Omroepen tegen t.v. Geen afhankelijkheid van re clame - inkomsten Gezamenlijk overleg van alle maatschappelijk werkenden Met zieken naar Goochelaars in de Domstad ONGEWENSTE „KIJKDWANG IN DE TELEVISIE Bedreiging van andere reclame media Wegverkeer eist zeven levens Schade meer dan een ton vernieling Dodencijfer van „Sirius" nu 21 Liever creatieve aanpassing naar lagere eisen dan conformiteit Brokstukken van „Fridtjof Nansen* samengevoegd SALOMON BUIZEN Minister Luns voor rust naar Savoie Tank salpeterzuur opengedraaidauto banden stukgesneden Studiedagen Dr. Ariëns-vereniging Motie van belasting ambtenaren -GV" MAANDAG 19 JUNI 1961 Inhoudloos Aantasting beleid Salaris-, promotie- en gratificatie-eisen Ruim driehonderd congressisten Verbluffende staaltjes tijdens con cours Evenwel géén Grand Prix speciaal in teak ROTTERDAM bruik van de televisie voor geestelijke, culturele en educatieve doeleinden. De NTS en de omroeporganisaties, al dus merken de samenstellers van het rapport tenslotte nog op, worden in haar ontwikkeling op onnatuurlijke wij ze onderbroken. De toezegging, dat zij „op den duur" en ,,in de toekomst" wellicht een derde zendernet ter be schikking zullen krjjgen, is een inhoud loos gebaar. Het is zeer de vraag, of in Nederland in de toekomst ooit een situatie zal ontstaan, waarbij gelijktij dig drie uitgezonden Nederlandse tele visieprogramma's van redelijk program maniveau zullen kunnen worden uitge zonden. De door de staatssecretarissen ge uite gedachte, dat slechts door de invoering van een commercieel tele visiesysteem een tweede programma binnen afzienbare tijd mogelijk is, ach ten de samenstellers van het rapport onjuist. Ook de NTS en de omroeporga nisaties achten zich, zodra de golfleng ten beschikbaar zijn, tot de geleidelijke invoering van een tweede programma zeker in staat. dere gegadigden zullen worden beoor deeld, is niet duidelijk. Bovendien zal de invoering van commerciële televi sie een ernstige bedreiging vormen voor andere reclamemedia, met name voor de dag-, nieuws- en weekbladen, waardoor de taak, die de pers in demo cratische bestel heeft ernstig in gevaar wordt gebracht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 juni Do S.E.R. is van mening, dat er een „uitleenwet" moet komen om te voorkomen dat het z.g. uitlenen van arbeidskrachten nog verder tot allerlei misstanden leidt, zo als zwarte lonen, overtreding van socia le verzekeringsvoorschriften, ontdui king van de belasting enz. De Raad heeft daarover een advies uitgebracht aan staatssecretaris Roolvink. De S.E.R. heeft geprobeerd een ad vies uit te brengen dat zou kunnen be dragen tot een rechtstreekse bestrijding van het malafide uitlenen van arbei ders. het z.g. ronselen, maar hij is daar in niet geslaagd, daar een watrdichte juridische omschrijving van het begrip ronselarjj niet te vinden was. Men be perkt zich nu tot het stellen van regels voor het uitlenen van arbeidskrachten in het algemeen, waarbij dan echter rekening wordt gehouden met een aan tal scherp geformuleerde uitzonderingen voor de bonafide vormen van uitlening. Het uitgangspunt van de „uitleenwet" is dat uitlening zonder vergunning voor taan verboden zou moeten zijn. In de wet zelf wordt een aantal uitzonderin gen gemaakt voor bonafide uitlenings- vormen, welke voor het gehele bedrijfs leven kunnen worden erkend, terwijl uitzonderingen die een scherpere om lijning nodig hebben, bij Algemene Maatregel van Bestuur zouden kunnen worden gemaakt. Zo zou te bepalen zijn dat het „col legiale uitlenen" is toegestaan, waar mede dan gedoeld wordt Op uitlening bjj wijze van hulpbetoon, zonder dat men daarmede winst op het oog heeft. Voor de bepaling van een uitzondering bjj Algemene Maatregel van Bestuur zou eerst de S.E.R, gehoord moeten worden. De S.E.R. meent, dat de uitlener van arbeidskrachten strafbaar gesteld moet