12 ieuwe Sc hied ams Alle EVA-landen lid van EEG? Maar dit jaar zal het er nog wel niet van komen BLINDEN BIJ KONINGIN FABIOLA Rusland torpedeert Engelse resolutie Kwestie Koeweit in impasse, ook VAR-resolutie verworpen BRADFISCH NAM ZELF AAN MOORDEN DEEL Getuige„Het was toen oorlog en ik had geen De paus bezorgd over de moderne filmproduktie Katholieken moeten trachten funeste invloed te keren MAROKKO belooft steun aan Algerijnse rebellen „Geheime legervan Euro peanen pleegt vele homaanslagen WIJZIGINGEN ARBEIDS VOORWAARDEN BIJ N.S. VERWACHTING IN AMERIKA: 108 doden ha mijnbrand in Tsjechoslowakije IN DE VEILIGHEIDSRAAD De bewijslast stapelt zich op Betogingen de regering Geen oorlog om vredesverdrag Akkoord bereikt Spoordirectie en Personeelraad willen invoering per 28 mei VAR KOOPT IN V.S. RAKETTEN Regering verleent ex portvergunning Wilde staking bij dagblad Kind onder trein geraakt ZATERDAG 8 JULI 1961 f V Ciudad Trujillo Verenigde Staten: IN DE TOEKOMST: „MAGREB" Zachte lucht met veel bewolking Het weer in Europa 20 pagina's - WASHINGTON, 8 juli (UPI) -In gewoonlijk goed ingelichte kringen van Amerikaanse politici en diplomaten leeft de verwach ting dat de zeven landen van de Europese Vrijhandels-Associatie (E.V.A.) binnenkort de Ameri kaanse regering ervan op de hoogte zullen stellen, dat zij en bloc zullen toetreden tot de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.), of zich althans met de E.E.G. zullen associëren. Drie van de E.V.A.-landen (Groot- Brittannië, Noorwegen en Dene marken) zullen, naar wordt ver wacht volledig E.E.G.-lid worden. Oostenrijk en Zwitserland daaren tegen willen volstaan met een associatie, terwijl Portugal met de E.E.G. dezelfde relatie wil hebben als thans reeds bestaat tussen de E.E.G. en Griekenland. Over de wensen van het zevende E.V.A.-land, Zweden, is nog niets bekend. Finland, dat reeds ge associeerd is met de E.V.A., zou op dezelfde manier economische relaties met de E.E.G. willen aanknopen. NEW YORK, 8 juli (Reuter, UPI) Twee resoluties die be trekking hadden op de situatie in Koeweit, hebben gisteren de eindstreep in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties niet ge haald. De eerste resolutie, een Britse, kreeg zeven stemmen vóór, maar werd getorpedeerd door een Russisch veto. De tweede resolutie, ingediend door de Verenigde Arabische Repu bliek, kreeg slechts drie vóór- stemmen. De hele zaak is nu in de, bij het internationale overleg gebruikelijke, impasse geraakt. PROF. MUNTENDAM NAAR SURINAME André Maurois heeft dubbele longontsteking Aan zee HET NIEUWE DAGBLAD ggp V Indien bovenstaande mededelingen uit genoemde Amerikaanse kringen juist zijn, betekenen zij voor de rege ring van president Kennedy een ver rassing. De Amerikanen hadden ver wacht, dat Groot-Brittannié als eerste tot de E.E.G. zou toetreden, waarna (enkele van) de andere E.V.A.-landen zouden volgen. Verleden weeek echter nebben de zeven E.V.A.-landen in Lon den besloten in ieder geval één lijn te trekken. Deskundigen achten het, ondanks de optimistische berichen uit. Washington vrij onwaarschijnlijk dat de E.V.A.- landen nog dit jaar tot de E.E.G. zul len toetreden. Voor hun mening voeren zij twee redenen aan: 1. Het verzet van vele leden van het Britse Gemenebest tegen de toetreding tot de E.E.G. van Engeland. Gezien het besluit van de E.V.A.-landen om óf hand-in-hand óf helemaal niet lid van de E.E.G. te worden maakt de houding van de Gemenebest-landen derhalve dubbel belangrijk. 2. Het bericht dat president De Gaul le geen toetreding van nieuwe landen PRAAG, 8 juli. (AFP) Volgens een bericht van dc Tsjechoslowaakse radio rijn gisteravond 108 mijnwerkers omge komen bij een brand in een steenkolen mijn in Dolni-Sucha, in het steenkolen- district Ostrava. