Noordelijk deel Van Brienenoordbrug binnen een jaar gereed Poslhimm verslag van de kampbeul in Auschwitz „herenkappersvak een achtergebleven 'Jmunfih U maiaenrorm ram mm Montag beg van boog mt in 1962 liet vergaan van cle Fridtjof Nansen Het proces-Eichmann Tevredenheid over de afschaffing van de fooien NEGEN KOPEREN LAMPEN ff s c Wrakstukken gevonden op strand bij Lissabon Vlaardinger onder de bemanning der DC-8 Nieuwe prijzenwet 1 juni in werking Nieuwe lioofdcomnii»' saris katli. Verkennet De krant kunt U missen, geen dag De groente- en fruit- export naar België Van Nelle wenst stabili teit in de verhoudingen met NISU Elastibella PK f 35.50 COPPERS DAGBLAD-RECLAME OVERWINT! Kortere lunchpauze op de departementen Met Uw advertentie in ons blad ZELFSTANDIGE MAGAZIJNCHEF AANK. KANTOORBEDIENDE (vrl.) DINSDAG 30 MEI 1961 PAGINA 6 - - -s'-.:.: GEEFT Elegant, geborduurd EL ASTI- CORSELET dat uw silhouet opvallend slanker maakt presenteert u de beroemde bra uit Amerika... wordt U bekend bij, duizenden! Win nieuwe klanten vergroot uw omzet! j Witte poplin m AA-, A-, B- en C-cups van f 16,50 af. San ■a z ■~»g ROTTERDAM, 30 mei. Een bord slappe vla. Daarin een dikke pruim. Zo kenschetste een ingenieur van Rijks waterstaat de bodemgesteldheid in de Prins Alexanderpolder, waar onder toe zicht van de directie'Bruggen de Com binatie Bouw Brug Van Brienenoord, nijver ploetert aan de vervaardiging van de derde vaste oeververbinding van Rotterdam. Het volgend jaar zullen sta len binten in een koene sprong 287 meter boog spannen over een der slag aders van de Maasstad, de Nieuwe Maas en daarmee zullen de Nederlandse bruggenbouwers een nieuw record kun" nen aantekenen op hun indrukwek kende staat van dienst: de grootste boogbrug van ons land ligt in Rotter dam. Die slappe vla is de weke bodem ten oosten van Rotterdam, waar sinds jaar en dag machtige buizen zand in spui ten om de akkers en weiden rijp te ma ken voor de nieuwste uitleg van de stad, het plan Rotterdam-OostCaipelle. Die dikke pruim stelt Schielands Hoge Zee dijk voor, een armzalig verhoginkje, kronkelend langs de Maasoever, ternau wernood geschikt om zware stormvloe den te weren. Het heeft dan ook ge spannen in 1953, maar met man en macht is en wordt er gewerkt aan een verbetering van de waterkering. Honderden meters ver de polder in reikt nu een helder lichtend zand- lichaam, de werkvloer voor de noorde lijke oprit van de Van Brienenoordbrug. Ongeveer een maand geleden is het landhoofd, de overgang van weg naar oprit, gemaakt. Van 's morgens vroeg tot diep in de nacht reden betonwagens af en aan om hun specie te storten in een houten bak. Nu is men bezig met de acht pijlers die op de rechteroever het geprefabriceerde wegdek van de be tonnen oprit zullen schragen. Voor de fundering kan men hier vrij wel niet heien. Als de brug klaar is, wordt namelijk ook hier de grond opge spoten, wel vijf meter hoog. Enorme spanningen ontstaan in de weke bo- derp en 't optreden van grondverschui vingen wordt niet uitgesloten geacht. In die grondverschuivingen zouden dikke betonnen palen afknappen als rietjes. De volgende funderingsmethode is daarom uitgedacht. Met stalen dam- wandplamken wordt een lange koker in de grond gemaakt. Met draglines wordt de grond er uit gehaald en van boven af laat men telkens betonnen ringen in de koker zakken. Als de koker op diep te is, wordt de opening tussen de dam- wand en de betonnen ringen afgestort met beton en de pijlerfundatie is ge reed. Aan het einde van dit jaar zal men, zo staat er in het bestek, de lig gers van de noordelijke oprit mon teren en diit 552,75 meter lange bouw werk zal niet lang daarna gereed zijn. Nu is het altijd gevaarlijk om bij dergelijke ingewikkelde en tijdrovende projecten te voorspellen, wanneer het werk gereed is. In 1958 dacht men: eind 1962. 