Oude molens in Delfshaven Rotterdamse Graanmarkt Nederlanders pleegden roofover val in Hamburg Tweede Amerikaan weldra de lucht in Vroege mosselen Een der slachtoffers overleden Veelzijdigheid, verantwoordelijkheid en leiderschap Kleuter uit raam gevallen Gewriemel Zilverstad ontving Londens havenverkeer Boerenactie duurt vooï1 in Frankrijk KLM moet 350.000 dollar betalen Japanse zwemmer vei" betert record 200 flJ* vrije slag Ronde van Charlois èn Tour de France Nederlandse bijdrage aan V. N. vergroot Sociale zekerheid voor grensarbeiders Coördinatiecollege voor de produktiviteit &A «8 ZATERDAG 24 JUNI 1961 kenmerken de officier der Koninklijke Marine Frankrijk. Advertentie HAMBURG, 24 juni (DPA) Bij een gewapende overval op een juwelierszaak in Hamburg zijn gistermorgen twee per sonen levensgevaarlijk gewond. De win kelier, de 55-jarige Kurt Clusmann, werd in zijn winkel door de twee overvallers met een ploertendoder op het hoofd ge slagen. Een buurman, de 58-jarige Karl Schuckmann, die hem te hulp wilde ko men, werd door een schot in de buik getroffen. Hij is later in het havenzie kenhuis overleden. De twee overvallers zouden Nederlanders geweest zijn. Voor zover bekend is, werd de winke lier slechts een portefeuille met 300 mark ontstolen. De twee daders probeerden te ontkomen, maar talrijke mensen op straat achtervolgden hen en een van de twee mannen werd op de Ganzenmarkt door een politieman gegrepen. De ander wist te ontkomen. Volgens de politie waren de twee mannen reeds donderdag in de winkel geweest om horloges te bekijken. Later is het duidelijk geworden, dat de twee overvallers inderdaad Nederlanders zijn. Het is een 28-jarige Rotterdamse zeeman en een 25-jarige Amsterdammer. Deze laatste is inmiddels gegrepen, maar zijn mededader is nog voortvluchtig. In de loop van de dag heeft de Ham- burgse politie meer dan 50 mannen aan gehouden, na dikwijls spannende achter volgingen per radiowagen, maar de ge- j zochte bleek daar niet bij te zijn. De politie vermoedt dat de Rotterdam mer, die een browning bij zich had, er gens in Hamburg is ondergedoken. Hij had geen cent bij zich. De inhoud van de i aan de juwelier ontroofde portefeuille, een bedrag van 720 mark, is op de gear resteerde man gevonden. Deze heeft ver- i klaard, dat zij de overval hadden beraanld om aan geld te komen. De twee Nederlanders waren enkele dagen geleden in Kopenhagen van een vrachtboot afgemonsterd en vandaar naar j Hamburg gekomen. Van oudsher voldoen marine-officieren aan zeer hoge eisen. De zee- strijdkrachten van vandaag (en van morgen), uitgerust met de meest moderne apparatuur, vragen echter nog méér... Voor wie de ontwikke lingen van deze tijd wil volgen, voor wie vooraan wil blijven op vrijwel elk gebied van de zeevaart, organisatie en techniek, is een opleiding tot marine-officier de aangewezen weg. Na een 3-jarige wetenschappelijke opleiding bij het Koninklijk Instituut voor de marine, te Den Helder, volgt benoeming tot officier. Na een stage op de vloot kan gelegenheid worden gegeven zijn studie te vervolgen bij een inrichting voor hoger onderwijs. Wend U voor nadere inlichtingen tot de Secretaris van de aannemings commissie Adelborsten, Departe ment van Defensie (Marine), Lange Voorhout 7 - Den Haag. VEREISTE DIPLOMA'S Voor zeedienst (w.o. mede begrepen marineluchtvaartdienst), technische dienst en elektro-technische dienst: Gymn.-ZJ of H.B.S.-B; voor het korps mariniers en administratie: Gymn.ocof-/3 H.B.S.