Bankdirecteur acht zich volkomen onschuldig •Jk zag geen enkel risico om kredieten te verlenen MATRASSEN m lylan voor cultuurcentrum op losse schroeven gezet ill Eichmann ondervraagd door zijn verdediger „Ik kon niet alles voorzien, toen ik in 1932 nazi werd Belgische politicus naar de CONGO vertrokken Om acht gevangen soldaten: uit de gevangenis te krijgen AFRIKAANSE POLITICI IN LONDEN L m mÊm PI m H" EERSTE DAG SOCRATES-PROCES ubica JNk IJslanders zoeken Nederlands schip 2810 bevoegde leraren tekort Verduistering van ruim een ton Als Phiieas Fogg in '80 dagen omTde wereld IÈKTI Hotelhouder in arrest na brand Kind gedood door ouders Zes jaar geëist voor reeks misdrijven t/l!' Met goud beladen, *11 17e eeuw vergaan Twee jaar geëist IN GRONINGEN Absurd it STUNT VAN VLAAMSE VOLKSUNIE - M WOENSDAG 21 JUNI 1961 u> ares! Befehl ist Befehl.... „Diktaat" van Versailles INBRAAK IN KERK Rechtbank Maastricht Wk' iMfca» Bal Advertentie (Advertentie) ubica ANTI HERNIA LAT1L.ÏT I mzm TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA Reykjavik, 21 juni (Rtr) Een IJslanders is begonnen met het "Psporen van het wrak van een met go"d en diamant beladen Hollands rachtschip, dat aan de zuidoost-kust iin het eiland zou zijn vergaan toen et «n 1667 op weg was van Oost-Indië "aar de Nederlanden. hJoIgcns IJslandse annalen verging J6* schip toen het de Engelse vloot tvj- ^eHs de oorlog tussen beide landen wilde /"■wijken. Slechts zestig van de twee honderd opvarenden bleven in leven na- het schip ten zuiden van Vatnajoes- "U, Europa's grootste gletcher, aan grond wasgelopen en in drijfzand j as terechtgekomen waarin reeds ve rschepen waren weggezonken, „/iet schip zou goud, zilver, kostbare /enen en een ballast van koper heh- Jfb vervoerd. De IJslanders menen dat het vaartuig zullen kunnen vinden Va 1 apparatuur die voor het ontdekken mynen wordt gebruikt. Een groep i.slanders vond op deze manier twee ^hd geleden een ladin& Ü7er onder het hÖEN HAAG, 21 juni Het Centraal "Ureau voor de Statistiek heeft bere- '"'"1, dat er per 16 december 1960 een /hort was van 2810 bevoegde Ieraren het voorbereidend hoger en middel aar onderwijs. v/an de in 1960 aangestelde leraren Cen 70 procent onbevoegd (1958 67 pro wl; ^an het aantal leraren in de C(/teiyk verplichte vakken was 31 pro- ijpht onbevoegd (1958 67 procent). Van --'aantal leraren in de wettelijk ver- Mi ,Qantai ieraren an ue wblimva »w- v'hte vakken was 31 percent ombe- t//8d (1959 30 percent). Het percen- v„ onbevoegd gegeven lessen steeg 24,7 tot 25,4. Vo/et aantal leerlingen op de scholen L/ voorbereidend hoger en middel- lr,// onderwijs steeg van 158.627 in tot 170.253 in 1960. ^Sr werden bij het begin van de cur- iaf 1-960-1961 36.744 leerlingen tot leer- k'1 toegelaten (1959: 37.903), 13.862 dp. 'hgen behaalden in 1960 het eind- dp/'gschrift (1959: 12.710). Het gemid- d„'rl aantal leerlingen per klasse be- 0e,g 22,6 tegen 22,3 in 1959. jr/apan Een menigte van tiendui- Personen heeft gisteren in Tokio hj/6rn°nstreerd tegen het bezoek, dat hrp ier Hayato Ikeda deze week zal 'l/r gen aan de Verenigde Staten. On- v«ei de demonstranten bevonden zich studenten. (UPI) (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 21 juni In de mid dagzitting van de speciale strafkamer die zich gisteren bezighield met het ontrafelen van de netelige, fiscaal-juri disch bijzonder ingewikkelde, Socrates- affaire, heeft, zoals wij in een deel van onze edities nog hebben vermeld, de 48-jarige ex-onderdirecteur