Angela Mortimer s droom in Wimbledon verwezenlijkt Christine Truman met het noodlot op de hielen Rod Laver faalt in Scheveningen Pi MCKENZIE WEER DE HELD OP HENLEY Russische marine roeit naar zege bij de achten Ierse ruitertriomfen op het C.H.L van Groen bevestigt skiffeurs ta ten t Heroïsch duel met de Rus Ivanov in Rotsee-Regatta Beidschat legt basis voor zege van EHS op HHC Weer twee kano- titels voor Geurts Nederlandse jeugd neemt de leiding CLYNK tweede in Keulse motorcross Nieuw wereldrecord voor Mary Steward Rus in de Theenis Schaken in Den Haag Van Gorcum geklopt om Gouden Helm VERHAGEN WINT IN DE BRAAS^MWEEK Van Wijk op eigen waterzeer sterk MAANDAG 10 JULI 1961 WIMBLEDON, 10 juli Enge land heeft na 24 jaar weer een kampioene in het dames-enkel- spel. Reeds donderdag kwam vast te staan, dat de titel aan een En gelse ten deel zou vallen, toen van de vier overgebleven kandi daten in de halve finales de beide Zuidafrikaansen, Sandra Reynolds en Renee Schuurman, afvielen. De grote vraag was echter: wie? De 29-jarige Angela Mortimer of de 20-jarige Christine Truman? Het is de eerstgenoemde gewor den in een van de meest span nende en dramatische finales te Wimbledon na de oorlog. Een uur en 37 minuten hielden de beide finalisten hét talrijke publiek in onzekerheid. De fijn gebouwde Angela Mortimer zegevierde ten slotte in deze zeer enerverende en tactisch knap gespeelde eindstrijd. Zij won bij verrassing, niet in het minst van haarzelf waarschijnlijk, want reeds twee jaar geleden wilde zij stoppen met het spelen van grote toernooien en enige weken vóór Wimbledon had zij nog hinder van een „tennisarm", waardoor zij nagenoeg ongetraind op de baan kwam. De laatste Engelse kampioene in het dames enkelspel was Dorothy Round, die de titel won in 1937. Het was de twaalfde keer, dat Angela Mor timer aan de Wimbledon-kam- pioenschappen deelnam. Onverwacht herstel Ajacied Seelen naar NEC Het debuut van de Hornets De 28-jarige Angela Mortimer heft haar racket in opperste extase. Haar droom is werkelijkheid geworden: Wimbledon-kampioene 1961. Hoe wreed was de ont knoping voor haar 20-jarige tegenstandster Christine Truman, die in de beslissende fase een pijnlijke beenblessure opliep en moedig maar ontluisterd de finale uitstrompelde. Bij het begin scheen het, o£ de krach tige slagen en het listige spel van Ange la Mortimer haar negen jaar jongere tegenstandster zouden terugdringen, maar Christine Truman groeide lang zaam naar haar beste spel en zij was het tenslotte, die na 33 minuten de eer ste set op haar naam schreef: 4-6. Na een onderbreking van een half uur in verband met de regen leek Christine Truman het idool van de Engelse schoolmeisjes, recht op een zekere over winning af te gaan. Tot viermaal toe had zij de kans door de service van Mortimer heen te breken bij de stand 4-4 om daarmee een beslissing te for ceren. Maar toen voltrok zich net drama over miss Truman, dat het keerount in de wedstrijd betekende. Bij een snel le draai kwam zij te vallen en met een van pijn doortrokken gezicht greep zij naar haar linker dij. Ofschoon zij nog twee keer op winst kwam, vas haar concentratie gebroken, waardoor Ange la Mortimer tenslotte de game en te- yens de set kon winnen: 6-4. Toen Angela Mortimer, die reeds eer der in 1958 tegen de Amerikaanse Al théa Gibson in de finale te Wimble don uitkwam, in de derde set op 3-1 kwam. lag een spoedige beslissing in het verschiet, vooral daar het spel van Christine Truman niet erg overtuigend meer was. Onverwacht trad