worden, evenals degene die van geleende arbeidskrachten gebruik maakt. De uitgeleende arbeider zelf moet volgens de meerderheid van de Raad niet strafbaar zijn. Een minderheid van de Raad vindt, dat de arbeider wel strafbaar moet zijn, wanneer hij namelijk kon weten dat zijn werkgever geen uitleenvergunning had. Tegen deze opvatting is in de Raad van arbeiderszijde echter aangevoerd, dat de strafbaarheid van de arbeider slechts te verdedigen valt, wanneer men aanneemt, dat deze een economische positie inneemt, die gelijkwaardig is aan die van de werkgever. Dit is, aldus deze leden, echter een fictie. De arbeiders (Van een verslaggever) HILVERSUM, 17 juni „De grote bezwaren, welke tegen de nota van de staatssecretarissen in wijde kring be staan, zullen er hopelijk toe leiden, dat de in de nota neergelegde gedach ten door de volksvertegenwoordiging niet zullen worden aanvaard. Mocht, na afweging van alle belan gen, de overheid tenslotte toch invoe ring ven reclame in de televisie nood zakelijk achten, dan verdient een uit voeringsvorm de voorkeur, waarbij de televisie in haar onafhankelijke pro- grammagevende taak zo weinig moge lijk wordt geremd. Voorwaarde daarbij moet zijn, dat de reclame wordt opge nomen In aan de kijkers bekende, dui delijk afgepaalde delen van het pro gramma. Voorts mag geen afhankelijk heid voor de uitzendende Instanties van de inkomsten uit reclame ontstaan". Tot deze conclusie komen de samen stellers van een rapport, waarin de Fe deratie van Omroepverenigingen naar aanleiding van de Televisienota van de staatssecretarissen Scholten en Veld kamp haar standpunt ten aanzien van de commerciële televisie uiteenzet. In het rapport erkent de Federatie, waarin alle grote Nederlandse omroe pen zich hebben verenigd, dat recla me ais zodanig een nuttige en zelfs on misbare functie vervult. De nota van de staatssecretarissen geeft echter een te eenzijdig en een te gekleurd beeld van de betekenis der reclame voor de nationale economie. Een erkenning van de betekenis der reclame sluit boven dien niet in, dat daarmee ook alle vor men van reclame aanvaardbaar zijn. In het bijzonder de televisiereclame zal leiden tot een verdergaande toepassing van „diepte-psychologische methoden", die een beroep zullen doen op onbewus te en half-bewuste instincten van het publiek. Het in de nota voorgestelde systeem van reclametelevisie leidt daarom tot een ongewenste „ktjk- dwang" in de huiskamer. Het beroep op de vrije menings uiting als argument voor invoering van reclametelevisie achten de samenstel lers van het rapport niet aanvaardbaar. Als het gaat om de vrije menings uiting in de programma's der reclame televisie, aldus vragen zij zich af, is het dan juist, bij een beperkt aantal beschikbare golflengten een zendmach tiging te verlenen aan een eenzijdig commercieel bedrijf, aan wat de nota noemt „een kleine min of meer toe vallige groep?" De verwijzing van de staatssecreta rissen naar de ontwikkeling in het bui tenland geeft een sterk vertrokken beeld. De invloed van de in omvang zeer beperkte reclameboodschappen aer Duitse televisie op de Nederlandse economie is zelfs niet onderzocht. Bo vendien wordt op het vasteland van Europa in geen enkel land een systeem toegepast of overwogen als dat van de staatssecretarissen. Hun systeem, dat overeenkomt met het Engelse, heeft daar in kerkelijke, pedagogische en po litieke kringen geleid tot een steeds iuider wordende kritiek op de gevol gen, die de commerciële televisie heeft voor het geestelijke leven, de cultuur en de opvoeding. De doelstelling van een commerciële televisiemaatschappij leidt er onver mijdelijk toe, dat de programma's ondergeschikt worden gemaakt aan de reclame. De in de nota geuite gedachte, een zendmachtiging te verlenen aan een commerciële televisiemaatschappij is volgens het rapport een rechtstreekse