Verminderde woningtoewijzing voor Rotterdam onverantwoord v. Oldebarneveltpenning voor ir. J. Ernste Reclame GELD ERVAREN VAKLIEDEN leerl. magazijnbediende aank. magazijnbediende ^sso en Caltex gaan samen werken in Europoort KRUISWOORD-PUZZEL ROTTERDAM TOT MINISTER Problemen voor Rijnmondgebied belicht op vergadering PJ.C.R. thuisnaaisfers een Praktijk Docente Verpleqers of Veroleegsters Dame (leidster) van de huishouding Ministerieel advies bij verdeling door provincie verzocht „Bandstad" langs Nieuwe Waterweg Scheidende directeur Shell-Pernis Maakt voor Uw zaak Rozenburg bij Rotterdam 1600.- 0 3 Automobiel industrie Rotterdam'N.Y. rm J Verationele maatschap £estiehf K Vier argumenten Afgedankte fietsen van straat gehaald Bodemvondsten uit ijzer- en Romeinse tijd Opel Rekord gestolen R. Ph. O. begon aan Beelhovencyclus Doodvonnis op Ceylon Personenauto reed bejaarde dame aan mogeliikheid SCHOLING BEMtlJFSSABIlüIt KUNSTGEBITTEN REPARATIES Leonidas morgen kampioen en 2e-klasser? Prijspuzzel s c ZATERDAG 13 MEI 1961 BOTTERDAM, 12 mei. B. en W. hebben de motie, waarin de raad o.m. aan het college verzoekt by de minister voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te bepleiten om, in verband met de bijzondere omstan digheden waarin Rotterdam verkeert, voor de stad tot een afzonderlijke woningtoewijzing te komen, aan deze minister ter kennis gebracht. Het gevraagde pleidooi hebben B. en W. er aan toegevoegd. Schrille feiten In Rotterdam kunnen degenen, die na 1955 zijn gehuwd, nog geen aanspraak op een huurmachtiging maken, nog daargelaten de waarde van een huurmachtiging nu eerst nog 9000 urgente gevallen aan een woning geholpen moeten worden. ROTTERDAM, 13 mei Re. sluitvaardigheid en snel handelen zijn vereist om het Waterwegge bied tot ontplooiing te brengen,, vóór het buitenland ons te vlug af is geweest, België maakt propa ganda in Duitsland en verleent tal van gunstige voorwaarden voor buitenlandse investeringen, Wil- helmshaven !igt op de loer om de Rotterdamse belangen over te ne" men. „Wij mogen verlangen, dat. men spoedig vasts'elt wat met de Rijnmond gaat gebeuren en dat men vooral ook goedkeurt, terwijl wij de bereidheid vragen de con- ■pouen'ies hiervan te trekken. Industrialisatie Oliehaven van Europa WILTON-FIJENOORD N.V. In het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhui te Amersfoort kan geplaatst worden Official Ford-dealer vraagt voor haar centraal onderdelen magazijn en Goede sociale voorzieningen, o.m. 2 vrije zaterdagen per vier weken. Persoonlijke aanmeldingen aan ons hoofdkantoor, Mar- coniplein 20, Rotterdam (West) afd. Perso neelszaken van 9-12 en van 14-17 uur. EEN ADMINISTRATIEVE KRACHT Neurologisch - Psychiatrische Kliniek „DE KLOKKENBERG" Werkinrichting van R.-K. blinder SI. Jozef te Amsterdam wordt gevraagd een DE KRANT KUNT - GEEN U NSET DAG - MISSEN De krant kunt U niet missen, geen dag I I Prijswinnaar is deze week: J. M- Almen, Marconistraat 19a, Schiet Een postwisseltje volgt. LUl^JU Zij baseren het op vier argumenten, aldus: '1. Het toepassen van de factor „be volkingsaanwas" heeft het Rotterdamse contingent in ongunstige zin beïnvloed, omdat het bestaande grote woning tekort de bevolkingsaanwas hier ter Stede onnatuurlijk afremt, terwijl de op de Rotterdamse woningmarkt uit geoefende druk door de behoefte van het bedrijfsleven voortdurend toeneemt. 