Voering voor de belast Meeste bedrijven geven voorkeur aan ongehuwden De stofdoek is te ouderwets Aaf van Gestel-Visser: Improvisa fïespel met zelfgemaakte poppen Italiaanse toeristen hebben moeite met Nederlandse kost Macaroni geen minuut te lang koken Voorkeur voor geen volle werkweek Wanneer in de bedrijven getrouwde vrouwen werken zijn de consequenties voor de patroon Les op „Ons Erf9 (Klare) koffie in spuitbus MAÏZENA DU RYEA Landelijk blad voor Katholiek Vrouwengilde GOED GEKLEED GAAN n y l o n s HET HUISHOUDEN WORDT MEER PRE-FABRI RAPPORT VERSCHENEN OVER ONDERZOEK Mei is geen maand die inspireert tot hard werken, zeker niet deze meimaand, die door de vroege lente alle allures heeft van de bloeimaand. Daarbij wemelt deze mei van de vrije dagen. De inzet was de na-viering van Koninginnedag op de eerste mei en in diezelfde week vierden we onze herwonnen vrijheid. En nu volgen nog Hemelvaart en tweede Pinksterdag. Nee, een harde werkmaand is deze mei niet en dan ook niet inspirerend om te schrijven over degenen, die juist heel hard werken, namelijk de getrouwde vrouwen met dubbele taak omdat ze behalve hun gezin ook nog een be roep hebben. FELISOL écht kleurecnt Verraad aan de lievelingskost. muiiwmiiimwuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiu begint met Let op, mevrouw 1 '""■llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllillll en katoen proberen een vreed- ff zame coëxistentie te leiden. Ka- toen probeert daarbij steeds ziia meer op zij te gaan lijken. En vae wordt bedrukt met alles waar- roen ook katoen kan bedrukken, g altijd en het zal wel altijd zo imprimé op zijde, uit de boutique van Jean Patou. Mijven met bloemen, zoals bij dit jU «je van Patou dat een mooi zacht- {JfZe en blauwe rozen-dessin heeft. 1Wr Parijs is dit jaar ook gekomen viau Mathematische figuren, met ge- v'®kte dessins en ineens is er de rage de dassen-dessins, waar in Parijs Vn Makkelijke zomerse dracht, een- raaakf6 ^ux-pièces van wor<ten ge- e Bij de bloemendruk blijft de roos lilk favoriet en niet al te nadrukke- iju gedessineerd maar alsof de bloem- SDo in in elkaar gewaaid zijn. De roos jjUe trouwens een grote rol deze zo- als corsage op het mantelpak, vaar dan de hoge ineengedraaide roos smetteloos fijn wit batist, of op <j a zomerjapon van dezelfde stof, of a.,I is organza of fijne katoen. De de iapon heeft op de schouder of in Saty*aille een roos van ineengedraaide Va1?® concurrentie tussen katoen en zij 'l deze zomer nogal sterk uit ten en rdele van de zij. Dat is de welvaart tii Y?oral de propaganda van de 0(!\ die voor de katoen-propaganda niet en ..w'i doen. Maar zijde is duurder hip, geïmporteerde zijden japonnen zijn laxp duur omdat er extra hoge be- sii"ng °p zit. Maar de fabrikanten zijn dipt6 maken een dunne voering van dol 'jden materiaal in de japon en jüm ilet ZN dat de hele japon dan beat uit een geringer percentage zijde de kat, dan waarvoor de verschuldig- VQpdelasting geldt. Overigens heeft die hiofl toch wel zin. Want de nauwe veel k n van tegenwoordig blijven er 1 beter bestand tegen de vouwen, die aL in moeten komen bij het zitten, ze gevoerd zijn. Plet behandelen van het onderwerp alleen al is voor sommigen een steen des aanstoots, maar de actualiteit dwingt om melding te maken van in teressante publikaties over het gegeven, want het IS er nu eenmaal, onontkoom baar en emotionele persoonlijke reac ties helpen niet om een redelijk en ob jectief oordeel te krijgen over het pro bleem. Dat kunnen alleen de concrete (Van onze Haagse redactie) Architecten van grote nieuwe kan toren, waar air-condltioning zal worden toegepast, zijn