Oud probleem T'AL laat hoofd nog niet hangen Titelhouder heelt gunstige stelling in afgebroken partij GEEN SUCCESSEN VOOR NEDERLANDSE RENNERS Van Dam en Dame Hongaarse voorhoede Te weinig „show" Niet fraai De Haan met grote achterstand nu op de achtste plaats Met één aandeel 'Vereenigd Bezit van .18941 de voordelen van een uitgebreide aandelenportefeuille FUNDAMENT VAN VERMOGEN ■0ïWÊSèÉÊËÊÈÊ^': Mahé nieuwe leider in Ronde van Spanje ven Eerste titel voor Emerson-Laver Er werd Seeler 1,5 miljoen mark geboden Pele blijft thuis SCHORSINGEN voor Prins en Teeuwen Spurgeon voor Buckingham? Bouwondernemersbond tegen bouwbeleid iSiS *ls®t .INTERUNIE" LAAT U DELEN IN DE WERELDWELVAART Vraag Uw bank of commissionair nadere gegevens over .INTERUNIE' Na zonnig Rome nu koude streken Jonge vaders keren zich van de voetbal af „Hart van Brabant" flink in de zorgen" J. a DONNER Britse tennistitels Duifse successen Minister „opgebracht" naar voetbalwedstrijd Trainer van Ajax Brief aan Tweede Kamer V B ZATERDAG 29 APRIL 1961 MSPlIll 'V - v L De Olympische Spelen van 1960 be horen al weer enige tijd tot het verleden. Slechts enkele hoogte punten leven nog voort in onze herinnering, de. rest zijn we bijna ver geten. Toch duikt er nu en dan, ergens op de wereld, nog wel eens Olympisch ua-nieuws op. Jammer genoeg zUn dat meestal nare berichten, zoals het volgen de. Voor de Russische journalist Lev Abramovic Kassil hebben de Spelen ee.n onplezierig staartje gekregen. Kassil is door de Russische communistische par tij verbannen, omdat hij „Rome" op on bevredigende wijze heeft verslagen. In Rusland draait men voor zo iets zijn hand niet om. Ka het paradijselijke Rome slijt Kassil nu zijn leven waarschijnlijk er gen s in koudere streken. Wat heeft Kassil dan gedaan? Wel Lev Abramovic kwam verleden jaar naar Rome om re portages te maken voor het Russische blad „Liter a turn a je Gazeta". In de Ita liaanse hoofdstad werd hij aangeklampt door enkele vrije Russen, leden van de populaire monarchistische groep de „NTS", die hem anti-communistische propagandamateriaal in handen stopte. Of iiij die papieren maar eens wilde doorlezen. Kassil, bij zijn vertrek uit de Sovjet- Unie gewaarschuwd om voor de NTS- ers op zijn hoede te zijn, sloeg alle goede raad in de wind en snuffelde de pam fletten eens door. Hij vond het interes sant wat de vrije Russen over het hui dige regiem hadden te vertellen en pu bliceerde de inhoud van enkele der pro- paganda-pamfletten, waardoor hij „de activiteiten van anti-Russische groepen in de wereld stimuleerde". Dat is hem noodlottig geworden. Zoals het een goede chef van de propagandadienst van het Centrale comité betaamt, las Marik Bo- risovic ook Kassils stukjes. Hij talmde niet lang en eiste onmiddellijk de ver banning van de journalist. Hetzelfde lot trof de leider van de Russische delega tie, die naar Rome was afgevaardigd, Len Vjaceslavocic Karpinski. Hij be ging een soortgelijk vergrijp als Kassil. Sportief gezien gaat het met het Engelse voetbal weer uitstekend. Het nationale team speelt beter dan de laatste jaren het geval is ge weest en Tottenhams imponerende resul taten hebben die club de faam gegeven 's werelds beste elftal te bezitten. Toch juicht men in Engeland niet erg over het jongste seizoen. De zor gen gelden vooral de daling van de publieke belangstelling. De Daily Mail voorspelt, dat aan het einde van het (Advertentie) iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiim Zuid-Limburg zal zondag een deel van de voetbalwedstrijd Nederland- Hongarije op het televisiescherm mis sen, als de rest van het land wel ban „kastje kijken". Dat is mede het ge volg van een beslissing, die lang gele den door de Europese Voetbalunie is genomen. Want, destijds is bepaald, dat een voetbalbond slechts dan toe stemming mag geven voor een directe t.v.