echter het herstel by miss Truman in; zij kwam op 3-3 en daarmee was de strijd weer geheel open geworden. Weer zou echter Christine Truman door misfortuin wor den geplaagd en ditmaal was de umpi re, die een verkeerde beslissing annon ceerde, daarvan de schuldige. Het rit me bij Truman brak; zij serveerde on middellijk daarop een dubbele foul en verloo- de game: 4-3. Voor Angela Mor timer was hiermee de brug naar de overwinning geslagen: 7-5. Het grotere tactische inzicht van Angela Mortimer had gezegevierd over de sterkere sla gen van Christine Truman, die nog er varing te kort kwam en haar zenuwen KEULEN, 10 juli Zondag is alhier een internationale motorcross gehouden waaraan ook de Nederlanders Jan Clynk. Frits Selling, Boom en De Haas deelnamen. In de 500 cc-klasse werd Clynk op zijn BSA tweede achter de Zweed Ove Lundell die op een Monark uitkwam. De 250 cc-klasse was voor zijn land genoot Torsten Hallman (Husqvarna), Frits Selling (Greeves) werd zesde. In een landenwedstrijd werd het Neder landse team vijfde met 77 punten. De eerste plaats was voor Duitsland met 32 punten. De Witte van A.Z.C. (Apeldoorn) is in Franeker winnaar geworden van een zwemwedstrijd over 2000 meter voor de competitie om de Zwemkroniekbeker. Margriet Schimmel van Naarden werd eerste bij de dames. niet genoeg in bedwang had om de ti tel te kunnen grijpen. Ncale Fraser en Roy Emerson her haalden hun overwinning van I9ó:t, maar zij hebben zware strij'd moeten leveren tegen hun landgenoten Hewitt en Stolle. Eerst na Z'/, uur viel de beslissing. Met Lesley Turner als partner kreeg Stolle toch een titel, namelijk die in het gemengd dubbelspel, waarvoor de Australische combinatie als nr 1 was geplaatst. Met 11-9, 6-2 overwonnen de kampioenen de Australiër Bob Howe en de Duitse Edda Buding. Voor de verrassing zorgden de Ame rikaanse meisjes Karen Hantze (18 jaar) en Billie Jean Moffitt (17 jaar), die als ongeplaatst paar tot de finaio waren doorgedrongen en ook daarin niet te verslaan waren. Zij behaalden een gemakkelijke overwinning in twee sets (6-3, 6-4) op de Australische combina tie Jan LehaneMargaret Smith, die als derde was geplaatst. ii in nu ii in ii i it! ii i ii i in ii i ii ii i urn ui ii iinüiii ui in in ii mi in in ii in in in iiin in ii ui mi ii in ii in in ii in ii ui ii in in ii mi ii ii im ii iüiiii' (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN, 10 juli Rod Laver, Wimbledon kampioen 1961, Krishman, kampioen van Indië, Emer son, kampioen van Australië, en de Chileen Ayala, die de plaats van de in Berlijn vertoevende -Spaanse tennis- matador Santana had ingenomen, ont haalden het talrijke publiek dat zich zondag naar de Metsbanen had be geven op een spectaculair tennis- festijn. De 26-jarige Krishman heeft in deze „exhibition" in een voor Rod Laver teleurstellende finalset revanche genomen voor de nederlaag die hij donderdag jl. in de demifinale tegen de nieuwe Wimbledon-kampioen had geleden. Vooral in de eerste set, toen de roodharige Australiër, afkomstig van Rockhampton, Queensland, moeite had zich aaii te passen aan de harde gravelbaan sloeg de serieuze Krishman toe. Soepel en lenig om zijn as draaiend ving hij iedere scherpe en snelle cross drive van de Australische lefthander op en beantwoordde deze met fraaie backhanddrives. En hoewel zijn mees terlijke dropshots niet altijd het succes brachten dat de kleine donkergebruin- de man beoogde, was de grote Rod Laver na 17 minuten toch de verliezer van de eerste set. Ook in de tweede set waren aanvankelijk