Nieuwe Schiedamsche Coura Goedkoper telefoneren avonduren en weekeinde Per 1 juli minder diensten op zaterdagen iiamol weer vandaag! ÉmmmMê IN EEN LUIE STOEL AAN NET WERK HUURVERHOGING IN NIEUWE C.A.0.-'s Stichting van den Arbeid formuleert ruimteclausule TRIOMFAAL CONCERT R.A.L-EUROPAHAL IN Menselijke reacties tijdens Saterdag mjuni 1961 AUTOMATISEREN VANANDEL BELLEN! Lagere tarieven Voor buitenland Zomers weer Concertgebouworkest Een klinkend resultaat, echter akoestische vivisectie V.S. lanceren nieuwe satelliet Militair akkoord Soekarno-Tito Lübke naar Parijs Dode bij frontale botsing Raketmuisin 1 versnellingsbak Levert Amerika Jiminez uit? Psychiatrisch rapport over Shepard brama in Nederlands gezin in Antwerpen rouw door gas gedood Het weer in Europa hamburg tvf^klort ;C£ruc* Russische balletdanser vraagt asiel in Frankrijk C.A. O-metaal voorwaardelijk goedgekeurd BEDRIJFSAUTOMATISERING OP ELK GEBIED „Ontdekker 25" Unicum sinds 1867 Grap in Alkmaar j 20 pagina's (Van onze Haagse redactie) QEN HAAG, 17 juni De ta- even voor de telefoongesprek- etl> die worden gevoerd tussen s avonds 9 uur en 's ochtends 7 lJl,r en tussen zaterdagmiddag 2 Ur en maandagmorgen 7 uur zul- eri met ingang van 1 juli met derde worden verminderd, anaf die dag zal voor alle auto matisch aangesloten telefoonabon- s het zogenaamde A-vond/Z-a- erdag Z-ondag tarief gelden. In buitenland, waar men al eni- jaren goedkoper kan telefone- 0ri in de stille uren gaat het AZZ- ai'ief eerder op de avond in. Of e PTT het tijdstip van 9 uur nog vervroegen hangt af van de 'facties van de abonné's. Personeelsgebrek Automatisering Buitenlanc Aan zee Ê6£mgen &age' teaan> lunchen •- BH!» Nw Mathenesserstraat 33 - Tel. 64700 (8 lijnen) - Rotterdam HET NIEUWE DAGBLAD postkantoren zullen voortaan in j. Nid met de werktijdverkorting bij «at JT"T" clie Per 1 iu)i ingaat, op «Ito ri asren hechts geopend zijn voor itost"behandelingen en verkoop van Ho» iels. Hulpkantoren en poststa- tal 'n kleinere plaatsen zullen op p [eetlag vroeger gaan sluiten. Ter jjj "ipensatie van deze verminderde enstverlening, die mede veroorzaakt lot iï door personeelsgebrek, zullen de "setten voor geldhandelingen vrijdags en niet tot drie uur j, ANTWERPEN 17 juni Een fami- het iarna in een Nederlands gezin heeft der en gekost aan een 20-jarige moe- p.van twee kinderen. her"stermorgen werden de buren van Kaligez'n gealarmeerd door een sterke een k*- *n woning werden de man, ho? 2l~iarige Nederlander, zijn eehtge- 6n tvx/oc» Virwictrpn "hpwnst.plfvns aan- e.n twee kinderen bewusteloos aan- kdlh de ti It""* Werden onmiddellijk naar het zie- Jhuis vervoerd. Voor de vrouw k<ïn geen hulp ten r baten; de man en de twee kin-de- Werrion nnmiHHpTHiTr maar Vipt. 7,ie- begonnen f_^e Belgische justitie is Vai, ,een onderzoek naar de oorzaak tons et drama. De eerste aanwijzingen octen gaan naar misdadige opzet. (Advertentie) weekeinde zal niet volop zonnig then maar wel houdt het weer een zo- karakter. Nederland ligt aan de Wnv,Van een mooi-weer gebied, dat sa- lüo)?r,angt met een gebied van hoge tw'druk boven midden- en zuidwest 'ati?P-a' Depressies trekken langs IJs- hl de richting van noord-Scandina- V6ri een front hiervan tr'effen wij bo- Ver -h-fgeland en Ierland aan. Dit front l^jhotzaakt daar wat regen, maar het *iei maar keel langzaam naderbij. Het otis .et naar uit dat het ook morgen land droog zal blijven, al drijft