-A of-B. EEN VAN DE FRONTEN, waar de Metrobouw tot nu geen stagnerende moeilijkheden ondervonden heeft, is de Schiedamsedijk. Steeds duidelijker te kent zich daar het tracé af en ook voor een toevallige voorbijganger is hier heel wat merkwaardigs en bijzonders te zien. Anders is dat het geval met het bouwdok Weena en de put aan de Meent, beide werkterreinen zijn vrij wel onzichtbaar, doordat het publiek op grote afstand gehouden wordt onder meer door verkeerswegen en reclame borden. HET ONDERDEEL van de Metro, dat het eerst gereed komt is het Station Leuvehaven, waarvan de ruwbouw be gin 1962 voltooid zal zijn. In de 150 me ter lange werkput, die vele meters diep is, wordt nu een dunne werkvloer ge stort Voor de werkers van de Combi natie Bouw Metro is dit zeker niet het gemakkelijkste object. De stalen dam- wand wordt door een groot aantal sta len dwarsbalken stempels in en kele lagen boven elkaar geplaatst, in bedwang gehouden. Wil men in de put palen slaan, materialen of bakken be ton neerlaten dan is het een heel ge wriemel om tussen de balken door een weg te vinden. Het duurt overigens nog wel enkele weken voor het eerste beton voor het station zelf gestort wordt. Op de werkvloer wordt de bodem van de tunnel gestort, aan de onderzijde be schermd door bitumineuze produkten. De wanden worden dan gelijkmatig op getrokken, waarbij de stempels een voor een kunnen verdwijnen. MEER NAAR de rivierzijde toe slaat een monsterachtig grote hei-installatie de damwanden voor het toeleidingska- naal, waar aan het einde van dit jaar de eerste twee in het bouwdok Van Brienenoord vervaardigde tunnelstuk ken worden afgezonken. Dit kanaal, dat binnenkort gegraven gaat worden, is van het station gescheiden door een smal dijkje, waarover fietsers de brug over de Leuvesluis kunnen bereiken. Dit lage en smalle strookje grond is de zwakste plek in de waterkering. Ver wacht wordt, dat bij zeer hoog water, de Maas tot aan dit weggetje komt. De grote bouwput, die vorig jaar ge graven werd voor de ingang van de Zalmhaven om de Stokkenbrug te kun nen slopen, een deel van de Ingang van komt een zuiger de bodem uitdiepen om de toegang tot de Zalmhaven be vaarbaar te maken voor de scheep vaart. Ook zal de zuiger een toegangs weg maken maar het kanaaltje, waar de tunnelstukken in worden afgezon ken. ROTTERDAM, 24 juni Vanmorgen vroeg om kwart over zes is de ruim an derhalf jaar oude Robert Verhoef uit het raam van de slaapkamer van de ouder lijke woning aan de Grondherendijk, ge vallen. Het kind viel op een betonnen binnenplaats en had ogenschijnlijk geen letsel opgelopen. Voor onderzoek werd het naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Het kind had met andere kleuters op de slaapkamer gespeeld en is daarbij vermoe delijk op een onder het raam staand bed geklommen. SCHOONHOVEN, 23 juni. Het col lege van B. en W. van Rotterdam bracht vanmorgen samen met een delegatie van de „Port of London Authority" en met Rotterdamse havenautoriteiten, een be zoek aan Schoonhoven. Het bezoek was als „uitstapje" be doeld. De burgemeester van Schoonho ven, de heer J. Aten wees daarop tijdens de ontvangst in de raadzaal. Hij vertelde een en ander van de zuiver-Hollandse stad Schoonhoven en vond in de geschie denis een relatie tussen deze stad en Engelse soldaten, die in de zeventiende eeuw hier in garnizoen zijn geweest. On der meer toonde de burgemeester de fraaie ketting van Jacoba van Beieren en de toverzak van Margje Ariëns wier droevig lot (ze werd in het openbaar verbrand) hij memoreerde. Ook over de plaatselijke zilverindustrie en het Delfts blauw, zomede over de groei van de stad na 1945 vertelde burgemeester Aten. „Dat Schoonhoven geen haven heeft, zal voor de delegatie die de laatste dagen zoveel havens bezichtigd heeft, geen te leurstelling zijn. Haar ligging aan de ri vier is echter zeer mooi". Viscount Simon dankte de burgemees ter voor de ontvangst. Na de bezichtiging van het stadhuis werd het „Edel Am