Machinisten laten treinen op C.S. Amsterdam staan MOMENTOPNAMEN VAN EEN TROPISCHE ZONDAG TREK NAAR HET WATER; VELE SLACHTOFFERS Regen brengt afkoeling D AFTREDEN VAN MINISTER VAN ROOY BIJNA ZEKER SPOORWEGPERSONEEL WERD If ET Directie acht optreden van betrokkenen te excuseren "S A CONGO VIERT ONAFHANKELIJKHEIDSFEEST Westerse nota aan Rusland Vertragingen van twee uur „Samenloop van omstandigheden HITTEGOLF OVER WEST-EUROPA Het weer Meer wind Frissere wind Staatssecretaris Veldkamp opvolger? Kwestie Berlijn OLIESTOOKDEMO^STRATIES Tsjang Do Jong afgetreden MAANDAG 3 JULI 1961 mm PAAP DOMINICAANSE REGERING AFGETREDEN O»" ALS PREMIER VAN ZUID-KOREA Asiel in Nederland voor Venezolanen 14 pagina s Geen straf (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 3 juli De di rectie van de Spoorwegen had door enige maatregelen te tref fen, die een beperking van het spoorwegverkeer inhouden, ge hoopt met ingang van 1 juli de exhorbitante vertragingen te kun nen opvangen maar de vertragin gen zijn zaterdag nog veel erger geweest dan ooit tevoren. Zo erg zelfs dat treinbestuurders er des nachts op het Centraal Station de brui aan gaven en de treinen niet naar de emplacementen reden waardoor de chaos nog veel gro ter werd. 1 Zondag inan m m - Aan Zee (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/ROTTERDAM, 3 juii Eerst een bries uit het westen ruimend naar noord en vervolgens enkele regenbuien brachten gisteravond de afkoe ling die het einde betekende van de hittegolf waarmee juni eindig de en juli inzette. Niet slechts cp het vasteland van Europa maar ook in Engeland zijn in de afge lopen etmalen temperaturen ge meten van 33 graden. In Parijs en Innsbruck steeg het kwik zelfs tot 34 graden. Miljoenen mensen zochten tijdens de hittegolf ver koeling buiten de steden: aan zee, meren en waterwegen. Helaas niet zonder dat talrijke verdrin- e qrotc hitte, die het afgelo- kingsgevallen zijn voorgekomen. pen weekend voor vele Ook hot verkeer eiste veel slacht- Nederlanders tot een nogal offers. benauwende aangelegenheid heeft gemaakt, dreef zaterdag en zon dag duizenden en nog eens dui- weer in Europa Lange lijst -,1 met kolenhaardenshow in gebouw spes HET NIEUWE DAGBLAD zigers voor Eindhoven-Maastricht v.v. moesten maar zien hoe ze hun plaats van bestemming zouden bereiken. Des middags bood het Centraal Sta tion de aanblik van volle perrons en lege sporen. Door de luidsprekers werd zelfs maar niet eens meer over „ver traagde" treinen gesproken, er werd eenvoudig medegedeeld dat van het een en ander perron een trein in een bepaal de richting zou vertrekken zonder de vertrektijd erbij te vermelden. Dat iiimiiiiniiiitniinHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii'ii Telkens als de nieuwe dienstrege ling van de Spoorwegen weer eens kopeloos in de war is geweest, krij gen wij te horen, dat dit te wijten was aan een „samenloop van omstandig heden Directie en perscneelsraad bezweren ons dan. dat er in ieder ge val geen sprake is van een model-ac tie van het personeel. Het schijnt zo te zijn, dat als de dienstvoorschriften alle correct en letterlijk worden uitge voerd, de zaak in het honderd loopt. Dat pleit niet voor de dienstvoor schriften; maar dit terzijde, want cr is immers geen sprake van een kwaad willige correctheid van het personeel. De spoorwegmannen, die daaromtrent in de eerste dagen van de nieuwe dienstregeling verklaringen aan pu bliek en pers hebben afgelegd, heb ben verzinsels verleid. Goed, dan geen model-actie, maar een samen loop van omstandigheden. Wat