Verdachten waren grenzeloos zorgeloos Drie en twee jaar geëist valsemuntersaffaire Keurige Sal op slechte in Officier: door R. Persoonlijke moeilijkheden uit schrootaffaire verdwenen INTERNATIONAL prijs f i.- A.R.K.A.: midden-inkomens bijzonder zwaar getroffen PRINS BERNHARD GOOIT ZEVEN FRANSE BOEREN WEER NAAR VELD EN AKKER? Spierenburg tevreden met verklaring van jhr.Van der Goes van Naters Belastingdruk op middengroepen Mogelijkheden tot Minister Toxopeus beledigd verlichting Treinen vertraagd door storing in stroomvoorziening Vragen over de zaak-Stalmann Straalvliegtuigen voor de R.L.S. „Beeld arbeids markt onzuiver" Toeristenindustrie gaat tekenen van ongerustheid vertonen Gedegen requisitoir Rumoerige vergadering Europees parlement Overwerkt n Geen contact dr. Patijn met Nasoetion Vijfdaagse werkweek Utrechtse politie Nieuw-Guinea-Raad betreurt activiteit groep-Rijkens Eis: negen maanden gevangenisstraf Uitbetaling AOW en niet meer AWW op zaterdag Uitslag nationale Anjerloterij Benoeming Voorwaardelijke straf voor oud-P.T.T.-er WOENSDAG 28 JUNI 1961 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 28 juni Na een requisitoir dat bijna de hele vierde dag van het valsemunters- Proces in beslag heeft genomen, heeft de officier van justitie gis teren tegen de 50-jarige leider van de „Vierde Internationale", de Griekse ingenieur Michel R. een gevangenisstraf geëist van drie jaar met aftrek van het voorar rest. Tegen Sal S., vriend en rechterhand van R., eiste de of ficier twee jaar met aftrek. Mr. Van Renesse had zijn betoog in drie hoofdstukken verdeeld: een duidelijk overzicht van de gebeur tenissen zoals die zich in de meer dan ingewikkelde affaire hebben afgespeeld, de bewijsvoering en tenslotte een uitvoerige beschou wing over de politieke kant van de zaak en de gewetensnoodzaak Waarop de beide verdachten, zo als bekend, een beroep zullen doen. Na het aanhoren van de eisen bleef het even stil in de rechtzaal. Michel R. wist op dat moment nog niet wat er gezegd was en keek onverstoorbaar voor zich dit; Sal S. daarentegen toonde zich bijzonder nerveus, schoof on rustig op zijn plaats heen en weer an keek schichtig de zaal in. „Ik ga de zaal uit" Life is béter, omdat Life sigaretten .gemaakt worden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobacco Corporation, Louisville-Kentucky U.S. A. -k Nu ook onder licentie in Nederland Staatssecretaris Roolvink: Er heeft zich gisteren tijdens het door vele onderbrekingen voor de Fran- vertaling langdurige requisitoir nog een klein incident voorgedaan. Toen £nige journalisten die elders in het ge- [°uw hun gegevens hadden doorgebeld •je zaal weer binnen wilden gaan von den zij de deuren gesloten. „De presi dent heeft opdracht gegeven geen jour- dlisten meer door te laten zolang de officier nog aan het woord is", ver- 'e'de een wachtmeester van de rijks politie. Deze mededeling wekte grote Verontwaardiging bij de persvertegen woordigers. Zy moesten nu een groot deel van het betoog van de officier 'nissen. Het besluit was daarom zo Klerkwaardig omdat in de afgelopen dagen de journalisten onbeperkt in- en Hit mochten lopen om hun werkzaam heden te verrichten. Van deze onver wachte beslissing waren zij juist op deze belangrijke dag echter in het on gewisse gelaten... de hij, dat er geen enkele reden is om in dit proces over een politieke straf zaak te spreken. De vragen waarom het in werkelijk heid gaat zijn volgens mr. Van Re- nesse: le Kan men aannemen dat de ze verdachten gehandeld hebben op grond van een onoverkomelijke gewe tensovertuiging, voortvloeiende uit hun politieke inzichten? 