On b FEIJENOORD evangen schittert tegen Tottenham Rotterdammers krijgen kort voor tijd loon naar werk: 1-2 Rik van Looy in topvorm is weer ongenaakbaar Loonsverhoging van tien procent voor hoveniers Landarbeiders dringen aan op verdere verkorting werktijd Nettowinst Kon.-Shell Groep 42.1 (41,8) min in eerste kwartaal 1961 Per aandeel der Koninklijke bedroeg winst f3,46 (3,61) Scheveningers protesteren bij minister Korthals Schoolklassen werden vorig jaar iets kleiner Australië tegen „open" toernooien PIETRANGELI en Maria BUENO zijn de sterksten Negentig procent der leerlingen van g.l.o. naar v.g.l.o. Okapi-stiertje naar Blijdorp DINSDAG 16 MEI 1961 PAGINA 9 Onfortuinlijk ^kt tvolle twee-takt rijders gebruiken sso 2-T motor oil ^e'fmengend Beperkt slijtage tot minimum doorkomt lagercorrosie 'aeaal voor alle typen motoren Verkrijgbaar in bussen van en i liter J^aargemaakte produkt van beniine en 2-T Motor Oil Loon naar werk Zes Enschedeërs99 in oostelijk elftal Tafeltennistoernooi Nederland wordt vierde SPAANS EXCUUS AAN HOCKEYBOND Spaanse bond in last Tegenslag voor Enge land en Verenigde Staten Italiaanse tennistitels LUIK-BASTENAKEN-LUIK Zaterdagelftal VOORZITTER „ST. DEUSDEDIT" Gonzales de beste van Kramers „tenniscircus" Demonstratie in Boekelo Nieuw reddingvlot van schuimrubber Reparatie van de Andros Fortune bij WiltonFeyenoord Nieuwe commissaris bij Ruteck's 'Van anze speciale verslaggever) 15 mei Engelanti s bejubelde voetbalploeg van dit tii,i "en' Tottenham Hotspur, zou het ojis *ïs de twee wedstrijden die het In gen and speelt niet gemakkelijk krjj- Va„" at stond reeds voor de aanvang „Su "e eerste wedstrijd van de eenpersPurs", tegen Feijenoord, als er Paal boven water. Feijenoord was ^atn°P- gebrand om tegen de Engelse Soetl enen en bekerwinnaars een zo 'ijk ,m°Kelijk ïiguur te slaan. Natuur- en de Spurs zouden het wel winnen 2 hebben inderdaad gewonnen met ty0 maar dat Feijenoord zo'n ver- en bekwame tegenstander zou is s't "ad niemand durven hopen. Het Nedo ?ds weer opvallend, hoe goed de hui» 'ulse teams tegen sterke ^«bie'n PloeBen tegen sterke voor de dag hadaert'Sduizend Zich voetballiefhebbers In Feijenoords stalen n verzameld om het „feest" bij d6 w°nen. De stilte in het stadion, voor de Wedstrijd, ademde het ontzag voor HoJeputatie van de tegenstander der Z0ri^erdamse favorieten. Op twee uit- aan?®ringen na zou hetzelfde elftal eencreden, dat zich op Wembley amper de yveek geleden met roem overlaad- Ap'k, 0or 'iet winnen van de Cup-final. gt,„'era£ is wel gebleken, dat het d6 ls van Bobby Smith en Clif Jones heefyoorhoede van de Spurs parten Wa, gespeeld. De rest van het team fl<w 'htact, dus met Danny Blanch- i de Ierse international en kLt. ands voetballer van het jaar, met bithry en rnet Ron Henry, een der °ora rs in de Cup-final. Bij Feijen- Grap Oütbrak alleen Moulijn. Pieters bal d en de kersverse internatio- van 'dhoen waren daarentegen wel dat Partij. Uit niets bleek echter g6st.zb gisteren een interland hadden achto en een vermoeiende thuisreis sPeeld de rug badden, want beiden voortreffelijk. 