De hopten arm van kapitein Danj op Stilte wens van Al INBREUK OP DISCIPLINE IN ALGERIJE BESPOEDIGT TIJDSTIP VAN OPHEFFING E' N s Inenting B tegen kinderverlamming CAMPARI Macmillan pleegt overleg met oppositie over de zaak-Blake I Moed verspild in verloren zaak Goese ambtenaar staat terecht maatregelen aan boord van schepen Nog geen officieel onderzoek Museumstadje Zuiderzeemuseum Meer veiligheids' V B in VRIJDAG 5 MEI 1961 PAGINA 9 4 (Van een redacteur) Sedert de mislukking van de militaire putsch in Algerije is er opnieuw, en nu meer aan tevoren, sprake van een al gehele ontbinding van het Franse Vreemdelingenlegioen. In op bracht van de minister voor de strijdkrachten, Messmer, is het beroemde Eerste Regiment Pa- fachutisten reeds opgeheven. In teder geval is er nu een crisis van ^ertrouwen ontstaan rond een de merkwaardigste restanten van de krijgsgeschiedenis der ne- |ehtiende eeuw. Om het Vreem- belingenlegioen zijn tal van ro mantische legenden geweven. Er s aen hele „Beau Geste" en „Beau abreur"-literatuur ontstaan, waarvan de filmrechten gretig jttrek hebben gevonden. Hoe mkwijls zijn mannen als Ronald °leman en Gary Cooper niet de '°estijn ingereden, de ondergaan- ,e zon tegemoet? De uiteenlopen- rf .^otieven, die Duitsers, Polen, alianen, Russen en Nederlanders bm maar een paar nationalitei- lt 11 te noemen) vergetelheid of ^schutting deden zoeken in ranse krijgsdienst smeekten als et ware om een dramatische be deling. Ook de ijzeren disci- l 'be van het Franse kader, de G|dendaden van naamloze légion- \vlres. en hun ontberingen in br?eV^'l'n en oerwoud zijn in de ten n en ^hms breed uitgeme- hij!' ^eel mIbder aandacht heeft s gekregen, dat de militaire ]e;c.essen van het Vreemdelingen- dip10611 dikwijls zijn behaald in d hst van een verloren zaak en seh voorthestaan van zo'n ware huurlingen wrevel wekte Vrankrijks bondgenoten en ge- bij de j?°tens van onbehagen aLse bevolking. Chrf^en. Bij Poliobestrijding geen IJzeren Gordijn V erschrijvingprakiijken aan de kaak gesteld Duyvis weer 10 pet bitter l'aperitivo Zó uit het zonnige Italië. goed gekoeld. Puur of met soda-water of in cocktails De dagen van het Paradij^ V R E E M D E LI G E N L E GIO E N zijn haast geteld ^let Vreemdelingenlegioen heeft altijd een belangrijke rol gespeeld bij de manoeuvres van het Franse leger in Noord-Afrika, de Landmansbank te Kopenhagen een poos als officier b(j het Legioen in Marokko gediend. Tot het hogere kader hebben de buitenlandse légionnaires zelden toe gang gehad. De promotiekansen zijn dus gering. Ook de betaling is niet overdadig. Louis Philippe bepaalde het daggeld van een gemeen soldaat destijds op één sou. Heel langzaam is dat bedrag verhoogd. By het uit breken van de Eerste Wereldoorlog was het pas op vijf sous gekomen. Maar als veilig asyl is het Legioen onbetaalbaar voor menigeen, die el ders de grond onder de voeten voelde branden. De kleding van de légionnaires is in de loop der töden sterk veranderd. De blauwe tuniek met groene uitmonste ring en de rode pantalon hebben plaats gemaakt voor uniformen naar Ameri kaans model. De onpraktische witte képi, waaraan het Legioen zijn bijnaam „les Képis blancs" ontleende, is ver vangen door een gewone képi met witte band. De légionnaire kan niet gedwon gen worden tegen zyn eigen landslieden te strijden, maar overigens wordt er absolute gehoorzaamheid van hem ge- eist. De onderofficier krijgt pas na zes jaar dienst toestemming te trouwen, de gewone soldaat na twaalf jaar. De uiterst zware dienst in een door gaans warm klimaat en hot gebrek aan ontspanning zijn menig lid van het Vreemdelingenlegioen te zwaar ge weest. Aanvallen van vertwijfeling, de beruchte „cafard", moeten dikwijls zyn voorgekomen. Door sommige schryvers Is