ons langzamerhand wel opvalt is. dat van die omstandigheden, die telkens zo samenlopen, steeds onvermeld blijft de omstandigheid, dat eerst na de invoering van de nieuwe dienstrege ling. maar toen ook meleen, de om standigheden begonnen zijr. samen te lopen en sindsdien niet meer hebben opgehouden samen te lopen. Met an dere woorden: meer dan iels anders heeft de nieuwe dienstregeling bijge dragen tot de droeve reeks van trein- vertragingen, die het Nederlandse spoorwegverkeer niet minder dan ont wricht hebben en lol een risee heb ben gemaakt. De Spoorwegen lappen wat, zonder dat hel veel helpt. e „dienstregeling" blijft. En dan te be denken, dat men in Nederland ®"een al wegens gebrek aan welsprekend heid van een hog« post verwijderd kan worden. lllllltHllliHllilllHHIHIIIIIIIllllllMIIHIIIHIUIIIIIIilllllllllllllll De onregelmatigheden in de treinen loop waren gisteren aanmerkelijk min der dan zaterdag. Op de oude lijn van Amsterdam naar Haarlem en verder het westen in, kwamen s'avonds ver tragingen van gemiddeld een kwartier voor. De treinen uit de omgeving van de hoofdstad waren zes tot acht minu ten over tijd. Op de Gooilijn waren stagnaties van vijf tot twaalf minuten. Er waren enkele treinen naar het bui tenland belangrijk over tijd. Een Bene- luxtrein vertrok gistermorgen uit Rot terdam vijftig minuten te laat, en de eerste D-trein naar Parijs had een vertraging van drie kwartier omdat men moest wachten op een elektrische }?K0~ motief die te laat uit de goederendienst kwam. moest men dan maar a.Iw^fMp""hi?er deze wijze wist geen treinreiz g tond waar hij aan toe was en er dig. een merkwaardige loop van omstandig^ heden als reizigers m®°Td„ebTj? (naar extra trein te doenteheb k]ijk_ Zandvoort b.v.) trein heid om een zeer vertraagae eine Een uur vertraging b.v. was derlpel Het groeide soms wel aan tot twee uur. Al die vertragingen, die a! £f*s ™reb geus waren begonnen e„ d'e^elfs Tn brachtim, ïoopten rich des avonds op, zodat men op het Centraal station in Amsterdam tot diep in de nacht be zig is geweest het treinverkeer te re gelen. De laatste trein naar Den Haag b.v. kwam daar pas om vier uur aan en die naar Rotterdam via Gouda ging om half drie weg... Toen bovendien op enkele perrons liet wachtensmoede publiek zich tegen net treinpersoneel keerde, werd het de trein bestuurders te bar. Het komt vrijwel el ke zaterdagavond wel voor dat wat dronken lieden het treinpersoneel met vriendelijk behandelen om het euphe- mistisch te zeggen en dat loopt dan gewoonlijk met oen „sisser at. Maar zaterdagavond, na de hitte, de drukte en de urenlange vertragingen, nam het treinpersoneel dit niet meer. Normaal is dat de treinbestuurders hun trein zelf naar het opstelemplace ment brengen. Bij vertraging doet een aflosploeg dit, maar die was zaterdag avond door de langdurige vertragingen al naar huis gegaan. En enkele trein bestuurders bedankten toen ook om hun trein naar de emplacementen te rijden en lieten die even buiten de perrons staan met het gevolg dat andere trei nen de perrons met meer konden be reiken. Extra-, inderhaast opgeroepen personeel, heeft de treinen moeten weg brengen, maar daarmede had men zon dagmorgen de situatie met gered. Treinbestuurders, die toen moesten op komen wilden eerst wegens wat slaap cenieten want ze waren wel zeer iaat de vorige avond thuisgekomen. Het re sultaat was dat ook zondagmorgen weer vertragingen ontstonden, \ooial J-001 de eerste treinen. Een trem naar Brus sel vertrok een uur te laa treinen naar voort. Men heelt om er