Vijftien nieuwe W.W.-stations I De smulkabouters -de bakker klein worden- E Fraaie Alfa-parade E Kleintjes" uit Amerika ANTWERPEN kleding Belg Uit geen auto Sterker In Wassenaar Engelsen zijn erg boos Eerste Morris Denen zijn gevonden streng j Jan Klaassen ivil pierewaaien LANDELIJKE I Ster NA HET SUCCES VAN DE „PAUWMOLEN" ZO REDEN ZIJ! I OM NOG MEER TE KUNNEN SNOEPEN 0S fmr ZATERDAG 29 APRIL 1961 WMWM ie ofMi&mo) n mmmmrnm WMmmmm I I' Daarom was het in zijn winkel ook altijd erg druk. Er waren altijd wel mensen die een beetje feest had den. En waar feest is horen taartjes. En taartjes horei lekker te zijn. Dus gingen ze naar Bakker Biskwie, want zo heette hij. Dobbelstenen Zeemuseum in Parijs es®»: XVAWV •Mv.'.v.v •.VAVAV.W.V.' .W.VAW.' Hoe zuinig men met een bepaalde auto onder nagenoeg normale om standigheden kan rij den, blijkt uit de resultaten van de Vijfde Caltex Per formance Test. De auto's reden in totaal 2243 kilo meter, deels over vlakke weg, deels door bergterrein en deels door stadsverkeer. De strafliters, die aan de equipes werden toegekend bijvoorbeeld voor het te 'v Jaat arriveren bij een tijd- controle zijn in de cijfers verwerkt. De uitslag van de test samengesteld naar formules is reeds gepu bliceerd: deze cijfers geven uitsluitend de benzine-con- sumptie weer. [et eerste „nest" van de Wegenwacht, de „Pauwmolen" langs de snelweg Rotter dam—Den Haag, (zie foto), is in het eerste jaar van zijn bestaan oen groot succes gebleken. Ruim 12.000 maal werd van hieruit hulp geboden aan wegge- bruikers, die met panne langs de kant stonden en die, via de telefoontoestellen Jj™9s de weg, om assistentie vroegen. De A.N.W.B. wil nu nog vijftien andere stations tjten bouwen: het eerste daarvan zal, als daartoe vergunning wordt verleend, ver- oolen in vianen- De geslaagde proef met het permanente Wegenwacht-station heeft j.0'c m het buitenland grote belangstelling gewekt. Op de wereldverkeersconferen- jD' die van 21 tot 26 augustus a.s. in Washington wordt gehouden, zal een lijvig rap port worden uitgebracht over de Nederlandse ervaringen. Een succes bleken ook de Jfwfoonzuilen langs de snelwegen. Vooral op afgelegen weggedeelten werd van deze nogelijkheid druk gebruik gemaakt. Daarom is besloten ook de nieuwe Wegenwacht nesten te omgeven met om de twee kilometer geplaatste „praatpalen". ''""iiitiiiiiiimiiiiiiiiiuriiiiiiimininiiüüii hu minim iiiiiiiiiiiiiiiii ii iiiiiiiiiMiiiiiijiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiMi nun iiiiiiiiiiiiiiiMiii BMW 700 Citroen 2CV Renault Gordini Panhard Saab V.W. Simca Monaco Fiat 1200 Simca Etoile Volvo Amazon Borgward Isabella Opel Rekord Peugeot 403 Taunus 15 M. Vauxhall Victor Citroen ID 19 Ford Falcon Mercedes 220 SE Ford Zephyr Er komt geen Belgische auto: alle geruchten, welke dienaangaande o de laatste tijd de ron- 3® hebben gedaan, zijn in :{0rse taal ontzenuwd door "ef bestuur van de Belgi- Cne federatie van auto- en HwieUndustrie. „Het is on- yenkbaar," zo zegt de fe- 1 op 22,3 1 op 21,5 1 op 23,6 1 op 23,5 1 op 14,7 1 op 15,9 1 op 13,5 1 op 14,3 1 op 14,4 1 op 16,2 1 op 13,9 1 op 14,8 1 op 14,4 1 op 16,1 1 op 12,5 1 op 15,8 1 op 12,6 1 op 11,2 1 op 10,4 de ratie, „dat alleen uit na- De motorinhoud is toegeno men van 948 cc tot 1147 cc. Voorts is het model voor zien van witte bumpers aan voor- en