V,-; ®jl toe wel veel bewolking over. De bgd en ïo^ddag: a- 4.19-21,03; maan: 9.30 op. Mi zuidwestelijke richting blijft de temperatuur blijft gema- tot sluitingstijd geopend blijven. De postverzending zal op zaterdag middag met ongeveer vier uur wor den vervroegd. Het aantal bestellin gen op zaterdagen zal nu overal tot één worden teruggebracht. De af levering van telegrammen zal enigs zins beperkt worden, maar de aan bieding zal onverminderd kunnen gebeuren. De telefoondienst zal bij het verstrekken van inlichtingen se lectief te werk gaan. Busrechthou ders zullen de voor hen bestemde post als gebruikelijk kunnen af halen. Massa-drukwerken, grotere briefpakjes en postpakketten worden zaterdags niet meer besteld. De beperkingsmaatregelen zijn in hoofdzaak genomen in verband met het personeelsgebrek, zo verklaarde de directeur-generaal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast, gisteren. Hoe groot dit tekort is, kan moeilijk in cijfers wor den uitgedrukt. Naar schatting ont breken er op de totale personeels sterkte van 56.000 man ongeveer dui zend. Of dit getal groter zou zijn als geen rekening wordt gehouden met de overuren, die door iedereen als be horend bij de dienst worden aan vaard, ls moeilijk te zeggen. Het te kort doet zich echter het sterkst voe len in het westen van ons land vooral bij de diensten, die rechtstreeks con tact hebben met het publiek. Nu daar ook nog de werktijdverkorting bijge komen is heeft de PTT zij het met tegenzin het dienstbetoon moeten be perken. Daarnaast moet zij een beroep doen op het publiek om aan het PTT- personeel geen diensten te vragen, die niet strikt noodzakelijk zjjn, aldus de directeur. Dat dit laatste nog al eens gebeurt is wel gebleken uit een en quête. Deze he\ft uitgewezen, dat veer tig procent van de dingen, die worden gevraagd zelf zouden kunnen worden opgezocht in de kosteeloos verstrekte telefoongidsen. Als dit niet zou ge beuren zou men 25 tot 30 telefonistes minder nodig hebben. Om het personeel zoveel mogelijk te ontlasten zal naar verdere automa tisering worden gestreefd. Zo hoopt men in de loop van dit jaar automaten te ontvangen uit Engeland, die een ruimere keuze aan postzegels bieden. Toch zal de zegelverkoop aan de loket ten niet helemaal kunnen worden af geschaft onder meer in verband met de aanbieding van spoedstukken. Ver der is de PTT van plan meer tele fooncellen te gaan plaatsen, waarin men zonder tussenkomst van een tele foniste interlocaal zal kunnen bellen. Ondanks de uitbreiding van het aantal huisaansluitingen blijft ook de behoefte aan dergelijke cellen toenemen. De levering van de automatische toestel len (vijfduizend gulden) gaat echter niet zo vlot. Prof. Bast stelde, dat als het publiek niet voldoende zal meewer ken dit zou kunnen leiden tot een totale sluiting van de PTT-diensten op zaterdag. De tarievtn voor het post-, telegraaf-, telefoon- en telexverkeer met het bui tenland zullen gedeeltelijk met ingang van 1 juli, gedeeltelijk per 1 augustus, met drie tot. zes procent worden ver laagd. De PTT heeft hiertoe besloten omdat het buitenland haar in ver band met de revaluatie een aantal diensten goedkoper verleent. Van dit voordeel wil zij ook de klanten laten profiteren. Het porto op de zee- en luchtpost- pakketten zal over het algemeen vijf procent goedkoper worden. Dit geldt ook voor de luchtpostbrieven voor grote afstanden, want alleen dan loont het de percenten in mindering te brengen op het luchtrecht. De overige post- tarieven, die zijn vastgesteld volgens internationale afspraken, gaan niet omlaag, omdat de Nederlandse PTT met haar tarieven al tegen de mini mumgrens zit. De diensten, waarbij de bemiddeling nodig is van een telefonis te zullen al per 1 juli tegen lager tarief worden verleend, terwijl men bij de automatische verbindingen pas van af 1 augustus van het voordeel zal kunnen gaan profiteren. 