0o?a6t eerste woord was een Feijen- Rn»» ®ven inspelen was er voor de dijtterdammers niet bi) en reeds a. ect verraste Feijenoord door een magnifieke combinaties aan- VAte rijgen, die de gerenommeerde ncoCpdiging van de Spurs voor grote \L b'arnen stelde. Alleen in de af- wfi ln§ waren de Rotterdammers <W g fortuinlijk. Schoten van Van rni GÜP en de linksbuiten Bouw de*':61' gingen net over en smoor- dn„-.m het zijnet. Van een over- Van .ende start van Tottenham, een diens meest gevreesde wapens, Advertentie ESSO BENT U BETFR Uit! was geen sprake. Toch namen de Spurs na vijftien minuten onver wachts de leiding, toen de bal uit een lange voorzet van de linksbuiten Dyson via het hoofd van Medwin voor de voeten van Allen belandde. Tegen diens kogel was voor Pieters Graafland geen roem te vergaren: 0—1. In de hierop volgende periode gaf Tottenham een demonstratie van zijn kunnen. Prachtig stuwden de half- spelers Blanchflower en Mckay hun voorhoede in de richting van het vijandelijke doel. Bliksemsnel ging in die voorhoede de bal van voet tot voet en vonden do spelers elkaar bijna blindelings. Prachtig was de elastici teit van deze ploeg en voorbeeldig het switchen. Even knap was echter ook het verdedigen van Feijenoord. Zelf verzekerd traden de ook nu weer briljante Kreijermaat, Walhout en Veldhoen hun tegenstanders tegemoet. Steeds weer werd de met de afwerking talmende Engelsen de voet dwars ge zet en steeds weer werd met een zuivere pass de eigen voorhoede aan het werk gezet. Tottenham zou pas stoom afblazen na het ontstaan van het tweede doelpunt. In de 35e minuut stond Medwin plotseling met de bal voor de voeten vlak voor Pieters Graafland. Scoren was toen geen kunst meer: 02. Twee minuten later was het weer de beurt aan Feijenoord. Een acrobati sche krachttoer van Henry, op de doel lijn, voorkwam echter een doelpunt uit een schot van Van Woerden, Na het wisselen van speelhelft gooide Feijen oord er nog een schepje bovenop. Na een kort maar onvruchtbaar offensief van Tottenham trokken de Rotterdam mers alle registers open. Vooral Schouten, Klaassens en Kreijermaat groeiden de Engelse voetballers boven het hoofd. Keer op keer stichtten de voorzetten van Bouwmeester de groot ste verwarring in de vijandelijke ver dediging. Daar pakte men de zaken echter stevig aan en het leek er op dat Feijenoord niet aan zijn verdiende tegendoelpunt zou toekomen. Opge zweept door het enthousiaste publiek bleef Feijenoord aanhouden. Het zou pas drie minuten voor tijd succes boeken. Bouwmeester schoot laag en effectvol in, doelman Brown grabbel de tevergeefs naar de bal en de toe schietende Van Woerden knalde hem vervaarlijk hard in de touwen. Op de drempel had Feijenoord dan toch nog loon naar werken gekregen. DEN HAAG, 16 mei Het Oostelijk semi-profelftal, dat morgen in Apel doorn een oefenwedstrijd speelt tegen een westelijk semi-profteam, is als volgt samengesteld: Doel: Djjkmans (Enschede), achter: Arendsen (Vitesse) en Van der Wel (Enschede), midden: Kanselaar (AGOVV), De Vries (Enschedese Boys) en Kalter (Enschede), voor: Helmuth Rahn (Enschede), Voges (Enschede), De Vries (AGOW), Vrelink (Heracles) en Janssen (Enschede). Het Nederlands amateurelftal dat, eveneens morgen, in Velsen tegen de Engelse club Middlesex Wanderers speelt, zal in de volgende opstelling in bet veld komen: Doel: Van Zanten (ZAC), achter: Quaedackers (Hoensbroek) en Werdens (Sittardia), midden: Mul (NAC), Mole naar (KFC) en Libregts (Excelsior), voor: B. Hainje (Heerenveen), Kui pers (Unitas), Bouwman (Kon. HFC), Kerens (Spel. Emma) en Brand (DCV). Tottenhams tweede doelpunt. Pieters Graafland doet nog een vergeefse uit val naar de van de voet van Medwin Vertrekkende bal. Walhout vindt liet maar akelig. LUXEMBURG, 16 mei West-Duits- land heeft het te Luxemburg gehouden achtlandentafeltennistoernooi gewonnen door in de finale Zwitserland met 3I te verslaan. Met Oostenrijk speelde de Nederlandse ploeg om de derde en vierde plaats. Onze landgenoten verlo ren op enigszins onfortuinlijke wijze met 2—3, waardoor zij in de eindrang schikking op de vierde plaats kwamen. SCHIPHOL, 16 mei Het bestuur van