Paus verheugd meeleven Vaticaan streeft de pers goed in te lichten van over het de leken ernaar Sé Prins Bern hard reikt zilveren anjers uit het teStB «asl Westduitse arbeider een derde van het jaar vrij Door faciliteiten meer ambtenaren aantrekken CONCILIE WORDT GOED VOORBEREID „Creatieve minderheid werkt tegen geest van de tijd in" Socialisten beloven bovendien nog vier weken vakantie Bestuursuitbreiding op korte termijn blijft mogelijk Zware renner van Excelsior logen het 2epak voor Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! De Bondsrepubliek als wonderland Bestelauto rijdt op boerenwagen m V B WOENSDAG 21 JUNI 1961 AGIN Nu tijdelijk ter kennismaking: in rood pak Senaat aanvaardt wetsontwerp monument enzor g Toespraak prins tot prof. mr. G. J Wiarda Afscheid voorzitter Prins Bernhardfonds Positie-verbetering belastingpersoneel niet vóór 1 jan. Op stiptheidsactie aangedrongen Bestuurder omgekomen Straaljager maakt mislukte start Piloot ongedeerd PERSONEELSTEKORT NIEUW-GUINEA Per 1 juli: Verplegend personeel wordt beter betaald Metaalwerknemers kiezen positie Controverse groot- en klein-metaal Mr. Luns spoedig weer aan het werk? „Samenraapsel van onzin' in Belgisch blad L. Haverkamp (Advertentie) onze Romeinse correspondent) laiuri" 21 'un' Er zijn drie be- h,,,;. 'Ike eiten te mehlen over de thans O^Rde eerste reeks bijeenkomsten tv,™ 'Ie centrale commissie, die het i)a e,«e Vaticaanse Concilie voorbereidt. firD? zij de goede organisatie en de de ««ze stellingname van de leden en sie .ft'sheren van de centrale commis- Ipr Jtin de werkzaamheden in een snel- lijv tenipo verlopen dan men aanvanke- iti l' verwacht. Voorts heeft de paus c6n?en toespraak tot de leden van de en am'ere commissie-, en se- vfe ,r'ilten zijn blijdschap en grote te- \e IJlheid uitgesproken over de -hoe- "u en de hoedanigheid van de tot gen e gepresteerde arbeid. De eerste dU| wapenschouw heeft overigens veJJ?'ijk laten zien, hoeveel werk nog Hen kt moet worden. Dit zou erop kirn s' duiden, dat vooralsnog de geplande v 'Vi,"g van het Concilie in de herfst 1962 een hoop en een wens is, hl Seen zekerheid. Met een vleug ha* r haalde de H. Vader een tekst \va" uit 3 Kon. 19,7: „Staat op, eet, nt U wacht nog een lange weg." Twee verdere passages in de toe- P''aak van de paus vielen op. Hij tP^ak zijn diepe voldoening uit over j!®t meeleven van de leken met het £°mende Concilie en over hun wens het hunne daartoe bij te Jra- Hij vroeg hun. hiermee door te |aan. Hun verwachtingen en hun raad gevingen hebber het oor van de paus. erder dankte de paus de pers voor aar verlangen om gefundeerde infor maties te geven over dc stand van „pken bij het Concilie zelf. Haar on thuld is begrijpelijk, maar een alge- st n-e kerkvergadering heeft tot doel- v^Uing het bevorderen van het leven an de kerk en het welzjjn van de 'e'en. Dit doel boeit de publiciteit, j.maar vraagt tegelijk eerbied en een ekere reserve. secretaris van aartsbisschop Pericle Felici, tie e gisteren in een persconferentie bai°hderwerpen op, waarmee de cen- Npft c°mmissie zich ditmaal bemoeid 6et. Wy vermeldden deze reeds eer- V0 Het ging vooral om uitnodigingen c'aai deelname aan het Concilie, spe- aan hen, die niet rechtens daarin tLlPg hebben. Zoals deskundigen in de bij l0§ie en het kerkelijk recht. Hier- VpJberkte mgr. Felici op, dat het te hid- achten aantal Concilievaarders en bus' raadgevers tussen de twee- en drie- ®hd ligt. V, tal bAnillissies. Het is niet uitgesloten, dat - e kwantitatief minder zijn dan de 