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. De reddings pogingen duren voort, doch geen der 1C8 arbeiders kon worden gered. tot de E.E.G. wenst zolang het land bouwbeleid binnen de Euromarkt niet doeltreffend is geregeld. Het staat zo langzamerhand wel vast dat dit land bouwbeleid in het slop zal blijven zitten tot minstens na de verkiezingen in West-Duitsland (half september). De Bondsrepubliek moet, wil de integratie van de landbouw in de zes E.E.G.- landen tot stand komen, bepaalde of fers, zjj het tijdelijke brengen, en de C.D.U.-ministers voelen er niets voor de Westduitse boeren, met de verkie zingen in zicht, tegen de haren in te strijken. De Oostenrijkse ambassadeur in Washington, dr. Wilfred Platzner, wiens land momenteel voorzitter is van de E.V.A., zal volgende week een onderhoud hebben met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Misschien zal hij worden vergezeld door de ambassa deurs van de andere E.V.A.-landen. Verwacht wordt dat Platzner de Amerikaanse regering zal meedelen, dat de E.V.A.-landen hebben beslo ten ten aanzien van de E.E.G. een gezamenlijk standpunt in te nemen. WENEN De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Bruno Kreis- ky, heeft gisteren een verklaring uit gegeven waarin de mededelingen van de Amerikaanse zegslieden worden be schreven als „niet op de feiten ge baseerd". Plier kan echter sprake zijn van een diplomatieke ontkenning, zo menen waarnemers uit de gematigde terminologie van de Oostenrijkse ver klaring te kunnen afleiden. In het kasteel van Laeken hebben koning Boudewijn en koningin Fabiola een delegatie van blinden uit verschillende landen ontvangen, die in Brussel deel nemen aan een internationaal congres van de „Internationale kruistocht der Blinden De koningin onderhoudt zich hier met haar gasten. MÜNCHEN, 8 juli UPI) In. het P™" ces tegen de vroegere SS-majoor Otto Bradfisch en vier SS'ers van lagere rang is gisteren door twee vroegere le den van de nazi-politie getuigd, dat zij hebben gezien lioe Bradfisch persoon lijk deelnam aan het schieten op Joden tijdens de tweede wereldoorlog. Brad fisch ontkende dit, zoals hij ook al had gedaan op do eerste dag van het j.l. maandag begonnen proces. Bradfisch c.s. worden ervan verdacht de hand te hebben gehad in de moord op ruim 22.000 Joden in Rusland en Polen. Rechter Ludwig Graf hield Brad fisch, die destijds het bevel voerde over een van de beruchte „Einsatz- gruppen" van Hitier, voor dat nu al vijf getuigen hebben verklaard dat hij, Bradfisch, zelf Joden heeft neerge schoten. .Zouden al die getuigen lie gen?" Walter Ruchoeft vertelde, dat Brad fisch aan de rand van een massagral in Minsk stond en vuurde op hulpeloze mensen die daarin ineengedoken zaten. Ruchoeft had het zelfde gezien van een van de andere beklaagden, Wilhelm Schulz. Deze getuige vertelde ook over een telefoongesprek tussen hem en Schulz, waarin hem werd bevolen een groep Joden dood te schieten. ,,Een sergeant bracht een groep Joden naar me toe en vertelde dat ik hert moest doodschieten. Ik belde Schulz op en zei dat dit niet mtjn werk was. Maar Schulz gaf me een me. Toen uitbrander en bedreigde schoot ik de Joden neer." Getuige Fuchs vertelde over ongeveer acht massa-executies in Minsk en ten minste zeven in Mogiiew. ,,We werden in een rjj geplaatst om te schieten. Bradfisch stond met enkele andere SS- officieren van hoge rang aan het eind van het graf en schoot ook. We dach ten dat hij dronken was, want hij stond erg dicht bij en werd misschien wel door ons vuur bestreken." Aan Herbert Radloff, die 11 jaar van een gevangenisstraf van 25 jaar. hem wegens oorlogsmisdaden opge legd, in een Russische gevangenis heeft uitgezeten, werd door