achterzijde. Een nieuwe versnellingsbak met dichter hij elkaar liggende versnellingen en een hogere achterasverhouding (4.1 op 1) draagt er toe bij de nieu we Triumph tot een snelle wagen te maken. Het in strumentenbord is bekleed met gepolijst hout op ge perst plastic. De zetels voorin kunnen in 72 ver schillende standen worden versteld. '°nale trots een Belgische 'uto zou worden gecreëerd "Phet moment, waarop z.u'h, meer dan ooit tevo- ,'n. onmetelijke concentra- 'lps in de internationale jltomobielindüstrie vor- Vren." Jn het rapport wijst het federatiebestuur op de z moeilijkheden, die elfs autofabrieken van we- etanaam ondervinden. „Om .en auto-industrie rendabel maken," zo wordt ge- 'd, „zou de verkoop van WO 00 tot 25.000 eenheden P?T jaar verzekerd moeten *Vn." en sterkere motor is het voornaamste ken merk van de zojuist geïntroduceerde nieu- Triumph Herald 1200. '""Illlliilin lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIII PIETRO BON1N1 •leermeester van de prins. ond het gazon van het buitengoed Oud-Clin- gendaal in Wassenaar stond eind vorige ij*ek een unieke verzame- hPï „raspaarden" bijeen: de j^uwe collectie Alfa Ro- t ®°'s, hier door de Impor- Ur Louwman en Parqui in *fade opgesteld voor een r select gezelschap aspi- "h'-kopers. „Een van de interessantste jaBens was zonder twiifel jj® voor het eerst in beierland getoonde Alfa 'aineo 2000 Sprint, een -rHike automobiel, die is De Engelsen zijn boos over een onlangs ver schenen persbericht, waarin staat, dat in Londen (Franse) Dauphines als taxies zouden worden ingezet. Elk land is nu een maal trots op de eigen na tionale automobielindustrie en de Engelsen protesteer den ditmaal zè heftig, als reden de Dauphines letter lijk over de (lange) tenen van de Londenaren. „Ze worden niet gebruikt als taxies, maar als huur-auto's, dat is heel iets anders", zo luidde het commentaar. bedoeld als combinatie van race-wagen en tourwagen. Wie te kennen gaf, dat hij wel interesse had voor deze auto (prijs ruim 25 mille), werd inet een zwierig ge baar uitgenodigd in te stap pen. De kleine, maar uiterst vitale chef-instructeur van Alfa, de heer Pietro Bonini, was gaarne bereid de van energie tintelende machine te demonstreren. Binnen de stadsgrenzen sukkelde de auto dan (in de vierde ver snelling, dat kan) gedwee voort in de file, maar op de buitenweg braken de 133 paardekrachten opgewekt los, terwjjl Pietro, bü een snelheid van omstreeks 170 kilometer per uur, blij de handen in de lucht stak om te laten zien, dat de wagen ook dan feilloos op de weg blijft liggen. Hij kan het zich overigens wel veroorloven, deze stunt- tjes, want Pietro Bonini werkt al 45 jaar bij Alfa Romeo: voor de oorlog gaf hij prins Bernhard instruc tie toen deze een nieuwe Alfa had gekocht en ook koning Michael van Roe menië heeft van hem de geheimen van de Alfa ge leerd. Pietro heeft nu de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, maar hij rijdt nog als een jonge kerel. Hij be heerst de auto volkomen, terwijl hij vertelt over zijn leven: het verschrikkelijke ongeluk in 1933, zijn om zwervingen over de gehele wereld, zijn liefde voor de Alfa's. Vitaal babbelen^ brengt hij de auto weer terug naar het park. Auto en coureur blijven daar lummelend staan wachten op de volgende rit. Want ze horen niet hier, maar op de