'ereidende commissies en secre- 40y«ten. De samenstelling daarvan naar de centrale com- «am der is er beraadslaagd over hel Cr,Jai en de taken van de conciliaire ourhr Vo ^bereidende 1„ 'ate commissies en secre- \v0 kundigheid en mondiale vertegen- ba- biging was een volgend punt van WWeking. De paus roept een Concilie a6neri en aan hem is de opstelling van tj6' ordereglement. De goede organisa- orengt ook een vaststelling van de bri vg5nba "met zich mee, waarvoor de {lal bereidende commissies adviseren. Vr-pis echter aan de Concilievaarders Voorbehouden buiten de agenda om hun bijstellen in te dienen en hun me- te laten horen, de techniek van de stemmingen (Advertentie) "Ik ben", sprak de man, „een Perfectionist". „Aha!" zei ik, "So what?" "'k ga", vervolgde hij, „mijn vakantie doorbrengen in luiheid ®n Sestri Levante, waar de blauwe zee op mijn spiedend 'carnera-oog ligt te wachten", •■duist", zei ik, „en u wenst?" "Een omkeerfilm voor mijn kleurendia's, die het zeeblauw 'hderdaad blauw laat, als u be grijpt wat ik in perfectionis tische zin daarmee bedoel. Ik Wens een film, die het strand end weergeeft met al de onbe noembare nuances, waaruit dia ^3rrn-gouden kleur is samen- Öosteld. Ik wil een omkeerfilm, ?16 het bruin mijner benen en "et onbeschrijflijk glanzen van "eur gouden haren volkomen recht doet wedervaren!" "da heur!" zei ik, helemaal warm 8?worden. „Het antwoord op al bie eisen is simpel. Het beslaat A letters die heel het kleuren gamma van fotografische per- T®ctie in zich bergen. Noteert u [baar. man begon in perfect dik- fb-dun te schrijven „A zei k Plechtig, „G F... A... AGFA"! „Bekende naam", zei b? man dankend. „Ik zal u een sturen!" en groetend ging n'J de zon tegemoet. werd door de centrale commissie be sproken, alsook de registratie van de besprekingen, zowel met technische in strumenten als door een corps steno grafen, en tenslotte de officiële Conci lietaai. Deze, het latijn, sluit echter niet uit, 'lat de deelnemers aan het Concilie hun stellingen ook in hun eigen landstaal kunnen verduidelijken. De paus heeft, aldus mgr. Felici, de leden van de centrale voorbereidings commissie slechts om ernstige rede nen gedispenseerd van hei aanwezig zijn op de bijeenkomsten. Deze afwe zige kerkelijke leiders hebben hun opi nie schriftelijk naar voren gebracht. Alle inleidingen, voorstellen en stem mingen zijn reeds gebundeld en in druk verschenen voor intern gebruik. Een kleine commissie zal alles samenvatten en de synthese ervan voorleggen aan de paus, die zijn eindbeslissing neemt. Wat betreft de nadere en latere voor lichting aan de pers zei mgr. Felici, dat de bestaande ruimten voor pers conferenties naar behoefte uitgebreid kunnen en zullen worden. Voorlopig staan twee goed geïnformeerde medewerkers van het secretariaat der centrale com missie ter beschikking van de pers. De aandrang om voorlichting heeft reeds dit gunstige resultaat gehad, dat in de afgelopen tien dagen korte maar concrete communiqué's werden gepu bliceerd over de werkzaamheden van de centrale commissie. Dat deze me dedelingen slechts handelden over de onderwerpen van de besprekingen en niet over hun resultaten, vindt zijn recht vaardiging daarin, dat de centrale com missie de paus slechts adviseert en zelf geen besluiten neemt. De persconferen tie van mgr. Felici vatte al deze din gen nog eens duidelijk samen. De volgende zittingen van de cen trale voorbereidingscommissie voor het Concilie zullen in oktober van dit jaar plaatshebben. Nu de technische stof is afgewerkt, zullen