de aan klager, dr. Eberhard Lehmann, ge vraagd of hjj meende dat het neer schieten van de Joden gerechtvaar digd was. „Ja en neen", antwoordde deze getuige. „Het was toen oorlog en ik had geen keus". „Als ik U thans zou opdragen de straat op te gaan en een man neer te knallen, zou U mijn bevel dan uitvoe ren?", vroeg Lehmann. „Neen", was het antwoord, „we zijn nu niet in oor log". Getuige Hugo Thomanek vertelde hoe een zekere majoor Seidel, zijn superi eur, eens had geweigerd zijn mensen te bevelen een groep Joden dood te schie ten. „Wat gebeurde met hem?", wilde de aanklager weten. „Niets", antwoord de de getuige. „U ziet dus, het wss mo gelijk ongestraft te weigeren Joden te executeren", aldus de aanklager. De Britse resolutie verzocht alle be trokken landen de onafhankelijkheid van Koeweit te erkennen en te eerbie digen, terwijl de Arabische Liga een oplossing voor het geschil tussen Irak en Koeweit zou moeten zoeken. Alléén de afgevaardigde van de Sovjet-Unie, Morozov (Zorin verblijft momenteel in Moskou) stemde tegen. Ceylon, Ecua dor en de Verenigde Arabische Repu bliek uithielden zich van stemming. Alle andere landen stemden voor. til de resolutie van de V.A.R. werd van Engeland geëist., dat het onmiddel lijk al zijn troepen uit Koeweit zou te rugtrekken, De aanspraken van Irak op Koeweit dienden, volgens deze reso lutie, „met vreedzame middelen" te worden geregeld. De Sovjet-Unie, Cey lon en de Verenigde Arabische Repu bliek stemden vóór deze resolutie. Al le andere landen onthielden zich van stemming. (Resoluties in de Veiligheidsraad heb ben tenminste zeven van de elf stem men nodig om te worden aangenomen. Bovendien mag zich onder de tegen stemmers niet één permanent lid van de raad bevinden. De vijf permanente leden zjjn de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie. het Vererigd Koninkriik. 'Frankrijk en Nationalistisch China. De ze landen hebben dus alie vijf het recht van veto.) De Engelse afgevaardigde, Sir Pa trick Dean, stelde na afloop van de stemmingen vast, dat de Sovjet-Unie ..opnieuw internationale actie heeft ge- frusteerd en de hoop. dat de Veilig heidsraad een verstandige en geschik te maatregel zou nemen, de bodem heeft ingeslagen". De afgevaardigde van de V.A.R. noemde de Engelse e- soiutie ..onvolledig", omdat er niet in werd gesproken over het, terugtrekken uit Koeweit van de Britse troepen. De afgevaardigde van Koeweit, die wel aan de debatten mochten deelne men, maar geen stemrecht had. zei dat de Britse troepen zullen worden teruggetrokken zodra er geen gevaar meer voor de onafhankelijkheid van Koeweit bestaat.. ,.De resolutie van de Verenigde Arabische Republiek waar borgt onze onafhankelijkheid niet", al dus Hoessein. De Rus Morozov deelde tenslotte mee, dat zijn land liet veto over de Britse resolutie had uitgespro ken, omdaf de aanvaarding ervan de Britse bezettin: van Koeweit zou heb ben gelegaliseerd. DEN HAAG, 8 juli De directeur- generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, is voor enkele weken naar Suriname vertrokken. In het kader van de samenwerking tussen Suriname en Nederland, met name op het gebied van de gezondheidszorg, zal h;j daar besprekingen voeren over nood zakelijke uitbreidingen en nieuwe voor zieningen van de gezondheidszorg. On der meer zal ter sprake komen de mede werking van Nederlandse zijde aan de geneeskundige opleiding van verpleeg sters en andere medische hulpkrachten. CIUDAD TRUJILLO, 8 juli (Reuter, AFP) Een grote menigte heeft gis teren onder het roepen van „weg met dictaturen" het gebouw van radio Ca- raïbe in Ciudad Truhillo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, be stormd en in brand gestoken. Waarde volle radio-apparatuur werd vernield en het gebouw