van de Am sterdamse Bank T. H. uit Bussum te recht gestaan. De Officier van Justitie, mr. J. Hartsuiker, beschuldigde hem er van aan de n.v. Socrates kredieten te hebben verstrekt zonder dat daar voldoende zekerheid tegenover stond. De aanklacht kwam derhalve neer op verduistering.» De eerste maal beliep het verduisterde bedrag ruim twee miljoen gulden,. de tweede maal 150.000. Twee directeuren van de bank, prof. dr. J. R. M. van der Brink en de heer C. A. Klaasse, traden als ge tuigen op. Op de vraag van de presi dent, mr B. van der Waerden, hoe hun vroegere employé in staat was geweest zulke bedragen in handen van Socrates te spelen, antwoordden de twee direc teuren, dat het hier misbruik van ver trouwen gold. De verdachte zelf bleef hardnekkig alle schuld ontkennen. Hij scheen niet het minst van zijn stuk gebracht. Gekleed in een donker blauw pak luisterde hij aandachtig naar de president en de getuigen, maakte aantekeningen en stelde de -getuigen af en töe rustig een aantal vragen. Met zachte stem maar zonder een spoor van aarzeling antwoordt hij op de vra gen van de rechters. Toen de president hem vroeg, of hij nu van mening was, dat hij verkeerd had gehandeld, rea geerde de heer H. met een kalm ,,in geen enkel opzicht; ik was volkomen te goeder trouw en zag geen risico. Er was in belde gevallen slechts sprake van een soort overbrugging". De n.v. Socrates had eind augustus 1958 b'ij voorlopig contract het Rotter damse Scalatheater gekocht van de Mij Westelijk Handelsterrein n.v. voor een bedrag van 2.150.000. Om deze som te kunnen financieren had de directeur van Socrates, de heer N. den B., aan de onderdirecteur van de Amsterdamse Bank kredieten gevraagd. Hoewel So crates bij deze bank in december van dat jaar een voldoende gedekte schuld had van ruim acht ton, werd het ge vraagde krediet toch verleend en in ge deelten gestort ten name van de Mij; Westelijk Handelsterrein te Rotterdam. Hiermee zou de onderdirecteur zijn boekje aanmerkelijk te buiten zijn gc-: gaan. Op de eerste plaats al omdat de schulden onvoldoende waren gedekt en voorts omdat hij formeel niet het recht had om kredieten boven de honderddui zend gulden buiten medeweten van de directie aan cliënten te verstrekken. (Advertentie) DEN HAAG, 21 juni Een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank alhier gis termiddag geëist tegen een 57-jarige Haagse administrateur, die volgens de dagvaarding in ongeveer tien jaar tijds ruim 100.000 heeft verduisterd ten na dele van de vereniging „Nederlandse Bloemisterij" en van de „Stichting Bloemenexpres Fleurop". Steeds weer incasseerde verdachte tegoeden, die hij niet in het kasboek vermeldde. Tijdens de behandeling van deze zaak werd gezegd dat deze faude mogelijk is geworden door een ge brekkige controle. De president van de rechtbank, mr. E. J. Gelderman, laak te dit gebrek. „Dit is geen vertrouwen meer, maar dit is de kat op het spek binen". De administrateur heeft naar zijn zeggen een belangrijk deel van het geld gebruikt ten behoeve van een Haagse sportvereniging waar hij een vooraanstaande positie innam; zo or ganiseerde hij buitenlandse trips voor deze vereniging. Uitspraak 4 juli. (Van onze correspondent) V^ONINGEN, 21 juni Naar wij men za' het besluit, dat de Gro in;,^6 raad 14 maart van het vorige >-i0l5 heeft genomen tot bouw en in- (I,, '/hg van een cultuurcentrum aan thnf ote Markt naar een pntwerp van hi*- M. Duintjer uit Amsterdam, hi6t I worden gerealiseerd. Althans ltl de