Niet één maar drie boerderijen stonden na elkaar op zelf de plaats „Schiedammers" in 2e eeuw waren gewone Kaninefaten BEDFORD koffers GEE NE ERWIG I PHILIPS- TELEVISIES DE STEM VAN DE LEZER Geheugen-hulp Opgraving bij Sportparkbrug Excelsior 20-speler H.W. van G0RP ZONEN ■rnrnm Dagbezoek van Bad Groenoord kwam boven 10.000 Propagandamars gym.- ver. Excelsior Zilveren jubileum bij Scade en Buysing Polyantha hield feestavond Joke Meelberg Classificeerder viel twaalf meter kei sior NIEIJWe dagbiad DHS verpletterde DRZ met 47-1 In vakantieweek weer groo t kla ver j asco 11 cours Burgerlijke slancl Rectificatie HEEFT EEN GROTE SORTERING Vijfkampen Hermes- jeugd Uitslagen De Postduif Interessante wedstrijden om banden te Schiedam Teleurstelling op zwarteband-examens Transfers Overschot tankerruimte houdt waarschijnlijk aan Dubbel afscheid bij de G. T. B. Agenda Rotterdam Drie haardplekken Picarium Verkoold Dekzeil Bestelwagen f 6150.- Dealer voor Rotterdam en Dordrecht en omgeving rmwm Ï0TT5RD.DUK 264% Hitte hinderde baders en tram ontbo t" hier W01'dt na afloop de St06t U HONKBAL TELEFOON 63144 DAM 12-32-11 TELEFOON 66231 JUDO SCHIEDAM, 3 juli. Het terrein van de archeologische opgravingen naast het tracé van de Rijksweg 20 hij de Sport parkbrug tP Schiedam blijkt voor ar cheologische fijnproevers een exquis- werkobject te zijn. Als een gastronoom over een gerecht spreekt, zo zette dr. Modderman van het Rijks Oudheidkun dig Bodemonderzoek zaterdagmiddag in Chr. Soc. Belangen uiteen wat de re sultaten zijn, die het graafwerk tot nu toe heeft opgeleverd. De onderzoekers zijn op enkele punten tot andere conclu sies gekomen, dan aanvankelijk was ge theoretiseerd. Het is gebleken, dat men niet een boerderijplattegrond heeft ge vonden. maar plattegronden van min stens drie boerderijen, die achtereen volgens op dezelfde plaats hebben ge staan. Een andere belangrijke vondst uit deze haast onuitputtelijke graafput is dic van een zgn. picarium, een opslag plaats voor graan, gebouwd naar Ro meins model. De bijeenkomst in Chr. Soc. Belangen was belegd door de werkgroep Helinium voor de leden van de archeologische vereniging voor West-Nederland. Een goede honderd leden waren ondanks de hitte naar Schiedam gekomen, om zich te laten inlichten over de stand van za ken. De inlichtingen kregen ze uit de eer ste hand, nl. die van de leider van het onderzoek, dr. Modderman. De heer Modderman vertelde in het kort de geschiedenis van de opgraving. Naar aanleiding van de vondsten heeft men de tijd van de bewoning, die door de opgraving aan het licht kwam, gedateerd tussen 70 en 250 jaar na Chr. Hoe de bewoners van onze streken in die tijd genoemd moeten worden was een Probleempje, dat Modderman heeft voor gelegd aan prof. Bogaars. Deze kwam de conclusie, dat de mensen gewoon Kaninefaten genoemd kunnen worden. •■Dat is misschien een kleine desillusie voor u, want deze Kaninefaten zullen hier bij Schiedam waarschijnlijk nim- hter op konijnen gejaagd hebben." merkte dr. Modderman op. De Kaninefaten van Schiedam hadden goede contacten via de Hargkreek en andere tiviertjes met het noordwestelijk liggende Forum Adri- anum, Arensburg, het belangrijkste Ro meinse centrum in onze streken. De Kaninefaten konden temidden van het moerassige veen hun boerderijen bouwen op een kleirug langs de Harg. In de eerste eeuwen na Chr. moest die kleirug, zoals bekend, druk bewoond zijn geweest. Tot nog toe heeft men drie haardplekken aangetroffen, op verschil-1 lende afstand van elkaar en ongeveer in een lengte-as gelegen. Uit het verschil j in hoogte van deze haardplekken en- kele centimeters slechts maakt dat ver schil uit heeft men afgeleid, dat ze van verschillende ouderdom moeten zijn He plaats van de verschillende palen- reeksen en de vlechtwant-resten, die men heeft gevonden heeft men nauw keurig geanalyseerd. Naar aanleiding daarvan heeft men tot nu toe reeds drie huisplattegronden, behorend bij elk van deze haardplekken, kunnen