beleefde groet werd joviale armzwaai Parlementaire missie za fi ere oeas aa ntreffen Aftocht van veel ambtenaren schept ernstige moeilijkheden 55Vrede is een blijvend streven naar onderlinge liefde" Alleen broederlijke dialoog leidt tot de vrede M 03 Peek Kamerleden zien schoonheid van monumenten Levend heeld van moderne restauratiemethodes iWm Koperen kermispastoor Indonesische zeilprauwen Put erPire houdt lezing in Kurhaus t« Mislukte roof overval NIEUWE TEHUIZEN ZIJN ALS KASTELEN, MAAR TE DUUR VOOR BEJAARDEN Zeer fraaie resultaten Mgr. Teerenstra overleden Bisschop van Doume Duizenden vrucht bomen sterven %\<pxwr r N utroma elke woensdag jongensmarkt POLO-SHIRTS i Katholieke Bejaarden hijeen. in Haarlem B. Brokx O.F.M. V B DINSDAG 16 MEI 1961 PAGINA 5 of 6 (Van een bijzondere corres- D pondent) e komst van de parlemen taire missie wordt in Nieuw-Guinea niet met dezelfde spanning verwacht als he twee vorige malen. De oprich- J-lng van de Nieuw-Guinea-Raad "eeft het accent in veel opzichten van Den Haag naar Hollandia ^erlegd. Ook is Nieuw-Guinea hoor de toenemende internatio- h^le spanning een „zwaar-be- 2°cht" land geworden, zoals gou verneur Platteel het eens uit rukte. Zelfs voor buitenposten is he ontvangst van hoge gasten lQutine-werk geworden. De korte geschiedenis van de Nieuw-Gui- hea-Raad heeft binnen het land WAA.KUW 5PAARr PÖT EN OW KOPFIE> PoTc,ame:n Gaan de. koffiemelk VAN N UTRI CIA vÉeetloiniger. IN M^TgEBR.U!K. EN VÉÉL. LEKK.ER.DER.. KOFPIE. veel aandacht getrokken. De sterke combinatie, die al bij de verkiezingen optrad, toen mr- De Rijke en de Papoea Nicolaas Jouwe hand in hand gingen, heeft tegenstand opgeroepen. Dr. Kam- ma, dertig jaar uitnemende Nieuw-Guinea arbeid in dienst van de Zending achter zich, thans lid van de Raad, heeft kritiek te verduren gehad en deze kritiek voornaam gepareerd; de verte- genwbordiger uit het rood-wit getinte eiland Japen aan de Geel vinkbaai, E. Bonay heeft het met Jouwe aan de stok gehad en gaat een onafhankelijke weg. De Biak- ker Womsiwor heeft geopponeerd tegen een combinatie, die niet genoeg zeggingschap aan de Papoea laat. En dat zal dan de parlementaire vertegenwoordiging uit Nederland,als grote verande ring vinden na het vorig bezoek in 1957: een snel-gegroeid zelf bewustzijn van de Papoea, dat soms aan overmoed grenst. au-' In Den Haag Indringer schiet zesmaal met traangaspistool Kleuter verdronken Middeleeuwse zwier Een oud meiliedje Fruittelers op Schouwen ernstig gedupeerd In Goed Gezelschap datglasVieilleCure na de maaltijd. «JACOBUS BOELEN i»»' pe* ,rc" Pap (Advertentie) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiimiiiiiiii) llUIIIIIMIIIIIIIIIIIlIllllllll De Papoea ziet, dat liij inderdaad helemaal vooraan gezet wordt; of het nu gaat om oriëntatiebezoeken aan Nederland, om studie in Nederland of in Australisch Nieuw-Guinea, om inter views met buitenlandse bezoekers: steeds weer is het om de Papoea be gonnen. Men ziet het in zijn houding: een vriendelijk-beleefde groet van enige' maanden geleden is nu een joviale armzwaai naar de Nederlander. In de Nieuw-Guinea Raad viel de vice-voor- zitter Kaisicpo president Soekarno aan op een wijze, die men nog niet gezien heeft. Soekarno's rondreis werd beti teld als een ontsnappen uit een huis, waar herrie is en laatdunkend volgde erop: „Dat is natuurlijk menselijk." De druk van Indonesië wenst men te weerstaan: er moeten Papoea's naar V.N.