2. Het statistische woningtekort van Rotterdam h >Tt 50 pet. van het pro vinciale tel Wanneet ..s baseren op het ad vies van de su-j^ nnmissie, belast met de verdeling van het woningcontingent, volgens welk advies het statistisch wo ningtekort (100.000 woningen) voor 2/3 en de bevolkingsaanwas (50.000 wonin gen voor 1/3 bij de verdeling van het contingent zouden meetellen, dan zou Rotterdam alleen al op grond van dit tekort aanspraak kunnen maken op één derde van het Zuidhollandse con tingent van 15.600 woningen, ofwel 5200 woningen. 3. Dit cijfer van 5200 woningen stemt tevens overeen met de vermindering van het provinciale contingent in 1961 met ongeveer 3 pet. Over 1960 heeft de provincie met inbegrip van 's-Graven- hage en Rotterdam namelijk toegewe zen gekregen: aan woningwetwoningen 9.150 aan premie-A-woningen 6.933 totaal 16.083 Voor 1961 waren tot pp heden deze getallen: aan woningwetwoningen 7.240 aan premie-A-woningen w.o. 100 met gemeente garantie 8.360 totaal 15.600 Aangezien Rotterdam ovér I960 heeft ontvangen: aan woningwetwoningen 3.300 aan premie-A-woningen 2.050 totaal 5.350 volgt hieruit, dat het Rotterdamse aan deel dit jaar ongeveer 5.200 had moeten bedragen, Indien de provincie onze stad op dezelfde basis zou hebben toebedeeld als door Uwe Excellentie In 1960 is ge schied. 4. Rotterdam huisvest ongeveer 27 pet. van de bevolking van Zuid-Holland. Indien rekening wordt gehouden met een aantal van 15.600 goedkope wonin gen, zou onze stadderhalve bij een evenredige verdeling recht hebben op 27 maal 156 of 4.212 woningen. Het is duidelijk, dat onze gemeente met 50 pet. van het statistlsohe woningtekort in deze provincie, aanspraak mag maken op een belangrijk hogere toewijzing dan op de basis van evenredigheid, temeer daar hier ter stede door oneigenlijke sanering (doorbraken enz.), onbewoon baarverklaring en woningonttrekking jaarlijks meer dan 600 woningen ver loren gaan. Tot zover B. en W. in hun argumen tering. Daaraan voegen zij nog enkele gegevens toe, die de Rotterdamse nood schril tekenen. Er wordt op gewezen dat Rotterdam het grootste aantal pendelaars heeft en er pogingen worden gedaan om, zij het een gering deel hunner, aan een woning te helpen. Van de 1.754 echtparen, die In Rotter dam In het laatste kwartaal van I960 zijn gehuwd, is 20 pet gaan inwonen b(j ouders of behuwdouders, 21 pet bij derden ter wijl ln 30 pet. van de gevallen man en vrouw afzonderlijk bleven wonen B. en W. achten een vermindering met 925 goedkope woningen voor dit laar, gezien deze feiten, onverantwoord. Zij wijzen er op, dat een sterke daling van het aantal in uitvoering zijnde woningen de mogelijkheid van vermindering van het arbeidspotentieel in de bouwnijver heid met zich zou brengen. Zij verzoeken tenslotte de minister met klem het daarheen te leiden, dat a. van de 2.500 goedkope woningen, die nog in dit jaar worden verdeeld, het grootste deel van het daaruit aan de pro vincie Zuid-Holland toekomende aandeel aan Rotterdam wordt toegewezen; b. de toewijzing van het contingent 1962, evenals voorheen, wederom een ad vies aan de provincie zal inhouden met betrekking tot het aan Rotterdam toe komende aandeel, waarbij meer dan thans rekening wordt gehouden met de ernstige woningnood, die hier nog heerst. ROTTERDAM, 13 mei Bij een speur tocht in een deel van het westen der stad zijn 135 afgedankte fietsen van de straat gehaald. De