vaststel len. De drie plattegronden overlappen elkaar. Om de „oudste" haardplaat, die dus het diepste ligt, heeft men delen van een vlechtwand gevonden. Op dezelf de diepte trof men aan weerszijden van deze boerderij een reeds palen aan. Dr. Modderman neemt aan, dat deze reeks palen kunnen duiden op een soort omtuining van de oudste boerde rij. Hij schrok er voor terug om de conclusie te trekken, dat deze palen de wanden van het huis zouden hebben uitgemaakt. Dan zou de boerderij acht meter breed geweest zijn en dat zou vooralsnog te ver gaan. De „MIDDELSTE' haardplek (mid delste in leeftijd en in plaats) is het cen trum geweest van een ruime boerderij, gebouwd naar het reeds bekende type. dat overal langs de kust o.a. in Gronin gen is aangetroffen. De wanden waren van vlechtwerk, in de lengte van de boer derij stonden enkele palen, staanders ge noemd, die het dak schraagden. Het woonvertrek werd door een wand ge scheiden van de stal, die een grotere breedte heeft en waar men een houten vloer heeft aangetroffen met vele res ten koeiemest. Op deze houten vloer Jieeft men de staander gevonden van de „JONGSTE' boerderij. Merkwaardig van deze boer derij is het feit, dat zij vernield is door een plotselinge natuurramp, die in de derde eeuw na Chr. moet plaats gevonden hebben. De wandpalen zijn namelijk allemaal in oostelijke rich ting schuingedrukt. Een stormvloed moet dat gedaan hebben. Aan de noordelijke zijde van deze boerderijen heeft men het picarium aan getroffen. Deze graanbewaarplaats werd als volgt gebouwd: men legde op ge lijke afstanden van en evenwijdig aan elkaar drie palen in sleuven in de grond. OP deze palen werden paalstom- pen aangebracht, die een houten vloer moeten hebben gesteund. Op dcze vloer kwam het graan te liggen, uiteraard af gedekt. Door deze hogere ligging van de vloet werd voorkomen, dat ratten en muizen al te gemakkelijk bij het graan konden komen. Deze bouwconstructie is ook aangetroffen in een Romeins castellum in Valkenburg. Hier is dit picarium gebouwd door een Kaninefaat. Zo ziet men hoe intens de Romeinse in vloed is geweest. Niet ver van dit Picarium vond men een grote hoeveelheid verkoold hout en riet. Dr. Modderman meent, dat men te doen heeft met een dak, dat brandend naar beneden is gestort. Dat is een zeld zame vondst. Doorgaans zijn de daken vergaan en vindt men er nooit iets van terug. Bovendien bestaat de kans dat onder deze verkoolde laag zich wéér een boerderij bevindt. Archeologen moeten nu met de grootste voorzichtigheid de ze aslaag verwijderen en de laag er on der bestuderen. „Dat wordt een archeo logisch stuntje, als het lukt", merkte dr. Modderman op. Het neusje van de zaim, om het gastronomisch te zeggen Inmiddels blijft men vele andere vond sten doen. Tot nu toe zijn vijftien bron- ze n veiligheidsspelden (fibulae) gevon den. waarvan een die met emaille is in gelegd. Te zien naar de vele vondsten is het aan te nemen, dat een van de drie boeren bijzonder welvarend geweest moet zijn. Dr. Modderman illustreerde zijn ver haal met een aantal duidelijke en soms zeer fraaie dia's, die van de opgravin gen en de vondsten gemaakt zijn. Het publiek begroette de dia van het „Paard je van Schiedam" met uitroepen van bewondering. Dr. Modderman echter legde uit, dat het Paardje maar een or dinair bazarprul is geweest, aan de lo pende band vervaardigd. Al is de vondst in ons land zonder precedent. Na de bijeenkomst in Chr. Soc. Belan gen ging het gezelschap zelf de opgra- moesten eerst met mankracht de dek zeilen verwijderd worden, die het voze houtwerk uit de tweede eeuw voor uit drogen moesten behoeden. Daarna kon ving in ogenschouw nemen. Daartoe het gezelschap vanaf loopplanken de opgraving zien. 