Is deze planeet een enorm blok ijs of een bloedhete Sahara Ui Eichmann onder ede: Ik heb zelf nimmer gedood I COUZY Grandioze vlootschouw voor Schevenings strand In Australisch achterland werd een stad gebouwd Export van bakstenen sterk ingekrompen r - VIgr. W. Bouter Verontwaardigd over wat getuigen verklaarden Startplaats voor ruimtevaart Onder oceanen van olie zouden er in wateroceanen monster achtige wezens leven m m Ooh geert Joodse knaap in Boedapest Koninklijk paar zag toe van zonne-eiland van de pier Groot over sc hot in najaar iSffl Mar 40 jaar priester en missionaris Oceanen van petroleum Bemanning van drie Ontvluchte meisjes aangehouden Proces van de heer Worms tegen de Hoge Autoriteit Duits meisje gewond door steekvlam LOTERTJBEDASTTNG AANGENOMEN V B VRIJDAG 7 JULI 1961 PAGINA i DE PLANEET VENUS MOET een enorme koelkast zijn, één «root blok ijs.... Dit feit heeft men kunnen vaststellen, dank zij de onderzoekingen, tot dusver door de Amerikanen in het kader van de z.g. meteorologische periode van hun studie der ruimtevaart verricht. Men beschikte reeds over tal van gegevens aangaande de op de planeten heer sende temperaturen, maar zekerheid had men nog niet. De atmosferische verhoudingen, het klimaat er, de temperaturen zijn uiteraard van het grootste belang, svii een mens zich op een planeet, ook voor een korte tijd, kunnen handhaven. Het staat thans wel vast, dat op de planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus een voor de mens ondraaglijke koude heerst. De geleerden Cullough, Sloanaker en Mayer van het Amerikaanse Naval Research Laboratory hebben aan de Amerikaanse Academie voor Weten schappen een rapport aangaande hun bevindingen uitgebracht, nadat ze in een observatorium te Washington deze planeten in de perioden, waarin ze onze aarde het dichtst genaderd waren, bestu deerd hebben, tydens een lange reeks van waar nemingen. 7 yï 'X\ I .y s Reeds 32 jaar bisschop van Nellore PHILIPS TELEVISIE en RADIO 1961 een pracht sortering vindt U bij Zeer gemakkelijke betaling. Water Proefgebied Controle Prijzen ot duizend gulden vrij „Leven in overvloed" bekroond ROTTERDAM, 5 juli Het te kort aan stenen wordt voor 1961 geraamd op 69 miljoen De behoef te schat men op 1600 miljoen en de produktie zal waarschijnlijk 1610 miljoen bedragen. Bovendien de invoer uit België gedacht op 70 miljoen. Daar staat echter tegen over een export van 140 miljoen stenen, hoofdzakelijk naar Duits land. Dit werd vanmorgen mede gedeeld tijdens een persconferentie in Rotterdam van De Nederlands. Baksteenindustrie bij monde Van haar voorzitter, mr, F. B. I. M Janssens. Gagarin en 'n vrouw naar Venus Originele Sovjet-Russische tekening van het traject van de Lunik 1. In het mid den de son. De gestippelde lijn geeft de loop van het ruimtevaartuig aan, tussen Aarde en Mars. Het eadcslaan van Venus, de zich het minst ver van onze aarde bevindende pla neet werd in het bijzonder bemoei lijkt doordat de oppervlakte ervan steeds door dichte, witgele wolkenmassa's voor het spiedend oog verborgen blijft, ook wanneer dit gevormd wordt door de nieuwste en sterkste telescopen en ca mera's. De samenstelling van deze wol kenmassa's was tot voor kort nog onbe kend en hun aanwezigheid verhindert ook de mogelijkheid precies vast te stel len. met welke snelheid Venus om haar as draait. Thans heeft men o.a. kunnen uitmaken, dat ze een gas bevatten, dat zonder meer dodelijk voor een mens is. Reeds hierom, ofschoon de wolken massa's een bepaalde hoeveelheid wa ter in de vorm van stoom, bevatten, moet worden aangenomen, dat op Venus eik menselijk leven onmogelijk is, zeer waarschijnlijk ook e'k dierlijk of plant aardig leven. Er komt daarbij op Ve nus absoluut geen zuurstof voor. Wat de er heersende temperaturen be treft. die dalen tot niet