zwaar beschadigd». De zender is regeringsgezind. De aanval volgde op een bijeenkomst van een politieke organisatie, de Do minicaanse revolutionaire partij. De zenders van het radiostation buiten de stad werden niet aangevallen en wer ken nog. Een Newyorks radiostation meldde gisteren, dat duizenden mensen deelna men aan een betoging in Ciudad Tru jillo tegen de regering van president Balaquer, die werd gevormd na de moord op generalissimus Rafaël Tru jillo, die 30 jaar dictator was van de republiek. Een demonstrant die door een kogel werd getroffen is later overleden. Bij bet blussen van de brand in het ge bouw van radio Caraibe zijn twee brand weerlieden gewond. De schade wordt geraamd op ruim 3,5 miljoen gulden. Op weg naar de gebouwen van de radiozender kwamen de betogers langs het regeringspaleis. Zij werden hier verjaagd door agenten die in de lucht Schoten. De secretaris-generaal van de Domi nicaanse Revolutionaire Partij, Angel Miolan, heeft in een radiotoespraak verklaard dat de wetten van het land moeten worden geëerbiedigd om de mogelijkheid, het leven op democrati sche wijze te organiseren, niet verloren te laten gaan. President Balaguer heeft aangekon digd dat de politie strikte orders heeft om herhaling van het gebeurde te voor komen. De schuldigen aan de vernie ling zullen worden gestraft. Volgens Balaguer zijn de aanstichters van de wanordelijkheden „communistische agenten die zijn opgeleid op Cuba." Zweden. Een op de vijf huwelijken in Zweden loopt uit op een echtschei ding, zo bl(jkt uit een studie van een professor in Stockholm. Slechts in tien procent van de scheidingsgevallen is on trouw de oorzaak. (TT) WASHINGTON, 8 juli (Reuter) Ken- uelijk om enige verlichting te brengen in de crisisatmosfeer in Amerika over de Berlijnse kwestie, hebben overheids personen laten doorschemeren, dat de VS in geen geval automatisch de oorlog zullen verklaren indien de Sovjet-Unie een vredesverdrag met Oost-Duitsiand sluit. Volgens diplomatieke waarnemers heeft dit voornemen trouwens nooit be staan. President Kennedy is van me ning, dat oorlog kan worden vermeden, mits de Sovjet-Unie zich niet misrekent. Van gezaghebbende Amerikaanse zij de wordt vernomen, dat de president en zjjn raadgevers in de eerste plaats Khroesjtsjev ervan willen doordringen, dat hij niet moet twijfelen aan het vaste voornemen van het westen de gealli eerde rechten in Berlijn te verdedigen. Het Amerikaanse antwoord op het Sovjetmemorandum inzake Berlijn is intussen gereed. Het zal nog vandaag naar Parijs worden gezonden om ter goedkeuring aan de N.A.V.O.-raad te worden voorgelegd. President Kennedy zal dit weekeinde op zijn vakantieverblijf in Hyannis Port de kwesties-Duitsland en Berlijn bespreken met zijn diplomatieke én militaire medewerkers, o.w. de minis ters van buitenlandse zaken en van de fensie, Rusk en McNamara, en zijn militaire adviseur, generaal Maxwell Taylor. West-Duitsland. De 51-jarige West duitse wapenhandelaar Walter Heck, die wapens heeft geleverd aan de Algerijn se opstandelingen, is gisteren overleden aan de gevolgen van de aanslag door een onbekende, die op 28 juni op hem werd gepleegd. (DPA) VATICAANSTAD, 8 juli (KNP) De paus heeft Zijn grote bezorgdheid ge uit over de richting, die de moderne filmproduktie is ingeslagen en die hoe langer hoe meer los staat van de chris telijke levensbeschouwing of daar vol komen mee in strijd is. De paus heeft deze bezorgdheid geuit in een brief, welke hij aan de voorzitter van de pau selijke commissie voor film, radio en l.v. heeft geschreven ter gelegenheid can de 25ste verjaardag van de Ency cliek „Vigilanti Cura", die juist han delde over de film en de katholieke op vattingen. „De Kerk", zo schrijft de paus in zijn