urant A rbeidstijdverkorting niet uit de hand gelopen TROOSTENDE KONINGIN KWART MILJOEN MENSEN OP DE BEEN HISTORISCH MOMENT OP HET WITTE HUIS Amerika s ruimtevaarder gehuldigd in Washington Kennedy spreekt hem toe maar vergeel de medaille Amerika is niet van plan Berlijn ooit op te geven Nog dit jaar zullen T S een bemande satelliet lanceren Ambtenaren protesteren tegen regeringspolitiek Benn mag niet in Lagerhuis PR'-NS HIRO VIERT KINDERDAG AUSTIN- Het weer Verantwoordelijkheid van bedrijfs leven in Senaat benadrukt DINSDAG 9 MEI 1961 14 pagina's Kind stak breipen in haar neus V.N. zuivert leger van Katanga van blanke soldaten Vergaderingen in Adam, Den Haag en Rotterdam MINISTER OVER VRIJE ZATERDAG Lichaam gevonden van verdronken kleuter Operatie kon niet meer baten Plan Kennedy-Spaak bestaat niet Kinderen ondervoed in Indonesië NAVO-CONFERENTIE IN OSLO VIJFDAAGSE WERKWEEK R.S. Stokvis Zonen N.V. Minder wind Het weer in Europa WASHINGTON, 9 mei (Rtr., UPI) Amerika's eerste ruim tevaarder, de kapitein-luitenant ter zee („commander") Alan B. Shepard, heeft gisteren in Wash ington een grootse ontvangst ge kregen. Een kwart miljoen men sen juichte hem toe toen hij, na een bezoek aan president Kenne dy, in een open auto van het Wit te Huis naar de stad reed. Staan de op de achterbank beantwoord de de astronaut de toejuichingen met brede armgebaren. Shepards vrouw en ouders en ook de ande re zes Amerikaanse officieren die een opleiding voor de ruimtevaart hebben gehad, deelden in de hul de. In de zaal van het ministerie Van buitenlandse zaken hield She pard een tijdje later een perscon ferentie, die door honderden jour nalisten werd bijgewoond. Ook zij brachten hem een ovatie. De pers conferentie werd door radio en televisie over de gehele Verenig de Staten uitgezonden. 4.2 ex. «.fcJuLrua- MET LUCHTVERING VANAF 5250 GR0ENENDAAL23 SCHIEMONO 30 TEL. 51160 AGENT VOOR ROTTERDAM BENOORDEN DE MAAS EN OMSTR (Advertentie) (?ra DEALER VOOR - ROTTERDAM Bezoek onze showroom Autoscope, Heiman Dullaertplein 3, Rotterdam. Telefoon 35080 - toestel 266. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Geleide lijk matig afnemende wind tussen noordwest en noord. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4.55-20.18. Maan: 3.26-15.08. Station Den Hélder Ypenburg Vlissingen Lelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limbun Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen fnnfebruck Rome Weer regenbui regenbui. geh. bew. regenbui regenbui regenbui regenbui regenbui regen zw. bew. regenbui half bew. regenbui regen geh. bew. onbew. half bew. regenbui zw. bew. regenbui half bew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. max min neersi temp temp afgei gisteren 24 tint 13 10 0.4 15 11 0.3 14 11 0 13 9 8 14 9 2 14 8 8 15 9 1 14 8 1 1 15 5 3 13 9 3 13 8 9 16 7 0 9 3 3 15 9 0.4 13 6 0.3 18 7 0 19 14 0 14 8 8 16 7 1 15 8 3 16 8 0 20 4 0 17 7 0 20 6 0 24 11 DEN HAAG, 8 mei De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid onderschrijft de nadruk die vele leden van de Eerzle Kamer willen leggen op de grote verantwoordelijkheid van het bedrijfsleve in de arbeidstijdverkorting, zo zegt hij in zijn memorie van ant woord inzake de begroting voor 1961 van zijn departement. Hoe heter het be drijfsleven aan deze verantwoordelijk heid gestalte kan geven door een al te onstuimige ontwikkeling te vermijden des te minder aanleiding zal er voor de overheid zijn zich op grond van haar algemene verantwoordelijkheid even eens daarmee in te laten. De ministei is van dc wenselijk heid overtui"! dat te zijner tijd een onderzoek ingesteld wordt, naar de omvang van de arbeidstijdverkorting. Dan zal nog moeten blijken of het mogelijk is het aandeel tet berekenen dat de toegepaste verkorting van de arbeidsduur heeft gehad in de ont wikkeling van de produktiviteitsin- dex. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de vrije zaterdag wordt gebruikt om werkzaamheden te verrichten die de eigen werknemer concurrentie aan doen. De minister vertrouwt erop dat naarmate de levensgewoonten meer al gemeen op de vrije zaterdag worden afgestemd ook de neiging zal afnemen om op die dag soortgelijke arbeid le verrichten als waarmee men op de overige werkdagen is bezig geweest. Daarbij komt dan nog de vraag of men voor het overige wel zo sterk moet staan tegenover de werknemers, die, om welke reden dan ook, op zaterdag morgen ander werk verrichten. Dat de verkorting de regeling uit de hand zou zijn gelopen vermag de minis- t.r niet in te zien. Integendeel, hoewel de ontwikkeling sneller is verlopen dan aanvankelijk viel te voorzien, is mede door toedoen van het georganiseerde be drijfsleven een aanzienlijke mate van spreiding en geleidelijkheid verwezen lijkt. Hij wijst er voorts op, dat in de huidige fase alleen de verkorting allengs tct 45 uur aan de orde is. Een verdere verkorting is een aangelegenheid die eerst in de toekomst aan de hand van de dan geldende sociaal-economische omstandigheden ter sprake kan komen. EINDHOVEN, 8 mei Een schipper heeft in de haven van het Beatrix-ka- naal alhier het stoffelijk overschot ge vonden van de driejarige jongen Op- horst die zaterdag 29 april in het af wateringskanaal was gevallen en ver dronken. HET \IEVWE DAGBLAD AMSTERDAM, 9 mei Toen dezer dagen in de ouderlijke woning te Am sterdam de 11-jarige Jacqueline Enge lenburg in bed zat te breien, peuterde zij met een der breipennen in haar neus. Zij duwde de pen zover naar binnen dat de hersenen werden beschadigd, waardoor zij het bewustzijn verloor. Het meisje werd naar het Wilhelminagast- huis overgebracht waar een direct toe gepaste operatie helaas niet meer mocht baten. ELISABETHSTAD, 9 mei (Keuier) Het V.N.-leger is van plan de blanke huurlingen van het Katangese leger in Nyoenzoe en omgeving gevangen te ne men, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Het betreft hier Zuid-Afrika nen, Britten en andere niet-Belgen (lie lot dusver als aparte eenheden met het Katangese leger hebben geopereerd. Maandagmorgen hebben zeven Zuid afrikanen zich aan de V.N. overgege ven. Door de Katangezen worden zij „deserteurs" genoemd. BRUSSEL (UPI) Blijkens een of ficiële bekendmaking van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken, is tussen president Kennedy van de V.S. en de Belgische minister van buiten landse zaken geen afspraak gemaakt over een reorganisatie van het Congo lese leger. De berichten hierover kwamen uit Washington van niet-officiële zegslieden. Zjj hadden verklaard, dat Kennedy zijn goedkeuring had gegeven aan een plan van Spaak tot herstel van de eenheid in de Congo. Na het verwezenlijken vein de eenheid zouden stappen worden genomen tot reorganisatie van het Con golese leger in alle provincies, onder toezicht van de V.N.-troepen. Een woordvoerder van het Belgische ministerie zei, dat er helemaal geen „plan Kennedy-Spaak" bestaat en dat alle verhalen over te nemen maatrege len „volkomer ongegrond" zijn. NEW YORK, 9 mei (Rtr.) Volgens het Kindernoodfonds van de V.N. zul len in Indonesië waarschijnlijk vijf mil joen kinderen beneden het jaar aan on dervoeding overlijden, als ifi dat land de omstandigheden niet binnen tien jaar verbeteren. Perzië De Sjah en de keizerin van Perzië zullen di* jaar een staatsiebe- zoek aan Parijs brengen, op uitnodiging van president De Gaulle. Een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. (Advertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 mei Naar schatting 1509 leden van <le Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) hebben gister avond op protestvergaderingen in Am sterdam (1000) Rotterdam (2500) en Den Haag 1000in een resolutie hun ontevredenheid uitgesproken over het beleid van de minister van Binnenland se Zaken met betrekking tot de invoe ring van de volledige vijfdaagse werk week. Gesteld werd, dat door het in grijpen van de bewindsman in het be leid van de gemeentebesturen (door schorsing van de raadsbesluiten over de arbeidstijdverkorting) zowel de be langen van de ambtenaren