De Pier Gloednieuw wandelhoofd steekt 375 meter in zee Stuk branie in de see Een eiland voor kinderen zonnebaders en toreneiland (in aanbouw) MILJOEN Nog dit jaar anderhalf MILJOEN BEZOEKERS? Judo op de pier Spreekhuis WEÈ V~'v" W ZATERDAG 13 MEI 1961 II lfif|i: - -■:"' Dit is een foto-montage van de Scheveningse boulevard en een tekening van de nieuwe pier. Zo zal het worden. Zeevis (Van onze Haagse redactie) Scheveningen heeft zijn pier terug. Witglinsterend als een paleis in de tropen ligt hij te wachten op de officiële opening, die vrij dagmorgen 19 mei door prins Bernhard verricht zal worden. De pier anders zal hij niet heten, want een officiële naam krijgt hij niet is dan weliswaar nog niet helemaal klaar, maar de eigena resse van het zeewaardige bouwwerk heeft de toeristisch zo aantrek kelijke Pinksterdagen niet aan haar beurs voorbij willen laten gaan. Zij heet niet voor niets Exploitatie Maatschappij Scheveningen. Meer dan zeven miljoen gulden heeft zij er in geïnvesteerd, maar daarmee heeft zij zich dan ook een toeristische trekpleister van be lang geschapen. Tienduizenden bezoekers per dag verwacht men op mooie dagen, anderhalf miljoen nog dit jaar. Daarna hoopt men jaar lijks op zo'n twee miljoen piergangers. Alles heeft de zee gedaan om deze aanval op haar grondgebied af te slaan. Geassisteerd door een onverwachte zomerstorm in juni van het vorige jaar heeft zij wel kans gezien de bouw weken achterop te brengen, verder bleef zij machteloos. Steeds verder kroop de pier, onverstoorbaar, onwrik baar ook toen hij eenmaal op zijn betonnen palen stond, 191 in totaal en zo indrukwekkend sterk dat zij zelfs Samson hoofdschuddend op zijn schreden zouden doen terugkeren. Modieuze poedel SCHEVENINGEN HEEFT WEER EEN PIER FIMftmttfftNmmtMmfMIHIHfHMtflIlHlttlNItlHIIIIIIIIVIIimil! ramen zal men steeds uitzicht kunnen houden op de zee. Er zijn plannen ge weest om het in dit restaurant echter te maken dan echt: een bandrecorder moest zorgen voor het geluid van kab belende golven en krijsende meeuwen. Gelukkig heeft men te ell'der ure deze kitsch de toegang tot de pier ontzegd. Voor natuurlijke hoogtezon kan men terecht op het dak van het restaurant, dat ook weer de nod.'ge plaats biedt aan hen die houden van een plekje in de zon #n tast de wind. In totaal zullen meer dan duizend personen tegelijk op dit eiland kunnen genieten van 7,011, zee en frisse lucht. Het nog niet geheel gereed zijn van de pier blijft voornamelijk beperk! tot het derde platform, het toreneiland, dat het verst in zee steekt. Zo zal de uitkijktoren, die 43 meter boven de zeespiegel zal gaan uitrijzen, niet klaar zijn en dit jaar niet meer beklommen kunnen worden. Ook de lichtkrant zal dit jaar niet meer draaien. Wel is op dit eiland toegankelijk de aangelegde visring die zover in zee een ideale visplek zal betekenen voor de zeehen gelaar. A raison van drie gulden vijf tig zal hjj er een dag lang zijn in aas verpakte vishaken mogen uitwerpen. Hij moet er wel rekening mee houden dat al zeven meter draad van zijn mo len zal zijn gerold voordat hij het wa ter heeft bereikt. Voor niet-hengelaars wei-vissers hangen er kruisnetten die men voor een gulden per half uur mag ophalen m%t. de kans op een voordelig zootje glinsterende zeevis. Als men te ongedurig is om te zon nen, te rustig voor het vermaaksei- land, en men houdt ook niet van vis sen, dan nog hoeft men zich niet te vervelen op de pier. Is men uitgeke ken op de andere bezoekers en op het uitzicht naar zee en naar het land, dan zou nien zich bijvoorbeeld naar het golf slagmeets nation kunnen begeven vlak bu de visring. Op het laatste ogen blik is dit er nog bijgebouwd op voor stel van Rijkswaterstaat. Voor deze instantie was er veel aan gelegen op dit verst mogelijke punt buiten de kust van Nederland over zo'n registra- tie-apparatuur te beschikken. Het pu bliek zal zich van de werking van de installatie op de hoogte kunnen stel len doordat er grafieken met verkla rende teksten bij zijn aangebracht. Dan is er ook nog de mogelijkheid' om „televisie-regisseurtje" te spelen met behulp van naar alle zijden draaibare elektronische verrekijker, die de ontvangen beelden overbrengt naar drie t.v.