aantasting van het tot dusver gevoerde beleid. Aan een „kleine, min of meer toevallige groep" wordt de helft van alle zendmogelijkheden in handen gege ven. Naar welke criteria eventuele an- De eis in de nota, dat reclamebood schappen slechts mogen worden uitge zonden tijdens zogenaamde „natuurlij ke onderbrekingen" in de program ma's wordt in het rapport irreëel ge noemd. Ook het vragen van garanties ten aanzien van de programmacoördi natie en het overleg over honoraria en salarissen getuigt volgens de sa menstellers van een volkomen gebrek aan werkelijkheidszin. De positie van de programmaraad, die moet waken over het peil der pro gramma's, is onduidelijk. Wordt deze door de Kroon benoemde raad, aldus vragen de samenstellers van het rap port zich af. feitelijk verantwoordelijk voor de inhoud der programma's en krijgen de programma's van de com merciële televisie op deze wijze een „rijkskeur"? HOLTEN, 17 juni Een felle brand heelt vanavond de prachtige koren molen aan de Rjjsseweg in de as gelegd. Door het snelle optreden van de Holten- se brandweer, die de brand met enkele stralen op de waterleiding en met de nevelbluswagen bestreed, konden het aangrenzende pakhuis en verschillende gebouwen, waaronder een silo, behouden worden. Een begin van brand op het dak van een ernaast gelegen boerderij, waarvan het rieten dak reeds vlam had gevat werd snel geblust. De molen die enkele jaren geleden nog gerestaureerd werd, dateert van 1797. De schade bedraagt meer dan honderdduizend gulden. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Kort nadat bo venstaande foto werd gemaakt, kwa men de wieken met groot geraas om- (Van onze correspondenten) .-e EMMEN, 19 juni De 21-J0ruit dragline-machinist Th. de JortF'a '1 Emmer-Compascuum, is zaterda» jjy het ziekenhuis te Emmen overleden- was de avond tevoren met zijn D ge- fiets tegen een geparkeerde wage" reden. Het slachtoffer was niet gen ZEVENAAR, 19 juni In de "^jit van zaterdag op zondag is in de D bij de Marechaussee kazern®>]tefS dienstplichtige soldaat N. J. "'Gk1' uit Elten met zijn motor veronge jge ENSCHEDE, 19 juni De 23-i®LjS H. van Dam is in het r.k.zieke" rS- overleden tengevolge van een vers ongeval, waarvan hij op dinsdag b fats het slachtoffer werd. Met zijn brom -r- kwam hij toen in botsing met een sonenauto, die hem geen voorrang leende. De in de nota genoemde waarborgen zijn volkomen onvoldoende en gedeelte lijk onuitvoerbaar. Zij verplichten een commerciële televisiemaatschappij tot garanties, die deze niet kan naleven. Ondanks alle, nog zo goed bedoelde waarborgen zal er tussen de commer ciële en de niet-commerciële televisie een felle strjjd ontstaan over het schaar se deskundige personeel, over het schaar se artistieke talent, over het uitzend recht van belangrijke evenementen en over de kijkers (het aantal kijkers r.aar commerciële programma's zal bepa lend zijn voor de inkomsten der com merciële maatschappij), welke laatste strijd zal leiden tot eer te gering ge- UTRECIIT, 19 juni Wij zouden bij het voeren van de vrijere loonpolitiek de Stichting van den Arbeid wat meer eensgezindheid en de regering wat meer continuïteit en realiteit in het beleid willen toewensen. Dit zei de heer P. Brussel, waar nemend-voorzitter van de Katholieke metaalbewerkersbond „St. Eloy" in zijn openingsrede p devandaagbegon- nen bondsvergadering Hij maakte zich er bezorgd over. dat de goedkeu ring van de loonsverhoging per 1 juli 19ei door het college van rijksbemid delaars was vertraagd door het aan gekondigde voornemen van de rege ring de huren te verhogen. UTRECHT, 19 juni Op een °%t- veiligde spoorwegovergang in de SP it lijn Winterswijk-Arnhem is zaterdas,^ 23-jarige Duitse scooterberijder Lassek uit Gelsenkirchen door een pe gegrepen. Hij was op slag dooa-^t trein liep ernstige vertraging op, de scooter tussen de wielen van