de talenten van de Wimbledonkampioen zoek. Doch bij een achterstand van 14 vertrok het gezicht van de 22-jarige Australiër. Hij, de grote Laver, die twee dagen tevoren beslag had gelegd op 's werelds belangrijkste tennistitel, wilde ook nu zijn krachten tonen. Met strategisch vanaf de baselijn opge bouwde aanvallen bracht hij zijn tegen stander tot wanhoop. Meedogenloos hard waren zijn forehands en met nog fellere smashes forceerde hij, alles riskerend, een doorbraak en won de tweede set met 64. Doch hij rustte niet. Onverstoorbaar ging de Wimble don-kampioen voort. Afwisselend links en rechts passeerde hij Krishman met lineaalrechte schoten. Ongehinderd scheen Laver naar een overwinning van 60 in de finalset af te stormen. Doch bij een stand van 50 stuitte de Australiër op verzet. Nu was het de beurt aan Krishman. Met inzet van al zijn krachten vocht Krishman voor een eervoller resultaat. De Australiër werd zelfs overdonderd. Zijn slagen werden wild en zonder enige controle belandden de ballen in het net of over de outlines. Op een dergelijk eindoffensief had de Wimble donkampioen niet gerekend en toen de stand via 55 was gewijzigd in 98 in het voordeel van zijn tegenstander gaf hij zijn partij aan de kampioen van India gewonnen. Meer enerverend en voor het oog nog aantrekkelijker was de eerste par tij van deze middag geweest, waarin Emerson en Ayala elkaar ontmoetten. De snelle Chileen, die over een enorm harde service beschikt, bracht met zijn spel vol variatie de 26-jarige Australi sche kampioen Emerson tot het uiter ste, doch Emerson wist steeds tijdig het juiste antwoord te geven. Met zijn diepe drives en gedegen netspel sloeg hij iedere aanval van de Chileen af en won de eerste set met 86. In de tweede set bleek Ayala te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Zijn ser vices werden minder hard en zelfs ver viel hij meerdere keren in double faults waardoor Emerson in de ge legenheid was de partij zakelijk kort af te maken, 63. Het dubbelspel bi-acht de gebruikelijke vaart en élan dat met volmaakte show gepaard ging. De combinatie Laver-Ayala belust op revanche, toonde zich met powertennis oppermachtig en had nauwelijks der tig minuten nodig om tussen de grap jes door met 63 en 64 te winnen. Toch konden de tennisenthousiasten ook hiervan genieten, al was het alleen maar door de verbluffende „pas de deux" van Laver en Krishman die el kaar in alle standen de ballen bleven toeslaan. HAARLEM, 10 juli In het door de regen gehalveerde competitie pro gramma, behaalde EHS, door het sterke werpen van Herman Beidschat een 40 zege op HHC. UW kreeg zijn achtste nederlaag in successsie te slik ken. Nu was Sparta, dat met een 53 zege dit Utrecht naar Rotterdam terugkeerde. Zestien maal drie slag, een maal vier wijd en slechts vier honkslagcn tegen, dat waren de uitstekende cijfers van werper Beidschat. Voeg hieraan toe he: foutloze veldwerk van de EHS colle ga's van Beidschat, dan wordt het wel duidelijk, dat HHC wel heel weinig kans heeft gehad op de zege. Toch zou het vier innings duren, voordat EHS niet alleen duidelijk zijn defensieve sterkte maar ook aanvallend zijn kracht zou tonen. Leo Kops en Beidschat legden een twee honkslag en een stootslag honk- slag neer. Kramer had ook al succesvol het HHC veldwerk om de tuin geleid, en het was 20. In de vijfde inning waren het Ben Tromp en Kramer die met gaaf slagwerk de derde EHS-run inleidden 30. De eindstand 40 werd bereikt in de zevende slagbeurt door een fout op een slag van Ben Tromp