2e Kan volgens de Nederlandse strafwet en/of de Neder landse rechtspraak een onoverkomelij ke gewetensovertuiging in het alge meen en de overtuiging van verdach ten in het bijzonder tot straffeloosheid leiden? en 3e Moet het feit dat ver dachten op grond van hun gewetens overtuiging handelden als een strafver lichtende omstandigheid worden ge zien? Mr. H. E. van Renesse beant woordde alle vragen ontkennend. Hij ba seerde zich daarbij op de pre-adviezen "an prof. mr. D. van Eek en zijn ambtgenoot Remmelink, uitgebracht op de vorig jaar gehouden .vergadering van de Nederlandse juristenvereniging. Hij gaf verder als zijn overtuiging te kennen, dat de mate van schuld bij bei de verdachten zo groot is, dat daarin zelfs bepaald een element van strafver- zwaring aanwezig is. Hij was ervan overtuigd, dat de verdachte R. zonder enige twijfel als de motor van de straf bare handelingen is te beschouwen. Uit vele brieven was volgens mr. Van Renesse gebleken, dat Michel R. ook in Engeland activiteiten ontplooide en daarnaast bezig was in Denemarken een „filiaal" ten behoeve van de wa penaffaire te vestigen. Dat het komplot kon worden opgerold is volgens de offi cier zeer vermoedelijk te danken aan het eenvoudige feit, dat R. en zijn hel pers met een „grenzeloze zorgeloos- te gingen. Hoewel Sal S. Michel R. bij afwezigheid volledig ver ving en naar zijn mening met alle fa cetten van deze zaak volledig op de hoogte was, vroeg mr. Van Renesse zich toch af of S., indien R. zich el ders en niet In Nederland gevestigd z?u nebben, wel tot het plegen van een strafbaar feit zou zijn gekomen. Hij noemde Sal S. „een keurige, nette ste nograaf, goed voor zijn gezin, wellicht met politiek extreme opvattingen, die voor zijn idealen veel over had, daar bij vele tegenslagen heeft moeten in casseren en wellicht onder invloed van R. met de strafrechter in aanraking is gekomen". Daarom achtte hij een onderscheid in straf gerechtvaardigd. Aan het slot van zijn betoog sprak de openbare aan klager nog als zijn mening uit dat een duidelijke afwijzing van de handelingen van verdachten noodzakelijk is. „An ders zie ik het niet denkbeeldige gevaar ontstaan, dat Nederland een centrum van illegale activiteiten zou kunnen wor den, zowel van pro- als anti-groepen, by allerlei zich buiten onze rechtsge meenschap afspelende conflicten", al dus mr. H. E. van Renesse. Vandaag °1' de vijfde en laatste dag van het pro ces zijn ile drie raadslieden aan het woord gekomen. (Advertentie) n n Na een overzicht te hebben gegeven van de talrijke feiten en gebeurtenis sen die aan de eigenlijke strafbare han delingen van S. en R. waren vooraf gegaan, memoreerde de officier o.a. dat de beide verdachten zich op het stand- Punt hadden gesteld, dat de thans in Puitse gevangenschap zittende Haar- jemse chemigraaf Albert O. een patho logische leugenaar is. Zij voeren daar- b'j als bewijs aan dat O. steeds andere Verklaringen had afgelegd omtrent de datum waarop hij de verdachte R. had bntmoet. Mr. Van Renesse noemde dat zeer begrijpelijk: „Op de dag van zijn arrestatie was O. een overwerkt man er> kan zo iemand zich niet een jaar y®rgissen? Op mij heeft Albert O. een bijzonder betrouwbare indruk gemaakt." maakt". In dit verband wees mr. Van Re nesse erop dat men S. en R. ruim schoots de gelegenheid had gegeven om O. na zijn arrestatie aan de tand te voelen. Drie dagen luisterden zij naar zijn verklaringen, maar geen vraag werd gesteld. De officier trok hieruit de conclusie, dat de verdach ten het „duel" niet aan hadden ge durfd. „Nog sterker: Er was geen duel mogelijk, want O. sprak de Waarheid", aldus de officier, die ver der verklaarde, dat de justitie van de onderhavige aangelegenheid ken nis heeft gekregen door de