'Nu, mei 1961, denkt men zeer voorzichtig aan het jaar 1964. Op beide Maasoevers wordt er hard gewerkt. In de Alexanderpolder grofelt de oprit da gelijks en op de zuidelijke oever zijn vijf machtige pijlers in aanbouw. Di verse huizen aan de Boven dijk in de oude kern van het dorpje IJsselmonde zijn reeds gesloopt. Onderdeel van het brugplan is een gigantisch circuit, dat bij IJsselmonde aangelegd wordt. Sinds jaar en dag is men doende de slappe veenlagen te verwijderen en er voor in de plaats zand te storten. Een brug zonder aansluitende wegen is een bouwsel zonder betekenis. Daar om worden langzamerhand voorberei dingen getroffen om op de rechter Maasoever, aansluitend op de brug, Rijksweg 16 in noordelijke richting door te trekken. Vier grote verkeers- pleinén zijn geprojecteerd langs deze nieuwe weg. Een bij de kruising met de in aanleg zijnde Provinciale Weg 24. Deze zal van de Maasboulevard de oude spoorbaan volgen en aansluiten op de Algerabrug bij de Stormstuw. Een tweede plein komt bij de kruising van de weg met de Kralingse Plaslaaw en een derde bij de kruising met de Hoofdweg, ongeveer op de plaats, waar nu de Rijksweg 3 naar Utrecht begint. Deze Rijksweg 3 zal van Moordrecht af naar Rotterdam een nieuwe tracé gaan volgen, parallel aan en ten noor den van de spoorlijn UtrechtR'dam. Het circuit Rijksweg 3Rijkswgg 16 is gesitueerd onder Terbregge, ten oosten van de kruising Terbregse WegStoop- weg. In de toekomst zal Rotterdam om geven worden door een rechthoek van snelwegen, waardoor het doorgaande verkeer de binnenstad kan mijden. De oostelijke zijde van deze rechthoek, in welk tracé de Van Brienenoordbrug ligt, komt het eerste klaar. Een lasser aan het werk bij de noordelijke oprit Een zandzuiger (rechts) stuwt de spe cie via een pijpleiding in het werk- Opname bij het eiland Van Brienenoord SCHIPHOL, 30 mei Aan alle on zekerheid omtrent het lot van de DC-8 machine „Fridtjof Nansen" is van middag een eind gekomen: aan het strand ten zuiden van Lissabon zijn wrakstukken gevonden van het toestel. Het toestel blijkt enkele minuten nadat het van Lissabon was opgestegen, te zijn neergestort. Bij de wrakstukken werden tevens verongelukte passagiers aangetroffen. In verband met het ongeluk zal de nieuwe president-directeur van de KLM, drs. E. H. van der Beugel, die zich van daag nog in de Verenigde Staten bevindt, terstond naar Nederland terugkeren. Hij I wordt morgenochtend op Schiphol terug verwacht. (Zie ook pagina 9) mm«wf AMSTERDAM, 29 mei Gisteren heeft de Nederlandse Kappersbond ter gelegenheid van zijn 70-jarig bestaan in „Bellcvue" een congres gehouden, waar- On de voorzitter van de bond de heer F. J. Werner, in een rede o.m. wees op de totaal andere figuur van de kapper van thans vergeleken met zijn collega van 70 jaar geleden. Hij heeft een heel andere status in de maatschappij verworven. De slaaf van het eigen zaakje en van zijn klanten is een zelfbewuste ondernemer .gewor den De vestigingswet kleinbedrijf 1937 heeft een onmiskenbaar gunstige invloed gehad op de ontwikkeling in het kap- persbedrijf. De stichting vakopleiding in het kap- persbedrijf geeft thans aan meer dan 5000 leerlingen onderwijs. Er zijn thans bijna 11.000 onderne- mers en circa 14.000 werknemeis, die zijn ondergebracht bij 5400 werkgevers. De helft van de ondernemers werkt dus nog zonder personeel of uitsluitend rnet gezinsleden, van wie er eveneens