met oen nieuw, zeer huiselijk probleem geconfronteerd: waar moeten de werk sters met hun vuile stofdoeken heen? ,,Even" naar beneden om ze buiten uit te slaan zou bij de huidige hoogbouw een tijdrovende bezigheid zijn en het openen van een raam om de stofdoeken uit te slaan is helemaal uit de boze. Bij air-conditioning moe ten de ramen namelijk gesloten blij ven om ,,het evenwicht niet te ver storen". Het architectenbureau van prof. ir. Brouwer en ir. Deurvorst, dat het nieuwe gebouw van de Nillmij in Den Haag heeft ontworpen, met zijn veertig meter het hoogste kantoor van de regeringsstad, heeft er iets op ge vonden. Hier en daar is er in de muur een soort deksel gemaakt, waarachter zich een kanaal bevindt, waarin de stofdoeken kunnen worden uitgeslagen. Een afzuiger zorgt ervoor dat het stof beneden wordt verzameld. feitelijke gegevens doen, zoals die ver- zamelbaar zijn via de moderne weg van de enquête. De uitslag van zo'n enquête is de vorige week gepubliceerd in een rapport, uitgegeven door de Huis- houdraad te Den Haag, hetgeen men uitvoerig vermeld heeft gevonden in on ze krant van 3 mei. Het bedoelde rapport bevatte de ge ordende uitkomsten van zowel een en quête onder de werkende huisvrouwen zelf als het resultaat van een onder zoek onder de werkgevers. Uit dat laat ste zouden wij nog enige punten naar voren willen brengen. Werkgevers zien in steeds groter getale in, dat ze het in hun bedrijf niet meer kunnen redden, nu het aantal ongehuwde jonge vrou wen, dat de opengevallen plaatsen kan vullen, voortdurend slinkt. Ze moeten wel een beroep doen op getrouwde vrouwen. Maar ze houden niet altijd van de consequenties. En die zijn er nu eenmaal, onontkoombaar. De huis vrouw is vergroeid met haar gezin en de consequentie daarvan is alleen al een groter verzuim omdat ze verant woordelijk blijft voor zieke gezinsleden, ook al heeft ze duizendmaal een baan. Dat de werkgever zelf echter ver trouwd raakt met de feitelijkheden, waarmee hij rekening heeft te hou den als hij gehuwde vrouwen in dienst heeft, bewijst het feit, dat bij een lokaal onderzoek naar de situa tie van de vrouwelijke gehuwde werk krachten in de verschillende bedrij ven van de 82 geënquêteerden er 64 de vragenlijst ingevuld retourneerden. Het onderzoek werd gehouden in het district Utrecht van de Arbeidsin spectie. Daaronder vallen de provin cie Utrecht, het Gooi, de Zuiderzee- strook tot Zwolle en Gorinehem en Beerdam. Deelnemenden waren be drijven die 45 of meer vrouwen in dienst hadden, er waren fabrieken onder en wasserijen, ateliers, schoon maakbedrijven, vervoersbedrijven, winkels, kantoren en verpleeginrich tingen. In dwarse doorsnee waren er per 100 werknemers 74 mannen, 21 on gehuwde en 5 gehuwde vrouwen. Maar per bedrijf liggen die getallen natuurlijk verschillend. Zo bleken er in de verpleeginrichtingen en winkel bedrijven resp. 80 en 75 procent vrou wen in dienst te zijn en in de vervoers bedrijven 4. In de betrokken winkel bedrijven was het percentage der ge trouwde vrouwen hoger dan in de in dustrie, wat verklaard wordt door de omstandigheid, dat de vrouwen in het winkelbedrijf niet altijd gebonden zijn aan een volle werkweek. Als een vrouw met werk buitenshuis nu en dan maar eens een hele middag of een hele ochtend de dingen af kan doen, is het beter vol te houden. Vooral als de man niet ook eens een handje meehelpt zoals het geval is met de gescheiden vrouwen. Uit het onderzoek bleek, dat van de gehuw de vrouwen in de diverse bedrijven in dienst. 