STALIN wilde bestraffing van het „rotte" Frankrijk Churchill in Wreedheden verzet tegen na de oorlog on helpt Nederlandse boeren aan nieuw land Politiek en zakelijk voor V.S. interessant object Holambra II in Brazilië: veel Kennedy's antwoord aan Khroesjtsjev RUSLAND BOYCOT HET OVERLEG IN GENÈVE Besprek over kernproeven kan niet eeuwig duren Musica sacra leidt geen rustig rentenier sh V.S. PUBLICEREN OORLOGSDOCUMENTEN aantrekkelijks Verrukkelijk vliegfeest op Terlet Reinaertstoet in Hulst Society-huwelijk Suriname sluit leningen Jeff Chandler overleden Voor de vijfde maal passiespelen in Hertme Massale opkomst op landdag van kerkkoor-dirigenten in Utrecht Carnavaleske radio-rally Bekende filmheld MAANDAG 19 JUNI 1961 Washington, 19 juli (Rtr.) Stalin wilde in 1943 Duitsland de oorlog „in stukken hakken", duizenden militaire nazi-leiders doden, Japan zwak houden en Frankrijk, als „verdorven natie", straffen. Dat kan men lezen in officiële Amerikaanse oorlogsdo cumenten, die zaterdag zijn gepu bliceerd. Deze documenten geven de Amerikaanse visie op de ge lieerde conferenties van 1943 in Cairo en Teheran ter bepaling van de naoorlogse strategie. Churchill, Stalin en Roosevelt waren de ge sprekpartners. r r 1 r jJCZUELArgSUYANfr ïhjJMBIA iatqv j curdorJ BRAZILIË BRASILIA ,LA PAZ. BOLIVIA iRAGUAY :SANTl85{ ARGENTINIË- CHILI ..^resident Roosevelt steunde Stalin «iKwijlg krachtig, maar Churchill ver late zich tegen het verbrokkelen van "l'itsland en het onttakelen van Frank rijk. Stalin was van mening, dat Duits- Jand in 15 of 20 jaar opnieuw een ster- Tniiitaire mogendheid zou worden 'J's het niet voorgoed zou worden ver beeld. Op 29 november 1943 verklaarde Stalin, tijdens het uitbrengen van een toast, dat in elk geval 50.000 en misschien wel 100.000 Duitse militai re leiders moesten worden geliqui deerd. Roosevelt zei schertsend dat instemde met een aantal van 49.000 of meer. Churchill verklaarde daarop, dat hij tegen het in koelen Moede afmaken van soldaten was, die voor hun land hadden gevochten, oorlogsmisdadigers dienden te wor den gestraft, maar hjj was tegen exe cutie voor politieke doeleinden. Ook wat Frankrijk betreft nam (vol- Sens de documenten, die bijna alle hoor Amerikaanse diplomaten zijn ge schreven) Churchill een standpunt in dat afweek van dat van Stalin en Roose velt. De Amerikaanse president vertel de Stalin, dat Churchill van mening fjas dat Frankrijk spoedig weer een ,tei'ke natie zou worden, maar dat hu utoosevelt) het daar niet mee eens was. -"oosevelt was van oordeel dat er vele laren van eerliik werk nodig zouden zUn voordat Frankrijk weer op de been ,°u zijn. De Fransen moesten trou wens boeten voor „hun misdadige col- 'aboratie". Stalin gaf op zekere avond als zijn mening te kennen, dat Frankrijk „ver- rut" was en met verlies van zijn over use bezittingen moest worden ge straft. Hü was het niet eens met Churchill, die zei dat Frankrijk een ver dagen land was en leed onder de Duit se bezetting. Churchill zei zich geen geschaafde wereld te kunnen voorstel en zonder een bloeiend Frankrijk, Daar Stalin meende dat Frankrijk wel iswaar een aardig land kon zijn, maar Seen grote rol meer mocht spelen. Stalin voegde Churchill soms scher pe opmerkingen toe Hij verdacht de rjritse leider van een geheime genegen- 3e'd voor Duitsland. Churchill vroeg Nalin eens naar zijn territoriale ver- iangens, waarop de Rus antwoordde die nu niet terzake deden. „Wij fuhen spreken als de tijd daarvoor ge- Komen is", aldus Stalin. Teheran opperde Roosevelt het denkbeeld van een organisatie van verenigde naties, met 35 leden. Er moest een afdeling zijn voor niet-mili- taire zaken en een afdeling, die Roo sevelt „de vier politiemannen" noem de: De Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en nationalistisch Chi na. Deze