locomotief was geraakt. Qff' DEN HAAG, 19 juni Op de ifa schotsedijk in Eindhoven is een tair om het leven gekomen, nada^ji rijdende op een fiets, was aanger fat door een particuliere personenauto, jj, is de dienstplichtig soldaat P- „éld van Gerven, ongehuwd en woon» te Tilburg. AP SNEEK, 19 juni Zondag is d\.0ei SCHIPHOL, 17 juni De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, reeds grotendeels opgeknapt van zijn ineenstorting enkele dagen ge leden tijdens een vergadering van de Tweede Kamer, is zaterdagmiddag voor verder herstel van krachten per vliegtuig van Schiphol naar Genève vertrokken. Hij zag er goed uit en zei het plan te hebben in de Franse Alpen ergens in Savoie twee, zo nodig drie weken rust te houden. De minister voegde er nog aan toe, dat alles het gevolg is geweest van overwerktheid. LINNE, 19 juni Een nog onbekend gebleven dader heeft in de nacht van zaterdag op zondag een tank met sal peterzuur, gemonteerd op een wagen met oplegger, geopend en voorts een voor- en een achterband van de tank wagen met een scherp voorwerp stuk gesneden. Met deze opzettelijke vernieling werd de chauffeur, die even een kopje kof fie was gaan drinken in een langs de Rijksweg gelegen café, geconfronteerd, toen hij tegen half een zijn reis naar Haarlem wilde vervolgen. Het gevaar lijke salpeterzuur stroomde vrijelijk over de parkeerplaats en bewoog zich in de richting van de weg. Het fietspad was reeds bereikt. De chauffeur sloot onmiddellijk de tevoren verzegelde kraan en ontdekte toen, dat twee ban den van zijn auto waren stukgesneden. Hij waarschuwde de politie, die direct, onder andere met behulp van een speurhond, een uitgebreid onder zoek instelde, evenwel zonder resul taat. Er bestaan enkele vermoedens over de dader, maar deze behoren nog nader onderzocht te worden. De rijks waterstaat heeft het salpeterzuur met zand van de parkeerplaats en het rij wielpad verwijderd. Advertentie J W jarige heer H. Hollander bij het fae' steken van rijksweg 43 (Afsluitdijk'~^0o( renveen) door een motor, bereden CAïRO, 18 juni (UPI) Het ver koolde babylichaam dat gevonden is in het wrak van r*e „Sirlus" is geïden tificeerd als Daniella Rodochanachi uit Rome. Zij was de dochter van het echt paar Rodochanachi dat, bij dit ongeluk eveneens het ven liet. Over de gewonden heeft de K.L.M. in Den Haag de volgende berichten ontvangen: gezagvoerder Reynolds buiten levensgevaar, zal te ..ijner tijd in Nederland een operatie aan de bovenkaak onu^rgarn, K.L.M.-employé C. Fitsch, nog onveranderd ernstig, maar geen direct levensgevaar meer, Binkhorst, uit shock-toestand, nog ern stig, maar geen direct levensgevaar meer. De Gooyer, gaat goed vooruit, Voogt, nog enige verhoging, overigens goed, mej. Peeters, heeft een bloed transfusie gehad, toestand goed, geen gevaar, Williams uit shock-toestand, gaat goed vooruit. Van alle overige ge wonden geen bijzonders te melden. therapeutische middelen, maar vaak om een begrijpende steun, die we de medemens moeten geven. Dr. Schneider ziet liever, dat ge zocht wordt naar een creatieve aan passing naar lagere eisen dan naar conformiteit volgens hogere maatstaf. Naar zijn opvatting was de aanpas sing als een leerproces in de voor drachten niet voldoende tot uiting ge komen, waarbij hij dacht aan net nodige tijdsverloop en de wederkerige beïnvloeding tussen situatie en cliënt. ZEIST, 19 juni In de tijdens de studiedagen van de Kath. Vereniging van Maatschappelijke werkers „Dr. Ariëns" in Woudschoten gehouden ledenvergadering is gesproken over mogelijkheden om aan de doelstelling van de organisatie een meer concrete inhoud te geven. Tevens zal de basis van de vereniging moeten worden ver breed en zal er doelmatiger gewerkt moeten worden. Aldus drs. H. P. A. van Roosmalen, directeur van het Opbouworgaan Limburg. Er is behoefte aan steun voor indivi duele