-vergaderingen en naar de Ver enigde Staten om hun zelfbeschikkings recht te bepleiten. Bij de opening van de Nieuw-Guinea-Raad pakte Jouwe Arnerika maar meteen aan door te zeg gen, dat het niet aanwezig zijn van de kampioen der demokratie bij die ope ning voor de Papoea een grote teleur stelling betekende. Overigens weet men aan de noord- en westkust al langer dan vandaag aan welke kant de boterham gesmeerd is. In het afgelopen jaar immers nam het aantal Indonesische zeilprauwen, die voor ruilhandel naar Nieuw-Guinea ko men, hand over hand toe en in de laat ste maanden waren het er tientallen. Zij brengen wat copra, matten, zelf- verbouwde tabak en willen ruilen tegen de geïmporteerde textiel en kramerijen van Nederlands Nieuw-Guinea. Indonesiërs, die uit Nieuw-Guinea naar hun moederland terugkeerden, stuurden alles behalve geruststellen de berichten over de ontvangst in -n- donesië. Men had het op hun in So- rong aangekochte tape-recorders, naaimachines en bromfietsen gemunt. Ex-arbeiders van de N-N.G.P.M.-olie- maatschappij, die van de Indonesische autoriteiten geen officiële toestemming krijgen terug te keren, zoeken"nu met kleine bootjes een heenkomen, dat hen langs douane en andere instanties voert om hun kleine kapitaaltje thuis te krijgen. Sib; Dp (Van een verslaggever) - N HAAG, IS mei Op uitnodi- «111» AO IIIOI vp UIWIUIU- loof. ,an het Nederlands Genootschap ky0n .'bternationale Zaken heeft gister- 1,1 de Grote Zaal van het Kur- .v°or honderden belangstellenden U.i- £kende Belgische Dominicaan pa- Vf®deIre' Nobelprijswinnaar voor de hen Besproken over de eerste stap- *>eja de weg naar de vrede. De Aatl"Bstelliag was buitengewoon groot. waren ondermeer de minis- de .esident prof. dr. J. E. de Quay, StntR voorzitter van de Raad van »itt Ppof. dr. L. J. M. Beel, de voor- :,«nL,v,Van de Eerste Kamer mr. J. A. ^tru'gan, oud-minister mr. A. A. M. t\ v en, de Belgische ambassadeur *0 A' baron van der Straten-Waillet Oofj, r®ehillende andere leden van het Diplomatique en leden van de p en Tweede Kamer. hit(wer Pire zette in zijn toespraak lAee-U, wij gebukt gaan onder een de a'„udig probleem. Het eerste is ^'OwpSst, dat onze vrede bedreigd S°eltrk,Jlet tweede de vraag wat er des fttend voor de vrede kan wor- Vpev»„pater pire> dan een blijvend etl naar onderling begrip en lief- G ..Welke weg leidt tot die vrede? Weg naar de vrede is die van broederlijke dialoog, gebaseerd een strijd tegen het aanvanke- Wantrouwen." Pater Pire haalde hierbij dr. Schweitzer aan, die heeft gezegd: „Het mooiste vredeswerk be staat in een strijd tegen het wan trouwen a priori." Men behoort zich van het gemeenschappelijk stre ven van allen rekenschap te geven, maar ook van alle gemeenschappe lijke problemen, als bijvoorbeeld het lijden. Praktische en concrete we gen, die pater Pire aangaf, waren een open oog en een open hart, vertrouwen schenken aan onze naas te, vertrouwen en hoop in de toe komst. Daarvoor is nodig een op rechte en opbouwende dialoog tus sen alle volkeren. Tenslotte sprak hij een woord over de jeugd en zei: „Een der meest ur gente taken der volwassenen is de voorbereiding en de opleiding der jeugd tot werkers voor de vrede." Daartoe neeft hij in België, naar hij vertelde, een jeugdcentrum gesticht, dat hij Gandhi-centrum heeft genoemd en waar hij veertiendaagse bijeenkom sten gaat organiseren om jongens en meisjes van 18-25 .jaar te vormen voor hun vredestaak. In vergelijking met de Verenigde Naties, zei pater Pire, is liet niet veel, maar toch is het alles, het is een uiting van broederlijke lief de. „Waarlijk edelmoedig is degene, die een normale taak in zijn eigen omgeving verricht en die daarbij niet doof blijft voor de rest van de wereld". Na de rede verd een film vertoond van de vluchtelingendorpen door pa ter Pire gesticht. aar zou men de stemming onder de Papoea's politiek gesproken beter dan ooit kunnen noemen, anders ligt het met de Europea nen. Vorig jaar zag men plotseling een drainage van werkkrachten toen het Congo-drama oekend werd en tegelijker tijd de eerste, nog altijd wat extreme politieke partij werd opgericht. Het wa ren vooral de „blijvers", de plaatselijke krachten, die weg