Een goede belegging: aandelen Vereenigd Bezit van 1894* Vermogen ca. f 85.000.000.- Engelse soldaten in KOEWEIT Irak: Dit is een interne Iraakse aangelegenheid Na wereldreis van 76 dagen Gehandicapte kinderen in sportwedstrijden EEG is gevaar voor Afrika Ernest Hemingway overleden m MEER AUTOCHTONEN BIJ BESTUUR EN POLITIE is W6CT thllis Ontwapenend optreden van Robin Hood-band Pennen en schroeven Stuttgart in Arnhem Haagse vrije zaterdag Poppentheater Linoleum leggen „Wereldvrede onmogelijk zolang Nieuw-Guinea Nederlands is' Zwemt estijn als geslaagd begin Osservatore honderd jaar Kimme Nkroerna: Zichzelf doodgeschoten bij schoon maken van een gevjeer Nederlands Nieuw-Guinea Nieuwe opzet President Soekarno RAALTER INITIATIEF HEEFT SUCCES Angolese ops tand Rebellen gebruiken vrouwen als schild Prijzende ivoorden van de paus V B MAANDAG 3 JULI 1961 PAGINA 7 KOEWEIT-NEW YORK, 3 juli (AFP, Rtr., UPI) De door ve len verwachte aanval door Iraak se troepen op Koeweit is in het afgelopen weekend niet gekomen, maai de spanningen rond het kleine, maar rijke oliesjeikdom aan de Perzische Golf hebben zaterdag en zondag wel een nieuw hoogtepunt bereikt. De belang rijkste oorzaak hiervan was, dat zaterdag sterke militaire Engelse eenheden in Koeweit aan land zijn gegaan, terwijl de Royal Navy en de Royal Air Force gereed zijn orn op het eerste teken tóe te snellen. Inmiddels hebben ook de Verenigde Naties zich met Irak's aanspraken op het sjeikdom be moeid. Zondagmiddag kwam de veiligheidsraad, op verzoek van Koeweit, bijeen. Het grootste deel Van de zitting werd in beslag ge nomen door een vinnige woor denwisseling tussen de Iraakse ambassadeur bij de V.N., dr. Ad- nan Patsatsji, en zijn Engelse collega, Sir Patrick Dean. pirkmnWway werd in 1898 in °ak (Advertentie) veTi0t besluiten kwam het nou niet, na ,1 "°up van tijd werd de zitting ver- de 1, *°t woensdag;. Maar toen hadden tooni van de Veiligheidsraad bü nem Van dr' Patsatsji al kunnen ver ga» n»*1' c'at Koeweit „historisch en le- nreJ V'hïd een deel van de Iraakse V.».1"®» Basrah is geweest en dat de d "Sheidsraad zich derhalve niet met hie heeft te bemoeien, omdat het heiü»ecn .'interne Iraakse aangelegen- i afh .b'treft. „Koeweit is nooit een on- nio? e,'jk gebied geweest en is het nok iet geworden", aldus luidt de stelling n öe Iraakse regering. feit, dat er nu weer Engelse soldaten in het Midden-Oosten zyn. De Egyptische bladen beweren zelfs, dat Engeland de regering van Irak in het geheim heeft opgezet Koeweit op te eisen teneinde op deze manier een argument te krijgen troepen naar Koe weit te sturen. Dc Russische pers heeft het Engelse optreden al fel veroor deeld. De Amerikaanse regering heeft laten weten dat zij het zenden van En gelse troepen naar Koeweit „juist en logisch" acht. DJAKARTA, 3 juli (UPI) Presi dent Soekarno van Indonesië is giste ren in dc Indonesische hoofdstad terug gekeerd van zijn reis om de wereld in 76 dagen. Hij verklaarde bij zijn aankomst, dat wereldvrede onmogelijk is, zolang westelijk Nieuw-Guinea in Nederlandse handen is. „Mijn reis was niet alleen een reis om goodwill voor Indonesië te kweken", aldus Soekarno, „maar het was ook een reis van strijd tegen imperialisme en kolonialisme en eo i ,veiügheidsraad kwam bijeen om ven klacht van Koeweit te behandelen, fnaar Irak kwam met een tegenklaclit. T*' Patsatsji zei dat de veiligheid en "e onafhankelijkheid van Irak ernstig werden bedreigd door het zenden van 5-hgelse troepen naar Koeweit en dat ue Veiligheidsraad zich hierover ern- diende te beraden. De Russische «tgevaardigde, Valerian Zorin, sprak hpfRf'v „militaire dreigementen van p.