vier landen, samen met nog twee Europese landen, een Zuidameri kaans land, een land in het Nabije Oosten, een in het Verre Oosten en een Brits dominion, zouden de groep voor de niet-militaire zaken moeten vor men. Churchill voelde daar niet veel voor, omdat het Britse imperium dan maar twp» stemmen zou hebben. Stalin dacht, dat de kleine Europe se landen weinig op zouden hebben met de groep van vier, die zich met de (be dreigingen van de) vrede zou moeten bezighouden. Ook geloofde hij niet dat nationalistisch China na de oorlog nog erg krachtig zou zijn. Roosevelt stelde op 1 december 1943 een verdeling van Duitsland in vijf zelf- hesturende delen voor. Twee gebieden, de streek van het' Kieler kanaal met de stad Hamburg en het Ruhr- en Saar- gebied, zouden onder internationaal toe zicht moeten komen. Op dezelfde dag vroeg Roosevelt aan Stalin Churchill was afwezig of Rusland vrije verkiezingen in Letland, Estland en Litouwen zou toestaan. ROOSEVELT Stalin antwoordde dat er ruimschoots gelegenheid zou zijn voor zulk een ui ting van de volkswil. Hü kon daarbij echter generlei internationaal toezicht dulden. Vervolgens zei Roosevelt dat hij persoonlijk de annexatie van Estland, Letland en Litouwen door de Sovjets aanvaardde, maar dat niet openlijk kon zeggen. Er waren nog al wat mensen in Amerika afkomstig uit die landen. Roosevelt dacht dat de open bare mening van de wereld op de een of andere wijze de wil van de Baltische volken tot uitdrukking wil de zien komen, misschien niet on middellijk na de herbezetting door Russische troepen, maar toch wel eens. Hij, Roosevelt, dacht dat de bevolking zich dan wel zou uitspre ken voor toetreding tot de Sovjet- Unie. Stalin antwoordde dat toen de drie Baltische landen voor de eerste wereldoorlog aan Rusland toebehoor den. niemand de kwestie van de open bare mening aan de orde had ge steld. Hü zag niet goed in waarom dat nu wel werd gedaan. De oorlogsleiders van Groot-Brit.tan- nië, de Verenigde Staten en de Sovjet unie hadden alle drie kritiek op gene raal Charles de Gaulle, toen diens „Comité voor nationale bevrijding" de regering en de grondwet van Libanon aan de kant zette, omdat door dit land naar losmaking van Frankrijk werd ge streefd. Churchill had voorts Roosevelt een telegram gezonden over „de be treurenswaardige uitspattingen van de Fransen in Syrië". „Ik twijf er niet aan of dit is een voorproefje van wat De Gaulles leider schap over Frankrijk betekent... Ik ver- STALÏN zeker u dat er niets is wat deze man zal nalaten wanneer hü een gewapen de macht tot zijn beschikking heeft", aldus het telegram van Churchill. (Van onze speciale verslaggever) BERG EN DAL, 18 juni De eerste spade voor het in cultuur brengen Nan een groot nieuw land bouwterrein in Bra zilië voor Nederlandse boeren is zater dag en zondag in de grond gegaan. Niet op de met onkruid ov erwoekerde „fazeinda" in de staat Sao Paolo, waar men veeteelt beoefent volgens het be kende roof bouwsysteem: vee is er om rond te violen, zich te vermenigvuldigen en te zijner tijd de abattoirs te vullen, maar in de volkshogeschool Ons Erf van de katholieke boerenbond in Berg en Dal. Op dit landgoed zijn de eerste boeren bijeen geweest, die begrepen hebben welke enorme mogelijkheden zich voor hen openen in een nieuw iand waar zij zich kunnen vestigen. Hef was zelfs een bijeenkomst met een Benelux-karakter, want de deskun digen van de Nederlandse en katholie ke emigratie werden bijgestaan door een expert uil, de Belgische Congo, de hoer Julien Henderickx, die van plan is zün tropische landbouwvoorlichting in Oost- Congo te gaan verwisselen voor subtro pische adviezen op de nieuw aange kochte Nederlandse fazenda. Het is nu definitief gelukt een terrein te bemach tigen van 15.000 h.a., dat later nog met, een gelyk aantal zal