het Legioen wel „Ie ciel du cafard", het paradijs van de tropen kolder, genoemd. Niet alleen in onrus tige tijden is de dienst van de légion naires zwaar geweest. In vredestijd moesten ze wegen aanleggen en forten bouwen. Zy waren meestal biy, als ze weer konden gaan vechten. Op een van «1e muren van het hoofd kwartier van het Legioen te Sidi-bel- Abbès (80 km boven Oran) staat een uitspraak van een van de vroegere bevelhebbers, generaal .de Négrier: „Gii moedige legionnaires, gU zijt sol daten om te sneuvelen en ik Rtuur u daarheen, waar men sneuvelt." bijl Vreemdelingenlegioen is in ci£L 1 1831 onder Louis Philippe offi- \vor-]t0P.?ericht: „Binnen het koninkryk ®en legioen van vreemdelingen het maar dit kan slechts buiten iVord«P0ndgebied van het koninkryk 'G8ioen gebruikt." Tevoren hadden al striirn9en van buitenlanders de Franse lngj0/Fa£hten versterkt (het Bataafse bis vi, b-v.). Aan deze voorgeschiede- ataiin>S *oe te schrijven, daf de ben ov,11'™ van het Vreemdelingenlegi- schepjanvankelyk naar landaard ge- Kevvorn waren. Dat is later anders {liden -n' Det waren revolutionaire 'ihgen ln Europa; er liepen veel bal- Moój eb avonturiers rond, die em- bbheHAc en- Frankryk, dat de moei- lirig verbonden aan de verove- sÜg A'ue pacificatie van Algerije, ern- geiler °-d onderschat, kon de hulp van Zucu? huurlingen best gebruiken V'.; ebben naar romantiek en avontuur tr)ani1r,„ln de lo°P dor jaren vele jonge- ^erVina doen besluiten zich by do ®ldf.n i?uroaus van bet Legioen te Jheep „.Maar de nadruk is vaak veel den. j0llgunst en een crimineel verle- Nden do jaren twintig was een be- cegiment van 2.000 man haast §ehej}aa' samengesteld uit Russen van rvnenin Wrangel. Prins Aage een neef van koning daa X, heeft na de krach van r zijn in de loop der tyden vele duizenden gesneuveld. Het begon in 1834 al met de stryd tegen Abd-el-Kader, de emir van Mas cara. Een jaar later werd het Legioen „afgestaan" aan Maria Cristina, regen tes van Spanje, voor de stryd tegen Don Carlos. De légionnaires vormden toen de beroemde „bandera". In Frankrijk zelf werd het Legioen vrijwel opnieuw opgericht. Er kwamen twee regimenten, die volgens een be paling uit het jaar 1847 in de slagorde „links van de Franse troepen en rechts van de Algerijnse tirailleurs" moesten staan. In de firimoorlog van 1854 heb ben deze regimenten zich danig ge weerd voor Sebastopol. Toen Mac-Ma- lion in juni 1859 hoorde, dat hij voor de slag van Magenta het Vreemdelin genlegioen aan zijn zijde kreeg, moet hij gezegd hebben: „Dan hebben we de overwinning in de zak." 30 april 1863 kwam Camerone, hét grote wapenfeit van het Legioen. Het speelde zich af in het kader van de heilloze poging van Napoléon III om Maximiliaan op de Mexicaanse troon te zetten. Op een gegeven ogenblik werden twee officieren en 62 légion naires onder kapitein Danjou, zelf een veteraan met een houten arm, in de grote boerdery Camerone be legerd door 2.000 Mexicaanse ruiters en infanteristen. Het Legioen verde digde zich hardnekkig. Drie mannen waren nog in leven, toen de laatste patronen waren afgevuurd. Deze drie voerden toen een charge uit met de bajonet. In 1892 is daar ter plaatse een gedenkteken opgericht. Overal waar légionnaires byeen zyn, wordt de 30 april gevierd, in Sidi-bel-Ab- bés wordt dan de houten arm van Danjou uit het museum gehaald en aan de troep getoond. Ieder jaar, behalve deze keer, nu de toekomst van het Legioen onzeker is. Juist dit grootste wapenfeit van het Legioen is een typisch voorbeeld van dapperheid, die werd verspild aan een verloren zaak. Zo is liet ook gegaan in de koloniale veldtochten van de Derde Republiek. In de Eerste Wereldoorlog heeft liet Vreemdelingenlegioen 53.000 nieuwelin gen aangeworven, die voor oen groot