( erenigd Koninkrijk", waarop Sir trr»o Dean uitlegde dat de Engelse j?Pen naar Koeweit zijn gezonden op oek van de regering van dat land, „in verband met de directe bedreiging an de zijde van Irak" Hij zei dat de iraakse troepen Koeweit binnen enke le uren onder de voet kunnen lopen, omdat zij zich hebben verzameld op een afstand van nog geen 45 kilometer van de Iraaks-Koeweitse grens. Koeweit zelf kon niet aan de debat ten deelnemen, omdat het land nog geen lid is van de Verenigde Naties. De Britse regering houdt officieel ge heim hoeveel soldaten zij naar Koeweit heeft gezonden, maar de journalisten hebben ter plaatse de volgende lijst op gesteld: het tweede bataljon Cold stream Guards, een eskadron cavale risten met zware tanks, een comman do van de marine en een brigade van a®t hoofdkwartier. Ook zijn inmiddels „afpeil uit Saoedi-Arabië in Koeweit angek°men. Acht Canberra-bommen- n„iP?rs van de Royal Navy zijn van rein nd "aar Sjardjah, dichtbij Bah- terwüi J de Perzische golf gevlogen, schin ?>e R°yal Navy het vliegdek- liconter Ulwark"> volgeladen met he naar a en zeshonderd maminiers, marini llaven van Koeweit zond. De mers gingen onmiddellijk aan land. EnLpf1* Gait&ketl, de leider van de is i fDabourpartjj, die in oppositie hii h klaarde zaterdag in Bristol dat J het optreden van de Engel- Vol Jfi?1!11* Koeweit eens is, maar volgens hem moeten de Britse troepen den B '""Selifk vervangen wor den door troepen van de Verenigde Na- De regering van Irak heeft intussen ontkend dat zy troepen langs de wins van Koeweit heeft samfngetrokken Irak houdt onverminderd vast aan zifn aanspraken op Koeweit, maar wenst alleen vreedzame middelen te gebrui ken om het gestelde doel te bereiken, aldus een officiële woordvoerder. Ook radio Bagdad laat zich regelmatig uit in deze geest. Alle andere Arabische landen hebben echter in het geschil de Partij van Koeweit gekozen. Zij doen aet ene beroep op generaal Kassem na het andere om terug te keren van de dwalingen zjjns weegs. „Wie had ooit kunnen denken dat Arabische soldaten uit Koeweit en Saoedi-Arabië zjj aan zy met Britse soldaten zouden staan om Arabische soldaten te "bestrijden?", zo y,eZ het leidende Egyptische dagblad „Al Ahram" zicli af. Nasser ergert zich geweldig aan het LOEANDA (Angola), 3 juli (UPI) - ff P°rtu^ legerleiding in Angola hebben opstandelingen een „wei nigovertuigende" aanval gedaan op Santa Cruz, waarbij zij va„ vrouwen gebruik maakten, die als schild voor de troep moesten lopen. De soldaten wa ren bovendien onder druk gezet om te vechten. Voorts werd gemeld, dat ster ke concentraties rebellen gelegerd zijn hij Buengo en Calongo in de landstreek Cangola. Er is voorts een strafexpeditie uitge zonden naar Carmona om berichten te onderzoeken over de „overneming" door een bende van 600 rebellen van een grote boerderij. Volgens de Portugese legerleiding krijgen de opstandelingen hun opdrach- ten per radio uit Congolees gebied. (Van onze correspondent) KAALTE, 3 juli Jan Vloon, de jeug dige poliopatiënt te Kaalte zal niet heb ben durven dromen dat zijn vraag aan badmeester H. van Oosten of het niet mogelijk zou zijn zwemwedstrijden te organiseren voor gehandicapte kinde ren zulke verstrekkende gevolgen voor hem en zijn lotgenoten zou heb ben. Want aan die vraag danken zestig ge handicapte kinderen uit Zwolle, Kaalte, Arnhem, Nijmegen, Haarlem en Rotter dam een paar prachtige dagen doorge bracht in Sallands hart Kaalte. Doch dat niet alleen. Ze is ook de aanleiding geweest tot het oprichten van een Stich ting, die op zich neemt op nationaal ni veau een of meer malen per jaar ergens in Nederland sportwedstrijden te organi seren voor lichamelijk gehandicapte kin deren, waarbij verschillende sporten aan bod zullen komen. Zaterdag kreeg een notaris de opdracht de stichtingsacte