worden uitgebreid. Met de eerste aankoop, die deze maand getekend wordt, is een terrein gevon den dat, driemaal zo groot is als de bestaande fazeinda Ribeirau waar de Nederlanders nu al dertien jaar wer ken. Hun nederzetting daar is onder leiding van de heer Hoogenboom een kolonisatie geworden, die meer dan landbouwkundige betekenis heeft. De fazenda bü Campinas is een proefschool voor veel bredere moge lijkheden. Wie de juiste aanpak van de hulp aan gebieden in ontwikkeling zoekt, zou eens moeten gaan kijken hoe het werk van onze Nederlandse boeren uitstraalt in de Braziliaanse maatschappü- Hoe zü een voorbeeld geven van intensieve landbouw in de onmetelijkheid van de Braziliaanse steppen, waar zü grond ontdekten die overeenkomst vertoont met onze Lim burgse löss. Er wonen thans 155 gezinnen op Ho lambra I, wier kinderen al het middel baar onderwijs gaan volgen, zodat het tijd wordt naar nieuw gebied om te zien. Dit is tydig gelukt. Men heeft daarbij gebruik weten te maken van een ook in politiek opzicht sterk levende neiging van de Verenigde Staten, om Zuidamerikaanse landen in hun streven naar meer ontwikkeling te helpen. De Amerikaanse regering zelf beeft er een lening van 1.25 miljoen dollar voor over gehad om onze boeren met dit tweede project verder op gang te brengen. Zij sloeg twee vliegen in cén klap: een zakelijk en een politiek interessant object. De Nederlanders passen bü dit pio nierswerk het beproefde systeem van de coöperatieve landbouw toe. Geza menlijk erheen en inhaken om elkaar te helpen, met het doel toch gelei delik zelfstandig eigenaar van een flink bedrijf te worden. Het heeft op Holam bra I geleid tot fantastische resultaten: de fazenda met zijn veelzijdige maar intensieve cultures, waaronder de meestbelovende zoals citrus en soja, naast de basisprodukten voor de enor me voedselbehoefte van de zich snel uitbreidende Braziliaanse steden, zoals rüst, mais, katoen, koffie en vooral de j, Washington, 19 juni (AFP, ffhte.) De Amerikaanse regering zaterdag in een memorandum aan Sovjet-Unie als haar mening te ken- Jiu. Begeven, dat de Russische regering Ov. schijnt te willen komen tot een n„L5eenkomst inzake een verbod op het j. men van proeven met kernwapens. De ^ring-Kennedy wijst het voorstel van Ov„ ier Khroesjtsjev om het overleg stw *?e kernproeven te koppelen aan he li,, {ingen over andere ontwapenings- h«testies van de hand. Zjj herhaalt dat li»} v°ornaamste doel van Amerika blijft akt 8ereiken van een internationaal ke?0ord over de stopzetting van de V. "Proeven. Het memorandum doet een „"°eP op de Sovjet-Unie „onverwijld" aTV C^eltreffende overeenkomst te on- ""ekenen, ytfi het memorandum wordt ook ge- §5"' <l«t 4e V.S. bereid zijn. een pro -am «wderzoekingen uit te voe ren teneinde de methoden voor het ontdekken van kernproeven te verbe teren en zo te komen tot een verdrag, d alle soorten kernproeven omvat. Aan de Sovjet-Unie wordt gevraagd met de V.S. in dit onderzoek samen te werken. Het Amerikaanse memorandum is een antwoord op het stuk over deze kwestie, dat premier Khroesjtsjev aan president Kennedy heeft overhandigd na hun ge- dachtenwisseling op 3 en 4 juni in "V .nen. Naar aanleiding van het Russische voorstel om d" kernproevenkwestie in het raam van algemene ontwapenings- besprekingen te behandelen, zegt de Amerikaanse regering, dat door het Russische standpunt in deze en andere kwesties het tot stand komen van een objectieve en doeltreffende controle wordt geboycot Zij waarschuwt voor de gevolgen van een mislukking van de Ge- neefse conferentie, die niet eeuwig kan duren, en stelt de Sovjet-Unie hiervoor verantwoordelijk. Als gevolgen worden iri het memorandum een toeneming van het aantal kernwapens en het beproeven van dergelüke wapens door een steeds groter aantal landen genoemd, In