J rancois Villon J boeiend en beweeglijk schouwspel F.L.N. HOUDT VAST AAN AANSPRAAK OP SAHARA Ferhat Abbas brengt bezoek aan de koning van Marokko I.C.I. AAN DE TOP MET REACTIEVE KLEURSTOFFEN r»fI1***1II11% iriÜjp'iiiBUit g ami li mgitj m Vagebond-dichter niet voldoende in het spel opgenomen „Integraal deel van Algerije" —bh Zullen VS rood China erkennen Toezicht in Laos wordt beter Zégeras en Zéfa overheersen Formosa is bang voor de toekomst Economische crisis bedreigt de D.D.R. door vredesverdrag Akkoord in Gerieve RAF overspeelt bondscricketteam Adrie Lasterie snelste sprintster in Hengelo Duitse ruiters winnen landenwedstrijd MAANDAG 3 JULI 1961 PAGINA 6 (J De eerste reactieve kleurstoffen ter wereld, de "Procions", werden in Engeland ontwikkeld door I.C.I. Algemeen worden zij beschouwd als de grootste ontdekking van deze eeuw op het gebied van kleurstoffen. Zij binden zich chemisch aan cellulosevezels en paren helderheid van kleur aan hoge echtheid. Met de introductie van de "Procinyl" reactieve kleurstoffen voor nylon- en aanverwante vezels, deed I.C.I. opnieuw een belangrijke stap voorwaarts. De reactieve kleurstoffen staan op naam van een productiegroep van I.C.I. waarvan de historie rechtstreeks teruggaat tot William Perkin, de ontdekker van de eerste synthetische kleurstof. Zes van de acht grote ontdekkingen van de laatste veertig jaar op het gebied van kleurstoffen, waaronder het "Monastral" Blue, het "Caledon" Jade Green en de beroemde "Duranol" kleurstoffen, werden gedaan in de laboratoria van deze groep. Op het ogenblik werken ongeveer 250 wetenschapsmensen in de kleurstoffenlaboratoria van I.C.I. Zes I.C.I.-fabrieken produceren meer dan 6000 verschillende kleurstoffen en hulpmiddelen. Een belangrijke band tussen I.C.I. en haar afnemers van kleurstoffen wordt gevormd door 400 specialisten die tech nische service verlenen. Zij ontwikkelen nieuwe werkwijzen zoals het nieuwe "Procion-Resin"-procédé, waarbij de kleurstof en de kunsthars-appretuur in één behandeling op cellulose-vezels worden toegepast en verschaffen tevens advies en hulp aan de afnemers. Chemici, gespecialiseerd op het gebied van kleurstoffen, maken deel uit van de staf van I.C.I,'s dochtermaatschappijen en verkoopkantoren. Door hen is het mogelijk, dat deze technische service voor iedere afnemer van I.C.I.-producten overal beschikbaar is. De na-oorlogse investeringen van I.C.I. in de productie van kleurstoffen zijn slechts een deel van een expansie-programma van in totaal miljard gulden, dat de positie van I.C.I. heeft gevestigd als een van 's werelds toonaangevende chemische industrieën. Imperial Chemical Industries Ltd., London In Nederland vertegenwoordigd door: I.C.I. (Holland) N.V., Wijnhaven 107, Rotterdam 1, Tel. (oio) 116390 TUNIS, 3 juli (UPI) In een verklaring voor de pers heeft de minister van voorlichting van de Algerijnse opstandelingenregering in Tunis, Mohammed Yazid, Frankrijk zaterdagavond opnieuw gewaarschuwd dat de toekomst van de Sahara niet uit de Frans- Algerijnse vredesonderhandelin gen kan worden geweerd. speciaal in teak Sweepstakes op Mereveld Rusland opnferpw schaakkampioen Mevrouw Heemskerk sterk om strijd in schaaktitel Sportflitsen Jeugdploeg van „De Robben" wint waterpolotoernooi Speedway in Tilburg GOUDEN HELM VOOR NICO VAN GORCUM Prinses Irene als hertogin Marie van Orleans met haar hofdames in het toneelstuk „Frangoit Villon". (Advertentie) "f?J?Sïïïl?