verwaarloosde karretjes zijn naar het opslagterrein aan de Abraham van Stolkweg gebracht. ROTTERDAM, 12 mei. Tijdens een vergadering van de Archeologische Werk groep „De Nieuwe Maas" zijn enige mededelingen gedaan omtrent nieuwe bodemvondsten te Rotterdam uit de ijzer- en de Romeinse tijd. Vervolgens hield de heer A. A. Arken bout een inleiding over de geschiedenis van het kasteel Ravesteyn te Heenvliet. De spreker betwijfelde of het kasteel en de overige rond Heenvliet gelegen sterk ten tegen de invallen van de Noormannen gesticht zijn, zoals tot nu toe wordt aangenomen. Tijdens de na de lezing gehouden gedachtenwisseling werd 's sprekers standpunt gedeeld door de heer J. G. N. Renaud, conservator van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek, die tevens mededeling deed omtrent recente onderzoekingen naar echte Noormannenburchten, die van een geheel afwijkend type blijken te zijn dan het huis te Heenvliet. ROTTERDAM, 13 mei Gisteren deed de 51-jarige bedrijfsleider D. de H. van de Strevelsweg aangifte van diefstal van zijn personenauto, een zwarte Opel Re kord: kenteken BD 56-73. De wagen, d:e voor zijn woning stond geparkeerd, is verdwenen tussen zeven uur 's morgens en zes uur s avonds. ROTTERDAM, 13 mei. Het Politiek Jongeren Contact Rotterdam, dat op 13 mei ji. zijn twaalf en een halfjarig be staan vierde, kwam gisteravond in het Stadhuis bijeen voor de honderdste ver gadering. De voorzitter, de heer G. de Man, begroette in zijn openingswoord in het bijzonder de wethouders A. J. van der Vlerk en J. U. Schilthuis. de gemeen tesecretaris, mr. J. C. Knap. en de verte genwoordigers van de verschillende raadsfracties. Vervolgens was het. woord aan dr. W. Steigenga. die de maatschappelijke en ROTTERDAM, 13 mei. Het eerste van' de serie van drie concerten, die de Beethoven-cyclus van het R. Ph. O. dit -jaar telt, werd gisteravond ln de Rivlèrahal geleid door Eduard Flipse en bracht de ouverture Coriolan, het vioolconcert en de tweede syfonie bijeen. Zowel in de Coriolan als in de symfonie, de zuiver orkestrale bijdrage dus van de avond, heeft Flipse geïmpo neerd door de duidelijk materiële be heersing, de heldere en bewuste opzet van interpretatie, de sopraan in emotio nele weergave en last not least, door de Voortreffelijke behandeling van zijn orkest. De inleiding van de symfonie, die juist door de zekerheid van motie ven zo heel gemakkelijk tot voor een inleiding nauwelijks passende overdaad kan leiden, kreeg door Flipse het juiste functionele verband toegewezen. Het hieraan volgende eerste deel behield b(j alle vaart een exacte realisatie van de fijnere nuances in dynamiek en fra sering, die zonnigheid die dit stuk tot een uniek onderdeel uit Beetbovens symfonische oeuvre maakt. Hoe Flipse voorts de dramatische gespannenheid van de Corlolan-ouverture weet op te roepen daarvan zijn de geregelde be zoekers van zijn concerten reeds meer malen getuige geweest. Lola Bobesco was die avond de so liste in het vioolconcert. In het eerste dee! miste men harerzijds nog de groot se symfonisch# allure, waarvoor zij misschien juist we] door haar beducht heid voor gevoelige toonvorming eerder een wat enge lyriek tn de plaats scheen te stellen. Nobel sentiment bekende de violiste echter in het tweede deel, ter wijl in de finale elegance en vitaliteit hoogtij vierden. Flipse heeft het orkest hier echter uiterst fraai laten musiceren. De soliste heeft hem dan ook terecht in de haar gebrachte hulde van het talrijke en er kentelijke publiek betrokken, B. G. Burgemeester mr. G. E van Walsum /.ei dit gistermiddag ter gelegenheid van de uitreiking van de Van Oldebarnevelt penning aan de .