-schermen. Een weinig subtiel vermaak omdat het voor nie mand prettig is ongemerkt geobser veerd te worden. Vooral niet op het strand. Veel aandacht is er ook besteed aan de verlichting op de pier, die met zijn' 375 meter even lang is als de oude, maar door zijn eilanden een twee keer zo grote oppervlakte heeft (12.000 vier kante meter). De moeilijkheid voor de ontwerpers van de verlichting was dat men geen ervaring had met zo'n zeld zaam project. Vandaar dat men zelfs de moeite heeft genomen de pier ge deeltelijk op ware grootte in dc duinen na te maken om te zien hoe het effect van een bepaalde verlichting zou zijn. De keus is tenslotte gevallen op een blauwe band met witte golflijn, waar achter t.l.-buizen zullen branden. Om de bezoekers van het veel verder ge legen Katwijk en Noordwijk op de pier attent te maken zullen aan de noord zijde witte en groene persplaslampen komen, die beurtelings zullen opgloeien Tot 's nachts twaalf uur zal men op de pier terecht künnen. Het kinder eiland wordt om zes uur gesloten Bij de enorme toeloop die verwacht wordt zal afgewacht moeten worden" of de invloed van de pier zo groot is dat hij het verkeer op dc toegangs--- wegen naar Scheveningen kan ont wrichten. Zij die pei auto komen zullen moeite genoeg hebben voor hun wagen een plekje te vinden. Weliswaar heeft de ge meente een paar +on beschikbaar gesteld voor de aanleg van een groot parkeer terrein, maar verwacht kan worden dat tun'nnD1 aerd auto's die hier neergezet oif u'°lden op mooie dagen al voor. m terrein op de voormalige spoorlijn naar Scheveningen zullerf hebben gevuld. ..Gelukkig zijn de mensen eenmaal b, Scheveningen, eerder bereid een minuut of tien in te lopen dan in de binnenstad," zegt de verkeerspolitie. Zou iemand oner de pier iets kunnen schrijven met de sfeer, die Jan Prins opriep in zijn vers over de „Zwarte hoofden": „Ik hou zoo van die lage palissaden, die van de kust de groote zee ingaan...?" Het lijkt niet erg waarschijnlijk. De oude pier was niet „nederig, trouw en goe dig" en de nieuwe is het nog minder. Een pier is een pretentieuze zaak. Eigenlijk een beetje belachelijk. Wie op het uiterste puntje gaat staan en van 375 meter afstand terugblikt op de boulevard, kan zich een hele Piet wanen. Maar zich omdraaiend, zal hij met de Noordzee vóór zich moeten erkennen, dat hij toch nog maar een heel klein stukje uit 'de kust is. Zo moet het ook, zeggen de pierdeskundigen: het aardige is, dat je van de boulevard af het einde van de pier kunt zien en omgekeerd van de pier af de boulevard. Het heeft iets van de veel besproken bermrecreatie, waarbij men toch maar vooral niet het contact met het drukke verkeer wil missen. ee, de nieuwe pier lijkt niet erg inspirerend voor de poëet. Ze kan wel de reclamemensen inspiratie bieden, als het een beetje wil ook de tekstschrijvers van het populaire lied en voorzeker zal ze de Haagse historici aan het schrijven zetten. Het nieuwe bouwwerk dankt niet op de laatste plaats zijn bestaan aan de omstandigheid, dat Scheveningen voor de oorlog een pier had en er na de oorlog een terug wilde hebben. De verwerkelijking van dit verlangen mag met. de bekende denkbeeldige gulden letters in het