wilden. Nu hapert het met de uitzending vanuit Nederland. Het regeringsprogramma van radicale papoeanisering, de dreigende houding van Indonesië en vooral het halfslach tig blijvende personeelsbeleid van de overheid doen zelfs de beste am Diena ren heimelijk maar zeer positief naar een andere weg uitzien. Onderwijs en bestuur kunnen de zaak niet meer bemannen, laat staan ambitieuze uit breidingen verwerkelijken. En de papoe anisering eist in zijn eerste fase eer gro ter dan geringer steun van Europeanen. De Arka te Hollandia richtte zich de ze maand tot de Nieuw-Guinea Raad om bij het in gebreke blijven van de Ne derlandse regering het hare te doen voor de stichting van een corps van bijstand. Het gaat vooral om- de inpassing van Europese krachten als rijksambtenaar. Ofschoon de parlementaire missie deze speciale problematiek niet op haar programma heeft staan, zal zij bij goe de waarneming kunnen constateren, dat liet Nieuw-Guinea-beleid hierdoor in ernstig gevaar verkeert. Bonafide krach ten, die nimmer onder de indruk kwa men van Soekarno's eisen of van de vroegere gebrekkige aanpak van de ont wikkeling, laten nu in kleine kring het woord „abandonneren" vallen. DEN HAAG, 16 mei Gisteravond heeft een nog onbekende man zich on der bedreiging met een traangaspistool toegang verschaft lot een woning aan de Haagweg in Loosduinen. Hij heeft in de voorkamer zes schoten gelost en de familie, vader, moeder, dochter en verloofde, hebben wegduikend op de grond enige angstige momenten door gebracht. Toen de moeder begon te gil len is de man, die geld eiste, onverrich ter zake vertrokken. De heer des huizes deed de deur open, toen de indringer aanbelde. De man, on geveer 35 jaar oud, droeg een hoed en had een grote motorbril voor zijn ogen. Hij duwde direct een pistool op de borst van de vader en dwong zo hem het huis binnen te laten. In de huiskamer vroeg hij om geld. Direct daarop loste hij zes schoten, waarna de kamer zich met traangas vulde. Toen de aanwezigen op de grond lagen is hij nog naar de ach terkamer gelopen. Op het gegil van de moeder is hij vertrokken, zonder iets van zijn gading te hebben gevonden. Moeder en dochter hebben nog enige hinder ondervonden van het traangas. Ook kregen zij door het versplinteren van een patroon kleine verwondingen in het gezicht. Zij zijn hiervoor in een zie kenhuis behandeld. De politie stelt een onderzoek in naar deze mislukte roofoverval en wil graag op de hoogte worden gesteld van de identiteit van een dame, die kort na zes uur lieett staan wachten bjj de tram halte aan de Laan van Eik en Duinen richting centrum. De man is voor deze halte langs gelopen. (Van onze correspondent) DOKKUM, 16 mei Gistermiddag is hier de 3-jarige Harold Meindertsma ongemerkt m de vaart langs de Ee- iaan geraakt en verdronken. Spelende kinderen zagen later het jongetje in het water draven. v.v. ,-i (Advertentie) zuiver katoenen keus uit 9 zonnige tricot kleuren Speciaal verlaagde J.M leeftijd 3-4 jaar prijs Kleine stijging per maat b.v. 8 jaar 3.85 HAARLEM, 16 mei Gisteren hield de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam zijn jaarverga dering. De lieer L. J. van Buitenen, waarnemend voorzitter herdacht in zijn openingswoord de overleden voorzitter, de heer W. J. Heselaars, die de oprich ter was van de bond. Voorts noemde hij het belangrijk, dat de bond, die aan vankelijk is ontstaan uit de K.A.B. nu ook leden telt uit andere kringen. Hij noemde het noodzakelijk, dat iedere be jaarde voor hetzelfde belang op de bres staat en dat is alleen te bereiken als men in één organisatie gebundeld is. De voorzitter van de landelijke Unie van Diocesane Bonden van Bejaarden en Gepensioneerden hield een lezing over het doel van de bond. Hij zei dat men de bond als een apostolische en algemeen maatschappelijke