deel zijn gesneuveld op do slagvelden van Artois en Champagne. Het was toen, dat het Legioen het „Légion d'honneur" aan zyn vaandel kreeg ge hecht. Na de oorlog werd in 1821 te Sousse (Tunesië) het eerste regiment cavalerie gesticht. Het hele Legioen speelde ln die lüd een belangrijke rol by de pacificatie van Marokko. In de Tweede Wereldoorlog kreeg het Legioen weer een grote toeloop te ver werken. Ook verbannen Fransen na men dienst, zoals de graaf van Parys. In de bestandsconventie van 1940 eisten de nazi's, dat alle Duitsers uit het Legioen ontslagen zouden worden. Maar alleen zij, die dat zelf wensten, keerden terug. De splitsing, die in deze oorlog door het Franse leger trok, liet ook het Le gioen niet onberoerd. Er waren eigen- ïyk twee Legioenen, één dat tróuw bleef aan Vichy en één, dat de kant van De Gaulle koos. Zo heeft de 13de halve brigade, die zich reeds had onderscheiden in Narvik uitstekend werk gedaan in Oost-Afrika. Onder bevel van generaal Koenig en kolonel Amilakvari, een Georgische prins, nam deze eenheid deel aan de verovering van Massava in Eritrea. In Syrië kwam het tot gevechten met an dere legionnaires, die trouw waren ge bleven aan Vichy. De 13de halve bri gade heeft zich bijzonder geweerd in de slag bij Bir-Hakeim. Het „gaullistische" Legioen nam deel aan de veldtochten in Tunesië, Italië, Frankrijk en Duitsland. De Britse veldmaarschalk burg graaf Alanbrooke leerde deze man nen kennen tijdens de Noordafrikaan- se campagne tegen Rommel. In zyn memoires schrift hy daarover: „In de snel vallende avond, terwijl de sneeuwvlokken neerdaalden, zag ik iets, dat ik nooit zou vergeten. De prachtigste verzameling vechters, die ik ooit had gezien. Zy liepen met het hoofd opgeheven, of de wereld aan hen behoorde. Pezige, taaie mannen, die hun wapens droegen op een on navolgbare manier en marcheerden met volmaakte precisie. Zo verdwe nen in de duisternis en ik bleef achter met het plotselinge verlangen zo'n divisie onder mijn bevel te mogen hebben." Nauweiyks was de oorlog afgelopen, of het Legioen werd naar Indochina gestuurd. De samenstelling van de re gimenten had nu een aanzienlijke wij ziging ondergaan. Na de Eerste We- reledooi'log was er een groot aantal Wit-Russen in dienst: na 1939 nam het aantal Spaanse republikeinen sterk toe. Nu begon het Duitse element volledig te domineren. Duizenden SS-ers en le den van Rommels Afrika Korps kwa men bij het Vreemdelingenlegioen. Zij vormden op een gegeven ogenblik 70 procent van de totale sterkte. In het /erre Oosten is het Legioen de speerpunt van het expeditieleger geweest. Het heeft deelgenomen aan alle gevechten rond de Route Coloniale 4. Een heel bataljon parachutisten van hetzelfde regiment, dat thans ontbon den is, sneuvelde op zeven man na by een poging de hoofdmacht te ontzetten. Even hopeloos was de stryd om Dien Bien Phoe. In 1954 had het Legioen in Indochina 10.000 man verloren. De Duitse socialisten klaagden ten on rechte overigens dat er in Indochina meer Duitsers waren gesneuveld dan er Amerikanen waren gevallen in Ko- a Indochina kwam Algerije. Tot dusver zyn daar een kleine 1250 légionnaires gesneuveld in de strijd tegen het Nationale Be- vrydingsfront. Na november 1956 is er een kleine toeneming geweest van het aantal Hongaren in het Legioen. Maar nog altijd zijn de Duitsers in de meer derheid. Het satirische weekblad „Le canard enchainé" heeft daar dezer dagen nog inspiratie in gevonden voor een wrang grapje. Zondagavond 26 april j.l., toen het gevaar dreigde dat parachutisten uit Algerije in de buurt van Parijs zou den landen, wendde premier Debré zich via radio en televisie tot het Fran se volk met het verzoek in dat geval „en mas.se" naar de vliegvelden te gaan om er de soldaten in rechtstreek