-reportage van een wedstrijd in eigen land, als de nabuurlanden, waar de t.v.-uitzending ook kan wor den opgevangen geen bezwaar ma ken. De K.N.V.B. en enkele andere Europese voetbalbonden hebben al spoedig ervaren, dat bet „verdrag van Wenen" - zo noemt men de gewraak te beslissing - een slecht verdrag is geweest. AI enige tijd wordt dan ook ïard gewerkt - niet in bet minst door de K.N.V.B. - aan een herziening van bet „verdrag Zolang die nog niet gerealiseerd is, probeert de Ne derlandse voetbalbond een beleid te voeren, waarin zoveel mogelijk reke ning gehouden wordt met de kenne lijke voorliefde van Nederlandse t.v.- kijkers voor voetbalreportages. Dat is gebleken, toen de wedstrijd Neder- Iand-België van de zondagmiddag naar de woensdagavond werd ge bracht om zo te kunnen ontkomen aan het „njet", dat de Belgische voetbal bond in bet verleden zo vaak bad laten boren. Dat is óók tot uiting ge komen bij de wedstrijd Nederland- Hongarije, die nu zoveel stof doet op waaien in liet Limburgse land. Door bet aanvangsuur te verplaatsen, wer den practisch alle bezwaren van de „buren ondervangen. Toch kwam er nog een Belgisch „veto", voor de eerste helft van de wedstrijd. Men kent de „oplossing", die de K.N.V.B. en de NT .S. samen ge zocht hebben. J wee steunzenders zul len tijdelijk zwijgen. Een deel van Ne derland is er de dupe van. Alle ge toonde goede bedoelingen van K.N.V.B. en N.T.S. ten spijt is de beslissing niet fraai te noemen. Zij heeft een - ongetwijfeld niet zó be doeld - discriminerend karakter. De Zuid-Limburgers hebben dus redenen om boos te zijn. Hen troosten met er op te wijzen, dat zij als grensstreekbe woners ook vaak sportieve t.v.-repor tages van de „buren" kunnen opvan gen waarvan de nu bevoordeelde resl van bet land dan verstoken blijft, is te schraal. huidige competitie zal blijken, dat de wedstrijden van de Engelse League ruim drie miljoen toeschouwers min der hebben getrokken, dan in het vori ge seizoen. Verwacht wordt dat de 29 miljoen niet zal worden gehaald. Er moeten nog ruim honderd wed strijden worden gespeeld en het totaal is pas 25,5 miljoen. Alleen al tijdens het Paasweekeinde gingen 350.000 toe schouwers minder naar de wedstrij den. De grootste verliezen werden tot nu toe geleden door Newcastle, Pres ton, Manchester United en Chelsea. Zij zagen hun gemiddelde met 9000 8200, 8800 en 8500 dalen. Het gemiddel de van Arsenal daalde met 5000. Al leen Tottenham en Everton, die beide dure aankopen hebben gedaan om het spelpeil te verbeteren, konden een duidelijke toename van de belangstel ling melden. Men noemt een zestal oorzaken voor de afgenomen interesse. De acommocfa- tie is meestal slecht, het spel van de meeste elftallen eentonig en de compe titie vervelend. Verder worden de wed strijden met te weinig „show" gepresen teerd en werken de voortdurende twisten tussen de bond en de spelers niet stimu lerend. Tenslotte besteedt de jongere generatie van huisvaders meer zater- middagen aan het gezin. De klachten over het gebrek aan sportvelden en -zalen zijn de laat ste jaren niet van de lucht. Het is vooral dit ontbreken van voldoende accommodaties, dat een voorspoedige ontwikkeling