«"heidende directeur van de Shell Raffinaderij te Pernis. ir. J W Ernste Tot de consequenties behoren, aldus de burgemeester, dat het grondgebied van Rozenburg, uitgezonderd het eigenlijke dorp bjj Rotterdam gevoegd wordt, om dat het nodig Is, uat de pu. kreriitelijke zeggenschap over dit tvplsrhe haven- en industriegebied ln Rotterdamse handen komt Ook het prlvaatreehteliike eigen dom van Rozenburg moet In de handen van de Maasstad komen. De verwezen!!! king van Industrialisatleplannen mag niet afhankelijk werden van langdurig- onteigeningsprocedures. Wilhelmshaven wil het meerdere aan ertsen aantrekken en hamert er op dat de Riin overvol zou raken ..Het is 'Ijd dat daar stelling tegen genomen wordt", aldus de burgemeester Sinds 1938 is het vervoer via de Rijn tussen Rotterdam en Duitsland niet noemenswaardig ge stegen en ook toen was de Rijn niet overvoerd Bovendien geeft de duwvaari speciaal op de Rijn grote economische voordelen". Ir. Ernste verkreeg de hoge Rotterdam se onderscheiding voor zijn w?rk in Pernis In het Rotterdamse maatschap pelijke leven vervult hij o.m. het voor zitterschap van de Stichting .Havenbe- langen" en hij is lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. In 1951 nam hij de leiding van de Shell Raffinaderij op zich. Tegenwoordig is d« helft van de 'otale goederenomslag nationaal ver voer, dat wil zeggen goederen, die ge- j - iniporteerd worden vóór Nodexóand ei. De heer Ernste ontvangt uit handen van burgemeester Van Walsum het document behorende bij de hem toegekende Van Oldenbarneveltpenning. geëxporteerd uit Nederland. Enige tien tal!?" jaren geleden zou dit niet mogelija geweest ziin „De groei van de haven danken wij aan de industrialisatie van ons land", meende mr. Van Walsum. Een uiterst belang rijke bijdrage vormen de raffinaderijen en de daarmee samenhanjende petro-che- mische bedrijven ln het Waterweggebied De verwerkingscapaciteit van de Pernis- raffinaderij steeg in de laatste 10 jaar van 6 miljoen ton tot 13 miljoen ton per jaar De opslagcapaciteit werd sinds 1936 ver achtvoudigd. Deze snelle vooruitgang is voor een goed deel te danken aan ir. Ern ste, aldus de burgemeester. Bovendien heeft hij door zijn adviezen dt vestiging van anderen gestimuleerd. Sinds 1951 steeg het totale goederenver voer van 37 miljoen tot 83 miljoen ton Het percentage minerale oliën in de totale goederenoverslag steeg van 3? tot 48 pet. De totale rafflnagecapaclteit be droeg in I960 23 miljoen ton (zeven mil joen ton ln '51) Rotterdam werd het grootste raffinadertj-cenirum en de groot ste olie-haven van Europa, De raffinaderijen stimuleren de Neder landse ondernemers in hoge mate Jaar lijks plaatst het Shellconcern in ons land voor f 200 miljoen aan orders Scheeps werven krijgen opdrachten, de vestiging van olie-opslagbcd rijven neemt toe en petro-chemische industrieën worden in hoge mate aangetrokken. „Er gaan stemmen op. die zeggen dat de industrialisatie van ons land te hard van stapel loopt. Wij moeten ons echter nle' 'aten beheersen door stemmingen van het ogenblik, opdat w(| later gemiste kan sen niet behoeven te