de voorstellen van de verschillende commissies en secre tariaten voor de agenda van het twee de Vaticaanse Concilie daar ter tafel komen. AMSTERDAM, 21 juni Vanmorgen heeft prins Bernhard in het gebouw van de Nederlandse Handelsmaatschap pij alhier voor de elfde maal de zilve ren anjers uitgereikt van het Prins Bernhardfouds, waarvan de prins re gent is. De onderscheiding werd ver leend aan mevr. Henriquez, de heer Edward René Wessels, prof. mr. A. Anema en de heer P. van Beveren. Ter inleiding van de plechtigheid hield de prins een toespraak, waarin hfj het een troostrijke ervaring noemde, dat er steeds weer andere figuren naar vo ren komen die op cultureel terrein bijzonder werk doen. „Wanneer wij om ons heen kijken, dan is het beeld van onze maatschappij niet bepaald opwek kend. Wij dreigen onder te gaan in vervlakking, automatisering en massifi catie. De robot-mens is een niet al te ver verwijderd spookbeeld", aldus de prins. Hij noemde het korps zilveren anjer dragers het bewijs van het bestaan van een creatieve minderheid, die tegen de geest van de tijd in haar eigen weg gaat en zegenrijke arbeid verricht. Van het grootste belang is de be ïnvloeding van zeer velen door die enkelingen. „Het naar voren halen van deze enkelingen, die grote cul turele activiteit ontplooien, is het doel en de betekenis van de zilveren an jer. Bijzonder verheugend vind ik het, dat bij de te onderscheiden perso nen ditmaal een tweetal is, dat uit de overzeese rijksdelen afkomstig is en dat althans een dezer twee hier persoonlijk aanwezig kan zijn." Mevr. Henriquez, wonende te Curasao, kreeg de onderscheiding voor de verta ling van toneellitteratuur in het Papia- ments cn de bevordering van de opvoe ring van deze stukken. Omdat zij niet aanwezig kon zijn, nam minister Kort hals de onderscheiding voor haar in ont vangst. De minister zal haar deze op 29 juni overhandigen. De heer Edward René Wessels werd onderscheiden voor zijn werk in het be lang van een ruime culturele ontplooi ing der Surinaamse samenleving. Deze arbeid kreeg vorm in het cultureel cen trum Suriname,' door bibliotheekwerk voor ouderen en jeugd, toneel- en bal letvoorstellingen, filmarbeid, culturele vorming van de jeugd en in het Suri naams orkest. De zilveren anjer werd aan prof. Anema verleend door diens verdienste lijk werk van manen en wekken, van het stimuleren en het wijzen op de onont koombare verantwoordelijkheid voor de cultuur, het vooral in crisisperioden be wust maken van in de eerste plaats het volksdeel, waarin hij zich geworteld weet, van „tijd en roeping", van „be zinning en bezieling" bij „nieuwe taken in nieuwe tijden". Tenslotte ontving de heer Van Beve ren de zilveren anjer voor „zijn door grote liefde gedragen en door noeste vlijt ondanks een geringe vooropleiding verworven zeer omvangrijke kennis van zijn stad en landstreek, Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Hierdoor kon Hij belangrijke en zeer omvangrijke bijdra gen in woord en geschrift leveren over de geschiedenis van Zierikzee en ont wikkelde hij zich tot een door de vak geleerden hooggeschatte amateur-geo loog en -archeoloog." DEN HAAG, 21 juni De Eerste Kamer heeft gisteren na aanneming van 'n aantal wetsontwerpen zonder beraad slaging of stemming, de monumentenwet aan een bespreking onderworpen, waar bij de heer Van Meeuwen (KVP) het ontwerp een aanvaardbare regeling noemde. Deze senator vroeg om maat regelen die voorkomen dat belangrijke kunstvoorwerpen naar het buitenland verdwijnen. Ook pleitte hij voor plaat sing van opgegraven voorwerpen in de plaatselijke musea. Staatssecretaris Scholten zei, naar aan leiding van een desbetreffende opmer king van het VVD-lid Van Riel, dat de inspecteurs van belasting een welwillend standpunt innemen met het oog op de hoge kosten die kasteeleigenaren vaak hebben. Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de avondzitting heeft de Eerste Ka mer ook de „regeling inzake de bekend making van internationale overeenkom sten en van besluiten van volkenrech telijke organisaties" zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ook werd aangenomen het wetsont werp betreffende het jaarlijks inkomen van de koning en het onderhoud van de zomer- en winterverblijven van de koning. Deze bedragen werden resp. vastgesteld op t 2.500.000,- en f 500.000. IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII AMSTERDAM, 21 juni Ter gele genheid van het afscheid van prof. mr. G. J. Wiarda als voorzitter van het Prins Bernhardfonds en de aanbieding van een verjaarsgeschenk aan prins Bernhard heeft deze vanmorgen een toe spraak gehouden, waarin hij voor het cadeau een boekwerk met een selec tie van door de prins gehouden rede voeringen dankte. „Een beetje verlegen was ik aan vankelijk, omdat ik dezer dagen bij het jubileum van de AKU heb gezegd, dat het luisteren naar speeches voor mij geen bijzonder groot genoegen was. En als ik nu dit boek zie dan besef ik pas goed hoe velen ik in die jaren heb doen lijden", aldus de prins. „Maar nu in alle ernst: ik ben bijzonder dank baar voor dit cadeau, dat ook voor mij bij de mijlpaal, dje ik over een week hoop te bereiken, een terugblik is op 'n lange reeks soms moeilijke, maar ook gelukkige jaren." Zich richtende tot prof. Wiarda zei de prins, dat liet voorzitterschap van het Prins Bernhardfonds geen sinecure is. „U hebt het fonds in de jaren van uw voorzitterschap grote diensten bewe zen" Aan het slot van zijn toespraak heette prins Bernhard prof. De Gaay Fortman als nieuwe voorzitter welkom. bij aankoop van een zelfde pak voor normale prijs. Thans ook de vuilste was .wissewasje" automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inweken «zonder lang koken* zonder warm spoelen. DEN HAAG, 21 jUni Het hoofd bestuur van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging (ARKA) en het bestuur van de lan delijke subgroep belastingen hebben vandaag in Utrecht met het kader van de plaatselijke subgroepen belas tingen een zeer druk bezochte verga dering gehouden. in deze vergadering, zo werd na af loop meegedeeld, werden de maat regelen besproken welke dienen te wor den getroffen wegens het onaanvaard bare resultaat van het informeel over leg met de leiding van de belasting dienst dat gisteren is gepleegd. Bij dit overleg is gebleken, dat de regering op dit moment slechts enige zeer beschei den verbeteringen wil aanbrengen en verder niet voor l januari ig62 tege moet wil komen aan de bestaande nood toestand van de belastingambtenaren. De vergadering stemde unaniem in met het standpunt dat: ten eerste geen verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken kan worden aanvaard, ten tweede deze fase van het overleg als afgesloten dient te worden be schouwd, ten derde getracht zal wor den met alle daartoe geschikte mid delen onverwijld tot verantwoorde re sultaten voor het belastingpersoneel te komen op basis van de in de per- soneelsforma tierapporten neergelegde uitgangspunten. Uit de vergadering Werd er op aan gedrongen, op korte termijn in samen werking met