B.V.D. Sprekend over „provocatie" merkte mr. Van Renesse op dat daarvan naar zijn mening geen sprake is ge weest. .De Amstelveense typograaf H. was ■hechts een tipgever, die overigens ter "taatse van het misdrijf aanwezig was 5J" daaraan passief meewerkte". Mr. Jan Renesse bestreed de mening dat "e verdachten zich kunnen beroepen bf noodtoestand. „Het lijkt mij een be haald vreemde figuur, dat de verdach- Jen de feiten enerzijds vrijwel alle ont kennen en anderzijds een beroep doen bp., noodtoestand. Het een sluit naar Jh'jn mening het andere uit", aldus de "«icier. Bij de behandeling van het tweede j.eel van het requisitoir waarin de of- Wier de drie tenlastegelegde feiten een nadere beschouwing onder- W'orp deed zich opnieuw een incident mor. Nadat mr. Van Renesse de che- b'1 graaf O. met de verdachte S. had L.b'geleken, raakte deze laatste in een 'Vonder opgewonden toestand. „Ik pro- bsteer hiertegen", riep hij, „dat is een .baande. Als de officier nog eens zegt at de verklaringen van O. en vr' mij P eikaar lijken ga ik de za,al uit". IjVls u zo doorgaat, dan zal ik u in- JWydaad laten verwijderen", waar schuwde de president. „Nou, dan ga -I meteen maar", hernam S. Pas na- rS» zijn verdediger, mr. Smeets zijn w ®nt had gekalmeerd, kon de zitting °rden voortgezet. De openbare aanklager achtte intus- jbn de tenlastegelegde feiten bewe- ri n, waarna hij overging op het derde d6el. van zijn requisitoir. Hierin wyd- w bij een uitvoerige juridische beschou- t„ 8 aan de motieven van de verdach- ...b. die zij onder de noemer „het ge- eten" hebben samengevat. Nadat hy o,as ingegaan op enkele publikaties V,er deze affaire, waarin volgens mr. 0an Renesse de strafzaak uit politieke erwegingen is opgeblazen, concludeer- A dvp.rt.P.n.t.i STRAATSBURG. 28 juni De moei lijkheden tussen de heer Spierenburg en jhr. mr. M. van der Goes van Naters zijn gistermiddag geregeld in een ongekend rumoerige vergadering van het Europese parlement. Jhr. van der Goes van Naters heeft gezegd dat hij zelf geen geloof had gehecht aan de door de heer Spierenburg gewraak te mededelingen die hij met enkele politieke vrienden had besproken en die ook de heer Spierenburg ter ore waren gekomen. Met nadruk stelde hij dat hij niet als beschuldiger had willen optreden, hij had alleen gemeend zijn politieke plicht als parlementslid te doen door bepaalde geruchten te be spreken. De Belgische professor Cop- pe, een collega van de heer Spieren burg, verklaarde daarop dat de heer Van der Goes dus niemand persoonlijk had willen beschuldigen en dat het persoonlijke element hiermee was ver dwenen. De heer Spierenburg sprak niet tijdens dit intermezzo, doch toonde zich na afloop ervan tevredengesteld. Het geschil is gisteren in de ver gadering tot uitbarsting gekomen dooi de verklaring die de Hoge Autoriteit maandag heeft afgelegd na het intrek ken van de brief, die haar voorzitter Malvestiti aan het Europese parlement had geschreven. In die brief deelde de Hoge Autoriteit mede, dat de heer Spierenburg niet samen met de heer Van der Goes van Naters voor de subcommissie zou verschijnen, die het schrootverslag van de Hoge Autoriteit bestudeert. De Belgische socialist Bohy zei gistermiddag, dat het communiqué een aanslag was op de bevoegdheden van het parlement, omdat het com muniqué nog het voorbehoud had ge handhaafd. Malvestiti legde een verklaring af om zich te rechtvaardigen, doch hij kreeg het met de Franse voorzitter van de subcommissie, Poher, aan de stok. Deze vloog overeind, toen Mal vestiti zei dat het sadistisch zou zijn geweest om de heer Spierenburg te verplichten samen met de heer Van der Goes voor de subcommissie te verschijnen zolang