se gesprekken van te overtuigen, dat zij deerlijk misleid waren. Het blad fingeerde zo'n gesprek tussen een stel diep bewogen Fransen en een soldaat, die alleen maar Duits verstond Al eerder moet er een storm van verontwaardiging zijn opgestoken ln vele Franse gezinnen, toen de bladen op het hoogtepunt van de putsch meld den, dat dienstplichtigen in Algerije, die trouw aan De Gaulle wilden blijven, waren omsingeld door Duitstalige pa rachutisten. En het griezelige van de situatie was dat er met deze meedogenloze, onver schillige h uurkrijgers naar hartelust gemanipuleerd kon worden door Fran se officieren, die het zelfs na afloop van de putsch, toen zij gevankelijk wer den weggevoerd, Edith Piaf nazongen. „Non, je ne regrette rien." Intussen is lang niet overal de disci pline van het Legioen aangetast. Het Eerste Regiment, het oudste, dat de wacht houdt over het „Maison-Mère" te Sidi-bel-Abbès, heeft zelfs geen ogen blik gewankeld in zyn trouw en dat voorbeeld is door vele andere regimen ten gevolgd. Het Legioen, dat officieel de status "an „leger" heeft (met een eigen inspecteur-generaai), telt onge veer 25.000 man, verdeeld over vijf in- fanterieregimenten, de 13de halve bri gade, twee cavalerieregimenten, één parachutistenregiment, twee Sahara- compagnieën en één onafhankelijk ba taljon op Madagascar. Berichten over een totale liquidatie van het Legioen zijn niet onjuist, ze zyn alleen voorbarig. In de wet van Louis Philippe van 1831 staat, dat het Legioen niet in Frankryk zelf kan worden gebruikt. Die bepaling is later in zoverre gewyzigd, dat dat wel kan in tyd van nood. Maar naarmate steeds meer Franse koloniën zelfstandig wor den en in Frankrijk zelf orde en rust terugkeren, nadert automatisch de laatste dag van het „légion d'étran- gers". Ongelooflijk nauwgezet zijn de inspecties, die de légionnaires op hoogtijdagen en daar tussenin krijgen te verduren van hun officieren. (Advertentie) HOTEL REST AURAN1 JOU PASSAGE" OOk voor Uw vergaderingen van 550 personen in rustige sfeer. Den Haag - Teief. 070-639900 Passage 31 innenkort zal een gin worden be- ge maakt met de inen- enting tegen kiner verlamming van de kin deren die in 1960 zijn ge boren, terwyl de oudere kinderen die in de jaren daarvoor zijn ingeënt een herhaiingsinjectie kunnen krygen. Er zijn de laatste jaren geen epiedemietjes van enige betekenis in ons land geweest, maar dat wil niet zeggen dat onze waak zaamheid tegen deze besmettelyke ziekte mag verslappen. Pokken, een besmettelijke ziekte die in vroeger tijden periodiek ook in West Europa de bevolking decimeer de, is hier uitgeroeid, alléén dank zij de conseqpent doorgevoerde vaccina tie. De kans bestaat dat het op den duur eveneens zal gelukken kinder verlamming te maken tot een ziekte die wij alleen nog van naarn kennen. Daarvoor is het echter noodzakelijk dat de ouders nu hun kinderen laten vaccineren; daardoor zal hun kind gevrijwaard blyven als er ooit een ernstige epidemie mocht uitbreken en zal het verspreidingsgebied van de ziekte steeds kleiner worden zodat de kans op epidemieën steeds geringer wordt. Omdat er nog geen geneesmiddel bestaat tegen virusziekten (enkele schaarse mededelingen hierover uit Engeland zijn nog prematuur), zijn wij aangewezen op vaccinatie. In ons land wordt gebruik gemaakt van het zogenaamde Salkvaccln, dat wordt bereid van gedood poliovirus. Er be staat echter ook een verzwakt levend vaccin. In de medische literatuur verschy- nen de laatste jaren herhaaldelijk ar tikelen over de wedstrijd tussen de twee vaccins, in de lekenpers vindt men nu en dan een weerslag van de ze nog onbesliste wedijver. In principe zou een levend vaccin de voorkeur verdienen omdat liet van andere vaccinaties bekend is, dat hierdoor een