's Avonds was de ten toonstelling „Op het spoor van de mens" in het Schiedams Stedelijk Museum voor de amateur-archeologen opengesteld. Kub. inhoud 4.59 m3 - Nuttig laadvermogen 950 kg, Laadviak lengte 2.42 m. ROTTERDAM, Soerweg 21-25, Tel. 176600 DORDRECHT, Geldeloze Pad 76, Tel. 4344 (Advertentie) SCHIEDAM, 3 juli Zoals te verwach ten viel zijn in het afgelopen tropische ■weekend records gebroken in Bad Groen oord wat betreft het bezoekertal. Er kwa men in totaal 18.341 bezoekers. Zaterdag waren het er 10.151. Het was de eerste keer, dat het dagbezoek boven de 10.000 uitkwam. Zondag, waarop het bad 4% uur korter geopend was, boekte men een aan tal van 8.190. Tijdens de grote drukte bij de ingang van Bad Groenoord zijn zondagmiddag omstreeks 1 uur tien personen door de warmte bevangen geraakt. Zij werden in het Bad geholpen. Ook in het Bad vielen enkele mensen flauw. Zondagmiddag, tijdens de grote hitte, is er een ernstige storing geweest bij tram lijn 4 van de R.E.T. Op de Rotterdamsa- dijk ongeveer 300 meter van het eindpunt verwijderd raakte om 2.10 een beugel van de bovenleiding ontzet, zodat he trams niet verder konden rijden. Met een p deldienst met bussenwerden de passa giers verder geholpen, totdat het euvel twee uur later was verholpen. Gistermiddag was het centrum van Schiedam een dode stad. De straten lagen uitgestorven en deden sommigen herin neren aan de spertijd in de oorlogsdagen. SCHIEDAM, 3 juli Voorafgegaan door de Drumband van de vereniging zal Ex celsior hedenavond een mars maken door Kethelcn Tuindorp Kethel. De leden ko men bij elkaar half acht aan de school SCHEDAM, 3 juli Zaterdag her dachten ten kantore van Schade en Buy- smg N.V. Lange Haven, te 11 uur mejuffrouw A. M. Kwanten, hoofd van de administratie en de heer M. P. Pols, vakman, werkzaam in de distilleerderij, hun 25-jarig dienstverband. In tegenwoordigheid van talrijke te genwoordige en oud-medewerkers van de binnen- en buitendienst, en familie, wer den de zilveren jubilarissen toegespro ken door de directie, die haar gelukwen sen met cadeaus onder couvert vergezeld deed gaan. Fraaie geschenken werden namen sallen, die thans aan het berdrijf verbonden zijn en waren, aangeboden. Mevrouw Pols ontving bloemen. Het Centraal Gedistilleerd Bureau stelde voor elke jabilaris een oorkonde met vermelding van het heuglijk feit ter beschikking, plus een gegraveerde broche voor mejuffrouw Kwanten en een draagpenning voor de heer Pols. SCHIEDAM, 3 juli Enige tijd ge leden had de r.k. sportvereniging „Po- lyantha" tijdens wedstrijden in de Ri- vièrahal een tweede prijs behaald. Als beloning hiervoor had het bestuur de leden en donateurs een feestavond toe gezegd. Deze belofte is zaterdagavond inge lost. In gebouw Musis Sacrum waren le den en donateurs van de vereniging aan wezig, nu eens niet om te turnen, maar om te genieten van zang, spel en dans. Voorzitter Ch, Fransen, de oprichter .Polyantha" heette de aanwezigen die de warmte getrotseerd hadden, har telijk welkom. Hij bracht de tombola on der ieders aandacht. De opbrengst is be stemd voor een eigen parochiehuis van de Rotterdams-Schiedamse parochiekerk van het H. Hart. Op de feestavond heeft „Polyantha" getoond een veelzijdige vereniging te zijn. Naast het turnen zijn er leden, die met eigen middelen een feestelijke bij eenkomst kunnen verzorgen. „De „Poly- antha's" brachten de zaal tot medele ven, het marionettentheater „Paljas" deed de aanwezigen in stilzwijgen toe zien. Hierbij waren vooral de Knageli- no's op dreef. „The Song Mixers" met zang van An van Duren zongen be kende liedjes. Het bal werd evrzorgd door „The Rhythm Aces" onder leiding van Jos Tepel. SCHIEDAM, 3 juli, Zaterdagmiddag presenteerde de jeugdige ballet-pedago ge, Joke Meelberg, In de grote zaal van „Arcade" haar balletklassen aan de ouders der leerlingen en andere belang stellenden. Hetgeen de ballerina's van de school „Joke Meelberg" lieten zien was van uitstekend gehalte. Weliswaar kleef den er enkele organisatorische fouten, maar die werden ruimschoots vergoed, door de gedisciplineerde wijze, waarop het uitgebreide programma werd afge werkt. Deze openbare les gaf de aanwe zigen een goede indruk, hoe de meisjes de elementaire beginselen van