bachtshuis" bezocht, waar men onder an dere kennis maakte met de voortbreng selen van de goud- en zilverindustrie. De drumband van het garnizoen, die juist in de stad oefende, gaf een vrolijke noot aan het geheel. Na nog enige tijd aan de oever van de Lek te hebben doorgebracht keerde het gezelschap via Vlist en Gouda naar Rotterdam terug. Jongens blijven het machtig vinden naar kranen en water te kijken. Drijvende kranen effenen de toegang tot de Zalm- haven. Rechts nog een gedeelte van de damwand. NU GROTE veranderingen in Delfs haven in het eerste stadium van uitvoe ring zijn gekomen wijden wij, elders in dit nummer een uitgebreide reportage aan dit oude stadje, dat aan het einde der vorige eeuw geheel is opgegaan in het groeiende Rotterdam. In deze repor tage is sprake van het hekje met de initialen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie op de stoep van het voorma lige zeemagazijn van de Delftse Kamer der maatschappij aan de Achterhaven. De heer .Octave de Coninck maakte er een pentekening van, die hierboven is afgedrukt. Deze tekening is echter niet overeen komstig de situatie van vandaag, wijl de fantasie van de tekenaar de aanblik van dit deel der haven terugverplaatste naar de toestand van omstreeks de eerste we reldoorlog, toen dc molen „De Waakzaam heid" daar nog fier zijn wieken in de lucht hief. Over deze en andere molens la ten wij verder de heer De Coninck aan het woord, die er ons het volgende over schrijft: De molen „De Waakzaamheid" stond met zijn halve ronding buiten de rooilijn van magazijnen en pakhuizen. Even voor bij de molen kon men over een smal bruggetje (Buisbrug) over een waaltje op de Waaldijk komen. Het waaltje lag tussen de huizen van de Havenstraat en de Achterhaven en heette Buizen waal. Dit alles is nu verdwenen. Men kan tegenwoordig niet meer van de Waal dijk op de Achterhaven komen. Indus trieën hebben de doorgang gesloten. Vroe ger stonden hier in de buurt drie grote molens bij elkaar. Op het Oosterhoofd (Achterhaven) „De Waakzaamheid", op het middenhoofd „De Distilleerketel" en op het Westerhoofd (Schans) de molen van Homburg. Het zonderlinge feit heeft zich voorgedaan dat de korenmolen De Waakzaamheid" aan de Achterha ven in 1919 werd afgebroken, hoewel hij kort tevoren was gerestaureerd. De molen van Hombuig staat er al jaren ont takeld bij en is totaal in de verdruk king van de belendende huizen ge- I raakt. De enige molen in goede staat I was „De Distilleerketel" op de landtong tussen Voor. en Achterhaven, het zgn. middenhoofd. Ik meen dat de laatste de Zalmhaven en de funderingsresten van de voormalige Witte Poort zijn in middels weer bijna verdwenen. Een drijvende heistelling trekt de laatste damwandplanken en drijvende kranen effenen de rivierbodem. Begin juli CAPE CANAVERAL, 24 juni (AFP) "u Van welingelichte zijde te Cape Canaver' is gisteren vernomen, dat de tweede A1??:jj rikaanse ruimtevaarder waarschijn1", omstreeks 18 juli een ruimtevlucht 1 maken. Hij zal daarbij gebruik maken een „Mercury"-cabine. De 21 meter „Redstone"-raket. die voor de lancering van de cabine zal worden gebruikt, gisteren op een lanceerblok geplaatst in de eerste helft van juli zullen er t rijke proeven mee worden genomen. Vo deze ruimtevaart zou luitenant-kol00.!, John Glenn van de mariniers of kapitf'„ Virgil Grisson van de luchtmacht woroe aangewezen. PARIJS, 24 juni (AFP(. De bet°' gingen der Franse boeren zijn hed«° ochtend hervat. Terwijl het in Br tagne, de haard van de actie, betref kelijk kalm was, werden speciaal het zuid-westen, volgens de aaer* zingen van de leiders der boer®11 bonden, barricades van tractoren wagens opgezet op de wegen naar 3 voornaamste plaatsen In de str®8', van Bordeaux kwamen in vele meenten boeren te zamen. De groen1 markt kon tengevolge van een s'9 kingsactie niet doorgaan. In Haute Garonne werden de Sr° - wegen naar Toulouse geblokkeerd ej(] in Les Landes op -te nationale weg de buurt van Dax. Meer in het noorden, in het tement Deux Sèvres, werd met e j achthonderdtai tractoren gedefil|?e in de hoofdstraten van Parthe" waar een boerenafvaardiging door onderprefect ontvangen wenste worden. gi Ook bij Coutan.