langdurige on vaak krachtiger immuniteit wordt verkre gen. In het algemeen geldt dat na het doormaken van een besmettelyke ziekte een korter of langer durende omvatbaarheid (Immuniteit) optreedt. Iemand die pokken heeft gehad en de ze ziekte heeft overleefd, mag rekenen op een levenslange immuniteit. Het zelfde geldt o.a. voor mazelen. Griep daarentegen laat slechts een kortdu rende onvatbaarheid (enkele maan den) na en van verkoudheid is wel algemeen bekend dat er van ontvat- baarheid na een doorgemaakte ver koudheid nauweiyks sprake is. By de pokkenvaccinatie wordt iemand besmet met het levende koe pokvirus. In de 18e eeuw heeft de En gelse geneesheer Jenner ontdekt dat het pokkenvirus als het van een mens op de koe werd overgebracht weer terug van koe naar mens voor deze laatste ongevaarlijk was geworden. Door de passage bij de koe (tussen- gastheer) was het blykbaar verzwakt. Jenner zag echter, en dat -s zijn grote diger zou kunnen worden en dan voor nietgevaccineerden gevaarlyk kan zyn. Dit schyntin de praktijk mee te vallen want in Rusland hebben bij na 80 millioen mensen de laatste ja ren het levende vaccin ontvangen, voor zover my bekend zonder ernstige complicaties. Ondertussen was de Amerikaan Salk er enkele jaren geleden in ge slaagd een veilig vaccin te bereiden van gedood poliovirus. Dit vaccin is over de gehele wereld met veel suc ces toegepast, aanvankelijk ook in Rusland. In de Verenigde Staten waar kinderverlamming veel meer slacht offers eiste dan elders in de wereld zyn met het Salk-vaccin fraaie resul taten bereikt. Dat het Salk-vaccin niet zonder meer het pleit heeft ge- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 5 mei Er bestaat offi cieel geen censuur in Engeland, maar naar blijkt is een officiële perscensuur overbodig. Alle Engelse bladen hebben van hogerhand het „verzoek" ontvan gen geen berichten te citeren uit de buitenlandse pers over de affaire-Geor ge Blake, en de kranten van gisteren en heden zwegen gehoorzaam als het graf. De eerste minister, Macmillan, legde gisteren een vage verklaring af in een somber Lagerhuis. In tegenstel ling tot de rechter, die Blake veroor deelde tot een gevangenisstraf van 42 jaar, probeerde Macmillan de indruk te wekken dat de onthullingen van Bla ke geen „onherstelbare schade" had den aangericht. De premier verklaarde voorts te ho pen, dat spionagegevallen als die waar in Blal.e gedurende negen en een half jaar betrokken is geweest, zeldzaam zullen zyn, maar hy gaf toe dat dit soort spionage moeilijk te ontdekken is. Macmillan verklaarde zich bereid het hele geval vertrouwelyk te bespreken met de leider van de oppositie en le den van de Troonraad, aan te wyzen door Gaitskell. Gaitskell nam aanstonds deze uitnodiging aan, maar zei dat de voorgestelde vertrouwelijke besprekin gen weinig kunnen bydragen tot ge ruststelling van het publiek, en hy meende, dat er aanleiding is voor een officieel onderzoek in de affaire. Macmillan evenwel was niet bereid een dergelyk onderzoek te laten ver richten door een speciale commissie. Doch hij verklaarde zich in principe bereid tot het doen houden van een dergelyk onderzoek nadat het resultaat bekend was van een onderzoek, dat reeds gaande is in de Lonsdale-spiona- ge-affaire. Volgens de premier is Bla ke niet blootgesteld aan hersenspoeling tijdens zijn gevangenschap in Noord- Korea. Hij zou uit eigen vrye wil tydens zijn gevangenschap besloten hebben over te gaan tot het communisme, of schoon hy niet officieel toegetreden is tot de communistische partij. Met eni ge nadruk verklaarde Macmillan, dat George Blake in zijn functie in de verdienste, dat boeren die eens met koepokken waren besmet onvatbaar waren voor gewone pokken. Het ver zwakte koepokvirus was blijkbaar wei in