op te maken. Oud-mi nister J. G. Suurhoff verklaarde zich be reid hot voorzitterschap op zich te nemen en van medische zijde gaven zich dr. H. Tetzner en dr. A. C. van Swol als medewerkers op. Vrijdagavond arriveerden de deelne- VATICAANSTAD, 3 juli (KNP) Zaterdag heeft de Osservatore Boma- no, het in het Vatieaau uitgegeven dag blad, zijn honderdjarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid van het jubileum ver scheen een extra nummer, dat een over zicht geeft van de geschiedenis van het blad en van het pausdom gedurende die periode. Het bevat o.a. artikelen van Manzini en van Graaf Dalla Torre, de oud-hoofdredacteur. De paus ontving de redactie en het teclinische en administratieve personeel van de krant zaterdag in bijzondere audiëntie en roemde, nadat hoofdredac teur Raimondo Manzini een toespraak had gehouden, de „Osservatore" als „een monument van trouw aan de H. Stoel". De paus had tevoren een brief aan de hoofdredacteur gezonden, waarin hij schreef dat de Osservatore niet alleen de geschiedenis heeft geregistreerd, maar ook mede heeft gemaakt. Dé! Os servatore is altijd voor de waarheid en S® gerechtigheid opgekomen en zij beeft faus f,'7fSn 7an de Kerk verdedigd'. De beeld Iln«lift Os;iGrva,0re tcn voor- fich niot t k kranten, vooral omdat zij lelükehartste„merd heeft °P (te men- ge beginselem maar de Ghana. President Kwame Nkroe rna van Ghana zal in juli een officieel bezoek brengen aan dc Sovjet-Unie, Po len, Hongarije, Tsjechoslovalqje en Joe goslavië. (Reuter! ACCRA, 3 juli (Reuter) President' Nkroerna vgn Ghana heeft zaterdag avond in een toespraak tot een studie commissie van de Ghanese Volkspartij verklaard: „De Europese gemeen schappelijke markt vormt thans het grootste gevaar voor Afrika. Wij moe ten ons allemaal hiertegen verzetten. Niemand heeft er bezwaar tegen, dat de Europese landen samengaan. Maar waarom willen zij ons in hun samenwer king betrekken?" „Ik weet maar weinig af van inter nationale economische vraagstukken, maar met mijn gèringe kennis hiervan durf ik toch wel te zeggen dat de Euro peanen de Afrikanen economisch tot hun slaven willen maken. De landen van de E.E.G. willen van ons houthak kers en waterdragers maken." LAGOS Zondag is in de Nige- riaanse hoofdstad Lagos vernomen dat Nigerië niet bepaald geestdriftig staat tegenover, een eventueel toetre den van Groot-Brittannië tot de Euro pese gemeenschappelijke markt. Nigerië heeft bezwaar tegen de po litieke samenwerking van de E.E.G- landen. Het meens dat deze wat be treft Afrika ten doel heeft dit wereld deel voor eeuwig te bestemmen tot de voortbrenger van grondstoffen ten voordele van het geïndustrialiseerde Europa. mers aan het sportfestijn in Raalte en werden ondergebracht in de huishoud school. De Rotterdamse club werd door leden van het Rotterdamse politie corps 'in een grote bus gebracht. Ook was er een gemengde ploeg samenge steld door do K.N.Z.B, die de jurering van de wedstrijden zaterdag verzorgde. Zaterdagmorgen werden de voorwed strijden gehouden en zaterdagmiddag volgden de wedstrijden, waarbij verbluf fende staaltjes van behendigheid wer den gedemonstreerd. Alle deelnemenden verwierven een prijs. Maar het geheel werd een hartverhef fend festijn dat spontaan uit de aanwe zige mensen uit de sport- en medische wereld het idee tot de oprichtin van sen stichting geboren werd. Ir. J. B. ridder de van der Schueren, commissaris van de koningin in Overijssel opende met een kort woord, waarin hij het spontane initiatief van Raalte hoog prees. H;j was ook getuige van \de de monstraties gegeven door de Zwolse Zwemclub en de lichamelijke ge handicapte Delphina Arriens 'Kappers, die naar het water gedragen moest worden maar eenmaal in het bassin tot verbluffende prestaties kwam, de winna res van drie gouden plakken tijdens de na -Olympiade in Ronie, waardig. 