maatschappelijke werkers om anderen, in casu werkgevers, zich meer bewust te maken van hun taak. Voorts is gedacht aan de bevordering van meer deskundigheid, waarvoor in de statuten misschien een bepaling op genomen zou moeten worden, terwijl tevens een beroepscode daarin ver ankerd zou kunnen worden. ROTTERDAM, 19 juni Mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, benoemd tot pastoor te Wassen»» p' H. Willibrordus, de zeereerw. "fas'1,, A. A. Rouw, die pastoor was te v dingen H. Joannes de Doper, de e' eerw. heer F. Grent, die modera1 ^jti godsdienstleraar was van het Steinlyceum (R.K. lyceum voor öd> in Den Haag. Tot moderator en S r dienstleraar aldaar is benoemd,'Jjf' M. Keesen, die kapelaan was te venhage H. Familie. AMSTERDAM, 19 juni Ruim zes honderd belastingambtenaren, aange sloten bij erkende vakverenigingen, hebben zaterdagmiddag tijdens een de monstratieve vergadering in Amster dam, georganiseerd door de onlangs op gerichte vereniging van ambtenaren van 's rijks belastingen, domeinen, hy potheken en kadaster, in een motie hun „verontwaardiging over de van rege ringszijde aan de dag tredende traine rende houding in het gemeenschappe lijk overleg" uitgesproken. Vier sprekers belichtten op de ver gadering de eisen over salarisverhogin gen en ruimere promotiekansen. De heer B. M. Smits (lid A.R.K.A.) zei dat de belastingambtenaren door een tekort aan samenwerking tussen de verschillende vakbonden niet hebben meegedeeld in de hoogconjunctuur. „Wat hebben wij aan onze organisaties die erkennen dat de salarisonderhan delingen voor lagere en middelbare ambtenaren niet geslaagd zijn?", zo stelde de heer Smits. De voorzitter van de vereniging van belastingamb naren, de heer J. ten Brink, zei dat het niet gaat om naast bestaande vakorganisaties een nieuwe bond te stichten, maar om tot een fe deratie te komen, waardoor steeds druk op de vakbondsbesturen kan worden uit geoefend. De heer B. B. Aukes (lid NCBO), zei dat de vereniging de werkzaamheden van de vakbonden niet wil doorkruisen. Hij was van mening dat de belasting ambtenaren rechtstreeks m het gemeen schappelijk overleg betrokken dienen te worden. In de motie, die per telegram aan de ministerraad en de Staten-Generaal werd gezonden, wordt geëist: „volledi ge inlossing van de salarisachterstand, optrekking van het salaris naar het hui dige welvaartspeil, inlossing van pro moties op de grootst mogelijke schaal, en een kerstgratificatie. UTRECHT, 19 juni. Het was het afgelopen weekeinde in de stads schouwburg een wonder lijke wereld toen daar ruim driehonderd gooche laars bijeen waren. Zij na men deel aan het natio nale congres van de Ned. Magische Unie. Beroeps goochelaars, maar ook amateurs, uit de meest uit eenlopende maatschappe- l:J'-3 kringen. Het congres werd bijge woond zowel door artsen, advocaten, priesters als een eenvoudige Francis caner broeder, die met spanning de verrichtingen volgden van negentien ex cellente vakbroeders bij het concours. Er werden sigaretten te voorschijn gehaald uit de lucht, waarin een andere maal duiven lustig rond fladderden. Men viel van de ene verbazing in de andere. Ted Winkel schudde uit een doek wekkers, die alle tegelijk afliepen om even later een serie polshorlo ges om zich heen te ver zamelen. Aenigma uit Rot terdam zorgde voor een stunt, door eensklaps een ladder te beklimmen naar het balcon om vandaar op wonderlijke wijze met kaarten te manipuleren. Vanwege zijn kolder-goo chelen met werkelijk zeer geestige elementen wordt hij wel de Wim Kan onder de goochelaars genoemd. Als de kaartenman van Nederland wordt be schouwd Eddy Taytel- baum, die wegens ziekte niet vcor het concours had kunnen inschrijven, maar van zijn arts wel verlof kreeg het concours bij te wonen en die in de pauzes een verbluffend staaltje „hoekgoochelen'' met kaarten vertoonde. Hij heeft volgens