minder dan 65 graden onder nul, zowel ap haar door de zon verlichte zijde als op haar donker,, zijde. De gunstigste constellatie biedt Jupt- ter, de grootste planeet tevens veel ver der van de aarde verwijderd dan b.v. Mars. Ze heeft een atmosfeer, veel dik ker dan die van Mars, Venus en de Aar de. welke zowel waterstof en helium in grote hoeveelheden bevat, alsmede me- taan en ammoniak. Jupiter verschilt intussen ontzaglijk met de aarde. Ze ontvangt b.v. veel minder warmte van de zon. Het viel de geleerden erg moeilijk er de temperaturen vast. te stellen, maar ze kwamen tenslotte tot de conclu sie dat ze variëren van 180 tot 225 gra den onder nul ondergaan, ten aanzien waarvan het laat ste woord intussen nog niet gesproken is! Maar we kunnen Jupiter en Saturnus voorlopig met rust laten, alhoewel de kosmonauten toch op de hoogte moeten zijn met de situatie op dqze planeten. Ze maken nog geen plannen, om er heen te gaan, maar tochten naar de Maan en naar Venus moeten goed voorbereid wor den en de kosmonauten dienen de we reldruimte toch enigszins te kennen. De juiste kennis van ons zonnestelsel is een absolute voorwaarde voor een ruimte vaart waarin de mens successen van be tekenis zal kunnen boeken. Is men eenmaal zo ver, dan bestaat de mogelijkheid, dat er eerder een tocht naar Venus dan naar de Maan zal wor den ondernomen, ofschoon deze planeet al het doelwit van een Sovjet-Russische verkennning is geweest, waarbij zoals bekend, een raket het aangezicht van onze bleke buurvrouw lichtelijk geschon den heeft. Een Sovjet-Russisch geleerde is zelfs van mening, dat Venus gemak kelijker bereikbaar zal zijn en een mens zich cr beter zal kunnen handhaven, mits van de nodige apparatuur ter bescher ming tegen giftige gassen en lage tem peraturen voorzien, dan op de Maan. De Sovjet-Russen zouden enkele maan den geleden 'n ruimtestation gelanceerd hebben, dat zich geruime tijd in de we reldruimte zal ophouden, teneinde nade re gegevens over Venus te verzamelen. Want al menen de Amerikanen, dat Venus een reusachtig blok ijs js, een enorme koelkast, er bestaan stinds ge ruime tijd theorieën, volgens welke min stens gedeelten van de planeet vrese lijk heet zouden zijn, speciaal bij de Equator. In 1918 verkondigde de Nobel prijswinnaar Arzhenius: Venus is een soort Congo. Er heerst een reusachtige vochtigheid en de gemiddelde tempera tuur is er 29 graden. De atmosfeer is er voor een mens schier ondraaglijk, ter wijl de hitte er door de dikke wolkenla gen steeds blijft hangen. Hiertegen over kwam weer een andere geleerde met de bewering, als zou Venus uiterst droog zijn. Weliswaar heet. zoals de Sahara, maar zonder vochtigheid. Een Super- Saliara, met zandstormen, duizenden malen zo sterk als in onze Sahara voor komen.... De Amerikanen hebben inmiddels be vestigd, wat ongeveer vier jaar geleden reeds uit bepaalde gegevens geconclu deerd kon worden en wei dat er op Venus 'h koude heerst van om en bij de ze ventig graden, ofwel, om ons aan hun wetenschappelijke opgaven te houden, van 65 graden onder nul, zoals we be reids aanstipten. Desondanks houden sommige Sovjet-Russische geleerden vol dat er op Venus 'n temperatuur heerst tussen de 170 en de 300 graden. Ze zou den dit met radiometingen hebben- kun nen vaststellen. Men is het overigens over tal van „de tails" nog niet eens. Zo of Venus seizoe nen kent en het dus wenselijk zou zijn, de planeet in de winter (indien het er werkelijk zo heet is) met een bezoek te vereren. Voorts moet men het nog eens worden over de vraag, in hoeveel tijd Venus om haar as draait. De schat tingen lopen van acht tot achtenzestig uur. Enkele jaren geleden verklaarde prof, Krauss van de Universiteit van Ohio, dat Venus in precies tweeentwin tig uur, zeventien minuten om haar as draait 0t4v.'fz - t 7 7' 7V/: A -■'i YCC ji X 4 tsu&vriy. v v V -w 1 .