betreuren", zo zei mr Van Walsum Over de verdiensten van ir. Ernste zei h'j tenslotte neg. dat hij de man achter de schermen is geweest bij het Eiiropoortproiect dat tevoors-Mn kwam uit de strijd tussen Rotterdam en Wilhelmshaven over de pijpleiding na»r het Roergebied. Ir Ernste betoogde dat accurate»- doorzettingsvermogen de kwaliteiten iir waarin een klein volk ais het onzf Mc' kan handhaven op de wereldmarkt He gebrek aan arbeldskerehten is voor som mige bedrijven, die het te gemakkcl"' namen een prikkel tot ontwikkeling Na een recentfe tpn stadhulze bon' 1 directie van Shell Nedprland n v cocktailparty aan in het gebotj'" Shell Tankers aan het Hofplein. ruimtelijke problemen van het Rijnmond gebied belichtte. De heer Steigenga noemde ruimtelijke planning geen tech nische, maar, in een democratisch bestel, een politieke aangelegenheid. Het zijn. aldus spreker, de vertegenwoordigers van de gemeenschap, die over de doel stellingen van de pfenning zullen hebben tc beslissen Ruimtelijke planning dient de mens de vereiste ontwikkelingsmogelijkheden te bieden. Ten aanzien van de Rijnmond wordt men geconfronteerd met enkele saillante ruimtelijke problemen. Het eerste probleem, waarvoor de overheid wordt gesteld, zijn de economische toe komstverwachtingen. Nationaal bezien zal ook dit havengebied een belangrijke bijdrage dienen te leveren tot de oplos sing van het ln vergelijking met andere Westeuropese landen bijzonder grote be volkingsoverschot. Volgens de laatste ra mingen zal de bevolking in ons land in 1980 de 14 miljoen waarschijnlijk over schrijden. Deze bevolkingsuitbreiding vereist niet alleen maar woon- en recreatiegebied, doch ook en vooral een belangrijke uit breiding van de werkgelegenheid, die zich speciaal zal dienen te voltrekken in de metallurgische en chemische indu strie. Een belangrijk deel van deze in dustrieën is bij uitstek gebonden aan de situatie in een havengebied. Bovendien zijn er binnen Europees verband duide lijk tekenen waarneembaar, dat hergroe pering van economische krachten leidt tot een toenemende belangstelling voor de grote havengebieden. LEEFBAARHEID Een volgend punt, dat door spreker onder de loep werd genomen, was de leefbaarheid van het Nieuwe Waterweg gebied. Dr. Steigenga zag hiervoor tn feite slechts één oplossing: een grote .bandstad" langs de rivier, een lintbe bouwing langs de Nieuwe Waterweg, uiteraard niet te breed, welke zich even tueel kan uitbreiden vanaf de kus( tot aan het binnenland Deze vorm biedt zo wel uit verkeers- en vervoersoogpunt als in sociaal en recreatief opzicht grote voordelen. Spreker was voorts van mening, dat een grote stad en een agglomeratie ais woonmilieu meer voordelen bieden dan kleine nederzettingen. Men dient te stre ven naar diversie van de verschillende maatschappelijke lagen. Een univcisiteit behoort, volgens spreker, tot de n°rmale culturele uitrustingen van een dergelijke grote stedelijke agglomeratie, waar in du toekomst rond twee miljoen inwoners zullen wonen, BESTUUR De tweede spreker, prof. dr. D. Simons besprak de bestuurlijke vormgeving van het Rijnmondgebied, waarbij hij als zijn mening naar voren bracht, dat men in dit gebied te kampen krijgt met een com plex van problemen. De bestuurlijke vorm, die spreker het meest gewenst achtte, was een boven-gemeenteliik lichaam, dat als groter geheel de oelan- gen van een dergelijk gebied zou