4.19-21.03; maan: 10.33-0.33. W^erioden Yan goed en zonnig strand- Zwakke tot matige z.w. wind, Wi?eratuur overdag 18-20 gr., zeewa- ge c gr. Vooruitzichten: af en toe eni- stra b|wolking, maar overigens goed Sta«on lis. VpJ Weiaer tve«te Sloven St"èkhm,t>ül ^Slo max. min. neersl in ®nen faiiorca B1ssabon. Weer temp. temp. afgel gisteren 24 uur zw. bew. 18 14 0 zw. bew. 22 13 0 zw. bew. 21 14 0 zw. bew. 21 12 0 zw. bew. 22 14 0 zw. bew. 21 14 0 zw. bew. 22 14 0 geh. bew. 23 14 0 géh. bew. 12 11 0.6 zw. bew. 24 15 0 onbew. 21 12 0 zw. bew. 23 13 0 geh. bew. 21 14 0 geh. bew. 23 14 0 zw. bew. 20 10 0 half bew. 24 13 0 mist 3 9 0 zw. bew. 22 17 0 onbew. 20 11 0 half bew. 23 9 0 onbew. 22 10 0 zw. bew. 23 10 0 half bew. 26 12 2 licht bew. 17 0 onbew. 32 16 0 licht bew. 30 17 0 onbew. 28 17 0 IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIII1I1III PARIJS. 17 juni (Reuter) Rudolf Noerejef, lid van de Russische ballet groep Kirof, heeft vrijdag asiel in Frankrijk gevraagd. Zijn gezelschap is na een verblijf van drie weken in Parijs naar Londen vertrokken. Noerejef bleef achter op het vliegveld Le Bourget. Hij zei steeds in het Engels: „Ik wil vrij zijn." Volgens vrienden van hem heeft hij dit besluit genomen toen hij hoorde dat hij niet mee naar Londen zou gaan, maar naar Moskou zou worden terug gestuurd. Twee Russen deelden hem dit op het vliegveld mee. Zij verloren Noerejef niet uit het oog, maar twee Franse politiemannen namen de dan ser onder hun hoede toen hij hen in het Engels toeriep dat hij politiebescher ming wenste. Vrienden van Noerejef brengen het feit dat hij naar Moskou terug moest, in verband met zijn „onafhankelijk" gedrag in Parijs. Hij bezocht dikwijls Franse vrienden. Het gehele gezel schap genoot trouwens veel bewegings vrijheid. Toen de groep in Londen aankwam, ontkende de leiding van de dansers dat Noerejef in Frankrijk asiel zou heb ben gevraagd. Volgens de Russische lezing zou hij naar Leningrad zijn ge gaan In de immense Europahal van het nieuwe B.A-I.-gebouw in Amsterdam gaf het Concertgebouworkest zijn eer ste concert na de terugkeer uit Amerika voor ongeveer negenduizend toehoor ders. Een overzie^ van het massale Sebeuren. >Si\: Ks?' - In West-Duitsland is een radiografisch bestuurde tractor uilgevonden, waarin de boer als in een luie stoel zit. Met deze vinding hoopt men iets gedaan te hebben om te voorzien in het nijpende tekort aan agrarische werkkrachten, waaronder ook de Duitse boer gebukt gaat. DEN HAAG, 17 juni Een even tuele huurverhoging per 1 april 1962 hoeft niet vertragend te werken op de behandeling van toonvoorstellen door de Stichting van den Arbeid. De Stich ting heeft een gedragsregel geformu leerd, waardoor het mogelijk wordt rekening te houden met de onzeker heden die bestaan zolang de huurver hoging nog niet door het parlement is behandeld. In een schrijven aan staats secretaris Rooivink zegt de Stichting van mening te zijn, dat c.a.o.'s