ruime opzet, zoals deskundi- f'i]Raadsleden en diegenen, die het Vto 6 leven van stad en gewest ter kr,./ gaat, zich hadden gedacht, jiw'Sering van dit ruim vijftien mil- Ogjy. Bulden kostende project is nl. Bfij, "Selijk, nu langdurige besprekin- i-ijE/jfntrent het verlenen van een c.q "(Idrage in de exploitatiekosten Beeheen bijdrage in de stichtingskosten Jhee 'esultaat hebben gehad. De ge- eHh Gr°ningen kan onmogelijk al- feet de kosten van een dergelijk pro- daj, dragen. Er zat niets anders op M^Prof. M. Duintjer te vragen een Stqy "eknot en gewijzigd plan op te de hiil waarvan de kosten ongeveer zullen bedragen. Een commis- an deskundigen beraadt zich mo menteel op deze beperkte opzet, al vorens het cultuurcentrum-project(je) opnieuw ter tafel zal komen. Aangezien men in Groningen maar al te zeer beseft hoe belangrijk dit cultuurcentrum is voor de ontwikke ling van stad en gewest en voor het welslagen van de industrialisatie van het noordelijk kerngebied, is deze schrielheid van rijkswege met diepe teleurstelling vernomen. Immers, zo oordeelt men, verhoudingsgewijs is dit cultuurcentrum voor Noord-Nederland zeker zo Belangrijk als de voorgenomen bouw van een congresgebouw te Den Haag, welk project een investering zal vergen van veertig miljoen gulden en aan de realisering waarvan het rijk wel belangrijke financiële medewer king zal verlenen. Reeds vele jaren sukkelt Groningen met de problemen rond de huisvesting van het culturele leven in stad en gewest. De zaalruimte, welke voor de veelsoortige manifestaties op dit ge bied beschikbaar is, is niet alleen on toereikend maai voldoet, wat betreft verouderde inrichting en outillage, niet meer aan de eisen. Uit vragen van de raadsman, mr A.. G. Maris, bleek overigens, dat het hier slechts een mondelinge overeen komst betrof, die bovendien voorna melijk van kracht was in zoverre on roerende goederen als dekking wer den gebrujkt. De verdachte die op zijn vijftiende jaar bij de bank in dienst was getreden en zich door ijver en toewijding omhoog had gewerkt, poogde aan te tonen, dat de dekking, bestaande uit onroerende goederen, wel degelijk een behoorlijke garantie betekende. Hierbij had hij vooral het oog op de anderhalve ton, aangezien hij de kredietverlening voor de aan koop van het Rotterdamse bioscoop theater als een aparte kwestie be schouwde. De heer Klaasse zei, dat hij van deze zaak geheel onkundig was gebleven, en ook prof. Van der Brink verklaarde, dat hij het stilzwij gen van zijn vroegere employé nog altijd niet kon begrijpen. Er was met de kredietlening van die twee miljoen gulden nog iets aan de hand, dat door de heer Klaasse een voudig als absurd werd gekenschetst. Dit bedrag was namely aangewend als garantie voor een lening, die de heer Den B. bij een andere bank had geslo ten. En de beide getuigen bleven voorts b(j hun al eerder afgelegde verklaring, dat de onderdirecteur het krediet van anderhalve ton, nodig voor de aankoop van gronden in' Oostzaan en Amster dam-Noord, tegen hun uitdrukkelijk ver bod had verleend. In een psychiatrisch rapport rijst de figuur van de verdach te op als het type van de Streber, die zo snel mogèlijk de top van het ban kierswezen wenste te bereiken. Hij' is echter volledig toerekenigsvatbaar. De president beëindigde het getuigen verhoor laat in de namiddag. Donder dagmorgen zal het proces worden voort gezet met het behandelen van een ge zamenlijke aanklacht tegen Den B. en de heer H. wegens oplichting in ver eniging met het doel om de n.v. Socra tes wederrechtelijk te bevoordelen. Daarna zal de officier zijn requisitoir houden. De raadsleden krijgen dan te vens de gelegenheid voor hun pleidooi en. m»i mm i»»"u mmna hi« ui minui JiiniW nu min*iininu n ALEXANDRIA Prijzen vanaf 9.774,voor de reis van Rotterdam tot Rotterdam. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot een reisbureau. xv.: Inderdaad! Voor de moderne mens is de droom van Jules Verne werkelijk heid geworden, misschien zelfs over troffen! Want eind januari 1962 ver trekt 's werelds grootste vakantie schip, het s. s. ROTTERDAM, voor een poëtische reis van „80 DAGEN OM DE WERELD". Op dit drijvend luxe-hotel, waar zelfs de meest verwende passagier zich „thuis" voelt, zal de wereld in al zijn bonte schakeringen aan U voorbij trekken. In totaal worden meer dan 20 havensteden bezocht, waar U onder deskundige leiding aantrekkelijke ex cursies kunt maken. En wanneer U via New York huiswaarts keert, zult U het gevoel hebben, dat U „de vakantie van Uw leven" genoten heeft. Deze fascinerende wereldreis vangt aan op 25 januari 1962 te New York. Passagiers uit Europa kunnen zich in schepen te: PALMA DE MALL0RCA:2 februari V1LLEFRANCHE: 4 februari NAPELS: 7 februari JERUZALEM, 20 juni (Rtr., UPI) Hei was een bleke, gespannen Adolf Eichmann, die vanmorgen voor de rechtbank te Jeruzalem verscheen, waar hij als enige getuige a décharge ziclizelf van de galg moet zien te red den. Na een week onderbreking werd het proces hervat. De openbare aan klager beëindigde vanmorgen zijn be wijsvoering, welke negen weken heeft geduurd. Eichmann werd naar de rechtbank president mr. Landau opmerkte „terwil- le van zijn eigen veiligheid" beëdigd en verhoord in zijn. kogelvrije glazen cel. Hij wilde geen eed op de Bijbel afleggen. Hij zei niet tot enige kerk te behoren maar wel in God te geloven en legde, de rechterarm geheven, de volgende eed af: „Ik zweer bij God dat alles wat ik in dit proces zal zeggen de waarheid zal zijn, de gehele waarheid 'en niets dan de waarheid" Eichmanns raadsman, mr. Robert Servatius zei, dat de verdediging de verklaringen van de verdachte met gedokumenteerd be wijsmateriaal zou aanvullep. De verdediger verklaarde dat Eich mann zijn verdediging zou bepalen tot het volgende: Dat hij niet vrijwillig voor een Is raëlische rechtbank is verschenen. Dat hij niet een Joodse jongen in Boedapest had vermoord zoals een ge tuige a charge had verklaard. Dat hij geen kans had om te wei geren bevelen van zijn nazi-bazen uit te voeren maar dat hem slechts een weg was opengebleven, namelijk een ein de te maken aan de veiwolging der Jo den door de emigratie van een miljoen Joden toe te staan. Daarop was het de beurt aan Eich mann. Mr. Servatius herinnerde hem eraan, dat het Openbaar Ministerie als bewijsstuk een verklaring had inge diend, die door Eichmann te Buenos Aires was ondertekend en waarin ver klaard werd, dat hij vrijwillig naar Is raël ging om terecht te staan. „Hebt u'een dergelijke verklaring af gelegd", vroeg Servatius. „Ja", antwoordde Eichmann. Servatius: „Vrijwillig?" Eichmann; „Nee." Servatius: „Hoe?". Eichmann: „Nadat ik te Buenos Ai res was gegrépen werd ik aan een bed geketend en werd rnjf gevraagd een dergelijke verklaring te maken. Ik trachtte voor te stellen aan de Argen tijnse politie uitgeleverd te worden, maar dit werd geweigerd. Daarop werd ik weer geketend. Dit kan men niet vrijwillig noemen.' Hierop vroeg Servatius aan Eich mann waarom deze toe was getreden tot