de Spaanse hockey-associatie heelt op de vergadering van de F.I.H. in Madrid de Koninklijke Nederlandse Hockeybond zijn verontschuldigingen aangeboden over de, op het allerlaatste moment genomen beslissing de inter landwedstrijd tussen Nederland en Span je, die op zaterdag jl. zou worden ge speeld, af te gelasten. Nederland heeft dit excuus aanvaard. Dit deelde mr. C. M. Vliegenthart, se cretaris van de hockeybond en lid van het bestuur van de F.I.H., mede toen hij vanavond iaat op Schiphol terugkeerde uit Madrid. Uitvoerig was de kwestie van het afgelasten op de vergadering bespro ken. Het was waar, dat de Spanjaar den die in Rome de bronzen medaille veroverden, enkele geblesseerde spe lers hadden en daardoor niet hun sterkste ploeg in het veld konden brengen. Daarnaast echter kampte de Spaanse hockeywereld met interne moeilijkheden, die er toe geleid had den, dat meer dan de helft van de bestuursleden der Spaanse hockey-as sociatie op het punt stond af te treden. ,.Ik kan me echter niet aan de indruk onttrekken," aldus mr. Vliegenthart, „dat de Spaanse hockey-associatie niet geheel en al vrij is geweest in haar be sluit de wedstrijd Spanje-Nederland af te gelasten. Ik heb voorts vernomen, dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat Spanje nog dit jaar tegen welk land dan ook een interlandwed strijd zal spelen." MELBOURNE, 16 mei De Austra lische tennisbond heeft maandag beslo ten de voorstellen van Groot-Brit- tannië en Amerika, om te komen tot open toernooien (toernooien waar zowel professionals als amateurs kunnen deel nemen). met kracht te bestrijden. Op het in juli te Stockholm te houden jaar lijkse congres van de internationale ten- nisfederatie zullen deze voorstellen ter tafel komen. Door deze beslissing van de Austra liërs zijn de kansen voor open toernooi en aanzienlijk gedaald. De Australische afvaardiging heeft op het congres te Stockholm twaalf stemmen en willen de Brits-Amerikaanse voorstellen een twee derde meerderheid halen, dan zijn deze twaalt stemmen onontbeerlijk. Te meer dacr Frankrijk waarschijnlijk ook tegen de voorstellen zal stemmen. Het Britse voorstel behelst om als proef in 1962 Wimbledon en andere officiële kampioenschappen open te stel len voor professionals en amateurs. Harry Hopman, de aanvoerder van het Australische. Daviscupteam, is van mening, dat het Australische standpunt can grote invloed zal zijn op andere lan den en geeft de Brits-Amerikaanse voorstellen weinig kans er door te ko men. TURIJN, 16 mei De Italiaan Ni- cola Pietrangeli heeft bij de internatio nale tenniskampioenschappen van Ita lië het heren-enkelspel gewonnen door in de finale de Australiër Rod Laver te verslaan met 6—g, 6—1, 6—2 en 6 1» De titel in het dames-enkelspel kwam bij de Wimbledonkampioene 1960, de Braziliaanse Maria Ester Bueno. Zij won in de eindstrijd in twee sets (6l en 61) van de Australische Lesley Turner. De Australiërs Neale Fraser en Roy Emerson zegevierden in het heren-dub belspel. Zij vesloegen in de finale de Italianen Pietrangeli-Siro.la met 62, 61 en 11—9. De opstelling v..n het Nederlands za terdagelftal dat zaterdag 20 mei in Zwol le de tegenstander van Middlessex Wan derers is, luidt: Doel: Woudsma (DES), achter: Kor ving (SHS) en Koelewijn (IJsselmeer- vogels), micaen: Scherpenhuizen (Zw. Wit), Visser (Heerjansdam) en Van Duyn (Quick Boys), voor: Van Dalf- zen (Genemuiden), N.euwstraten Zw. Wit), Van der Woude (Nunspeet), Ver weel (Spijkenisse) en Slagboom (De Zwerver). LUIK, 16 mei De Belgische we reldkampioen op de weg, Rik van Looy, heeft de eerste wedstrijd van het zognaamde „Ardennen-weekeinde", Luik-Bastenaken-Luik, gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint de Fransman Rohrbach en zijn landgenoot Armand Desmet met respectievelijk drie en zes lengten. De enige Nederlanders in de wedstrijd, Piet van Est en Stolker, be reikten een verdienstelijke vierde en negentiende plaats. Piet van Est won de sprint van een groepje van acht renners. Rik van Looy, die vorig jaar de we reldtitel veroverde en in dit seizoen reeds in Milaan-San Remo een tweede plaats en overwinningen in Parijs- Roubaix en de Ronde van België be haalde, was ongenaakbaar. Van Looy zette aan de voet van de Bouqette op 218 km zijn aanval in. Hij kreeg Rohrbach, Otano en Desmet aan zijn wiel. Het zou de beslissende slag blij ken te zijn. Van Looy was het eerste boven en verdubbelde in de afdaling zijn voorsprong. Op de laatste hinder nis, de Forges op 12 kilometer van de finish, slaagden Rohrbach en Desmet er in om Van Looy te achterhalen. De eindsprint liet echter geen twijfel over Van Looy's superioriteit. Piet van Est won de 'sprint van een groepje van acht renners voor de Belgen Van Ton- gerloo en Daems en de Fransman Ru by. De Spanjaard Otano werd achtste. Stolker eindigde in een tweede groep als negentiende. BRN 016 mei De twaalfde etappe van de wegwedstrijd Warschau-Berlijn- Praag is maandag gewonnen door de Rus Melichov. Hij reed de 177 kilome ter van Tabor naar Brno in 4 uur 22 minuten en 33 seconden. De twaalfde etappe leidde de renners door het Tsjechische heuvelland. Het hoogste punt van de rit was een heu vel van 672 meter. Door zijn overwin ning heeft Melichov zijn leidende posi tie in het algemeen klassement weer aanmerkelijk verbeterd. De wereld kampioen Eckstein legde met een ach terstand van twee seconden op Melichov beslag op de tweede plaats. Coehorst was 28e en Stevens 40. Na de twaalfde en voorlaatste etappe luidt het algemeen klassement: 1. Me lichov (Rusl.) 54.47.21; 2. Kapitanov (Rusl.) 54.56.25; 3. Eckstein (O.-Dld) 55.00.10; 4. Tscherpowit'sch (Rusl.) 55.02.07; 5. Bangsborg (Den.) 55.02.18; 39. Coehorst 55.56.12; 43. Stevens 56.01.37. BRUSSEL, 16 mei De Nederlander Fons Steuten heeft maandag uit een veld van 36 amateurs de wielerwed strijd Luik-Marche-Luik over een af- DEN BOSCH, 16 mei Op de ver gadering van de bondsraad van de Ne derlandse katholieke landarbeidersbond „Sint Deusdedit" heeft de voorzitter, de heer C. van der Ploeg meegedeeld, dat de lonen van de hoveniers per 1 juli met vijf procent en per 1 april 1962 nog eens met vijf procent zullen worden verhoogd en dat hen 35 vrije zaterdagen per jaar worden toegekend. Over de lonen van de zuivelarbeiders zou het overleg vandaag worden her vat. De bondsraad heeft een resolutie aan genomen die ter kennis van het Land bouwschap en van de werkgeversorga nisaties zal worden gebracht. In de re solutie wordt aangedrongen op een ver dere verkorting van de arbeidstijd, met name op uitbreiding van het aantal vrije zaterdagen. Deze uitbreiding acht De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, en zijn Sovjet-ambtgenoot, Andrei Gromyko, de twee voornaamste deelnemers aan de veertienlandenconfe- rentie over Laos, die in Genève op het punt staan te beginnen. DEN HAAG, 15 mei De Konink lijke Shell Groep behaalde over het eerste kwartaal van 1961 een nettore sultaat van 42,1 min pond tegen 41,8 n.ln pond in dezelfde periode van 1960, een lichte stijging van 0,7 procent. De opbrengst van verkopen en andere be- drijfsinkomsten, na aftrek van omzet belastingen, accijnzen en dergelijke hef fingen bedroeg 494,8 min pond in de eerste drie maanden van het lopende jaar tegen 498,6 