-es in La Man0'1^ zijn de wegen geblokkeerd en hebbe zich de boeren verzameld- WASHINGTON, 24 juni (Reuter)- Het Amerikaanse Hof van Beroep h®lj. vrijdag een beroep van de tegen een uitspraak van een dis tri3., rechtbank, dat de luchtvaarten® e schappij 350.000 dollar aan de wedd. en kinderen van een Amerika0' zakenman moet betalen, verworP De zakenman, William Tuller, in 1958 om bij een vliegtuigongeluk - de monding van de rivier de Shanfl De passagiers waren in rubberbom- opgenomen. Tuller en een medep8® -f gier verlieten het toestel echter 8 een achterraam en stonden meer d vier uur lang op de staart, teO - het water rondom hen steeg. Tu1 viel enkele minuten voor de aanko0-'^ van een bootje in het water- Zijn werd later geborgen. De K.L.M. betwistte dat hier sp|"3^ was van „moedwillig wangedrag vroeg de vergoeding te beperken 8300 dollar- Het Hof van Beroep echter geen reden om de uitsPr-' van de districtsrechtbank, te wij21» OSAKA, 24 juni Tijdens zwexnvvjs- strijden in Osaka te Japan heeft >e ya' panse vrije lag zwemmer Thuyosni manaka het wereldrecord op de 200 lin ed' vrije slag verbeterd. Hij bracht het r ,p- op zijn naam staande record op 2 f,1) 1.2 seconde. Het oude record vestig3® op 26 juli 1959. De damwand voor het toeleidingskanaal, waarin de eerste twee tunnelstukken ge zonken worden, is vrijwel gereed. Links de nieuwe Leuvesluis. restauratie door de Vereniging „De Hol- landsche Molen" werd verricht in 1926. Door de oorlogshandelingen in mei 1940 werd ook deze molen verwoest. Daar staat nu al jaren de holle stenen zwart gevlekte romp van de eens zo fraaie molen. Toen de molen op het Oostplein uit het stadsbeeld verdween, heeft men gelden ingezameld voor een her bouw. Hiervan is echter niets gekomen toen de gemeenteraad het plan tot her bouw afstemde. Mr. H. C. Hazewinkel, onlangs afgetre den als archivaris van de gemeente Rot terdam, heeft eens voorgesteld om „De Distilleerketel" te laten restaureren. Mej. L. Vuylsteke heeft deze gedachte ook in de gemeenteraad geopperd. Men zou haast denken dat dit sympathieke voorstel weer in vergetelheid is geraakt, want men verneemt er niets meer van. Vast staat, dat Delfshaven een grote gedaanteverwisseling zal ondergaan. Wat er yan dit nog steeds romantische stads deel' zal overblijven wanneer de grote happen er uit genomen zijn, laat zich moeilijk voorstellen. En ook de gebou wen, die er dan nog overblijven, be hoeven, wil men nog van een zeker harmonisch geheel kunnen spreken, nood zakelijk restauratie. Het oude stadhuis, dat nog een tijd lang dienst deed als politiebureau, is een bouwval geworden. Het verval na de vroegere glorie ep schoonheid is opval lend groot. Het is de vraag of men het een en ander nog kan of wil redden. Het zou toch jammer zijn als alles wat het oog nog streelt in deze tijd van materieel gewin zou verdwijnen. (Bericht van A. Bosman N.V., Graanmakelaars, Rotterdam) ROTTERDAM, 24 juni De omzetten bleven zich deze week op een bevredi gend peil bewegen met, als uitzondering meer te doen in Platamais tegen stijgen de prijzen. In de Noord-Amerikaanse graansoorten bleef de CCC. door zijn ex portsubsidies de prijzen vrijwel op een onveranderde basis regelen, slechts milo toonde tenslotte enige tekenen van zwak te. Van de zeeliedenstaking in