organisatie moet zien. Er zijn bij de bejaarden veel individuele, maar ook collectieve moei lijkheden. Het is daarom dienstig, dal er veel huisbezoek bij zieken en bij eenzamen wordt afgelegd. Dat moet echter niet alleen door de bestuursle den gedaan worden. De heer Steinmetz zei, dat de bejaardenorganisatie zelf standig moest werken. Echter niet vol gens de slogan „voor de bejaarden door de bejaarden". Het is noodzake lijk dat er met andere organisaties wordt samengewerkt. De uitvoering moet echter bij de bejaarden zelf be rusten. Dat is noodzakelijk voor de be jaarde als bejaarde. Daardoor behoudt hij zjjn eigenwaarde en zelfstandigheid, verklaarde de heer Steinmetz. Ook bracht hij het vraagstuk van de woonruimte ter sprake. Hij zei, dat vele tehuizen waren gebouwd, die er uitzien als kastelen. „Maar wie kan ze betalen?", vroeg hij zich af. De heer Steinmetz haalde een voorbeeld aan van een verzorgings flat, die men kon kopen voor bedra gen van 21.000 tot 51.000, terwijl er dan nog 200 per maand moet worden betaald voor de verzorging. Hij vond het schrikbarend dat er der gelijke prijzen gevraagd worden. Hjj zei, dat er op het ogenblik een on derzoek gaande is in hoeverre het te verwezenlijken is, dat iedere bejaar- Senator mr. G. C. J. D. Kropman, in gesprek met de heide vrouwelijke leden van de Tweede Kamer links mej. J. Knol, in het midden mej. T. Kok op een wandeling achter de St. Jan in Gouda. Het werk aan deze kerk is een exempel van de minutieuze restauratiekunst van onze tijd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 16 mei Restaureren van monumenten in 1961 is heel iets anders dan restaureren in 1860, of 1900. Het is een werk, dat veel weten schappelijker wordt gedaan en waarbij men in de loop der jaren beginselen heeft aanvaard, die er ieder karakter van een romantische hobby aan hebben ontnomen. Dat hebben de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal met eigen ogen gezien, tijdens hun (ocht langs enkele typisch Noord- Nederlandse monumenten. In al hun soberheid, maar met een sterke leven de herinnering aan het rijke verleden staan er in onze dorpen en stadjes allerlei stadhuizen, kerken, poortjes en woonhuizen, die getuigen van de ver fijnde smaak, de toewijding en de zorg waarmede thans gewaakt wordt over vaak nog verborgen schoonheden. Er zijn monumenten waaraan ai jaren gezwoegd wordt om ze weer te laten spreken van de begaafdheden van onze middeleeuwse bouwmeesters en waar men nog vele jaren aan zal blijven zwoegen, zoals de St.Pancra- tiuskerk in Leiden, die bij wijze van spreken schilfertje voor schilfertje moet worden afgekrabd om er half vergane pleisterlagen van te verwijde ren en armdikke gaten in muren, weer op te vullen. Om stijlen en lobben, waarin het prachtige glas is gevat, in roomkleurige zandsteen weer op te bouwen en waarbij men iedere dag ontdekkingen doet, die een modern vakman, die altijd haast heeft, de moed zouden ontnemen. Maar restaurateurs zijn mensen, die allereerst vervuld zijn van één ding: geduld en moed om verder te werken, steentje voor steentje. Zij halen op een arbeidsmarkt, waar bijna geen vak mensen meer te vinden zijn die dit verfijnde werk nog beheersen, nog er gens de laatste artiesten van het ambacht te voorschijn en zij juichen als weer een nieuwe vinding hen in staat stelt om problemen op te lossen, die voorheen onoplosbaar schenen. Zo profiteert de rijzige St.Pancras met zijn 26 meter hoge interieur van een moderne installatie die het stof wegzuigt, dat de bewerkers van het zandsteen met silicose bedreigde. Van de andere kant speuren zij naar de authentieke werkwijze, die op dc leek soms een vreemde indruk maakt, maar die, eenmaal wetenschappelijk vastgesteld, radicaal wordt toegepast. Zo heeft men al lang afgedaan met het sprookje, dat een gemetselde