„g -l V- ««SS V--;- ■<y(. l <..'•.■<***.- 7, 7 7 .,.V'7;,j7y 7 :.;:,7 - ,;7; c ij 777 Cs»*» Ook de planeet Mars is veel kouder dan de planeet Venus. De temperaturen variëren er van 75 tot 95 graden onder nul Wat de planeet Saturnus aangaat, hiermede hebben zich speciaal de pro fessoren Drake en Harold bezig gehou den. Ze vingen' radiogolven op van vier Centimeter lengte, van Saturnus komend. De planeet werd ook gadegeslagen door geleerden van het observatorium van de Universiteit van Michigan. Volgens hen bedraagt de gemiddelde temperatuur er 270 graden onder nul! Naar hun me ning zullen, terwijl de recente onderzoe kingen over het algemeen de bestaande opvattingen omtrent Mars en Venus be vestigd hebben, die omtrent Jupiter en Saturnus diepgaande wijzigingen moeten AMSTERDAM. 5 juli. Op 17 juli a.s. zal mgr. W. Bouter, bisschop van neliore in Zuid-Indi», zijn 40-jarig pries terfeest vieren. Mgr. Bouter werd 25 juli 1395 te Am sterdam geboren en vólgde het onder wijs aan het kleinseminarie „Hage- veld" en daarna in het St.-Joseph-Mis- siehuis te Roosendaal, Hij trad in bij de Fathers van Mill Hill en werd in 1921 priester gewijd. Zijn eerste plech tige H. Mis droeg hij op in „De Post- hoorn"kerk te Amsterdam.- Hetzelfde jaar nog vertrok hij naar de Mis sie van Madras, waar hij dus thans ook veertig jaar werkzaam is. Hij werd eerst verbonden aan de St..-Andreaskerk te Vcspery, daarna secretaris van de aartsbisschop van Madras en vervol gens directeur van het seminarie voor inlandse priesters. Na pastoor te zijn geweest van de parochie Gunt.ur werd hij in 1929 bisschop van het nieuwe bis dom Neliore. dat door de verdeling van het aartsbisdom Madras was tot stand gekomen. Hij is dus thans 32 jaar bisschop. Nog onlangs schreef de bisschop: „Van 8 februari tot 8 maart ben ik op visitatie- en vorm reis geweest. In totaal heb ik 45 missie- staties bezocht, aan bijna 4000 mensen, jong en oud. het H. Vormsel toegediend en nieuwe kapellen en kerken ingeze gend. Ik kan niet genoeg mijn bewon dering uiten voor het prachtige werk. dat door mijn priesters gepresteerd wordt." In 1929 begonnen wij het nieuwe dio cees van Neliore met 17090 katholie ken. Vandaag telt ons diocees bijna 50.000 gedoopten en 6000 catechume nen. De 35 hoofd-staties en de twee se minaries worden bediend door 75 pries ters. waarvan er 50 eigenlandse zijn, ons groot-seminarie tp Neliore en het klein-seminarie te Cuddapah huizen elk het maximum v n 60 studenten. Op zijn 66e verjaardag (25 juli> zal het mijn vurigste wens zijn. dat ik nog vele jaren mijn missie-arbeid hier mag voortzetten. De kansen op een nog' rijkere oogst liggen in ons bereik, maar wij hebben de geestelijke en ma teriële ruggesteun van onze weldoeners in het vaderland en elders hard nodig" Jubileum-gift"n kunnen wórden 'e.siort op giro nr. 2449? van het t -Joseph Missiehuis te Roosendaal <N. Br.) met rtnrmtliing van bestemming. In de hloklnut" van Cape Canaveral Hier heerst bij het afschieten van een ruimtevaartuig de grootste spanning. We moeten nog een theorie aanhalen en wel, dat Venus bedekt is met oceanen van petroleum, waaronder zich wellicht weer oceanen van water bevinden. In deze wateroceanen zouden wezens leven, voor zien van pantsers en schilden van een materie, op de aarde totaal onbekend. Een soort pre-historische monsters dus. Van dergelijke wezens kunnen we ons nauwelijks een voorstelling maken Op grond van deze theorie zou Venus thans in een toestand verkeren, welke onze Aarde reeds honderden miljoenen ja ren achter zich heeft. Enfin, laten we ons beperken. We gewagen dus niet meer van de ijzingwekkende onwe ren, waardoor de oppervlakte van Venus geteisterd zou worden en geven ons er rekenschap van. dat een dergelijke pla neet, waarheen