staat de normale antistoffenvor- ming van het lichaam aan te zetten. Vanzelfsprekend heeft men daarom bij het zoeken naar een vaccin tegen kinderverlamming in eerst» instantie gezocht naar een verzwakt levend vaccin. In ons land wordt hieraan al jaren gewerkt door de groep van prof. Verlinde in Leiden. Het poliovi rus stelt zyn bestryders echter voor grote problemen, het begon al met de moeilijkheid een geschikte tussen- gastheer te vinden. Het is tenslotte gelukt bij de aap, terwyl men thans zelfs in staat is het virus in nierweef sel van een aap te kweken. Voorts bleek het niet gemakkelyk een veilige en toch werkzame entstof te bereiden, het vaccin moet het lichaam aanzet ten tot de produktie van antistoffen, evenwel zonder blijvend nadelige ge volgen. By de pokkenvaccinatie ne men wy een paar dagen onwelzyn wel op de koop toe. Bovendien manen sommige onder zoekers tot voorzichtigheid met het levende vaccin omdat het door de passage by de mens weer kwaadaar- wonnen is een gevolg van het feit, dat met een verzwakt levend vaccin waarschynlyk een levenslange immu niteit wordt bereikt. Voorts is een belangrijk voordeel van een levend vaccin dat het door de mond kan worden ingenomen, de zelfde weg die het ziekmakende virus volgt. Het Salk-vaccin moet per injec tie worden toegediend hetgeen een in gewikkelder organisatie vereist en kostbaarder is. Om deze reden is men in het uitgestrekte Rusland van het Salk-vaccin, waarmee men overigens zeer ingenomen was, op een levend vaccin overgegaan. Op het gebied van de poliobestryding bestaat gelukkig geen ijzeren gordyn. De Russische medici getuigden op het internatio naal congres in Kopenhagen (juli 1960) openlyk van hun erkentelijkheid voor de Amerikaanse hulp by de po- liovaceinatie. In de nabye toekomst zal men ook in ons land misschien overgaan op vaccinatie met een levend vaccin. Zo ver is het echter nog niet en aange zien het Salk-vaccin in elk geval een veilig en redelijk doeltreffend vaccin blijkt te zyn, is het niet verantwoord dit aan onze kinderen te onthouden. - S. (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 5 mei De direc teur van de dienst Gemeentewerken te Goes, een van de hoofdpersonen in de geruchtmakende zaak der Goese ver schrijvingen, heeft gisteren in een zes uur durende zitting terecht gestaan voor de rechtbank alhier. De officier van Jus titie, mr. Th. Lebret, eiste een boete van 500 gulden of vyftig dagen hechte nis. Tydens de zitting werden de „kwade parktijken" van de gemeente Goes on barmhartig in het licht gesteld. Voor zyn aandeel hierin stond de 45-jarige directeur terecht, op beschuldiging van valsheid in geschrifte en het aannemen van een geschenk. De officier hield er bij het vaststellen van zyn eis rekening mee, dat verdachte uitsluitend heeft ge handeld uit verkeerde voorstellingen, Segroeid uit de gezagsverhoudingen in oes en dat hij niet is uit geweest op eigen gewin. Het kwaad van de versehryvingen was het thema, waarop in deze rechts zitting telkens werd teruggegrepen Op ondubbelzinnige wyze bleek, dat de verschrijvingspolitiek diep in de ge meentelijke politiek van Goes was doorgedrongen. Men huldigde daar het standpunt: als het langs legale weg niet kan, dan moet er maar verschre ven worden. En alleen by verschry- vingen het boeken van bedragen op andere posten dan waarvoor geld was uitgetrokken is het niet geble ven. Zelfs valse rekeningen zijn opge maakt. Een van de belangrykste getuigen was de37-jarige administrateur van de dienst gemeentewerken, die de administratie ve kant van de verschrijvingen had ver richt ten kantore van de dienst gemeen tewerken. Op een vraag of hy de ver schrijvingen op eigen initiatief had ver richt of dit had gedaan op last van zijn chef, verklaarde