een eind aan te maken, enkele „lussen abg vja Rot- een trein, die van Amsterda rirtV terdam naar Eindhoven reed en door moest gaan naar Maastricht,'! hoven L waar hij 50 minuten te iaat aankwam is opgehoudeJ waar rechtsomkeert naar Amsterdam hij op tijd aankwam en vertrok. De rei- Naar van dc zijde van de Ned. Spoor wegen is medegedeeld, zal tegen de treinbestuurders, die dienst geweigerd hebben, geen maatregelen worden ge nomen. De directie heeft volkomen be grip, zo deelde zij mede, voor de situa tie waarin deze treinbestuurders heb ben verkeerd. De overmatig lange diensten, liet overplaatsen naar andere tiajecton dan die waarop de treinbestuurders nor maal dienst doen waardoor de mogc- (Zie vervolg elders in dit blad) tmumy, «kmum I- r^lïr*mlf - -«"f1 CIUDAD TUUJILLO, 3 juli (AFP) i?u Afkering van de Dominicaanse Repu bliek, met uitzondering van de minister van defensie, heeft president Joaquim Balapuer haar ontslag aangeboden. Zij wil de president hierdoor in staat stelten een „nationale verzoening" mogelijk te maken. De wens hiertoe werd door ge neralissimo Trujillo kort voor zijn dood uitgesproken. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.26-21.02. Maan: 0.04-12.01. (Van onze weerkundige medewerker) Wij hebben een zeer warm weekeind achter ons liggen waarin vooral zon dag in vrijwel het gehele land een tem peratuur van 30-33 gr. voorkwam. Eerst in de avonduren begon in het hele kust gebied een frissere noordwesten wind binnen te dringen. Vanmorgen was de koelere lucht al tot Limburg gevorderd met op enkele plaatsen wat lichte regen. In Zeeland werd gisteravond onweer waargenomen. Een meer westelijke wind blijft wat koelere lucht aanvoe ren waarin morgen weer zonnige perio den met droog weer voorkomen. Koel maar droog, met morgen wat meer opklaringen. Matige wind uit westelijke richting. Temperatuur 18 a 19 gr. zeewater 17 gr. Vooruitzichten: enkele zonnige perioden, maar koel door de wind van zee. Station Den Helder Vpenburg Vlissingen Eelde Dc Bilt Twente Borne verdronken. Voor de waterings- sluizen in de Afsluitdijk verdronk de bijna negenjarige Henk van der Lee uit Wieringerwerf. De negenjarige J. H. Koppert uit Monster is bij het zwem men in zee in Terheijde verdronken. In „De Piasmolen" bij Gennep is de 42-jarige A. Nillesen uit Groesbeek ver dronken, voor de ogen van vier van zijn kinderen. Hij laat vrouw en vijf kinde ren na. In het openluchtbad te Heel- derpeèl onder de gemeente Heel is het zevenjarig zoontje van de familie Kor- stanje uit Venlo verdronken. Nabij Nij- kerk is in het IJsselmeer de 29-jarige D. Wallet, die niet kon zwemmen, in een vaargeul terecht gekomen en ver dronken. In het Noordhollands kanaal bij Den Helder is de 25-jarige J. L. J. Baartman uit Breezand verdronken. De 21-jarige B. Leeraar uit Scheemda is in het Termunterzijldiep bij het baden omgekomen. A. van Dord, zeventien jaar, is in het diepe bassin van het zwembad „De Welbom" in Culemborg verdronken. In Schoorl aan zee is de 18-jarige N. T. Pot slachtoffer gewor den van het water. Hij kon niet zwem men. De 33-jarige M. Meyer is voor de ogen van zijn vrouw en twee kinderen in het Nieuwendammerkanaal in Am sterdam-Noord verdronken. Ook dit slachtoffer kon niet zwemmen. In het openluchtbad „Blauwe Meer" te Dinx- perlo verdronk de negentienjarige Duit se jongen K. H. Elfring uit Hemden. Vermoedelijk door hartverlamming zijn in de hoofdstad twee mensen op straat bezweken: de 62-jarige J. F. W. op de Stadionkade en een man wiens identiteit gisteravond nog niet was vast