de onaangename affaire niet uit de wereld was. Poher legde er de nadruk op, dat zijn com missie alleen met het feitelijke on derzoek van het schrootrapport te maken had en niet met een soonlijke kwestie. per- Tijdens een rede van de heer Van der Goes dreigde even een nieuw in cident te ontstaan tussen hem en de Hoge Autoriteit. Het Franse lid van het Luxemburgse college, Lapie, had er bezwaar tegen dat de Nederlandse afgevaardigde zijn belangstelling voor de schrootfraude rechtvaardigde door te zeggen dat nieuwe instellingen even zeer aan corruptie bloot staan als nieuwe staten en dat men dus elk geval van fraude zeer nauwgezet moet onderzoeken. Hij voegde hier echter aaji toe dat hij hiermee niet de Hoge Autoriteit bedoelde. Het in cident liep met een sisser af en Lapie. die zich in zijn onstuimigheid had mten ontvallen dat de heer Van der Goes onwaardig was om in het Euro pese parlement zitting te hebben, trok dit weer schielijk in. Er bleek namelijk een misverstand als gevolg van taal moeilijkheden in het spel te zijn ge weest. ÏÜÏma<3naJ£- INTER NAT IONAL een betere sigaret DEN HAAG, 28 juni In de afge lopen dagen hebben berichten gecircu leerd als zou het Tweede-Kamerlid dr. C. L. Patijn (P-v.d.A.) het voornemen hebben gehad in het begin van deze week naar Bonn te reizen teneinde daar een onderhoud te hebben rr.et de Indo nesische minister van Defensie, gene raal Nasoetion. Deze is evenwei giste ren uit Bonn vertrokken voor een reis door Duitsland zonder een ontmoeting met de heer Patijn te hebben gehad. Dr. Patijn heeft medegedeeld, dat hij geen contact met de minister heeft ge had en ook niet het plan heeft contact met hem te zoeken. UTRECHT, 28 juni Met ingang van maandag wordt voor de politie alhier een vijfdaagse werkweek ingevoerd. In verband daarmee zullen twee bureaus aan de Gerard Doustraat en de Nor- bruislaan van 23 tot 7 uur gesloten zijn. HOLLANDIA, 28 juni (UPI) Op de vergadering van de Nieuw-Guinea- Raad is gisteren de kwestie van de in formele Nederlands-Indonesische con tacten ter sprake gekomen. In dit ver band bepleitten de leden Jouwe, De Rjjke, Kamma en Womsiwor een snel le uitzending van een Papoea-delega tie naar Nederland de Verenigde Na tie naar Nederland, de Verenigde Na- ting van het Papoea-standpunt. Tevoren is de kwestie binnenskamers besproken door de raad. De leden De- da, Gosewisch, Maturbongs en Mofu gaven toen uitdrukking aan hun te leurstelling over het feit dat er contac ten zijn gelegd. Zij verklaarden het on eens te zijn met de groep-Rijkens, die zij niet bevoegd achtten tot een oor deel over Nieuw-Guinea. De leden zei- .den echter niet ongerust te zijn en het vertrouwen in de regering te hebben behouden. ARNHEM, 28 juni De officier van justitie bij de rechtbank alhier, Mr. F. O. Leusink, heeft negen maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, geëist tegen een 45-jarige in woner van Nijmegen, die in februari een voor minister Toxopeus beledigend geschrift tegen de publikatiekast van een dagblad in zijn woonplaats heeft ge plakt. In dit geschrift behandelde de ver dachte de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea. Hij was niet ter zit ting verschenen. Uitspraak; 11 juli. DEN HAAG, 27 juni Het hoofd bestuur van de Algemene R.-K. Amb- tenarenvereniging komt in een rapport inzake de belastingdruk op de midden groepen tot de conclusie dat de mid deninkomens door de in het tarief van de inkomstenbelasting verscholen ex- tr^ progressie op deze inkomens en de overigens volkomen willekeurig vast gestelde vorm van de progressiecurve bijzonder zwaar worden getroffen; voor de hiertoe behorende ambtelijke in komens geldt dit nog in versterkte mate omdat de inkomens van deze so ciale groepering in de afgelopen decen nia in ontwikkeling sterk zijn achter gebleven bij die van vrijwel alle overi ge sociale groeperingen. De tarieven opgenomen in de voor gestelde verlaging van de inkomsten belasting, welke naar het A.R.K.A.