Sovjet-dreigement: apart Oostduits vredesverdrag Niet nieuwe voorstellen voor westen verwerpelijk rsena Tïïfta PIKEUR Staatsprijs voor George Filmkunst 1961 Sluizer UELMSTEN A.R. aanvaardt herziening van beginselprogram Over een half jaar nieuwe Berlijn-crisis Verbindingen met West-Berlijn in gevaar Goede vissers vissen \niet achter 't net Aanvaring in havenmond Steen treft kind: op slag gedood Zilveren Roos: Fons Rademakers Zaterdagavondzondagmorgen FAUST' verfilmd „Zorgenkind" zendt motie aan minister Prof. Zijlstra wijst op toenemende vermaterialisering van ons volk MAANDAG 12 JUNI' 1961 PAGINA 5 MOSKOU, 12 juni (Rtr., Tass, l De Sovjet-Unie heeft ^aar oude dreigement, een afzon- j?er_hjk vredesverdrag met Oost- UlIitsland te sluiten, herhaald in memorandum, dat premier Khroesjtsjev acht dagen geleden in er>en aan presided! Kennedy de Verenigde Staten overhan- ^gd heeft en dat zaterdag door de 0v'jets gepubliceerd is omdat er de westerse pers „onnauwkeu- lage en soms zelfs verdraaide ver tes" van verschenen zouden zijn. °als bekend heeft de Sovjet-Unie 'n november 1958 voor het eerst zoveel woorden gedreigd af zonderlijk vrede te sluiten met U°st-Duitsland en voorgesteld 5fn .Vrije Stad" West-Berlijn te échten. Eerst ontwapening... Kwestie-B erlijn Rusk: Memorandum onaanvaardbaar FILMWERK ARNHEM ?wee Engelse schepen zwaar beschadigd ^ms Wat let u' óók de proef te nemen... iedere dikte, elke maat bouw- en meubelplaat Ritmeester Mcht en geurig 't heldergele blikje! Roosenclaals echtpaar gewond in Frankrijk Gustaf Gründgens is een groot acteur Eluis en winkel afgebrand Jongeman verdronken Deken W. N. Zijlstra (Haarlem) overleden „L erhaaIsrecht schriel geïnterpreteerd Benoemingen bisdom Rotterdam Verhouding pressure- groepen en regering Eerste rode kool in Broek op Langendijk I CIGARETTES, buhl- '1e^ saterdag: door Moskou ge- \v„ ceerde Sovjet-memorandum wordt (Ip I v<>orgesteld „nu, zonder dralen, hirï van een vredesverdrag met Van en °r d'e basis de kwestie r a West-Berlijn als vrjje stad te VVp binnen een half jaar moeten lis en Oost-Duitsland onderhande- V?»®# hierover openen. De „Grote 'an i Sovjet-Unie, de V.S., Enge- on i en Frankriik zouden een beroep "e beide Duitslanden moeten doen Vpi ,0Ver de kwesties rond het vredes- larii agr en de hereniging van Duits- tot overeenstemming te geraken, ij 9?r> het Sovjet-memorandum is rea- 'i\ h genoeg om te voorzien dat die kn^eenstemminK niet tot stand zal "*en. „Als de twee delen van Duits land niet tot liet voorgestelde overleg kunnen komen", aldus de Sovjets „dan zullen stappen worden genomen om tot een vredesverdrag met de twee staten te komen of met een van hen, naar het oordeel van de betrokken partijen", waarmee uiteraard het Pan- kov-regiem bedoeld wordt. De Sovjet-regering verzekert dat ze niet de belangen van de westerse mogendheden in Europa wil schaden en niet van plan is, iets in Duitsland of West-Berlijn te veranderen ten gunste van welke staat ook. Daarom zal ze akkoord gaan met de legering van symbolische coningenten" van de Grote Vier in West-Berlijn als waar borg van de Vrije Stad en ook instem men met de legering van V.N.-troep/sn aldaar. Een vredesverdrag zal echter, aldus het memorandum, het eind be tekenen van de bezetting van West- Berlijn. Kwesties betreffende de ver bindingen met West-Berlijn zullen al leen in overeenstemming met Oost- Duitsland geregeld kunnen worden. De Sovjet-regering herhaalt haar standpunt, dat West-Berlijn een „ge vaarlek centrum van spanning en internationale conflicten" is. Ze kan niet toestaan, dat dit stadsdeel „een bolwerk blijft: van provocerend- vijandige activiteiten jegens de Sov jet-Unie". Indien het westen niet be reid is een vredesverdrag met Duits land te