rond 4000 in het bedrijf werkzaam zijn. Uit hem ter beschikking staande gege vens leidde de heer Werner af dat de totale omzet, die door het kappersbe- drijf wordt gemaakt-, zeker 200 miljoen gulden bedraagt. Het totale i°on dat in 1960 werd uitbetaald bedroeg- 30 miljoen gulden. Dat bedrag zal dit jaar door de afschaffing van het fooienstelsel veel ho ger zijn, naar de mening van de heer Werner. Met het ingaan op 28 november 1960 van het fooiloos loon is veel mensen w en buiten het kappersbedrijf een groot plezier gedaan. Na een half jaar prak tijk kunnen wij, aldus de heer Werner, tevreden zijn met het resultaat. Er is volgens zijn mening nog een fac tor die nog met ten volle meewerkt om het fooiloze loon voor 100 procent te verwezenlijken. Die factor is het publiek dat er kennelijk moeite mee heeft een sleur te doorbreken. De bond zal op dit punt nog veel voorlichting moeten geven. De prijsstop, afkomstig van het mi nisterie van economische zaken, leek de heer Werner voor het dameskappers- vak totaal overbodig. De welvaart die ons land kent, heeft ertoe geleid, dat de dameskappers behoorlijke omzetten ma ken. Wat het herenkappersvak aangaat constateerde de heer Werner dat het ministerie van economische zaken niet in staat is een verantwoord prjjspeil voor die branche te berekenen. HU noemde het herenkappersvak een ach tergebleven gebied. Van opvoering van de produktiviteit is in dat vak nu eenmaal geen sprake. Men gaat niet een keertje extra naar de kapper omdat men het zo leuk vindt. Na de prijsstop zijn honderden aanvra gen om een individuele prijsvaststelling bij het ministerie binnengekomen, het geen volgens de heer Werver een be wijs is dat men in het herenkappers vak in de knel zit. Van de 104 heren kappers blijken er meer dan 60 niet in staat te zijn een inkomen te halen van 6000 gulden per jaar. Tenslotte merkte de voorzitter op dat het verzoeken regent van burgemeesters van kleine plaatsen er voor te zorgen dat in die plaatsen herenkappers kun nen komen. JERUZALEM, 30 mei (Reuter, U.P.I.) In het proces tegen Adolf Eichmann is gisteren voor de tweede maal een Amerikaan gehoord, die na de tweede wereldoorlog in Neurenberg talloze ge sprekken voerde met vooraanstaande Duitse oorlogsmisdadigers. Enkele we ken geleden werd de Amerikaanse rechter Mussmanno gehoord, thans was het de beurt van dr. Gustave M. Gil bert, die voorzitter van de psycho logische faculteit van de Long Island universiteit in Brooklyn is. Dr. Gilbert vertelde de rechtbank, dat hij tijdens zijn gesprekken met Goering, Fran, Kei tel en andere gevangenen in Neurenberg deze mensen niet had verteld, dat hijzelf ook een Jood was» Hij wilde de natio- naal-socialistische ideologie leren ken nen en verzweeg daarom zijn eigen Jood se afkomst. Na elk gesprek met een van de nazi-leiders maakte Gilbert uitvoerige aantekeningen, maar sommige verklarin gen waren „zo ongelooflijk", dat hij ze door de gevangenen zelf op schrift liet stellen. Enkele uitspraken, door Gilbert uit de mond van Duitse oorlogsmisdadigers opgetekend zijn: Goering: „De Jodenuitroeiing was na tuurlijk een zaak die mij .niet aanging. Die viel onder de verantwoordelijkheid van Himmler en zijn jongens, zoals Eich mann, Heydrich, enzovoorts". Hans Frank: „Stel u voor, kapitein Gilbert, daar zitten en te zeggen: „Ik vermoord twee en een half miljoen man nen, vrouwen en kinderenDe men sen zullen er duizend jaar over praten". Frank zei dit nadat Höss de comman dant van het vernietigingskamp Ausch witz, in de getuigenbank had verteld dat onder zijn leiding in Auschwitz twee en een half miljoen mensen waren