Nieuwe Schiedamsche Courant Lockheed Electra in de nacht verongelukt de ..Sirius die kort voor de landing neerstortte aardbeving Op weg van V.S. naar Prestwiek KL'M-TOESTEL VERLIEST BRANDENDE MOTOR Behouden landing na uur van leven of dood Ook in weekeinde treinen te laat Toestand op zondag viel mee 1 IN IRAN weer ^og onbestendig lp" Bemanning vier gered Vliegtuigraketten zoek bij Berlikum Geen paniek onder 73 passagiers DRASTISCHE SANERING BIJ SEMI-PROFS VENUS-RAKET SPOORLOOS Ontijdig experiment Hof aanvaardt geluidsbandjes Maandag 12 juni i96i Het weer in Europa F°>en &£agen 12 pagina s jpvolg en dan regen Aan zee ifeoven <5 CAIRO, 12 juni (A.N.P., U.P.I.) De waarheid van het oude gezegde dat een ramp bij de KLM nooit alleen komt heeft vandaag bij Cairo een nieuwe bevestiging gevonden. Vanmor gen vroeg, om elf minuten over twee, is de Lockheed Electra II Sirius, met in totaal 36 mensen aan boord, neergestort in de nabij heid van het vliegveld, dat ligt bij de hoofdstad van de Verenigde Arabische Republiek. Van de 36 inzittenden zijn er 19 om het leven gekomen. Er zijn dus 17 overlevenden, onder wie 4 leden van de bemanning, die in totaal uit 7 personen bestond. Over de oorzaak van de ramp zijn nog geen definitieve gegevens bekend. Men weet alleen dat de „Sirius", kort voor de landing op Cairo International Airport, plotseling tegen een betrekkelijk lage heuvel vloog. Een woordvoerder van de KLM in Cairo zei vanmorgen: „Het toestel kwam binnen voor een normale landing. Het draaide een bocht en raakte toen plotseling de heuvel. Onmiddellijk brak brand uit en het toestel viel". Uit latere informaties blijkt dat enkele brandweerploegen en an dere mobiele diensten van het vliegveld snel ter plaatse waren. De brandweerlieden slaagden er spoedig in het vuur te blussen. De zeventien overlevenden, die allen zijn gewond, van wie velen zwaar, zijn opgenomen in het ziekenhuis El Sjifa van de Egyptische hoofd stad. Onder hen bevindt zich de gezagvoerder van de „Sirius", de Engelsman K. J. Reynolds. Zijn verwondingen zijn ernstig en hij heeft nog geen verklaringen over het gebeurde aan boord kunnen afleggen. V SCHIPHOL, 12 juni (A.N.P., Rtr., U.P.I.) - Het Douglas DC IC vliegtuig PH-DSM „Koraalzee" /an de K.L.M., dat onder gezag voerder W. F. Bellink een charter vlucht uitvoerde met 73 passa giers van de „Electric boat athle tic club" van Hartford in de V.S. via Prestwiek naar Amsterdam, is gisterochtend na verlies van een motor behouden op het vlieg veld van Prestwiek geland. Een uur voor Prestwiek deed zich een storing voor in een der vier mo toren, welke gepaard ging met een begin van brand. De achtkop- pige bemanning slaagde er echter snel in dit te onderdrukken. Complimenf Lof voor bemanning Een Electra, het type K.L.M.- vliegtuig dat vanmorgen bij Cairo is verongelukt. Grootste deel Eerste Divisie degradeert Zaak-Eichmann HET NEET WE DAGBLAD K.L.M.-RAMP BIJ CAÏRO EIST 19 LEVENS Zeventien overlevenden '"""iiiiimiiiniiimiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiminimmiimiiiMH £TEHERAN, 12 juni (Rtr) In het '"'diraanse dorp Dehkouheh zijn als van een aardbeving 50 mensen 'gekomen en is een even groot aantal °nd. Het gehele dorp, bestaande uit 100 aarden hutten, is met de grond ^Hik. De 5(H) inwoners kamperen in In °Pen veld. ving de nabijgelegen stad Lar is de be- >ele ook gevoeld. Hier vielen slechts en dat ten diie Se\v, gewonden. Vorig jaar waren er een aardbeving in Lar 3500 doden gewonden te betreuren. De jongste 'ng deed zich voor op een tijdstip de meeste mensen op het veld werk- In het oude gedeelte van Lar zijn kinkels verwoest. Er zijn negen 'onden. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te. 11.15 uur) A?e' wecr met nu en dan regen. ]j.®nvankelijk matige wind uit zuide- richtingen, later veranderlijke '°n: 4.20-21.- Dinsdag: Maan: 4.58-20.55. ^ah onze weerkundige medewerker) tl;, ,T, 12 juni De depressie, die Isvr r de Noordzee naar Zuid Scandi- hi wegtrekt, heeft gisteren vooral 'ahert 'esten en midden van ons land kiert t l"ig regen gebracht. In het ge- Ilon I"!muiden Utrecht Hoek van ,rste hd viel 814 mm. neerslag. De dagen van de week blijven koel 2otUvisselvallig, met ook perioden Wij blijven namelijk ir hipi^ng van in een 'eü\i"*B van de oceaan, waarmee V depressies in de richting van de 'Zee trekken. zee morgen zwaar bewolkt met dcc JilUIgtHl Z w dcii ucwuuvl nmt dtir^ regen. Later opklaringen. Matige t 16 en 18 gr. Zeewater 14 gr. Voor- kj'kc u?t zuidoostelijke, later zuidweste- Scn r'chting. Middagtemperatuur tus- - Wijten: kleine depressies over Enge- bet „5laar het oosten trekkend houden ^eer sterk wisselvallig. un Vi:nburg ki aève &uci rg Weei zw. bew. regen regenbui zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. onbew. regenbui geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. motregen licht bew. onbew. half bew. half bew. max min aeersi temp temp afgel gisteren 24 uur 12 13 13 8 10 10 10 10 13 12 9 11 11 10 11 14 12 9 11 12 12 11 15 14 16 15 14 3 10 4 1 0.1 1 2 5 0.1 0 0 De verklaring van de K LM-woord- voerder in Cairo maakt de oorzaak van de ramp natuurlijk nog maar ten dele duidelijk. Met name weet men nog niet waarom de gezagvoerder, van wie men aanneemt dat hij op het moment van het ongeluk achter de stuurknuppel zat, pardoes tegen de heuvel is opgevlogen. Is er zonder meer een menselijke fout gemaakt of hebben zich in de laatste ogenblikken voor de neerstorting aan boord bepaalde rampzalige gebeurte nissen voorgedaan, waardoor de heer Reynolds de controle over het toestel verloor? Indien de gezagvoerder niet aan zijn verwondingen bezwijkt, zal uiteraard hij het zijn die de antwoor den op deze belangrijke vragen kan en moet geven Uit de gegevens, die vanmorgen werden vrijgegeven door het hoofd kantoor van de KLM in Den Haag, blijkt dat behalve gezagvoerder K. J. Reynolds ook de boordwerktuigkun dige J. Voogt, de navigator J. C. de Gooyer en de stewardess mej. J. G. J. P. Peeters het ongeluk hebben over leefd. Alle vier zijn zjj gewond naar het ziekenhuis gebracht. De tweede bestuurder J. W. H. Heuts, devpurser G. J. H. Thjjs en de hofmeester J. Schriel zijn om het leven gekomen. De KLM kon vanmorgen <3e namen van de passagiers, die zijn gedood, nog niet bekend maken. 1 ierae koningin Elizabeth haar officiële verjaardag. Oer. ochtends, traditionele „trooping of the colour", verscheen het gehele koninklijke P Aet balcon van Buckingham Palace, waar hetenthousiast door de naars werd begroet. Bijgaande foto's tonen de. koningin met haar jongste zoon, prins: Andrew De Lockheed Electra I I,,Sirius", van Amerikaanse makelij, is een passa giersvliegtuig met vier sehroefturbine- motoren. In het verleden zijn er met de voorganger van dit toestel, de Lock heed Electra I, vele moeilijkheden ge weest. In de Verenigde Staten gebeur den er kort na elkaar twee ernstige ongelukken mee. Er werd toen een nauw keurig onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat de motorophanging op ver scheidene punten verbetering behoefde en dat de vleugels versterkt dienden te worden. Hangende deze verbeteringen werd voor de Lockheed Eleetra's I in de Verenigde Staten een snelheidsbe perking ingevoerd. Ook de KLM, die reeds enkele