Bevrijdingsoorlogswc/s deelname van Sovjets Geschiedenis van de grote patriottische oorlog van de Sovjet-Unie" V 0 Trouw aan een meer het Westen maar neutrale koers D D JANIO'S BEZEM VEEGT IN BRASILIA i Economie vraagt alle aandacht m )n ZATERDAG 29 APRIL 1961 In een tweetal artikelen geeft Antoine Wenger, de hoofdre dacteur van het Franse katho lieke dagblad „La Croix", een uiteenzetting over de officiële Sovjet-gescluedschrijving van de Tweede Wereldoorlog. De schrijver voorziet de door hem gesignaleerde, in vele opzichten verbijsterende visie van achter het IJzeren Gordijn steeds van rijn eigen commentaar. Een belangrijk werk is on langs in Moskou versche nen: de „Geschiedenis van de grote patriottische oorlog van de Sovjet-Unie (1941-1945)", uit gegeven door het Marxistisch- Leninistisch instituut, verbonden aan het Centraal Comité van de communistische partij. Evenals het verschijnen van de „Geschie denis van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie", waar- van een aanzienlijk deel trouwens gewijd was aan de oorlogs-periode, 2al dit nieuwe werk een evene ment betekenen in de geschiede- ai8 van het hedendaags Marxis tisch denken. Vandaar, dat we de stellingen in bijzonderheden zul- icn uiteenzetten. Voor de Sovjet- historicus is de materiële waarde v'an de feiten van minder belang dan hun betekenis. Trouw aan de objectieve waarheid is een prin cipe van de bourgeois-wetenschap; die trouw wordt door de Sovjet geleerde beschouwd als een ver gissing en een gebrek. Waar het voor hem op aankomt is de „par- tiynost", de partijgeest, als het gaat om wetenschap, literatuur en kunst. En die partijgeest ver schilt nauwelijks van de tot stel sel verheven partijdigheid. WXt mm (Van een redacteur) Tien dagen nadat John Kenne dy, de jonge president van de Ver. Staten, in Washing ton zijn ambt aanvaardde, werd in Brazilië's nieuwe hoofdstad Brasilia de politieke macht overgenomen door een bijna even jonge man: president Janio Quadros. Deze ambitieuze ex- burgemeester van de miljoenen stad Sao Paulo is met zijn 44 jaren (Kennedy is één jaar jon ger) niet alleen een van de jong ste maar zeker ook de merkwaar digste regeringsleider van het op dit punt toch wel wat gewend zijnde Amerikaanse continent. Het is ongetwijfeld een onvermij delijke zaak, dat de schijnwerpers van de wWeldpubliciteit onafge broken gericht blijven op de ver richtingen van de president van de Verenigde Staten van Noord- Amerika, terwijl men over zijn ambtgenoot van de Verenigde Staten van Brazilië (een officiële naam voor dit land dat 25 staten en vijf territoriën omvat) alleen maar wat te horen krijgt als er iets heel bijzonders aan de hand is. Niettemin is deze gang van zaken een beetje spijtig, want als de eerste tekenen niet bedriegen is president Janio Quadros vast besloten de gigantische kolos Brazilië acht en een half mil joen vierkante kilometers en 67 miljoen bewoners in de rij van volkeren de plaats te geven, die het naar zijn mening toekomt. Nieuwe hoofdstad Geen volgzaamheid Steun voor China Tweede W erel doorlog begon - volgens LENIN Moskou - imperialistisch Deel I opent met een algemene inlei ding, die niets anders is dan een filo sofie- van de oorlog in het lieht van de principes van het Marxisme-Leninis- me. Volgens het Marxisme bestaan er twee soorten oorlogen: de imperialisti sche en de socialistische. De eerste is in alle gevallen onrechtvaardig, de twee de is steeds gerechtvaardigd. Hetgeen in feite de morele of immorele kwali teit van de oorlog bepaalt, zijn niet de middelen maar het doel. Welnu, een imperialistische oorlog is gericht op wereldoverheersing ten bate van de kapitalistische machthebbers. De socialistische oorlog daarentegen, steeds volgens de Marxistische theo rie, is gericht op de bevrijding van de mens en van de