kun nen behartigen. Dr Simons belichtte voorts het ontwerp, dat een rijkscommis sie tot stand heeft gebracht. Een zuiver lokale oplossing in de gemeentelijke zin achtte hij niet effectief. COLOMBO, 13 mei (AFP), Het hooggerechtshof van Ceylon heeft de boeddhistische monnik Boeddharakkita Thero wegens medeplichtigheid aan de moord op premier Bandaranaikp ter dood veroordeeld Hij zal 20 juni worden te- rechtges'eld. In de zaak tegen twee andere verdach ten, H. P. Jayawardene en Somarama beschuldigd van medeplichtigheid en moord, heeft het hof nog geen vonnis gewezen. ROTTERDAM, 13 mei - Gisteravond is de 74-jarige mevrouw B Jabaay-Spiel- mann uit de reilsngerstraat vrij ernstig gewond, toen zij op de hoek van de Sghiekade en de Tellingerstraat door een personenauto werd aangereden. Ondanks krachtig remmen kon de automobilist niet voorkomen dai zi.i werd geraakt De vrouw stak de rijweg over zonder op- lerien Zij liep een srhedelbnsisfraetuur op en brak een been Men vervoerde haar naar het Dljkzigtziekenhuls. kredieten uitsluitend groot zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaardèn, wisselende wachttijd Vraagt Inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstr- 31. I»eeuwardcn Al zijn uw messen en scharen nog zo slecht, breng ze op de Hoogstraat 52, bij Solingen en het komt terecht. Speciaal fijn, golf slijpen van tafelmessen. Pes- gewenst klaar terwijl U wacht. Glasplaten, ruiten voor suitedeu ren, glas-in-looti, etalageglas., spiegels, enz. Loopik's Glasindus. trie Bot^rstraat 3d Schiedam, tel.'68945. „Rolista". Colijnstraat 12.. Schie dam, tel 62925. Reparatiebedrijf Kolen en Oliehaarden. Shell Olie- hardbrandstoff. Elektr. schoor steenvegen. Feesthoedjes en mutsen. De al lermooiste en grootste sortering! Tirols. Zwitser. Volendarns, Zeeuws. Door enorme aankoop de laagste prijs. Het Masker, Broersveld 125. tel. 64296. Voordrachten, toneelstukjes, lied jes, versjes, gedichten, go^chel- boekjes, gezelschapsspelen, wens- brleven, waarzegkaarten. confe rencier- en moppenboekjes. Het Masker, Broersveld 125, tel. 64296 Te huur: ftihaalbogen voor het bruidspaar, mooie decoratie! Ge kleurde anjers van papier en plastic 10 cent. Het Masker, Broersveld 125, tel.' 64-296, Voor schilderen, witten en behan„ gen is het voordeliger en ver trouwdste adres toch altijd: G. J. J, Ponjé, gedipl. vakman. Schaperlaan 61tel 64-0)19 Schie dam. Vraagt vrijblijvend advies stalen. Onzichtbaar stoppen Alle voor komende brand- en motgaten, winkelhaken en scheuren worden door ons onzichtbaar gestoipt. Bil lijke prijzen, spoedige afleve ring. Hoogstraat 113, Schiedam, tel. 67709 (Fil. Roeloff). Chemisch reinigen. Ie klas werk. Maandag gebracht. zaterdag klaar. Verspeek in de Zon Hoog straat 143. DOK-EN WERE-MAATSCHAPPIJ SCHIEDAM vraagt voor haar MACHINEFABRIEKEN In SCHIEDAM en ROTTERDAM (Delfshaven)s draaiers revolver-draaiers carevssel-draaiers kelteraars o.a. fijn-boorden radiaal-hoorders froxers schavers stekers Rereed schep-slijpers rend-slijpers machine-bankwerkers In enkele vakken bestaat tevens Over vooruitzichten, arbeidsvoorwaarden, werktijden (vrije zaterdag), vervoer e.d. kunt U inlichtingen verkrijgen bij: WILTON- FNENOORD afd. Sociale Zaken postbus 22 telefoon 6 92 DO Schiedam Nette jongens gevraagd ter oplei. leiding als verkoper. Leeftijd 151 16 jaar. Aanmelden: F. Rött- gering's Herenmode Bedrijfs - I en