de nazi-groep die de Jodenvervol ging als een der voornaamste punten op haar partijprogramma had. Eich- man antwoordde: „De partij had in haar programma de strijd aangebon den tegen het verdrag van Versailles, dat de oorzaak was van al ons lijden, onze ellende, het verlies van onze over zeese gebieden, het verlies van onze zelfverdediging en onze economische moeilijkheden waaronder zeven miljoen werkelozen. Toen ik op het hoogtepunt van de partijstrijd in 1932 lid werd van de nationaal-socialistische partij, stond het Jodenvraagstuk op de achtergrond. Hiermee zou de partij niet aan de macht gekomen zijn. Het kernpunt was de strijd tegen een systeem, dat het opgelegde verdrag van Versailles had uitgevoerd". Eichmann 'zei, dat de eerste snelle overwinningen van de nazi's in de twee de wereldoorlog Duitsland het gevoel hadden gegeven onoverwinnelijk te zijn. De leiding begon zinloze methodes te gebruiken zonder zelfbeheersing. Dit was een tragedie, die niet mijn schuld DR. ROBERT SERVATIUS was. Mijn rang en positie waren te laag. Dat is mijn antwoord op deze vraag. Ik kon dat niet allemaal voorzien toen ik toetrad tot de party. Op verdere vragen beschreef Eich mann zichzelf als een „emigratiespe cialist", maar zei dat hij in 1937 toen er op het departement van de S.D. een vacature kwam, deze niet gekregen had „kennelijk omdat ik niet bekwaam ge noeg werd beschouwd om chef van het departement te worden." Servatius liet een dokument zien waarop stond dat een verzoek van Eichmann voor een studie toelage voor lessen in het Hebreeuws niet was ingewilligd. „Waarom werd dit verzoek gewei gerd'" vroeg de raadsman. „Ik wilde iets ongewoons doen", aldus Eichmann, „en misschien werd dat met enige belangstelling gadegeslagen. Ik zou er niet aan gedacht hebben als ik niet een Hebreeuwse krant moest lezen en ik dacht dat men dit zou moeten kunnen leren. Toen ik er alleen niet in slaagde kreeg ik het idee het van een rabbijn te leren. Het was wellicht ge makkelijker geweest een rabbijn te la ten arresteren en hem mij lessen te la ten geven in de gevangenis in plaats van om geld te vragen voor de les sen... misschien waren ze bang dat ik door de rabbijn tijdens onze conversa tielessen zou worden beïnvloed." In 1938 zei Eichmann van zijn supe rieuren opdracht gekregen te hebben de Joodse emigratie naar het buiten land op te voeren. „Het Zionisme be vorderde de emigratie naar Palestina. Mijn superieuren gaven geen bqzonder- heden over emigratie naar een speciaal land, daarom had ik feiteiyk opdracht het Zionisme te steunen. Ik had ook een boek over de Joodse staat gelezen en ik geloof niet dat een van de Zionisti sche leiders in die tijd zich er over kon beklagen dat ik de zaak niet trachtte te bevorderen na mij op de hoogte ge steld te hebben van het Zionisme in alle landen, in al zijn stromingen en uitingen." Dr. Servatius herinnerde hem aap een dokuihènt, dat enige weken gele den is ingediend. Het betreft hier een rapport dat door Joseph P. Kennedy, vader van de Amerikaanse president, was samengesteld toen hij Amerikaans ambassadeur was te Londen, kort voor het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog. In dit rapport stelde Kennedy sr. het ministerie van buitenlandse zaken te Washington op de hoogte van een ver klaring die door de Duitse minister van buitenlandse zaken, Joachim von Rib- bentrop zou zijn afgelegd tegen zijn Franse collega Henri Bonnet. Ribben- trop zou gezegd hebben, dat „de Joden in Duitsland zonder