de V.S. hebben wij tot heden weinig bemerkt, terwijl de jongste berichten gewag ma ken van een eventuele afkoelingsperiode, hetgeen de moeilijkheden naar later zou verschuiven. Maïs. Platamas aangekomen beter gevraagd, doch nog het goedkoopst in die zin, dat voor stomende posten een klei ne premie werd betaald. De afladingen vonden tegen stijgende prijzen zowel hier als buiten aftrek. In yellow maïs bleef het aanbod uit aangekomen en stomende boten zeer beperkt, terwijl de aandie ningen van juni-aflading momenteel slecht afkomen. Daar ook het buiten land van de stomende partijen meekocht was aan de vraag slechts tegen groter wordende premies te voldoen. De afla dingen werden zo nu en dan ook gekocht, waarbij vooral in de No. 4 en No. 5. yellow maïs op aflading werd geope reerd. Voor een enkele post aangedien de Roemeense maïs werd de prijs van de stomende No. 3 yellow maïs bewilligd. Verdere aanbiedingen van deze zijde schijnen momenteel niet in de bedoeling te liggen. Gerst. Voor loco en spoedig leverbare gerst betaalde men nog forse prijzen, doch de aankopen geschieden op beperk te schaal, daar iederaan naar de veel lagere prijzen voor de nieuwe oogst in landse zomergerst kijkt. Intussen duurt het nog zeer geruime tijd voordat er aanbod van deze gerst te verwachten is. Pacificgersten en 3 barlay 5 bar- lay bleef onveranderd, terwijl Franse gerst oude oogst nog op dezelfde basis aan de markt bleef. Haver. Activiteit in 40/2 lbs. Ameri kaanse haver juli-aflading, alsmede in Platahaver per juli-, aug.-, sept.-aflading, waarvan een groot gedeelte naar Zwit serland ging. Loco buitenlandse haver bleef voldoende aan de markt en in de prijzen kwam geen verandering. Voor Zweedse haver juli-aflading bestond enige belangstelling zowel hier te lande als in Duitsland. Voor Australische haver op aflading betaalde Duitsland zeer goede prijzen, nadat daar te lande enige in voercontingenten waren verstrekt. Milo, Millet, granlfero. Moli aangeko men/gewacht bleef gedrukt in de markt liggen en vond slechts tegen lage prijzen opname. De afladingen brokkelden in de loop der week af, hetgeen tot meer om zetten leidde. Millet loco geschikt te koop. de afladingen transito komen hier nog niet in aanmerking. Granifero aangeko. ■men/stomend lager afgedaan in over eenstemming met milo; de afladingen la. gen te hoog. Rogge. Goede bakrogge loco is schaars, zodat voor 2 U.S.A.-rogge loco goede prijzen worden betaald. Op aflading wor den de prijzen geheel geregeld door de exportsubsidie en op het ogenblik lig gen de prijzen weer wat hoger, zodat de aankoopactiviteit gering is. Duitse voer- rogge rendeert nu niet voor de invoer in verband met de lage inlandse rogge- prijzen. Voertarwe. In de loop der week werden nog zaken gedaan in Ierse voertarwe, doch momenteel is het aanbod van deze zijde wel wat kleiner en duurder gewor den, voornamelijk omdat Engeland flin ke posten van Ierland heeft betrokken. Inlandse tarwe wordt tegen flinke prij zen uit de -.arkt genomen en het aan bod hiervan is zeer beperkt. De Koekenmarkt blijft een zeer onre gelmatig verloop houden. Enkele da gen van actieve handel tegen snel aan trekkende prijzen worden vrij abrupt afgewisseld door enkele dagen van lus teloosheid, waarin de prijzen weer gelei delijk afbrokkelen. Bovendien doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat in Argentinië de markt zeer vast ge stemd blijft met afdoeningen tegen prij zen die enkele dollars boven de cif-pari- teit liggen. In het algemeen is de be langstelling van de consumptie zeer ge- ROTTERDAM, 24 juni. Tijdens de ronde van Charlois, die zondag cup het terrein van de wielerclub Feijenoord wordt verreden, zullen de wieier- enthousiasten op de hoogte worden