's Avonds genoten de kinderen van een bonte avond in de kantine van de Hevea- fabrieken, verzorgd door „de oprechte amateur". 99 voor de vestiging van de vrede in een welvarende wereld. Maar dat alles is onmogelijk zolang westelijk Nieuw- Guinea in Nederlandse handen is." Do president zei dat zijn reis een succes is geweest en vervolgde: „In- donesië's geleide democratie heeft respect en zelfs lof in de wereld gewonnen. Nu, na mijn reis, ben ik er meer dan ooit van overtuigd dat Indonesië met deze politiek op de juiste weg is." Soekarno werd welkom geheten door de president-ad-interim Djoeanda, le den van de regering en van het in Djakarta geaccrediteerde corps diplo matique. Soekarno kwam uit Tokio, de laatste stopplaats op zijn wereldreis. BONN (Rtr) Het Westduitse ministerie van defensie heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Indonesische minister van defensie, Nasoetion, en zijn Westduitse ambtgenoot, Strauss, be sprekingen hebben gevoerd over de opleiding van Indonesische officieren in West-Duitsland en Westduitse wa- penloveranties aan Indonesië. Er is echter over geen van deze kwesties een beslissing genomen. „Er zijn al leen besprekingen, geen onderhande lingen, gevoerd en er zijn geen over eenkomsten gesloten", aldus de ver klaring. Voorts wordt opgemerkt, dat het „vanzelfsprekend is, dat de Bonds republiek haar plicht zal nakomen rug gespraak te houden met de N.A.V.O.- raad en alleen in overeenstemming met haar bondgenoten zal handelen". Minister Nasoetion had eerder in een vraaggesprek met het blad „Die Welt" meegedeeld, dat hij met minister Strauss overeenstemming had bereikt over do opleiding van officieren in West-Duitsland cn dat Indonesië leger voertuigen en bijbehorend materieel in West-Duitsland zal kopen. LONDEN (UPI) Een gezaghebben de Indonesische zegsman in Londen heeft zaterdag gewaarschuwd tegen hoge verwachtingen inzake een vriend- schappeüjker verhouding tussen zjjn land en Nederland. Deze waarschuwing werd gegeven terwijl men in Londen druk bezig was met het treffen van de laatste voorbereidingen voor de ont vangst van generaal Nasoetion, die vanavond in de Britse hoofdstad wordt verwacht. Gehandicapte zich in het zwembad van Raalte. SUN VALLEY, IDAHO, 3 jliff (Rtr.) De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway heeft zichzelf zondag hier per ongeluk doodgeschoten toen hij een geweer schoon maakte. Hemingway was van plan op jacht te gaan. Vijf dagen geleden was hij uit een kliniek ontslagen waar hii wegens te hoge bloeddruk was behandeld. Hij zou 21 juli 63 jaar zijn geworden. De schrijver Hat behalve zijn weduwe Ma ty drie zoons uit vorige huwelijken na. nls Vler maal getrouwd geweest. Deze ??Fafeni.3 13 °P vrijdag gesteld, nahu o iïi zljn woonplaats Ketchum ee„ Y.alley worden gehouden en een particulier karakter dragen. de erin i tlsi' Seboren. Hij publiceer- de een aantal veelgelezen romans, zo- farewell to arms" (1929) "DeaüT^nmheth0ft bel1 *olls" (1940)' „neatn in Jie afternoon" (1932) To have and have not" (1937) en The iororijann^e sea", waarvoor hij in 19o„ de Puhtzer-prijs en in 1954 de nobelprus voor litteratuur kreeg. Hij was ook oorlogscorrespondent. Ais zodanig versloeg hij o.m. de Spaanse burgeroorlog on de tweede wereldoor log. Hu was verder oorlogscorrespon dent in China in 1941. De gebaarde, stoere schrijver, die een groot deel van de aarde heeft afgereisd, was in de literatuur een omstreden fi guur sinds hij met zijn hardrealistische romans in het openbaar verscheen. Zijn invloed in de V.S. was zeer groot en hii drukte ook een stempel op de Eruopese literatuur. Zijn stijl is zeer mannelijk, zoals Hemingway zelf naam maakte door zijn optreden. Hij was wegens een oogverwonding voor de militaire dienst in de eerste wereldoorlog afgekeurd maar hij ging bij he,; Rode Kruis wer ken en diende aan het Italiaanse front. Hü keerde met onderscheidingen we gens moed en een aluminium knieschijf die een gewond been bijeen hield, terug. In de'Spaanse burgeroorlog gaf hij al ERNEST HEMINGWAY zijn geld en energie aan de strijd tegen Franco. Hij reed ambulance-auto's, werkte als oorlogscorrespondent, maak te een film en schreef tenslotte zijn best-seller", „For whom the bell tolls' In de tweede wereldoorlog zeilde hij met zijn jacht ii. het Caraïbische ge bied waar hij joeg op onderzeeboten, was wederom oorlogscorrespondent en leidde een Franse verzetsgroep in de aanval op Parijs. Hemingway was een groot liefhebber van jagen en vissen en overleefde twee maal een vliegtuigongeluk toen hij met zijn vrouw in Oost-Afrika jacht «op groot wüd maakte. Openluchttheaters laboreren in ons land nogal eens aan de kwalen van regen en kou, die menige voorstelling in de war sturen. Bij het openluchttheater in het Haag se Zuiderpark beleefde men zondag middag echter de zeldzame gebeurtenis, dat een voorstelling afgelast moest wor den vanwege de hitte. De houten ban ken waren zo gloeiend heet, dat men er geen toeschouwers op kan la ten plaats nemen, gesteld dat de men sen het overigens onder de branden de zon hadden uitgehouden. De uit Amerika overgekomen Robin Hood-band, die deze middag zou zijn opgetreden, maakte in plaats daarvan een mars door het park, die veel be langstelling trok en in de koelte van de avond nam de band ruimschoots revanche met een uitstekend verzorg de show, die enthousiast ontvangen werd. De Robin Hood-band is een in Cali- fornië gevormd amateurgezelschap van een. tachtigtal jongeren in leef tijd van dertien tot eeneentwintig jaar. Onder auspiciën van de goodwill-or- ganisatie, de „Independent Order of Foresters", die de band steunt, maakt het gezelschap een vriendschapstour nee door West-Europa. Men kan wel eens even glimlachen om de hoogge stemde idelaen, die bij deze tournee verkondigd worden het bevorderen van beter internationaal begrip enz. maar het moet gezegd, dat het op treden van deze niet-bereoepsgroep zo veel kwaliteiten heeft, dat het inder daad prima vlagvertoon is. De „Musi cal Americana" omvat muzieknum mers van vele genres, zang, dansen en revuewerk. Men durft van alles aan en men maakt er iets goeds van ook. Er zit wel eens een stukje kitsch tussen De Indianendans bij het be gin b.v. maar dat vergeet men spoe dig bij het pittige musiceren, de gees tig gepresenteerde Charleston, de amusante Dixyland, het vaardige fak- kelzwaaien enz. Na afloop van de show holden een stuk of tien musici cn dansers onder het lang aanhoudende applaus tussen het publiek rond om handen te druk ken een slot, dat typerend was voor het ontwapenende optreden van deze band. De benoeming van Gerard Marie San Giorgi tot buitengewoon hoogleraar in de orthopaedi- sche chirurgie aan d Rad- boudstichting zal in Nijmegen met vreugde ontvangen zijn, terwijl het Binnenziekenhuis aan de Vestdijk te Eindhoven de specialist met spijt zal zien vertrekken. Dr. San Giorgi ge noot daar immers een bijzonder gro te reputatie en van heinde en ver kwam men naar de lichtstad om ge compliceerde fracturen aan de men selijke botten te laten repareren. Een been- of bekkenbreuk kan dan ook nauwelijks te ingewikkeld zijn voor de man met zijn magische naam. Men ziet het de tengere cn bescheiden man op het eerste gezicht niet aan, dat hij op dit gebied zulk een kracht figuur is. Honderden mensen heeft hü op de been geholpen, die in vroeger tijden voor