de bal- letbeoefening worden bijgebracht. Het werken aan de - zij het geimprovi- seerde-barré toonde aan hoe de leerlin gen bij de bepaalde oefeningen gemak kelijk in evenwicht kunnen blijven. Voorts werd de opbouw v.e. pirouette op aanschouwelijke wijze gedemonstreerd 1 met nog verschillende andere ballet-on- |derdelen. De hierbij gegeven explicaties zouden waardevoller zijn geweest, indien raej Meelberg gebruik had gmeaakt van de beschikbaar zijnde geluidsversterker. Als eersten kwamen hierna de klein tjes aan bod. Zonder geforceerd te wor- dem lieten deze aardige danspasjes en bewegingen zien. Op deze wijze te be ginnen is de balletbeoefening op erg jeugdige leeftijd alleszins gerechtvaar digd. Na de pauze toonden de meer gevor derden en de dames van de hoogste klas hun kunnen. Aantrekkelijke dansen in choreografie van Joke Meelberg werden met souplesse gebracht. Hoogtepunten waren ongetwijfeld de Nocturne op mu ziek van Chopin, een frisse en wervelen de zomerdans waarbij muziek van Alf- vèn het ritme aangaf. Een uitstekende vertolking kreeg de klassieke spitzen- dans in een „Pas de trois" vol gratie uitgevoerd. Alleraardigst waren ook de folkloristische dansen en de matrozen dans Het gastnummer „Harlekijn" ge danst door de oud leerlinge, Willy de Boer. naar eigen choreografie muntte uit door zuivere coördinatie en li- chaamsbeheersing. Hier bleek duidelijk de onvolkomen heid van de geconserveerde muziek, het geen echter aan de prestatie van de dan seres niet de minste afbreuk deed. De dansnummers met begeleiding van pia nomuziek, werden door mevr. W. F. Meelberg- van Keeken aan de vleugel op zeer goede wijze geleid. SCHIEDAM, 3 juli Zaterdagavond heeft er om 8.15 uur een ongeluk plaats gehad aan boord van de onder Liberiaanse vlag varende Shell-tanker „Philippia", die bij de Tankercleaning N.V. te Schiedam wordt schoongemaakt. Daarbij werd de 29-jarige classificeerder C. Westdorp uit Rotterdam ernstig gewond na een val van 12 meter. Westdorp was bezig met het verwijderen van de afvalolie uit de vleugeltank 8. Hij stond daarbij op de spanten boven in de tank. Toen achtte hij het beter om eerst bij de bodem te beginnen en wierp daar voor 'n zak zaagsel naar beneden. Hij ver loor het evenwicht en viel langs de span ten naar beneden. Bij de val brak hij het rechter been en kreeg een hoofdwond en een bekkenfractuur. Het slachtoffer is in het gemeente-ziekenhuis opgenomen; zijn toestand was vanmorgen redelijk goed. 83ste Jaargang No. 24594 AM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte Bij contract speciale tarieven INGEZONDEN MEDEDELINGEN t 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven KAMPIOENEN Plaatsing geschiedt 10 ct. per m.m. hoogte. Kampioenen kunnen over 1 of 2 kolommen gezet worden Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal; f 2.54 per maand f 0.59 per week. Leden van de Archeologen Werkgroep West-Nederland kwam zaterdagmiddag de opgravingen in Schiedam bekijken. Op loopplanken rond de blootgelegde boerderijenresten konden zij van dicht- b.j de vlechtwanden en haardplaten be kijkenDe dichtstbijzijnde haardplaat is de jongste. Deze ligt op de houten stal- vloer van een oudere boerderij, waarvan de haardplaat schuin boven de eerstge noemde vaag te onderscheiden is. De jongste" haardplaat ligt weer vlak bo ven de „middelste"Met man en macht heeft men de dekzeilen weg moeten ha lendie over de opgravingen liggenom het hout te beschermen tegen de uitdro- gende zonnestralen. SCHIEDAM, 3 juli Excelsior 3 heeft zijn zegetocht voortgezet en is druk be zig aan de prolongatie van het kam pioenschap van het vorig jaar. Ditmaal werd Concordia 2 het slachtof fer. Het werd een 5 wickets zege. Con- ccrdia, dat de toss won, verkoos batten Het resultaat was 69 ail out. De bowling cijfers van Excelsior wa ren: H. Aben 3—27, J. Gijtenbeek 0—14; J. Schenk, 421ó T. Ruts 37. Excel sior antwoordde met 70 voor 5, waar van F. v.d. Lee en Th. B.5HM 23. Volgende week speelt