sluiten, kan er aldus het memorandum „voor een zekere periode een tussentijdse regeling worden getroffen". m een tweede, zaterdag eveneens gepubliceerd, Sovjet-memorandum over de Geneefse conferentie inzake een verbod op het nemen van kern proeven wordt voorgesteld maar te be ginnen met de kwestie van „volledige en algemene ontwapening", omdat de deelnemers het over hetgeen daaraan vooraf moest gaan niet eens kunnen worden. Wanneer het westen akkoord gaat met ontwapening zijn de Sovjets bereid alle westerse voorstellen op het gebied van verbod van kernproeven te accepteren. Verder wordt uitvoerig het Sovjet-standpunt, bijvoorbeeld wat het driemanschap betreft, uiteengezet. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren tij dens een bijeenkomst van 250.000 uit hun „Heimat" verdreven Sileziërs in Hannover opnieuw verzekerd dat West- Duitsland nimmer akkoord zal gaan met een afzonderlijk vredesverdrag van de Sovjet-Unie met Oost-Duitsland en de gevolgen van dien voor West- Berlijn. „De Sovjets willen de na de oorlog ontstane toestand bestendigen, maar deze zal voor ons onaanvaard baar blijven." Uit diplomatieke kringen in de West- duitse hoofdstad verluidt, dat men een crisis rond West-Berlijn niet binnen zes maanden verwacht, dit ondanks recente Russische protesten tegen een bijeenkomst van de Bondsraad in West- Berlijn op 16 juni. Voordat de door de Sovjets genoemde termijn van les maanden verstreken zal zijn, zullen er in West-Duitsland bondsdagverkiezin gen en in de Sovjet-Unie het congres van de Sovjet-communistische partij gehouden zijn. Verwacht wordt, dat de Russen de latente Berlynse crisis van nu af aan gaande zullen houden en dat een Russisch-Oostduits vredesver drag onafwendbaar is. WASHINGTON, 12 juni (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, heeft zondagavond in Washington verklaard, dat het Russi sche memorandum inzake Berlijn en Duitsland onaanvaardbaar is. Rusk zei, dat de Verenigde Staten schriftelijk op bet memorandum zullen antwoorden na intensief overleg met hun bondgenoten in de NAVO. Minister Rusk legde zijn verklaring af op het vliegveld van Washington, waar hij de aankomst afwachtte van de Ita liaanse premier Amintore Fanfani. Toen hem gevraagd werd of hij het Russische memorandum onaanvaardbaar vond, antwoordde hij: „Dat moet zonder meer duidelijk zijn". Advertentie) Wie Arsenal rookt,, heeft „beet". Die heeft de juiste sigaret aan de haak geslagen! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. i. Overal, boyenal, Arsenal I" ,JtoUlDEN, 12 juni Zaterdagmid- j half vier zijn in de havenmond van "hulden twee Britse vrachtschepen met aar in botsing gekomen. Beide sche- 11 kwamen van zee en werden bij de '•Waring zwaar beschadigd. 6.992 ton. metende Afganistan, die ««lad Advertentie len was met 8.950 ton erts voor sterdam, liep als eerste de pieren •hhen. Direct daarachter kwam de ton metende Marwick Head, gela- s,6"" met 2.300 ton kolen, eveneens be- yoor Amsterdam. 4De laatste wilde s «erste oplopen, maar juist toen beide "«Pen ongeveer naast elkaar lagen, 0 'kte het roer van de Marwick Head «nK'aar' Het scll"p 'haalde bakboord uit Voer dwars op de Afganistan in. W-N voorsteven van de Marwick Head hij de aanvaring geheel in elkaar 'md, boven de waterlijn. Van de Af- l^mstan werd de railing over een leng- an ongeveer 12 meter tegen het dek «drukt. Eerst nadat de scheepvaart- e Pectie aan boord van beide schepen st" onderzoek had ingesteld om vast te dr»- dat el' geen gevaar van zinken OijJgde, kregen beide schepen toestem- g op te stomen naar Amsterdam. Advertentie ROOSENDAAL, 12 juni Een 59 jarige Roosendaalse fabrikant, de heer W. H. Nye en zijn echtgenote hebben gis teren bij een autobotsing in Frankrijk zeer ernstige