uitzondering zak kenrollers zijn, moordenaars, en die ven en dat het bezit dat zich in hun handen bevindt op illegale wijze is ver kregen." „Leerde u deze houding van Ribben- trop in de loop van uw werk kennen"? vroeg Servatius. Eichamann zei hier pas van op de hoogte te zijn gekomen toen de nazi's pogingen in het werk hadden gesteld de Hongaarse regent Nicholas von Hor- thy over te halen zijn toestemming te geven aan de deportatie van alle Hon gaarse Joden en misschien ook in ver band met de deportatie van de Joden uit Denemarken. Servatius schakelde vervolgens over op de organisatie in het hoofdkwartier van de S.D. te Berlijn (het Reichssi- cherheitshauptamt), waar Eichmann de leiding had van het bureau IV-B-4 dat met Joodse aangelegenheden belast Was. De raadsman vroeg of alle brieven die aan het hoofdkwartier van de S.D. geadresseerd waren en waarop stond „ter attentie van Obersturmbann- Führer Eichmann" werkelijk voor Eich mann persoonlijk waren bestemd. Het openbaar ministerie heeft veel van dergelijke dokumenten ingediend om te trachten aan te tonen dat Eichmann persoonlijk de vervolging der Joden behartigd had. Eichmann zei dat deze woorden slechts aanduidingen waren voor de bediende die de post sorteerde en „van geen enkel substantieel belang waren". „Het had niets met beslissingen te maken," aldus Eichmann. Hij legde uit hoe groot de chaos bij het transport van Joden naar Polen was geweest tot zijn bureau in 1939 werd opgericht. In 1941 werden de afdelingen emi gratie en evacuatie samengevoegd met het bureau algemene Joodse zaken. Ik had de leiding over de Joodse zaken maar alleen in het kader van het bureau IV B 4. Onafhankeiyke actie was onmogelijk. „Heinric Müller, het hoofd van de Gestapo, had het recht beslis singen te nemen." Eichmann hield vol dat hij niets kon ondernemen zonder de goedkeuring van Müller of van Himmler en Heydrich. „Midler was belast met de centra lisatie van inlichtingen en verbindingen met de buitenlandse politie. Zelfs kwes ties van geringe organisatorische aard betreffende afdeling IV (de Gestapo) waren terstond met bijzonderheden voor hem beschikbaar. Zijn bureau bemoeide zich zelfs met zulke zaken als de toe kenning van bureauruimte." Na de Tweede Wereldoorlog is Mül ler verdwenen. Volgens onbevestigde geruchten zou hij zich in Oost-Duitsland ophouden. NIJMEGEN, 21 juni Gisteren is er brand ontstaan in een hotel aan de Bloe- merstraat. Het vuur woedde in een por taal tussen twee slaapkamers. De brand weer slaagde er binnen zeer korte tijd in de brand te blussen. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak van deze brand rees bij de politie de verdenking tegen de 53-jarige hotelhouder: deze is in arrest gesteld. Op de vraag of hier opzet is dan wel schuld ten laste kan worden gelegd, kon de politie nog geen bescheid geven. SITTARD, 21 juni Tot nu toe nog onbekend gebleven daders hebben in de nacht van maandag op dinsdag inge broken in de Gemmakerk van Sander- bout alhier. Door het stukslaan van een raam heb ben zij zich toegang verschaft tot de sa cristie. Paramentenkasten werden om vergehaald, maar er werden geen goe deren ontvreemd. De brandkast bleef onaangeroerd. lse correspondent) staat tegenover dat het ogenblik voor (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 21 juni Gisteravond is de Brusselse advocaat Daniël De- coninck, afgevaardigde van de Vlaam se Volksunie in de Kamer van Volks vertegenwoordigers, per vliegtuig naar de Congo vertrokken om te trachten