vergast. Keitel: „Als ik geweten had wat die smerige varkens van de SS hebben ge daan, zou ik mijn zoon hebben verbo den tot de SS toe te treden. Ik zou hem nog liever met eigen handen hebben ge wurgd". Kaltenbrunner: „Met het vernietigings programma van Joden had ik niets te maken. Dat was in handen van Heydrich en Eichmann en die zijn allebei dood". Goering vertelde dr. Gilbert ook. dat het technisch „volslagen onmoge lijk" moest zijn in tijd van enkele ja ren twee en een half miljoen mensen in Auschwitz te vergassen. Om deze bewering van Goering te logenstraffen schreef Höss, op verzoek van Gilbert, "een uitgebreid rapport over de gebeur tenissen in Auswitz. Dit rapport werd tijdens de zitting van gisteren uitge breid door Gilbert geciteerd. Wij lich ten hieruit de volgende passages. „De treinen, die de Joden naar Ausch witz brachten, waren georganiseerd door Eichmann. Na het verlaten van de trein moest iedereen voor twee Duitse artsen verschijnen- Zij die geschikt waren om te werken werden gescheiden van de ongeschikten. Ongeveer 25 procent was geschikt om te werken. De ongeschikten werden naar de dichtsbijzijnde vernie tigingsplaats gebracht. Zij moesten zich uitkleden in vertrekken die de indruk wekten voor desinfectie te dienen. Zij kregen bevel zich te haasten opdat de andere niet behoefden te aachten. Men moest ook opletten waar men zijn kle ren legde, opdat men die na het bad terug zou kunnen vinden. Dat was alle maal bedrog. Men ging naar de gaska mers". „Zodra het gehele transport in de gas drie tot vijf minuten gemoeid, afhank lijk van het aantal. Dertig minuten n,( dat het gas was binnengelaten, werd f kamer geopend en werden de lijken na j de verbrandingsovens overgebracht. die jaren heb ik niet één geval veT£.et men, dat iemand levend uit de ka"1 werd gehaald". „Na verwijdering van de lijken, bij de vrouwen het haar afgeknipt. den tanden werden uitgetrokken en T f gen afgenomen. Dit werd gedaan gevangenen, die tandartsen waren. j waren vijf crematoria, twee grote n een capaciteit van elk 2000 mensen V etmaal, twee kleinere voor crematie v 1500 mensen en nog een vijfde" aldus Bösjt vertraging _Mgtt Bij één gelegenheid" ..toen vele transporten den en op één enkele dag vijftig tre r« arriveerden werden 10.000 mensen nietigd in een periode van 24 uur..T,, as werd verspreid in de rivier de Waic sel". Gilbert vertelde nog, dat toen zijn verklaring schreef, hij apatisch als gewoonlijk, zich met de dood verzoend en niet de minste lust had valse verklaring af te leggen. „jj „Wat hij mij vertelde, herhaalde in de getuigenbank. Het was het d oo' iv punt van een carrière die door de werd gemarkeerd en die met de moest eindigen". Höss werd later berecht en opgehangen. DEN HAAG, 29 mei (ANP) rt juni zal de Prijzenwet, die op 24 j(i van dit jaar tot stand is gekomen, j werking treden. De nieuwe wet in de plaats van de Prijsopdrijvings- hamsterwet van 1939. Evenals dit bü^ oude wet mogelijk was kunnen op P van de nieuwe wet voorschriften ven worden over prijzen van g°e ,,iji' en diensten. Zo kunnen er maxihjLf. prijzen worden vastgesteld en voorscn ten worden uitgevaardigd over prijs8 f. duiding. Bij de jongste beschikking ja over, die in grote lijnen gelijk is aaIl0e' vorige, zijn de zogenaamde weeld®|t9' deren (onderworpen aan het weel"® rief) vrijgesteld van priisaanduidih»' DEN HAAG, 30 mei De heer Post uit Hilversum is door de natiool, raad van de V.K.J.B. benoemd tot h°v£lp commissaris van de Verkenners j. de katholieke jeugdbeweging als of'j-p ger van mr. F. Janssens. De off'c installatie zal plaats vinden tijdens j nationale