muur met gepleisterd mag zijn, of dat een eikenhouten deur niet geverfd zou mogen worden. Onze voorouders waren niet zo dom, dat zij hun kostbare houtsoorten aan ons meedogenloos klimaat blootstelden en ook hun kerken waren wel degelijk wit gepleisterd. Natuurlijk wordt het hout niet aan de interieur-zijde geverfd, maar een buitendeur wordt aan de buitenkant wel degelijk met oen stevige laag verf beschermd. He restaurateurs hebben in de loop der jaren een felle strijd geleverd. Dr. Kortenhorst herinnerde tijdens zijn geestige speech in Gouda even aan een pionier op het gebied van de monu mentenzorg, Victor de Stuers, de man aan wie het departement van O.K.W. de K en de W te danken heeft. De Stuers, die deze overheidstaak in 1870 met een begrotingspost van 99.000 moest opzetten, zou, hoewel hij met dat bedrag ai zielsgelukkig was, over zijn toeren raken van vreugde met de f 9,3 miljoen plus nog enkele tonnen verspreid over andere hoofdstukken, waarmee dit vyerk. thans wordt ge subsidieerd. Maar vooral zou zijn vreugde groot zijn om de fraaie resul taten die thans overal ons land sieren. De kamerleden hebben gisteren het stadhuis in Vianen gezien, een pronkstuk van Hollandse degelijkheid en soberheid met middeleeuwse zwier en kleur, zij zagen de mach tige St.Janskerk in Gouda met de fonkelende ramen en het oer- Hollandse interieur: eén kathedraal die op een sponsachtige bodem staat en dus heel beweeglijk en breeduit gebouwd moest worden, licht on ge makkelijk neergezet, met houten stutten en balken, die haar al eeu wen overeind houden en die haar schoonheid wel verminderen, maar niet te niet kunnen doen. Zij zagen de mathematische lijnen van het Hervormd kerkje van Oudshoorn, dat het in soberheid wint van alles wat er aan pracht en schoonheid uit onze Gouden Eeuw nog over is. Zij wan delden door de hallekerk van Oude water, waar men nog midden in het restauratiewerk zit, stonden stil voor de wit marmeren graftombe van üe heren en edele vrouwen van Brèderode in de Kerk te Vianen en zaten een moment in de koorbanken uit de tijd waarin de Hollandse edelen het in hun zelfbewustheid durfden opnemen tegen de machtige koning van Spanje. Deze monumenten zijn toonbeelden van de kunst van het restaureren. Heel anders, nuchterder, wetenschap pelijker dan het destijds door de pioniers op dit gebied, Cuypers en De Stuers werd gedaan, maar door het dieper doordringen tot het eigenlijke doel van de restauratie het behou den, meer dan het vernieuwen gaver en imponerender. De tocht door al deze stadjes is een verfrissing geweest voor de politici, die tussen de bedrijven door hun neus staken in een kaaspakhuis waar zij toevallig langs kwamen, of koek koch ten bij de banketbakker in Oudewater, die zijn waren etaleert onder de zwieri- ge gevel van het huis waar eens Arminius woonde. In Oudewater en Gouda speelde het carillon. In laatst genoemde stad stond mr. Kropman een moment stil en luisterde met ont roering naar een meiliedje, dat hij zich herinnerde uit zijn jeugd. De senator is uit Gouda geboortig en in zjjn speech in de trouwzaal van het sier lijke raadhuis vertelde h;j burgemees ter James, dat hjj had nagegaan wie er in de laatste vijfentwintig jaar in Gouda een stad van 25.000 inwoners, die nu tot 43.000 zijn uitgegroeid tot de bekende figuren zijn gaan behoren. Hij kwam tot twintig namen die klin ken als de klok van zijn geliefde St. Janskerk: de professoren De Vooys (twee broers), Kamphuizen, Pitlo, Van der Heyde, Leopold, Julius, Van Uven, Berkelbach van der Sprenkel en Klarenbeek. Voorts de schilderessen Goedewagen en Van Buuren, de naam genoot van deze laatste die museum directeur in Brussel is, de archeoloog Leopold, de lettersnijder Van Krimpen, dc internist Den Hoed, de vrouw van Plesman, Suze van Eyk en de weten schappelijke