zusterorganisaties een landelijke stiptheidsactie te organise ren. Het hoofdbestuur van de ARKA is van oordeel, dat de volle verantwoordelijk heid voor de terecht bestaande grote ontevredenheid en de daaruit voort vloeiende ontwikkelingen voor rekening van de regering komt. (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN, 21 juni West-Duitsland is ook een wonderland op het gebied van de vrije dagen. Het „Duitse In dustrie-Instituut" in Keulen, dat de publicistische belangen van de werkge vers behartigt, heeft berekend, dat de Westduitse arbeider een-derde deel van het jaar vrij heeft. Tegenover 239 werkdagen staan ni. 126 vrije dagen, inclusief de zon- en (christelijke) feestdagen. Het D.1.1. publiceerde de ze cijfers naar aanleiding van de ver- kiezings-beloften der Westduitse so ciaaldemocraten, wier kanseliers-kandi daat, de regerende burgemeester van Berlijn Willy Brandt, onder een socia listisch bewind tot 1965 de arbeider een betaalde vakantie van minstens 4 we ken in het uitzicht heeft gesteld. Van 1962 af zouden de arbeiders al 3 we ken vakantie krijgen. Op grond van arbeidsovereenkom sten heeft 38 procent der mannelijke- en 24 procent der vrouwelijke werk nemers in West-Duitsland reeds een be taalde vakantie van 18 of meer werk dagen. Het gemiddelde aan vakanties ligt in West-Duitsland bij 15 dagen. Daarmede ligt de Bondsrepubliek ach ter Frankrijk en Zweden, die elk een gemiddelde van 18 vakantiedagen ken nen. Zweden wil thans overgaan tot in voering van een vakantie van vier we ken. De werknemers in Zwitserland, Engeland en Nederland .hebben ge middeld 12 dagen vakantie, die in Ita lië 10 dagen. Daarentegen staan de Italiaanse arbeiders met 16 betaalde vrije dagen bovenaan de lijst van de „extraatjes", gevolgd door West-Duits land met 13. Ook de invoering van de vijfdaagse werkweek leidt in het algemeen naar een verhoging van het aantal (betaal de) vrije dagen. In West-Duitsland ge niet op het ogenblik reeds meer dan de helft van de (meer dan 20 miljoen) werknemers van de vijfdaagse werk week. Het gevolg daarvan is, dat de werkweek practisch vrijdags in de na middaguren al ophoudt, zodat ook de vrijdag nog een halve vrije dag dreigt te worden. De Bondsregering zelf b.v. verlegt de vrijdagse persconferentie van de middag- naar de morgenuren, wegens de zeer vroege sluitingstijd van de zaterdagkranten, die voor vole dag bladen reeds bü 18.00 uur op vrijdag avond ligt. Dé Bonnse parlementsleden plegen, voor zover, ZI.J niet in of om Bonn wonen, vrijdagsmiddags naar huis, naar hun haardsteden overal in de Bondsrepubliek, te gaan. Vrijdag middag staat in Bonn practisch het po litieke leven stil tot maandagmiddag. ALMELO, 21 juni Gisteravond is de 41-jarige A. Edel omgekomen in de Bor- nerbroeksestraat even buiten Almelo toen hij met zijn bestelauto op een boe renwagen botste. De voerman, de 77- jarige landbouwer II. Middelkamp, werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij moest in het ziekenhuis worden opgeno men. EINDHOVEN, 21 juni Een F-84 F „Thunderstreak" van de vliegbasis alhier is gisteravond na een mislukte start met zijn neus in de berm van het Beatrixkanaal terecht gekomen, waarna de bestuurder, de 23-jarige, on gehuwde sergeant-vlieger A. Lowijs uit Zwijndrecht in het water ge raakte. Een kano-vaarder bracht hem op het droge. Slechts de neus van het toestel is beschadigd. De piloot moest halverwege de start baan afremmen omdat hij begreep, niet tijdig genoeg los te kunnen ko men. Zijn snelheid was intussen zo groot, dat hij geen kans zag tijdig te stoppen. De straaljager schoot op het einde van de baan over de stille)Slif- fertsestraat, kwam aan de andere zij de van het Beatrixkanaal terecht en boorde dc neus in de zachte dijk op waterniveau. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 juni Door het ver lenen van bepaalde faciliteiten zal wor den getracht uitzending naar Nieuw- Guinea voor Europese bestuursambte naren aantrekkelijker te maken. Ge dacht wordt aan de mogelijkheid tot uit zending in kort verband en aan een verhoging van het aanvangssalaris. Dit wordt gezegd in de memorie van ant- woord aan de Tweede Kamer over de ontwerp-begroting van Nieuw-Guinea voor 1961. In dit stuk wordt ruime aan dacht gewijd aan het personeelsvraag stuk, dat daar steeds nijpender wordt. „Het vormt een onderwerp van ernsti ge studie", zo wordt gezegd. Een zekere versterking van het Euro pese bestuurskorps wordt echter ver wacht door de terugvloeiing van afge studeerde administratieve ambtenaren in de eerstkomende jaren. Dit, gevoegd bij de maatregelen die worden genomen om te komen tot een versnelde inscha keling van de Papoea bij het middelba re bestuurs- en politiekorps, maakt het naar de mening van de bewindslieden toch mogelijk dat bestuursuitbreiding op korte termijn kan worden verwezen lijkt zonder verwaarlozing van het reeds eerder onder bestuur gebrachte gebied. De plannen zijn erop gericht dat te gen 1970 de lagere middelbare betrek kingen vrijwel geheel en de hogere middelbare betrekkingen voor een zeer belangrijk deel door autochtonen zullen zijn bezet. Voorts zullen dan ook zoveel mogelijk academisch ge vormde of daarmee gelijk te stellen autochtonen in de top van het ambte lijk apparaat werkzaam moeten zijn. Een verheugende omstandigheid wordt genoemd dat onder brede lagen van de Papoea's zelf een sterke drang bestaat naar studie en het verwerven van praktische kennis In de voorberei ding op het naderende zelfbestuur zal steeds meer liet zwaartepunt worden verlegd naar de locale- en streekraden, waarbij de Europese ambtenaren meer en meer de rol van technisch adviseurs zullen gaan vervullen. Binnenkort kan de indiening verwacht worden van een wetsontwerp tot rege ling van een nieuwe rechtspositie van de niet-autochtone ambtenaren, zo wordt in de memorie van antwoord gezegd. Ingesteld wordt dan onder meer een bijstandskorps van rijksambtenaren waarvan de leden een rechtspositie in de Nederlandse rechtssfeer zullen heb ben. Op het ogenblik wordt de mogelijkheid bestudeerd in Nieuw-Guinea te komen tot oprichting van een instituut voor bestuurs- en rechtswetenschappen met (Advertentie) DEN HAAG, 21 juni Na bestude ring van de voorstellen der drie sa menwerkende bonden van overheids personeel is op basis daarvan in het centraal overleg een nieuw voor stel van regeringszijde inzake salarië ring van het verplegend personeel aan de orde geweest, waarover thans vol ledig overeenstemming is bereikt. Voor de verplegenden wordt het mi- nimuniLalaris met ongeveer dertien pet. verhoogd het maximum met on geveer acht pet. De eerste-verplegenden zullen ongeveer tien pet. meer gaan verdienen, evenals de waarnemend hoofdverplegenden. De hoofdverplegen- den krijgen ongeveer twaalf pet. meer. Bovendien is het aantal rangen uitge breid en zijn de schalen verkort. Het aantal rangen wordt van vier op zes gebracht. Overeengekomen is, dat de uit deze regeling voortvloeiende salarisverhogin gen reeds per 1 juli geëffectueerd zul len worden. Dit betekent voor de parti culiere