koempoelan, welke 3 en 4 in Overasselt wordt gehouden. v,aj) zal ook afscheid genomen worden mr. Janssens. die sinds het vertrek p H F M. baron van Voorst tot Voo^®^ 1956 de Katholieke verkennersbewc^js heeft geleid. De heer Post, die in <jj' in Naarden werd geboren is tliarT,aaf' recteur van de stichting algemeen v bergfonds voor de middenstand te sterdam. -s VLAARDINGEN, 30 mei. Onder d- bemanningsleden van de vermiste DC 8 jjan)cr was, werd de deur gesloten en is ook een inwontr van onze stad, n.l. de heer Seng Hoey Thio, bijna 24 jaar oud Hij was gehuwd en had een kind. Da heer Seng Hoey Thio was aankomend hofmeester en sedert 1 oktober van het vorig jaar in dienst van de K.L.M. werd het gas binnengelaten via een ope ning in het plafond. Het gas was Cyclo- ne-B, dat onmiddellijk werkte wanneer het zich kon mengen met zuurstof. Zo dra het door de mensen werd ingeademd begon de vergassing. Daarmee waren DEN HAAG, 30 mei Met ingang van 1 juni wordt in België en Luxemburg de minimumprijsregeling van kracht bij de invoer van aardbeien, kersen, doperwten en uien. In verband hiermede zal met ingang van die datum de mogelijkheid bestaan, dat in België en Luxemburg de invoer van genoemde produkten uit de EEG- landen wordt verboden wanneer het prijs peil in België daalt tot beneden deze mi nimumprijzen. In een dergelijk geval van grenssluiting mag Nederland nog wel naar België en Luxemburg blijven exporteren, maar wanneer de Nederland se veilingprijs lager ligt dan de mini mumprijzen, moet bij uitvoer een heffing worden betaald. Op het ogenblik is dat het geval bij tomaten. Hiervan is de in voer in België uit de EEG-land.en ver boden. Nederland mag wel tomaten naar Bel gië exporteren, maar de heffing welke bij deze export betaald moet worden ligt vrijwel even hoog als de Nederland se veilingprijs. Zaterdag bv. was deze heffing niet minder dan 1.26 per kg In een dergelijk geval maakt het niet veel uit of de grens open is of gesloten. De invoer van bloemkool uit de EEG- landen (met uitzondering van Nederland) was de laatste tijd ook verboden in Bel gië en Luxemburg, maar met ingang van 29 mei zullen deze landen de invoer van dit produkt weer toestaan. Bij de ex port van Nederlandse bloemkool naar België en Luxemburg zal dan ook geen heffing meer betaald moeten worden. ROTTERDAM, 30 mei. In de van morgen gehouden algemene vergade ring van aandeelhouders van de Erven de Wed. J. van Nelle N-V. heeft de voorzitter desgevraagd medegedeeld, dat de vennootschap een pakket van nominaal f 225.000 aandelen in de NISU heeft verworven om zodoende de stabiliteit in de eigendomsverhoudin gen tussen beide ondernemingen te handhaven. Deze transactie mag be paald niet gezien worden als een nieuw soort beleid bij van Nelle. Zij is ge daan in het belang van aandeelhou ders. De gevolgen van de revaluatie voor de verschillende grondstoffen werden nader gepreciseerd. Voor de koffie is de wereldmarktprijs met het revalu- atiepercentaige gedaald. De Nederlandse koffiebranders hebben onmiddellijk hun prijzen verlaagd, zodat d,e revalu atie verliezen voor hun rekening kwa men. De waardedaling voor de thee is inmiddels weer gecompenseerd door de stijging van de markt voor -uwe thee. Ook voor de tabak vond inmiddels compensatie plaats door prijsstijging- Hoe het cindelijke effect zal uitwerken dient evenwel afgewacht te worden. Een der aandeelhouders achtte het niet juist, dat de belastingen direct in mindering wanen gebracht op het ex ploitatieresultaat. De directie gaf als haar zienswijze, dat de belastingen bij van Nelle als kosten beschouwd wor den. Het concrete bedrag wilde zij