getuige pertinent: In opdracht van de directeur. Verdach te hield echter vol er niets van af te weten. Uitspraak 18 mei. AMSTERDAM, 5 mei Het bestuur van de koninklyke fabrieken T. Duy vis Jz. n.v. te Koog aan de Zaan hebben besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het jaar 1960 vast te stellen op 10 pet. (onv) iïeA-vftrt. O. OKhiben» fy-CpJ. A/dani (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 mei De veiligheids maatregelen voor het werken aan kool- zuurbrandblusapparaten aan boord van schepen worden verscherpt. Tot deze maatregel is besloten naar aanleiding van het ongeval aan boord van de Mon- roviaanse ertstanker op de werf van de Rotterdamse Droogdok Mij. De machi nekamer van dit schip werd tijdens werkzaamheden plotseling gevuld met koolzuurgas uit de blusinstaUatie. Ze ven mensen verloren daarby het leven. By het ontkoppelen van de startbat terij van de blusinstallatie werd de af sluiter van een van de gasflessen afge trokken, waardoor de gehele installatie in werking werd gesteld, aldus het ant woord van staatssecretaris Roolvink op vragen van het Tweede kamerlid Baart (P.v.d.A.). Op het Monroviaanse schip was niet de extra beveiliging aanwezig, die op Nederlandse schepen wordt ge- eist. In de daarvoor in aanmerking komen de tijdschriften in binnen- en buitenland zal aan het ongeval aandacht worden gewyd. Ook wil de regering de mari- tieme commissie van de Internationale Arbeidsorganisatie van het ongeval op de hoogte stellen, met het verzoek er aandacht aan te besteden. De staatssecretaris kan niet zeggen of by de monteurs, die aan de instal latie werkten, gesproken kan worden van enige nalatigheid. Een gerechtelyk onderzoek hierover is gaande. Boven de poort van de kazerne staat nog de oude naam: Tweede compagnie Sahara-cavalerie van het Vreemdelingenlegioen". Maar de légionnaires zijn al sinds jaar en dag gemotoriseerd. m .1 i - Britse diplomatieke dienst niet op de hoogte was van geheime informatie over defensiekwesties en kernwapenen. (Naar gisteren werd bericht is George Blake van plan in hoger beroep te gaan). Advertentie ENKHUIZEN, 5 mei Tydens een informele zitting van de gemeenteraad zyn de plannen voor het openluchtmu seum van het Zuiderzeemuseum be kendgemaakt. De ontwerper, architect R. H. Fledderus uit Rotterdam, heeft in afwyking van de plannen van wylen de directeur van het museum, de heer S. J. Bouma, het „museumdorp" ver vangen door een „museumstadje", dat uit drie delen zal bestaan: een am- bachteiyk, een landelyk en een stede- lyk deel. In het ambachteiyk gedeelte komen een visafslag, een havenkantoor, de Kwakelbrug uit Edam, een Hindelooper voetbrug, een mastenmakery, een scheepshelling, een taanderij uit Den Oever, een Hindelooper scheepswerf, enz. alles gegroepeerd rondom een ha ventje. Hierop aansluitend is in noorde- ïyke richting het landelyke deel gepro jecteerd met o.a. een touwslagersbaan uit Elburg, een Friese dykboerdery met dykhekken, dijkkanonnen uit Blanken ham, Volendammer dykhuizen, Friese watermolentjes, de woonwyk „De Witte werf" uit Marken, en een woonhuis uit de havenbuurt van Urk en huizen un de Schokkerbuurt van Kampen. Tenslot te komen in het stedelyk gedeelte een loods voor het tonen van schepen, de Hindelooper leugenbank, een woning uit Spakenburg, een zeemansherberg, Ur- ker „fort-woningen, een N.H. kerkje met stolphoeve uit Voiendam, eèn waaggebouw uit Workum, een woon huis uit Elburg met keitjesstoep, een waterpomp uit Elburg, een sluiswach terswoning met klokketoren uit Hinde lopen, een houten zeewering uit de Mak- kumerwaard en een visrokery en een bruidsklok uit Voiendam. Het geheel krygt aan de landzyde een omrastering met hoog opgaand groen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9