een reis volgens de voor lopige berekeningen slechts twee jaar zou duren, toch een grote aantrekkings kracht uitoefent op de kosmonauten. Het is daarom begrijpelijk, dat een Gagarin zich als eerste nieuwe bestemming niet de maan droomt, maar Venus. De maan is zoiets prozaïsch, nietwaar? Tot de meest enthousiaste voorstan ders van een tocht naar de „Morgenster" behoren de bekende kosmonaute Ala lVlasevitsj (door ons reeds herhaalde lijk genoemd) en haar collega Lydia Kournosova. Ala Masevitsj is een nauwe medewerkster van prof. Sedov. Ze ver gezelde hem op verschillende reizen naar congressen over de ruimtevaart, die ge durende de laatste jaren in het buiten land gehouden werden. Het Sovjet-ruim tevaartschip met bestemming Venus zal van een ruimtestation worden afge schoten en de „Venerik" heten. Maar het gaat hier voorlopig nog slechts om een plan. Als we nagaan, wat de Ameri kanen bekend maken omtrent de kos ten van het zenden van een expeditie naar de maan. mogen we vriielijk aanne men dat men zich in het Kremlin nog wel even zal bedenken. En men zal er ook nog wei iets meer van Venus willen weten De „Venusik", het ver- kennings-ruimtevaartuig. had pech, door. dat de radiosignalen uitvielen, zodat de verwachte gegevens uitbleven. Intussen, terwijl de Amerikanen een reis naar de maan aankondigen, zitten de Sovjet-Russen ook niet stil. Ze zijn bezig met een ruimtevaartuig van twaalf ton. met een capsule: die plaats zal bieden aan twee of drie kosmonau ten. Er werden tot dusver slechts spaar zame mededelingen over verstrekt, maar naar het schijnt, ligt aan deze onderne ming zowaar een roman ten grondslag van de schrijver De Graffigny, die ten behoeve van zijn ruimteschip m zijn verbeelding een soort spoorrails van twintig kilometer lengte liet aanleggen, om het een eerste, flinke duw te geven, met een snelheid van 600 kilometer per uur. Een dergelijke lijn zou reeds in een „kosmodrome" van de Sovjet-Unie zijn aangelcd en de mn»pl.nkbeid scheppen, een ruimteschip al op tweeduizend meter hoogte een snelheid van 3.000 kilome ter per uur te geven Maar voordat het bemande ruimteschip naar de maan zal suizen, zullen er volgens berichten uit Moskou toch eerst vluchten met honden als passagiers worden ondernomen en de eerste zullen weder verkenningsvluch ten zijn met als route: Maan, rond de Maan en terus naar de Aarde, terwijl het vaartuig uiteraard van de grond af bestuurd zal moeten worden. Aan de kosmonauten, wier taak het zal zijn de maan te „veroveren", zullen nog vee] zwaardere eisen moeten worden ge steld dan aan Gagarin en Shepard. Sta len zenuwen moeten ze bezitten. Prof. Parin. een der Sov.iet-Ri'^s'sche geleer den. die de tocht, van Gaeèrin organi seerden, zei onlangs ..een kosmonaut moet kunnen zingen en lachen, wanneer om hem heen de ontzaglijke vuur zuilen der aandrijvingsraketten losbar- sttr. en een hels lawaai hem van zijn ver stand dreigt te beroven Zij nog genoteerd, dat de fameuze „Vostok" allerminst geschikt zou zijn, om een reis naar de maan te maken. Maar in de Sovjet-Unie zowel als in de Verenigde Staten wordt had gewerkt aan nieuwe types ruimtevaartuigen. Hierover en in het algemeen over hétgeen in de la boratoria en technische werkplaatsen ge ëxperimenteerd wordt, dringen gewoon lijk slechts onvolledige gegevens tot de buitenwereld door. We stel'en ons echter voor er af en toe een overzicht van te lanceren, eventueel slechts a titre docu mentaire, zoals we ten aanzien van het bovenstaande deden. Vooral nu de Amerikanen zo nadruk kelijk over toekomstige maan reizen spre ken, is het interessant, weer te geven, wat de wereldpers geregeld over de ruim tevaart publiceert. OBSERVATOR DEN HAAG, 6 juli De Haagse poli tie heeft een 18-jarig en een 19-jarig meisje aangehouden, die ontvlucht wa ren uit een r 