het leven ongelukkig en verminkt zouden zijn gebleven. San Giorgi werd in 1913 in Shelten- liam (Engeland) geboren uit een Ita liaanse vader cn een Engelse moeder. Later verhuisde de familie naar Ne derland, waar Ge,rard Marie te Lei den zpn medische studies maakte. In 1938 begon hij zich te specialiseren in de algemene chirurgie om in 1949 te promoveren op een orthopaedisch onderwerp. Na een verbluf in het Johannes Thadeusziekcnhuis te Den Haag, volgde hij in 1953 dr. Verbeek op, een man met even gx-ote reputa tie, in Eindhoven. Verbeek vestigde zich toen in Amsterdam. Men zegt wel eens dat mensen die aan een bepaalde kwaal geleden heb ben, daar hun leven lang met een ze kere trots, gemengd met weemoed over blüven praten. Zulke gesprek ken zijn voor buitenstaanders onge- nietelük. Twee mensen die beiden, on geveer gelijktüdig aan een zware beenfractuur hebben geleden, kunnen het zo nu en dan niet nalaten over „het been" te praten. De een strekt het been naar voren, trekt de broeks- PÜP wat op en zegt met trots: „Ver beek". De ander doet hetzelfde en zucht: „San Giorgi". Wanneer er nu nog een derde man geweest was die gezegd zou hebben: „La Chapelle dan was er een soort driemanschap bijeen geweest, dat een internationale reputatie bezit. De man met het ene been, destijds dus in Eindhoven verblijvend, had eens enige flessen wün van een be zoeker gekregen en nu ging het erom toestemming te krügen om op gezette tüden het verblijf-in-het-gips te ver aangenamen met een glas. Vroeg hu toestemming aan de trouwe, doch zeer gedecideerde rechterhand van dr. San Giorgi, hoofdzuster Mansueta, en zü zou weigeren, dan kon hjj moei lijk buiten haar om in hoger beroep gaan. Hij besloot dus de wekelijkse rondgang van de specialist af te wach ten. San Giorgi had toen een assis tent dr. Boon geheten. De patiënt stelde dus tijdens de bijzonder druk ke ommegang de vraag: „Heren, het is weliswaar geen St. George, ook geen Beaune, maar wèl een goede Bourgogne, zou dat toegestaan zpn?" Verstrooid knikte San Giorgi en zei dat het goed was. Na twintig minu ten kwam hfj schaterend lachend te rug. „Ik was al drie zalen verder, toen ik mij de woordspeling realiseer de," zei hij. „Maar mocht je soms ook Camenbert gekregen hebben, bewaar die dan niet in je nachtkast je, want de zusters kennen die geur niet en dan willen ze je iedere dag een extra wasbeurt geven." Dit is tekenend voor de zin voor humor van dr. San Giorgi. Hij is ver der wars van iedere vorm van publi citeit of persoonsverheeriüking en lioudt zich het liefst op de achter grond. Moge hfj zün kennis en uitzonder- JÜ'ke habiliteit om het menselük ske let desnoods met pennen en schroe ven weer ineen te zetten zün ope ratiekamer lijkt soms op een schrijn werkersatelier op nog effectiever wüze in dienst kunnen stellen van de lüdende mensheid en de wetenschap. Tijdens de Arnhemse Zomerfees ten is er een hechte band ge smeed tussen Arnhem en Stutt gart. De Gelderse Industriële Club bood aan de leiders van de Stutigartse industriëlen een 'diner aan, waarop Oberburgermeister dr. Arnulf Klett behartigenswaardige woor den sprak en waaraan plotseling de bekende citherspeler Anton Karos verscheen. De 81-jarige directeur van de Zeiss Ikon-Werke onthulde hierbij dat hij zestig jaar geleden in een either-kwartet had gespeeld. Tijdens het diner werden geschenken uitge wisseld. Het gezelschap heeft voorts samen met een groot publiek geno ten van een opmerkelijk muzikale Trachtenkapelle, van een Schwarz- walder bruiloftsstoet en van volks dansen en vendelzwaaien begeleid door een korps fleurig middeleeuws geklede trompetters. Zondagmorgen was de Grote Kerk en 's middags de H. Hartkerk vol ge lovigen, die zichtbaar verrukt luister