insiders een heel eigen stijl. Als jongen van elf jaar begon hij reeds in Suriname, waar hij geboren is, met I kaarten te manipuleren. Advertentie "•e Alle soorten hardhout ff ruw of in bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ v/h.W.H.V.GURP k STIELTJESSTRAAT 42 R'DAM^ 1_£ TEL. 70767 wat aanmerkingen op het brengen van een nummer, waarbij het effect soms bedorven werd door een zichtbare „lading" of slechte „steels" (het weg nemen). Als de grote triomfator kwam naar voren Jan Gol uit Den Haag, die het meest aantal punten be haalde met micro magie en die voor de derde maal de wisselbeker ontving, zodat hij deze nu mag be houden. Al Preston uit Schiedam kreeg de eerste prijs voor algemene goochelkunst: Marconick uit Amsterdam de tweede prijs; Roberto en Hella uit Rotterdam behaalden de derde prijs. Aan Aenigma, Rotter dam werd als bijzondere onderscheiding vanjvege zijn origineel optreden de medaille van de stad Utrecht toegekend. In de afdeling mentale magie werden de Ricardo's uit Amsterdam bekroond met een extra-onderscheiding voor mevrouw. Eerste prijzen ontvingen Rama, Baarn, voor salon- magie en Ted Winkel, Utrecht voor manipulatie. Een penning werd uit gereikt aan Wenegini, Groningen als jong talent, aan Theo Timmerman, Be- erwijk voor nieuwe vond st en, terwijl de vreemde- lingenprijs in de vorm van een beker naar de Belg Fontanas ging. Tijdens een voorstelling zondagavond zijn de prijs winnaars voor het publiek opgetreden, dat verder ge noot van goochelkunst, ge boden door de wereldkam pioen Fred Kaps, Claude Rix uit Parijs en de Ste- ,fanils, winnaars vorig jaar op het congres in Nijme gen van de Grand Prix. Men zou menen, dat wie vijfentwintig maal een bedevaart naar Lourdes heeft meegemaakt, wel nRHHT faffb het een en ander te vertellen heeft. Zo niet mevrouw J. M. l|fc|ii|iii 'f W.- C. FestenJanssen, dezer da- 'j|r«PWpP' Sn gen pauselijk onderscheiden Jr - "JMB met het erekruis Pro Ecclesia SHBfefaj# et Pontifice voor haar verdien stelijk werk op het terrein van ipl de ziekentransporten naar Lour- des. De vijfentwintigste tocht heeft zij nu juist achter de i'Si rug, maar daarin schuilt naar - haar eigen persoonlijke mening SH| geen bijzondere verdienste. |aH „Ik heb van 1933 tot 1939 dat JMHH werk gedaan en na de oorlog -■ tweemaal per jaar en och, dan - faLSii telt het snel aan," zo zegt ze zelf. Hoogtepunten? Bijzondere belevenissen? Ze trekt een rim- pel in haar voorhoofd, maar kan Happy .j/fflÊp ze niet bedacht krijgen. „Iedere tocht heeft zijn eigen sfeer, die is nooit hetzelfde. En voor de rest \/I «in* 1 \Z| I h tC* heb je je werk." Het tekent de' J-UCVJ-* J* v" c bescheidenheid en de eenvoud t waarmee ze dit werk verricht. J 3.USSCÏ1 Een arbeid die meer omvat dan tweemaal per jaar negen dagen met een transport van zo'n driehon zieken een vrij verre reis te qndernemen. Daar gaan weken van v°°]eeQ' reiding aan vooraf. Het opstellen van roosters voor de gemiddeld 44 verP v'nji stars, die over het transport moeten worden verdeeld en het verzorgen „r tal van details, die na een ervaring van vijfentwintig transporten wel's deels tot routine worden, maar die niettemin gedaan moeten worden- je In Lourdes is haar bij deze laatste tocht het erelidmaatschap val\ceef brancardiersvereniging aangeboden. Dat zij daarnaast bij haar term vqI- in Nijmegen ook nog pauselijke waardering zou vinden, heeft haar komen verrast. Zelfs toen het huis vol bekenden stroomde had zij daaJan0l geen vermoeden 'van. Men had haar verteld, dat het ging om een mensen, die haar geluk wilden wensen met dat ere-Hdmaatschap- of p astoor W. M. Drion liet haar niet te lang in het onzekere. Hij haar vele verdiensten voor de lijdende medemens, niet alleen bij de egSl vaarten naar Lourdes, maar ook bij het organiseren van het ziekentriduum en andere gelegenheden. Zo houdt zij zich o.m. bezig met het uitzenden van verpleegsters en kraamvrouwen. Men zafarf^' over al deze zaken niet horen uitweiden; haar bescheidenheid is een .