weg. Daar zijn ze beiden voor geboren. T-* innenkort zullen ze hier op de weg verschijnen, drie nieuwe grote kleintjesuit Amerika, die ginds als U „compact car" zijn bedoeld, maar die in Europa al- tijd nog een respectabele indruk maken. Bovenste foto toont de nieuwe kleine Oldsmobile. De wagen is 4,78 meter lang en 1,82 meter hoog. Een 3,5 liter motor levert een vermogen van 157 p.k. Zowel het cy- linderbiok als de cylinderkoppen en de zuigers zijn van I aluminium, zodat de complete motor slechts 159 kg iveegt. De middelste foto toont de nieuwe „compact" van I Buick, die eveneens is uitgerust met een aluminium cy- linderbiok. Lengte en breedte van de Buick zijn gelijk aan die van de Oldsmobile. De Buick is echter 48 cm lager i (1,34 hoog). m Op de onderste foto de Pont.ac „Tempest met als be- langrijkste nieuwigheid, dat de motor voorin, en de vt*:- snellingsbak achterin is geplaatst. De krachtoverbrenging 'geschiedt door middel van een flexibele as van 1,5 cm diameter. Doordat de as naar beneden buigt, komt de 3 transmissietunnel in het interieur practisch te vervallen. Een 3,2 liter motor (4 cyl.) geeft de wagen een topsnel- 3 beid van 145 km. per uur. De wagens zijn voor Ameri- kanen betrekkelijk sober uitgevoerd: de voorruiten zijn 3 panoramisch, zonder de vroeger gebruikelijke „elle- 2 bogen". niiHiiiiiiiinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuu i be 'h Urleuwe Alfa Romeo 2001} Sprint, die de vorige week V)o„ assenaar werd getoond, is een ruime vier-persoons- 9en voor gefortuneerde liefhebbers, want de prijs bedraagt ruim 25.000 gulden. Bezitters van oude Mor- risjes hebben de afge lopen weken met spanning naar het motornummer van hun wa gen gezocht, toen bekend werd dat de Engelse Morris- fabriek een splinternieuwe wagen aanbood in ruil voor de eerste Morris Minor, die in 1948 van de band liep. Deze „ruil" werd aangebo den toen de miljoenste Mor ris Minor bij de BMC van de band liep. Uit alle hoe ken van de wereld kwamen brieven binnen over de „ware" Minor: de enige ech te „stamvader" van de Mor ris-wagens bleek echter eigendom te zijn van mr C. Swift, vrachtwagenchauf feur in Sheffield. Beide par tijen zijn nu gelukkig: mr. Swift rijdt trots rond in zijri nieuwe auto en de BMC laat het oude karretje opknap pen om het als pronkstuk te exposeren. Nederlanders die per auto naar Dene marken gaan, moeten er rekening mee hou den dat de Deense politie mannen geen genade ken nen. Onlajigs hebben de agenten instructir gekre gen, zeer streng op te tre den en geen onderscheid te maken tussen landgenoten en buitenlanders. Bij over tredingen worden hoge boe tes opgelegd het bedrag wordt o.m. bepaald naar de inanciële draagkracht van de overtreder. Ook wanneer de overtreding van de ver- keersvoorschriften geen on geval tot gevolg heeft, kan men rekenen op enkele honderden Deense kronen boete (een kroon is onge veer 52 cent). Zeer gevoelig is de politie wanneer het gaat om overschrijding van de doorlopende witte as- streep op het midden van de weg. Er was eens een bakker, die heel lekkere taartjes bakken kon. Nu waren er eens drie heel dikke ka boutertjes in de stad. Ze hadden bolle wangetjes en ronde buikjes. En heel slechte tandjes hadden ze ook. Het wa ren smulkabouters, die niets liever de den dan snoepen. Bij de winkel van bakker Biskwie ble