min pond in dezelfde periode van I960, een lichte daling der halve van ca 0.8 prcent. Dividenden en andere inkomsten leverden rond 8 min pond op tegen 6 min pond in het eerste kwartaal '60, zodat de totale inkomsten bellepen 502,7 min pond in het eerste kwartaal '61 tegen 504,6 min pond tn dezelfde periode van 1960, een daling van nog geen half procent. Aangezien de hierop in mindering komende posten tn totaal eveneens wat lager waren Lw. 460,7 min pond tegen 462,8 min pond in het eerste kartaal 1960, kon het nettoresultaat toch nog iets hoger uitkomen in de eerste drie maanden van 1961. Berekend per aandeel van het door de moedermaatschappijen geplaatste kapitaal zijn bovengenoemde nettoresul taten van de groep, waarin de netto resultaten van de moedermU en niet zijn opgenomen, als volgt: Koninklijke: 3,46 tegen 3,61 in dezelfde periode 1960, op basis van 73.839.408 aandelen van 20 geplaatst op 31 maart 1961 (het nettoresultaat per aandeel over het eerste kwartaal 1961 is tengevolge van de revaluatie van de gulden tegen de koers van 1 pond is 10,136 omgere kend; het nettoresultaat per aandeel over het eerste kwartaal 1960 tegen de koers 1 pond is 6 d. 10,64; Shell Transport 3 sh (onv.). de bondsraad mogelijk door planning in het bedrijf, gebruikmaking van de ter beschikking staande bedrijfsmiddelen en toepassing van moderne arbeidsmetho- den. De arbeiders erkennen, dat arbeid op zaterdag niet altijd valt te vermij den, maar zijn van mening, dat in die gevallen vervangende, aaneengesloten vrije tijd op een andere dag gegeven moet worden. In het algemeen wordt gesteld, dat de agrarische arbeiders, zowel wat de lonen als wat de overige arbeidsvoor waarden betreft, gelijk moeten wor den gesteld met vergelijkbare andere arbeiders. Een deel van de vergadering werd bijgewoond door de heer Middelhuis, verbondsvoorzitter van de KAB. Hij zei in een korte toespraak, dat de bezwa ren die men thans hoort opperen tegen verkorting van de werktijd, veelal de zelfde zijn als die reeds in 1919 tegen de 48-urige werkweek werden aange voerd. Ook die bleken achteraf niet steekhoudend te zijn. Hij noemde de huidige spanning op de arbeidsmarkt een verschijnsel, dat in zekere mate gunstig kan werken, namelijk waar zij de verbetering van de organisatie van de bedrijven stimuleert. LAS VEGAS, 17 mei De Amerikaan Pancho Gonzales is als eerste geëin digd in het proftoernooi van het rond reizende „tenniscircus" van Jack Kra mer. In Las Vegas versloeg hij in de eindstrijd de Spanjaard Andres Gime- no. Gonzales kreeg voor zijn overwinning een bedrag van 35.000 dollar (bijna 115.000 gulden). Gimeno moest zich met „slechts" 25.000 dollar (ruim 85.000 gul den) tevreden stellen. stand van 148 km gewonnen in 4 uur 10 min. Als tweede ging over de eind streep de Belg Georges Vandenberghe, die een achterstand had van 55 secon den. Nona Gaprindashvili heeft de inter nationale damesschaakkampioenschap- pen van Rusland gewonnen. Tweede werd de Russin Allanchaikovskaya. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 mei Terwijl het Scheveningse vissersvrouwenkoor gister middag op het Binnenhof voor het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat op melodieuse wijze de klachten over de gevaarlijke buitenhaven naar voren bracht deed de heer C. P. Damme dit op hetzelfde ogenblik door minister Korthals een resolutie aan te bieden, waarin het „vergrijsde drama", zoals het genoemd wordt, nog eens uit de doeken werd gedaan. Het was het hoog tepunt van een manifestatie van de Scheveningse bevolking om de minis ter nog eens te herinneren aan de vele niet nagekomen