brief, „heeft nooit de grote voordelen ontkend, welke de film de mens kan geven. De bioscoop schenkt de mens niet alleen ontspanning naar ziel en li chaam,. maar meer is zij geschikt voor culturele ontwikkeling. Daarnaast moet de H. Stoel toch ook constateren, dat de bioscoop geen geringe gevaren voor het Individu en voor de maatschappij kan opleveren in het bijzonder voor de jeugd. Vroegere pausen hebben daar al op gewezen. Gevolg was, dat er nationale en internationale commissies van toe zicht in het leven werden geroepen. Pius XII stelde de pauselijke commissie voor film, radio en t.v. in. De katho- RABAT, 8 juli (Rtr, AFP) Koning Hassan van Marokko heeft gisteren aan Ferhat Abbas, de premier van de voorlopige Algerijnse regering, zijn onvoorwaardelijke steun toegezegd te gen een verdeling van Algerije of het afsnijden van een deel van het Algerijn se grondgebied. Dit werd bekend ge maakt in een gezamenlijk communi qué dat na een vierdaags bezoek van Ferhat Abbas aan Marokko werd uit gegeven. al het mogelijke Algerije Marokko zal ook doen om de bevrijding van te versnellen, waarna onmiddellijk een Verenigde Arabische „Magreb" (West-Arabië) op basis van een vriendschappelijke en economsiche samenwerking zal worden gevormd, in hoofdzaak door gezamenlijke ex ploitatie van de bodemrijkdommen. Volgens het communiqué hebben de beide regeringsleiders verklaard „dat de problemen van afbakening van het grondgebied tussen Marokko en Alge rije alleen deze twee landen aangaan en alleen door henzelf geregeld kunnen worden zonder buitenlandse tussen komst of aanspraken". ALGIERS In de afgelopen twee dagen hebben leden van de O.A.S., liet geheime leger van Europeanen in Algerije, dertien plastic bommen ge worpen, waardoor winkelpuien en an dere eigendommen in Algiers werden beschadigd. Enkele voorbijgangers liepen lichte verwondingen op. De bomaanvallen krijgen steeds meer een anti-mohammedaans karak ter. Zo waren de laatste aanvallen gericht op een modern mohammedaans café, een schoenwinkel die pas door een mohammedaan was gekocht en het huis van de imam van een moskee in een van de voorsteden van Algiers. Ondanks de bommen* van het „ge heime leger" nemen de Europeanen in Algerije over het algemeen een af wachtende houding aan. De meesten achten een eventuele overeenkomst met de opstandelingen van weinig waarde voor hun toekomst en veilig heid. Ook twijfelen zij er aan of een toekomstige mohammedaanse regering UTRECHT, 8 joU De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de Per soneelraad zijn gisteren overeengeko men, gezamenlijk bij de bevoegde au toriteiten een voorstel te doen tot invoe ring van de wijziging van de secundaire arbeidsvoorwaarden met ingang van 28 mei (dus met terugwerkende kracht, in plaats van met ingang van de winter- dienstregeling op 1 oktober. Voordat directie en Personeelraad bijeenkwamen, "®eft dc Personeel raad een afzonderlijke vergadering ge houden, waarin de standpunten van de drie erkende vakbonden uitvoerig zijn besproken. Men acht de vervroeg de invoering van de vijfdaagse werk week mede belangrijk, omdat daar door ook de extra-uitkeringen voor onregelmatige dienst en overwerk veelvuldiger zullen worden. Ten aanzien van de in te voeren ver- betei-ingen als zodanig is aan de pari taire commissie reglement dienstvoor- waarden verzocht, op korte termijn om trent een aantal verlangens van de per soneelraad nader advies uit te brengen. In aansluiting op de besprekingen is de paritaire R.D.V.