ven ze stilstaan en haalden hun neusjes op. Ik ruik room, zei het eerste kabou tertje. Ik ruik vanille, zei het tweede. En ik ruik chocolade, zei nummertje drie. Op hun tenen slopen ze naar bin nen en verstopten zich achter een van de toonbanken. Maar 's middags, toen de winkel een uurtje gesloten werd, om dat de bakker en de winkeljuffrouwen moesten eten, kwamen ze tevoorschijn. Ze namen een likje van alle roomsoe zen. Ze beten een stukje uit alle appel flappen. En ze knabbelden wat aan de boterkoekjes. Het smaakte ze allemaal even fijn. De drie dikke smulkabouter- tjes hadden nog nooit zulke lekkere din gen geproefd en dat wil wat zeggen. Daarom zeiden ze tegen elkaar: we moesten die bakker Biskwie voor ons zelf hebben, zodat hij üe hele dag taart jes en appelflappen en boterkoekjes voor ons zou kunnen bakken. Dan zou den we nog eens een goed leventje krij gen. Als dat maar kon, zei het oudste srnul- kaboutertje. Maar bakker Biskwie is veel te groot voor ons kleine huisje on der de grond. En in ons piepkleine keu kentje past hü nog niet eens. Konden we van die grote bakker maar een klein bakkertje maken, zei het tweede smul- kaboutertje. En het kleinste kaboutertje, dat ook liet slimste was, zei: laten we In de loop der tjjden is Antwerpen (België) uitgegroeid tot een wereldstad. De eerste nederzetting bestond uit boe ren van Frankische oorsprong. Zoals el ders ontwikkeldetzich ook hier de grond- adel die kastelen en burchten bouwde en van daaruit de omringende land streek beheerste. Soortgelijk kasteel zal ook al spoedig, zi1 het niet vóór de 7e eeuw, aan de Schelde-oever zijn opgericht geworden. Volgens de legende werd het op een ge geven ogenblik bewoond door Antigoon, de reus, die de held Brabo in een lijf gevecht neervelde en het hoofd en de hand afhieuw. Uit dit vermeende wa penfeit is lange tijd een ingebeelde ver klaring afgeleid geworden voor de „Het Steen", thans scheepvaartkundig museum. naam van de stad zelf. De aannemelük- ste betekenis van de naam Antwerpen zal wel deze zijn die zich zo goed aan de aardrijkskundige ligging aanpast. In het Middelnederlands beduidde het woord „antwerp", samengesteld uit ,,and", d.w.z. tegen on ,,werp" van wer pen, een tegen liet water opgewor pen d\jk (vgl. werf). In de aanvang van de 9e eeuw werd het Antwerps kasteel door de Noor mannen vernield. De verwoeste burcht werd in de 11e eeuw heropgebouwd. De fundamenten van het huidige Steen dag tekenen van rond 1200. Is Antwerpen in de vroege Middel eeuwen nog een primitieve landbouwge- meenschap, spoedig wordt de omgeving van de burcht een pleisterplaats voor kruisende kooplieden. Tot in de 15e eeuw bleef het han delsverkeer te Antwerpen meer bere kend op de plaatselijke behoeften dan op het internationaal verkeer. Na het verval van Brugge kwam Ant werpen tot bloei. Nog vóór het begin der 16e eeuw zijn hier de grondvesten van St. Jacobs aan gelegd, verrijst er de Lieve-Vrouwento- ren, is het Vleeshuis verbouwd en het Steen. In 1565 werd het nieuwe stadhuis ingewijd. Schilders als Quinten Matsijs, Joa chim Patinir, Jan Gossaert, Maarten de Vos, Floris Pourbus en Piter Brueg hel gaan Pieter-Pauwel Rubens vóór. De 17e eeuw wordt de eeuw van Ru bens en zijn volgelingen: Van Dijck, Segheren Schut, Van Tulden, Snijders, Quellien, Jordaens, Brouwers en Teniers. Ook