als van de overheid zijn geschaad. De katholieke en de christelijke bond van ambtenaren hebben geen protest vergaderingen gehouden omdat het overleg nog gaande is. Zoals bekend beeft de Centrale Commissie van geor ganiseerd overleg in Ambtenarenzaken gistermiddag de regering geadviseerd de vijfdaagse werkweek niet per 1 mei 1962 maar reeds per 1 juli van dit jaar volledig in te voeren. Vrijdag zal de minister zijn standpunt hierover be kend maken. De bondssecrclaris, J. van Dijk, merk te gisteravond tijdens de Haagse verga dering op, nadat hij tevoren de feite lijke ontwikkeling van de vijfdaagse werkweek had geschetst sinds het SER- advies van juli 1958, dat de regering in de periode augustus-december 1960 de invoering van de arbeidstijdverkorting heèft getraineerd. ,,Op 30 september heeft er nog een georganiseerd overleg plaats gehad maar de vergadering van 20 oktober kon niet doorgaan in verband met het vertrek van minister Toxopeus naar Nieuw-Guinea. Geruime tijd wachtten de organisaties tevergeefs tot eindelijk tijdens het georganiseerd overleg van Koningin Fabiola van België heeft in Malmédy een nieuw ziekenhuis geopend. Tevens bracht zij een bezoek aan de reeds bestaande inrichting. De vorstin streek een jonge patiënt door zijn haren en sprak troostende woorden. Bij zijn aankomst in Washington, Taantlagmiddag, werd Shepard op het vliegveld begroet door zijn vrouw Loui se en zijn ouders. Zij haddeu hem sinds de ruimtevlucht van vrijdag nog niet Kezien. In drie helicopters vloog het gezelschap vervolgens naar het Witte Huis, waar Shepard, zijn zes collega's pn zijn familieleden door de heer en 'nevrouw Kennedy hartelijk werden be groet. Kennedy hield een toespraak waarin hij de astronaut veel lof toezivaaide en hij trilde het daarbij laten, geheel verge tend dat hij de eremedaille van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart in zijn zak had, die hij Shepard op de borst moest spelden. Maar gelukkig was mevrouw Kennedy er ook nog. Zij fluisterde haar man iets in het oor, deze antwoordde glimlachend: „O ja, dat zou ik bijna vergeten", trok de medaille uit zijn zak, liet hem prompt op de grond vallen en s pte hem Shepard daarna in de handen terwhij niets anders zei dan ere". Hetgeen voor Shepard reden voldoende was om zeer beteuterd te kijken. Op dat moment realiseerde de president zich, dat cr méér van hem werd verwacht. Hij am Shepard de medaille weer af en zei: „Laat mij u die opspelden. Ik zal mijn plicht doen." De koene astronaut nam daarop de houding aan en president Kennedy ging over tot het verrichten van de plechtig heid. Kennedy wees er nog op, dat de eer ste bemande ruimtevlucht in de Ver enigde Staten in alle openbaarheid heeft plaats gehad. Het prestige van het land had daardoor gemakkelijk gevaar kun nen lopen. Omdat wij grote risico's hebben genomen, geloof ik dat wij wel enig recht hebben te stellen dat deze open gemeenschap van ons, die zoveel op het spel heeft gezet, ook veel heeft gewonnen." In zijn antwoordrede was Shepard'even informeel ais de president zelf. Hij zei: „Ik dacht dat vrijdag voor mij een aangrijpende dag was, maar vandaag is het allemaal nog veel erger. Ik heb zelfs in de afgelopen nacht veel korter geslapen dan in d" nacht voor de vlucht." Tientallen vragen kreeg Shepard te beantwoorden op zijn' persconferen tie. Zo wilde men van hem weten hoe hij zich voelde voor de reis begon. Hij antwoordde dat hij aan zoveel techni sche zaken moest denken dat hij geen tijd had voor persoonlijke gevoelens. Wel had het hem verbaasd dat hij zo soepel van de aarde los kwam. Hij had meer lawaai en trilling verwacht. Toen hij door de periscoop keek, was het uitzicht „adembenemend mooi". De vijf ipinuten van gewichtloosheid noemde Shepard een plezierige sensatie. Het had hem geen moeite gekost zich te bewegen. Toen hem werd gevraagd of hij Amerika's eerste bemande ruim tevlucht rond de aarde zou willen ma- ken, antwoordde hij: „Wij alle zeven zouden dat willen". Dit antwoord lever de hem