van de sport in ons land belemmert. De sportnota, opgesteld door de Tilburgse sportraad, is hiervan dan ook slechts een symptoom. Er is in liet „Hart van Brabant" een schrome lijk tekort aan zalen en velden. De meeste van de wel beschikbare zalen hebben geen toeschouwerscapaciteit en do vaak improvisorische, kleed- en was gelegenheden kunnen de toets der kri tiek nauwelijks doorstaan. Van de vel den zijn er talrijke, door het frequente gebruik, in een deplorabele toestand ge raakt. Volgens de sportraad zijn er elf zalen van 20 x 10 meter en vier van 40 x 20 meter nodig om het tekort op te heffen. Aan terreinen voor de buitensporten komt men er zeker nog drieëntwintig tekort. Handbal, honkbal en korfbal heb ben nauwelijks een kans. De zwemsport is in de wintermaanden danig gehandi capt, doordat het overdekte zwembad slechts beschikbaar is voor schoolge bruik, zodat zwem- en polowedstrijden taboe zjjn. Aan de initiatieven tot het oprichten van een kunstijsbaan wil de sportraad gaarne medewerken. Tenslotte vraagt zij zich af wat er gaat gebeuren met de sintelbaan in het Gemeentelijk stadion. Die wordt nu nog gebruikt door de verenigingen „Volt" en „Kunst en Kracht". Deze clubs zullen echter bij het gereedkomen van de accommodatie van „Volt" daarheen verhuizen. Het wóórd is nu aan de gemeente, die zelf ook bezig is met het voorbereiden van een sportnota. Tilburg wacht enigs zins gespannen af wat de wethouder voor sport te zeggen zal hebben. De sport raad verwijt hem dat hij niet met haar wil samenwerken. De gemeente meent echter, dat de sportraad niet representa tief genoeg is voor het Tilburgse sport leven en daardoor geen aanvaardbare gesprekspartner kan zijn. (Advertentie) Nog altijd wil Tal het hoofd niet buigen. Met vijf punten achter stand zou men een aantal korte remises verwachten om Botwin- nik de nodige twee punten te gunnen en verder van het wereldkampioenuschap af te zien. Zo deed Botwinnik het vorig jaar zelf tegen Tal. Toen hij vier punten achter stond volgden vijf snelle remises en Tal was wereldkampioen. Dit maai is er geen sprake van. Hoewel zijn po sitie hopeloos is blijft Tal doorvechten. In de 17e partij, waarin hij de zwarte stukken voert zai dit met succes wor den bekroond. Tal opende met een on regelmatige verdediging, die spoedig tot een bekend spelbeeld leidde. Hij stond niet slecht en Botwinnik begon een du bieuze actie onder opoffering van een kwalitiet. Dit leidde aanvankelijk tot een volledig succes. Een sterk pionnen- front in het centrum was meer dan vol doende compensatie voor de verloren kwaliteit. Botwinnik kwam in tijdnood en in deze fase van de partij liet hij een lelijke steek vallen. De stelling kwam open en de zwarte stukken hegonnen op volle kracht te werken. In de afge broken stelling staat Tal gewonnen. Ook een achterstand van vier punten blijft verschrikkelijk zwaar, maar het moet erkend worden: Er is een speler, die in staat geacht moet worden het onmogelijke te volbrengen om in zeven partijen vier punten in te lopen. Dat kan alleen Tal. Botwinnik 1) d2-d4 2) e2-e4 3) c2-c4 4) Pbl-c3 Tal g7-g6 Lf8-g7 d7-dC Pg8-f6 CAMPOBASSO, 29 april De grote winnaar van de vierde etappe in de Grand Prix Cyclomotorische was on danks zijn tweede plaats - de Fransman Graczyk. Door een geslaagde vlucht, ingezet na negentig kilometer toen de leider Ciampi een lekke band kreeg, veroorzaakte de Fransman een grote verschuiving in het klassement en maakte zijn grote concurrenten De Haan, Daems en Ciampi bij