het 3e thuis op Spirit tegen V.O.C. 4. SCHIEDAM, 3 juli Ondanks de rgote hitte heeft de slagploeg van DHS in de plaatselijke derby tegen DRZ een grote activiteit ontwikkeld. Niet minder dan 23 honkslagen werden van de slaghou ten geroffeld met het gevolg, dat de geelzwarten maar even met 471 ze gevierden!. Hiermede werden de 100 runs, gescoord in drie wedstrijden, vol ge maakt. Het tweede team heeft na de verleden week geleden nederlaag tegen „Schie dam" haar overwinningen reeks voort gezet. Nu werd DRZ 2 aan de zegekar gebonden met de cihfers 128 en bezet hierdoor thans de derde plaats in de af deling. Voor het komende weekend staan de ontmoetingen DHS 1Ondina 1 (zater dag) en LeonidasDHS 2 (zondag) op het programma. SCHIEDAM, 3 juli Zoals voorgaande jaren vormt ook nu weer een door de Schiedamsc Bcdrijfsklaverjas Competitie georganiseerd klaverjasconcours een on derdeel van de vakantieweek-evenemen ten. Het zal deze maal gehouden worden op dinsdag 8 augustus en donderdag 10 augustus, wederom in de kantine van Excelsior aan de Buitenhavenweg. De aanvang ervan is gesteld op half acht. Het is voor iedereen tegen een in schrijfgeld van één gulden per koppel mogelijk zich hiervoor op te geven. Met het oog op de grote belangstelling die vorige jaren voor deze gebeurtenis heeft bestaan hetgeen ook dit jaar wel weer het geval zal zijn, dringt het bestuur van de SBKC erop aan, dat liefhebbers niet talmen met inschrijven. Dit is mogelijk aan de volgende adressen: Volksgebouw, Tuinlaan; A. Levering, Zuidlandse- straat 12 en J. Th. de Jager, Van Maa- nenstraat 17 (Nieuwland). Vele prijzen zijn weer aan dit grote concours verbon den. SCHIEDAM, 3 juli GEBOREN: Mar cel, z.v. B. A. van Putten en A. T. de Wit* Petrus A. B. z.v. W. J. M. Willem- se cn J. M. W Schoenmakers; Maria L A. d.v. H. H. van der Horst cn C. M Ruigrok; Anthonia W. M. d.v. M. Essens en E. J. M. Rademaker: Wilhel mus C, z.v. M. Schoute en A. A. Dröge; Arnolda A., d.v. A. W. H. Jagt en E. De tanker „Vin land", 156 ton. werd van morgen in de Wilhelminahavcn te Vlaar- dinge.n door twee drijvende kranen na een rustkuur weer in het element getild. Het schip liep op 16 februari j.l. zware schade op. toen de tanker overvaren werd door het zeeschip Traucnfels van der Gaag; Abraham, zv. M. de Graal en N. A. van Eden. OVERLEDEN: Rickendorff, F. J„ 82 jaar. SCHIEDAM, 3 juli In de editie van zaterdag staat vermeld, dat de verhoging van de gemeentelijke subsidie aan jeugd- sportverenigingen 5,bedraagt. Dit moet zijn f 50, (Advertentie) SCHIEDAM, 3 juli In de afgelopen week hebben de juniorspelers en pupillen Va" Hermes D.V.S. weer hun jaarlijkse vijfkampen gehad. Deze vijfkamp bestaat uit de volgende onderdelen: hardlopen, doelschieten, ver schieten, ingooien en dribbelen. De prestatie die een speler op elk van deze nummers verricht, wordt gehono reerd met een aantal punten en winnaar is tenslotte de vijfkamper die het hoogste aantal punten verzameld heeft. Winnaar bij dc junioren werd Lex Jazet die zijn verrichtingen beloond zag met 597 punten wat een niéuw clubrecord be tekende. In zijn groep (die van de B-ju- nioren) werd Coen Poulus tweede, terwijl de derde plaats voor Harry van der Vaart was. John Rost toonde zich bij de c-iunioren de beste all-rounder" en met 591 punten bleef hij niet ver bij cleb- kampioen Jazet achter. De tweede prijs ging naar Rinie Schaap en Irank de With en Wim van Baarle werden met evenveel punten als derden geplaatst. Bij de allerjongste Hermes-leden, de pupillen werd Edmé Smits winnaar, Hans Vos werd met slechts 2 punten minder twee de en tenslotte was de derde prijs in deze groep voor Ronald Koogje. SCHIEDAM, 3 juli Uitslag S.C.V..„De Postduif", wedvlucht Chimay, afstand i96 w Deelneming 259 duiven, die zondag morgen om 6.00 uur gelost werden. Eerste duif"8.32.00 uur. C. du Chatemer 1, 4; li. v. d. Kant Breur 2, 6. 11, 20 23, 26, 30, 40* 1 Doejaaren 3, 10, 27, 31, 45, 48, 58, 53, w' v.' d- Kant Sparla 5. 