voor taan kunnen worden goedgekeurd, mits de partijen ermede accoord gaan ruim te over te laten voor een huurcompen- satie. (Advertentie) ELECTROTECHNIEK EIECTRONICA PNEUMATICA HEET- en REGELTECHNIEK Die ruimte moet dan worden gevon den door de c.a.o. ongewijzigd te ver lengen, dus langer te laten lopen dan aanvankelijk was .overeengekomen.Hoe groot die verlenging moet zjjn en óf zij nodig is kan men pas weten wan neer bekend is of de huurverhoging doorgaat dat is een zaak voor het Parlement en in welke omvang en vorm zij door een loonsverhoging moet of mag worden gec°mpenseerd. Ver der is nog van belang of het parlement accoord gaat met de gedachte, dat de compensatie inderdaad uit de producti- viteitsruimte moet komen of dat geheel of gedeeltelijk voorkeur moet worden gegeven aan andere .vormen van com pensatie. In het advies van ,je s.E.R. is destijds van werkgeverszijde wel ge sproken over de mogelijkheid van een fiscale verlichting. Hangende fieze onzekerheden meent men dus nu echter reeds met de genoemde algemene cijferloze gedragsregel uit de voeten te kun nen. De Stichting heeft over de nieuwe metaal-c.a.o. dan ook reeds een gunstig advies aan het college van rijksbemiddelaars uitgebracht, waarbij dus de nieuwe gedragsregel al is toegepast. Het wachten is nu dus op de goedkeuring van deze c.a.o. door het college van rijksbe middelaars. De Stichting moet de regering nu nog advies uitbrengen over de juiste omvang en vorm van de huurcompen- satie. Daarvoor moet zij weten hoe de huurverhoging precies in elkaar gaat zitten wanneer het parlement het wetsontwerp van minister Van Aart- sen dat nog niet is ingediend zou aanvaarden. Om ^e.z® reden heeft het bestuur van de Stichting een onder houd aangevraagd met de bewinds lieden die hiermee te maken hebben, dat zijn dus in de eerste plaats staats secretaris Rooivink en minister Van Aartsen. De Stichting wil geïnformeerd wor den over de modaliteiten van de voor genomen huurverhoging. Men weet op het ogenblik b.v. nog niet op welke huizen de huurverhoging precies be trekking zal hebben. Wanneer de Stich ting aldus beter is geïnformeerd, be- gevraagde advies. Het gesprek met de bewindslieden zal volgende week don derdag plaats hebben. AMSTERDAM, 17 juni Met een buitengewoon concert in de Europahal van het nieuwe R.A.I.-gebouw heeft het Concertgebouworkest, na zijn tour nee door de Verenigde Staten, een triomfale entree in de hoofdstad ge houden. Bij deze feestelijke gelegen- lieid zijn, behalve de snaren der in strumenten, ook de chauvinistische snaren van het Amsterdamse gemoed met kracht aangeslagen. De enorme hal was vol, werkelijk geheel vol, ten minste de helft daarvan die aan de achterkant was afgesloten door een huizenhoge tribune en doeken daar opzij. Er' waren ruim negenduizend toehoorders. Het was er warm, maar het gedrang redelijk door de vele ruimte. Aan de oostzijde waren het podium en de witte klankluifel aange bracht. Tegen half negen klonk een stem door de luidsprekers: „Hier is thans uw Concertgebouworkest"; en de or kestleden traden binnen, gevolgd door de twee dirigenten en door do feest redenaars. Dit waren de staatssecre taris van het departement van onder wijs. kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, wethouder In 't Veld van Amsterdam en mr. Greup, de voorzit ter van de Nederlandse Orkeststich ting. Er werden veel feestelijke ge meenplaatsen gezegd; elk der