voorbaat kansloos voor de eindzege. De ontsnapping van Graczyk ver oorzaakte een versnippering van het peloton. Na 135 kilometer had zich een grote kopgroep gevormd. Op tien kilo meter van de aankomst trok Battistini er tussen uit en liet zich niet meer aphterhalen. Graczyk werd op 46 sec tweede en de Italiaan Chiondini legde beslag op de derde plaats op l min 39 see. Onze landgenoot Jo de Haan eindigde als achtste met een achter stand van ruim zeventien minuten. De strijd1" s'aakte de Na de vierde etappe ziet het alge- meen klassement er als volet uit- 1 ma)CZon KTL19A51-30' 2- Battistini (It.) op 5.15, 3. Couvreur (Belg on 5.23, 4. Chiodini (It.) op 12.1575. Ciam pi (It.) op 14.27, 8. Jo de Haan op 16.07. ÏIUESCA De derde etappe van de Ronde van bpanje bracht een grote triomf voor de Spanjaard Itnrat. Hii won de rit namelijk na een solorit over 150 kilometer. Aanvankelijk was Itu- rat in gezelschap van de Portugees Pacheco maar deze kwam te vallen en gaf op. Iturat ging toen alleen door en bereikte als eerste de eindstreep. De rest van de deelnemers, geteisterd door de regen en de hagel, kwam in groepjes aan. De beste Nederlander was Piet Damen die beslag legde op de twintigste plaats op bijna drie mi nuten na de winnaar. Lahaye werd 29e en Sluis 39e. In het algemeen klassement.nam de Fransman Mahé de leiding over van BOURNEMOUTH, 29 april De finale van de open Engelse tennis kampioenschappen voor verharde banen, wordt een Australische aan gelegenheid. In de halve finales won nen zowel Emerson als Laver name lijk hun partijen Emerson had daar tegen zjjn Engelse tegenstander Mike Sangster drie sets voor nodig: 61, 63 en 64. Rod Laver, de favoriet voor de titel, had wat meer moeite met de gerenommeerde Brit Bobby Wilson. Hier was de uitslag: 97, 4b, 62 en 61. De eerste finaliste v or het dames enkelspel is de 20-jarige Engelse Deir- dre Catt, die met 75, 36 en 62 zegevierde over Edda Buding. De Australiërs Emerson en Laver behaal den inmiddels ook hun eerste titel, namelijk die in het dubbelspel. Zij overwonnen daarvoor in de finale het Britse duo Pickard en Mike Sangster met 64, 6—2 en 62. Velez. Dat klassement ziet er na drie dagen als volgt uit: 1. Mahé (Fr.) 13.11.58, 2. Velez (Sp.) 13.12.33, 3. Rohr- bach (Fr.) 13.12.55, 4. Perez Frances (Sp.) 13.13.06, 22. Lahaye (Ned). 13.17.01, 42. Zilverberg (Ned.) 13.21.08 44. Damen, 50. Van Egmond, 66. Sluis, 71. Enthoven 76. Lotz, 84. Van der Ven, 86. Snijder. BAD SCHWALBACH De eerste etappe van de Ronde van Duitsland, van Keulen naar Bad Schwalbach over 195 km, werd meteen een Duits succes. De beslissing viel dertig kilometer voor de aankomst, toen Fischerkeller en Wolfshohl bij de beklimming van een heuvel een voorsprong namen en hun ploeggenoten de zaak daarna herme tisch „afsloten", Fischerkeller ontdeed zich in de laatste kilometers nog van zjjn gezel en ging alleen door de finish. De Belgen Armand Desmet en Proost legden beslag op de derde en vierde plaats. De eerste Nederlander was Piet Rentmeester die zesde werd op 3 min. 5 sec. Van den Borgh werd elfde, Gel- Nu is er weer een bekende stelling ontstaan. Botwinnik heeft geen poging gedaan, de ongewone opzet van Tal te weerleggen. 5) f2-f3 Pb8-d7 6) Lcl-e3 0-0 7) Lfl-d3 e7-e5 8) Pgl-e2 Pf6-h5 9) d4xe5 Niet nodig, maar Botwinnik wil voor alles een klare overzichtelijke stelling houden. 9) 10) 0-0 11) Dril-d2 12) Tal-dl 13) Ld3-bl 14) Dd2-el 13) Kgl-hl d6xe5 c7-c6 Dd8-e7 Pd7-c5 Pc5-e6 Lg7-f6 Ph5-f4 Zwart staat goed. maar misschien had hij toch beter gedaan eerst de loper op e3 met Lg5 terug te drijven. 