80 procent een normaal gezin had, 6 procent weduwe was en 14 procent gescheiden. Ongeveer 40 procent van de vrouwen om wie het ir, de onderzochte bedrij ven ging, was kinderloos, 22 procent had één kind en maar een kleine 5 pro cent had zes of meer kinderen. Slechte in de kleine helft van de bedrijven werkten alle gehuwde vrouwen de he le dag. In het merendeel was de werk week niet volledig of was er alleen spra ke van seizoenwerk. In dat geval is er voor de vrouwen met de eeuwige dubbele taak tenminste nu en dan de troost haar eigen baas te zijn over de vliegende uren van het etmaal. Toch is uit dit onderzoek gebleken, dat juist niet de vrouwen met de grootste gezinnen een onvolledige werkweek hadden. Vermoedelijk is de oorzaak er van, dat zij, juist omdat het gezin gro ter is, meer moeten verdienen. Een gegeven dat men niet verwacht zou hebben is, dat 81 procent van de vrouwen' met gezin plus het beroeps- werk, kinderen onder de veertien jaar, dus nog schoolgaand hebben. Een van de vragen, die de personeels afdeling waren voorgelegd betrof de even tuele voorkeur voor gehuwde of onge huwde werkkrachten. Slechts één be drijf antwoordde met: voorkeur voor ge huwden omdat ze meer verantwoorde lijkheidsgevoel hebben. Maar 45 pro cent der bedrijven verkoos ongehuwde vrouwen. Slechts heel sporadisch waren de ge huwden in een aparte afdeling onder gebracht, omdat de aard van de ge sprekken anders is dan bij de meis jes. In een tiental bedrijven kregen de gehuwden voorkeur bij vakantiekeu ze en in vijf bedrijven bestaat de be reidwilligheid om bij ziekte van de huisgenoten bezoldigd verlof te geven. Bij 36 was het verlof niet doorbetaald en bij 18 bedrijven hadden de gehuw den niet de mogelijkheid om in het geval van ziekte van een der hunnen, thuis te blijven. Dat bijvoorbeeld is een punt van belang als een werkge ver zich rekenschap gaat geven van de sociale consequenties, die het in dienst nemen van getrouwde vrouwen .met zich brengt. Niet één bedrijf beschikte over een (Advertentie) Textielfloederen met hetFELISOL-etikst zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL. f zitten in een zonnige kamer aan ve„ buitenkant van Utrecht. Een lage ten ïïrbank, waarop een massa plan- Vop» w°eien (twee grote lidcactussen Oimrn een grootbloemige boventoon) A?,4 mijn gastvrouw. „het zegt ze- en haar gezicht straalt, Ik \s héérlijk werken!" «nik nadenkend, want ik moet ik ee voorgeschiedenis weten, voor 0vP^af van Gestel-Visser ga vragen SmT dat werk op de R.K. Volkshoge- '.Bc*?1 'Dns Erf" te Berg en Dal, het hw^encentrumwant hier komen In -.agrarische jongeren". Gestoi ar Jeugd wilde mevrouw van dSr e* zo graag voordragen. Haar va- te p"fas een goed amateur. „Mijn gro- ri ,was, dat ik een man trouwde Zo u, e in deze dingen begreep!" En Vr0l1^am ze tot lessen. Eerst bij me- Ban Hester Janssen-KIenke, later bjj '«H ir0Mg, die wij geregeld in hoorspe- «urmen beluisteren, houfvan Gestel stamt uit het Noord- lotw, ,Se boerenland. Ze moest haar overwinnen, en in het begin &(- aUes moeizaam. Wat moet je veel te \Vn aanleren, om universeel genoeg en voor toneel-werk. „Maar ik "li-aaL vaak op een echt toneel! Ik «en n)fv?or' en daarbij zit ik soms op 'k a ate» of zo-iets. Verleden week ben Jt'a&p?, "et werk geweest in een woon- &UriilvMp. We vonden het wel avon- er waren echte zigeuners «tensea reageren rvon-I ik was er verbaasd van." „Maar hoe kwam u nou op „Ons Erf?" „Nou dat vertel ik toch?" We hebben altijd een aanloop nodig, dat is waar. „Op een dag werd ik uitgenodigd, daar eens een voorstelling te geven. En dat werd tamelijk vlot regelmaat. Ik heb op „Ons Erf" een poos samen gewerkt met Leo Nelissen. Het enige wat daar tegen was bleek, dat we bei den genoeg stof hadden