vliegtuigen van dit type in dienst had, onderwierp zich aan deze beperking. Voor de nieuwe versie, de Lockheed Electra II. het type dus waar toe dc „Sirius" behoorde, werd deze beperking enkele maanden geleden op geheven. Ook de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst gaf (oen voor dit type een nieuw bewijs van luchtvaardigheid af. De Locheed Electra II „Sirius" was gisteravond opgestegen van Schip hol voor een normale lijnvlucht naar Koeala Loempoer, de hoofdstad van de Maleise Federatie. Voordat het toestel in Cairo zou landen had het al tussen- landen gemaakt in Munchen, Rome en Athene. Van Cairo zou de „Sirius" naar Basra, Karachi, Rangoon en Bangkok zijn gevlogen en vandaar naar Koeala Loempoer. Uit nadere informaties blijkt dat zich onder de 29 passagiers 10 Nederlanders bevonden. Zij zijn allen personeelsleden van de KLM, die een dienstreis maak ten. Voorts waren er twee zuigelingen onder de passagiers. Het is nog niet mogelijk gebleken aue gedode passa giers te identificeren. Zelfs van alle overledenen konden de namen niet on middellijk erden vastgesteld. Velen van hen zyn zo zwaar gewond dat zjj iiet konden praten, hetzij omdat zij be wusteloos waren hetzij omdat zij een shock hadden opgelopen. De ramp met de „Sirius" komt nog geen veertien dagen na de ondergang van de OC-8 „Fridtjof Nansen", die op 30 mei J-L in de huurt van Lissa bon plotseling in de golven verdween. Bovendien werd de KLM gisteren nog opgeschrikt door de gebeurtenissen met de DC-7 „Horaalzee", die boven de At lantische Oceaan, 0p weg naar het Schotse vliegveld Prestwiek, een bran dende motor verloor. LEEUWARDEN, 12 juni Vrijdag middag heeft een straaljager van de vliegbasis Volkel tussen Vlieland en de vliegbasis Leeuwarden twee raketten verloren. De vlieger had de opdracht met deze raketten een oefenaanval op een doel op Vlieland uit te voeren. Het afwerpsysteem werkte niet, waar op de vlieger besloot op de vliegbasis Leeuwarden te landen. Tijdens de terugvlucht zijn de raket ten gevallen. De juiste plaats is niet bekend, maar vermoedelijk liggen de raketten ergens in de omgeving van Berlikum. Personeel van de vliegbasis Leeuwarden zoekt met Pipercubvlieg- tuigen de aanvliegroute af, maar de raketten zijn nog niet gevonden. Aan de genen, die eventueel de raketten vin den wordt verzocht deze niet te trans porteren of te verplaatsen, doch meteen de vliegbasis Leeuwarden op te bellen. 'ft?: Het K.L.M.-vliegtuig „Koraalzee" hoog boven de oceaan op weg naar Prestwiek, waar het veilig met zijn 73 passagiers aan de grond zou komen. Men kan duidelijk zien, dat het toestel de motor mist, die na uitgebrand te zijn in zee stortte. Deze opname werd gemaakt vanuit een speciaal ter assistentie opgestegen reddingstoestel. ward opgedragen de passagiers voor te bereiden op een landing op zee. Alle passagiers kregen een zwemvest en er werd gedemonstreerd hoe men, nadat het vliegtuig in het water zou zijn te rechtgekomen en nadat men het toestel zou hebben verlaten, deze zwemvesten vol lucht kon laten lopen. De opblaas bare boten werden bij de vliegtuig uitgangen geplaatst. Om kwart over acht deelde het KLM- vliegtuig per radio mee, dat er moei lijkheden waren. Britse en Amerikaan se militaire vliegtuigen stegen onmid dellijk op om bijstand te verlenen. Ook de reddingboot van Portrush in Noord- Ierland voer uit. Verwacht werd, dat het vliegtuig een noodlanding zou maken te Ballykelly in Noord-Ierland. Volgens gezagvoerder Bellink begon nen de moeilijkheden, toen het vlieg tuig nog op negentig minuten vliegen van Breetwiek was. Toén men nog veertig minuten van