de vrijlating te verkrijgen van de acht Belgische soldaten, die nu al zes maanden in Stanleystad worden ge vangen gehouden. Deze soldaten maak ten deel uit van de strydkrachten in het Belgische mandaatgebied Eoeanda- Oeroendi. Tydens een patrouille in het op dat ogenblik erg onrustige grens gebied, raakten zij op 12 januari op Congolees grondgebied verdwaald. Zij werden door soldaten van de Loe- moembistisehe machthebber Gizenga gearresteerd. Alle pogingen van de Belgische regering om door bemidde ling van de VN hun vrijlating te be komen leden tot dusver schipbreuk. Volksvertegenwoordiger Deconinck wil het nu op eigen kracht proberen om, zoals hij gisteravond voor zqn vertrek verklaarde, de aandacht van de wereldopinie op het lot van de acht Belgen te vestigen. Vergezeld van dokter Lecomte, een oud-koloniale arts, zal Deconinck zich eerst naar Leopoldstad begeven om daar, via de VN-autoriteiten, contact te leggen met de regering van Stanleystad. De heer Deconinck wil van de autoriteiten van Stanley stad een smeekschrift overhandigen dat door de ouders van de acht sol daten is ondertekend. In het Belgi sche parlement, waar deze door een kleine oppositiepartij georganiseerde kruistocht veel sensatie heeft ver wekt, acht men de uitzichten van de heer Deconinck op succes overi gens vrfj gering. Op het eerste gezicht lijkt het inder daad twijfelachtig dat de heer De coninck de vrijlating van de acht sol daten zal verkrijgen, nu de VN in Stanleystad tot op heden geen enkel resultaat hebben geboekt. Ook de ge heime contacten, die de huidige Bel gische regering in de voorbije weken met de regering van Oostprovincie heeft gehad, hebben een weinig be moedigende afloop gehad. De Gizen- gistische machthebbers hebben met name duidelijk gemaakt dat zij niet van plan zijn de acht Belgen zonder een behoorlijke tegenprestatie in vrij heid te stellen. De heer Deconinck, die zonder offi cieel mandaat en zelfs zonder enige ruggespraak met de regering naar Stanleystad is vertrokken, is niet be voegd om Gizenga ook maar de ge ringste belofte te doen. Maar daar AMSTERDAM, 20 juni De Am sterdamse politie heeft de 20-jarige F. O. en zijn 19-jarlge echtgenote A.O.-S. uit de Nieuwe Leliestraat aangehou den, die ervan verdacht worden de on- natuuriyke dood van hun zes maanden oude zoontje te hebben veroorzaakt. Het kind overleed vorige week vrijdag. De huisarts had een natuurlijke dood geconstateerd maar op aandrin gen van de grootvader van het kind heeft ook de anatoom-patholoog, dr. J. Zeldenrust, een onderzoek ingesteld. Hij kwam tot de conclusie, dat het jongetje door verstikking of wurging om het leven moet zijn gekomen. Het stoffelijk overschot is in beslag geno men. Het echtpaar heeft tegenover de po litie verklaard te begrijpen, dat door zijn handelingen de baby moet zijn over leden zoals in februari 1960 ook het toen drie maanden oude zoontje het leven verloor. De vrouw zei dat „beide kinderen veel last hadden veroorzaakt". De echt genoten zouden vaak uit hun slaap zijn gehouden door het gehuil van de kleine. De man eiste dan van zijn vrouw er voor te zorgen, dat het huilende kind stil werd. De vrouw had toen on der druk van haar man een of meer dekens en soms een kussen over het hoofdje van de baby gelegd, zodat het geluid zwakker werd. Ook zou de eer ste baby ongewenst zijn geweest. staat tegenover dat het ogenblik voor een beroep op de edelmoedigheid van de Loemoembistische regering plotse ling veel gunstiger is geworden dan in de