sprekers beloofde dat hij het kort zou maken om de muziek aan het woord te laten, maar kwam die belofte, volgens goed- Uolla'.dse gewoonte, niet na. De staats secretaris kende de naam van de naam van de eerste dirigent niet pre cies, de Amsterdamse wethouder con stateerde uiteraard ook nog iets van dankbaarheid bij onze regering" en sprak de hoop uit, dat het nieuwe gebouw voor volksconcerten geschikt zou blijken, en iedereen was uitermate trots en dankbaar en toen kon men beginnen. De lichten doofden en het Wilhelmus en de „Stars and Stripes" werden staande aangehoord. Toen was het tien minuten voor negen. Het programma bevatte stukken die veel solistische passages bevatten,"zo als Strauss' „Till Eulenspiegel" en Ravels „Daphnis et Cloe", alsook orkeststukken waarin de samenklank hoofdzaak is. Welnu, steeds kwamen de solisten tot in de kleinste details naar voren. Het was alsof op het orkest een akoestische vivisectie werd toegepast. Men hoorde alles, maar het bleef ijl, droog en bloedeloos. De trom petfanfare van Leonore III klonk ver rassend helder en imposant. Het op roepen van de impressionistische klanksfeer van Ravel mislukte daaren tegen volkomen. Ik geef er mij reken schap van, dat wij gewend zijn aan de ideale verhoudingen van de Grote Zaal in de Van Baerlestraat. Nochtans moet ik zeggen, dat van de befaamde „klank als van oud goud' van ons orkest in deze hal weinig overbleef. Beide dirigenten, Eugeri Joehum en Bernard Haitink, waren in grote vorm. Zij hebben dit huldigingsconcert stellig niet ais een routinezaak opgevat. Jo chum dirigeerde Beethoven met enorm elan: van Haitink heb ik de zwier in de Traviata-muziek oprecht bewon derd. Deze muziek behoort tot het edelste wat Verdi heeft geschreven en BASIS VANDENBERG, 17 juni (AFP, Rtr.) De Amerikanen hebben gister avond een satelliet van 950 kg. in een baan om de aarde gebracht. Deze satel liet, de „Ontdekker 25", beschrijft een baan over de polen. De grootste afstand tot de aarde is 402 kilometer, de klein ste 225 kilometer. De eerste omwente ling om de aarde heeft één uur en een endertig minuten geduurd. De taak van de apparatuur aan boord is niet meegedeeld, maar andere „Ont- dekker"-satellieten zijn gebruikt voor proeven met de camera die bestemd is voor het toekomstige „Samas"-stel- gint zij met de voorbereiding vaii het sel voor waarnemingen op aarde vanuit "de ruimte. De draagraket is op de basis Van denberg in Califomië gelanceerd. verdient grote toewijding. Ook zijn strakke en intense leiding van Ravels meesterstuk was een grootse presta tie. Dat aan de toejuichingen in de immense hal vrijwel geen einde kwam, lag voor de hand en was verdiend. Het was een in alle opzichten buiten gewoon concert. Toen het begon, zei een kussenverhuurder: „Neemt u er maar een. Als het tegenvalt, zit u tenminste zacht." Het is niet tegen gevallen, maar of het voor herhaling vatbaar is, lijkt mij dubieus. Men ver langt naar het echte gebouw, en niet alleen om de zachte stoelen v.E. BELGRADO. 