en een geslaagde sqccuz-play. Smidt bij HHC wierp 8x3 slag 0x4 wijd en kreeg 7 honkslagcn tegen. HHC maakte 8 veldfouten. In een poging Campbell vier wijd te geven, omdat cr in de eerste innings al twee honken bezet waren, cn Campbell nu eenmaal een gevaarlijke slagman blijft, is Sparta-werper Corpeleijn niet geslaagd. Campbell nam het eenvoudig niet en sloeg op de vierde wijd de bal d'o hem werd toegespeeld. Het resultaat was een homerun, cn dat betekende al direct een 3—0 voorsprong. Het is ook daarbij gebleven, althans voor UW. Sparta haalde snel de achterstand in, door in de twee volgende Innings samn'n vier runs te scoren. Een honk slag van Hendriks leverde de Rotter dammers tenslotte nog de vijfde run op. De stand in de hoofdklasse is: Schoten 714 Sparta 98 OVVO 6—10 VVGA 8—6 EDO 8—10 HHC 9—6 EHS 9—10 UW 8—0 ZUTFEN, 10 juli Op liet Twcnthc- kanaal nabij de sluis te Eefde zijn za terdag en zondag de Nederlandse kam pioenschappen in de K 2-klassen ver werkt over de afstanden 500, 1000 en 10.000 meter. Zaterdag werd er onder sleehte omstandigheden gevaren, maar zondag waren de weersomstandigheden aanzienlijk beter. De uitslagen luiden: K 2-klasse, he ren-senioren. 10.000 meter: 1. Ceurts- Knuppe (Beatrix-Quo Vadis), 41 min. 27.1 sec.; 2. Huisman-Kracht (Dc Geu zen) 42.11; 3. Beunder-Lecuwerik (dc Zwctplassers) 42.38.5. K 2-klasse, heren-senioren, 1000 meter: 1. Geurts-Knuppe, 4 min. 6.8 sec.; 2. Lagrand-Weijzen (Nod. Kano bond) 4.07.4, 3. Beunder-Leeuwerik, 4.07.8. K 2-klasse heren-senioren, 500 m.: 1. Lagrand-Weijzen, 1 min. 55 sec.; 2. Geurts-Knuppe 1.58.1, 3. Beunder-Leeu werik 1.58.2. K 1-klasse, 4 x 500 meter estafette heren: 1. Quo Vadis (Koog a.d. Zaan), 8 min. 44.2 sec.; 2. De Geuzen, Zaan dam, 8.45.6; 3. Treech (Maastricht) 8.51.4. K 2-dames-senioren 500 meter: L £m- my Stadt-mevr. Huisman (De QtBfcn) 2 min. 18.4 sec.; 2. Lagrand-Duff (De Geuzen) 2.19.5. TAMOCA, 10 juli Het 15-jarige Ca nadese zwemstertje Mary Stewart heeft zaterdag, tijdens de kampioenschappen van de Noord-West-Pacific, het wereld record op de 110 yards vlinderslag ver beterd en gebracht op 1 min. 10,0 sec. Het oude record stond sinds februari 1960 op naam van Dawn Fraser (Austra lië), die toen in Sydney een tijd van 1 min. 10,8 sec. maakte. HENLEY, 10 juli De Australische skiffeur Stuart Mckenzie heelt zaterdag tijdens de Royal Henley Regatta voor de vijfde maal in successie de Diamond Sculls gewonnen. Op overtuigende wij ze versloeg hij In de finale de 24-jarige student uit Leningrad, Oleg Tjurin. Mckenzie, die de 2,11 km aflegde in 8 minuten en 34 seconden, had bij de finish een voorsprong van bijna vier lengten op zijn jonge Russische oppo nent. De enige skiffeur, die voor Mcken zie vijfmaal in successie de Diamond Sculls won, was de Engelsman J. Lown des. Bij de Double Sculls was de zege voor de Engelsen Norman Birkmyre en Geor ge Justice, die ook verleden jaar zege vierden. Zij finishten na 7 minuten en 38 seconden met een voorsprong van ruim anderhalve lengte op de Russen Alexandre Berkutov en Yuri Pukalov, overwinnaars in 1957 en 1958 en Olym pische kampioenen in 1956. Het hoofdnummer, de Grand Challen ge Cup van de Henley Regatta was voor de acht van de Russische Marine. In de finale versloeg de equipe uit Mos kou de acht van de Leander Club (G.B.) met een lengte in 6 min. 43 sec. De Russen, die van start tot finish" leidden, hadden halverwege de race al een voor- De sterke Australische skiffeur Stuart sprong van ruim een halve lengte. Het McKenzie die vor de