het memorandum wordt niet met zoveel woorden te kennen gegeven, dat de V.S. voornemens zün, ingeval van een mislukking van de conferen tie, de kernproeven te hervatten. Wel wordt gezegd, dat na een vrijwillige opschorting van deze proeven gedu rende drie jaar ,,de nationale veilig heid en defensie van de vrije wereld het niet toestaan, dat dit risico voor onbepaalde tijd wordt genomen". In het memorandum verwerpt de Amerikaanse regering ook de Russische eis, dat de controle cp de naleving van een akkoord over het staken van de kernproeven moet geschieden door een raad, waarin het westen, het oostelijk blok en de neutrale landen elk verte genwoordigd zijn. Naar de Amerikaanse mening wordt hierdoor een toeltreffend toezicht, onmogelijk, doordat elk van de drie leden van de raad volgens de Rus- m h<" torecht moet. bezitten. Voorts noemt de Amerikaanse regering het Russische voorstel om het aantal inspec ties tot drie per jaar te beperken „vol komen onvoldoende". HOLLYWOORD, 18 juni De be roemde Amerikaanse filmster Jeff Chandler is vanmorgen overleden in het ziekenhuis van Culver City. De acteur die vooral bekend werd door zijn uit beelding van breedgeschouderde helden werd in Brooklyn, New York, geboren. Hij was 13 mei voor een rugverwon- ding opgenomen in het ziekenhuis, waar de medici na een aanvankelijk als ge slaagd geachte operatie een maand lang een vergeefse strijd voerden voor zijn leven. Tijdens deze periode onderging de vroeg grüze filmheld drie zware opera ties, waardoor hij tenslotte zo zeer ver zwakte dat hij niet meer bestand bleek tegen een hloedinlectie. Ohandlers weigering een zware rol in een ocrwoudfilm op te geven, ondanks hevige pijn in de rug, zou tot de ziekte hebben geleid welke zijn leven eiste. Chandler had zich op het standpunt ge steld: „thé show must go on". De film werd maanden geleden op de 1 Filippijnen opgenomen. Chandler moest door oerwouden, over bergen en door moerassen trekken. Duizenden hebben zaterdagmiddag in de zon op de glooiende heide rond het zweefviiegcentrum Terlet zo maar voor niemandal genoten van een vlieg- feest, dat alleen maar de pretentie had, de mensen te laten zien hoe ver rukkelijk vliegsport is en hoe veilig zweefvliegen is. Aanleiding tot dat feest was de in gebruikneming van een nieuwe ver harde baan voor rad'"- en lijnbestuur de modelvliegtuigen, .nr. mr. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie stelde de baan in gebruik, maar dat was het enige officiële noot je op dit feest. Het vliegprogramma werd uiteraard met vaart afgewerkt; vrijwel zonder tussenpozen volgde de ene demonstra tie op de andere: spiegelstunts van zweefvliegers, serpentine remmen door zweef- en motorvliegers, parachute springen door vüftien leden van de Eerste Nederlandse Parachutistenclub, moi' egen en ballonvliegen. Men k.w ook te zien, hoe een reclame vliegtuig voor en aan de start te werk gaat. Commentator de heer F. Zandvliet vertelde het publiek op de hei, wie er in de lucht aan het demonstreren was en wat hü uitvoerde. Daarmee schiep hü een kameraadschappelijke sfeer tussen de mensen te land en die in de lucht. De commentator vertelde erbü, dat er op Terlet eigenlük elke zondag min of meer vliegfeest is. want wie er plezier in heeft kan gerust elke zondag helemaal voor niets komen küken. Het was half zes voor de duizenden er erg in hadden. Toen steeg mevrouw Boesman in haar ballon statig en geestdriftig toegejuigd de lucht in. Eni ge uren later landde zü behouden in het Duitse plaatsje Meppen, 110 km van Terlet. De heer M. J. Manting, algemeen leider van het vliegfeest en van het Zweefviiegcentrum was na afloop dui delijk tevreden en nam glunderend de suggesties voor een jaarlüks vlieg feest in ontvangst en in overweging. Met een vlag opende jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sport- federatie, een nieuwe baan voor modelvliegtuigen op Terlet. Er werd meteen druk gebruik van gemaakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimiimtmiimiimiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii der bomen" op, waarbü men van de gelegenheid gebruik had gemaakt om kritiek op de overheid te uiten. Een der bomen droeg het opschrift. „Ein- delü'k is mü'n vetertje los", hetgeen betrekking had op de tot stand geko men grenswüziging tussen Hulst en Sint Jansteen. Zondagavond werd het openluchtspel Reinaert de Vos van Pol de Mont opgevoerd. land en mevr. Brian Gallagher, leden van het Corps diplomatique en vele belangstellenden. melk van ons Nederlands stamboekvee, kent alle moderne vernuftigheden zoals een eigen K.I.-station. Het is nu gelukt een veel groter stuk aan te kopen, waar de grond, zoals de heer Henderickx naar persoonlijke waarneming kon getuigen, qua struc tuur en scheikundige samenstelling nog betere eigenschappen bezit. Door de ruime financiering van het State Department in Washington is het nu mogelijk daf, de Nederlandse boer er zich gaat vestigen met een kapitaal aan eigen geld Van niet inecr dan 12.0011 gld. Hij krijgt dan een flink stuk grond van minstens 30 ha„ opstallen en vee en kan dit alles geleidelijk af betalen. De aantrekkelijkheid is thans veel hoger nog dan bij de komst van de eerste Nederlanders dertien jaar gele den. Men kan namelijk profiteren van de ervaringen die op Holambra I zijn opgedaan. DEN HAAG, 19 juni De minister van Financiën van Suriname, dr. J. Sedney, heeft van zijn verblijf in Ne derland in verband met, de rondetafel conferentie, gebruik gemaakt om met de herstelbank besprekingen te voeren over een loning van twee miljoen gul den Sur. Crt. voor een groot woning bouwproject tc Paramaribo, het z.g. „Flora-Project". Hierover werd over eenstemming bereikt. Eveneens werd in beginsel overeen stemming bereikt over de financiering Van de verbetering der haven-Iacilitei- ten te Paramaribo, waarmede naar verwacht wordt., een bedrag is ge moeid van ongeveer vüftien miljoen. De technische büzonderheden van deze financieringsovereenkomst zullen na der worden uitgewerkt met de finan- Het druilerige, regenachtige weer heeft niet kunnen verhinderen, dat zondag vele duizenden van heinde en ver naar Hulst in Oost-Zeeuws-Vlaanderen waren geto gen om de Reinaertstoet die voor de derde maal door het stadje trok, gade te slaan. Voor het eerst had deze Rei naertstoet een officiële erkenning, om dat het ministerie van O. K. en W. een belangrijke subsidie had toegekend, waardoor men onder meer de regie in handen kon leggen van een deskun dige, en wel Anton van der Plaetse uit Kortrük, die bekendheid heeft gekre gen door zjjn regie, o.m. van de kat- tenstoet in Itrum. De feestelükheden in Hulst begonnen met een beiaard-concert op het caril lon van de St. Willihrord-basiliek door Jules Verniers. Tijdens de middag uren trok de Reinaertstoet tot twee maal toe door de straten. De stoet werd voorafgegaan door Willem „die madoc makende", gekleed in een kos tuum, dat de drie-eenheid („advocaat, pater en troubadour") uitbeeldde. In het bijzonder viel de scène „het bos Zaterdagmorgen zün in de kerk van L. Vrouw van Lourdes in Scheveningen in het liuwelük verbonden mej. Sophia Albregts en de heer Seamus Fitzgerald uit Cork in Ierland. Mej. Albregts is de dochter van prof. dr. A. H. Albregts, oud-minister zonder portefeuille in het eerste kabi- van Economische Zaken in het kabi- net-Drees en hoogleraar in de inter nationale economie aan de universi teit van Tilburg. Mr. Seamus Fitzgerald, die van pro- fqssie econoom is, is de zoon van dr. Seamus Fitzgerald, president van de raad van commissarissen van Verol- me's Scheepswerven in Cork, Ierland. Een vriend van