Tsjombe ziet toekomst van de Congo somber in Leden centrale regering zijn het nooit eens ACHT SOLDATEN UIT DE CONGO IN BRUSSEL F KENNEDY is gezond weer Franse boerenopstand nu van nationale allure Premier Debré symbolisch aan een paal opgeknoopt m ■fc Vertraging door wijzigingen en personeels schaarste Ook incidentele factoren veroorzaken stagnatie VAKANTIE AAN DE BELGISCHE KUST Man gedood bij steekpartij Prijs voetbaltoto blijft maximaal 50.000 gulden nÏÏPSHÖÓËH 1 DINSDAG 27 JUNI 1961 Akkoord Leopoldstacl—Elimbethstad Moboetoe thans Tsjombes vriend Geen hinder meer van zijn rug Actie vierde week ingegaan Nasoetion in Bonn aangekomen MINISTER KORTHALS OVER TREINENLOOP: Venezolanen naar marinebasis Generaal Max well D. Taylor Een dode en drie gewonden Bejaarde vrouw in gas gestikt In Vdense bossen Te zijner tijd nader beraad beloofd Alarmerend voor radio-Moskou Straalj ager neergestort F.L.N. voorspelt hervatting .EviaiT AUSTIN- Het weer Prof. Duynstee wil gesprek met de minister-president Geruchten op Curacao: Petr o leumar beider s willen geen boycot Militair adviseur van Kennedy Slippartij bij Alphen NIEUW WETSONTWERP INGEDIEND HERVATTING VAN U-2-VLUCHTEN? Bij Ven ray Duitse piloot zwaar gewond Koel Het weer in Europa 12 pagina s ELISABETHSTAD, 27 juni (AFP, UPI) „Ik ben pessimis' tisch gestemd wat de toekomst van de Congo betreft. De leden van de centrale regering zijn het nooit met elkaar eens. Als er vier mensen van het formaat van MO' boetoe in Leopoldstad waren, zou den wij met elkaar overweg kun nen. Dit heeft president Tsjombe van Katanga in een vraaggesprek met vertegenwoordigers van AFP en UPI verklaard. Tsjombe wilde niet zeggen of een Katangaanse afvaardiging de voorgenomen Parlementszitting zal bijwonen. Hij verklaarde voorts dat hij ge arresteerd was op instigatie van >»mensen in het buitenland". |p ipiv' R.S. Stokvis Zonen N.V. Aan zee HET NEEVWE DAGBIAD Op de vraag of het waar was, dat kort voordat hij liet vliegtuig uit opoldstad naar Elisabethstad zou hemen, een nieuwe poging wau s>e- "aan om hem te arresteren, antwoord- h tsjombe: „Ja. Tot de laatste minuut hebben Adoula, Bomhoko en Bolikango betracht mij tegen te houden." Tsjombe maakte duidelijk, dat in 'natste instantie generaal-majoor Mo boetoe de man was geweest, die toe stemming voor het vertrek had weten te verkrijgen. Moboetoe, opperbevelhebber van het Congolese leger, heeft gisteren ver klaard: „Ik geef mijn erewoord dat ik een strikte neutraliteit in acht zal nemen tijdens de zitting van het parlement. Het leger zal voortaan geen politiek meer bedrijven en ik zal mij verzet ten tegen elke politisering van het leger." Naar aanleiding van het onlangs tus sen Leopoldstad en Stanleystad geslo ten akkoord verklaarde de generaal ,.Ik heb slechts een plicht: gehoor zamen aan mijn regering die dit ak koord heeft getekend. Mijn leger zal zich onderwerpen aan elke regering die het vertrouwen van het parlement ver krijgt." Het nationale Congolese persbureau heeft nu de tekst gepubliceerd van de overeenkomst tussen Katanga en de autoriteiten in Leopoldstad waarvan reeds door premier Ileo gewag is ge maakt. De voornaamste punten van de ze overeenkomst zijn: WASHINGTON, 27 juni (Rtr) De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, heeft medegedeeld, dat presi dent Kennedy, die de vorige week last had van een virus-infectie, thans een „uitstekende gezondheid" geniet. Tem peratuur en bloeddruk zijn normaal. Ook heeft de president geen hinder meer van zijn rug. „PARIJS, 27 juni. (Reuter De ranse landbouwers hebben gisteren hun protestacties tegen de regerings- 'andbouwpolitiek voortgezet. In Grenoble, in de Franse Alpen, "rongen 's morgens vroeg driehonderd '■"actors de stad binnen. Zij reden op "e trottoirs en blokkeerden de ingang van een aantal banken, waaronder het HILVERSUM, 27 juni In een inter- Jjew voor het N.T.S.