7, 13; F* EllJ^enf broek 8, 14. 36, 64; Th. Jansen 9. 38, J. Koffijberg 12, 61; F. Koppenhagen 15, o3, 55 56* H. Brouns 16, 35; C. v. Tricht Co 17 43 63; J- de Waard 18, 32, 42, 47. o4; T Rorrani Co 19, 29; P. Stap 21. 28, 52; k Imits 22, 62; G. Vermeer 24; W Ver- haeren Co 25. 34; J. Verhaal 33, 41 H. Blonde 37; A. Meier 39; G. Boon 40; J- 1 ins 44* W. v. Deurzen 49; A. v. d. Giup J. Tweeboon 51; C. v. d. Grijp Co 50; 57' Th. Herbach 60; L. v. v.'d. Tuijn diploma. d. M'eij 65; d. Met ondergetekende, die hierbij al bij voorbaat dank zegt voor de hem toe gemeten ruimte, zullen velen bij het le zen van een dezer dagen verschenen be richt over het vertrek van een jeugdig Excelsior-speler naar een ere-divisie- ploeg met 'n lichte ironische glimlach de schouders eens hebben opgehaald. Het moge dan zijn, dat het hier een speler betrof van een vereniging, die dezelfde principes kent als dit blad, de wijze waarop een en ander was geëtaleerd, deed denken of het hier wellicht een transfer bij zo niet een wereldvermaar de internationale dan toch een landelijke ere-divisieploeg betrof. Ofschoon een dergelijk feit iets is dat toch aan ieder einde van een seizoen kan geschieden bij Excelsior '20 kunnen daar meer voolbeelden van worden ge- f^ïen 'lier 'neer ruchtbaarheid aan segeven dan in dergelijke gevallen ge bruikelijk is. Kan dit als reden hebben, dat het wel wat bevreemdt dat een speler, die enke le weken geleden nog verklaarde Excel sior nog minstens één seizoen ziin krach ten te zullen geven, nu plotseling mee deelt of door degenen, die hierbij wat in de melk te brokkelen hebben laat meede len op staande voet naar een ere-divise- ploeg te willen overstappen. Of moet dit meer worden gezocht in het feit, dat hier mee Excelsior toekomst er ondanks het overschrijven van enkele goede junioren naar hogere regionen een beetje „som ber" gaat uitzien? Wat het eerste betreft kunnen en zul ten de meningen van velen zeer ver schillen. Dat van deze stap - waardoor die ook veroorzaakt mag zijn - met ge mengde gevoelens is kennis genomen staat vast. Tot iets dergelijks mag dan na rijp beraad zijn besloten - de twee ge heel tegenstrijdige berichten in enkele weken tijds zouden op het tegendeel kun nen wijzen - wanneer èrgens menings verschil over kan bestaan dan is het wel over de vraag of het juist in een vereni ging, dic de "betrokken speler toch tot de veelbelovende vorm van nu heeft we ten te brengen, op staande voet vaarwel te zeggen. Veel minder is liet echter te waarde ren - en hierin is de rol van het Excel- siorsbestuur niet geheel vlekkeloos ge weest - dat deze speler het gepresteerd heeft met toestemming van de enkelen tot wiens competitie dit behoort, al en kele malen bij de ere-divisieploeg van zijn keus (of die zijn keus op hem heeft laten vallen) heeft getraindTerwijl in Sliedrecht niet alleen door hem. maar ook door tien elftalgenoten werd gevoch ten om het tweede-klasserschap van Ex celsior te doen prolongeren. Klaarblijkelijk was het niet zonder re den, dat men dit in die periode van hoog gespannen zenuwen en bange voorgevoe lens zorgvuldig heeft verzwegen voor al diegenen, voor wie dit weieens een min der prettig geluid zou kunnen zijn. Sa men met de - vergeefse pogingen van het Excelsiorbestuur langs velerlei we gen een verhuizing naar een andere ver eniging tegen te gaan zou dit bepaald •een prettige ervaring zijn geweest voor de overigen in wier handen het lot van Schiedams enige tweede klasser op dat moment lag. Voor het overige - dit naar aanleiding van de „grote slag voor vereniging en niet in het minst de trainer", waarvan in het betrokken bericht gewag werd gemaakt - een enkele opmerking. Zeer zeker betreft het hier een speler, die ook al heeft hij zelfs bij Excelsior zijn spo ren nog lang niet verdiend, op voetbal- gebied in de" toekomst wel een en ander zal kunnen presteren. In dit geval heeft het bewustzijn goede kansen te maken, in de voetbalsport geleid tot in zekere zin al een afscheid