voor een héél programma. We zaten de hele tijd be minnelijk te harrewarren, wié nu wat. En intussen kreeg ik thuis enkele pri- vé-leerlingen, door toedoen van me vrouw Janssen-KIenke. Dat vertelde ik op een keer aan de directeur een aardige man, die me dikwijls weg bracht naar Nijmegen in zijn wagentje. „Dat kon je hier best ook doen!" zei hij." En zo kwam mevrouw Van Gestel dus tot voordrachtslessen-geven op „Ons Erf". Dit is allemaal niet zo belangrijk voor de buitenstaander; maar daar kwam de kentering: er werden lessen gegeven in creatief spel; en door ziekte moest Aaf van Gestel op een dag invallen voor dat vak. „Ik zag er een beetje tegenop het leek me een hele berg! Maar toen ik het deed, boeide het me zó verschrik kelijk! We leren die jongelui op „Ons Erf" namelijk improviseren, als een soort zelf-bevrijding. Het gaat daar niet in de eerste plaats om een goede ver toning voor het publiek het moet de speler zélf vrij maken en loswer ken uit allerlei te strakke banden van de maatschappij." Dit klinkt inderdaad heel aantrekke lijk. Het is ook de stof, die de kunste nares kent van haar werk aan de Akade- mie voor Expressie in Woord en Gebaar, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiin riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii van Wanda Reumer te Utrecht. „Daar heb ik een massa geleerd!" Ik voel me vertederd door het feit, dat deze vrouw zo blijmoedig telkens tussendoor vermeldt, wat ze zélf heeft geleerd want dat toont de ware docente. „We beginnen op „Ons Erf" met mas kers maken. Van papieren zakken en zo, wat er maar bruikbaar voor is. Het is eigenaardig, dat mensen veel vrijer spelen met een masker voor, dan met hun eigen gezicht!" Doen we dat in het dagelijks leven ook niet? Chique kleding, een cigaret, een hondje aan de lijn, zelfs een boek in je hand kan een masker zijn, een houding. Aaf van Gestel vertelt (en haar ge zicht blijft glanaen van tanige geest drift), hoe ze daar op Ons Erf dan poppen leren maken; van potlepels, van lola's, van een stok met een bal erop. Die poppen worden gemaakt onder lei ding van Marijke van Steen. „Ze ma ken er énige dingen van! Die meisjes vieren hun fantasie uit in die poppen. Er komen zulke prachtstukken uit hun vingers! Maar ze weten dan nog niet, dat ze later b;j mij de opdracht krijgen, met die poppen een zelf-bedacht spel op te voeren. Ze moeten een verhaal bedenken, dat past bij die poppen en dat spelen ze. Dat doen we tegen de achtergrond van een oud filmprojectie scherm. Het is soms onbegrijpelijk, wat voor verbeelding die jonge mensen ontplooien! Hele histories met verwikke lingen en ontknopingen krijg je opge diend!" Ja, maar ook de lerares is vinding rijk: „Op een dag vond ik bij de nieu we poppen drie bruiden en drie bruide- gommen. Er was ook een beeld van een pastoor bij. Ik wist echt een ogen blik geen weg met drié bruidsparen Maar ik zei: „Meisjes, nu speelt één groep met één bruidspaar de aankomst van de bruidegom aan het huis van de bruid! En een tweede groep speelt de kerkdienst dan hebben we meteen werk voor de pastoor." Het wfis een lust om te horen en te zien! De bruid lispelde „Ja, ik wil," en iedereen zat vol aandacht te kijken." „Spelen ze in groepen?" vraag ik. „Niet in bevriende groepen," ant woordt mevrouw Van Gestel. „Ik meng ze tevoren terdege door elkaar, zodat ze zich met vreemden moeten samen voegen, en vrijer worden." Ze vertelt, vertelt. Van die keer dat de meisjes een woonwagen van houtjes hadden gemaakt; en zigeuners en een spook en een vreselijk deftige dame. „Die werd toen maar de burgemeesters vrouw. Het werd een heel spannend ver haal