vijfde maal in tempo van de Russen lag aanmerkij- successie de beroemde Diamonds Sculls lijk hoger dan dat van de Britse equipe won. die een zeer regelmatige nederlaag leed. Ook het nummer vier zonder stuur man leverde een Russische overwin ning op. De Trud Club van Leningrad, winnaar van de bronzen medaille in Rome, werd eerste in 7 min. 53 sec. De tweede plaats was voor do Thames Rowing Club. Finland zegevierde in de ongestuurde twee. De Silver Goblets ging naar Vehli Lehtela en Toimi Pit- kanen. Zij versloegen de Britse equipe Nicholson-Waite zonder moeite in 8 min. 9 sec. De Londense universiteit veroverde de Thames Challenge Cup de trofee voor het tweede nummer van de achten in 6 min. 59 sec. De ploeg van Jesus College uit Cambridge had bij de finish een halve lengte achter stand. HENLEY, 10 juli. Het enthou siasme van de Russische acht in Henley, kon niet op. Nauwelijks had de acht uit Moskou de Grand Chal lenge Cup in het hoofdnummer van de achten gewonnenof een oude Amerikaanse traditie werd zonder aarzeling overgenomen. Drie, vier man pakten de stuurman vast, „jo nasten" de geschrokken roeier en wierpen hem vervolgens in de Theems. Een ding waren de Russische ma trozen in hun geestdrift vergeten: hun teamgenoot was de zwemkust niet machtig. Ijlings sprongen ze dan ook na hun 2000 moeilijke meters over boord om hun schreeuwende collega te redden. DEN HAAG, 10 juli Het internatio nale jeugd-schaaktoernooi, waarin acht landenploegen uitkomen, is zaterdag voortgezet met het spelen van de vierde en vijfde ronde, terwijl bovendien twee wedstrijden uit de derde ronde, die wa ren afgebroken, zijn uitgespeeld. Na vijf ronden heeft Nederland de leiding vóór Duitsland en Engeland. De uitslagen zijnDerde ronde: Ne derlandZwitserland 3'/H/s (Kuypers Hohlqr .i-U); NoorwegenDenemarken 2'A-IVj. Vierde fo ule: EngelandZwitserland l'/s-l1/» plus 1 afgebr. partij; België— Noorwegen 0-2 plus 2 aigebr. partijen; OostenrijkDuitsland V=-3V:; Denemar kenNederland »/.-l'/s plus 2 afgebr. par tijen; HaftiannKuypers '/«-Vs; Jacob- scnZuidema afgebr.; ClausenVan Oosterom afgebr.PedersenVerreck, 0-1. Vijfde ronde: DuitslandEngeland 0- 3 pius 1 afgebr. partij; Noorwegen Oostenrijk 2-0 plus 2 afgebr. partijen; ZwitserlandDenemarken 1-0 plus 3 af gebroken partijen; NederlandBelgië 4-0, KuypersDe Bruycker 1-0, Zuide maCallebert 1-0, Van OosteromVan Dooren 1-0, VerreckFrank 1-0. De stand na vijf ronden: 1. Neder land 13 pnt. plus 2 afgebr. part.; 2. Duitsland 12Vs pnt plus 1 afgebr. part.; 3. Engeland 11'/. pnt. plus 2 afgebr. part.; 4. Noorwegen 11 pnt. plu 5 af gebroken part.; 5. Oostenrijk 8V* pnt. plus 2 afgebr. part.; 6. Zwitserland 5 pnt. plus 5 afgeDr. part.; 7. Denemar ken 6 pnt. plus 5 afgebr. part.; 8. Bel gië 'h pnt plus 2 afgebr. part. Nico Walravens heeft de Ronde van Brabant, een tweedaagse wedstrijd voor ploegen, waarbij een individueel klasse ment wordt opgemaakt, gewonnen voor A. Rutte. HENGELO, 10 juli Twaalfduizend toeschouwers hebben zondagmiddag in het stadion Veldwijk in Hengelo Phil Bishop zie i zegevieren in de vierlanden- speedway-ontmoeting. De Engelsman won daardoor de begeerde gouden helm. Bishop was met Nico van Gorcum met 12 pnt. geëindigd. Daardoor was een beslissingsheat noodzakelijk geworden. Bishop won deze heat gemakkelijk doordat de motor van Van Gorcum na twee ronden defect geraakte. De grote prijs van Hengelo voor auto-speedway werd gewonnen door de Amerikaan Tiger Williams. Tijdens wedstrijden om het Europees tafeltenniskampioenschap