Sportkleding, Hoogstraat 17 19, telefoon 68886. Nette jongens gevragd ter oplei ding als verkoper. Leeftijd 15 a 16 jaar. Aanmelden: F. Röttge- rings Herenmode - Bedrijfs - en Sportkleding, Hogstraat 17-19. telefoon 68888. Damesconf ectiebedrij f nette vraagt in bezit van zig-zag-naaima- chine. Brieven onder no. S3Q58 Nieuwe Schiedamsche Courant, Dam 18. Grijpt uw kans! Wij geven oge inruilwaarde voor uw oude fototoestel. Gedurende de week van de fotografie 'n fotoboek ca deau. Foto v. Vuuren. Hoogstraat 106. Schiedam, tel 66720. Verpleegsters met een goede prak tijkervaring en goede algemem ontwikkeling, ambitie voor het geven van praktijklessen gelieven te reflecteren. Diploma hogere school of staf diploma hebben voorkeur. Brieven met uitvoerige referenties te richten aan de Directie van het Ziekenhuis. •■■■■■■■■■■■«■■■■■a Voor het Bureau van de Ned. R.K. Bond ran gieken- verplegenden te Utrecht wordt per 1 juli of eerder ter assistentie van de secretaresse gevraagd kunnende typen en bij voorkeur ook stenograferen. Gezocht wordt een beschaafde kracht met belangstel ling voor het werk van een kath. organisatie op hei terrein van de gezondheidszorg. Brieven aan het bestuur. Koningslaan 6. Utrecht. Centrum voor Epilepste-behandeling GALDERSEWEG 81 BREDA Gevraagd worden enkele ln het bezit van het diploma B. Tevens kan worden geplaatst een Sollicitaties te richten aan de directrice van de Klokken berg, die ook nadere inlichtingen kan verstrekken Persoonlijk bezoek alleen na oproep Voor de Salaris 7200,— tot 8500,- per jaar en 4% vakantie-toelage. Aanstelling boven het minimum salaris i# mogelijk. [n de werkplaats zijn thans ongeveer 20 blind- arbeidskrachten werkzaam, doch een uit brei ding door tewerkstelling van andere lichamc lijk gehandicapten wordt overwogen. Vereisten: R.-K. Voldoende technische bekwame heden en ervaring om op de tuist' wijze leiding te geven aan blinder en andere gehandicapten. Commercieel en organisatorisch Inzicht. Het diploma leidinggevend pers») neel sociale werkplaatsen strekt tot aanbeveling. Sollicitaties te richten aan Mr. Willem M J Rus sell, Voorzitter van het Bestuur van de R.K Verenig ing van Blindenvrienden, St. Ludaer Keizersgracht 292—294, Amsterdam. E«ma klas werk. onder volledige garantie. Billijke tarieven. U kunt er op wachten. INSTITUUT „DENTIUA" - HOOGSTRAAT 40 telefoon IS.OO. 10 - Rotterdam. Vergezeld van een ongekend groot le gioen in vele bussen en auto's dat gewa pend is met grote spandoeken en vlaggen gaat Leonidas zondag naar Naaldwijk. De strijd gaat tegen Westlandia, dat gelijk met Leonidas aan de kop gaat. Voor beide verenigingen is het de laatste wedstrijd, zodat de winnaar kampioen en 2e-klasser wprdt. In Leonidaskringen ziet men de wed strijd met groot vertrouwen tegemoet en als de blauw-witten hun normale spel kunnen ontwikkelen, worden zi.i inder daad als favoriet beschouwd. In dergelijke wedstrijden met een emo tioneel publiek (men verwacht zeker 6000 man I) spelen de zenuwen echter een grote rol en is alles mogelijk Als Leonidas er in slaagt het zn be geerde doel te bereiken, zal het in de Beatrix-zaal van het Kroothandelsgebouw waar de blauw-witten met hun aanhang na de wedstrijd heengaan, wel laveren als nooit te voren. i r» HAAG 12 met - Na»' wq verne ...tn nebbep ESNO Nederlanü N V en Calte* Petroleum vlaats: happij (Neder land) V besloti en overeenkomst aan