'ksmeisjesinternaat te Nij megen. De meisjes hadden een aantal nieuwe tcxtielgoederen in bezit Bij on derzoek bleek, dat zij die ontvreemd hebben uit warenhuizen in Amsterdam, Hilversum en Den Haag. JERUZALEM, 6 juli (UPI) Adolf Eichmann heeft vandaag onder ede ontkend, dat hfj in Boedapest een Jood se jongen had doodgeslagen, omdat hfj deze had hetrapt op het stelen van kersen. „Ik heb nimmer gedood", al dus Eichmann, „Ik heb nooit iemand doodgeslagen, en ik heb niemand ooit geslagen." Eichmann zat bfj tijd en wijle grimassen te trekken, en zfjn lip pen te bevochtigen, terwijl hij „met de meeste nadruk" het verhaal ontkende in de loop van het proces door een Joodse getuige gedaan, dat hy in 1944 in Boeda pest, samen met zyn assistent Franz Slawik, de Joodse jongen Salomon in een schuurtje had geil re ven en daar doodgeslagen. Zodra de zitting van vandaag was geopend, ondervroeg de verdediger dr. Robert Servatius, hem over het 'incK bent in de Hongaarse hoofdstad. „Sla- wik zou dit niet hebben kunnen doen", aldus Eichmann, „ik heb met hom te maken gehad sinds 1938, en kan met ue meeste nadruk ontkennen dat hjj zich tot zoiets zou hebben kunnen le nen. Slawik is onlangs in Wenen gearres teerd als gevolg van de getuigenis in het proces tegen Eichmann. Het inci- uen.t ls op 26 mei ter kennis van de *u u s bfbraeht door de 35-jarige Abraham Gordon. Volgens hem zag hij noe indertijd Eichmann en Slawik de jongen naar een schuurtje sleepten, toen hu met een groep Joodse jongens "'fjj'f. ,de villa waarin Eichmann verbluf hield, Gordon had kreten ge hoord en zag later Eichmann uit de schuur komen, verfomfaaid en met een vlek op zijn overhemd. Naderhand, al dus Gordon, reden Slawik cn Eich- manns chaufeeur Ti tl het ljjk van de jongen weg en wierpen het in de Donsu. „Ik zou niet willen beweren dat hjj meineed pleegde," aldus Eichamnn, „maar ia weet niet hoe de getuige aan zun verhaal komt. Erover nadenkend vroeg ik mij af hoe het mogelijk was clat ook anderen dit niet gezien hebben. u.eer merkwaardig want vreemdelingen Kwamen en gingen in mijn huis, en zo n incident zou niet onopgemerkt zijn gebleven. Ik had veel vrienden en zou het daarom nooit verborgen hebben kunnen houden." Dit zeggend, hield Eichmann zijn wenkbrauwen opgetrok ken, als vroeg hij zich af hoc men der gelijke dingen over hem kon beweren Het is een pose die hij zich aanmeet wanneer hü de indruk wil geven van diepe oprechtheid. Eichmann wees op dezelfde veront waardigde wijze de beschuldiging van de hand, dat hij een „treinlading Jo den" naar de gaskamers had gestuurd, tegen de opdracht van de Hongaarse regent, die admiraal von Horthv ia. Dc had de aanhouding en terugkeer van de trein gelast. Ook dit verhaal is uit de getuigent erhalen naar v oren gekomen. Het werd verteld door Pinhas Freudiger (eertijds dr. Philipp von Freudiger), 57", v?n ('e vroegere leidende persoon lijkheden van de Joodse gemeenschap van Boedapest, zowel als door andere getuigen. (Advertentie) i Zeer belangrijk is dat gediplomeerde monteurs, met jarenlange ervaring steeds tot Uw dienst staan. Aert van Nesstraat 38, tel. 118811 1e Middellandscraït 70, tel. 30340-37434 iVan onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 juli Staande op het uiterstg puntje van het zonne-eiland van de pier hebben koningin Juliana en Prins Bernhard vanmorgen een indrukwekkende vlootschouw gadegeslagen, die door de Koninklijke Marine voor de kust van Scheveningen werd gehouden Drieëndertig schepen, een derde van de totale vloot, waren voor deze schouw uitgevaren en (rokken hun schuimig spoor voor de pier langs in zee. Behalve het koninklijk paar hadden zich op de pier honderden genodigden opgesteld, onder wie vrijwel alle ministers, hoge leger- autoriteiten, commissarissen van de ko ningin en burgemeesters. Het