den naar de Stuttgarter Hymnus Chorknaben. De miserabele akoestiek van de Grote Kerk bleek daartoe geen bezwaar. Tienduizenden wekkers zün zater dagmorgen in Den Haag niet afgelopen: voor het ambtena renkorps, een leger van zo'n 70.000 man, gold voor het eerst de volledig ingevoerde vrüe zaterdag. Op de departementen waren alleen een enkele portier of telefoniste op hun post. Tüd om zich over hun ongeluk kig lot te beklagen werd hen nauwe lijks gelaten. Bü menigeen, die zich zelf wel over een „vijfdaagse kon verheugen, was het kennelü'k nog mot doorgedrongen dat deze nu ook voor ambtenaren gold. „Het spijt me ont zettend, maar we hebben, vandaag vrij" zei de portier van Buitenlandse Zaken beleefd tegen iedereen die aan de deur kwam of opbelde. Huisadres sen van functionarissen gaf hp niet uit handen: „Dan zou het toch nog geen zin hebben, zo'n vrije dag." De telefoniste van Economische Zaken schreef iedereen op die vergeefs op belde. „Dan kunnen wij zien of men er na een paar weken al meer aan gaat wennen", was de niet alles op helderende verklaring. Ook de por tier van het stadhuis moest tientallen bezoekers onverrichterzake terug stu ren. Alleen de afdeling burgerlpke stand is hier geopend, onder meer. voor aangiften van geboorten en overlijden. Een wetswijziging zal no dig zijn om ook voor deze afdelingen een sluiting op zaterdag mogelü'k te maken. Aan de voorbereidingen hier van wordt gewerkt. Vuilnisemmers die argeloos waren buitengezet kon den evenvol worden binnengehaald en voor aangiften bü de recherche kon men niet meer op de sectiebu reaus terecht; men moest er voor naar het hoofdbureau. Wat hebben die zeventigduizend man nen gedaan? Hebben zü uitgeslapen? Hbben zü zich op hun hobby gewor pen? Karweitjes opgeknapt? Zijn zü naar het strand geweest? Of hebben zü, met hun vrouw als hoogste chef, thuis de handen uit de mauwen moe ten steken? Als wü de portier van een der ministeries mogen geloven heeft het er voor velen niet best uitgezien. Hij zei, in volle ernst: „Ik had het lie ver niet gehad, die vrije zaterdag. Ik moet thuis harder werken dan op het ministerie". Als wü tenslotte afgaan op een rijmpje in het personeelsblad van het ministerie van Economische Zaken heeft de vrije zaterdag voor een groot aantal andere ambtenaren nauwelijks verandering gebracht: „Dat is nu 's zaterdag zo suf", sprak een gebruinde stenojuf, „Da'k niks doe in mijn eigen tijd. En daaraan is geen aardigheid". V-oor de derde maal heeft het pop pentheater De Schalmei van Henk Lutgerink en zijn echtge note een tijdelijk onderdak in Den Bosch gevonden. Twee jaar gele den was dat in de Poespaskelder onder het stadhuis, vorig jaar in het pand „De Brouwkuip" en thans in het voormalige politiebureau aan de Nieuwstraat, waar Henk Lutgerink voor zijn poppen en zijn kast een weliswaar provisorisch, maar toch bijzonder bruikbaar home heeft gevonden. Steunend op de stellige toezegging van het Bossche gemeente bestuur. dat men alles in het werk zal stellen om hem een definitief onderdak te bezorgen, heeft hij reeds allerlei plannen om zijn poppenspel tot een centrum voor de Bossche jeugd te ma ken. Hij denkt aan edn wedstrijd in het schrijven van scenario's door de kinderen zelf; hij wil hun de gelegen heid bieden in zijn theater zelf hun eigen poppen te maken en daarmee te spelen en voor het onderwijs wil hij litteraire werken spelen, zoals Elcker- lyc en Mariken van Nimwegen. Dat alles zal pas mogelijk worden als Lut gerink weet waar hij aan toe is. Maar voorlopig zijn er in iader geval al 45 voorstellingen door de Bossche V.V.V. uitgekocht en zijn er al tientallen aan vragen voor groepen uit alle delen van het land, die, bij hun bezoek aan Den Bosch het poppenspel niet