16) g2-g3 17) Pc3xe2 18) Del-f2 19) f3-f4 Pf4xe2 h7-h5 b7-b6 v mi wen uuigi' vwriu euue, vjtu- dermans zestiende en Wagtmans zeven tiende, allebei met een achterstand van vier minuten en tweeëndertig seconden. De plaatsingen van de overige Neder landers zjjn 24. Wim van Est, 25. Ker sten, 30 Van der Steen, 47. Captein. HAMBURG, 29 april Uwe Seeler, de ster van „Hamburg", heeft thans definitief een einde gemaakt aan alle geruchten omtrent het aanbod, dat hem door een Italiaanse prof-voetbalclub is gedaan. Seele heeft namelijk verklaard dat hem anderhalf miljoen Duitse mark is geboden, als hij naar Italië wil ko men. „Het is meer dan ik in mijn hele leven r~et een andere baan zou kunnen verdienen", zei hij. Toch heeft Seeler het fantastische aanbod van de hand gewezen. Trouw aan zijn club en aan zijn ploegmaten zouden hem tot dit ge nereus gebaar hebben gebracht. STOCKHOLM, 29 april Het Bra- iliaanse elftal „Santos" zal volgende maand zonder zijn beste speler Pele aan de toernee door Europa moeten be ginnen. Pele, die lid was van de Braziliaanse ploeg in de strijd om de wereldbeker in 1958, heeft een sleutelbeen gebroken. Hij zal een operatie moeten ondergaan en tenminste zestig dagen niet in het veld mogen verschijnen. Santos vertrekt 15 mei uit Brazilië. Achtereenvolgens zal de ploeg wedstrijden spelen in Frank rijk, België, Nederland, Italië, Grieken land en Israël. Pele zal evenmin meespelen in de Braziliaanse nationale ploeg in de inter land wedstrijden tegen Chili en Para- quay. Nieuw-Zeeland heeft, door het winnen van het dubbelspel, in de wedstrijd te gen Israël in het toernooi om de Davis- cup, een beslissende voorsprong geno men van 3-0. HAMBURG, 29 april Voetbalent housiasten, die woensdag blijkbaar niet zo snel door het drukke Hamburgse ver keer naar de wedstrijd Hamburger S V tegen Barcelona konden komen, hebben vrijdag een aanklacht ingediend tegen de minister van gezondheid van de stad staat Hamburg. Minister Schmedemann zou zich namelijk in een politiewagen met het blauwe flikkerlicht door het drukke verkeer naar het volksparksta dion hebben laten brengen. De officier van justitie heeft op zjjn beurt een aanklacht ingediend tegen de chauffeur van de politiewagen, die het flikkerlicht voor deze „extra sportieve" rit heeft ingeschakeld. Voordat men echter de voor voetbal zo enthousiaste minister voor het gerecht kan dagen, zal men zijn onschendbaarheid moeten opheffen. Een merkwaardige sterke maneouvre. De pointe is een kwaliteitsoü'er. 19) e5xf4 20) g3xf4 Lc8-b7 21) e4-e5 c6-c5t 22) Tdl-d5 LfG-g7 23) Khl-gl Pe6-c7 24) Pe2-c3 Pc7xd5 25) c4xd5 Ta8-d8 26) Lbl-e4 Lb7-a8 Zwart blijft te passief. Een tegenactie niet 26)g5 was mogelijk. 27) Df2-g3 b6-b5? Ook een tegenactie maar aan de ver keerde kant. 28) Dg3-f2 De7-d7 29) Le3xc5 Tf8-e8 30) Df2-g3 Nu staat wit zo goed als gewonnen. Zijn pionnen zijn beveiligd en zwart is zonder tegenkans. 30) Td8-c8 31) b2-b4 Kg8-h8 Een verleidingizet. Het lijkt of wit met 32) e6 kan winnen. Het leidt tot scherp spel maar het is niet voldoende b.v. 32) eG, e6: 33) Dg6: L c3: 34) Khl Te5: 35) Tgl Te7 en wit kan de dame winnen, maar voor te veel materiaal 32) Dg3-f3 Botwinnik heeft er waarschijnlijk niet over gedacht. Hij had hier trouwens bijna geen tijd meer. 32) a7-a6 33) Kgl-hl f7-f5 34) e5xf6 e.p. Onbegrijpelijk dat iemand van Bot- winniks klasse zo'n fout kan maken. Het lag toch voor de hand, de stelling vooral gesloten te houden met 34) Lc2. 