volkeren om hen op de weg van het socialisme te helpen. Tussen imperialisme en socialisme is een conflict onvermijdelijk, want bei de vervolgen hun weg met onverbid delijke vastberadenheid. De fasen van het conflict variëren in hevigheid, ze heten vreedzame co-existentie, koude oorlog of .warme" oorlog. De oorlog is, volgens de formulering van Lenin, die haar aan Marx ontleende, in feite niets anders dan de voortzetting van de poli tiek met andere middelen (deze for mulering, door de auteurs van het boek aan de Marxistische meesters toege schreven, is in werkelijkheid afkomstig van Clausewitz, de theoreticus van het Pruisische militarisme). Imperialisten onderling In het licht van deze principes brengt de nieuwe Sovjet-historie een fun damenteel onderscheid aan in de loop van de Tweede Wereldoorlog: van 1 september 1939 tot 22 juni 1941 (intocht van de Duitse legers 'in Rusland) was het een imperialistische oorlog. Vanaf die 22ste juni tot aan de definitieve over winning op Duitsland, 9 mei 1945, en op Japan, 2 september 1945, was het een socialistische, een gerechtvaardig de en op de bevrijding der volkeren ge richte oorlog. Men kan er zich met goed recht over verbazen, dat de oorlog, gevoerd door Frankrijk en Engeland tegen de machten van de As, zonder meer wordt gekwalificeerd als een imperialistische oorlog. Ongetwijfeld hebben economische rivaliteit en machtsbegeerte een be paalde rol gespeeld in het conflict, dat het fascistische Duitsland en de westerse democratieën tegenover el kaar plaatste. Maar het rassenbegin- sel en de fascinerende idee waren in nog veel sterkere mate bepalend. Deze twee realiteiten nu, die tenslot te een eind hebben gemaakt aan het geduld (of de lijdzaamheid) van de wes terse democratieën, worden zelfs niet vermeld bij de oorzaken van de oorlog van 1939. De oorzaak hiervan is, dat het racis me en het fascisme, in de historie aan de dag getreden na Marx en Lenin althans in hun hevige vorm nooit door het Marxisme in hun ideologische werkelijkheid geanalyseerd zijn en slechts ais varianten van liet imperia lisme beschouwd zijn. Dat de oorlog van 1939 het gevolg is van innerlijke tegenstellingen van het kapitalisme is gedeeltelijk waar. Toch was deze oorlog slechts mogelijk als gevolg van de houding, die de Sovjet- Unie in 1939 heeft ingenomen. Wanneer er aan westelijke zijde alleen maar im perialisten geweest waren, waarom had den ze zich dan niet, alvorens hun eigen twist te beslechten, verbonden tegen het socialisme, dat toch bekend stond als hun dodelijkste vijand? De historische waarheid doet er in de ogen van de Marxisten nauwelijks iets toe. Wij zouddn het op prijs stellen, als men ons uitlegde waarom de Sovjet- Unie het aanbod van Frankrijk en En- geland geweigerd heeft, die enigszins aan de late kant. het is waar in Rusland een bondgenoot zochten tegen het fascisme. Laat men ons vertellen waarom de Sovjet-Unie boven dit bond genootschap een akkoord met het fas cistische Duitsland verkozen heeft, ge sanctioneerd door een niet-aanvalsver- drag, dat de verdeling van het ongeluk kige Polen inhield. Niet-aanvalsverdrag Rusland, zo antwoordt de nieuwe „Geschiedenis", had Frankrijk en Enge land een verdrag van wederzijdse bijstand voorgesteld, in geval van agressie door Duitsland. Maar de kapitalistische machten hadden in het geheel niet de bedoeling Duitsland te verslaan. Wat hen slechts interesseerde was Duitsland op te hitsen tegen de Sovjet-Unie. Onder deze omstandigheden tekende de U.S.S.R. het niet-aanvals verdrag met Duitsland, het aldus terug werpend op zijn imperialistische tegen standers. ,,Dit verdrag (de overeenkom sten Ribbentrop-Molotov) verhinderde de vorming van een verenigd front tegen de Sovjet-Unie van de kapitalistische machten en verzekerde de Sovjet-Unie ongeveer twee jaar van