-journaal heeft prof. mr. F. J. F. M. Duynstee gister avond enkele mededelingen gedaan "v'er zijn contacten met Indonesische pïagdragers. Prof. Diuynstee zei al- yCn in de krant te hebben gelezen, dat "e Nederlandse regering hem deze con- Jh-cten had ontraden: „Staatssecreta- Bot heeft dit wel persoonlijk gedaan "paar ik heb goede gronden om aan te h^nien, dat hij op dat moment niet Prak namens het kabinet". - De kwestie waar het om gaat is, al- "us prof. Duynstee, of men op een j-oor Nederland ook aanvaardbare ma- "'er kan komen tot aansluiting van westelijk Nieuw-Guinea bij Indonesië. °p de vraag of de Papoea-bevolking "?u zijn gesteld op dit contact, dat ten- *"otte de souvereiniteitsoverdracht be- ""gt, antwoordde de hoogleraar: „als w de reële omstandigheden en de hele 6rhouding, ook van Indonesische zijde "pegelicht zou krijgen, dan heb ik geen "hkele reden om aan te nemen, dat zij r anders over zal denken". I'rof. Duynstee zei tenslotte, dat hij °v®r de vraag, of hij liet contact nog ,a.' voortzetten, met bevoegde autori- zal gaan praten. Met name denkt juj nog een onderhoud aan te vragen et de minister-president. „.Bonn, 27 juni (UPI) De Indone sische minister van Defensie generaal U»soetion is in het kader van zijn we- emreis gisteren hier aangekomen. Na- '"fition weigerde na zijn aankomst de ®rslaggevers te woord te staan en be- zich onmiddellijk naar het Duitse 'puisterie van Defensie, waar hij een L Vl?ntig minuten durende bespreking ®eft gevoerd met zijn Duitse ambts- Khoot Strauss. Later op de dag heeft Ai een bezoek gebracht aan de Duitse t>''uister van Buitenlandse Zaken, Von D-htano. n Hoewel het programma van de Indo- J;Sische minister en zijn gevolg ver- T^ueidene bezoeken aan militaire op- ini^'ugsschnlen en industriële centra Jiiiouclt, weigerden leden van zijn ge- A'S commentaar op vragen die inhiel- 1 en °f Nasoetion van plan was in Duits- "d wapenaankopen te doen. agentschap van de Franse nationale bank, de Banqiie de France. De demon stranten voerden plakkaten mee met het opschrift: „landbouwers, op naar de bastille" en hingen, onder applaus van de, toeschouwers, een beeltenis van premier Debré aan een paal op. Ook uit Normandië en verschillende gebieden langs de Atlantische kunst werden nieuwe acties gemeld. Het ei land Oleron, in de Atlantische Oceaan gelegen, werd door de demonstranten van het vasteland geïsoleerd, omdat zij het eindpunt van de veerdienst, die de verbinding tussen het eiland en de vastewal onderhoudt, geblokkeerd hiel den. In het district Forges-Daumis blokkeerden tweehonderd tractors en boerenwagens de wegen en een spoor baan. Als gevolg hiervan werd een sneltrein enige uren opgehouden, ter wijl ook enige locaaltreinen vertraging ondervonden. In Niort, eveneeiv- in West-Frankrijk, belegerden zeshonderd landbouwers de prefectuur vier uur lang, doch zij trok ken zich terug nadat de prefect een de legatie van landbouwers had ontvan gen. In Valence, in het Rhönedal, blok keerden fruittelers een brug met vracht wagens, terwijl zy tientallen kisten rij pe perzikken in de rivier gooiden. De prijzen der perzikken zijn de laatste da gen sterk gedaald als gevolg van over grote aanvoer door het warme weer. De actie der landbouwers is thans haar vierde week ingegaan. 