ïï2,,aaï!* fltïi Wijzend op de stakingen en protest acties, die zaterdag in Algerije plaats hadden, zei Vazid dat het gehele Alge rijnse volk achter de eis staat dat de Sahara een integraal deel van een on afhankelijk Algerije moet worden. De minister noemde het aantal doden en gewonden als gevolg van de relletjes ,,veel groter dan wat het Franse be stuur in Algiers heeft gepubliceerd." Tien mensen zijn gedood en eenenze ventig gewend, zo zeggen de Fransen. Het streven van Frankrijk is er op gericht zo mogelijk nauwe banden met Algerije te blijven onderhouden. De op standelingen willen dit niet omdat, zeg gen zijliet land dan niet vrij zou zijn in zijn buitenlandse politiek. De stakingen en protestacties in Al- Advertentie) Alle soorten hardhout ruw of in bestek leverbaar j N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ v/h.W.M.V. GURP A STIELTJESSTRAAT 42 R'DAM^ LA TEL. 70767 TAIPE, 3 juli (UP!) De vice-pre- mier van de nationalistisch Chinese re gering op Formosa, Wang Joe Woe, heeft zaterdag verklaard dat zyn land een moeilijke toekomst tegemoet gaat „omdat de Verenigde Staten de zeer onrealistische stap hebben gedaan de erkenning van twee China's te overwe gen". De vice-premier zei dat het voor na tionalistisch China zeer moeilijk zal worden zijn positie in de Verenigde Naties te handhaven. De regering in Formosa bezet een permanente zetel in de Veiligheidsraad, omdat zij offi cieel nog steeds wordt beschouwd als de wettige regering van het gehele Chi nese volk. De laatste tijd hebben echter berich ten de ronde gedaan over de mogelijk heid, dat de regering-Kennedy de rege ring van communistisch China zal erkennen, althans haar toetreden tot de Verenigde Naties niet langer zal ver hinderen. gerije van zaterdag waren gericht tegen De Gaulles dreigement, dat hij het land zal verdelen tussen Fransen en moslims. TUNIS Ferhat Abbas, de pre mier van de voorlopige Algerijnse re gering in ballingschap, is zondag aan het hoofd van een Algerijnse delega tie naar Marokko vertrokken om een ontmoeting te hebben met koning Hassan II. Dit geschiedt op verzoek van de Marokkaanse vorst. De Algerijnse delegatie maakte de reis via Rome. Deze omweg werd met opzet gekozen omdat men een eventue le aanhouding door de Fransen wilde voorkomen. Dit lot trof destijds de Al- ferijnse rebellenleider Mohammed Ben lelia, die voor een soortgelijk bezoek aan Marokko op de route van Tunis naar Rabat in 1956 door de Franse luchtmacht werd aangehouden. Sedert dien bevindt Ben Bella zich in Franse gevangenschap. METZ President De Gaulle heeft zondag in Metz verklaard, dat nog vóór- het einde van het jaar zeker een inter nationale crisis over Berlijn zal komen en dat hij daarom een divisie uit Al gerije heeft teruggeroepen. Er zullen er nog meer volgen. De Gaulle vertrouwt erop dat het westen in staat zal zijn de vrede te handhaven ondanks de druk van het communistische blok. BERLIJN, 3 juli (UPI) Dc Oost- duitse communistische industriële lei ders hebben gewaarschuwd, dat Oost- Duitsland wel eens voor een economi sche crisis zou kunnen komen te staan als het een afzonderlek vredesverdrag met Rusland tekent, omdat West-Dnits- Iand de tekening van het vredesverdrag ongetwijfeld zal beantwoorden met eco nomische sancties. De waarschuwing