willen mis sen. De openingsvoorstelling had Lutge rink alleraardigst in stijl gehouden door de hoofdfiguren uit zijn theater te laten recipiëren,^ hetgeen culmi neerde in de aanbieding van een ruiker bloemen door zijn oudste dochtertje Lowieke, die deze hulde stevig in zijn poppen-armpjes klemde. Een instrumentaal kwartet onder lei ding van Louis Arons zorgde voor een stemmige omlijsting met achttiende- eeuwse muziek. De bedrijvigheid met linoleum- werk, die de foto toont brengt de eerste cursus van een fabriek in Krommenie in beeld voor vrouwelijke deelneemsters, die zich in het a.b.c. van het linoleum leggen willen laten inwijden. De N.V. Neder landse Linoleumfabriek te Kromme nie organiseert al zes jaar zo'n vier daagse cursus voor mannen, die hun theoretische of praktische kennis wil len verbeteren of aanvullen. Maar nu is eindelijk voldaan aan het herhaalde verzoek om ook vrouwelijke deelne mers te instrueren. Dat is de afgelopen week gebeurd. Deelneemster zijn voor het merendeel vrouwelijke binnenhuis- arehtitecten, echtegenoten van woning inrichters, en vrouwelijk personeel van firma's die zich met aanbrengen van vloeren belasten en die dus da gelijks in aanraking komen met wat er zoal komt kijken bij het leggen van vloeren. Het vierdaagse onderricht bevatte veel theorie. Er is onder meer les gegeven in de wetenswaardigheden over de fabricage, de behandeling van ondervloeren en ook de theorie van het leggen van verschillende typen vloeren. HOLLANDIA, 3 juli De Nieuw- Guinea-Raad is zaterdagmorgen bijeen gekomen om het regeringsantwoord te vernemen op de beschouwingen over liet hoofdstuk Binnenlandse Zaken der ontwerp-begroting voor 1962. De rege- ringsgemachtigide, de heer H. Veldkamp die tevens directeur van Binnenlandse Zaken is, deelde in zijn antwoord o.a. mede, dat de toekomstige structuur van liet Papoea-bestuurkorps een der hoofdschotels vormt op de conferentie van residenten, die vandaag is begon nen. El en geheel nieuwe opzet van het binnenlands bestuur wordt nagestreefd. Deze opzet zal te zijner tijd natuurlijk eerst ter beoordeling aan de Nieuw- Guinea-Raad worden voorgelegd. De heer Veldkamp deelde mee, dat misschien voor die gebieden, die nog niet rüp genoeg zijn voor de vorming van een streekraad, een college van vertrouwensmannen kan worden in gesteld. Een verordening op de staads- gemeenten zal binnen afzienbare tijd bü de raad worden ingediend. In antwoord op een vraag zei de heer Veldkamp dat het gouvernement de openlegging van het centrale bergland een goede gelegenheid vindt om zoveel mogelijk autochtone bestuursambtena ren in te schakelen. Van de negen eind examenkandidaten van de opleidings school voor inheemse bestuursambte naren zullen er dit jaar vier in dat ge bied te werk worden gesteld. Hü merk te voorts op, dat een bezoek van een missie van de raad, zoals door het zoals door het raadslid M. W. Kaisiepo is voorgesteld, zeer veel kan bü'dragen tot een juist inzicht in de arbeid van het bestuur onder zeer moeiluke om standigheden. Over de opleidingsschool voor inheem se bestuursambtenaren zei de re geringsgemachtigde voorts dat de hui dige cursus in juli 1962 eindigt. Daarna kunnen alleen Papoea's met een diplo ma van M.U.L.O. of Papoea-middeiba- re school voor de bestuursdienst wor den opgeleid. De cursusduur van deze nieuwe opleiding wordt verlengd tot drie jaar. Met het oog op de toenemen de contacten met Australisch Nieuw- Guinea zal hier vooral ook het Engels Dc Congo. Loemoembistische troe pen zijn zaterdag vanuit de Congolese provincie Kivoe het Belgische mandaat gebied Roeanda-Oeroendi binnenge drongen. Zü werden verdreven door Belgische soldaten. (Reuter)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7