inrichtingen, dat zjj voor deze verhogingen aangewezen zijn op ver hoogde tarieven. Hiervoor is echter toestemming vereist van het departe ment van Economische Zaken. Wil men bovendien terugwerkende kracht, zoals de organisaties hebben bepleit, dan zal dat extra moeilijkheden ople veren. Ook de algemene rechtspositie van het personeel is nader bezien. de bedoeling daaraan rechtskundigen, alsmede middelbaar en hoger personeel voor overheidsfuncties op te leiden. Het ligt in het voornemen volgend jaar een begin te maken met de opleiding van rechtskundigen in eigen land, aldus de memorie van antwoord. Nu de Nieuw-Guinea-Raad is inge steld, zo wordt gezegd, zullen de Sta- ten-generaal zich in hun bemoeienis kun nen bepalen tot de hoofdlijnen van het beleid en erop toe te zien dat de re gering volledig aandacht schenkt aan het oordeel van de Nieuw-Guinea Raad. Over de overeengekomen Nederlands- Australische samenwerking op Nieuw- Guinea wordt gezegd dat deze voorna melijk betrekking heeft op de admini stratieve- en technische aspecten op be stuursgebied. Hierdoor komt het dat er niets te meidén is over een uitwerking van het zelfbeschikkingsrecht naar een groter Melanesisch verband. Intussen zal niemand ook de politieke betekenis van de samenwerking kunnen ontken nen, zo wordt gezegd. LEIDEN, 21 juni De werknemers organisaties in de metaalnijverheid heb ben in de controverse grootmetaal- kleinmetaal positie gekozen ten gunste van „grootmetaal" en voor deze be drijfstak de mogelijkheid geopend om gedurende het tweede halfjaar van 1961 het arbeidspotentieel van de kleine me taalnijverheid aan te tasten. Dit heeft de federatie van werkge versorganisaties in d» kleine metaalnij verheid verklaard, naar aanleiding' van het communiqué van deze organisaties, waarin zij hun afkeuring en veront waardiging hebben uitgesproken over het telegram drt de federatie aan de staatssecretaris van Sociale Zaken heeft gezonden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 21 juni De minister president, prof. dr. J. E. de Quay heeft herhaald, wat hij ons al had toever trouwd op de dag, waarop minister Luns door overspanning het debat in de Tweede Kamer moest afbreken: dat hij het grootste respect heeft voor de prestaties van de minister van Buiten landse Zaken. Prof. de Quay voegde er ditmaal aan toe, dat hij van harte hoopt dat de gezondheidstoestand van mr. Luns zodanig zal verbeteren, dat hij spoedig zijn werk zal kunnen her vatten. Deze verklaring is een reactie op een uit de lucht gegrepen bewering van het Belgische blad „La libre Beigique", dat minister Luns zou aftreden. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft er nog een schepje bovenop gedaan en deze berichtgeving gekwalificeerd als „een samenraapsel van onzin". De on zin is afkomstig uit Bonn, waar men een correspondent van het blad heeft wijsgemaakt, dat minister Luns zou wor den gedwongen wegens mislukking van zijn beleid in de diplomatieke dienst te rug te keren. Mr. Luns logeert, zoals bekend is, enige weken in Zwitserland voor her stel van gezondheid. (Advertentie) Iedere dag kan men tegen drie uur de bijna zeventig jarige L. Haver kamp voor zijn zaak in de Korte Poten in Den Haag op zijn racefiets zien stappen. Ge kleed in sportief renners-tenue trapt hij zijn „rondje" van twintig kilome ter, dat meestal als keerpunt de Wasse- naarse Deyl heeft. „Na zo'n rit voel ik me twintig jaar jonger" zegt de heer Haverkamp en dat is begrijpelijk als men weet, dat hij al meer dan vijftig jaar een grote liefde heeft