verwondingen opgelopen Zij zijn in het ziekenhuis in Cosne sur Loire opgenomen. Het ongeluk is gebeurd in La Celle sur Loire. Een auto, bestuurd door een 40-jarige Fransman, kwam daar in bot sing met de auto van het Roosendaalse echtpaar. De Fransman en zijn 37-jari- ge echtgenote kwamen bij dit ongeluk om het leven. Zij waren op slag dood. HARDERWIJK Op het kruispunt Stadsdennenweg - Deventerweg - Van Speyklaan - Prins Mauritslaan bij de spoorwegovergang te Harderwijk is za terdagavond omstreeks tien 'uur een ernstig verkeersongeval gebeurd, waar bij een persoon is gedood en een ander ernstig gewond. Een bestelauto, be stuurd door J. van S. uit Harderwijk, kwam hier in botsing met de scooter berijder H. P. uit Maarssen. De 66- jarige duo-berijdster, mevr. M. v d B.- v. d. B. uit Nieuwer-Amstel werd hierbij op slag gedood. De 57-jarige H. P. werd met een schedelbasisfractuur in levens gevaarlijke toestand naar het Pius-zie- kenhuis vervoerd. De bestuurder van de auto kwam er zonder letsel af. De oorzaak van de botsing is waarschijn lijk gelegen in het feit, dat het uitzicht tér plaatse zeer slecht is. DEN HAAG In de Witte de With- straat is het driejarige jongetje L. de Groot zatermiddag door een tram overreden. Het kind stak onverwacht de weg over. Het is zondagmiddag in het ziekenhuis overleden. AMSTERDAM Op de Wetering schans is zondagmorgen om half vijf een auto, bestuurd door de 44-jarige X. A. S. uit Amsterdam door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Een passagier, de 46-jarig'e S. van der Meer uit Amsterdam, was op slag dood. De bestuurder werd ernstig gewond. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 10 juni. In Kol- lurn is gisteravond de 2-jarige Reiné Bandsma op tragische wijze om het leven gekomen. Het kind stond voor zijn woning te kijken naar een groepje ruzie makende jongens. Een 13-jarige knaap gooide hierbij op zeker moment een steen naar een 9-jarige jongen. Deze ontweek echter de steen, die toen de kleine Reiné trof. Het kind werd daarbij op slag gedood. De doktoren en de politie staan ech ter voor een naadsel omtrent de doods oorzaak daar het kind slechts een on beduidend ontvellinkje boven het rech teroog vertoonde. Dit wondje zou ook nog wel door de val veroorzaakt kunnen zijn. Wel staat vast dat het kind door de steen geraakt is. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Het jongetje dat de steen gooide, was zo van streek dat hij de hele avond zoek bleef en pas laat is teruggevonden. Turkije Het hoold van de politie in Turkije, Adnan Cakmak, heelt gis teren in Istanboel meegedeeld, dat bin nenkort in Boersa een proces zal be ginnen tegen dertien personen die wor den verdacht van communistische sym pathieën. (UPI). De voorzitter van de Nederlandse bioscoopbond, de heer J. Miedema, zet nadat hij de „Zilveren Roos" aan Fons Rademakers heeft overhandigt de filmer in de bloemetjes. ARNHEM, 11 juni De Engelse lilm „Zaterdagavond..Zondagmor gen" (Saturday night and Sunday morning) van Karei Reisz, waarmee de Arnhemse Filmweek zaterdag avond sloot, doet nu en dan denken aan films als „It always rains on Sunday", „Marty", „The bachelor party" o.d., die de verveling van het weekeinde schilderen, waarin som mige jongelieden alleen maar on nuttige en trieste dingen doen. Het is altijd een dankbaar onderwerp, maar het kan niet eeuwig dienen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiuiiiiiii ARNHEM, 10 juni Gustaf Gründ gens ik een groot acteur. De kleuren- ilm „Faust" van de Duitse regisseur Peter Gorski, die vandaag de reeks mid dagvoorstellingen in de Internationale Filmweek alsloot, moest dit bewijzen. Peter Gorski heeft er zich echter toe beperkt een opvoering, die het Deutsche Schauspielhaus in Hamburg van