„gOf' tertrek. Dat haar verdiensten niettemin zijn doorgedrongen en die iafiie dering hebben gevonden, die zij zozeer verdienen, za.l velen in den oprecht verheugen. Op de tweede plaats heeft men zich afgevraagd of het niet gewenst is ver schillende problemen te bespreken in een grotere groep maatschappelijk werkenden, waartoe dus ook behoren gezinsverzorgsters, kraamverzorg sters, leidsters van Mater Amabilis- scholen en personeel van internaten voor kinderbescherming. Tenslotte zal gestreefd worden naar een wezenlijke structuurverandering van de vereniging, waarbij een regio naal samengesteld besturend college wordt geplaatst tussen bestuur en al gemene vergadering. De vereniging neeft thans een centraal bureau ge vestigd in 's-Hertogenbosch, Papen hulst 16, waarvan als leider is be noemd drs. F. Beelen. In de slotzitting zaterdag, die o.a. werd bijgewoond door mej. mr. H. M. J. Elzinga namens het ministerie van Maat schappelijk werk, heeft dr. L. Schnei der z{jn visie gegeven op sociale aan passing, het onderwerp van deze stu diedagen, met een samenvatting van de discussies. Hij noemde de aanpas sing de essentie van het maatschappe lijk werk, dat een aantal aspecten heeft, waarvoor de werkers wel eens huiverig zijn. Het maatschappelijk werk is zo bleek wei nóch psycho logie, nóch sociologie. Er zijn normen en criteria, maar gezien de gericht heid van het werk op de persoon, kwam uit de discussies naar voren, dat men zo min mogelijk normatief wil zijn. Wel vallen vele normen, waarvan de zedelijke de voornaamste zijn, samen -net de psychologische en sociologische normen, zoals wjj die in ons land, dat voor het maatschappelijk werk zeer gunstig is, kennen. Ondanks de doelgerichtheid bij de aanpassing, ontdekken we, dat we te maken heb ben met een getemperde werkelijkheid en dat we vaak machteloos staan tegenover de situatie, waarbij aange past moet worden. In dat spannings veld beweegt zich het maatschappelijk werk, waarbij het niet altijd gaat om LISSABON, 17 juni (UPI) De Ne derlandse, Portugese en Amerikaanse commissies van onderzoek naar het lot van de voor de Portugese kust veron gelukte Douglas DC-8 van de K.L.M. „Fridtjof Nansen", proberen de uit zee opgehaalde en op het strand ver gaarde brokstukken van het vliegtuig tot een geheel aan elkaar te passen om het onderzoek naar de oorzaak te vergem akkelijken Dagelijks brengen de duikers van de bergingssehepen die het wrak hebben gevonden, stukken van de „Fridtjof Nansen" naar boven. Een terrein bij de oostelijk gelegen Cabo Ruivo-dok- ken in de haven van Lissabon, is af gepaald om de reconstructie uit te voe ren. Politie houdt er de wacht. Inmid dels zijn opk de twee laatste van de vier straalmotoren opgehaald en naar de Cabo Ruivo-dokken overgebracht door een Portugees marineschip. Het onderzoek van de menselijke resten in het instituut voor gerechte lijke geneeskunde in Lissabon, gaat voort. Fred Kaps, de bekende kampioen trad als gast op tijdens ae galavoorstel ling. Hij wilde met als achtergrond de Utrechtse Dom, zijn kaartentruc wel voor onze fotograaf demonstreren. De goochelkunst In Ne derland staat op een uit zonderlijk hoog niveau en geen wonder dat er dus ook belangstelling uit het buitenland was, met name uit Engeland, Duitsland Frankrijk en België. Zij zijn ongetwijfeld met een schat van ervaringen naar huis vertrokken, maar naar het oordeel van de jury waren de prestaties ditmaal toch niet van dien aard, dat de Grand Prix toegekend kon worden. Evenmin een prijs in de afdeling illusionisme en een tweede prijs in de af deling manipulatie. Er waren ook nog al (Advertentie) PERSOONSHAVEN 68 Telefoon 77515 (2 lijnen)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4