afgelopen maanden ooit het ge val was. Tussen de regeringen van Leopoldstad en Stanleystad is namelijk een akkoord tot stand gekomen over de bijeenroeping van het parlement op 25 juni a.s. Indien de schijn niet bedriegt, zal de verhouding van de parlementaire krachten Gizenga niet ongunstig zijn. In ieder geval maakt de geestelijke erfgenaam van wijlen Patrice Loe- moemba een uitstekende kans om zijn intrede te doen op het nationale Congolese politieke toneel. Als vuistpand zullen de acht krijgsge vangenen voor Gizenga op dat ogen blik vermoedelijk veel van hun waarde hebben ingeboet en een grootmoedig gebaar ten opzichte van België behoort dan wel tot de moge lijkheden. Deze mogelijkheid schijnt de Brus selse regering toch in enige mate te verontrusten. De pluim van een even tuele vrijlating van de acht soldaten wenst minister Spaak erg graag op zijn eigen hoed te steken. Het tikje jaloers heid waarmee hjj de „homo novus" van de Volksunie naar Leopoldstad ziet vertrekken is dan ook volkomen begrijpelijk. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 21 juni „Een van de ergste misdadigers en misschien wel de gevaariykste man van het hele ar rondissement Maastricht", zo noemde de officier van justitie mr. J. Corsten gisteren een 25-jarige arbeider uit Hoensbroek, die terzake van meerdere misdrijven terecht stond. In de dagvaarding werden „slechts" acht misdreven o.a. diefstallen, zeden misdrijven en ontvoering ten laste ge legd, maar in de processen-verbaal was sprake van wel dertig soortgelijke mis drijven. De officier van justitie was van oor deel, dat de maatschappij tegen een der gelijke verdachte beschermd dient te worden en derhalve kon hij niet mee gaan met het psychiatrisch rapport, waarin een verpleging in een psychia trische inrichting wordt aanbevolen. Zijn eis luidde: zes jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering. Ter zitting werd aangehaald, dat de ze verdachte reeds op tienjarige leef tijd met de kinderrechter in aanraking was gekomen, dat hij vier jaar geleden wegens zware diefstallen een gevange nisstraf van één jaar had opgelopen, alsmede dat hjj in 1959 opnieuw veroor deeld werd wegens diefstal. Amper en kele weken ontslagen uit de gevangenis maakte de Hoensbroekse arbeider zich opnieuw aan diefstallen en inbraken schuldig. Een psychotherapeutische behande ling, zoals in het psychiatrisch rapport aanbevolen, zal, zo zei de officier van justitie, weinig nut hebben, omdat de ze verdachte zich van jaar tot jaar aan steeds ergere vergrijpen schuldig maakt. De veiligheid van de maat schappij moet in dit geval, aldus mr. Corsten, beslist prevaleren boven het belang van verdachte. De verdediger mr. F. Camps bepleitte clementie. Uit spraak 30 Juni. Argentinië In Buenos Aires heb ben onbekenden gisteren vanuit een auto een zogenaamde „Molotov-cock- tail" naar een Joodse synagoge ge gooid. Vorige week hebben onbekenden een bom geplaatst in een bioscoop, waar een film over het lgven van Eich mann werd vertoond. (UPI) x.*:: T De „Kenya African National Union" KANU), de Afrikaanse Nationale Unie van Kenya, weigert nog steeds deel te nemen aan de regering van dit land, zolang de voormalige leider van de Mau Mau, Kenjatta, door de Engelsen niet op vrije voeten is gestéldDeze foto toont Tom Mboya (links) in gesprek met zijn partij genoot Gichuru tijdens de Oostafrikaanse conferentie, die momenteel in het <"nrton House in Londen wordt nphn^r'^^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9