Wolf gang von Goethe's drama onder regie van Gustaf Gründgens zelf, zonder enig blijk van filmbegrip op het icelluloid te registreren en zijn totaalbeelden, die zelfs de omlijsting van het toneel om vatten, slechts af te wisselen met op namen van een meer nabij opgestelde camera, wanneer de verrichtingen en teksten van de acteurs: Will Quadflieg als Faust, Ella Büchi als Gretchen, Elisabeth Flickenschildt als Marthe en vooral Gustaf Gründgens als Mephisto daartoe aanleding gaven. Want Gustaf Gründgens is een groot acteur. Het gevolg was, dat de verzen van Goethe, die met onverminderde kracht en ongenuanceerd uit de aan een vast punt gebonden luidsprekers dreunden, onverteerbaar monotoon werden en dat de twee dimensies van het witte doek de toeschouwer iedere mogelijkheid ont namen, voor zichzelf uit te maken, of hij met een goede dan wel met een slechte Faust-opvoering had te doen. Persoonlijk neiigt onze indruk naar het laatste. Maai' Gustaf Gründgens is een I groot acteur. Dat blijkt uit de film van Reisz, waar mee niet gezegd wil worden dat zijn werk geen kwaliteiten heeft. Per slot van rekening zal men moeten erken nen, dat de narigheid van de laatste dagen der week van de film afdruipt, als wij de jonge arbeider Arthur bezig zien met het drinken van vele glazen lauw en schuimloos bier, een bezigheid die hij nu en dan onderbreekt door intieme relaties te bestendigen met een getrouwde vrouw, Wier man hij maar een sufferd vindt. Daarnaast be mint hij nog een meisje, dat hij ten slotte boven de andere geliefde ver kiest, als hij vernomen heeft dat deze een kind van hem moet krijgen en gewelddadige pogingen om de moei lijkheid op te lossen mislukt zijn. Een frisse geschiedenis is het niet en zelfs het einde waarin een vage „bekering" doorschemert, kan daar weinig aan veranderen. Arthur is het type van de zeer onsympathieke egoïst, die met niemand als zichzelf rekening houdt en zo komt het accent toch nog te vallen op hem en minder op de verveling der dagen. Met andere woor den: meer dan de vervelende vrije tijd is het de jongeman die de aandacht vraagt. Dit is mede te wijten aan het feit, dat hij maar raak speelt en praat en praat. Hij speelt voortreffelijk, daar niet van, maar hiermede is gezegd dat Reisz wat meer met zijn hoofdfiguur had moeten spelen om tot een goed filmiek resultaat te kunnen komen. -Tegenover deze tekortkoming staat een zakelijke manier ';an monteren, die geen omwegen kent en op de man af gaat. Waaruit dan weer blijkt dat Reisz het vak wel verstaat, dat hij nochtans verwaarloost. Dbg. O DRACHTEN, 12 juni in nauwelijks een uur tjjds zijn in de nacht van zater dag op zondag het winkelpand en het woonhuis van de héér J. Puitrum in Houtigehage in vlammen opgegaan. Het pand werd totaal verwoest, een grote voorraad kruidenierswaren en textielgoe- deren ging verloren. Ook van de inboe del kon niets worden gered. De oor- Ftn. 1 zaak van de brand is niet bekend. ARNHEM, lft juni. Tijdens de laat ste voorstelling van de Internationale Filmweek 1961, die de burgemeester van Arnhem, de heer C. G. Matser, van avond officieel sloot met een toespraak waarin hij de deelnemers reeds bij voor baat een „Tot weerziens" in 1963 toe riep, is de Staatsprijs Filmkunst 1961, bestaande uit een medaille met inscrip tie, uitgereikt aan George R. Sluizer voor zijn documentaire film „De Lage Landen", terwijl aan Fons Rademakers (1e Zilveren Roos van de Nederlandsche Bioscoop-Bond werd overhandigd voor zijn speelfilm „Het Mes". De Zilveren Roos is een filmprijs, ingesteld door het hoofdbestuur van de Nedenandsche Bioscoop-Bond als een eerbetoon voor bijzondere prestaties op het 'gebied van de filmkunst. Voor het eerst is deze prijs toegekend aan de Tsjechische studentenfilm „Sousto" tijdens het Internatioale Studentenfesti val, dat verleden jaar onder de naam Cinestud 1960 te Amsterdam is gehoudeh. Bij gelegenheid van de Internationale Filmweek in Arnhem had de jury, be staande uit de heren prof. dr. N. R. A. Vroom, A. C. P. Seyffert en K. Stip, tot taak de prijs toe te kennen aan de beste Nederlandse speelfilm sinds de be vrijding. De voorzitter van de NBB, de heer J. Miedema, die de prijs aan Fons Rademakers uitreikte, wees erop, dat de jury, na toepassing van het systeem der eliminatie, eenstemmig tot aan wijzing van „Het Mes" was gekomen, aangezien in deze film, aldus het juryrapport, „de twee kinderfiguren onder de hand van de regisseur ge stalte hebben gekregen en tot leven zijn gebracht op een wijze, die in de Nederlandse speelfilm zonder voor beeld is." Door dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling Kunsten van het ministerie van O., K. en W., werd vervolgens namens staatssecretaris Y. Scholten de Staat- prijs Filmkunst 1961 voor de beste kor te film die in de periode van 1 juni 1959 tot en met 15 mei 1961 door een beroepsfilmer is vervaardigd, uitgereikt aan de cineast George R. Sluizer voor zijn film „De Lage Landen". De jury onder voorzitterschap van de heer Charles Boost koos uit de zestien films, die voor een beoordeling in aan merking kwamen, de documentaire van George Sluizer, omdat „deze nog jeug dige filmkunstenaar er in is geslaagd om met gebruikmaking -van bijna alle elementen, die men al eerder in Ne derlandse documentaires is tegengeko men, opnieuw tot een oorspronkelijke en zeer persoonlijke, gave filmcompositie te komen, waarin de beste Nederlandse filmtradities een zekere afronding vin den." Bovendien kregen Louis A. van Gas teren en Kees Brusse een eeryolle ver melding, de eerste voor zijn film „Het Huis", die door de jury wordt beschouwd als „een moedig en geslaagd experi ment, waarbij het de filmer is gelukt, het begrip tijd op zinvolle wijze in zijn continuïteit te doorbreken en ongeken de dramatische spanningen en emoties op te roepen door een niet chronologi sche en kwasi-chaotische opeenvolging van gebeurtenissen aan te houden", de laatste voor zijn film „Het Gerucht" wegens „zijn kernachtige karakteris tiek van de school in het eerste gedeel te van zijn film, waarbij in kort be stek de sfeer in en buiten het gebouw sterk getroffen wordt en via een feil loze regie van het jeugdige spelersma teriaal ook het menselijke aspect van deze kleine wereld gaaf tot uitdrukking komt." MAARSSEN, 12 juni De 19-jarjge J.H.E. du C„ afkomstig uit Amsterdam en een pupil van „Vechtoever", een ge sticht voor geestelijk onvolwaardigen in Maarssen, is gisteravond levenloos in een sloot gevonden. Hij had zaterdag zijn verjaardag thuis gevierd en was daarna weer op weg gegaan naar het tehuis. De politie neemt aan, dat hij in het donker van de weg is geraakt.' HAARLEM, 12 juni In de leeftijd van 59 jaar is zondagochtend vroeg in d» Mariastichting alhier vrfj plotseling overleden deken W. N. Zijlstra, sedert 1954 deken van Haarlem en pastoor van de Haarlemse St. Joseph-parochie aan de Jansstraat. Deken Zijlstra werd 27 september 1901 te Bri_lle geboren en op 29 mei 1926 tot priester gewijd. Hij was eerst assistent te Medemblik en werd 18 augustus 1928 kapelaan ir. de parochie van de H. H. Martelaren van Gorkum te Rotterdam. Op 20 oktober 1934 volgde zijn benoeming tot rector van het Pius- gesticht te Alkmaar, in welke stad hij ook moderator en godsdienstleraar was van het r.k. lyceum; op 26 november 1949 werd hij pastoor te Wieringerwerf. Na een ruim 4-jarig pastoraat aldaar kwam per 3 april 195-i zijn benoeming af tot deken van het dekenaat Haar lem en tot pastoor van de St. Joseph- parochie. De bischop benoemde hem op 4 juli 1959 tot ere-kanunnik van het Haarlems kathedraal kapittel. De plechtige uitvaartdienst zal don derdagmorgen in de dekenale kerk te Haarlem worden gehouden. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal om half elf de pontifi cale requiemmis celebreren. Daarna is de begrafenis op de St. Jozefbegraaf plaats aan de Vergierdeweg. (Van onze correspondent) HENGELO, 12 juni „In vele krin gen van ons volk wordt het probleem van het geestelijk gehandicapte kind nauwelijks gezien. Ik hoop echter dat steeds meer mensen zich met deze pro blematiek gaan bezighouden en bereid zijn er iets voor te doen en daadwerke lijke hulp te brengen." Dit zei vrijdagavond kardinaal B. J. Alfrink tot een groep van geestelij ken en artsen, die ter inleiding van het jaarlijkse congres van lie katho lieke oudervereniging „Vobr het zor genkind" bij elkaar waren gekomen om de medische en zielszorgelijke pro blemen te bespreken, waarmee ou ders van geestelijk gestoorde kinde ren dagelijks worden geconfronteerd. Terwijl de afdelingsbesturen de pro blemen van huishoudelijke aard bespra ken in het retraitehuis van Zenderen, luisterden zaterdagavond de overigen naar een forum van deskundigen, on der voorzitterschaD van dr. G. van de Most. geneesheer-directeur van het in ternaat Maria Roepaan te Ottersum. Mej. J. Knol, lid van de Twe"ede Ka mer én lid van de K.V.P.-commissie voor gebrekkigenzorg, gaf een toelich- ting bij vragen over overheidssteun.» De grote congresbijeenkomst was zon dagmiddag in het retraitehuis te Zende ren. De landelijke voorzitter van de ver eniging, de heer H. Vermeulen Wind- sant gaf in zijn jaarrede een overzicht van de verschillende activiteiten. Het is nog steeds niet gelukt voor geestelijk gestoorde kinderen vrij vervoer te krij gen, ondanks het feit, dat reiskosten voor deze kinderen, vooral omdat zij nooit alleen kunnen reizen voor de ouders dikwijls zeer bezwaarlijk zijn. Ook is er nog steeds geen vakantie huis. Het bestuur overweegt sterk om in die richting zelf bepaalde plannen te gaan uitwerken. De wet op het verhaalsrecht onder vindt bij meerdere gemeenten een schrie le interpretatie. Met instemming van (1e vergadering las de heer Vermeulen Windsant de tekst voor van een motie aan de minister van maatschappelijk werk." Hierin wordt verzocht de gemeen tebesturen nog eens te willen attende ren op de mogelijkheden, die de huidige wet hun biedt. Met grote aandacht heeft het .con gres daarna, geluisterd naar een twee tal inleidingen, die beide het zorgen kind tot onderwerp hadden. Inleiders waren dr. G. van der Most en dr. J. W. F. M. Stoop. ROTTERDAM, 12 juni (KNP) De bisschop van Rotterdam heeft aan mgr. P. J. M. van der Burg op diens ver zoek eervol ontslag verleend als pas toor van de parochie van de H.H. Mar telaren van Garcufh te 's Gravenhage. Tot pastoor aldaar is benoemd de zeer- eerw. heer F. A. Bernefeld. Tot pastoor te Alkemade, O. L. Vrouw Presentatie, is benoemd de weleerw. heer Th. van Niekerk, die kapelaan was in Rotter dam, H. Willibrordus. Deze benoemin gen moeten alsnog bekrachtigd worden door de Paus. daar mgr. Van der Burg geheim kamerheer is. De bisschop heeft verder benoemd tot pastoor in Boskoop. H. Joannes de Do per, de zeereerw. heer A. Hooijschuur. Tot pastoor te Rotterdam, H. Francis- cus van Assisië, de weleerw. heer A. A. M. Wentholt die kapelaan was te Lei den, O. L. Vrouw Hemelvaart en H. Jo seph. Tot kapelaan in Leiden, H. Lode- wijk, de weleerw. heer J. A. M. Rohde en tot kapelaan te 's gravenhage. H. Jacobus, de weleerw. heer S. C. Th. de Vette, die kapelaan was te Berkel, O. L. Vrouw-, Geboorte. Advertentie) Frankrijk Het speciale tribunaal in Parijs, dat zich bezig houdt met de be rechting van deelnemers aan de mili- taire