is ondertekend door zes regeringsfunctionarissen, die de lei ding hebben over het industriële leven in Oost-Duitsland en gepubliceerd in ,,Neues Deutschiand", het officiële or gaan van de Oostduitse regering. „Maar" zo werd gezegd „het is een illusie van het westen te menen, dat het een vredesverdrag kan voorko men". West-Duitsland levert Oost-Duitsland oederen onder een speciaal ver- rag waarvan de jaarlijkse waarde ongeveer 500 miljoen dollar bedraagt. Daarbij is inbegrepen voor 50 miljoen aan staal en ijzer en 30 miljoen aan chemische produkten. GENÈVE, 3 juli (UPI) Na zeven weken onderhandelen zjjn oost en west het zaterdag in Genève er over eens geworden, dat de internationale contro lecommissie in Laos de uitrusting moet krijgen, die zij nodig heeft om doeltref fend toezicht te kunnen uitoefenen op het nakomen van het bestand in Laos. De beide voorzitters van de conferen tie over Laos, de Engelsman Malcolm Macdonald en de Rus Georgi Poesjkin, hebben besloten de commissie van het besluit op de hoogte te stellen. UTRECHT, 3 juli Het lustrum stuk van het Utrechtsch Studenten corps, waarvan zaterdagavond de pre mière is gegaan, is een boeiend en klenrrjjk schouwspel geworden, waar aan ook dramatische kracht niet mag worden ontzegd, doch de hoofdpersoon Francois Villon, naar wie het werd genoemd, is slechts fragmentarisch te vooschijn gekomen. De auteur Karei E. Eykman heeft zich beslist voor een te zware opgave gesteld, met enerzijds de uitbeelding van een inderdaad voor het toneel aan trekkelijke figuur als de dichter er ge tourmenteerde mens Villon, waarbij het dus om sterk individuele trekken gaat, en anderzijds massa-scènes te willen geven, zoals een openluchtspel die vraagt. Zeker, er is een correlatie tus sen het Parjjse volksleven, een jacht partij en de hofhouding van een Char les d'Orléans, de slemppartijen in een herberg, een mysteriespel en het op treden van de bon-vivant, die overal even verschijnt - „steeds welkom maar door iedereen verdreven" om rusteloos elders zijn rust te zoeken, maar ondanks de voortreffelijke regie van André van den Heuvel, was zijn leven daarin niet voldoende geïnte greerd. Hij komt even op en gaat weer als iemanl, die, zoals hij zegt in de dialoog met Charles het beste deel van het stuk blindelings zwerft en in het wilde weg gaat, vals speelt, omdat hij het leven niet als een luit beheer sen kan. Zijn bizarre persoonlijkheid is met de enkele balladen, die hij voor draagt, niet voldoende verklaard en gaarne hadden we enkele taferelen In gelast gezien met zijn typisch eigen avonturen, waardoor Villon zich dan zelf buiten de gemeenschap plaatst. Nogmaals, het lag niet aan de regie. Het was een goede gedachte de dichter het grote speelveld van het Domplein telkens te doen verlaten door zich terug te trekken achter het beeld van Jan van Nassau. Fraai was het hem in een spotlight te vangen als hij de geladen dialoog zegt, wanneer hij in tegenwoordig heid van zijn Isabeau terug ziet op zijn mislukt leven en de mensen smeekt voor hem als zondaar, maar ook als hun broeder, te bidden. In deze slotscène, die wel wat meer uitgewerkt had kunnen worden waar om klonk niet de Ballade van de Ge hangenen, toen Villon de galg aan schouwde? bereikte de tekst, die in het algemeen vrij droog is, ook een hoogtepunt. Met uitzondering van enke le inzinkingen helaas