strand en een groot deel van de boulevard zagen zwart van het publiek dat voor deze unieke maritieme show de eerste sinds 1939 was uitgelopen. Vijfenzeventig luidsprekers zorgden ervoor, dat iedereen de toelichting op de schouw kon volgen Het meest spectaculaire onderdeel van de schouw was dc eenheid, die gevormd werd door drie Sikorski-helikopters. Nu eens scheerden zij met daverend geweld over de hoofden van de toeschouwers, dan weer bleven zij roerloos als een libel vlak naast de pier boven de branding hangen Zij zorgden ook voor een adembenemende opening van het marinefestijn door onbe weeglijk naast de pier zwevend een lijn vol vlaggen uit de wentelwiek te vieren de pavoiseerlijn als feestelijke groet namens de negen straaljagers cn achttien Grunman-trackers. die op geringe hoogte ln formatie langs suisden. Op de minuut af nauwkeurig volgens het tijdschema doken vervolgens de muis- DEN HAAG, 6 juli De Haagse schroothandelaar L. Worms, die inder tijd de schrootzwendel aan het licht heeft gebracht, heeft bij het hof van de Europese gemeenschappen in Luxem burg een klacht ingediend tegen de Ho ge Autoriteit. De heer Worms verwijt de Hoge Auto riteit dat zij in gebreke is gebleven om tijdig maatregelen te nemen, toen zij bemerkte, dat er met de schroot- toeslagen fraude werd gepleegd; dat zij te lang heeft gewacht met het nemen van maatregelen tegen het Nederland se schrootkarte] en dat zij niets heeft ondernomen om een einde te maken aan de boycot waarvan de heer Worms zegt het slachtoffer te zijn sedert hij de schrootzaak aan het rollen bracht. De heer Worms heeft enige tijd ge leden van het Luxemburgse Hof toe stemming gekregen om gratis te pro cederen. DEN HAAG, 6 juli. De 4-jarige Petra Schlimbacii uit Diisseldorf, die met va kantie in Leiden verbleef, is gisteren in een tram van ljjn 9 in Den Haag getrof fen door een steekvlam uit de zekeringen- kast. Het kind kreeg brandwonden aan gezicht en handen cn werd opgenomen in het ziekenhuis. Een begin van brand in de tram werd door een wachtmeester van de rijkspolitie geblust. De oorzaak van de steekvlam Is nog onbekend. (Van onze correspondent in Australië) In het eenzame gebied van het ach terland in Australië, diep in dc staat Zuid-Australië is in 14 jaar tijd een stad verrezen, die zich ontwikkeld heeft als een startplaats voor dc ruimtevaart. In samenwerking tussen het Britse rijk en Australië worden in dit gebied expe rimenten uitgevoerd, waarbij op het ter rein van de ruimtevaart belangrijke re sultaten zijn verkregen. Het heet „Woomera"-gebied. dat 14 jaar geleden bestemd werd, niet alleen om er proeven te nemen, doch ook om de ruimtevaart en al hetgeen daarmee verband houdt tot ontwikkeling te bren- gen Groot-Brittannië zocht naar een onbe woond gebied enAustralië had dit te bieden. Op 500 km afstand van Woomera, verrees ook Salisbury, waar laboratoria en werkplaatsen werden gebouwd, naast de reeds bestaande inrichtingen waar ge durende de jongste oorlog explosieven werden vervaardigd. Het is een dot', droog en verlaten ge bied, waar eertijds alleen de inboorlin gen konden verblijven. Het grote probleem was water, om dat in dit gebied van G—20 cm. regen per jaar valt, zodat behalve de inboor lingen slechts de kangoeroe's er konden leven. Er werd vanaf de Murray-rivier een ongeveer 600 km lange pijplijn ge legd naar Woomera en Salisbury voorl een maximum-water-capaciteit van 10 miljoen liter per week- Dit bracht de mogelijkheid om ei te leven en te werken. Toen kon aan de bouw van de steden worden begonnen Uiteraard wonen er vrijwel uitslui tend mensen, die iets met al dat experi mentele werk voor de ruimtevaart te maken hebben Het gebied staat boven dien onder scherpe controle. De levens mogelijkheden zijn er zo gunstig moge lijk ""maakt: er zijn