de familie Albregts, de weleerw. heer H. Nouwen uit Nü- megen droeg de H. Mis op met assis tentie van kapelaan W. J. Kutschrüt- ter en kapelaan P. H. I. Genemans. Bü de plechtigheid waren o.m. aanwe zig mgr. L. Teofili, secretaris van de Pauselijk' Intemuntiatuur in Den Haag, de Ierse ambassadeur in Neder- iiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Deze weck staan de passiespelen in Hertme weer in het middelpunt van de belangstelling. Vrijdag avond is de eerste van een reeks van tien voorstellingen gegeven voor de leerlingen van de middelbare en technische school. Ofschoon dit eigen lijk een generale repetitie betrof be zetten ongeveer tweeduizend jongeren het prachtige natuurtheater. Zaterdag avond en zondagmiddag werd het spel, waarvoor Jan Naaykens de tekst schreef, in de Duitse taal uitgevoerd. De belangstelling vooral van over de grens was groot. Tientallen autobus sen brachten honderden Duitsers naar Hertme. In de loop van deze week volgen nog twee voorstellingen in het Duits. Tot en met zaterdag wordt elke avond een voorstelling gegeven. De laatste voorstelling is zondagmiddag. Uit de grote belangstelling blükt dat de jaarlükse passiespelen, welke thans voor de vijfde maal worden gehouden, een begrip zün geworden aan weers zijden van de grens. Er werken niet minder dan 250 personen, allen ama teurs, aan mee. Pater Genesius O. F. M. Cap vertolkt weer de Christusfi guur. Het spel onder leiding van de regisseur Joop Biekman heeft in de loop der jaren aan diepte gewonnen. Het getuigt van vakmanschap en fan tasie en wekt telkens opnieuw bü dui zenden ontroering. Bij dit vüfde lus trum van de spelen komt een woord van hulde toe aan de Stichting Twent se Openluchtspelen en wel in het bü- zonder aan de promotor pastoor Joh. Veeger van Hertme. UTRECHT, 18 juni Er was een massale opkomst vandaag in Tivoli, waar ruim vüfhonderd kerkkoordirigen ten en bestuursleden van koorkringen de Landdag 1961 van de Nederlandse Sint Gregoriusvereniging bijwoonden, die met een plechtige Iiongmis. opge dragen door pastoor De Wit uit Den Haag werd geopend. Het Saeraments- koor uit Breda o.l.v. Louis Toebosch zong de „Missa Gregoriafta" van Her mann Schroeder. Het is een voortduren de wisselwerking tussen Gregoriaanse gemeenschapszang en feesteiqke meer stemmige koorstrofen. Deze vorm van samen musiceren is de laatste tijd meermalen toegepast, hetzij dat het „volk" gregoriaans, of op vrije (eenvou dige) melodieën zingt. Ter afwisseling van volksmis óf Koormis lijkt ons deze vorm van uitvoering mits goed voor bereid ongetwijfeld een nadere uit werking waard. Plaatsruimte, akoestiek en technische middelen spreken hier echter wel meer dan één woordje mee! De landelijke voorzitter prof. dr. J. Smits van Waesberghe zei het een en ander over de evolutie' die zich de laatste jaren op liturgisch-kerkmuzikaal terrein voltrekt niet alleen in ons land waarvan diverse nieuwe bepa lingen en richtiünen liet gevolg zün ge weest zowel in Rome als hier. Voor dirigenten en organisten wees hü op de sociaal-economische zijde van hun beroep maar ook op technische beroeps kundigheid. De Gregoriusvereniging geeft in allerlei vorm voorlichting in velerlei vraagstukken en neemt ook deel aan het Europese kerkmuziekcongres dat deze week in Keulen begint. Ook de jongenskoren kunnen tot een daadwerkelijker en voor de jongens ani merende en sportieve samenwerking komen, aldus pater Van der Peet S.C.J. van ds Amsterdamse Eilanden", Behal ve diocesane stimulans noemde hü als een onmisbare factor hiervoor een col legiale, besliste samenwerking tussen de dirigenten. Hü gaf een voorbeeld van de mogelükheid hiertoe: in Am sterdam werd ondanks de "rote on derlinge afstanden tussen de kerken nog niet zo heel lang geleden door sa menbundeling van bijna alle jongensko ren tot een massaal koor van meer dan duizend jongens de „Missa parvulorum" van Monnikendam gezongen (gevolgd door een K.R.O.