opstand in Algiers, heeft gisteren ex-generaal André Petit veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid wegens zijn aan deel aan de revolte. (UPI). (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 12 juni „Het lijkt cr soms op, alsof men (1e overheid tegen woordig ziet als iemand, die met een grote, pollepel bij een kefel soep staal, altijd klaar om uit te delen", zo liet de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, zich zaterdag ontvallen in (1e vergadering van zijn partij, de AR, waar hij een boeiend betoog hield over het nieuwe beginselprogram, dat de „de. putaten dezer partij met grote meer derheid hebben aanvaard. De minister ging na een beschouwing van dat herziene program, dat hij ver- geleek met een statig oud huis van ar chitect Abraham Kuyper, .dat nu met grote deskundigheid is gerestaureerd, over tot het maken van enkele kant tekeningen op de huidige situatie, waar in de regering verkeert. Prof. Zfjlstra zei zich af te vragen, of het wel verantwoord is, dac zoals thans regelmatig voorkomt in de onder handelingen tussen parlement en rege ring over de inkomenspositie, dezelfde onderhandelaars tegenover het kabinet optreden, die tevoren als belanghebben den namens de organisaties hiervoor al met de regering in contact zijn geweest. Hij ontkende niet, dat de Staten-Gene- raal die vertegenwoordigers van orga nisaties als deskundigen op dit gebied hard nodig hebben, maar lijj trok een vergelijking met de scheiding van de drie machten in de moderne democra tie. „Men is het er wel over eens, dat de rechterlijke macht geheel onafhan kelijk moet zijn .van de uitvoerende macht en dat ook het parlement een geheel onaantastbare positie inneemt. Is het dan ook niet juister, dat op het gebied van de inkomensvorming, die een zo groot en belangrijk deel in neemt van het terrein waarop de re gering thans moet opereren, de schei ding van bevoegdheden en verantwoor- van dit seizoen. delijkheden beter in acht wordt ge nomen om tol zuiverder verhoudingen te komen?" zo vroeg de minister. Hij wees cr op, dat wij dankbaar moeten zijn voor de welvaart in ons land en dat wij iedereen moeten gun nen, dat hij daarin ruimschoots zijn deel Migt. „Zo komen brede lagen van ons volk tot een levensontplooiing, zoals die tot nu toe ongekend is geweest. Of het nu bromfietsen, of patales-frites-kramen zijn of televisietocs':IIen, op die wel vaart moet niemand schimpen", aldus prof. Zijlstra. „Wel moeten wij ons goed realiseren, dat de vermaterialisering van ons volk toeneemt. De regering stelt met zorg vast dat het lijkt alsof verant woordelijkheidsgevoel en plichtsbesef waarden zijn geworden, die aanzienlijk lager staan genoteerd dan vroeger. Be halve (1e grote mogelijkheden op het ge bied van de maatschappelijke welvaart constateerde de minister ook een „ver killing in het menselijk leven", die met die welvaart gepaard lijkt te gaan. „De dankbaarheid over onze welvaart neemt in betrekkelijk geringie mate toe. In toe nemende mate stijgen de ontevreden heid en de jaloezie. De klacht: „Wij krijgen niet ons rechtvaardig deel in de welvaart" wordt alom gehoord. „Men hoort tegenwoordig regelmatig beweren, dat het kabinet-De Quay psy- chologische fouten maakt. Zo was een algemene slagzin omtrent het vorige ka binet, dat het vermoeid was geworden. De regering moet goed naar dat alles luisteren, zonder zich er al te veel van aan te trekken", meent de minister. BROEK OP LANGENDIJK, 12 juni Hoewel m sommige koelhuizen nog eni ge kleine hoeveelheden bewaarkool van de oogst 1960 zijn opgeslagen is aan de veiling Broek op Langendijk zaterdag een partij van 2600 kg vroege rode kool aangevoerd. Het is de eerste rode kóól

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5