Plantijn had zijn geslacht te Antwer pen gevestigd. Antwerpen werd herhaaldelijk door vreemde bezettingen geteisterd. Op de Spanjaarden volgden de Oostenrijkers, op de Oostenrijkers de Fransen. Roemrijke of bewogen tijdvakken al deze eeuwen hebben hun stempel ge drukt op het hart van Antwerpen op kerken, gildehuizen en patriciërs woningen. De toren van de kathedraal te Antwerpen met op de voorgrond een gedeelte (bovenstuk) van de fraai gebeeldhouwde „handwerper" fontijn op de Grote Markt aldaar. aan Timmetje Tovenaar een krimp- drankje vragen. Daarmee kun Je iemand die groot is klein toveren. En dan zl)n we, waar we wezen willen. Zo hard ze met hun dikke, bolle buikje konden lopen, gingen ze naar hun on deraardse rijk terug en vroegen aan Timmetje Tovenaar een krimp-drankje. Timmetje Tovenaar wou dat zomaar nog niet geven. HU was zuinig op zijn toverdrankjes en hü moest eerst we ten, waarvoor ze het gebruiken wilden. Voor um... zei de oudste smulkabouter. Voor umum, zei de tweede smul kabouter. Maar het derde smulkabou- tertje, dat ook 't stoutste was, zei: als we de boze wolf tegen komen, wil die ons misschien wel opeten. Wij zijn een lekker hapje, zie je. Maar dan geven we hem het krimpdrankje in, zodat hü klein wordt en ons geen kwaad meer doen kan. Daar zit wel wat in, zei Timmetje Tovenaar. Maar denk erom, je mag het alleen maar doen, als hij jullie echt op wil eten. Toen gaf hij hun een flesje met krimpdrank en de drie smulkabou- tertjes vertrokken weer. Die avond zat bakker Biskwie de krant te lezen. Op de tafel stond een kopje koffie. Onhoorbaar, op het puntje van hun tenen, kwamen de drie kabou tertjes binnengeslopen en goten het flesje van Timmetje Tovenaar leeg in de koffie. Toen kropen ze onder de ta»- fel en wachtten af, wat er gebeuren zou. Ze hoefden niet lang te wachten. Bak ker Biskwie had dorst, hU dronk zijn koffie uit en meteen werd hij heel, heel klein. Help, help, riep de bakker verschrikt. Toen kwamen de drie smulkabouters onder de tafel vandaan, klopten hem op zijn rug en zeiden: kom maar met ons mee bakkertje. Wt) hebben een mooi keukentje, waar je heerlijk zult kunnen bakken. Bakkertje Biskwie was zo ver baasd, dat htj zich door de drie dikke mannetjes mee liet nemen naar het on deraardse huisje, waar ze woonden. In het keukentje stonden alle spulletjes voor he: bakken al klaar. Meel, room, boter, eieren, chocolade en vanillesui ker. Ba» hertje, zeiden de kaboutertjes, maak nu maar alle lekkere dingen, die je kent, voor ons klaar, dan zullen we heel goed voor je zorgen en we zullen het samen heel gezellig hebben. Maar ik wil naar mijn eigen winkel terug, zei bakkertje Biskwie. Ik wil weer groot zijn en voor mijn eigen klan ten roomsoezen en appelflappen bakken. En lekkere boterkoekjes. Dat zal niet gaan, zeiden de drie smulkaboutertjes en toen gingen ze een dutje doen om honger te krügen voor straks. Maar dat arme bakkertje was zó verdrietig, dat hij dikke tranen huilde. De tranen rol den in het deeg en het werd helemaal slap en zout. Zo kwam het dat de taartjes allemaal mislukten. En de koekjes brandden aan, omdat hij tel kens zijn zakdoek moest pakken om zpn neus te snuiten. Het was niet veel bij zonders, wat de drie smulkabouters kre gen. Die waren lekkerder dingen ge wend. Ze hoopten maar dat het veran deren zou, als bakker Biskwie