17 juni (Tanjug) Na afloop van de politieke besprekingen tassen Joegoslavië en Indonesië heb ben de Joegoslavische minister van de fensie, generaal Gosjnak, en zijn Indo nesische ambtgenoot generaal Nasoe- tion, een overeenkomst ondertekend be treffende technische samenwerking tus sen de strijdkrachten van beide landen. Hierbij waren aanwezig de presidenten Tito en Soekamo. Tevens werden een verdrag voor Joegoslavische wapenle veranties aan Indonesië en de protocol len van beide overeenkomsten getekend. BONN, 17 juni (DPA) De West- duitse president dr. Heinricht Lübke reist dinsdag aanstaande voor een staatsbezoek van vier dagen naar Pa rijs, waar hij door president De Gaulle op het vliegveld Oriy ontvangen zal worden. Dit is de eerste maal sedert bijna een eeuw dat een Duits staats hoofd als officiële gast in Frankrijk komt, sedert Wilhelm I bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling van 1867 Parijs bezocht. Volgens politieke waar nemers is Lübkes bezoek een novum voor Europa, daar tot aan de tweede wereldoorlog wel staatsbezoeken tussen Parijs en Londen in het kader van de „Entente Cordiale" gebruikelijk waren maar niet tussen Frankrijk en Duits land. ROERMOND. 17 juni Gistermid dag is de 34-jarige verfhandelaar C. Lichtendahl uit Vlaardingen het slacht offer geworden van een frontale bot sing op de rijksweg tussen Roermond en Horn. HU heeft in zijn personenauto waarschijnlijk getracht een voor hem rijdende vrachtwagen in te halen op het ogenblik, dat uit de andere richting een Duitse vrachtwagen opdoemde. De Duit ser remde hevig, doch kon een aanrij ding niet voorkomen. L. moet op slag dood zijn geweest. Van de wagen van de verfhandelaar bleef slechts een hoop verwrongen me taal over. De motor werd een halve me ter in de auto gedrukt, de wagen was geheel overdekt met de verf die hij ver voerde. De chauffeur van de Duitse vrachtwagen en zijn bijrijder moesten naar het ziekenhuis in Roermond wor den overgebracht. Hun toestand is niet zorgwekkend. De vrachtwagen werd aan de voorzijde zwaar gehavend, kan telde op een zijde en maakte een zwaai van 180 graden. Dc aanhanger was los geslagen en reed alleen door. ROERMOND In Mejjel is gisteren de 74-jarige weduwe J. D. v. Heugtên op slag gedood toen zij door een auto bus werd aangereden. Mogelijk heeft zjj niet voldoende op het verkeer gelet toen zij de rijksweg Roermond-Meiiel overstak. De bestuurder van de auto bus week nog uit naar links, doch dat kon een aanrijding niet voorkomen. ALKMAAR, 17 juni Een grap van een Alkmaarse jazz-musicus en enige vrienden heeft gisteren marechaussee en luchtmacht- en marineautoriteiten enige uren werk bezorgd. Op de ge meentegrens van Alkmaar en Bergen werd namelijk 's morgens zoais wü gisteren in een gedeelte van onze op laag reeds berichtten in een boom een parachute aangetroffen, met daar aan een zwart-gele „neuskegel", waar in een witte muis zich heerlijk aan een stukje kaas zat tegoed te doen... Wat moest dat wel betekenen? Het KNMI in de Bilt zendt slechts ballon nen met sondes de lucht in en gebruikt geen parachutes. Was er dan sprake van een dropping door een van de Ne derlandse straaljagers, die 's nachts een oefening padden gehouden. „Neen," verklaarde de luchtmachtstaf in Den Haag, ..uitgesloten". Parachute en „neuskegel" werden 's middags naar de koninklijke marechaussee ia Den Haag gebracht en werd er een des kundige van de mijnopruimingsdienst van de marinebasis Den Helder bijge haald. Toen zag plotseling iemand het; de „neuskegel" avas niets anders dan een keurig geschilderde oude versnel lingsbak van een auto... De Alkmaarse grappenmakers, die 's nachts parachute en muis op acht meter boven de begane grond in de boom hadden weten te werken, hoorden via de nieuwsberichten door de radio later van de vondst. En gelachen dat dat ze hebben