voor de wielersport en ook zelf heeft gereden. „Ik ben gaan „fietsen" om lichter te worden. Dat zat zo. In 1910 werd ik afgekeurd voor de militaire dienst, omdat ik te zwaar woog. Met mijn 105,5 kilo wilden ze mij zelfs niet bij de wielrijders hebben. Ik besloot er wat van af te halen en begon te racen. Dat hielp, na enige tijd was mijn gewicht gezakt tot 78 kilo." De mobilisatie van 1914 maakte echter een abrupt einde aan de vermageringskuur van de heer Haverkamp. In de kranten had namelijk een advertentie gestaan, dat alle afgekeurden en vrijgestelden opnieuw moesten worden gekeurd. „Ik ben van alles gaan eten, waarvan ik dik zou kunnen worden en dronk 4 liter melk per dag." Het resultaat was dat tijdens de herkeuring de wijzer van de weegschaal doorschoot naar 117 kilo. De heer Haverkamp mocht zich in dte jaren zo niet de zwaartste renner van Den Haag dan toch in ieder geval van Excelsior, de wielersportvereniging die hij in 1909 mee had op gericht, noemen. Als hij over de roemruchte jaren van deze Haagse ver eniging gaat praten komt er al gauw een fotoalbum op tafel. De geschiede nis, die de vergeelde foto's vertellen, wordt door de heer Haverkamp aangevuld en meer dan eens worden er namen genoemd van tdeler- groten als Piet Moeskops, de gebroeders van Leenen, jonkheer Bosch van Drakesteijn, Jan Snoek, en vele anderen. „Iemand, zei eens tijdens een on derlinge wedstrijd van Excelsior: „het lijkt wel of hier wereldkampioen schappen worden verreden." Helemaal ongelijk had hij niet, want wij had den de beste sprinters", zegt de heer Haverkamp trots. Hij laat ons een beker zien, die hij in 1922 won, door, na drie maal op en neer te hebben gefietst naar Haarlem, als eerste over de eindstreep te rijden. Het is niet bij één keer gebleven en de zware renner heeft het wel eens gepresteerd te winnen met een gewoon fietswiel in de achtervork. Jammer genoeg was dit in de laatste etappe, de drie andere had hij verloren. „Ach het was mijn hobby en ik had aan de eer al voldoende." Het aantal wedstrijden, waarin hij een iekke band („de wegen waren toen diet zo goed als nu") heeft gekregen is Legio. „Een keer reed ik een band lek op een rolladepen, zoiets kan natuurlijk alleen een slager overkomen. En dat terwijl ik nooit slager had willen ivorden." Ter verduidelijking van dit laatste zegt hij „Als jongen van 16 jaar ging ik naar Amerika om daar te werken bij mijn oom op de farm, want 'k wilde niet bij mijn vader in de zaak. Na twee jaar kwam ik weer in Nederland om er mijn vakantie door te brengen. Mijn vader nam mij mee naar de wielerbaan in Scheveningen en toen was ik verkocht." In 1937 heeft de heer Haverkamp de slagerij verwisseld voor een broodjeszaak, die hij nu nog steeds met zijn vrouw drijft. Het was een jaar, nadat hij de wegwedstrijden er aan had gegeven, omdat hij inmiddels getrouwd was. Daarna is hij paarden gaan houden, een liefhebbe rij, die hij uit Amerika had overgehouden. Gedurende de oorlogsjaren heeft hij zijn paarden verkocht. „Nee er is geen auto voor in de plaats gekomen. Ik. heb mijn fiets en daar wil 'k geen wagen voor ruilen." Of de heer Haverkamp ook op 8 juli, als hij zeventig jaar wordt, gaat rijden weten wij niet. De receptie in Boschlust wordt pas in de namiddag gehouden, dus de kans is groot, dat hij voor die tijd nog even zijn dagelijkse rondje maakt om daarna met vele oude bekenden de „goeie ouwe tijd" weer eens op te halen. OMKEERFILM CT 18 Jl°or kernae-zen-de kleurendia's

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5