geschiedboek van de badplaats worden opgetekend. Toen in juni 1946 in de Kurzaal voor het eerst na de bevrijding weer een concert werd gegeven zijn daarbij bezoekers geweest, die oprecht ont roerd waren. Het Kurhaus was weer open. Scheveningen herleefde. We zijn in de loop der naoorlogse jaren wat nuchterder geworden. Hei zit er niet in, dat er iemand in snikken zal uitbarsten wanneer op 19 mei de nieuwe pier de oude gaat vervangen. Maar ook al komen er dan geen tranen meer aan te pas, het recente verleden blijft een herinnering waard. Wat was Scheveningen bij de bevrijding: een volkomen afgetakelde bad plaats. Langs de boulevard, van hotel Rauc.h tot. aan het Noordeinde een 2Vz meter hoge en dikke vestingmuur met bunkers en schuilplaatsen. Er 1 aas een bunker bij, die zes meter boven en zes meter onder de grond zat. Op het s-rand palen en landmijnen. De trappen waren dichtgemetseld. De hotels wdren als ..Erholungsheime" en kazernes uitgewoond en geplunderd. Het Kurhauscabaret afgebroken. Enkele hotels zwnr beschadigd door vol treffers. Het paviljoen van de pier was afgebrana, de pier zelf gesloopt. Zo zag men, toen de „vesting" open ging, Scheveningen terug. De situatie van toen zweeft ons nu alleen nog maar als een gelukkig voorbije nachtmerrie voor de geest. Scheveningen is er wonderbaarlijk bovenop gekomen. Verscheidene andere desideratie heeft Den Haag nog niet vervuld gekregen: met de verbetering van de Scheveningse haven is men ondanks alle jeremiades nog niet veel verder gekomen, de realise ring van het, plan-Wilsveen is een vraagteken geworden, het congres gebouw bestaat alleen nog maar op papier. Maar over de ontwikkeling van haar badplaats heeft de stad niet te klagen. Scheveningen maakt het goed en zal 't nog beter gaan maken met z'n pier. Men zou een roulette willen hebben om nóg meer vreemdelingen te trekken (kunnen ze er nog wel bij?), maar de pier mag in ieder geval beschouwd worden als een belangrijk „statussymbool". rat betekent dit bouwsel-in-zee voor de Hagenaars zelf? Met een her innering aan het verleden is de zaak te sentimenteel gesteld en met het wijzen op een nieuwe recreatie- en geldbestedingsmogelijkheid te nuchter. Er ligt ook nog iets tussenindat moeilijk te definiëren is, maar dat toch wel een rol moet spelen anders zou er met de bouw van de pier niet zo zijn meegeleefd. Dat piertje van 375 meter gBat de betekenis van Schevenin gen nog eens extra markeren en men krijgt de indruk, dat de sterk ver anderende stad die markering nodig heeft. We hoeven aan de pier nu niet meteen een zwaarwichtig betoog over de desintegratieproblemen op tc gaan hangen, maar het feit ligt er, dat de samenhang in het nieuwe Den Haag De ravage voor het Kurhaus vlak na de bevrijding. (evenals in andere uitgedijde steden) voor een goed deel verdwenen is. De bewoner van Bohemen weet van de Moerwijk alleen maar, dat hij er niet zou willen wonen, ook al is hij er nooit geweest; Mariahoève is voor velen niet meer dan een verzameling huizen, waaraan men voorbij rijdl op weg naar het noorden; de ontwikkeling van de Leyweg tot een boule vard laat de mensen in Duttendel koud. Den Haag is onoverzichtelijk ge worden. Men heeft behoefte aan iets gemeenschappelijks. Scheveningen is aller bezit en zo ook de pier. Geen zware palissade om te bezingen. Veel meer een stukje branie in de zee. Een nieuwe generatie zal cv wellicht stevkev aan gaan hechten dan de vorige het deed aan haar ,ywandelhoofd dat geen stand kon houden in de tijd der marcherende laarzen. Ton ELI AS De pier en ook de honderd mensen die er op werken, zullen al direct met de Pinksterdagen voor een vuurproef komen te staan. Zal het lukken zonder ook maar enige inwerkperiode