het spook deed aangrijpende dingen." Ze schenkt nog een kop thee in. „Een tijd geleden hadden we er een lilliputter bij, zó klein, twintig jaar. Ze zei: „Mevrouw, met dat spelen van die poppen kan ik nu toch jammer genoeg niet meedoen, ik kan er niet bij!" Maar we hebben haar op een stoel getild, en ze speelde haar aandeel best!" Op mijn vraag of ze alleen met meis jes werkt, reageert ze even geestdrif tig. „Nee, ook met jongens. Laatst heb ik fragmenten uit de Bijbel met hen gespeeld. Wij spelen altijd in een kring; we hebben geen toneel, en dit opent heel andere mogelijkheden. Nu is het zó met die jongens van het boerenland: als je weggaat na afloop van de les, dan gaan ze zitten kaarten of dam men. Maar toen wc die Bijbel-fragmen ten hadden gespeeld, keek ik bij het weggaan nog eens even in de zaal en daar waren ze nog altijd bezig! Toen wist Jk, dat het was ingeslagen!" Dus improviseren, uitbeelden, spelen. Poppen maken, daarmee spelen. Bin nen een bepaald tijdsbestek een ver haal bedenken en opdienen. Bijbelfrag menten met jongens. Geen poppen? „Nee, die moet je eerst zelf maken" Dat doet een boerenjongen niet zo gauw. „Maar ze spelen heerlijk! En als u de nieuwste poppen van onze meisjes ge zien zoudt hebben types met van die gebombeerde moderne coiffures of een vogelverschrikker of een geest En door die fantasie komen ze los. Je ziet ze gewoonweg openbloeien!" Ik knik en begrijp. Begrijp deze enthousi aste vrouw, bloeiend in haar werk en in haar gezellige kamer met de even eens bloeiende vensterbank. Ik begrijp dat de zon ook schijnt op Ons Erf. OLAE DE LAJEDELL kinderbewaarplaats, iets wat men bij voorbeeld in een land als Denemar ken niet zal willen geloven. De Denen zouden er van omvallen! Zoals wij een jaar of acht geleden zijn omgevallen van de schitterende crèches voor de kleuters van de werkende moeders, die wij in Kopenhagen bezichtigden. Met uittrekbare rustbedjes in een speelzaal, waar het plafond met een menagerie was beschilderd, opdat de kleintjes als ze niet kphden slapen zich amuseerden met er naar te kijken. In slechts één bedrijf dat aan de Utrechtse enquête meedeed was een sociale werkster om eventueel de moe ders te helpen met het vinden van een oplossing als de dubbele taak heel moeilijke problemen gaf en in één be drijf krijgen de moeders een warme maaltijd mee. Dan hoeven ze tenmin ste niet meer te koken bij thuiskomst. Zoals gezegd, het verrichte onder zoek in een gedeelte van het land en slechts in een deel van de bedrijven, is maar gering van omvang en de zaak is volstrekt niet uitputtend onder zocht. Maar er is tenminste een begin gemaakt met het vastleggen van feite lijke gegevens over een materie die zich elke dag sterker opdringt: het buitenshuis werken door getrouwde vrouwen. Voor de sociale kant ervan kan de werkgever niet blind zijn. Het rapport is te be_st.ellen bij het bu reau Nederlandse Huishoudraad, Anna Paulownaplein 7, Den Haag. A. Bgl. (Advertentie) Zes blikjes tegelijk: één handgreep van meenemen en wegzetten. De verpakkingsbeurs loopt op aller lei praktische toepassingen in het huishouden vooruit. Steeds meer wordt het: zó meegenomen uit de zelfbediening, zó in de koelkast gezet. In het „clusterpak", hier gedemon streerd, zitten zes blikjes bijeen, met handgreep makkelijk te vervoeren. Blikjes tomatensap zowel als potjes mayonnaise kan rr.en op die wijze aan- eenklitten. HET huishoudelijke nieuwtje van de verpakkingsbeurs was de plas tic melkfles, waar op het ogenblik se rieus mee wordt geëxperimenteerd, al is dat nog achter de coulissen. Als het lukt zal de lichte fles over enkele maan den zoetjesaan