In hoeverre dit „raketmuisje" nog een staartje zal hebben wordt nu door de marechaussee uitgezocht. MIAMI, 17 juni (Rtr) Een Ame rikaanse federale rechter heeft gisteren in Miami bepaald dat ex-dictator Perez Jiminez van Venezuela, die in de V.S. woont, naar zjjn land teruggezonden moet worden om daar terecht te staan wegens verduistering. Jiminez, die van 1953 tot 1958 president van Venezuela is geweest, werd na de uitspraak gearres teerd maar direct weer vrijgelaten tegen een borgsom van 25.000 dollar. Zijn verdedigers hebben verklaard, dat zij pogingen zullen doen zijn uitle vering te voorkomen. De uitspraak van de rechter zal een richtsnoer zijn voor het State Department, dat zal moeten beslissen of Jiminez al dan niet uitge wezen zal worden. De rechter verwierp de beschuldiging van moord. De Vene zolaanse regering heeft in augustus 1959 in de V.S. stappen ondernomen om de uitlevering van Jiminez te verkrijgen, zij beschuldigt Jiminez onder meer van moord en verduistering. WASHINGTON, juni (UPI) Enige psychiaters, die Alan Stepard, de eerste Amerikaanse ruimtevaarder hebben onderzocht, zeggen in het uitge brachte rapport, dat Shepard, voordat hij vertrok iets voelde, dat verwant was aan angst, een „gematigde be zorgdheid", die niet zozeer betrekking had op wat er eventueel met hem zou kunnen gebeuren, maar veel meer op de vraag hoe hij zich van de hem opge legde taken zou kwijten. Maar na de succesvolle afloop van de sprong in het heelal gaf de 39-,jarige marine-offi cier blijken van vrolijkheid en zelfs van opgetogenheid. De psychiaters hebben ook medische opmerkingen in hun verslag verwerkt. Daaruit blijkt, dat Stepard drie pond aan gewicht verloor in de periode van zes dagen, eindigend na de vlucht. Tijdens het begin van de vlucht van Shepard liep zijn pols op van 80 slagen per minuut tot 138, het moment waar op de raket haar hoogste snelheid had (5.036 mijl per uur(. Zijn ademhaling varieerde van 15 tot 40 maal per mi nuut. Alle lichaamsreacties op de grote ver snelling en de daaropvolgende gewicht loosheid werkten binnen de grenzen van het normale. Dit is vastgesteld uit op namen van temperatuur, hartslag, ademhaling, en dergelijke, voor, tijdens en na de vlucht. Al deze gegevens zijn langs electronische weg opgenomen. Het uiteindelijke psychiatrische rap port luidde: „De patiënt voelde zich kalm en be heerst. Enige mate van opwinding en vrolijkheid werd opgemerkt. Hij was ongewoon opgewekt en gaf uitdrukking aan opgetogenheid over zijn prestaties tijdens de vlucht: een moeilijke taak die hij met vertrouwen tegemoet zag, maar waarover hij niet zeker kon zijn. Hij was meer bezorgd over de vervul ling van zijn opdrachten dan over ge varen van buiten af. Hij sprak van matige bezorgdheid ge durende de periode vóór de vlucht, wel ke hij bewust onderdrukte door zijn gedachten te concentreren op de tech nische details van zijn reis. Als gevolg hiervan voelde de patiënt zeer weinig angst in de periode direct voor de vlucht. Na de lancering werd hij te veel in beslag genomen door zijn plichten en voelde hij slechts bezorgd heid toen hij op een punt adhterraaktè op zijn werkschema. Er waren geen ongebruikelijke sen saties met betrekking tot de gewicht loosheid, of door zijn scheiding van de aarde. Geen abnormaliteiten in gedach ten of belemmering van zijn geestver mogens werden opgemerkt".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1