gesteld in de Jeroenensteeg. Een vertraging, in de treinenloop van de zogenaamde lustreinen naar liet zui den van Nederland heeft de straling van de zon als directe oorzaak: over zeilden mensen naar de kust om een afstand van driehonderd meter zijn 7 7- j. .v. i, ..i nabij Maarssen de rails uitgezet. Daar- verkoeltng te zoeken in liet zilte door moest 0p het traject langzaam icater. Dat zij die verkoeling niet worden gereden. cadeau kregen, maar er inge- Terwijl de Hagenaars en velen die vnnr mnpsten zoeken, i" Den Haag of omgeving hun weekend span.ien naai niovbieiL doorbrachten naar het Scheveningse toont de bovenste van de twee strand gingen, spoedden Haarlemmers, foto's duidelijk. O, onze stranden zaten vele duizenden mensen op- Noordwijk, Katwijk en de stranden qevakt als haringen in een ton. meer naar het noorden of zij trokken •L r, 7j f.ini naar het IJsselmeer of een der vele Prins Bernhai d (onderste foto) plassen in de driehoek A'dam-Utrecht- had méér ruimte toen hij bij Den Haag. Vele duizenden Rotterdam- Muiden zijn splinternieuwe race- ^0ecrLn]egOostvoorned|n K vTn Ho" boot ,.Dowty Turbocraft", die hl] land. Het was daar evenals elders, drin- on -j-}77 niiftiflttp verinnrdaa ten gon om een vinger in de zee te krijgen. op zipi vijftigste verfaaiuuy Qok de drie grote stede,lijke 0penlucht- geschenke kreeg, even probeerde, baden aan de Kralingse plas verheug den zich in zeer grote belangstelling: 120.000 baders. In de rijksweg Brummen-Zutphen is gistermiddag een betonplaat uit haar voegen gesprongen als gevolg van de hitte. Snel geplaatste waarschuwings borden voorkwamen dat zich daar ern stige ongelukken voordeden. De hitte had zaterdag de veiligheids- dop van een gashouder bij Zierikzee doen springen. 24 ton propaangas is weggestroomd. De brandweer van Zie rikzee hield de gasinstallatie nat en de politie heeft het verkeer omgeleid. Zo .(■oven l.lMltMjf -fkhoiin Oslo pcuriagei i,»nnen Amsterdam Brussel Bordeaux Nice Kernm Frankfort Mu m-hen Zurich Genêve Wenen InnsbrucK Ki,me Madrid Lissabon max min neersi Weer temp temp afgel gisteren 24 uuï geh. bew. 30 16 4 geh. bew. 32 16 1 geh.bew. 32 16 2 regen 32 16 1 regen 32 17 2 zw. bew. 32 17 0 regen 32 17 0.1 geh. bew. 32 17 0 on bew. 25 16 0 on bew. 26 15 1 licht bew. 28 17 0 zw. bew. 23 12 0.4 geh. bew. 32 16 3 zw. bew. 31 16 0 geh. bew. 34 16 1 mist 23 16 0 licht bew. 28 22 1 licht bew. 33 20 0 licht bew. 33 14 0 onbew. 28 16 0 zw. bew. 30 15 0 licht bew. 30 14 0 onbew. 31 13 0 onbew. 34 15 0 onbew. 31 18 0 zw. bew. 32 20 1 onbew. 16 0 WASHINGTON. 3 juli (Reuter) Vertegenwoordigers van de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zullen waarschijnlijk vandaag in Washington de tekst voltooien van een nota aan de Sovjet-Unie, waarin he' westelijk stand punt ten aanzien van West-Berlijn wordt uiteengezet. De nota is bedoeid als antwoord op het memorandum. premier Khroesj- tsjev in Wenen aan president Kenne dy heeft overhandigd. De tekst van de nota moet door de NAVO-raad worden goedgekeurd. Van doorgaans goed ingelichte zijde in de Amerikaan hoofdstad is ver nomen, dat de westelijke mogendheden opnieuw de nadruk zullen leggen op de handhaving van hun rechten in West- Berlpn en hun voornemen de verbindin gen met West-Duitsland open te hou den. Het westen is steeds bereid onder handelingen over de kwestie Duitsland, op basis van het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk, te hervatten. Algerije. Twee Fransen en 32 mo hammedanen hebben zondag in Algiers verwondingen opgelopen omdat