- rapport hoopt in ieder geval op 1 janu ari 1962 van kracht zullen worden, geven slechts een kleine verlichting en werken nauwelijks corrigerend voor de middengroepen. Er zijn enkele mogelijkheden aan te geven tot verbetering d.w.z. tot een aanvaardbaarder verloop van de curve. Deze mogelijkheden zijn: Bij de eerstvolgende mogelijkheid tot verlaging van de inkomstenbelas ting zou men allereerst moeten over gaan tot geleidelijke afvlakking van het begin van de curve b.v. door de „korte" progressie om te zetten in een „lange". Het vervallen van de extra progressie dus. Hiervoor zou den de benodigde middelen kunnen worden verkregen uit de extra be lastingopbrengsten, die het gevolg zijn van het feit, dat door de pro gressieve tarieven de belastingop brengst bij welvaartsvergroting rela tief meer stijgt dan het nationaal inkomen. 2. Verdere stappen zouden dan zijn verandering van de vorm van de belastingcurve tot een in het begin langzamer oplopende curve en een verlegging van het maximale per centage naar een hoger inkomen. 3. Verhoging van het belastingvrije minimum, dit bedrag dient belang rijk te worden verhoogd, aangezien het ethisch minimuminkomen thans daar nog ver boven uitgaat. 4. Herziening van het maximale per centage. Verhoging schijnt moeilijker te zijn daar algemeen wordt aange nomen, dat dit percentage reeds aan de hoge kant is. Ernstige studie naar mogelijkheden en repercussies op dit punt lijkt het rapport echter gewenst. Hierbij valt rekening te houden met het feit, dat aan aantal belasting betalers door monopolieposities en een optreden als gesloten blok in staat is de hoge belastingdruk op de cliënten af te wentelen. 5. Ruimer aftrekmogelijkheid ver wervingskosten en beperking aftrek mogelijkheid voor zelfstandigen. Een oplossing voor de ongelijke behande ling in dezvan loontrekkenden en ondernemer of de beoefenaar van het vrije beroep zou gevonden kun nen worden in een wat ruimere af- trekmogelijkheid voor kosten van verwerving voor loontrekkenden, door bijv. aan ieder van hen on geacht de aantoonbaarheid van 100 zoals in de huidige regeling vereist een aftrek te geven van 5 pet. van het loon (beperkt tot een bepaald maximum bedrag, dat hoger ligt dan volgens de huidige regeling), maar vooral door de aftrekmogelijkheid van de kosten bij ondernemers te beperken door het geven van bepaal de normen of voorschriften in navol ging van de bepalingen zoals op dit stuk onlangs in Duitsland van kracht zijn geworden. UTRECHT, 28 juni Het spoorweg verkeer ondervond gisteravond ernsti ge vertragingen door het uitvallen van een koppeltransformator bij het pro vinciaal electriciteitsbedrijf van Utrecht. De electriciteitsvoorziening is tussen zes en zeven uur 's avonds ernstig gestoord geweest. Er stond geen spanning meer op de bovenleidingen en de NX-beveiliging in Woerden werkte niet correct. De lichtseinen tussen Woerden en Utrecht en op het emplacement Utrecht func tioneerden niet meer. DEN HAAG, 28 juni Het Tweede- Kamerlid prof. dr. ir. A. Vondeling heeft de minister van Landbouw en Visserij sri.riftelijke vragen gesteld over de zaak-Stalmann. Prof. Vondeling vraagt of de regering zich ervan bewust is, dat de zogenaam de zaak-Stalmann en de lange duur van het onderzoek in deze zaak ernstig scha de doen aan de goede verstandhouding tussen de beide E.E.G.