applaus op. „Hebt u niet de minste angst gehad?" werd Shepard ge vraagd. Hij antwoordde: „Ik moet zeg gen dat ik wel enige angst had. Wij wa ren ons allen ervan bewust dat de mo gelijkheid van gedeeltelijk succes oi mislukking bestond." „Had Amerika de Russische majoor Joeri Gagarin voor kunnen zijn in het maken van een reis in een baan om de aarde?" „Ja, wc hadden veel eerder kunnen gaan", antwoordde Shepard beslist. Hij voegde hieraan toe, dat het bureau voor de ruimtevaart had besloten kalm aan te doen met het program. „Menen de Amerikaanse astronau ten dat het verhaal van majoor Gagarin over zijn reis op alle punten betrouw baar is?" Shepard antwoordde op deze vraag diplomatiek dat de astronauten het zo druk hadden gehad met hun eigen programma dat zij aan de reis van Gagarin geen aandacht hadden kun nen besteden afgezien van wat zij erover hadden gelezen in de krant. Nadat hij de eremedaille heeft overhandigd aan de eerste Amerikaanse ruimtevaarder op het Witte Huis in Washington, schudt Kennedy enthousiast de hand van Shepard. Jacqueline Kennedy en mevrouw Shepard kijken lachend toe bij dit historische moment. (Telefoto). 23 december overeenstemming werd be reikt over de invoering van de vijf daagse werkweek in twee etappes; na melijk per 1 mei 1961 een werkweek van 46,5 uur met een vrije zaterdag om de veertien dagen en per 1 mei 1962 de volledige invoering van de vijf daagse werkweek". De bondssecretaris zei het onbillijk te vinden, dat de minister in aprii van dit jaar de raadsbesluiten van Rijswijk, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag wel had geschorst maar niet die van Eindhoven en Delft. „De houding van de minister is niet duidelijk. Hij heeft zelf de mogelijkheid tot een versnelde invoering opengelaten in zijn circulai re van 4 aprii aan ie "gemeenten. Daar in werd gesteld, dat als de situatie in het bedrijfsleven of op de arbeidsmarkt djt noodzakelijk maakte de vijfdaagse Werkweek zelfs vóór 1 mei van dit jaar volledig zou kunnen worden ingevoerd. „Agrarische" gemeenten zouden daar voor niet in aanmerking gekomen. „Zijn Rjjswijk, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag agrarische gemeenten?", zo vroeg de heer Van Dijk. „Terwijl ieder een vveet, dat veie werkgevers in het bedrijfsleven zijn voorgegaan gaat de minister in drie grote gemeenten on derzoeken of het algemeen belang niet wordt geschaad door de volledige invoe ring van de 45-urige werkweek voor de ambtenaren. Van een dergelijk ingrij pen kan alleen maar schande worden gesproken", aldus de bondssecretaris. In gelijke geest spraken ook de woord voerders in Amsterdam en Rotterdam. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 9 mei Burggraaf Stans- gate begaf zieh gisteren naar het La gerhuis om bezit te nemen van de La gerhuiszetel, die hij in de tussentijdse verkiezing van vorige week donderdag heeft gewonnen in Bristol. De verkie zing werd gehouden omdat Lord Stans- gate deze zelfde zetel, die hij bezet had onder de naam Anthony Wedgwood Benn, moest prijsgeven daar hij wijlen zijn vader was opgevolgd in diens adellijke rang en derhalve niet langer in aanmerking kwam voor het lidmaat schap van het Lagerhuis. Maar toen de weerbarstige burggraaf zieh giste ren naar het Lagerhuis wilde hegeven, werd hem de toegang tot het Huis ver sperd. De eerste dcurbcwaker gaf dc burg graaf te verstaan gaf dat hij zonodig met gebruikmaking van lichamelijk geweld zijn intrede zou verhinderen. Hierop begaf zich de burggraaf naar de publieke galerij om het debat bij te wonen, waarin de Labour-oppositie ge durende zeven uur uiting gaf aan haar hevig ongenoegen over de weigering van de regering de uitslag van de ver kiezing van de vorige week te aan vaarden. Tijdens het debat, waarin harde woorden vielen en waarin een zevental conservatieve leden het opnam voor de heer Benn, werden drie stemmingen gehouden. De eerste was over een motie van de oppositie, waarin werd verlangd, dat de heer Benn in de gelegenheid gesteld zou worden het Lagerhuis