te gaan waarbij d oeide maatschappijen voor gezamenljjkf -xploitatie van de in aanbouw zijnde Caltex tanKinstallatie (inrlusipl tankscl -enplen (n Europoort alsmede voor een Teel van de reeds aan wezlge pijpleiding tussen Europoort en Botlek een operationele maatschap heb ben gevormd Het aangaan van deze ope rationele samenwerking is van generlei invloed op de overige activiteiten van de beide maatschappen In Nederland. Het aandeel van de belde maatschap pijen in deze nieuwe maatschappij be draagt vijfenvijftig procent voor Caltex en vijfenveertig procent voor Esso Het dagelijks beheer wordt uitgeoefend door Caltex. Mat de mogelijkheid van samenwerking was reeds van de aanvang af door Cfiltt rekening gehouden Door het aangaan van de maatschap zullen beide maat schappijen gebruik xunnen maken van de faciliteiten die de haver) van Europoort biedt «rhepen tot 86 000 ton deadweight kunnen filer meren Het gehruik van deze hpvép betekent een doelmatiger -rsnvoer van aardolie van overzee voor de raffina derden van beide fnnntsehnppiién. ln Bot lek en in Pcrnis Het terrein van de gezamenlijke lank- installatle in Europoort is 32 ha groot De opslagfaciliteiten omvatten thans twee tanks met een nominale opslagcapaciteit van veertigduizend kubieke meter elk. l'egen eind 1064. wanneer tn Europoort tankschepen met êen diepgang van 14,5 meter kunnen meren, zal de opslagcapa citeit worden uitgebreid met o.m. twee tapks van vijftigduizend kubieke meter eik. Horizontaal: 1 onder drukking, 7 bouwmate naai, 12 gering, 13 oudt maat. 14 voorzetsel, 1' wapen, 17 werkend kracht, 18 onbekendi 19 spoedig, 21 herkau wer, 22 predikant, 2; Stomp, 24 Turkse tite 26 niet deelbaar doo twee, 27 rivier in ttalu 28 rekening, 29 versie ringsmotief, 31 bevel, i waarschuwer, 35 voeg woord, 36 getij, 38 be drag, 40 tijdsbepaling .42 voedsel, 44 lust, 4: zoogdier, 47 voorzetsel 49 kledingstuk. 51 bui tenlandse munt, 5. maanstand, 55 gebteo 57 grafisch produkt, 5!' motief, 62 stuk leer, 61- nvier in Ajië, 64 tel woord, 65 voornaam woord, 66 speelgoed, 6'. voertuig, 68 muzieknoot 70 soort, 71 oude stad, iz nemelgeest, 74 zoogdier. 76 zangnoot. 77 maat, 78 lerstellmgsoord. 80 riem. 81 vrager. Verticaal: I kolenwagen, 2 godsdienst, .riviertje, 4 familielid. 5 holte, 6 voor zetsel, 7 belijdenis, 8 op zekere keer, 9 liet getroffen, 10 voegwoord, 11 eeuw), ge hongerlijder, 13 voormalige hoge functie, 15 behoeftigheid. 17 spil. 18 vruchten, 20 Franse rivier, 21 gewicht, 23 sleden, 25 zangnoot, 27 familielid, 30 voorzetsel, 32 gelaatskleur, 33 zangnoot, 37 zangstem, 38 zangnoot, 39 familielid, 41 wagen, 43 hetzelfde. 46 elkeen, 48 geestelijke. 50 klaar, 52 technicus. 54 kordate vrouw. 56 hevig. 57 getij. 58 sluis, 60 landbouwwerktuig, 61 oudste. 63 muziekinstrument, 67 hoekpijler, 68 maat, 69 talent, 72 belofte. 73 bijwoord, 74 wiel, 75 insekteneter. 77 academi sche titel, 78 lidwoord, 79 kom aan. kunnen ingezonden Oplossingen donderdagmiddag Over puzzels kan niet gecorrespondeerd den. De oplossing van de verleden 1- rt' geplaatste aehthpek-puzzel Is: medle. 1—7 relatie. 2—1 amateur- „t, 2—10 Andorra. 3—9 elei'1 - asperge, 10-12 511 ever, 6 14 menu. r|ka. 10-—22 amandel, 11—19 13—15 epaulet, 14-20 unie. 15—gti, maten, 1622 parabel 17—23 ank® jO 18—24 embargo, 19—21 aria. 2fl. akte, 2224 Livorno. 24 -23 opPe va"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8