een beetje van de schrik bekomen was. Maar in- laats van beter werd het steeds erger. akker Biskwie kon het helemaal niet uithouden in dat keukentje onder de grond. Zijn tranen werden steeds dik ker en zouter en alsmaar vaker had hü zijn zakdoek nodig. Toen zetten de drie smulkaboutertjes hem buiten de deur, want aan een bakkertje dat mislukte taartjes bakte, hadden ze niets. Huilend dwaalde bakkertje Biskwie door het onderaardse kabouterrük. Daar kwam hü Timmetje de Tovenaar tegen. Waarom huil je" vroeg Timmetje, die graag alle verdriet wegtoverde. Omdat ik klein ben, zei het bakkertje. Maar ik ben ook klein en ik huil er niet om, zei Timmetje. Toen vertelde de bakker, dat hü altüd groot was geweest, maar dat hü plotseling helemaal in elkaar ge schrompeld was. Hü vertelde ook van de drie smulkabouters. die hem hadden meegenomen. Aha, zei Timmetje de Tovenaar boos. Daar heb ik ze gesnapt. Ze hebben het krimpdrankje natuurlyk voor dit bak kertje gebruikt. Kom maar met me mee, dan zal ik je helpen. Timmetje de tovenaar gaf bakker Biskwie toen een groeipil te eten. Bakker Biskwie had nauwelüks tijd om de tovenaar te be danken, want hü moest hals over kop maken, dat hü boven de grond kwam, omdat hü meteen begon te groeien. Vijf minuutjes later was hü weer even groot als eerst. Maar nu de drie smulkaboutertjes' Timmetje Tovenaar ging dadelijk naar se toe en gaf ze alle drie met zijn to verstokje een tikje op hun neus. Vanaf dat ogenblik waren het geen smulka bouters meer. Ze hadden geen zin meer in lekkere dingen en lustten alleen noe maar roggebrood met suiker. Nooit aten ze nog taartjes of koekjes of ap pelflappen. Elke dag werden ze een beetje magerder. En van hun bolle buikjes bleef mets meer over. Het was wel een grote straf voor de drie kaboutertjes. Nooit konden ze nog een taartje door hun keel krügen, zelfs niet. Maar hun slechte tandjes hadden ze nog altüd. Ze moesten zeven weken lang naar de ka boutertandarts lopen, om die weer een beetje in orde te krügen. Bakker Bis kwie was intussen allang weer terug in zpn winkel, waar het gelukkig nog even druk als vroeger was. Want altüd wa ren er mensen die een beetje feest had den. En bij feest horen taartjes. Taart jes horen lekker te zijn. En lekkere taartjes... die kun je krügen bü bakker Biskwie! LEA SMULDERS. Het spelen met dobbelstenen is meer dan drieduizend jaar oud- Dat kleine, onooglüke vierkante blokje met zes gelüke vlakken is uitgevonden gedu rende het beleg van Troje door de Griek Palamedes, om de krügslieden in hun vrüe tijd aangenaam bezig te houden. Van de Grieken leerden de Romeinen het dobbelspel en van dezen heeft het zich weer over de gehele wereld ver spreid. Als Katrijntje zit te naaien gaat Jan Klaassen pierewaaien. T ,,'t Is hier stil zeg" zucht Katrijn. „Hé, waar zou Jan Klaassen zijn?" Och Katrijntje, blijf toch naaien. Jantje is aan 't pierewaaien. „Foei toch!" zegt Katrijn ontsteld. „Pierewaaien van mijn geld. Maar ik zal die rakker vinden. Kijk, daar loopt hij met z'n vrinden. Jantje, geef de centen hier". „Vrou\a, ik wil een potje bier". „Voor je broekje! Op je jopper! Pats! Hier is de matteklopper". „Au, ik zal gehoorzaam zijn. Au, hier is de beurs Katrijn". „Zo, dat is je ook geraaien. Nu kan ik weer rustig naaien. En jij komt onmid'lijk mee. Dan zet ik een potje thee. Zeg, Jan