voor junioren heeft onze landgenoot Wijkhud met 22-20 en 21-18 van de Oostduitser Xwa- nowski gewonnen. ENSCHEDE, 10 juli Een heel klein foutje van de beste ruiter van het C.H.I., de 24-jarige Duitser Merkel, be sliste zondagmiddag over de uitslag van het belangrijkste springconcours; de landenmateh. Na de laatste hindernis van zijn tweede foutloze parkoers liet Merkel zijn paard even te vroeg de vrije teugel en het dier zwenkte iets af langs de aangegeven finishlijn. In aller ijl corrigeerde de Duitser zijn koers, maar hij kruiste daarbij zijn baan en moest voor de „weigering" drie stral- punteii incasseren. En dat kostte Duits land de overwinning die nu voor Ierland was. Dat het tussen de equipes van deze landen zou gaan was na de eerste man che al duidelijk. Fitzpa trick op Hi So ciety cn Mcnicholl op Kilchurry reden zonder fouten en dc Duitsers Merkel op Fidelitas en Capellmann op Phiiippo eveneens. De internationale equipe (dc Italiaanse Serventi cn de Zuidafrikaan Grayston) liad toen zeven fouten, Ne derland (Ebben op Tamara en Timmer op Frappant en Velstra op The Honest Mail) twaalf en de Belgen Hernal- stcens en Baron de tVykersloot nog een half punt meer. Toen dezelfde Ieren weer foutloos re den in de tweede manche en ook de Duitser Capellmann zonder brokken was rondgekomen, hing het van Merkel af hoe de uitslag zou worden. Hij moest foutloos rijden en het 600 meter lange parkoers met twaalf hindernissen bin nen de 80 seconden afleggen om Duits land te laten winnen. Hij slaagde bijna, maar maakte op het nippertje de kost bare fout. En toen hielp het ook al niet meer dat hij zo'n prachtige tijd (77,6 sec.) had gemaakt. Het internationale team liep in de tweede manche vier fouten op, Nederland met een foutloos par koers van Ebben) 414 cn België fl% waardoor deze teams in deze volgorde, de derde tot en met vijfde plaats bezet ten. Fitzpatrick, Mcnicholl cn Capell mann waren de enigen die ln beide rit ten foutloos waren gëblevrn en mochten in een barrage over een verkort par koers rijden om de medaille van Ko ningin Juliana. Prins Bernhard over handigde deze prijs aan Fitzpatrick, die met een razendsnel parkoers (foutloos in 33,5 sec) Capellmann (4 ft 43,7 sec) en McNicholl (8 ft 36,7 sec) ruimschoots overtrof. Een jachtspringconcours over 690 mtr met 13 hindemissen van maximaal 1.30 meter werd gewonnen door de laatste der 29 ruiters; Fitzpatrick nu op The Tall Man in 76,6 sec. Daarmee onttroon de hij op het nippertje Merkel die met Frega 79,2 seconde nodig had gehad. Ook de derde prijs was voor Fitzpatrick voor zijn rit op Hi Society, die in 79,4 seconde ging. Na Gravston op Bucca neer (88 sec) volgde Timmer op Rebel als eerste Nederlander (88,6 sec) Kil eu troosteloos is zaterdag het C.H.l. Enschede verlopen. De ononderbro ken regenval, die steeds heviger werd naarmate de wedstrijden vorderden, maakte het verblijf op liet Rigtersbleek- terrein tot een prestatie op zichzelf. Maar het programma werd in zijn ge heel afgewerkt, ongetwijfeld tot genoe gen van de Ierse deelnemers, die weer met de eerste prijzen gingen strijken. Het springconcours om de prijs van de stad Enschede, bracht 35 deelnemers in de ring cn acht van hen legden het par koers binnen de toegestane 93 see fout loos af. De snelste van allen was Proet- ske Arts, die opeens haar aanvankelijk wat lome houding liet varen en Teresa als een wervelwind over het parkoers liet gaan. Slechts 72,7 sec had zij nodig en dat was liefst 6,3 sec minder dan nr twee, de Duitser Capellmann met Phi