fraaie parken, rui me flats, een bioscoop, kerken, scho len ent. Het belangrijkste experiment bevindt zich rond Woomera; een gebied, dat zich over plm. 40 vierkante km uitstrekt. Er gaat uiteraard heel wat werk voor af, alvorens het tot een experiment komt en ongeveer 50.000 metingen enz. zijn daarvoor verricht. Kortgeleden is er de grootste ..digital computer" geïnstalleerd leerd; de I.B.M. 7090 Computer. De eerste typen van de „geleide wa pens" in Woomera waren de „Fire- flash" en „Firestreak". Hier werd ook afgevuurd de „Black Knight" welke een hoogte bereikte van 700 km. Er zijn ook „rockets" op eenvoudiger basis met hoogten rond de 200 km. Tal van andere proeven zijn en worden hier genomen op het gebied van de ruimtevaart. Een Australisch ontwerp is de „Mal- kara", een anti-tankwapen bij het Britse leger ingevoerd als standaardwapen voor het vernietigen van tanks, brug gen enz. door middel van draadloos be stuurde wapens, „Het is niet zo moeilijk dit alles te doen, als je wetenschapsmensen en het gereedschap ervoor bezit," zo consta teerde een werkmeester in Woomera, met wie ik sprak. Niet ver van Woomera bevindt zich een station voor de geleerden, die con trole uitoefenen op al hetgeen door Rus land en Amerika het luchtruim wordt ingezonden. Dit is één van de grootste controle- stations op dit gebied in de wereld. Ook Amerika leverde voor dit station het no dige materiaal. Daar is ook de „Ba- ker-Nunn"-camera. welke in staat is een tennisbal op 14.000 km. afstand te fo tograferen cn is het eerste apparaat, dat de Amerikaanse paddie wheel"-satelliet op 20.000 km afstand fotografeerde. Zo is dit gebied van de Australische Woomera in het dode achterland van Australië uitgedijd tot een wetenschap pelijk centrum van vermaardheid. Het is niet uitsluitend gericht op het tes ten van Wapens, er zijn ook zuiver we tenschappelijke onderzoekingen gaande gericht op de ruimtevaart. Ook hier wordt gebouwd aa'n het platform, van waar de maan ééns kan worden betre den, Het is een vreemde ontdekking," de ze stad in'de'wildernis, die er knn ont staan, dank zij het water. Afgezien van alle experimenten, kon een wonder worden verricht door het la ten groeien van 50,000 bomen, die de stad het aanzien van een oase geven. Iedere boom ontvangt door middel van pijpleidingen een eigen irrigatiesysteem. „Het is waar. het is hier een geïsoleer de plaats, maar er zijn zoveel dingen te zien. dat we het nauwelijks bemer ken," zo vertelde mij een inwoner van Woomera, de stad, waar de weten schap en techniek zich kunnen' uitleven. grijze oorlogsbodems vanachter de pier op. Als eerste het vlaggeschip. de krui ser Zeven Provinciën, mei aan boórd de commandant van het eskader, schout bij pacht mr, A baron de Vos van Steenwijk. Vijfendertig saluutschoten knalden over de golven- toen het schip op 1500 meter uit de kust de pier passeerde, welke don derende groet ook gegeven werd door het vllegkampschlp Karei Doorman, dat daar na kwam Vervolgens trokken ook alle andere schepen voor de pier langs. Tel kens wanneer een schip passeerde waaide er een driewerf hoezee over de beman ning, die aan de reling stond opgesteld, waarbii tegelijk met de muts gezwaaid werd Naarmate de schepen kleiner wer den en minder diepgang hadden, kwamen zij dichter onder de kust. soms tot niet veel meer dan honderd meter voor de pier Als een witte meeuw tussen walvissen dobberde tussen de oorlogsschepen een glinsterend zeil.iachtje van badgasten, die zich niet dooi de dreigende schepen had den laten afschrikken Uit de toon viel eveneens, zij het op charmante wijze, het zeil-opleidincschip van de marine, dat wild steigerde op de golven. Ook de klei nere schepen van het eskader wipten heen en weer in de woelige branding. De bemanning hiervan was voorzien van zwemvesten. Het waren