Klaassen, luister even. He, waar is hij nu gebleven?" Kijk eens in je port'monee. Die is leeg, owee, owee! Jantje heeft het geld. genomen. O, wie had dat kunnen dromen. Ja, dat is nu juist de grap. Jan is met het geld op stap. Kom Katrijntje, ga maar naaien. Jan is aan het pierewaaien. VERA WITTE. Chester, aan de grens tussen Enge land en Noord-Wales, is een stad van poorten. Als de bezoeker een van de grote poorten in de oude stadsmuren passeert, wordt hij teruggevoerd naar het verleden, naar een drukke rumoe rige marktplaats uit het Engeland van de middeleeuwen. De Romeinen ontworpen het straten plan en de hedendaagse bezoeker, die binnen de muren door de vier hoofd straten wandelt, loopt op de fundamen ten van de wegen welke Romeinse in genieurs aanlegden, bü'na tweeduizend jaar geleden. Aan de middeleeuwen heeft Chester echter de „Rows" te danken, die het meest kenmerkende architectonische beeld van de stad vormen. De „Rows" bestaan uit een dubbele rü winkels éën rij op__straathoogte en één rü langs een galerü op de eerste verdiepingen der huizen. Een galerü, die overdekt is door de tweede verdiepingen van de gebouwen. Over het ontstaan van de „Rows" is niet veel bekend, maar wat ook de re den voor de bouw geweest mag zün, zü verschaffen de voetgangers van Je twintigste eeuw een overdekte wande;' gang, die een verbinding vormt met c&» meeste belangrüke winkels. Een vluchtige terugblik op de ge schiedenis van Chester toont aan dal deze drukke stad aanspraak kan makt-.i op een glorieus verleden. Byna tweeduizend jaar geleden koos het Twintigste Romeinse Legioen de plaats uit om als vesting te dienen. Tü- dens de middeleeuwen breidde de stad zich uit, eerst als havenplaats en later, na het geleidelük verzanden van de Dee, als marktplaats Chester bezit een mooie kathedraal; deze was vroegef een Benedictünse stichting en veel is nog bewaard geble ven van de kloostergebouwen koele kruisgangen, tuinen en een fraaie refter met de oorspronkelüke muur-kansel, vanwaar een monnik voorlas tüdens de maaltijden. Hier is nu een stad, omgeven door Romeinse muren, en binnen die muren vele oude gebouwen van grote schoon heid, met alles echter wat een modern vaeantieoord te bieden heeft. Hier is de „geboortegrond" van de wereldbe roemde Cheshire kaas. En daar de stad in het hart vah een van Groot-Brittan- nië's beste landbouwdistricten ligt, ver schaft het omringende landbouwgebied eerste klas boter, melk, eieren, vruch ten en groenten. In het hoge noorden van Europa be staan nog talrijke gewoonten en gebrui ken welke reeds eeuwenlang onveran derd werden bewaard en in ere gehou den. Doch vooral de schilderachtige landelüke kleding draagt het kenmerk van ver afgelegen streken. De bruids tooi is echter wel bijzonder fraai en kostbaar. De kleding, zowel als de rük- versierde bruidskap zün een wonder van kunstig en smaakvol handwerk, wel ke bij de andere huwelüksherinnerin- geu worden bewaard en nog dikwijls, bij voorkomende gelegenheden door fami lieleden en vrienden worden bewonderd en geprezen. In Parijs is kort geleden een zeemu seum geopend, waarin allerlei exotische wezens uit zeeën uit alle delen van de wereld bijeen gebracht zün, zoals de Chinese paradijs-vis, de neon-vis uit Brazilië, de Indische Danjos enz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 17