lippe. Het aantal fouten was beslissend en zo kwamen er acht combinaties in de barrage uit. Anton Ebben verspeelde zjjn kansen door met Tamara heel ruim en traag te rijden, hetgeen hem een hal ve tijdtout kostte en uitschakeling bete kende. In de barrage bleven vijf deel nemers wederom foutloos, maar nu gaf de snelste tijd die gemaakt werd om over de zes overgebleven hindernissen te komen de doorslag. Het was de Ier Brennan met Kil- brack die met 37,6 sec winnaar werd. Op de tweede plaats eindigde de Duitser Merkel met Fidelitas (39,4 sec), zodat dit springconcours dezelfde uitslag kreeg als dat van vrijdagavond. Het barre weer zal er oorzaak van zijn geweest, dat voor het laatste nummer van deze dag de animo onder de ruiters maar gering was. Voor 't sprinconcours om de Prijs van 'de stad Oldenzaai gin gen slechts vijf equines (van drive rui ters) van start. Het was een aflossings wedstrijd, waarbij de ruiters het par koers van hun voorganger moesten over nemen op rle plaats waar hij gefaald had. of, indien de ander foutloos was rondgekomen, b\j het eindpunt. Brennan Fitzpatrick en Mc Nicholl konden hun snelheidsdrang volledig uitleven en voor al Mc Nicholl op Kilrush reed voortref felijk. Dank zij hem haalden de Ieren het parkoers met slechts één foutje en dat leverde in 196,2 sec 59 punten op. Van der Ben en dochter Proetske Arts hadden een uitmuntende rit van hun teamgenoot Maathuis op Troongravin Anna nodig om de tweede prijs in de wacht te slepen (58 punten) en dat de Belgen de Wykersloot en Hernalsteens met on-ie jeugdige landgenoot Van Spaen donk derde werden (57 punten) was het gevolg van een verbluffende prestatie van Hernalsteens met Evagoras. Hot springconcours voor de leden van de vertegenwoordigende teams van lande lijke ruiters uit Oost-Nederland en Westfalen, in twee manches (niet mee tellend voor dc samengestelde wedstr'jd) werd een Nederlandse overwinning. De eerste manche wonnen onze landgenoten met 36 punten tegen Westfalen 32 en de tweede met 36% tegen 32. De totaal uitslag was dus 72% tegen 60 voor O.-Nederland. Een deelnemer kwam in beide manches foutloos rond. Het was de Nederlander G. Esselink op Jubal. LUZERN, 10 juli Rob Groen, de jeugdige skiffeur van Aegir, zorgde zon dag voor de verrassing van de dag in de Rotsee-Regatta. Tot ieders verba zing zag de man uit Groningen kans tot op de 1500 meter-lijn een fel duel met het Russische fenomeen Ivanov, Europees kampioen en tweevoudig Olympisch kampioen, te leveren. Toen moest dc Nederlander zijn tegenstander laten gaan. Een prachtige tweede plaats was echter zijn verdiende belo ning. De Berlijner Achim Hill, die bij de Olympische roeiwedstrjjden van 1960 de zilveren medaille veroverde, kon te gen dit geweid niet op. Hij kwam niet verder dan de vijfde plaats. Hoewel de achterstand van de jeug dige Groninger op Vladimir Ivanov ruim een tiental seconden bedroeg kan veilig worden aangenomen, dat Neder land ook bij de Europese kampioen schappen, die volgende maand in Praag worden gehouden de Rotsee-Regatta was voor Nederland een selectiewed strijd in het skiffnummer zal zijn vertegenwoordigd. Zeer sterk was ook de bezetting van de overige nummers. Desondanks hebben de Nederlandse kanshebbers voor uitzending naar Praag zich veelal in het voorste gelid kunnen handhaven. In de finale van het nummer vier zonder stuurman werd bijvoorbeeld het Amsterdamse Nereus derde achter de Italiaanse ploeg Falck Dongo winnaar van de zilveren me daille op het Lago c'.i Albanu en Germania Dusseldorp. