn voorgewende zelfmoord in de Rijn. Eind vorige maand liet hij zijn auto b:j Arnhem in de rivier zin ken; hij zelt bleef aan de wal. Een vriend van hem reed hem naar Bocholt en vandaar ging hij naar Montabaur, een stadje nabij Koblenz. De officier van justitie alhier, die be last is met het onderzoek in de aan vankelijk zo raadselachtige affaire, heeft medegedeeld, dat de koopman zich al geruime tijd heeft schuldig ge maakt aan strafbare handelingen. Of schoon de officier geen nadere bijzon derheden bekendmaakte is het zeker, dat G. wisselfraudes heeft gepleegd met gelden, die toebehoorden aan de fa briek van landbouwmachines in Olden burg die hij vertegenwoordigde. Met het Eichmann-proces heeft G. niets te ma ken. (Advertentie) licht in gewicht luchtig in het dragen ook onder uw colbert Reeds geruime tijd worden de be woners van de bejaardenflat „Vredenburcht" in Tilburg op schrikt door een voortdurend la waai, dat uit de kelder komt. Tot op de negende verdieping is het bij zonder duidelijk te horen, 's Morgens om acht uur begint het al en dat gaat continu door tot vijf uur in de namiddag. In verband met de reorganisatie van de Bescherming Burgerbevolking voldoet de kelder onder het bejaarden flat niet meer aan de eisen die er nu ge steld worden. Daarom moeten voorzie ningen worden getroffen. Het lawaai van boren en hameren dat bij deze werk zaamheden wordt voortgebracht wordt langs de metalen buizen met on verminderde kracht voortgeplant tot aan het dak toe. Een bewoner vertel de, dat hij om twee uur voor zijn schrijfbloc was gaan zitten. Om half vier had hjj er nog niets staan. In arren moede was hij toen maar gaan fietsen. Gisteren heeft men echter ge probeerd er van af te komen. Met groot materiaal en versterkte arbeids krachten is er getimmerd en geboord, dat horen cn zien verging. De be jaarden, die het torenflat bewonen 'werden met een briefje gewaarschuwd dat zij nu de volle laag kregen. Men verzocht hun de hele dag hun heil te zoeken in het verzorgingscentrum dat aan de flat gebouwd is. Men wilde het werk in een dag klaar hebben. Een bewoner deelde ons echter mee, dat hij van een terzake kundig per soon iiad gehoord, dat er nog wel meer van deze dagen zouden komen. Trouwens de hele opzet van de flat vond hij onjuist. Enkele bezwa ren zijn onder andere de onverwachte huurverhoging, dio zonder opgaaf van redenen werd aangekondigd, het ont breken van een behoorlijke fietsenstal ling, alle beloften ten spijt, en de wilde en woeste omgeving, waar men af en toe eens wat aan doet, als er weer een rekest is ingediend. Overi gens woont men er graag en wil er graag alleen wonen. Doch de lift schijnt een attractie te zijn voor heel Tilburg. Vooral het jonge deel. Nu de zomer aankomt vreest men weer een enorme toeloop van jongelui, die zich bezig houden met op en neer te reizen. w x - A1KSI De fraaie Tilburgse bejaardenflat „Vredeburcht", waarvan de bewoners zoveel lawaai te verduren hebben. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllJllIHMIlIHMIIII Zondag 23 april zal pater F. Tes- ser, montfortaan, zijn zilveren priesterfeest vieren. Hij is mo menteel overste van het groot seminarie te Oirschot, waar hjj sinds (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 20 april Als voorzitter van de conservatieve partij opende de heer Butler, Brits minister van Binnen landse Zaken, gisteren de jaarverga dering van de Britse Bond van Con servatieve Vrouwen, waarschijnlijk het formidabelste politieke lichaam in de westerse wereld. Deze dames, die in hun dagelijks leven allen politiek zeer actief zijn, die gemiddeld vijftig jaar oud zijn en er vrijwel zonder uit zondering uitzien als personen die in een vorig bestaan hebben behoord tot de leeuwen, lieten er gisteren geen gras over groeien en wijdden op de eerste dag van de conferentie een de bat aan lijfstraffen. Dit soort debat is een jaarlijks ritueel op de conferentie. De drieduizend dames besloten een stemmig dat, indien het aantal zeden misdrijven en gevallen van geweldple ging niet spoedig afnam, meer ge bruik dient te worden gemaakt van lijfstraffen. Zelfs minister Butler zag zich ge noopt in deze indrukwekkende en iet- Advertentie) 3 3 N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS Wz. - SCHIEDAM wat. schrikwekkende omgeving water in de wijn te doen. Het is van hem be kend dat hij in latere jaren herdacht hoopt te worden als een vooraanstaand en effectief hervormer van de Engelse strafwet. Iijj is vastbesloten om het ge vangeniswezen en de wet naar best vermogen te humaniseren. Hjj heeft al tijd weerstand geboden aan zijn poli tieke collega's, die wederinvoering wensen van de karwats en wederin voering van de doodstraf voor een aan tal misdaden die, dank zij Butlers ar beid, niet langer deze straf meebren gen. In zijn rede verklaarde de heer But ler, dat hij zelf voorstander is van lijf straffen, toegediend door onderwijzers, leraren en ouders. Hij meende dat on voldoende gebruik werd gemaakt van de stok en het Spaanse riet, omdat de betrokken personen de morele moed misten om hun toevlucht te nemen tot dergelijke strafmethoden. Doch hij voegde hieraan toe, dat naar de stok gegrepen diende te worden in de hitte van het ogenblik „omdat ik geloof dat dit later leidt tot liefde". Minister But ler zei ook, dat voor kleinere vergrij pen een leren riem dikwijls effectief blijkt. Indien Stalin nog leefde, zou hij mis schien na de rede, welke minister But ler gisteren beeft gehouden, eindelijk alles begrepen hebben. Want Stalin is de man die tegenover een ander staats man verklaarde dat Engeland het land is waar men kinderen slaat. Maar Sta lin begreep natuurlijk niets van de liefde. 1950 moraaltheologie doceert cn de aanstaande priesters voorbereidt op hun zware taak in de zielzorg. Pater Tesser kan hierbij putten uit rijke ervaring. Jarenlang heeft hij sa men met de tegenwoordige algemene overste, pater C. Heiligers stad en land afgesjouwd om parochiere traites te geven. Zeer velen zullen zich hem nog herinneren, staande op de preekstoel, terwijl zijn zware, volle stemgeluid de kerk tot in de verste hoeken vulde. Nog meer bekendheid heeft hij echter gekregen via de ra dio. Sinds vele jaren verzorgt hij voor de K.R.O. de rubriek „Als de ziele luistert" en verleden jaar hield hij de vastenmeditaties. Zondagmiddag van half vijf tot half zes is er in Oirschot gelegenheid de jubilaris te compli menteren. Sinds twee jaar bestaat in Deven ter de jongerensociëteit „Phe mos" bedoeld als een ontmoe tingscentrum voor jongeren van alle richtingen en standen. Het gemeentebestuur voelde zoveel voor de opzet daarvan, dat het een pand ter beschikking stelde tegen een sym bolische huur aan het Grote Kerk hof. Een heel oud huis weliswaar, dat de geestdriftige jongeren met eigen middelen en veel improvisatie bruik baar hebben gemaakt om elkaar te ontmoeten, te discussiëren, kennis te nemen van eikaars standpunten en te luisteren naar inleidingen over di verse ontwerpen; men wil er ook muziek maken en cabaret geven. Al spoedig voelde men ook behoefte een eigen tijdschrift te stichten. Maar geen uitgever zag brood in de plan nen van „Phemos" Toen gaven de jon geren het zelf maar uit. Vanzelf sprekend dwong het „kapitaal" tot een bescheiden begin: een gestencild, voorlopig driemaandelijks tijdschrift, maar het dezer dagen „ten doop" ge houden „Plus" ziet er niettemin ver zorgd uit en heeft, wat belangrijker is, een positieve inhoud. Zonder in waardeloze buitenissigheden te ver vallen geeft het in de taal der jonge ren een eigen visie op het wereldge beuren, op de kunst en de kunste naars en daarnaast proza en poëzie van jongeren! Zondagmiddag 23 april start Phe mos verder met een belangrijk ini tiatief. Men gaat nl. een Unescoweek houden met de opzet zoveel mogelijk personen op de hoogte te stellen van het werk van de Unesco en een zo groot mogelijk batig saldo te kweken voor een revalidatiecentrum voor in valide kinderen te Bmbay Ecnelf jarig Afrikaans jongetje, wiens huis dicht bij de neder zetting van dr. Albert Schweit zer in Lambarene staat, was gisteren enige tjjd op Schiphol op door reis naar de Verenigde Staten. Hij zal op uitnodiging van de Amerikaan se filantroop Ralph L. Smith de les sen gaan volgen aan een ambachts school in Missouri. De jongen, Satumin Onah genaamd, is afkomstig uit het dorp Ellerayong, in Gabon. Dinsdag was hij uit Braz zaville in Frans Congo vertrokken. De verslaggever Marty Gersham van de Amerikaanse legerkrant „Stars en stripes", die als eerste be kendheid gaf aan het fabelachtige ta lent van Satumin op het gebied van houtsnijden, vergezelde hem. Het verhaal in de „Stars and stri pes" trok de aandacht van filantroop Smith, die ervoor zorgde dat Saturnin leerling kon worden van de Ameri kaanse school. Toen Saturnin gister middag in het KLM-toestel stapte had hij een klein formaat honkbalslaghout in de hand. Hij liet trots een em bleem van de Amerikaanse parachu tisten zien, dat op de mouw van zijn blazertje was bevestigd. Op Vlaggetjesdag 20 mei zullen zestien vissersplaatsen in Nederland een afvaardiging van vier personen naar Sche- veningen sturen. In Scheveningen zullen op Vlaggetjesdag de vissers klederdrachten van heel Nederland byeen zijn. Uit Marken, V olendam, Urk, Huizen, Yerscke, Veere, Arne- muiden, Hindeloopen, Makkum, Kat wijk, Noordwijk, Zandvoort, Bun schoten, Spakenburg, Stellendam en Vlaardingen komen een echtpaar en twee kinderen of twee paren in hun traditionele klederdracht naar Sche veningen. Op het strand voor de Keizerstraat zal vis worden afgesla gen zoals dat omstreeks 1900 gebeur de toen Scheveningen nog geen haven en afslaggebouw had. In de tweede binnenhaven zal daarna het spel „Ter Haring zal ik varen worden opgevoerd. (Advertentie) Groot-Brittannië Het aantal werk lozen in Groot-Brittannië is gedaald tot anderhalf procent van de in het ar beidsproces opgenomen bevolking. (UPI). VERZEKERD KAPITAAL RUIM 1 MILJARD GULDEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7