de huishoudens gaan bin nenwandelen. Plastic spuitbussen, die al boenwas sproeien, spuiten nu ook desgewenst kant-en-klare koffie, dat is te zeggen, een soort koffiemodder, die alleen nog maar met heet water aangelengd hoeft te worden, wat voor kampeerders mak kelijk kan zijn. Nieuw zjjn ook de doorzichtige plas tic pakjes met eenpersoons kook-klare groenten. Stelt u zich voor een slappe tabakszak, een „pouch" zoals de Engel sen zeggen, twes helften aaneen- en dichtgelast, aan de ene kant gevuld met vochtige schone worteltjes, de andere kant met nattige erwtjes. Het kan zo mee in de handtas; prefabricated één- mans-voedsel. Nog een paar jaar tech niek, en we plukken het zó van de struiken. Er leeft in Nederland een grote sym pathie voor alles wat Italiaans is, te beginnen met de meest elementaire produkten als: café espresso, maca roni, groene pepers en minestrone. Helaas is deze sympathie niet wederzijds. De Italiaan is heus geen chauvinist. Hij is b?J de beoordeling van onordelijke toe standen altijd de eerste, die zegt: „Wat wil je? Wij zijn nu eenmaal Italianen". Critiseer zijn regering, zijn politie, zijn volksaard, maar raak niet aan zijn na tionaal gerecht: de spaghetti met "toma tensaus! Hij is in staat er een uitgebreide en bloemrijke conversatie aan te wijden en vooral wanneer hij in het buitenland vertoeft, gaat zijn heimwee niet op de eerste plaats naar de ;;t,n, maar nw.tr zijn dagelijkse portie, op de juiste wijze ge kookte, spaghetti. Hij heeft een diepe minachting voor de „nudeln", die hij in Zwitserland of Oostenrijk naast zijn portie vlees krijgt opgediend en hij heeft geen woorden voor het verraad, dat men in Nederland pleegt door zijn lievelingsschotel te ver mengen met suiker en rozijnen. De sa menvoeging van verschillende gerechten mag niet. Dus: macaroni als voorgerecht, dan vlees apart, groenten apart en fruit op het dessertbordje. Dat zijn vier bor den per persoon, rekent U, Nederlandse huisvrouw, direct uit en U begrijpt, dat de in Nederland geliefde boerenkool met worst, zuurkool met spek en iedere stamppot, niets voor de Italiaan is. Wij zien hier wel zuurkool als een soort de licatesse uitgestald in speciaalzaken, maar die wordt bijna uitsluitend gekocht door de hier wonende vreemdelingen. Ten ge rieve van hen zien wij op de-markt ook enkele kistjes spruitjes en Brussels lof. De Italiaan houdt het bij zijn artisjok ken, zijn raapstelen en andijvie in de winter en bij zijn pepers en aubergines in de zomer. De Italiaanse toeristen, die van een vakantiereis in Nederland terugkeren, zijn allemaal enthousiast over de grach ten in Amsterdam, over de Nachtwacht, de afsluitdijk, het strand van Schevenin- gen, maarslecht te spreken over het eten. Vooral de oudere generatie en degenen die uit de provincie komen, (Advertentie) "V/ xrcQFst&n beweren honger te hebben geleden, om dat zij de nationale kost niet door hun keel konden krijgen. Van alles, wat zij opgediend kregen, konden zij alleen het vlees waarderen, als dit tenminste niet al te rauw was en niet zwom in de jus, want jus is nu eenmaal iets, dat er niet bij hoort. Aardappelen worden bijna niet anders gegeten dan gebakken of als puree verwerkt. De Hollandse soep? Die is te dun öt te gebonden, dus met meel aan gemaakt en alles, wat zweemt naar melk saus is taboe. Tomatensoep dan? Neen tomaten hebben geen andere bestem ming, dan om rauw gegeten of over de macaroni gegoten te worden. Vooral de mannen zijn op culinair iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii gebied ijselijk conventioneel. De ma- caroni moet op het juiste punt dat is „al dente" gekookt