weer dc helikopters, die voor een spannend intermezzo zorgden. Zij gaven een gezamenlijke demonstratie waarbij ze zo vlak boven de golven kwa men, dat het door de schroef opgejaagde water alle kanten uitkolkte. Koningin Juliana, gekleed in zwart witte japon en prins Bernhard na tuurlijk in admiraalsuniform volgden de schouw met de verrekijker aan het oog. Zij kregen toelichting van de minis ter van defensie ir. S. Visser en vice-ad- miraal L. Brouwer, bevelhebber van de zeestrijdkrachten. Nadat het eskader de pier was gepasseerd, keerde het ten zui- j den van Scheveningen en ging voor de boulevard in drie linies voor anker. Het koninklijk paar verliet daarna de pier, omdat er nog een bezoek aan Dren te gebracht moest worden In de middag werd de vlootschouw met verschillende demonstraties voortgezet. DEN HAAG, 6 juli. De Tweede Kamer heeft vanmiddag bij zitten en opstaan hei wetsontwerp Loteri.ibelasting aangenomen Enige leden van de KVP- fractie war entegen. Tevoren had de Kamer, met de stem men van de KVP, PvdA en pSP voor, aangenomen een amendement van de heer Pesehar (PvdA) om prijzen, welke niet meer dan duizend gulden bedragen van de belasting vri.i te stellen. (Het wetsontwerp sprak aanvankelijk van honderd gulden). Een voorstel van de s'aatssecretaris om prijzen van minder dan vijfhonderd gulden vrij te stellen kon bij de Kamer geen genade vinden. DEN IA AG, 6 juli Op het tweede Internationale industriële filmfestival dat dezer dagen in Turijn is hou den, heeft een internationale jury de film „Leven in overvloed", in opdracht van Thomassen en Drijver door de cineast Jan Schater vervaardigd, de prijs van de Kamer van Koophandel can Turijn toegekend. De Nederlandse inzending voor het festival bestond uit een vijftal films. In totaal werden 133 films ingezonden door 36 landen. Juist wat de export betreft, keerde De Nederlandse Baksteenindustrie zich van morgen uitdrukkelijk tegen berichten en verdachtmakingen als zouden de Neder landse steenfabrikanten steeds meer ex porteren naar Duitsland, waar gemiddeld t 15.— tot 20.— per duizend stenen meer betaald wordt dan ln ons land, ter wijl de eigen bouwindustrie met grote te korten kampt. De export naar Duitsland kwam in 1959 buiten verwachting goed op gang. toen de fabrikanten in Nederland naar nieuwe afzet zochten voor hun over schot van 300 miljoen stenen, veroorzaakt door recessie In 1960 werden 200 miljoen stenen geëxporteerd en dit jaar zou men gemakkelijk 300 miljoen kwijt raken aan de oosterburen, aldus D.H B Op dringend verzoek van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid deed D.N.B een beroep op de circa 250 Nederlandse fabrikanten de export te beperken om het landelijk tekort aan stenen te ver minderen Het ziet ei naar uit. aldus De Nederlandse Baksteenindustrie, dat de ex port dit iaat zelfs minder dan 140 miljoen zal bedragen Hierbij dient te worden op gemerkt. dat de fabrikanten op geen en kele wijze gedwongen kunnen worden door hun organlsitie de winstgevende ex- Dort in te perken. Opvoering van de steenproduktie zou he! best mogelijke zijn. wanneer geheel nieuwe, moderne steenfabrieken worden gebouwd De fabrikanten durven dit niet aan. daar de investeringen te hoog zijn. Dp vaste lasten zijn zeer hoog en afschrij ving op gebouwen en machinerieën is zeer mn»;lijk Wel worden bes'aande be drijven gemoderniseerd en gemechani seerd. maar een ideaal rendcmenl kan niet verkregen worden Bovendien is de afzet onderhevig aan grote schommelin gen Vanmorgen werd zelfs de vrees uit gesproken dat in het najaat de fabrieken weer met enorme voorraden zullen zitten, door de rem. die de overheid op de bouw zet. Over de vooruitzichten voor een hogere produktie van metselbaksteen liet men zich zeer vaag uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4