de toe ristische mammoet direct goed te laten marcheren? Zullen alle nieuwe appa raten goed functioneren en zullen de Iloreca-bedrijven goed bevoorraad zijn? De chef van deze sector, de heer G. Snabel, zal er in ieder geval voor zorgen dat zijn enorme koelruimte vol zit, wat wil zeggen dat er dan 18.000 flesjes bier en limonade in gestouwd zijn. Aanvullen van de voorraad zal alleen in de vroege morgen mogelijk zijn. Kleine bestelautootjes kunnen via een oprit de pier oprijden en voor de rest zal gebruik gemaakt worden van elektrische wagentjes. Chef-kok zal nog even moeten wennen aan zijn De uitkijktoren op het toreneiland staat nog in de steigers en zal dit jaar nog niet in gebruik genomen kunnen wor den. Na de voltooiing zal de toren zich 43 meter boven de zeespiegel verheffen. tüL is het amusementseiland van de nieuwe piergeziêvan het toreneiland af. Op het dak komt het kinderterras. met olie gestookt fornuis en de chef van de pier voor zover het niet de Ho- reca-sector betreft, piermeester G. Ubels (E.M.S. wil kennelijk af van de ze titel. „Bedrijfsleider heet zo iemand tegenwoordig", zegt men) zal het druk hebben als nooit tevoren. Iedereen hoopt er het beste van, maar ergens, in een klein hoekje, huist de vrees. Zes loketten zullen gereed staan om de stroom bezoekers aan een kaartje van twee kwartjes te helpen. Zij die zich direct al tot habitué willfcn maken en op voordeel uit zijn zullen een knip- kaart nemen van tien voor f 4.50. Men zal zich ook zelf kunnen bedienen aan twee automaten die er zijn geplaatst. Eenmaal op het twaalf meter brede wandeldek zal men kunnen kiezen tus sen twee paden: een op het zuiden ge richt met open zijde en een weg geheel van een luifel voorzien die hier even wijdig mee loopt. Omdat het alleen bij mooi weer druk zal zijn is de weg aan de zonkant twee keer zo breed als de overdekte wandelweg. De pier zal ove rigens ook 's winters geopend blijven en zelfs bij storm en regen zal men er terecht kunnen, al zal de praktijk uit moeten wijzen of het er bij windkracht negen nog veilig is. Dagjesmensen zal men er dan niet treffen maar wel de echte minnaars van de zee. die zich pas heerlijk voelen als het zilte schuim hen om de oren slaat en zij de donker- dreigende golven tussen de betonnen palen zien kolken. Bang hiervoor hoeft men niet te zyn want een stevige, teak houten balustrade niet een totale lengte van 2200 meter zorgt ervoor dat men zelfs dan niet van het wandelhoofd ge blazen kan worden. Honden zullen op de pier niet wor den toegelaten, al geldt het nog zo'n modieuze poedel met een nog zo charmante begeleidster. Nauwelijks op het wandeldek zal men al direct geconfronteerd worden met een aantal winkeltjes en vitrines. Reclames zullen van alle kanten op de bezoeker afspringen: uit estetische over wegingen alleen is nog nooit een pier gebouwd. De eerste uitwijkmogelijkheid, rechts van do (geasfalteerde) wandel weg is het vcrmaakseiland, voor kinde ren, maai" voor hen niet alleen. Er staat een hal, met glas aan alle kan ten, waar men (onhoorbaar, naar men zegt) met busautootjes kan rijden, waar elektronisch geschoten kan worden op bewegende doelen, waar kegelbanen zijn met zich zelf weer oprichtende kegels en miniatuur-golfbaantjes. Voor de kinderen zijn er „link-trai ners" waarop zij naar wens piloot of chauffeur „op de plaats" kunnen zijn. Op het dak is een terras voor de jongsten, waar kindèrverzorgsters de taak overnemen van ma, die zit te zonnen. Er is een draaimolen, een zand bak en zelfs is er een vijver om in te poelen. Men heeft er letterlijk water voor naar dc zee gedragen. Verdoofd van alle warreling en lawaai is 't voor 'n volwassene verstandig zich tijdig onder bet