van het amateurisme. Laat voor Excelsior zelf als sterkste troef gelden dat het nog altijd over spe lers kan beschikken, die te allen tijde we ten wat onder clubliefde te verstaan. Die het zelfs kunnen opbrengen om wan neer ze eenmaal ten gerieve van jongere krachten zonder meer aan de kant zijn gezet toch weten wat hun te doen staat wanneer voor hun ploeg grote belangen op het spel staan. Namen behoeven hier geenszins ge noemd te worden. Iedere come-back in die laatste weken van een zware compe titie sprak voor zich. En iedere speler, die deze comeback vierde heeft door zijn grote clubliefde evenveel werk verzet, als twee eventuele ..souden" voetbalbe nen zouden kunnen doen. i N. de B. (Van onze judomedewerker) SCHIEDAM, 3 juli Terwijl de felle zon duizenden naar bos, strand en rivie ren lokte, werd in sportcentrum Reimer Hulsker te Schiedam, waar de tempera tuur behaaglijk genoemd kon worden, „ge streden" om de verscheidene judogradu aties. De opkomst voor de examens was niet ZO als werd verwacht. Diverse deel nemers lieten verstek gaan, maar toch hebben de talrijke bezoekers van goede sport kunnen genieten. De wedstrijden werden o.l.v. de heer Snijders uit Utrecht op vlotte wijze ver werkt Opvallende prestaties werden ver richt 'door Mastwijk uit Utrecht, L. Stel uit Groningen en B. Blitz uit Amsterdam, die hun partijen direct in winst omzetten. Voor le dan slaagden C. Alebeek uit 's-Hertogenbosch. G. Blitz uit Amsterdam, H van Breda uit Utrecht, C. Forster uit Den Haag, S. Kattestaart uit Vlaardingen. H A. Monachinoff uit Wageningen, Na- gélkerken uit Vught, L. Stel uit Gronin gen cn Mastwijk uit Utrecht. Voor 2e dan slaagde L. Iedema uit Harderwijk. SCHIEDAM, 3 juli Het is niet te best gegaan met de Schiedamse deel name aan de zwarte band-examens bij Hulsker. Was Frans Klaasman door een bles sure niet in staat om aan deze wed strijden deel te nemen, ook Cor van Rooyen heeft het niet kunnen bolwerken. Alle 4 partijen heeft hij verloren en alle keren toch wel op een wijze, die niet verwacht werd. Steeds verloor hij met grondwerk op een wijze, die men van Van Rooyen niet gewend is. Het grond werk,- soms door hem ingezet, verknoei de hij steeds en inplaats van zelf voordeel tebehalen, kwam hij in een houdgreep, waaruit hij zich steeds niet meer kon vrij maken. Klaasman en v. Rooyen zullen tot september moeten wachten vóór zij weer een poging kunnen doen om de zo fel begeerde zwarte band te behalen. SCHIEDAM, 3 juli De heer M. Ei sing, voorzitter van S.V.V. heeft ons desgevraagd bevestigd, dat Herman Wink volgend seizoen in de Rotterdamse eer- ste-divisievereniging Excelsior zal gaan spelen. Wink was op eigen verzoek op de translerlijst geplaatst. Over een trans fersom werd niets medegedeeld. Berich ten als zou een speler van S.V.V. naar N.A.C. in Breda gaan, werden tegen gesproken. Zaterdagmiddag hebben er voorberei dende besprekinge plaats gevonden tus sen G.V.A.V. en Hermes-D.V.S. betref fende een overschrijving van Piet de Groot. Het is vooralsnog tot een kennis making gebleven. Van Blauw Wit-zijde werd medegedeeld dat het bedrag voor de transfer van De Groot aan de hoge kant was. Men wilde echter geen ge tal noemen. Hermes-D.V.S. zal volgend seizoen kun nen beschikken over Ted Moritz, die in het eerste elftal van R.K.W.I.K. uit Vlaardingen speelde. Hij zal in het twee de en derde elftal geprobeerd worden Mocht deze leerling van het Schiedamse r.k. lyceum binnen 2 jaar óf in het eer ste elftal van Hermes opgesteld worden óf een contact aangeboden krijgen, dan zal R.K.W.I.K. 3000 gulden ontvangen. ROTTERDAM, 3 juli. Bij de tewa terlating zaterdag van de Shelltanker „Solen" te Wallsend-on-Tyne in Enge land, heeft de heer H. Wilkinson, een der directeuren van de Koninklijke/Shell Groep, gezegd, dat het nieuwbouwpro- gramma, waarvoor de contracten in de herfst van 1955 werden gesloten, ten einde loopt. Hij was van mening, dat het grote overschot in de wereld aan tanker tonnage hoogst