34) Lg7xf6 35) Le4xg6 Dd7-g4 Dit moet Botwinnik over het hoofd gezien hebben als hij nu e8 neemt is het eindspel remise. 36) Df3-d3? Veel te riskant. 36) Te3-g8 37) Lg6-e4 Tc3-e8 Ineens staat zwart schitterend. 38) Le4-f3. Dg4xf4 39) Lf3-e2 D£4-h4 40) Lc5-f2 Dh4-g5 Afgebroken. Tal zal moeten winnen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 29 april Prins, de linksbinnen van Ajax, en Teeuwen. de rechtsbinnen van VW, zullen twee wed strijden van hun club moeten overslaan. Prins als gevolg van het gebeurde m de wedstrijd Rapid JC-Ajax toen hij uit het veld gestuurd is, Teeuwen, om dat hij een speler van PSV op weg naar de kleedkamer heeft bedreigd. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 29 april Ajax weet zondagavond of het een opvolger heelt voor Vic Buckingham de trainer die per 1 juni naar Engeland terugkeert, kandidaat voor de vacante functie is de vroegere speler van Tottenham, Spurgeon, 28 jaar oud. Hij is Ajax aan bevolen door de Engelse voetbalbond en vertoeft momenteel met zijn echt genote voor enkele proeftrainingen en voor oriënterende gesprekken in Am sterdam. Zondagavond zal de beslissing vallen of Spurgeon en Ajax een con tract sluiten. DEN HAAG, 29 april De drasti sche beperking van de ongesubsidieer de woningbouw heeft ernstige gevolgen voor de goede voortgang van de parti culiere woningbouw. Veel plannen, die in voorbereiding zjjn of reeds bij de gemeenten zijn ingediend, kunnen nu niet meer worden uitgevoerd. Dit werkt kosten verhelend en veroorzaakt ern stige stagnatie in de produktie van de individuele bouwondernemingen. Dit heeft de bond van bouwonderne mers in een brief aan de leden van de Tweede Kamer medegedeeld. Het bestuur schrijft, dat de nu geno men maatregelen dé organisatie in ern stige mate hebben verontrust en teleur gesteld. De nieuwe richtlijnen zijn in strijd met het in 1959 aangekondigde regeringsbeleid en tasten de bestaande behoefte in ernstige mate aan, zo ver klaart het bestuur verder. Het vindt het onbegrijpelijk dat juist in de sector van de bouwnijverheid, waar het in de eer ste plaats dient te gaan om een zo snel mogelijke opheffing van de tekor ten, de produktie op deze wijze aan banden wordt gelegd. De getroffen maatregelen belemme ren de woningvoorziening, met name ten behoeve van de middengroepen en verstoren op nieuw de continuïteit in de particuliere woningproduktie, aldus de ze brief. Van de tweezetten, die we in deze rubriek opnemen, zijn no. 210 cn no 212 niet ingewikkeld. De eerste, be perkt van inhoud, verrast door de wis selende torenzetten in het mat. No. 212 rijker van afwisseling, verheft zich met boven het normale. De meeste waarde ring hebben we voor no. 211. Hier staan sleutelzet en varianteninhoud op 'n hoger peil. No 212. J. Savournin. South African chess player maart 1961. Mat in twee zetten Wit: Kb5, Db4, Lc8-h2. Pdl. Zwart: Kd5, Te8, La2-h8; pion d6. No. 210. Jac. Haring, Den Haag Eerste plaatsing mat in 2 zetten. Correctie no. 207. Het zwarte paard moet op d3 staan. Dat is uit bijgaande oplossing ook ai te leiden. Probleemoplossingen. No. 203. A. Gooderson. Opl. 1. Pb5-c3 dreiging 2. Da5-c5 mat. No. 204. J. Haring. Opl. 1. g5-g8, cb6- 2. Tdd enz. c7-c5 2. Tbf4 enz. 1 c7-c6 2. Tbd4 enz. 1edS: 2. Pe7 enz. 1. fg6: 2. Te6t enz. Mededelingen betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid. Huize St. Bernardus. Sassenhehn. Correspondentie: H. B. te V. In een zelfmat wordt niet zwart doch wit matgezet. No. 211. G. Brogi To mat. januari 1961 mat in 2 zetten. Probleem voor geoefende oplossers. Prnhipprvt No. 4025 van W. Lente te Koudekerke. No. 665 van A v Wingerden te S nen ingezonden worVn>it1,viSSi"gen kun- Wit begint er. wint; oplossingen van aan B H M Stevcjü i 1 a4?' nummers 663 en 656 kunnen tegelijk Heemstede'. Stevens' E'kenlaan 36. ingezonden worden tot 15 mei al Oplossing van No. 4013 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. „sPeeIt naar: 49-44, 38-32. 