het land verwij derd was werd de toestand kritiek. De buitenste linkermotor begon te schud den en al spoedig schokte het gehele vliegtuig mee. Een van de propellers vertoonde „overspending", doch het was niet meer mógelijk de schroef in vaanstand te brengen. Kort voordat het vliegtuig van 17.000 voet naar 1000 voet viel, brak er brand uit in de motor. Toen gezagvoerder Bellink tenslotte het vliegtuig weer in zijn macht kreeg scheurde de defecte, brandende motor uit de gondel. Het gevaarte miste op een haar na de staartafdeling van het vliegtuig. Het directe gevaar was daardoor ge weken. Op drie motoren verder vlie gend steeg de „Koraalzee" langzaam tot een hoogte van 5.000 voet. Een red- dingsvliegtuig var» de Amerikaanse luchtmacht begeleidde inmiddels het KLM-toestel. Toen het ergste gevaar voorbij was, besloot de gezagvoerder toeli naar Prestwiek door te vliegen. Daar ston den vijftien brandweerauto's langs de haan gereed om eventueel te kunnen ingrijpen. Nadat het vliegtuig tot stil stand was gekomen lagen de uitgerol de slangen reeds onder het gat, waar tot voor kort een motor had gehangen. Gezagvoerder Bellink merkte later op, dat de stemming onder de passa giers, toen de storing zich voordeed en daarna „fantastisch" was. Hij maakte ze voor die houding stuk voor stuk een compliment. Hij was met de tweede vlieger in de stuurhut gebleven nadat de motorsto ring was opgetreden, doch had de der de, vlieger, de beide werktuigkundigen, de purser, de stewardess - en dé ste- Een der passagiers, mej. Judy Wallace, uitte na aankomst op Prest wiek haar grote waardering voor het werk van de stewardess en de overi ge bemanningsleden om paniek te voorkomen. „Wij begrepen, dat dit een zaak van leven of dood was," aldus' mej. Wallace, „maar iedereen gedroeg zich kalm en er was hele maal geen paniek. De stewardess en de steward gingen in het vliegtuig langs de rijen passagiers en vertel den zich niet bezorgd te maken." De vijftig passagiers met bestem ming Amsterdam, stapten in Prestwiek rustig ui» het toestel en wachtten daar op de Super-Constellaion „Pegasus" die hen in de middaguren naar Schiphol brach. De 39-jarige gezagvoerder van de „Koraalzee" toonde hier veel lof voor zijn bemanningsleden, de tweede vlie ger Hollebeek, derde vlieger-navigator Tout, purser Faasen, de heide boord werktuigkundigen Bergisch en Van der Zee, de steward W. van der Staa.v en de stewardess mej. Riet Corbée. De KLM zal een „blinde" motor mon teren op de plaats waar de motor heeft gezéten van de DC-7C die zondagmorgen op drie motoren uit Hartford in Con necticut in Prestwiek, Schotland, kwam binnenvliegen. Hierna, aldus welingelichte kringen in Schotland, zal het toestel worden overgevlogen naar Amsterdam, om daar op het vliegveld Schiphol nauwkeu rig te worden onderzocht. Het voorlo pig onderzoek naar de oorzaak van het uitvallen van de motor heeft geen suc ces opgeleverd: DEN HAAG, 12 juni Het betaalde voetbal zal drastisch gesaneerd worden. Voor het seizoen 1961/1962 wordt een promotie- en degradatie-regeling inge voerd, waardoor een jaar later de Ere- Divisie zal zijn teruggebracht tot zestien cl' bs, de twee Eerste Divisies van 18 clubs teruggelopen tot één afdeling met 16 clubs en twee tweede divisies van maximaal 16 clubs worden geformeerd. Om tot deze formatie te komen zal in het komende seizoen de volgende rege ling worden toegepast: 1. In de Ere Divisie degraderen drie elftallen automatisch naar de Eerste Di visie. De kampioenen van de Eerste Di visie A en B spelen om één plaats in de Ere Divisie. 