medewerker van prof. Zernike, P. van Cittert. Er werden grapjes gemaakt over de eigengereid heid van de Gouwenaars, die hun ge meenteraad op zolder laten vergade- t.en maar welk een zolder en welk een hanebalken in hun pronkjuweel van een raadhuis een geste die men de leden van de Staten-Generaal niet zou durven aandoen, zoals mr. Y. Scholten, staatssecretaris van O.K.W. die de tocht heeft meegemaakt, op merkte. de ongeacht het inkomen een plaats kan vinden in een tehuis met goede verpleging. Dat brengt echter vele vraagstukken met zich mee. Tot slot benadrukte de heer Steinmetz, dat het 't lidmaatschap van de bond was, waardoor men sterk kan staan in de eisen die er gesteld moeten worden. Hoe groter de bond is, hoe meer kracht men heeft. In de vacature van dc heer Hese laars werd tot voorzitter gekozen mr. H. J. G. Morshuis uit Voorburg. De nieuwe voorzitter dankte de heer Van Buitenen, die het voorzitterschap had waargenomen. Hij had hem leren res pecteren als een man met een helder inzicht in de vraagstukken, die de be jaarden aangaan. Zeer in het kort gaf hij eeh overzicht van zijn denkbeelden. Hij zei, dat hij voortdurend aandacht aan het sociëteitsleven wilde wjjden. Ook is hij van plan de afdelingsbestu ren meer te betrekken in datgene wat zich bij het bondsbestuur afspeelt; bij voorbeeld door het toezenden van de notulen der vergaderingen. Hij denkt meer aandacht te schenken aan de propaganda, daar er nog veel te wei nig bekend is over de „ouderen", zoals hij het uitdrukte. Er moet vooral meer gedaan worden aan de zorg van de be jaarden buiten de tehuizen. De aftredende bestuursleden de he ren J. F. van Bijsterveld en G. Förrer werden wegens enkelvoudige kandi daatstelling herkozen. De secretaris, de .heer F. Keesen zei in zijn jaarverslag, dat er een vooruit gang van 603 leden geboekt werd. Ver schillende nieuwe afdelingen zijn opge richt en er is in de tien jaren van het bestaan van de bond veel bereikt in het streven naar een onbezorgde le vensavond. Aldus de heer Keesen. Tijdens het bespreken van het be stuursbeleid werd door één van de be stuursleden van de afdeling Den Helder gevraagd of er een kans bestaat, dat de uitbetaling van de verhoging van de A.O.W. eindelijk een feit zou wor den. Er wordt nu al vier maanden ge wacht. De heer Van Buitenen zei, dat hij in overleg zou treden met het Unie- bestuur teneinde een houding in deze te bepalen. De penningmeester, de heer Joh. de Lange wekte de vergadering op tot het winnen van nieuwe leden, opdat met de viering van het tweede lustrum van de bond (volgend jaar) het ledenaantal tot 20.000 gestegen zou zijn. Hij bepleitte een propagandacommissie en zei finan ciële steun toe. (Van onze correspondent) BOLSWARD, 16 mei In de missie statie Youkadauma in Frans Kameroen is ten gevolge van een hartverlamming overleden mgr. lac. Teerenstra C. S.Sp. bisschop van Doume. Mgr. Tee renstra. die in Bolsward geboren is, werd 49 jaar oud. Hij bezocht het se minarie te Weert, voltooide zijn novi ciaat te Gennep en werd in 1937 te G?- mert tot priester gewijd. In 1938 ver trok hij naar Afrika, waar hij in 1949 tot bisschop werd gewijd. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE, 16 mei In de west hoek van het eiland Schouwen sterven op het ogenblik tengevolge van ile ab normaal grote regen va1 in het afgelo pen najaar en winter duizenden vrucht bomen. Het betreft hier in hoofdzaak appel- en perenbomen in een ongeveer 60 ha groot gebied. In een derde deel van het getroffen gebied rond Burgh-Haamstede over een oppervlakte van ongeveer 20 ha zijn vrijwel alle bomen reeds dood. Voor de fruittelers van Schouwen betekent dit een enorme strop en het is niet uitge sloten, dat in dit gebied in de toekomst geen fruitteelt meer mogelijk zal zijn. Gisteren heeft de afdeling Schouwen