een op standeling een granaat naar beide Fransen gooide. De granaat kwam mid den in een menigte terecht. (Reuter) Lang is de lijst van verdrinkingsge- vallen. Zo is zaterdag de achtjarige Johan de Bruijn uit Delft bij het spelen in de provinciale vaart gevallen en ver dronken. De zevenjarige A. Stadegaard in Bergen (N.H.) is eveneens tijdens het spelen in een diepe sloot gevallen en omgekomen. De vierjarige Gerrit van Putten is in Rotterdam van het schip van zijn vader gevallen en verdronken. De vijfjarige Bernardus Dekkers uit Hoorn is nlbij het Flevo-zwembad in de spuisloot van een watergemaal te recht gekomen en verdronken. De 31- iarige sportinstructeur de heer Laeven uit Weert is met zijn scooter op weg naar huis in het Belgische plaatsje Molenbeersel in een vaart langs de weg geraakt en omgekomen. De 29-jarige C J. in 't Veld is in Nieuw Beijerland onder de ogen van zijn vrouw en zijn moeder in de vaargeul achter de scheepswerf gegleden en verdronken. In het zwembad te Scherpenzeel is het stoffelijk overschot opgehaald van de veertienjarige Sinke uit Leusden. De 21- jarige Érica Kleine Bruse uit Hengelo is bij het zwemmen in het Twente-Rijn- kanaal dodelijk verongelukt. Zondag eiste het water andermaal vele levens. In het zwembad Heidelberg is de twaalfjarige Bennie Rasink uit (Advertentie) In Leopoldslad lieJ>ben wijze feest gevierd, omdat hun land P kjnhoeioe arriveren hier op de plaats "■"TrïcUftftnll 1 DORDTSESfRAATWEG 25 - ROTTERDAM Z- DAGELIJKS 1010 UUR (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 juli Men verwacht hier, dat de minister-president, prof. (Ir. J. E. de Quay zich vandaag met H. M. de Koningin in verbinding zal stellen om haar op de hoogte te brengen van het verzoek van de minister van Sociale /.a- keil, van zyn ambt te worden ontheven, en de daaruit ontstane situatie te bespre ken. Minister Van Rooy heeft dit belsuit tijdens het weekend in Brabant genomen. Zondagmiddag heeft hij zijn vriend prot. De Quay persoonlijk ervan op de hoogte gesteld. Mr. dr. Charles J. M. A. van Rooy is de laatste minister geweest, die bij de formatie in 1959 aan het kabmet-De Quay werd toegevoegd. De keuze was voor de formateur, de huidige minister president, uiterst moeilijk, omdat de vakverenigingen destijds na het uiteen- faan van de coalitie tussen K.V.P. en '.v.d.A., de nieuwe situatie met alles behalve 'spontane bereidheid tot mede werking tegemoet traden. Zij gevoelden er niets voor kleur te bekennen door een van hun mensen aan te sporen deze post te gaan vervullen. Ook nir. Van Rooy heeft lang geaar zeld, begrijpend dat juist de portefeuille van Sociale Zaken, waarmee de socialis ten in het verleden opvallende succes sen hadden geboekt, een van de zwaar ste in het nieuwe kabinet zou worden. Het getuigde van persoonlijke moed om daaraan, na de herhaalde weigeringen van anderen, te beginnen. Al spoedig bleek, dat het parlement de minister met grote gereserveerdheid tegemoet trad. Mr. van Rooy was als burgemeester van Venlo en Eindhoven een goed regent. In de politieke arena was hij onder deze omstandigheden ge doemd het mikpunt te worden van een uiterst kwaadaardige oppositie. Soms verraste hij bij het behandelen van kleinere technische zaken door de ge makkelijke en vlotte wijze waarop hij in het parlement sprak, omdat hij met de materie vertrouwd was. Op andere ogenblikken geraakte hij herhaaldelijk in een hachelijk parket. Met name als het over loonpolitieke kwesties ging. Minister Van Rooy was daarvoor als minister verantwoorde lijk, maar hij