vrede, welke onmisbaar voor haar waren voor de opbouw van het socialisme en de ver sterking van de defensie." Alsof Duitsland zich, dank zij de Rus sische neutraliteit, niet zodanig heeft versterkt, dat het heel Europa kon ver overen en dat het in 1941 beschikte over een militair en economisch potentieel, dat voordien ongekend was. Het is trou wens als een gevolg van dit verplette rende overwicht van Duitsland (hetwelk Rusland mogelijk maakte door met dat land een niet-aanvalsverdrag te sluiten), dat de „Geschiedenis" liet aanvankelijke falen verklaart van het Rode Leger. oor de Sovjet-historici was de Tweede Wereldoorlog in oor sprong dus een wezenlijk impe rialistische oorlog, niet alleen van de kant van Hitler-Duitsland, maar ook van die van Engeland en Frankrijk en zelfs van Polen. Alles veranderde, zeg gen ze, op de dag dat de Sovjet-Unie gedwongen werd in oorlog te komen met Duitsland. Van imperialistisch is de oorlog nu socialistisch geworden; van onrechtvaardig is hij rechtvaardig ge worden: inplaats van nog gericht te zijn op de doeleinden uitbuiting en overheer sing, had de oorlog nu niets anders meer ten doel dan de bevrijding van de volkeren en van de mens door middel van het socialisme. De „Geschiedenis" erkent zeer zeker enkele op zich zelf staande manifestaties van de gerechtvaardigde oorlog van vóór die datum, overal namelijk waar de communisten en de menigte spontaan streden tegen de fascistische invaller en bezetter. Maar tot 22 juni 1941 bleef het karakter van de wereldoorlog im perialistisch: ,,De voornaamste en door slaggevende factor van de verandering van het conflict tot een bevrijdingsoor log was de deelname aan de strijd door de Sovjet-Unie, uitgelokt door de Duit se invasie." Hoe verliep deze verande ring nu voor de geallieerden? Zelf wa ren zij in oorlog met Duitsland en nu werden zij gedwongen een bondgenoot schap met Rusland aan te gaan, ter- zelfdertijd echter hun levensbeschouwe lijke vijandigheid jegens het communis me handhavend. Toegegeven, de overeenstemming tussen de geallieerden en de Sovjet- Unie was niet gemakkelijk. Maar al len hadden althans met elkaar ge meen hun onbuigzame wil om het fascisme en de Hitleriaanse rassen waan te verslaan. Indien het van wes terse zijde slechts een kwestie ge weest zou zijn van imperialistische Zomer 1942; de Duitsers in het offensief bij Stalingrad. Wijk voor wijk pogen ze de stad te veroveren, overal op verbitterde tegenstand stuitend. Enige maanden later, in november, begonnen de Russen hun grote tegen-offensief. rivaliteiten, dan was de gelegenheid gunstig geweest voor de Verenigde Staten en Engeland om zich te ver staan met Duitsland ten koste van de Sovjet-Unie. Indien in het westerse kamp al een paar mensen zo gedacht mogen hebben, de staatshoofden en QUADROS leidt zijn toekomst land naar nieuwe •-V dat de V.S. in ruil daarvoor niet mogen rekenen op zijn tamme politieke volg zaamheid. Hier komen we aan het tweede, zeker even opmerkelijke aspect van janio's toekomstplannen: zijn buitenlandse po litiek. Begin februari, toen hij nog maar nauwelijks aan de macht was, besloot hij de diplomatieke betrekkingen met de communistische landen Hongarije, Roemenië en Bulgarije te herstellen. Deze betrekkingen werden verbroken in 1942, toen Brazilië, deels onder druk van de Verenigde Staten en deels uit woede om het tot zinken brengen van Braziliaanse schepen door de Duitsers, de oorlog verklaarde aan de As-mogend- heden. Een en ander leverde Janio een fel protest op van de zijde van de Bra ziliaanse bisschoppen, maar daar trok de president een praktiserend katho liek zich niet veel van aan. Hij be sloot ook een onderzoek te laten instel len naar de mogelijkheid van, hernieuw de diplomatieke betrekkingen met Rus land, terwijl hij voorts meedeelde dat hij