worden. Dat wil zeggen, dat men haar nog net even moet kauwen. Anders wordt het, vol gens Italiaanse begrippen, pap, stijf sel of pudding, dus onverteerbaar spul. De Italiaanse huisvrouw verlaat daar om geen ogenblik haar fornuis, als het kroongerecht staat te koken. Met de vork trekt zij telkens een sliert uit de pan en proeft: neen, nog nietnog niet.ha zij is er! Dan als de weerga een plens koud water in de pan om de kook te stuiten en af te gieten. Alle verschillende soorten macaroni (de variaties, die men in Nederland verkoopt, zijn nog maar een klein procent van die welke hier voorradig rijn) hebben hun eigen kooktijd: drie, vijf, tien tot twintig minuten. Wij la zen in het eertijds beroemde kook boek van Wittop Koning: kooktijd 45 minuten, en zouden dit een culinaire moord willen noemen Misschien denkt de Kamer van Koop handel er anders over, maar wij krij gen bij een kijkje in de grote zaken van Rome de indruk dat de export van le vensmiddelen naar Nederland belang rijker is dan de import. Vanzelfsprekend in verhouding tot het aantal inwoners. Alles, wat hier onder Nederlands merk wordt verkocht, is immers niet authen tiek. De Rademaker's Haagse Hopjes worden in Italië gemaakt en zijn vin den wij tenminste maar een flauwe nabootsing van de echte. Van den Bergh's margarine komt uit Milaan en wordt in pakjes van één ons verkocht. Neder landse eieren en kaas zijn in Italië wel de meest populaire produkten, evenals de cacao en chocolade, ofschoon hiervan een groot deel als namaak met een vo- lendammertje op de verpakking in de handel komt. Tussen de honderden Ame rikaanse blikjes troffen wij ook Neder landse boterhamworst van Linthorst en smack van Hunink aan, maar wij vragen ons af hoe de winkeliers al dat gecon serveerde voedsel kwijtraken, want, be halve tomaten in blik, waarmee de Ita liaanse huisvrouw Zich in de winter te vreden moet stellen, is voedsel in ge conserveerde staat hier niet geliefd. ,Tijd besparing" zult U zeggen. De Italiaanse huisvrouw is bereid om tijd te besparen op huiselijk werk, op ontwikkeling, op hygiënische verzorging, maar in geen geval op het bereiden van de maaltijd. Natuurlijk moet de werkende vrouw af zien van het bereiden van tijd-rovende gerechten, waarop haar, uitsluitend huis vrouw zijnde, zusters haar echtgenoten tracteren, doch bij gebrek aan tijd pre fereert zij spaghetti met boter en kaas en eieren met sla boven zalm uit een blikje, dat bovendien nog duur is ook. Rome, STTNE PISANI Zn het laatste nummer (no. 9) van „Doorkijk", het ledenblad van het Katholiek Vrouwengilde in de bis dommen Utrecht en Groningen, wordt het voorstel gedaan om van dit diocesane ledenblad een vast tijdschrift te maken voor „het" Katholieke Vrou wengilde, dat 45.000 leden omvat. Dit nummer richt zich dan ook reeds tot de leden in de vier bisdommen Utrecht, Groningen, Haarlem en Rotterdam. Het voorstel wordt gedaan door de presidente van het landelijk Vrouwen gilde, mevrouw J. Severijnen-Cals, die tevens voorstelt de lezeressen dan wat meer op de hoogte te houden van wat de mondiale katholieke vrouwenbewe ging doet in de UNO en de UNESCO. Een bedrag van nog geen twee gulden is er mee gemoeid, zegt de presidente en ze vervolgt: „Zouden wij dit kleine bedrag niet op kunnen brengen en niet in staat zijn om, evenals onze zuster organisaties, een eigen landelijk blad te financieren? Om nog maar niet te spre ken van onze achterstand binnen de in ternationale katholieke vrouwenbewe ging. Nederland is het enige land waar de katholieke vrouwenbeweging nog geen landelijk ledenblad heeft." Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 23