beloften, die in de loop van de laatste tientallen jaren zijn gedaan, om de Scheveningse buitenha ven aan te passen aan de eisen van de tijd. De actie was begonnen in Amicitia, waar zich een paar honderd opvaren den, reders en haringhandelaren hadden verzameld. In hun kielzog waren en kele tientallen jeugdige afhouwers en reepschieters meegekomen, die met hun gejoel de manifestatie dreigden te verstoren, onder meer door zonder eni ge aanleiding het „Lang zal hij leven" te gaan zingen. Een hartig woordje van de heer Damme („Dit is een ern stige zaak; binnenkort lopen jullie zelf gevaar als jullie naar zee gaat. Dit is geen voetbalwedstrijd") bracht hen enigszins tot kalmte. Gesproken werd onder meer door de heer Jac. Vooys, die eraan herinnerde, dat in 1922 al de beoogde verbetering door de Tweede Kamer was aangenomen. Zij ging ten slotte toch niet door, omdat de Eerste Kamer zich niet met de plannen kon verenigen. Hij bracht lof aan het ge meentebestuur, die niet heeft nagela ten alles te doen om de binnenhaven te verbeteren. De buitenhaven echter blijft gevaarlijk en het rijk doet er niets aan. Ook schipper Bal nam geen blad voor de mond. „Dit is geen haven. Een haven betekent voor mij veilig heid en die biedt Scheveningen de schepen niet", zei hij. „De minister moet maar eens naast ons op de brug komen staan als wij met noordwest bries binnen proberen te komen". Er werd aan het slot van de verga dering een resolutie aangenomen waar- In nog eens ver in de geschiedenis wordt teruggegaan om aan te tonen hoe lang de zaak al slepende wordt ge houden. Ook werd er in aangehaald hoe diverse ministers zes jaar geleden al hebben gezegd: „Binnenkort, zeer bin nenkort, in april van dit jaar". Minister Korthals gaf de heer Damme bij de overhandiging van de resolutie ten antwoord, dat hij „zeer ernstig zou overwegen op de komende begroting een post te brengen, waar door het Scheveningse probleem zou kunnen worden opgelost". De heer Damme haastte zich deze mededeling vanuit het raam direct naar de verza- AMSTERDAM, 16 mei De klasse- wijs ging 38 pet., naar het u.l.o. 35 pet., naar het v.h.m.o. 15 pet. en naar het deler is in het seizoen 1959-1960 bij het gewoon iager onderwijs gedaald van 35 tot 34,5. Bij het V.G.L.O. steeg de ge middelde klassensamenstelling evenwel van 25,3 tot 25,5. Dit blijkt uit de onderwijsstatistiek van het centraal bureau voor de sta tistiek. „Het Schoolblad", het orgaan van de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging, heeft aan deze statistiek ont leend, dat voor het eerst sinds jaren het aantal onderwijzers bij het G.L.O. daalde en wel van 42.105 tot 41.974. Hier mee ging gepaard een daling van het aantal leerlingen: van 1.475.492 tot 1.448.091. Uit de percentages blijkt dat de daling bij het openbaar onderwijs (van 27,8 tot 27,3 pet.) het grootst was, bij het protestants christelijk onderwijs (van 27,2 tot 27,1 pet.) het laagst. Het r.k. onderwijs steeg van 43,1 tot 43,7 pet. Het percentage van de leerlingen, dat voortgezet onderwijs ging volgen, nam in betsechooljaar 1959-1960 toe van 88 tot 90 pet. Naar het nijverheidsonder- land- en tuinbouwonderwijs 2 pet. Aan de C.B.S.