juist gebrek aan temperament in zijn voordracht van de bekende ballade „Ik sterf van dorst nabij de bron gezeten" op het kasteel Blois slaagde de student N. M. A. ter Linden er in als een zwierige verschijning aan Villon een markante gestalte te geven. Wat meer tekening hadden we graag gezien in de hertog van Orléans van J. C. van Tuyll van Serooskerken. Hoe edel en voor naam, terwijl haar dictie een juiste mate van bewogenheid verried, was madame d'Orléans van prinses Irene. Afgezien van de zo juist gesignaleer de psychologische tekorten ten aan zien van de figuur Francois Villon, om wie tenslotte alles zou moeten draaien, moeten wij onze bewondering uitspre ken voor de expressieve kracht, waar mee het vijf tien rle-eeuwse Parijse leven is uitgebeeld. Mysteriespel en gods dienstig leven, hartstocht en angst voor de dood. krijg en minnespel, dit alles werd geweven tot een bont en zinrijk geheel, waarin allereerst de mens zelf de aandacht kreeg. Minnestrelen zorg den daarbij voor een vloeiende over gang, gesteund door de suggestieve en toch bescheiden muziek van Jurriaan Andriessen, die het carillon van de Domtoren benutte als intervallen tus sen de verschillende bedrijven. De verlichte Domkerk heeft uiter aard een belangrijke functie zoals trou wens heel de omgeving bijdraagt tot de vereiste middeleeuwse sfeer, zodat slechts enkele requisieten als tenten tijdens de veldslag en twee podia voor een meer geconcentreerd spel nodig waren. I. a. (Van onze paardesportmedewerker) MEREVELD, 3 juli Mereveld had /ondag een uitgebreid programma, dat mede door het prachtige weer, veel publitk had getrokken. De Grote Fok- kerprijs was één van de drie hoofd nummers. De verrichtingen van de 4-, 5. en 6-jarigen zijn echter over het algemeen reeds voldoende bekend. Velen, met ons, hadden dan ook meer interesse voor de twee Sweepstakes Z van de driejarigen, wier prestaties tot dusverre minder overzichtelijk zijn, doch met het oog op de a.s. Derby toch van groot belang zijn. Beide koersen waren met een eerste prijs van 4000 gedoteerd. De uitslagen waren: Francois Villonprijs, 2140 m. 15 deeln. 1. Zora W. (Wagenaar Jr.) 1.29,-, 7,40, 2,20; 2. Zus Hanover 15.70, C 50,10, Kop pel 29,40; 3; Zampa van Papenhoef 2,10. Charles d'Orléansprijs, 2120 m. 12 deeln. 1. X Bond (P. Strooper) 1.25,4. 5.70, 1.80; 2: Zippy Erebus 1,60, C 4,50 koppel 8,-; 3. Yewel Boy 6.40. Due de Guiseprijs 1200 m. 7 dteln. 1. Axkit Hollandia (Geersen) 1.28,8 1,50, 1,30, 2. Amor du Commerce 2,-, C 5,50, koppel 7,-. 3. A Lady H. Sweepstakes Z. hengsten, 2100 m: 8 deeln. Zégerus Th. Hollandia (Geersen) 7.25.2, 1,70, 1,20; 2 Zephyr Magowan 1.60, C 5,70, koppel 8.90; 3. Zee 1,30; 4- Zilo. Sweepstakes Z. merriën 2100 m. 21 deeln. 1. Zéfa (SideriuD 1.25,9, 2,80, 2,20; 2. Zamora 2,30, C 5,90. koppel 4,90; 3. Zusanna van Gonny, 4,40; 4. Zus van Spencer Gay. Blancheprjjs (Amateurs) 2200 m. 9 deeln. 1. Xelinotte (C Bergisch) 1.24,6; 2,-, 1,40; 2. Wise Guy 1,90, C 4,80, kop pel 5,10; 3. X Mieke Hollandia 1,89 Grote Fokkersprijs 2200 m. 17 deeln 1 Yankee Maid (De Vries) 1.23,-, 2,30 2,-; 2. Ypermioron 3,60, C 8,-. koppel 4.50, 3, Xuthus Hollandia 11,-; 4. Walter Mitty. Ardimelleprijs 2100 m. 12 deeln. 1. Y Bert D (v. Dooyeweerd) 1.23,5. 3,20. 1,50; 2. Xalisko 2,30, C 5.90; koppel 8,60; 3 Vera M. 8,60, Is-abeauprijs 3120 m. 10 deeln. 