waarschijnlijk nog wel enige tijd zal voortduren. Onder deze omstandigheden kan niet worden vpr- wacht. dat Shell de eerstkomende tijd verdere opdrachten voor nieuwbouw zal verstrekken. De heer Wilkinson hoopte, dat andere rederijen in dit opzicht even eens een zekere terughoudendheid zul len betrachten. SCHIEDAM, 3 juli Vorige week hebben de heren A. Molenaar, voor man-fitter en H. H. J. Hol, opzichter instrumentmakerij, afscheid genomen van de Technische bedrijven wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In de loop van de morgen zijn zij, vergezeld van hun echtgenote, per auto van huis afgehaald en ontvangen in de feestelijk versierde kantine, waar de waarnemend-directeur, de lieer J. van Hartingsveld. de scheidenden toesprak, welbij gewag werd gemaakt van hun plichtsbetrachting en collegialiteit, waar na de heer M. Struik, chef van de afd. gas en water, enige herinneringen op haalde uit de achterliggende jaren en dankte voor de prettige en vriendschapp liike samenwerking. Nadat de heer K. L. Voorbach namens het gezamenlijke personeel een cadeau ouder couvert had aangeboden en de dames verraste met een bloemenhulde, spraken dc heren G. J. C. Ezerman, J. Lissenberg en D. Krommenhoek na mens bun afdeling enige woorden van afscheid. Om kwart voor twaalf volgde een druk bezochte receptie waar nog velen per soonlijk afscheid kwamen nemen. HEDEN Passagetheater: Goliath en de barbaren '18 jaar) dagelijks 2 en 8.15 uur (za. zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Monopolethealer: De mummie (14 jaar) dag. 7 en 9.15 uur; Op glad ijs, a.l. dag. 2 uur (zo. 2 en 4.15 uur). VOOR ONZE ABONNéS Mocht het door een of andere oor zaak eens voorkomen dat u 's avonds van uw krant verstoken blijft, bel dan even onze vertegenwoordiger te Schie dam. de heer W van Rutten, W. Fran- kelandsestraat 104b, telefoon 65775 en hij zal er voor zorgdragen, dat u als- oog in het bezit ven uw krant komt R.-K OPENBARE L-.1SZAAL EN BIBLIOTHEEK De openingstijden van de centrale en finalen van de r.-k Openbare Leeszaal ->n Bibliotheek .St.-Ltduina" ztln: Openingsuren centrale: maandag 78 uur: dinsdag 10--12 25.30. 79 uur. woensdag 2—5 30 7—9 uur; donderdag 1012 uur; vriidag 2- 5 30. 79 uur, •aterdag 10 12 25 uur Kinderuitlenmg: dinsdag 24 uur; A/oensdag 45. 6.308 uur; zaterdag I -3 30 uur Kinderleeszaal: maandag 4—5 uur; dinsdag 15 uur. woensdag 23 uur; •rijdag 45 uur Singel maandag, woensdag, vrijdag <—8 uui Openingsuren Nieuwland: woensdag i 30—5 31) en 7—9 uur; vrijdag 7—9 uur Gorzen dinsdag «30 9 uur; woensdag 5 30 uur; vriidag 7—9 uur R K Plattelanrtshihlmtheek: ultieen- t"<st Kerk Weg 46 /nnd*ig= '1 3012.30 UUr Molensingel 46; 25.30 uur. MAANDAG: Rott Schouwburg. 8 uur: Het Dagboek van Anne Frank 'De S-' "wspelers.) DINSDAG: Rott. Schouwburg. 8 uur: Het Dagboek van Anne Frank ÜDe Schouwspelers). FILMS IN ROTTERDAM Arena: Cimarron: 14 j. Capitol: Frankie Kane, dictator der gangsters: volw do Verboden vr°u* wen* volw Centraal: Revak, de rebel, onbekend: Cineac A.D.: De wraak van Hercules* 14 j.: Cinerama: Seven won ders of the world: a.l.: Colosseum: Tar- zans verbanning: 14 j.; do.: Kat op een heel zinken dak: 18 j.: za. zo. 2: Annte get your gun: a.l.; Corso: Eichmann en het derde rijk: 18 j.: Harmonie: De slavenkaravaan: 14 j.". di t.m do. Mi chael Strogoff. koerier van de tsaar: 14 j.; Kriterion: Wilde aardbeien: 18 j. Lumiere: Zij kenden geen genade: 14 j. Luxor: Raisin' in the sun: 14 j.; Metro: North to Alaska: 14 j Prinses: De vier d-ntan: 18 j.: za 24: De man met de was sen beelden: 18 j.: do De strijd in de Birmajungle: 18 j.; za. zo. 2: Dik Trom en het circus: a.l.; Rex: De zoon van Sinbad: 18 j.; do. Fotomodellen en chan tage: volw.; Thalia: The Hoodlum priest: 14 jr.; 't Venster: 'n tikkeltje diefstal: a.l Victoria: De stem in de mist: 18 j.: do 2 en 8: Helzapoppin: a.l.; za. wo. 2, zo. 2 en 4.30: Dick en Dallie en de ponnies: aX

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 3