van de Nederlandse Fruittelersorgani satie een rapport doen uitgaan naar het landelijk bestuur van de N.F.O. in Den Haag, met het verzoek zich op de hoog te te komen stellen en te bezien in hoe verre iets voor de getroffenen kan wor den gedaan. (Advertentie) mm 3 c3 import: Bij zijn benoeming op 18 no vember 1948 tot zielzorger van de katholieke kermisexploitan ten in Nederland donderdag a.s. derhalve precies twaalfen- eenhalf jaar geleden heeft pater B. Brokx O.F.M. vreemd opgekeken. Niet zozeer, omdat pas toen een aparte zielzorger voor de kermismensen werd aangesteld, maar meer omdat hij voor deze nieuwe functie werd aangezocht. Pater Brokx wist op dat mo ment immers bitter weinig of beter gezegd niets van het ker- misleven af. Tot dan toe had hij nog nooit kermis gevierd. Bui ten zijn schuld overigens, want o ironie van het noodlot! in het jaar, waarin de nieuwe kermispastoor werd geboren (1916), schafte zijn geboortestad Delft de kermis af. Een maat regel, welke tot 1948 van kracht bleef. In opdracht van het Ne derlands Episcopaat diende pa ter Brokx een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om als zielzorger werkzaam te zijn onder de zwervende kermis exploitanten. Pater Brokx, als ambulante kracht aan het Derde Orde Bureau te Brummen ver bonden en derhalve zelf zwer ver, ontdekte al gauw, dat deze mogelijkheden volop aanwezig waren, maar meteen ook, dat het ondoenlijk was, om, zoals zijn superieuren meenden, dit nieuwe werk er nog even bij te doen." De functie van kermispastoor eiste zijn gehele persoon op en derhalve werd pater Brokx in 1950 vrijge steld voor het werk onder de katholieke kermisexploitanten. Moeilijk, maar dankbaar werk. Door veelvuldig en regelmatig Imisbezoek pater Brokx is 's zomers dagelijks op een kermisterrein te vinden en na het seizoen in de winterkwartieren heeft de jubilerende kermispastoor in de voorbije twaalfeneenhalf jaar al heel wat problemen van zijn parochianen weten op te lossen. Het aantal parochianen is niet gering en bedraagt rond 5000 katholieken. Hiertoe behoren allereerst de kermisexploitanten en hun gezinnen van de ruini 1100 Nederlandse kermisreizigers is 85 procent katholiek en vervolgens een paar honderd personeelsleden, die tijdens het reisseizoen bij grote kermisbedrijven werkzaam zijn. De kermispastoor bezoekt niet alleen de deftige salonwagens van de meer welgestelde ex ploitanten, maar ook de weinig comfortable pakwagens, die dienst doen als personeelsverblijven. En wat zijn mensen het meest waarderen is, dat de pater heus niet alleen maar even langs komt. om te vertellen, waar en op welk uur hij 's zondags de heiliga mis zal lezen. Dergelijke zaken bespreekt pater Brokx uiteraard ook, maar nooit te nadrukkelijk. Meer discussiërend over de meest gewone dingen van het vak felle concurrentie, hoge pachtsommen, modernisering van bedrijven of onderlinge moeilijkheden komt hij vanzelf terecht bij de meer pas torale kwesties. Kennelijk een doeltreffende methode, want op die manier heeft pater Brokx vrij onopvallend en zeer geleidelijk al heel wat gods dienstige vraagstukken opgelost. Bovendien is het ook zó, dat verschillende ogenschijnlijk zuiper mate riele zaken indirect toch van groot belang zijn voor hét godsdienstige leven van zijn parochianen. Neem bijvoorbeeld maar eens het probleem, van goed onderwijs voor kinderen van kermisexploitanten. Met rijdende scholen, die nooit alle kinderen bereiken en die nu eens deze dar. weer die leerlingen enig onderricht proberen te geven, is dit probleem niet opgelost. Pas dan is dit het geval, wanneer het streven van pater Brokx: een internaat voor kermiskinderen, een feit zal zijn. Bij dit streven weet de jubilerende ker mispastoor zich gesteund door vele exploitanten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5