ech ter niet bekendmaken. Het resultaat, vóór aftrek van de belastingen v/as in vergelijking tot 1959 niet veel beter, al dus werd medegedeeld. Omdat het ver slag naar de mening van één der aan deelhouders niet voldoende inzicht in de deelnemingen verschafte (wat wordt, er uitgetrokken voor investering af schrijvingen, reservering?) gaf hij het bestuur ter overweging om in de toe komst geconsolideerde cijfers te ver strekken. De directie was «"venwel van mening dat de vennootschap in haar streven naar 'n meer moderne verslag geving nog niet toe was aan publikatie van geconsolideerde jaarstukken. De vennootschap heeft totaal circa 1000 man personeel in dienst. In Duits land zijn ongeveer 50 man werkzaam. De jaarstukken werden met algeme ne stemmen goedgekeurd. V DEN HAAG, 30 mei Het produkt- schap voor groenten en fruit heeft be kend gemaakt, dat met ingang van 1 juni de minimumaankoopprijzen ter veiling van een aantal groenten, bestemd voor West-Duitsland, als volgt zijn vastgesteld: andijvie 5.. per 100 kg. komkommers 3.00 per 100 k.g.,k ropsla 2.00 per 100 stuks en tuinbonen 6.- per 100 kg. Beneden deze prijzen zullen bedoelde produkten niet naar. West-Duitsland uit gevoerd mogen worden. Vlinderlicht en comfortabel, slank afkledend. Verdwenen zijn baleinen, baken en ogen en ritssluiting. Straalvormige „elasti" versteviging geeft U een perfekt-slanke heuplijn. Kleur: wit Maten: 40-48 Een zonnig boek over een zonnige heilige, wiens blijheid doorstraalt in dit verhaal. Een boek, dat vele kin deren van het begin tot het einde zal boeien. Voor kinderen vanaf 10 Jaar. Prijs f4.25 Verkrijgbaar in Ja boekhandel N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DEN HAAG, 29 mei Voor de aan vang en het einde van de werktijd voor de 41% uur-werkers op de departe menten wordt als richtlijn aangehouden, dat bij de volledige invoering van de vijf daagse werkweek, dus van 1 juli a.s. af, de aanvang van de ochtendwerkzaamhe den wordt gehandhaafd op halfnegen, de middagpauze wordt teruggebracht tot 45 minuten door de pauze te houden tussen 12.45 uur en 13.30 uur en de middag diensttijd wordt verlengd tot half zes. Schiedam: Oranjestraat 17 Vlaardingcn: Korte Hoogstraat 41-43 Bij textielfiliaalbedrijf komt de plaats vacant voor Tevens is er plaats voor Voor het bijhouden van voorraadsysteem en order administratie. (Met gemaakte vacantie-afspraken wordt rekening gehouden). Schriftelijk of persoonlijk aanmelden. MARTENS N.V., Singel 35a, Schiedam, tel. 67164. door Gerard Vermeulen Hen sprankelende romanals stille vennoot van Sint Antonius brengt de kleine Emira de moeilijkheden yan haar medemensen, van welke aard ze ook zijn, tot een gelukkige oplossing. Een boek, waarvan iedereen zal genieten. Prijs f5.95 fa de boekhandel verkrijgbaar R.V. DRUKKE Hl) Dt SPAARKFSTAD - HAARlfM Ontdek nu de beha die bij u boort... Maidenform: uw stijl, uw lijn uw maat! Welke „cup" u ook beeft, er is een model voor elk type, voor elke gelegenheid. - Zoek uit n overvloed aan modellen „uw bra. Lr zijn maten voor teenagers en voor het rijpere figuur. CHANSONETTE Geen wonder dat dit de meest geliefde beHfe ter wereld is! hxclusieve rondgestikte cups leggen het accent op echt- vrouwelijke welvingen. U had nog nooit zon jonge omhoogstrevende lijn! Witte poplin in A-, B- en C-cups van f 8,95 af. CONCERTO Heel speciaal gestikte steken, in spiraalvorm, geven bet effect van de fraaiste rondingen. Zeer jeugdig allure! Voor 'n exclusieve beha naar Rotterdam Lijnbaan 49 Tel. 135692 Den Haag Rotterdam Groningen Leiden Arnhem drecht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6