overwoog over te gaan tot erkenning van communistisch China. Tenslotte be sloot hij een eind te maken aan de merk waardige situatie, die in Brazilië nog steeds bestond, dat namelijk de ambas sadeurs van de door de Sovjet-Unie op geslokte landen Estland, Letland en Li- tauen in Rio de Janeiro (later in Bra silia) nog steeds werden erkend. Deze drie ambassadeurs verbleven als bal lingen in Brazilië sinds de verdwijning van hun landen achter het ijzeren gor dijn. Midden in de jungle van Brazilië, in de staat Goias, wordt nog altijd hard gebouwd aan de verdere totstandkoming van de nieuwe hoofdstad Brasilia, die reeds sinds 21 april van het vorige jaar de zetel is van president, ministers, parlement en departementen. Enkele moderne regeringsgebouwen tekenen zich hier af tegen de bewolkte lucht. °lotov de premier en minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie Vertekent 5 oktober 1939 het niet-aanvalsverdrag met Duitslandin tegenwoor- l9heid van Stalin (tweede van rechts) en Hitlers minister van buitenlandse zaken, Joachim von Ribbentrop. De nieuwe machthebber in Brasilia, stippelt voor zijn land een meer neu-" tralistische koers uit, in de waarschijn lijk niet ijdele hoop dat hij op deze wij ze in staat zal zijn Brazilië's greep op het verloop van de wereldgeschiedenis te verstevigen. Overigens is het niet de buitenlandse politiek, die president Ja nio de meeste zorgen baart. Zijn be langrijkste taak is voorlopig het sane ren van de Braziliaanse economie, die door de stoutmoedige maar inflatoire maatregelen van zijn voorganger Jos- celino Kubitschek letterlijk aan de rand van een bankroet is komen te staan. De self-made politicus Janio de Brazilianen noemen hun leiders het liefst alleen bij de voornaam begon zijn politieke carrière in de gemeen teraad van Sao Paulo, werd later bur gemeester van die stad, nog later gouverneur van de staat Sao Paulo en stortte zich verleden jaar in de verkiezingsstrijd onder het motto: „Hier komt Janio!" Als symbool voer de hij in zijn verkiezingscampagne een grote bezem mee en nu hij pre sident is geworden, is hij inderdaad hard bezig met bezemen in de Augias stal van de ineengezakte Braziliaan se economie. De nieuwe bezem in Brasilia veegt er stevig op los, maar of zij ook werkelijk schoon veegt zal de toekomst nog moeten leren. e voornaamste oorzaak van Bra zilië's huidige economische de pressie is, zoals reeds gezegd, de realisering van Kubitscheks stout moedige dromen. Reeds in de vorige eeuw werd in de Braziliaanse grondwet de bepaling opgenomen, dat ergens in het binnenland een nieuwe hoofdstad moest worden gebouwd om het aan al le mogelijke grondstoffen zeer rijke ach terland te ontsluiten. Het is echter waarschijnlijk dat zonder Kubitschek aan die nieuwe hoofdstad nu nog niet begonnen zou zijn. Hij schreef een prijs vraag uit, koos het beste ontwerp, en begon aan de totstandkoming van het miljardenproject, zichzelf en zijn volk plechtig belovend dat hij in 1961 zijn ambt. in Brasilia en nergens anders aan zijn opvolger zou overdragen. Kubitschek heeft woord gehouden. Quadros legde de eed af in de nieuwe hoofdstad, maar Brazilië betaalde met pijn voor het tastbaar worden van een oude droom. Voedseltekorten, armoede bij grote massa's en waardeverminde ring van het geld waren de gevolgen. Toen Kubitschek aan de macht kwam waren 73 cruzeiros één dollar waard, maar toen Quadros het roer overnam moesten voor elke dollar liefst 82 cruzeiros worden neergeteld. De nieu we president was dan ook nog geen twee weken aan liet bewind of h{j kon digde een drastisch bezuinigingsplan aan. De bezem begon te vegen en zette op één dag tienduizend ambtenaren op straat. Daarmee pakte Janio een van Brazilië's meest schrijnende problemen aan: de bureaucratie die samenvalt met corruptie. De meeste