-landen Duits land en Nederland, in het bijzonder in lan dbouwaangelegenheden. Het Kamerlid informeert verder waaT- om de regering zo lang wacht met het openbaar maken van de feiten, die zij aan de regering van de Duitse bonds republiek heeft meegedeeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 juni De Bceeh- crafts, die de Rijksluchtvaartschool thans gebruikt voor de eindopleiding voor verkeersvliegers zullen worden vervangen door straalvliegtuigen, ten einde de leerlingen naar behoren op hun toekomstige taak voor te bereiden. Minister Korthals heeft voor dit doel by de Staten-Generaal een aanvullende begroting ingediend. Tevens zal de Rijksluchtvaartschool vt vr de begin- en voortgezette opleiding vijf vliegtuigen méér aanschaffen. De minister zegt in zijn toelichting, dat deze uitbreiding van het materieel noodzakelijk is ge worden na het besluit om de opleiding zoveel mogelijk te bekorten. Met de aan schaffingen is in totaal elf miljoen gul den gemoeid. DEN HAAG, 28 juni Met ingang van zaterdag zal de uitbetaling van pe riodieke uitkeringen ingevolge de soci ale verzekeringswetten zoals ouder- doms- en weduwenpensioenen (A.O.W. en A.W.W.) waarvan de betaaldag op een zaterdag valt, nader worden ge regeld. zo deelt de P. T. T. mee. In afwachting van een definitieve re geling zullen deze uitkeringen op de aan de zaterdag voorafgaande vrydag worden uitbetaald. De op 1 juli betaai baar gestelde uitkeringen zullen reeds vrydag aan de postinrichtingen kunnen worden geïnd. AMSTERDAM, 28 juni Gisteren is ten overstaan van notaris mr. F. A. van Gelder de trekking gehouden vari de nationale Anjerlotery „Een op tien". De netto-opbrengst van de circa ander half miljoen tegen de pry's van een gul den verkochte loten bedraagt 900.000 gulden. Dit bedrag is bestemd voor het Prins Bernhard Fonds. Degenen, die een Anjerlot bezitten met nummer 405480 zijn zich de ge lukkige winnaars van een woonhuis of goederen ter waarde van 25.000 gulden. Zy die een lot hebben waar van de laatste vijf cijfers 05480 zijn, hebben een „droomprijs" van 2500 gulden gewonnen. NIJMEGEN, 28 juni Het college van curatoren van de r.-k. universiteit heeft drs. J. J Dumont te Berg en Dal benoemd tot wetenschappelijk mede werker bij de verenigde faculteiten der letteren en wijsbegeerte en der genees kunde. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 juni Prins Bern hard heeft; gisteren op wel zeer suc cesvolle -wijze het nieuwe Bowlinghuis, waar in een luxueuse omgeving het tienkegelspel kan worden beoefend, in Scheveningen geopend. Hij had de moei lijke taak onder het oog van tientallen genodigden en camera's de eerste gou den bal te werpen. De prins, die het spel meer dan eens in Amerika heeft beoefend, liet zich niet van zijn stuk brengen en wist maar liefst zeven ke gels om te gooien. Een prestatie die hem een ovatie bezorgde. Kort daar voor had hij „schrik" gezaaid onder de persfotografen, die hem bij zijn worp dreigden te hinderen, door 'net te doen alsof hij de loodzware bal in hun mid den wilde werpen... Heineken die in de bouw cn inrich ting van het kegelhuis een miljoen gul den heeft geïnvesteerd hoopt ook in Nederland deze sport populair te ma ken, na de enorme opgang die het spel elders in de wereld heeft gemaakt. LAGE VUURSCHE, 28 juni Op bet zomercongres van de Christelijke Middenstandsbond heeft de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer B. Roolvink over de gespannen arbeidsmarkt gezegd, dat het de vraag is, „of het wel zo erg is als de cijfers zeggen". De staatsse cretaris heeft de indruk, dat er wel ondernemers zijn die tien mensen vragen als ze maar één man nodig hebben, terwijl er misschien anderzijds werkgevers zijn die strikt genomen wel