1. Dc douane-barrières tussen Katanga en de rest van de Congo worden uit de weg geruimd en de Katan gaanse mineralen zullen via de Con go vervoerd worden inplaats van via Angola. 2. Gedurende een overgangsperiode zal een munt met twee opschriften in omloop gebracht worden hangende een beslissing over eventuele invoe ring van dezelfde valuta. 3. Over de vertegenwoordiging in het buitenland moet door het staatshoofd worden beslist. In de overgangspe riode zal er slechts een diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland zijn. 4 De Katangaanse gendarmerie komt onder het bevel van generaal Rafael Ndjokoe en het opperbevel zal wor den uitgeoefend door generaal Mo boetoe, de leider van het nationale Congolese leger. 5 Katanga zal alle politieke gevange nen onmiddellijk vrijlaten en presi dent Tsjombe zal met Jason Sendwe, de leider van de dissidente Katan gaanse Baloeba, buiten Leopoldstad voor een commissie van onderzoek verschijnen. V De acht Belgische soldaten die zijn ge vangen gehouden door de autoriteiten in Stanleystad en die nu zijn vrij gela ten, zijn maandag in Brussel terugge keerd. De soldaten wuiven vrolijk naar de afhalers op het nationale vliegveld van Brussel. HEN HAAG, 37 juni De uitvoering van personeel van de ene trein op de van de zomcrdienstregeling an de Ne derlandse Spoorwegen is tot 1111 toe minder goed geslaagd door een samen loop van ingrijpende wijzigingen in de dienstregeling en factoren, die verband houden met personeeisschaarste. Daar naast is er een aantal incidentele fac toren geweest, dat van invloed was, als het tijdelijk gestremd zijn van drie baanvakken, gevolgen van ongunstige weersomstandigheden en het optreden van enkele technische storingen bij nieuwe beveiligingsinstallaties. De di rectie van de Spoorwegen gaat voort met het zoeken naar oplossingen. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals ge antwoord op schriftelijke vragen van liet Tweede-Kamerlid dr. N. H. L. van den Heuvel (K.V.P.). De minister wijst er overigens op, rlat bij de invoering van een nieuwe dienstregeling steeds enige moeilijkhe den worden ondervonden. De bewinds man zegt dat bij dc nieuwe dienstrege ling op vele plaatsen het aantal aanslui tingen werd vergroot en vele overgangs tijden zijn verkort. Dit is gebeurd om de reisduur op lange-afstandsverbin- dingen te verkorten en ook om deze verkorting van de reisduur aan een zo groot mogelijk aantal andere verbin dingen ten goede te doen komen. Tegenover het voordeel van de ver snellingen, die hiermede worden be reikt, staat onder ongunstige omstan digheden het nadeel, dat in sterkere mate dan voorheen vertragingen zich voortplanten over grote delen van het net. De ervaringen gedurende de eerste week met de nieuwe dienstregeling op gedaan, mochten met redelijkheid doen verwachten, dat de dienstregeling, zij het niet zonder inspanning, op bevre digende wijze zou kunnen worden uit gevoerd, aldus de minister. Daarna zijn echter dusdanige vertragingen opge treden, dat de directie van de N.S. heeft besloten een aantal speciale maatregelen te nemen. Van deze maatregelen noemt minister Korthals verkleining van de onderlinge afhan kelijkheid van een aantal treinen door het zo mogelijk inleggen van extra mate rieel; verbetering van te korte ovei-gangen 1 Rrins Albert van Belg ie. prinses Pooler en de kleine prins Filips brengen een vakantie aan de Belgische kust door. andere versnelling van de behandeling van tremen op de stations; het aanbrengen van technische voor zieningen op enkele plaatsen; het voorshands zoveel mogelijk redu ceren van snelheidsbeperkende werk zaamheden tan de spoorweg; zo nodig een van elkaar losmaken van de binnen- en de buitenlandse dienst om de invloed van in het buiten land optredende vertragingen te ont gaan. Hoewel deze maatregelen reeds enige soelaas boden, kon daarmede toch nog niet in alle moeilijkheden het hoofd worden geboden, aldus de minister. CURASAO. 