van de ont slagen ambtenaren waren door Kubit schek benoemd op grond van hun ver diensten voor zjjn partij, zij werkten maar halve dagen en hadden er een tweede, volledig betaalde betrekking bij! Quadros heeft ook grote plannen om de fabelachtige nationale schuld van I zijn land af te lossen. „Wij staan voor I de keus", zei hij op 3 februari. „Wij moeten grote offers brengen om alle leningen, die mijn verkwistende voor ganger heeft gesloten, tot de laatste cruzeiro terug te betalen of wij worden een prooi van internationale liefdadig heid". Overigens kan en wil ook Qua dros niet ontkennen dat zijn voorganger grootse dingen heeft gedaan. Niet alleen kwamen de eerste wijken van Brasilia tot stand, maar ook werden vele nieuwe bruggen, wegen, hoogovens, spoorwegen, havenacommodaties en fabrieken ge bouwd. Alleen in Sao Paulo al vestigden zich zoveel nieuwe bedrijven, dat meer dan een half miljoen geschoolde arbei ders daarin werk konden vinden. President Quadros kent de grote mo gelijkheden van zijn land, dat na Canada de meeste oppervlakte en na de Verenigde Staten de meeste inwoners heeft van alle landen op het Amerikaanse continent. Hij weet echter ook dat een gezonde economie onont beerlijk is voor de verdere groei naar welvaart van Brazilië, dat naar het ge tuigenis van deskundigen ondanks alles bezig is zijn staat van onderontwikkeld land te verliezen. Om zijn doel te be reiken rekent J anio op economische hulp van de Verenigde Staten, maar hij heeft nooit onder stoelen of banken gestoken, pzienbarend is zeker ook de op dracht, die Janio gaf aan de leider van de Braziliaanse dele gatie bij de V.N. Zodra in de toekomst opnieuw het voorstel aan de orde komt om een debat te houden over de toelating van Rood China tot de V.N., zal Brazilië vóór stemmen. Dat Brazilië ook vóór zal stemmen, als het gaat om de toelating zelf, is hiermee niet gezegd, maar ligt wel in de lijn der verwachtingen. Overi gens is het wel duidelijk, dat Qua dros zich bij de erkenning van com munistische landen niet alleen laat lei den door zijn politieke inzichten (een grotere neutraliteit)maar vooral ook door belangen op het economische vlak. De regering van president Kennedy heeft zich tot op heden nog nooit over Janio's nieuwe politiek uitgesproken. Hierbij dient men te bedenken, dat sinds de dagen van Dulles ook in de V.S. wel het een en ander is veranderd en dat Dulles' harde slogan „Neutrali teit is immoreel" al veel aan waarde heeft ingeboet. De „New York Times" schreef onlangs in een hoofdartikel, dat Brazilië een „traditionele vriend van de Verenigde Staten" is en voegde daar aan toe: „Wij Noord-Amerikanen zullen er goed aan doen hem zijn eigen pro blemen te laten oplossen op zijn eigen wijze". Quadros zelf ontvouwde enkele dagen geleden in een boodschap aan het parlement de voornaamste beginse len van zijn regering. Bij die gelegen heid stelde hij duidelijk, dat Brazilië van nature bij de westelijke wereld hoort en dat geen macht ter wereld het daar van kan losweken. Het ziet er dus wel naar uit, dat de redactie van de „New York Times" gelijk heeft als zij schrijft dat er weinig reden tot bezorgdheid is. de bevolking van de Verenigde Staten, van Engeland en van Frankrijk heb ben er nooit in toegestemd deze mo gelijkheid onder ogen te zien. De oorlog, die ze voerden tegen Duits land, kan best imperialistische „wor tels" gehad hebben. Niettemin was dc bedoeling van de oorlog, en dit van meet af aan, de bescherming van de nationale onafhankelijkheid en de vrijheid van de Europese volkeren, die de een na de ander bedreigd werden door Hitlers waanzin. Toen tijdens de eerste dagen van mei 1945 admiraal Dönitz in een opwelling van wanhoop aan de weste lijken de capitulatie van Duitsland voor stelde onder geen andere voorwaarde dan de oorlog tegen de