mensen zouden kunnen missen, maar hen in dienst houden voor het geval zij hen later nodig mochten hebben. Het beeld van de tekorten aan arbeids krachten wordt hierdoor onzuiver, al dus de heer Roolvink. Bij de huidige situatie op de over spannen arbeidsmarkt klaagt praktisch iedereen, zo verzuchtte de staatssecre taris voorts. Men vergeet volgens hem te vaak, dat de hoogconjunctuur en de volledige werkgelegenheid zegeningen zijn die men zeer positief moet waar deren. „Wij verlangen niet naar enige recessie," zo zei hij, „maar wel naar iets meer evenwicht". Men dient, vol gens de heer Roolvink, vanuit een dankbare stemming rustig de proble men in goed overleg tussen overheid en bedrijfsleven te bespreken. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 28 juni Vandaag komt te Parijs de Nationale Federatie van Land bouwexploitanten in buitengewone be raadslaging bijeen en morgen wordt, eveneens onder druk van de omstandig heden, in Hotel Matignon aan het Fran se landbouwprobleem een rondetafel conferentie gewijd onder voorzitterschap van premier Debré. De by het vraag stuk betrokken departementshoofden en verantwoordelijke boerenleiders nemen er aan deel. Men vraagt zich af of be doeld beraad de aankondiging zal ople veren van maatregelen, in staat om de boerenoproerigheid te bezweren, in vereniging overigens met de noodzaak die het zomerseizoen de boeren doet voelen om zich intensief te gaan bezig houden met veld en akker. Het oproer is de afgelopen dagen van Bretagne, waar de uiterlijke rust grotendeels is weergekeerd, overgesla gen naar de andere Franse landbouw gebieden. Gisteren was vooral de beurt aan een kleine twintig departe menten in midden- en zuid-Frankrijk, ook hier en daar in het noorden, en het heet dat de dag zoveel als de apo theose van het boerenoproer heeft ge leverd. Bijeengetrommqid in de nacht, zijn de boeren in de vroege ochtenduren op hun tractors en karren naar de centra ge trokken, sommige steden werden alleen maar „belegerd", andere „ingenomen", een veertigtal grote wegen is urenlang geblokkeerd gebleven, in Zuid-Frank rijk trad, wegens barricades op de spoor banen, ernstige stremming in het spoor wegverkeer op. Bijzonder gespannen bleef de gehele dag de toestand in Bé- ziers, waar de woedende betogende boe ren de stad weigerden te ontruimen; het kwam tot een woordenwisseling tus sen monsieur le Sous-prefect en een de legatie betogers, met zeer onheuse woor den van de betogers. Tal van merkwaardige bijzonderheden worden gemeld. In Lunel, tussen Nimes en Montpelller, heeft een detachement mobiele garde vijf wagens dat onderweg was naar Nar.cy in verband met president de Gaulle's bezoek aan Lotharingen, urenlang knel gezeten. Ter wijl de detachementschefs parlementeer den met de barricadeboeren vóór zich om doorgang te verkrijgen, legden an dere boeren een barricade achter het detachement, dat toen niet meer voor of achteruit kon. De toeristenindustrie begint, onder al deze bedrijven door, ernstige tekenen van ongerustheid te vertonen. Van hote liers wordt vernomen, dat uit het buiten land de annulaties van reserveringen be ginnen binnen te stromen. Het is geen wonder. ALMELO, 28 juni De rechtbank heeft een 52-jarige voormalige P. i .T.-ambtenaar uit Enschede tot oen gevangenisstraf veroordeeld van zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij heeft tereolit gestaan, voor het feit dat hij ais postagent ver scheidene malen geld uit de kas had ge nomen tot een totaalbedrag van 16.000 gulden. De rechter heeft aangenomen dat deze handelwijze eerder aan onbe kwaamheid dan aan kwade opzet moet I worden toegeschreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5