27 juni (ANP-UFI) Volgens onbevestigde berichten zouden de zeven ontsnapte Venezolaanse ge vangenen, die bij de Curacaose recher che waren opgesloten, naar de marine basis van het eiland zijn overgebracht. Een officiële verklaring voor deze maatregel werd niet gegeven. Naar verluidt zou de ovei-brenging verband houden met in de Venezolaan se pers gemelde plannen om een inva sie te doen op het eiland en de gevange nen te ontvoeren. Een andere verkla ring zou gelegen kunnen zijn in het feit, dat de gevangenen in een zeer kleine ruimte waren opgesloten ge weest. De bond van petroleumarbeiders op Curagao heeft aan de president van het Venezolaanse verbond van arbeiders in de olie-industrie een te legram gezonden, waarin met klem wordt verzocht alles in het werk te stellen om acties te voorkomen die nadelig zouden zijn voor de Antilli aanse arbeiders. De bond heeft het volste ver trouwen dat de regeringen van Nedex-land en Venezuela de kwestie met de Venezolaanse militairen op Curagao tot een goed einde zullen brengen. Tevens wordt er in het tele gram op gewezen, dat Venezolaanse vakbondsleiders tijdens het dictatoriale tijdperk in Venezuela altijd een toe vlucht en een goed onthaal hebben ge vonden op te Nederlandse Antillen WASHINGTON, 27 juni (AFP) Pre sident Kennedy heeft generaal Maxwell D. Taylor, oud-stafchef van het leger, benoemd tot zijn persoonlijke militaire vertegenwoordiger, aldus een bekend making van het Witte Huis. Generaal Taylor zal optreden als adviseur en stafofficier van de president, voorname lijk op militair gebied en op dat van de inlichtingendienst. Een van zijn eerste taken zal zijn het bestuderen van de in verband met de kwestie-Berlijn nodige plannen en daarover aanbevelingen aan de president uit te brengen. Na de mislukte invasie werd gene raal Taylor uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar dc activiteiten van de Amerikaanse inlichtingendienst. Hij heeft hierover reeds mondeling rapport aan de president uitgebracht. ALPHEN a. d. RIJN. 27 juni lij een slippartij op de rijksstraatweg Lei- den-Utrechl heeft gistermorgen de 58- jarige mevrouw T. Rijkens-de Keizer uit Utrecht het leven verloren. Drie mede-inzittenden van de door haar bestuurde auto werden gewond de 61-jarige mej. J. G. Vex-maas uit Bilthoven en de 28-jarige mevr. H. J. Rijkens-Molenbeek uit Utrecht, schoon dochter van de bestuux-ster, levensge- vaaiTijk. het andei-halfjari- dochtertje van de laatste ernstig. De gewonden zijn opgenomen in het academisch zieken huis te Leiden. Bij een inhaalmanoeuvre slipte de au to van mevr. Rijkens tegen een boom. De weg, waarop het ongeval plaats vond is berucht om het grote aantal soortgelijke ongelukken dat zich daar de laatste jaren heeft voorgedaan. Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn heeft reeds herhaalde malen bij het rijk aangedrongen op verbetering van de weg. AMSTERDAM, 27 juni De 78-jarige mevrouw C. M. Kwakkesteijn-van der Heide is door gasverstikking om het leven gekomen. Buren, gealarmeerd door de gasluclit, vonden de vrouw op de vloer in de keuken van haar woning toen zij reeds was overleden. Waarschijnlijk is de vrouw overval len door een flauwte toen zij bezig was het gasstel te ontsteken. DEN BOSCH, 27 juni In de nacht van zondag op maandag is, na afloop van de dorpskermis in Odiliapeel (ge meente Uden) bij een ernstige, vecht partij in de bossen de 22-jarige B.R. i ail Mill om het leven gekomen. Maan dagmorgen werd hij stervend aange troffen door late kermisgangers in de berm van de weg naar Volkel. Toen de door hen gewaarschuwde arts, priester en politie arriveerden, waren zijn le vensgeesten reeds geweken. Een wachtmeester van de rijkspoli tie ontmoette op weg naar dc aangege ven plaats een voor de politie niet ge heel onbekende 24-jarige jongeman uit St. Oedenrode, die tijdelijk te Volkel woonachtig is. De politieman hield hem staande en vond in een kort gesprek aanleiding hem als verdachte van de aanslag te arresteren en in hechtenis te nemen. Later op de dag is geble ken dat de gearresteerde omgang had met een dochter van een opkoper uit Volkel en dat het slachtoffer vermoede lijk met haar zuster had kermis gehou den. Toen deze jonge vrouw laat in de nacht nog niet thuis was gekomen moet haar vader met de jongeman op pad zijn gegaan om haar te zoeken. Zij von den de motor van R. en toen deze ver scheen om zich met zijn voertuig te ver wijderen, stootte hij op de beide man nen. Daarop ontstond een korte woor denwisseling waarbij R. dc vlucht nam, maar de twee mannen haalden hem in en zij raakten in gevecht, met als re sultaat dat hij een diepe steekwonde, toegebracht met een door de jongeman gehanteerd mes, in de liesstreek op liep. De aanvallers namen na deze daad onmiddellijk do vlucht en R. moet zich nog tot aan de wegberm hebben voort gesleept. De officier van justitie te Den Bosch, mr. Bruigom, oriënteerde zich in de loop van de morgen te Odiliapeel en op de plaats van het misdrijf. Na een kort verhoor van de verdachte ge lastte hij diens overbrenging naar Den Bosch. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 juni De beperking van de prijzen in de voetbaltoto tot een maximum van 50.000 gulden moet (voor lopig?) gehandhaafd blijven, zo meent de regering. Naar aanleiding van het wetsontwerp, waarmee de regering op nieuw poogt een wettelijke regeling van de loterijen en sportprijsvragen tot stand te brengen, wijzen de ministers Beerman en Cals nog eens op de over wegende bezwaren in het kabinet tegen sportprijsvragen met ongelimiteerde hoofdprijzen. De ontwikkeling in de afgelopen korte periode heeft nog geen argumenten opgeleverd om dit standpunt te herzien. Te zijner tijd zal echter, in samenhang met een meer al gemene herziening van de Loterijwet, gelegenheid kunnen zijn voor een nader beraad, waarbij dan tevens de ontwik keling over een aantal jaren bekend zal zijn, aldus de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. In het seizoen 1960-1961 is tot medio mei uit de voetbaltoto ruim 3,5 miljoen beschikbaar gekomen voor maatschap pelijk werk, cultuur, volksgezondheid en internationale samenwerking. Hel be- drag dat aan 't Koningin Juliana Fonds (voor de sector maatschappelijk werk) werd toegekend, te weten 1.166.893,41, kon nog niet worden verdeeld omdat in protestants-christelijke kringen bezwaar bestaat tegen financiering van het maat schappelijk werk uit de opbrengsten van sportprijsvragen. De beide bewinds lieden zouden 't betreuren, i. dien enke le organisaties door deze houding in hun financiële mogelijkheden zouden worden beperkt. Zij kunnen echter niet aanvaar den, dat het op de weg van de overheid zou liggen, om een dergelijke ongelijk heid via bijdragen uit 's