-uitzending). Nu ook in ons land de rechtvaar- Ter gelegenheid van het feit dat de radio-rally voor de elfde maal door de autosportclub „De Her togrijders" uit Den Bosch in sa menwerking met de K.R.O. georgani seerd werd en elf in Den Bosch nog meer dan ergens anders het gekken nummer pleegt te zijn, hebben de or ganisatoren aan deze rally een sterk Oeteldonkse inslag geven. Het begon al met het „intekenen" van de route op de kaart, hetgeen deze keer geen tekenen was maar het opplakken van foto's van Oeteldonkse autoriteiten, wier omvang dus de te volgen weg be paalde. Die weg was overigens niet zo eenvoudig en vooral de senioren heeft het heel wat hoofdbrekens en strafpun- ten gekost, zelfs zoveel dat de alge mene prijswinnaar uit de junioren is voortgekomen. Toch was iedereen zonder uitzonde ring weer geestdriftig over de perfec te organisatie. De deelnemers kregen onder meer als opdracht het produ ceren van een feestneus, van een boe- renpet, een boerenhalsdoek en een ro zet in de Oeteldonkse kleuren. De car navalsstemming tüdens deze rally be reikte haar hoogtepunt, toen 's avonds in de Brabanthal een complete car navalsstoet arriveerde die bestond uit allerlei Oeteldonkse dignitarissen en carnavalsverenigingen met hun me- ziekskes, alles onder aanvoering van Prins Amadeiro XVTII die daarvoor speciaal uit zijn zomer-residentie was overgekomen. Zü allen hebben er kans toe gezien om in een jninimum van tijd een onvervalst Oeteldonkse stemming in dit wel zeer gemêleerde gezelschap teweeg te brengen. Burgemeester mr. R. Lambooy en prins Amadeiro reikten de prijzen uit. Algemeen prijswinnaar (junioren) werd de ploeg N. van Staveren-ir. Ver- couteren, N. O. Polder; senioren: Ir. Quant - Overtoom, Den Haag, Am sterdam;^ Toeristenklasse: Roelofsen - Weurding, Arnhem; Damesprüs: mej. Aarts-mevr. Aarts-Teurlings, Gilze; Clubteamprü's: De Hertogrij- ders, Den Bosch; Prijs van de Belgi sche koning; Van Puyvelde - Pieters, St. Niklaas; Poedelprijs van Prins Amadeiro: Van Sambeek-Teunissen. dige mogelijkheid is geschapen dat een componist van de uitvoering van zün werk in de kerk een auteursrecht krügt, zullen onze kerkkoren het con tact met het bureau hiervoor (BUMA Amsterdam) moeten gaan honoreren. Deken Van Rossum uit Arnhem leg de hierop de nadruk en verwees naar de gegevens die in het boekje „Kerk muziek en kerkelüke wetgeving" te vinden zün. Door de zorgen van Dom Brockbemd was er een uitzending te beluisteren van de Gloria uit de verleden jaar door de K.R.O. bekroonde missa „In con- spectu Domini" van drs. M. Pirenne, het Ave Maria van M. Geelen en twee fragmenten van de, in opdracht van de K.R.O. geschreven „Missa Litani- ca" van pater Düker. Op deze laatste hopen wü nog terug te komen als deze in september volledig wordt uitgezon den. Mgr. Th. Hendriksen, hulpbisschop van Utrecht, onderstreepte het belang van een verantwoorde kerkmuziek uit voering. Tenslotte gaf Louis Toebosch met zün Bredase jongens en mannen een veel zijdige en reele demonstratie hoe „een koor werken kan". Hü vertelde eerst wat hij allemaal niét deed, ofschoon dit in tal van handleidingen wordt aan- Devolen. Het was geen van buiten ge leerd lesje, want er werd zü het zelden soms een foutje gemaakt wat trefzekerheid of inzet betreft. En daar was de dirigent blü om, want het was slechts stof voor een leerzame wenk. De veelzüdige keuze van de werken hield voor ieder iets leerzaams in. Mis schien deed hü toch wel eens iets wat hü niet deed. Wie nieent dat de Mnsica Sacra in Nederland een rustig renteniersbestaan leidt, zal deze dag wel tot een andere conclusie gekomen zün. - T. Vr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5