-commissie met haar werkzaamheden begonnen. De heer W. Spit, voorzitter van de Kath. Bond van vervoerspersoneel „St. Raphaël' verklaarde desgevraagd over dit akkoord dat een oordeel over het bereikte afhankelijk is van de uit werking. Er is nog slechts in beginsel overeenstemming bereikt en overleg zal nu in de paritaire commissie moeten worden voortgezet. De mogelijkheden, dat beide partijen rikaar volledig zul len vinden, zitten er wel in, maar zolang dit nog niet het geval is, is er niet de minste reden tot juichen. de mohammedaanse eenheid zonder Franse steun zal kunnen bewaren. In Bab-el-Wed hebben Europeanen gisteren een trolleybus met mohamme daanse passagiers aangevallen en ver nield. Dit gebeurde tijdens de begrafe nis van een Europees meisje, dat zou zijn aangerand door een mohamme daanse boerenknecht. Twaalf moham medanen werden gewond. Voorts heb ben volgens de politie Europese de monstranten mohammedaanse perso nenauto's in Bab-el-Wed aangevallen. WASHINGTON, 8 juli De regering van de V.A.R. heeft raketten Voor grote hoogten bestel bij Amerikaanse firma's. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een .exportvergunning verstrekt. Dit is bekend gemaakt door een woord voerder van dit ministerie. Naar verluidt hebben geleerden in Cairo zich enige tijd geleden tot Ame rikaanse ambtenaren gewend, kennelijk toen de inlichtingendienst van de V.A.R. er achter was gekomen dat in Israël raketten in de maak waren. Een van die raketten werd deze week gelanceerd. De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, Lin coln White, zei dat de Verenigde Staten van de V.A.R. de toezegging hebben, dat de raketten alleen zullen worden ge bruikt voor meteorologisch onderzoek. AMSTERDAM, 8 juli Gisteravond is het technisch personeel van het „Al gemeen Handelsblad" in verband met looneisen in staking gegaan. Daardoor konden de ochtendedities van het dag blad „Trouw", dat bij het Handelsblad wordt gedrukt, niet verschijnen. Het deel van het ruim 300 man tel lende technisch personeel van het „Al gemeen Handelsblad" dat vanochtend in dienst moest komen, is wel verschenen maar is niet met zijn werkzaamheden begonnen. Op het verschijnen van deze krant kan men vandaag niet rekenen. Op andere drukkerijen die bij het ver vaardigen van „Trouw" zijn betrokken wordt normaal gewerkt zodat de edities die in Rotterdam en Utrecht worden ge drukt vandaag normaal uitkomen. Het verschijnen van de Amsterdamse editie van het blad is minstens zeer twijfel achtig. „Het Parool" zal vandaag een elders vervaardigde nood-editie uit brengen. De vakcentrales staan niet achter de eisen van de stakers. Oost-Berlün. - De regering van de Duitse Democratische Republiek heeft opdracht gegeven tot een strengere controle op de Oostberlijners, die zon- der vergunning wei ken in West-Berlijn. Het aantal Oostberlijners, dat in West- Berliin werkt, wordt op 38.000 geschat. Van hen hebben er 25.000 een vergun ning. (Reuter) lieke nationale bureaus en het interna tionaal bureau voor de film hebben net hunne gedaan om een meer cultureel en menselijk niveau bij de filmproduk tie te verkrijgen. Evenwel", zo gaat het schrijven verder, „bijzondere omstan digheden en ook de algemene sfeer heb ben niet tot blijvende resultaten geleid. Wij zijn heel goed op de hoogte van het kwaad en van de verkeerde opvattingen, welke de film in onze dagen nog altijd beïnvloeden. Een verkeerde instelling zet nog altijd haar stempel op de moder ne filmkunst, waarvan de jeugd slacht offer wordt, juist doordat de film de religieuze waarden aantast en zelfs ver nietigt. Degenen, die de macht van de film kennen, weten maar al te goed, dat de film in toenemende mate beslag legt op de belangstelling en de menta liteit van de jongeren, ofschoon er toch ook in sommige milieus wel een begm van besef is, dat de film moet worden gemaakt tot een instrument van cultuur, opvoeding en gezonde ontspanning". De paus doet dan een beroep op allen, die er beroepshalve mee te maken heb