had de zeer voor de hand liggende oplossing gekozen, deze taak over te dragen aan een staatsse cretaris, de heer Roolvink. De laatste, Jie nu eveneens zijn ontslag zal aan bieden, omdat dit formeel noodzake lijk is. was een uitstekend vakman. Zelf uit de vakverenigingen voortge komen, had ook hij de persoonlijke moed opgebracht om de gereserveerd heid van deze lastige pressuregroups te doorbreken en een geëxponeerde post in het kabinet-de Quay te bezet ten. De loonpolitiek was een van de nieuwe programmapunten voor het kabinet, waarop aanvankelijk alle aandacht in de politiek was gericht. De grote beleids lijnen stonden spoedig vast, maar zij moesten in de harde praktijk worden GGrst geleidelijk tot stand kondGn komen. Minister Van' Rooy leidde in de parle mentaire discussies zijn staatssecretaris vaak in, maar zelfs deze zeer gebruike lijke methode werd door de oppositie vol op aangegrepen om de minister te honen. Uit dit alles kan zijn geremdheid worden verklaard, die hem bij het omstreden wetsontwerp kinderbijslag noodlottig is geworden. De vorige week greep de minister, uit een oogpunt van veiligheid waarschijn lijk, naar een middel dat vaak averechts werkt: hp beperkte zich tot het voor lezen van een schriftelijk opgestelde tekst. Ook bij de replieken herhaalde hij zulks. Vooral door de herhaling werd het middel hem noodlottig. De minister voelde zich kennelijk in hoge mate geremd door de politieke compli caties die waren ontstaan door het ver deelde oordeel van de Kamer over dit ontwerp, dat een algemene kinderbij slagverzekering wilde invoeren, waar onder ook de zelfstandigen zouden val len, zij het niet in dezelfde positie als de loontrekkenden. De meerderheid in de Kamer wilde voor beiden een kinderbijslag vanaf het eerste kind. Het kabinet vreesde terecht de financiële consequenties en wilde de uitkeringen voor de zelfstandigen niet eerder dan bij het derde kind laten in gaan. De Kamer zinspeelde op enig uit zicht voor de toekomst, maar de minis ter bleef in dit opzicht star en wilde geen duidelijke toezegging doen. De Ka mer zag zich daardoor de mogelijkheid ontnomen van een terugtocht zonder ge zichtsverlies. Het lot van het wetsont werp kwam toen in de lucht te hangen. Over de opvolging van minister Van Rooy is nog niets bekendMen neemt in politieke kringen echter aan, dat de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. Veldkamp, wel de meest aange wezen figuur zal zijn om mr. Van Rooy te vervangen. Op het punt van de so ciale wetgeving is hij een bekend spe- cialis SEOEL. 3 juni (AFP) De premier van Zuid-Korea. generaal Tsjang Do Jong, is afgetreden. Bij de bekendma king van zijn ontslagname als premier en voorzitter van de opperste nationale raad verklaarde de generaal tot liet be- sef te zijn gekomen dat de beide functies ,,te zwaar" voor hem waren en dat liet tijdstip was aangebroken waarop een krachtiger en bevoegdcr hoofd de lei ding van de revolutie in handen moet nemen. WILLEMSTAD (Curacao), 3 juli (DPI) De Antilliaanse autoriteiten weigerden gedurende het weekeinde commentaar te geven op berichten dat de zeven uitgeweken Venezolaanse ge vangenen die vorige maand de beman ning van een toestel van de luchtmacht dwongen op Curacao te landen, thans naar Nederland zouden worden overge bracht, om daar asiel te krijgen. Gisteren deden hier geruchten de ronde, dat de zeven mannen aan boord waren gebracht van een straalverkéers- vliegtuig van de KLM, dat 's morgen» naar Nederland vertrok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1