Rijks Kas op te heffen. Zij kunnen ook niet inzien, dat de wetgever niet de mogelijkheid zou mogen scheppen tot werving van fond sen voor het maatschappelijk werk, op de enkele grond, dat sommigen van deze mogelijkheid geen gebruik wensen te maken. LONDEN, 27 juni (Reuter) Radio- Moskou heeft verklaard dat (1c ge melde hervatting van vluchten 'van Amerikaanse U-2 spionagevlicgtuigen" nabij de Sovjet-Unie „alarmerend nieuws" is en de spanning in de wereld kan vergroten. De Amerikaanse mili tairen zijn opnieuw bezig met vuil werk dat tot de ernstigste gevolgen voor de vrede kan leiden. Het schijnt dat de V.S. niet hebben geleerd van de droe ve ervaring, die het proces van de U-2-piloot Francis Gary .'evvers voor hen betekende, aldus de radio. (Powers werd 1 mei van het vorige jaar nabij Sverdlovsk neergeschoten) Onbevestigde berichten dat U-2- vluchten werden uitgevoerd nabij de Sovjet-grenzen, van bases in Alaska uit, verschenen vrijdag in Blitse bladen. De vliegtuigen zouden foto- en ander ma teriaal bepi'oeven. VENRAY, 27 juni Tijdens een oefenvlueht is vanmorgen een Duitse straaljager van het type Sabre in het weiland van de heer J. Rambags in het kerkdorp Castenray neergestort. De piloot, een ongeveer 20-jarige Duitse mi litair, is vrij zwaar gewond. Hij moest in het ziekenhuis alhier worden opge nomen. Uit het feit dat de cockpitkap ver derop in het veld gevonden werd leidt men af dat de schietstoelinstallatie niet gewerkt heeft. Motorstoring schijnt de ooi-zaak van het ongeluk te zijn. Het toestel scheerde laag over enkeie boer derijen heen en kwam neer in een wei land. Daar kantelde het en brak mid dendoor. Volgens de piloot had er nog een tweede Duits toestel aan de oefen- vlucht deelgi.eogaen. Deze straaljager schijnt op Volkel geland te zijn. TUNIS, 27 juni (UPI) De voor naamste raadsman van de Algerijnse rebellenleider Mohammed Ben Bella heeft voorspeld dat de Frans-Algerijnse besprekingen „zeer spoedig" hervat zul len worden. „De onderhandelingen moe ten en zullen zeer spoedig hervat wor den," zei Haehemi Chérif, toen hij gis teravond met een vliegtuig uit Parijs in Tunis arriveerde. (Advertentie) fifp vl DEALER VOOR H*!, Jp ROTTERDAM Bezoek onze thowroom Autoscope, Heiman Dullaertplein 3, Rotterdam. Telefoon 35080 - toestel 266. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden vooral aan de kust. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Woensdag: Zon: 4.22-21.04. Maan: 20.48-4.34. Aan zee ook moi-gen koel weer met een tot matig afnemende wind tussen west en noordwest. Overwegend droog met enkele opklaringen. Temperatuur ongeveer 17 gr., zeewater 16 gr. Voor uitzichten: rug van hogedruk nadert via de Britse eilanden met koel maar iets zonniger weer. max mm. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur uen Heiaei regen 19 13 12 V pen burg regen 23 15 12 Vbssingen regen 20 15 3 teiae regen 27 14 5 üe Biil regen 25 15 4 rwente regen 28 15 2 tindhoven regen 27 16 2 Za.-Limi»ui regen 28 13 2 Stockholm regen 22 14 4 usio zw. bew. 20 13 0 K. .peuriagF*- regen 21 15 12 U'nner licht bew. 22 10 0 Brussel regen 27 14 3 Foru* regen 28 14 5 Nice regenbui 26 18 0.1 beiujn zw. bew. 31 19 0 Mu nu hen zw. bew. 29 17 6 Zürich zw. bew. 29 16 6 Genève zw. bew. 29 16 5 Wenen licht bew. 30 17 0 Innsbruck regenbui 35 14 1 Home onbew. 32 18 0 Madrid onbew. 27 14 0.4 Mallorca half bew. 31 21 0.2 Lissaboi onbew. 24 16 0 (Advertentie) MET KOLENHAARDENSHOW IN GEBOUW SPES DORDTSESTRAATWEG 25- ROTTERDAM Z- DAGELIJKS 10-10 UUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1