ben, ervoor te ijveren dat filmindus trie en filmkunst een meer christelijk karakter krijgen en gezuiverd worden van de decadentie en de gevaarlijke in stellingen. „Wjj sporen", aldus de brief, „deze katholieke specialisten aan ook op dit gebied bezieling en eerbied te to nen voor de goddelijke wetten en niet te tolereren, dat men met deze wetten de hand licht". Het gaat hier om een vraagstuk van de eerste orde, nl. de gewetens van de gelovigen te vormen, die in het dage lijks leven zelf hun keuze van de voor stelling maken. Mogen de gelovigen zelf zich gewetensvol en strikt houden aan het zedelijk oordeel, dat de ver schillende filmkeuringscommissies uit brengen in opdracht van de kerkelijke autoriteiten. De katholieken moeten zich ook constructief en meer actief toeleg gen op het bestuderen van vraagstuk ken van psychologische en pedagogische aard, op de kritiek en op de esthetische aspecten van de film. Daardoor kunnen zij een meer directe invloed gaan uit-' oefenen, om de christelijke 'gedachten te doen doordringen in heel de filmwe reld. (Van onze correspondent) HENGELO, 8 juli Vrijdagmiddag is bij het spelen op de spoorbaan tussen Hengelo en Bome het tweejarig meisje Margriet Nijhuis uit Hengelo onder een personentrein geraakt. Het kind was di rect dood. PERIQUEUX, Frankrijk. 8 ju" (UPI) De bekende Franse schrijver André Maurois ligt met dubbele longontste king te bed. De 76-jarige Maurois ligt al sinds drie dagen te bed in zjjn land huis, het Chateau d'Essendieras, dicht- j bij Periqueux. Mevrouw Maurois deel de mede dat de toestand van haar man iets was verbeterd na behandeling met penicilline. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 8 juli De depressies bli.j- I ven ook tijdens het weekeinde op een grote afstand, in de buurt van IJsland. Toch wisten enkele zwakke uitlopers via Engeland en de Noordzee over ons land te trekken, zodat wij in de afgelopen j nacht in een vochtige luchtstroom zijn I gekomen. Daarbij viel op de meeste plaatsen wat heel lichte regen. In deze luchtstroom komt aanvankelijk veel be-1 wolking voor, met op enkele plaatsen nog enkele spatjes. Eerst zondag nade ren er weer opklaringen van betekenis. De vochtige lucht heeft een vrij hoge temperatuur, zodat bij weinig wind het weer een wat drukkend karakter heeft gekregen. De komende dagen zal de tem peratuur op een vrijwel zelfde niveau blijven, doordat wij nog in een zelfde westelijke stroming blijven liggen. De temperatuur zal in het zuiden van het land iets hoger worden: daar kan nog 23 graden worden bereikt. Zondag, zon 4.30-20.59; maan 2.21-17.50 I Maandag, zon 4.31-20.58; maan 2.58- j 18.45 Aanvankelijk veel bewolking, mj*ar op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind, zondag matige wind uit westelok richting. Temperatuur overdag 18—(J gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten, vrj goed strandweer met ongeveer eenzelf de temperatuur, maar wat meer zon. max. min. neersl. temp. temp afgel. Station Weer gisteren Den Helder geh. bew. Y pen burg zw. bew. Vlissingen zw. bew. Eelde regen De Bilt geh. bew. Twente regen Eindhoven regen Zd.-Limbur» regen Stockholm licht bew. Oslo geh.bew. Kopennager zw. bew. Londen mist Amsterdam zw. bew. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice ner um Frankfort ^lunchen Zürjch Genève Wenen Innsbruck Rome Madrid Lissabon. zw. bew. h. bew. h. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. licht bew. onbew. h. bew. licht bew. zw. bew. onbew. onbr 19 20 20 22 21 22 22 21 18 22 18 24 20 22 19 25 27 26 19 22 19 21 24 21 23 30 35 34 15 16 16 14 14 13 14 14 7 14 11 14 15 14 12 11 13 14 7 10 9 9 10 8 18 21 24 24 uur 1 1 2 0.3 1 1 1 0.1 12 0 0 0 0.1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1