1. Vrij. buiter (Smit) 1.25,7, 4,30, 1,50; 2. Vitalis 5.30. C 19,20, koppel 5,30 3. Qui Suit 1,50. De Monzaprijs 2100 m. 7 deeln. 1. Hairos II, (Geersen) 1.19,9, 1,50 2,10; 1 Sorento 4,40, C 5,40, koppel 8,70; 3. Harley. Toto-omzet 164.415,-. De Zweedse schutter Klinsport is za terdag in Bern Europees kampioen klei- duivenschieten geworden, na een barra ge tegen de Belg Henrijean. OBERHAUSEN, 3 juli De Russische scharkploeg he ft zondag te Oberhausen opnieuw het Europees kampioenschap voor landenteams behaald. De Russen, die hun laatste ontmoeting tegen West-Duitsland met 82 wonnen, behaalden n totaal 74.5 punten. Joego- slavi' werd tweede, Hongarije derde, Tsjechoslowakije vierde, West-Duitsland v 1c en Spanje zesde. De overige uit- 'agen van de laatste ronde waren; SpanjeTsjechoslowakiie 44 (2 afge broken partijen); JoegoslaviëHongarije 72 (eenafgebroken partij). ROTTERDAM, 3 juli De tweede partij in de reeks tussen mevr. Vreeken en mevr. Heemskerk om het persoonlijk dames schaakkampioenschap van Nederland, die zondag is gespeeld, is wegens tijdsover schrijding van mevr. Vreeken geëindigd in een overwinning voor mevr. Heemskerk. De afg*3broken partij van zaterdag werd zonder verder te spelen door mevr. Vreeken gewonnen gegeven. Na. de twee rond lidt de stand: 1. mevr. Heemskerk 2 pnu, 2. mevr. Vreeken 0 pnt. De Nederlander Dieperink is als vier de geëindigd in een wielerwegwedstrjjd over 150 km om de Grote Gruga prijs, die te Essen werd gehouden. De tnterland-waterpolowedstrijd tus sen Spanje en Frankrijk, die zaterdag in Barcelona werd gespeeld, eindigde met een zege van 5-3 voor Spanje. Piet van Hees heeft zaterdagmiddag de Ronde van Kruiningen, een rit over 130 km voor profs en onafhankelijken gewonnen in 2 uur 56 min 14 sec. NIJM 1GEN, 3 juli Op de „Dennen" het terrein van Quick Nijmegen heeft een elftal van d j Koninklijke Nederland se Cricketbond zaterdag de tweedaagse wedstrijd tegen een Engels RAF-team uit Hannover verloren met zeven wickets. Er werden twee innings gespeeld. Ne derland was in de eerste innings all out voor 172 runs, het RAF-team scoorde daarin 238 runs. In de tweede innings maakte Nederland 157 run: (totaal 329 runs)het RAF-team antwoordde met 92 voor drie. De gedetailleerde uitslag van de twee de innings was; batting Nederland: Bak ker 19, Lindeboom 49, Herklotz 15, Ter Wiel 13, Grijsseels 13 n.o„ Honing 15. Bowling RAF: Bell 4 voor 44, Allen 1 voor 22, Asking 4 voor 42, 1 run out. Bat ting RAF-team; Snape 27, Josham 33, Allen 10, Price 10 n.o. Bowling Neder land: Omstein 1 voor 33, Van Meurs 1 voor 29, Bakker 1 voor 9. ROTTERDAM, 3 juli „De Robben" uit Hilversum heeft het internationale leugd-waterpolotoernooi, dat dit weekeinde is gehouden in het „Zwarte Plasje", en werd georganiseerd door S.V.H.,, gewon nen voor H.Z.P.C. en S.V.H. De uitslagen van zondag luiden: Winnaarsronde: De Robben—H.Z.P.C. 3-2 S.V.H,—De Robben 2-2, S.V.H.H.Z.P.C. 2-5. Verliezersronde: MerwedeE.N.T. (Kort- rijk) 2-4, K.A.Z.C.