Sovjet-Unie voort te kunnen zetten, heeft niemand van de geallieerde leiders zich ook maar ver waardigd te antwoorden op deze als in faam gekarakteriseerde voorstellen. Het antwoord, dat de „Geschiedenis" geeft op deze moeilijkheid, welke het boek overigens ontwijkt en niet duide lijk stelt, bevat een beetje waarheid en een grove leugen. Juist is het inder daad te zeggen, dat de volkeren niets zouden hebben begrepen van een ver bond van de westelijke landen met hun vijand van gisteren. Maar het is on juist te stellen, dat de Sovjet-Unie in staat geweest zou zjjn geheel alleen een overwinning op Duitsland te beha len. Dit evenwel verzekeren de Sovjet schrijvers: „Toen per slot van rekening de kapitalistische mogendheden er in toestemden hun eigen klassebelangen op te offeren, was dat omdat de Sovjet- Unie voortaan in staat was geheel alleen Duitsland te overwinnen en de ka pitalistische regeringen weg te beze men. die door de westelijke machten in bevrijde landen in het zadel gehol pen waren." Op deze wijze is een im perialistische oorlog, ontketend om de interne geschillen van het kapitalisme op te lossen en om daze redenen slecht en onrechtvaardig, „dank zij het be staan van een enkel socialistisch land" geworden tot een rechtvaardige en po pulaire oorlog, die bijgevolg tot de over winning leidde! Aldus de Marxistische interpretatie van de Tweede Wereldoor log. Hiroshima genegeerd eze Marxistische beginselen ver klaren de indeling van de oorlog in tijdvakken, die de schrijvers van de „Geschiedenis" hebben aange bracht. Daar de tussenkomst van de Sovjet-Unie op zichzelf beschouwd wordt als het doorslaggevende feit van deTwee- de Wereldoorlog, behoeft het geen ver bazing te wekken, dat alle tijdvakken vastgesteld zijn met de Russisch-Duitse oorlog als uitgangspunt. Er zijn dan vijf tijdvakken: Eerste tijdvak: 1 september 1939-22 juni 1941, imperialistische oorlog. Tweede tijdvak: 22 juni 1941-novem- ber 1942, begin van de bevrijdingsoorlog. De aanvankelijke tegenslagen van het Sovjet-leger vormden een harde les. maar droegen er, door de uitgestrektheid van het front zelf, toe bij, dat er een ze ker machtsevenwicht ontstond. Derde tijdvak: 19 november 1942 (Rus sisch tegenoffensief in Stalingrad) - de cember 1943, De Sovjets hernemen het ini tiatief op alle fronten, in weerwil van het dralen der geallieerden, die steeds weigeren een tweede front tot stand te brengen. Het is de tijd van de grota overwinningen van Stalingrad en van Koersk en van de ontzetting bij Lenin grad. Vierde tijdvak: december 1943-9 mei 1945, gekenmerkt door de algehele be vrijding van het Sovjet-territoir en van de Europese volkeren en bezegeld door de nederlaag van Duitsland. Vijfde tijdvak: 9 mei 1945-2 septem ber 1945. Oorlog tegen Japan. Tot dan toe was Rusland niet in oorlog met Ja pan en het had met dat land zelfs een niet-aanvalsverdrag getekend (3 april 1941). Japan had echter veertig Russi sche divisies in het oosten gebonden. En bovendien voerde het een onverbid delijke oorlog tegen China. Rusland be schouwde zich dan ook vanaf 8 augus tus 1945 als in staat van oorlog met Japan. De inleiding van de „Geschiedenis'' verzuimt melding te maken van de bei de atoombommen door de Amerikanen neergeworpen op Hirosjima en Nagasa ki (6 en 9 augustus) om geen oorzake lijk verband te onderstrepen tussen de deelname aan de oorlog van de Sov jet-Unie en het lanceren van de eerste atoombom. ANTOINE WENGER. Toen president Janio Quadros van Brazilië alleen nog maar kandidaat voor het presidentschap was, bracht hij een bezoek van een week aan het Cuba van Fidel CastroDe gebaarde revolutionair verwelkomde hem op het vliegveld van Havana en in een limousine reden beide politici naar Fidels presidentiële paleis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 13