toe te spreken en zijn recht op de zetel te verdedigen. Dqze motie werd verwor pen met een meerderheid van 370 stemmen. Verder werd met een meerderheid van 97 stemmen een voorstel van La bour verworpen, dat Benn toegelaten zou worden om de eed af te leggen en zijn zetel in bezit te nemen. Een regeringsmotie, dat de hcei Benn, „anderszins burggraaf Stansga- te", geen toestemming zal ontvangen het Lagerhuis te betreden, tenzij het Huis anders beschikte, werd aangeno men met 94 stemmen. De zaak gaat nu naar een verkie zingshof, waar rechters van het Hoge Gerechtshof zullen moeten beslissen of de heer Benn recht heeft op de zetei. Indien zij hem, als edelman, het recht ontzeggen zitting te nemen in het La gerhuis, kunnen zij de zetel toewijzen aan de tegenkandidaat in de verkiezing van de vorige week, de conservatief St. Clair. Een andere mogelijkheid is, dat zij de verkiezing ongeldig zullen verklaren, waarop een nieuwe verkie zing zou moeten worden gehouden voor dezelfde zetel. OSLO, 9 mei (Ll'D Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, heeft gisteren, zoals wij reeds meldden in een deel van onze perste oplage, de NAV'O-eonferentie in Oslo geopend met een rede van vijf kwartier, waarin hij een uitvoerig over zicht gaf van de toestand in de we reld. Rusk zei, dat naar de opvatting >an de V.S. de NAVO voor premier Khroesjtsjcv de grootste hinderpaal is °P weg naar Russische wereldheerschap pij. Daarom is het nodig, dat de NAVO- landcn waakzaam blijven tegen de agressieve politiek van Rusland. Vooi zover hij sprak over problemen die de NAVÓ-landen raken, kreeg de kwestie-Berlijn de grootste aan dacht van Rusk, die de Russen in dui delijke termen waarschuwde, dat de V.S. niet van plan zijn Berlijn ooit op te geven. Waarnemers zagen hierin een aanwijzing, dat Amerika verwacht dat de Russen druk op Berlijn zullen gaan uitoefenen, voordat het jaar om is. Rusk zei voorts, da' dc Amerikaan se troepen in Europa zullen blijven om de NAVO-iegers tc versterken en dat deze troepen op voldoende sterkte zul len worden gehouden, zowel wat be- ti'eft de conventionele bewapening als de atoomwapens. Tenslotte kondigde Rusk aan, dat de T.S. dit jaar een bemande kunstmaan 'uilen lanceren, die gevolgd zal wor den door de lancering van robot-labo- fatoria naar de maan, Mars en Venus. In confcrentickringen werd verno men dat de V.S. volgens Rusk bereid zijn lanceerinrichtingen voor raketten voor ruimteonderzoek in West-Euro pa ter beschikking te stellen. Het is logisch, dat West-Europa een geïnte greerd wetenschappelijk ruimteon derzoek wil instellen en de Amerika nen zouden daarvoor Scout-, Tlior- en Atlas-installaties beschikbaar wil len stellen. Tot de sprekers die tijdens de mid dagzitting achter de katheder gingen staan behoorden de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Paul-Henri spaak, zijn Nederlandse collega mr. J. M. A. H. Luns, alsmede de ministers \an Denemarken, Portugal, Grieken land, Canada, Italië, Engeland, Frank- r'jk en Duitsland. Minister Spaak drong er op aan, dat (le NAVO wordt aangepast aan de ver anderde omstandigheden, omdat de con ceptie die bij de oprichting werd aan vaard. niet langer van toepassing kan zijn. Spaak sprak ook over de Congo *n drong aan op groter onderling over leg. Minister Luns zei sympathie te hebben voor de Belgische houding ten •anzicn van de Congo. Ook hij drong aan op grotere onderlinge saamhorig heid en hekelde voorts de Russische te genwerking in de V.N. De Portugese minister van buitenland se zaken, Franco Nogueira, sprak over het kolonialisme. De Portugees behan delde zijn probleem in het filosofische vlak, daarbij onderscheid makend tus sen „technisch en theorethisch anti-kolo- nialisme" en „traditioneel anti-kolonia- lisme". Prins Hiro het veertien maanden oude zoontje van de Japanse kroonprins Akihito en'prinses Michiko vierde kinderdag in Japan in de paleistuin. Aan de hand van zijn moeder mocht hij een wandeling maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1