—E.N.T. 6-2. De eindstand: 1. De Robben; 2. H.Z.P.C. 3. S.V.H.; 4. K.A.Z.C.; 5. E.N.T.; 6 .Mer wede. In het Wilhelmiqakanaal bij Tilburg is zondag een 2 km zwemwedstrijd ge houden. Bij de heren zegevierde J. Bei- ring, terwijl bij de dames Ineke Tigge- laar de snelste was. (Van onze sportcorrespondent) TILBURG, juli - De speedwaywedstrij- den om de Gouden Helm van Tilburg 1961 zijn een volledige triomf geworden voor de Nederlander Nico van Gorcum. die met duidelijk machtsvertoon zqn naaste concurrent de Engelsman I rank Buttis in de 7e heat van zich afschudde en tenslotte met het maximum van 15 punten uit vijf -itten de krans en de begeerde Gouden Helm in de wacht sleepte. Buttis eindigde met 11 punten als 2de voor zijn landgenoot Vic Goul- den (8 pnt.)de Nederlander Gerrit Muts en de Australiër Joe Highgate, beide met 7 punten. In de race met kleine 500 cc auto's waren de beide Nederlanders minder succesvol. Kennelijk komen zij nog wat techniek en stuurmanskunst te kort, zodat v. Gorcum in de 3e heat reeds door de omheining reed met zijn wa gen, terwijl Muts in de volgende heat op dezelfde plaats ook al met de schut ting m aanraking kwam. Beide wagens werden zo ernstig beschadigd, dat van rijden geen sprake meer kon zijn. De coureurs kwamen er heelhuids af. De Engelsman Mark Stevens bleek hier de sterkste en met een maximum aantal punten (8) was de Grote Prijs "an Til- burg v°°r hem. Alleen zijn landgenoot Ray Tod (6 pnt.) zat hem op de hielen. Een uitdagingsrace tussen de auto coureurs Ben Pon, John Swaab en Henk van Zalinge leverde een zege op voor Van Zalinge, rrsar maakte tevens dui delijk dat rijden op het circuit van Zandvoort met grotere wagens toch nog heel wat anders is dan in zo'n klein karretje en bovendien net vlakke boch ten en opspuitende sintels. In het internationale voetbaltoernooi te New York behaale'j de Franse kam- pioensploeg Monaco een overwinning met 3—2 op Rapid uit Wenen. HENGELO, 3 juli Westelijke en noor delijke zwemsters en zwemmers voerden de boventoon bij de nationale wedstrijden die zondag in het zware 50 meter-bad te' Hengelo werden gehouden. Op de 100 meter vrije slag kwam bij de dames de overwin- mng aan Adri Lasterie van Naarden met een tijd van 1.06.4, als tweede gevolgd u?.0r. ®chaaP van H.D.Z. in 1.10,4, terwijl bij de heren Rudi Prins van Il.P.C. met 1.01,7 de snelste was. Gretta Kok (H.D.Z.) zegevierde op de 200 meter schoolslag dames in 3.01,5 en bij de heren kwam op dit nummer de overwinning in 2.54,7 aan H. van Osch (Z.C.G.J, die eveneens de snelste was op de 100 m rugslag heren met 1.11,7. De 100 ra rugslag dames werd gewonnen door Corrie Winkel (G.D.Z.) in 1.14,8 voor Marijke van Hebei (Brunhilde) met 1.15,7. De 100 meter vlinderslag leverde bij de dames een zege op voor Ada Kok (H.D.Z. I in 1.17,- op de tweede plaats gevolgd door Adri Lasterie in 1.17,7, en bij de heren won F. van den Eynde (H.P.C.) in 1.11,5. AKEN, 3 juli De Duitse equipe bestaande uit de ruiters Fritz Thiede- mann op Godewind, Hermann Schridde op Ferdl, Hans Günther Wink.'er op Remanus en Alwin Schockmöhle op Bachus heeft zaterdag voor ruim 30.000 toeschouwers tijdens het Europees kam pioenschap in Aken de Prijs der Naties gew nnen. De Duitsers kregen slechts 6.5 strafpunten, Italië werd met 8.5 strafpunten tweede en Engeland met 12 strafpunten derde. Het 800 meter lange parcours met 14 hindernissen (17 sprop- gen) tot 1.60 meter moest tweemaal f reden worden. De Italiaanse equipe trok zich uit pen- test terug uit de huldigingsceremonie omdat een van de Italiaanse ruiters bij een hindernis een fout van de Duitser Thiedemann had gezien, waarvoor de jury echter geen strafpunten had toege kend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6