28-22. 13. 4, 36, z49, 32, 38 en wint. Een niet onverdienstelijk vraagstukje waarin tijdens de ontleding de meer- siagregel verrassend is toegepast. HET PARTIJSPEL De sympathieke Haarlemmer Wim de Jong heeft de mogelijkheid waarop in de vorige rubriek gedoeld werd, toch weer gerealiseerd en beslag gelegd od de nationale titel. In de derde ronde van dit toernooi speelde B. Wiggers uit Enschede met wit tegen L. Anderson uit Goes een heel Interessante partij; voor liefheb bers van de Hekstelling om van te smullen, men zie maar eens, 1. 31-26 19-23:2. 37-31 14-19 3. 41-37 10-14; 4. 34-30 20-25; 5. 46-41 25x34- 6 39X30 18-22; 7 44-39 13-18? dit is 'wit uitdagen om de hekstelling te nemen, een uitdaging dit wit in dit stadium niet mag weigeren. 8. 50-44 8-13- 9 32-28 23X32; 10. 38x27 19-23; zwért ver trouwde er wellicht op later wel met L°Lr7eeel J°S ,te kunnen komen doch hh speelde daartoe niet sterk genoeg en iT'fó" ff ,1,? bedrogen uit. 11. 30-25 14-19, 12. 33-29 23x34: 13. 39x30 5-10: Oplossing van No. 661 van A. A. Polman te Bussum. Wit wint dit fraaie stukje door 22-28, 22x44, 50x39, 16x27, 23-19. 14x23, 29x7, 20x40, 26-21 25x43, 21x3, 1x12, 3x8 en wint. Een heel leuk probleempje met ver rassende ontleding, vooral de sleutel- zet is een openbaring. 14. 40-34 2-8; 15. 42-38 10-14; door 9-14 had zwart vrij zeker weer los kunnen komen 16 44-40 19-23; 17. 34-29 natuur lijk! 23x34; 18. 30x39 13-19; 19. 40-34 6-13; 20. 47-42 15-20; 21. 34-30 1.9-23 22. 39-33 14-19; 23. 25x14 19x10: 24. 30-25 wit bezet natuurlijk steeds dit belang rijke steunpuntl 10-14; 25 35-30 14-19; 26 33-29 23x34 27. 30x39 9-14; 28. 39-34 19-23 29. 34-30 3-9; 30. 38-33 23-28; 31. 43-39 14-19 32. 30-24 19x30; 33. 25x34 9-14; 34. 34-30 14-20; 35. 45-40 4-9; 36. 40-34 9-14; 37. 42-38 13-19; 38. 30-25 20-24; 39 34-29 24-30; hier zou 16-21, 29x9, 21x34. 33-29 en dam halen ook tot winst geleid hebben. 40. 25x34 14-20; 41. 48-43 19-23; 42. 49-44 20-25; 43, 29-24 en zwart kan al zijn stukken opgeven. Merkwaardig is dat de gehele zwarte korte vleugel niet in het spel geweest is. We hebben zo het vermoeden dat de Zeewse candidaat zulks een spel letje in dergelijke toernooien wel niet meer spelen zal. (Advertentie) LAJOS TICHY KAROLY SANDOR JANOS CÖRÖCS FLÓRIAN ALBERT MATt FENYVES1 lo* deze vjjf prominenten hoopt La- Sr aroti, de coach van het Hongaar- voetbalelftal, de voorhoede te vor- ijg 1^'e morgen het Nederlands elftal •Htrj.V°et moet dwarszetten in de wed- kaO ,v°or het toernooi om het wereld lik P'oenschap. Hoopt, inderdaad, want he), °ngaarse coach was enigszins som- Vv?!Stemd over de kans of de mid- °0r Albert kan meespelen, toen hij ler^avond met de Hongaarse voetbal- (Vt,,. .op Schiphol landde en daar begroet ^hd ^°°r Elek Schwartz, zijn Neder- oo'lega, en de secretaris-pen- L fester van de KNVB, de heer *btl 'Unt- Albert is, zo verklaarde Ba- |j n'J| geblesseerd in een lies. ^4ik°^'s Prognose? „Ik ben met een sPel al tevreden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 15