ge- en afdoeningen, die plaatsvonden houden van de verrichtingen van de liggen alle in het speculatieve vlak. Soja- Nederlamdse ploeg in de ronde van schroot blijft voor de eerste maanden I onder Noordamerikaanse druk en de Hol landse molens zagen zich dan ook ge noodzaakt hun zomerprijzen met een gulden per 100 kg. te verlagen, waar mee ze weer goed concurrerend werden. Ook op het najaar geeft USA de toon aan, zij het op enigszins onregelmatige wijze;é hier waren de Hollandse fabrieken reeds in lijn en lieten de prijs dan ook on veranderd. Molenafvallen vertoonden een zwakke tendenz, ofschoon van Argen tinië zelf geen druk schijnt uit te gaan; het zijn meer internationale handelaren, die trachten hun long-positie te ruimen, wat met de huidige marktstemming niet zo gunstig verloopt. Van Europese zijde bestaat geen dringend aanbod; gezien de grote bloemexport-zaken van Duits land mag men evenwel te zijner tijd uit die hoek wel enig aanbod verwachten. ROTTERDAM. 24 juni Het mosselen seizoen wordt dit jaar vroeger geopend dan normaal. De mosselen blijken name lijk reeds thans van een uitzonderlijk goe de kwaliteit te zijn veel beter dan men had durven hopen. Dat is dan ook de re den dat het seizoen ditmaal veertien da gen vroeger kan beginnen dan verleden jaar. Het produktschap voor vis en vis- produkten heeft de kwekers toestemming gegeven om de dieren al op 26 juni op te vissen, ter bevoorrading van de handel en de conservenindustrie. De export, vooral naar België en Frankrijk, begint op 3 juli. In het buitenland is in tegen stelling tot ons eigen land ook in de zomermaanden een grote vraag naar de ..oesters voor de gewone man". NEW YORK, 24 juni (Reuter) De commissie voor bijdragen van de algeme- he vergadering van de Verenigde Naties heeft een nieuwe schaal voor bijdragen aan de Ver. Naties opgesteld. Volgens de ze vrijdag gepubliceerde aanbevelingen zullen 22 landen waaronder Nederland iets meer en 37 landen iets minder moe ten bijdragen. Het percentage van Nederland zou moe ten worden verhoogd van 1.00 tot 1,01. De Ver. Staten, Gr.-Brittannië; Frank rijk en België behoren tot de landen die iets minder behoeven te betalen, terwijl de Sovjet-Unie meer moet betalen, na melijk 14.97 procent1 in plaats van 13.50. India zal het meest van de invoering profiteren. Zijn percentage zou dalen van 2.44 tot 2.03 procent. In de tien leden tellende commissie heeft de Sovjet-vertegenwoordiger tegen de nieuwe schaal gestemd. BRUSSEL, 23 juni. De commissie der E. E. G. heeft een begin gemaakt met het opstellen van verordeningen in zake sociale zekerheid van grens - en seizoenarbeiders. Zij wil hierdoor voor deze categorieën van arbeiders eenzelf de zekerheid tot stand brengen als die, welke reeds bestaat voor andere werk nemers, die een werkkring buiten hun eigen land hebben gevonden. De ontwer- verordeningen zullen in juli aan de des kundigen der regeringen worden voorge legd. DEN HAAG, 23 juni. - In de Staats courant van gisteren is een bekendma king opgenomen blijkens welke de staats secretaris van Economische Zaken be noemd heeft tot leden van het Coördina tie-College voor de produktiviteit de he ren: Drs. J. A. Links, hoofd van de di rectie algemene economische politiek van het ministerie van Economische Za ken; luit. gen. Ir. M. Brinkgreve, voor zitter van de materieelraad van het de partement van Defensie, en Ir, F. L. A. Maandag, inspecteur van de landbouw, tot dusverre plaatsvervangend lid van het Coördinatiecollege. Tegelijkertijd is eervol ontslag ver leend aan de leden: college aan de heren; leend aan de leden: prof. dr. J. E. An- driessen, luit. gen. F. van Dun en ir, A. W. van de Plassche.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 12