wandeldek door of via een boven de zee zwevende trap naar het eiland ter andere zijde te begeven, waar ge zond kan worden voor zover er zon is. Dit eiland ligt geheel op het zuiden, wat geen toeval is. Op het terras zal men zich op bet dek van een luxueus passa giersschip kunnen wanen. Niet alleen omdat men neerkijkt op de golven, maar ook door de scheepsrailing langs de rand en een 25 meter hoge mast. Glazen windschermen geven de hier al tijd frisse zeebries geen kans en in ge makkelijke ligstoelen zal men er zich, bijna los van het vasteland met zijn be kommernissen, heerlijk in de zon kun nen koesteren. Het centrum van het eiland wordt in genomen door een groot terras met plaats voor 300 gasten. Door de lage "jrj ehalve cabaretsterren als Pi- t-f suisse, Louis Davids en Alex JL-f de Haas heeft er ook een heel andere figuur op het podium van het vooroorlogse Bierpaviljoen gestaan, Maurice van Nieuwenhui- zen, een van de eerste judoka's van ons land. Hij heeft er voor een select publiek verscheidene demonstraties gegeven van die verdedigingssport die hij, met veel vallen en opstaan, van een Japanner had geleerd. „Men vond het toen maar griezelig en ge vaarlijk ook", vertelt Maurice nu, „ze liepen met een boogje om je heen." Van Nieuw enhuizen, wiens profiel en grepen door het hele land bekend zijn omdat hij model heeft gestaan voor Nederlands eerste en meest populaire stripfiguur Dick Bos, de man die tientallen „boeven" met een enkele bliksemsnelle hand- of voetbeweging buiten gevecht stelde, hoeft nu niemand meer te demonstre ren wat judo eigenlijk is. De judo- sport heeft thans duizenden beoefe naars Van N ie' :w enhuizen is vijfde dan en er wordt niet meer met een boogje om hem heengelopen. Op de voorgrond een strijkje, in het midden van de zaal een zanger, langs de kanten tafeltjes met gasten, voila, Scheveningen, zoals vele ouderen het zich nog zullen herinneren. iiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Behalve alle mogelijke draden, leidingen en kabels heeft de nieuwe pier ook een bijzondere buis: een spreekbuis. De naam: Will G. Gilbert, van huis-uit musico loog, maar sinds vele jaren pers chef van Zeebad Scheveningen. Hoe wel het in niets valt te merken moet de nieuwe aanwinst van Scheveningen voor hem langzamerhand welhaast een „kwade pier' zijn geworden. Het laatste jaar is er geen dag voorbij gegaan of het woord „pier" is hem vele tientallen malen uit de mond gerold of uit de pen gevloeid. Hij heeft erover vergaderd, over ge schreven, over gesproken, over ge ïnformeerd en over voorgelicht. Hon derden telefoontjes heeft hij erover gehad en vooral stond zijn toestel geen ogenblik stil als het had ge stormd. Steeds kon hij zeggen dat de pier er nog stond. In juni van het verleden jaar echter moest hij melden dat een storm het werk vele weken achterop had gebracht en ook is de bouw gestagneerd geweest door een bouwstaking. De openingsdatum is daarom tot het laatste ogenblik onge wis gebleven, tot ergernis ook van Gilbert, die steeds maar weer he'. antwoord moest schuhiig blijven op de talloze malen gestelde vraag hier over. Op het opvallende, felgekleur de papier van Zeebad Scheveninaen heeft hij pers, radio, televisie en film door middel van tientallen, soms heel technisch aandoende, persbe richten van de vorderingen op de hoogte gehouden. Tot in het buiten land toe. Vooral de Duitse pers toon de veel belangstelling voor het nieuwe project in Diisseldorf aan zee maar ook Zicitserse en Engelse journalisten legden hun oor te luisteren bij de spreekbuis, het „on derdeel" van de pier dat er al was voor er één betonnen paal de zee bodem was ingedreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9