-statistiek heeft „Het Schoolblad" voorts ontleend, dat op 45 pet. van alle scholen voor g.l.o. gebruik werd gemaakt van de schoolradio. Bij het r.k. onderwijs was de belangstelling het grootst nl. 47 pet. Daarna volgt het prot. chr. onderwijs met 45 pet., het openbaar ondewijs met 42 pet. en de neutrale scholen met 38 pet. Bp het v.g.l.o. werd meer gebruik gemaakt van de schoolradio (57 pet.). De belangstelling voor de schoolradio loopt in de verschillende provincies overigens sterk uiteen. In Noord-Hol land (58 pet.) en Utrecht (53 pet.) is de belangstelling het grootst, in de noor delijke provincies het laagst. Godsdienstonderwijs werd op 87 pet. van alle scholen gegeven aan 30 pet. van alle leerlingen. Dit onderwijs wordt over het algemeen gegeven in de leer jaren vijf en hoger. melde Scheveningse bevolking door te geven, die haar met groot gejuich ontving. Een groot deel van de Scheveningers had voor deze manifestatie een vrije middag gekregen. De belangstelling was niet gering en zelfs de dorpsom roeper, Gijs de Klinker, ontbrak niet. Niettemin kreeg men de indruk, dat menigeen er gewogn een vrije middag van had gemaakt. BAZEL, 16 mei (UPI) In de eerst komende dagen zal een ongewoon transport per Rijnschip naar Neder land beginnen. Het okapi-stiertje ,,He- ri", dat vorig jaar maart hier in de dierentuin werd geboren zal naar Rot terdam worden verscheept. „Heri" is een prachtig voorbeeld van de zeer zeldzame okapi's, die wat vorm van de kop betreft gelijken op de gi- reffen, maar wiens schoften gestreept zijn ajs die van de zebra's. De jonge okapi is aan „Blijdorp" verkocht, omdat vader en zoon het hier niet meer samen kunnen uithouden. Bovendien wacht in Rotterdam een jonge bruid op „Heri". Zij is achttien dagen ouder dan haar aanstaande. De geldsom waarvoor „Heri" van eigenaar verwisselt, is niet precies be kend, maar zou omstreeks 25.000 Zwit serse franken bedragen. De okapi is uit de Congo afkomstig. ENSCHEDE, 16 mei Op de golven van het zoutwy»terbassin van Bad Boeke lo is gisterenmiddag voor een tiental scheepvaartdskui.digen uit België en Nederland een nieuw type reddingvlot beproefd, een vinding van de Frans man Belin. Het vlot kreeg verleden jaar reeds het fiat van de internatio nale conventie voor het redden van drenkelingen. Franse vissersschepen zjjn reeds met de nieuwe vinding uitge rust en omdat ook in Nederland en Bel gië belangstelling voor dit type vlot bestaat, besloot de uitvinder hier een I demonstratie te geven. De proef in de kunstmatige zeegolven van Boekelo gaf ook een goed inzicht in de doeltreffendheid en mogelijkhe den van het nieuwe reddingmiddel, dat is opgebouwd uit blokken schuimplastic, waarvan de cellen gesloten zijn, zodat er geen water In kan doordringen. Ze ventien geoefende zwemmers kropen vanuit het hoog opgolvende water op het vlot. De Draka heeft het voornemen het schuimrubber in licentie te gaan vervaardigen, als de Nederlandse en Belgische scheepvaart mochten beslui ten dergelijke vlotten voor de schepen aan te schaffen. Een beslissing hierover is echter nog niet genomen. ROTTERDAM, 16 mei Niet een Duitse, maar een Nedérlandse werf Wilton Feyenoord In Schiedam zal de definitieve reparaties verrichten aan de 28.000 br. reg. ton metende Cana dese tanker „Andros Fortune", die twee en een halve maand geleden in het nieuws kwam door een dramatische aanvaring in de Golf van Biseaye. De werkzaamheden zullen ongeveer vijf maanden duren. Uiteraard zal het bij de botsing beschadigde staalwerk moe' worden gerepareerd. Maar bo vendien zullen de gehele accomodatie (inclusief de vloeren, het meubilair e.d.) en de elektrische installatie wor den vernieuwd en tevens zal de ma chine-installatie ook de hoofd- en hulpturbines, de ketels, pompen e.d. worden opengemaakt voor inspectie en eventuele reparaties. ROTTERDAM, 16 mei Dr. E. Gielen is in de jaarvergadering be noemd tot commissaris van Rutten'a Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter" (Ruteck's). De jaarstukken werden goedgekeurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9