2. In de Eerste Divisie degraderen de nummers 8 t/m 18 alsmede de verliezer va de beslissingswedstrijd tussen de nummers 7; in totaal dus 23 elftallen. Bij de vijftien overblijvenden komt de kampioen van de Tweede Divisie. 3. In de Tweede Divisie zullen zes elftallen automatisch degraderen naar het amateurvoetbal. Indien de kampioeh van Nederland van het amateurvoetbal het recht verkrijgt naar het betaalde voetbal over te gaan zullen zelfs zeven elftallen naar het amateurvoetbal terug keren. De clubs, die het volgend jaar moeten terugkeren naar het amateurvoetbal, zul len moeten afwachten in welke klasse zij geplaatst worden. De beslissing berust bij het sectiebestuur van het amateur voetbal. De K.N.V.B. is namelijk van mening, dat de amateurs in het verleden reeds genoeg clementie hebben betoond. MANCHESTER, 12 juni (UPI) De twee Russische ruimtevaartdeskundi gen, die op het ogenblik in samenwer king met de befaamde radiotelescoop van Jodrellbank op zoek zijn naar de verdwenen Venusraket hebben gisteren hun laatste poging gedaan om de zoek geraakte op te sporen. Ook hebben zjj een aantal geluidsbanden terugge speeld waarop de seinen te beluisteren vielen die de radio-telescoop had opge vangen. De seinen konden nog niet wor den geïdentificeerd. De Russische ge leerden professor Anna Masevitsj en haar collega dr. Kjodarev wilden geen commentaar geyen op hun bevindingen. De nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen heeft, zij het ook in combinatie met enkele buiten het hereik van de Spoorweg directie vallende oorzaken als weers omstandigheden, blikseminslag e.d„ een aantal hinderlijke en soms erger lijke vertragingen opgeleverd. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de nieuwe dienst regeling te veel aandacht heeft be steed aan het „vlug" in de slagzin: „Vlug, veilig en voordelig". Volgens de opstellers van de dienstregeling is deze „rijdbaar", mits men genoe gen neemt met een zekere „aanloop tijd volgens grote groepen van het spoorwegpersoneel is zij echter „niet te rijden" en dit zijn tenslotte de mensen die het moeten „doen". Al te vlug brengt ook de veiligheid en het voordeel in gevaar. Het lijkt ons op zijn zachtst gezegd niet bijzonder handig met een „papieren" dienst regeling te gaan experimenteren op het moment dat het zomerreisseizoen en de vakanties voor het loket staan. Italië Het in Rome in de Engelse taal verschijnende dagblad „Daily Ame rican" heeft meegedeeld, dat hét ruim 500 dollar bijeen gebedeld heeft voor de aanschaf van tractoren in het ka der van Castro's „tractoren voor men- sen"-plan. (UPI). JERUSALEM, 12 juni (UPI) Het hot in Jerusalem, dat moet oordelen over de voormalige SS-overste Adolf Eiehmann, heeft vanmorgen als bewijs stukken de geluidsbandjes aanvaard, waarop de vroegere Nederlandse SS-er Wim Sassen de autobiografische ver halen heeft opgenomen, die de beklaag de hem in Argentinië heeft gedaan. Over deze kwestie is vorige week tus sen de openbare aanklager en de ver dediger heftig en langdurig gedebat teerd. Eichmanns verdediger, dr. Servatius, wilde getuigen oproepen, die zouden kunnen verklaren, dat de beklaagde tijdens zjjn gesprekken met Sassen on der invloed van sterke drank verkeer de en dat Sassen, die zijn materiaal aan het Amerikaanse tijdschrift „Life" heeft verkocht, aan de bandjes heeft geknoeid. De openbare aanklager, Gi deon Hausner, vroeg zich af, waarom een dronken man niet de waarheid zou kunnen spreken. Voorts kondigde hij vrjjdag aan, dat hij Sassen als oorlogs misdadiger zou laten arresteren, indien hij als getuige of anderszins voet op Israëlische bodem zou zetten. Vandaag matigde hij deze uitspraak zodanig, dat hjj zei, dat Sassen „geen gewenste gast" zou zijn in Israël. Bolivië Reizigers uit La Paz heb ben meegedeeld, dat in Bojivië bijna tweehonderd mensen zijn gearresteerd na de ontdekking van een „communis tisch complot om de macht in het land te grijpen". (Reuter) UTRECHT, 12 juni Ook in het afgelopen weekeinde werd het treinver keer gekenmerkt door' vele vertragin gen. Ovey het algemeen waren de ver tragingen van gisteren van minder ern stige aard dan die van zaterdag, toen 's avonds tussen half negen en half tien bij vrijwel verlaten perrons op het Utrechtse station de treinenloop zelfs onregelmatiger was dan op de drukke uren. Gisteren deden zich aan merkelijk minder vertragingen voor dan men, gezien het drukke reizigers verkeer en de situatie tijdens de voor gaande dagen, ha<l verwacht. Zaterdag werden de vertragingen ernstiger naarmate de dag vorderde. Slechts 37 procent van alle treinen reed op tijd. Bij 28 procent traden vertragin gen op van een tot vier minuten, bij twintig procent van 4 4ot 10 minuten, bp dertien procent van 10 tot 25 minu ten en bij twee procent kwamen ver tragingen voor van meer dan 25 minu ten. Tussen zes uur 's avonds en half tien werd het treinverkeer bemoeilijkt door een dubbele draadbreuk tussen Baexem en Heijthuysen. De treinen van Rotterdam en Amsterdam naar het oosten en noorden hadden zaterdag ge middeld een vertraging van tien minu ten. De Benelux-trein Amsterdam-Roo- sendaai had eenmaal een vertraging van negen en een keer van 21 minu ten. Tussen Amsterdam en Arnhem-Nij- megen en op de lijn Den Haag-Ufrecht- Den Bosch traden vertragingen op van vijf tot tien minuten. Enkele treinen hadden ook zondag met flinke vertraging te kampen. Op de lijnen van Leeuwarden en Groningen via Zwolle naar Amsterdam liep een trein negentien minuten vertraging op. Door een defect kreeg een trein van Amsterdam naar Eindhoven een kwar tier vertraging. Tussen Nijmegen en Eindhoven gingen de treinen op tijd, uitgezonderd een trein, die der tien minuten vertraging opliep. Op het baanvak Amsterdam-Arnhem bedroegen de vertragingen ten hoogste vijf minuten en tussen Den Haag en Eindhoven reden de treinen bijna op tijd. Tussen Maastricht en Amsterdam en Venlo en Amsterdam was de ver traging gemi.ddelvjjf minuten. Op de lijn Amsterdam-Vlissingen kwam een trein zeven minuten te laat. In het district Utrecht reden de trei nen gisteren met geringe vertragingen. Deze bedroegen tot 's avonds 10 uur maximaal vijf minuten. In het district Nijmegen kampte men op de lijn naar Roosendaal met 5 a 10 minuten ver traging, de overige lijnen hadden een vertraging minder dan vijf minuten. De treinen in het distrct Groningen reden bijna alle op tijd. Dit was in het dis trict Hengelo tot npgen uur 's avonds ook het geval; na die tijd traden er ge ringe vertragingen op. In het district Maastricht verliep alles volgens de dienstregeling, behalve op de lijn Maastricht-Eindhoven, waar vertragin gen tot zeven minuten voorkwamen! In het district Amsterdam traden geen vertragingen van betekenis op. In het district Rotterdam reden de trei nen uit de richting Lage-Zwaluwe bijna op tijd, maar de treinen naar Vlissin- gen en Eindhoven hadden vertragingen, die varieerden van 1 tot 4 minuten. Treinen die van Gouda kwamen, met bestemming Den Haag-Rotterdam reden eveneens op tijd, maar in omgekeerde richting trad een geringe vertraging op tussen half vier en half acht kampte men in dit baanvak met een seinsto- ring. Op de Betuwelijn kwamen vertra gingen van vjjf tot tien minuten voor, evenals in het. district Breda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1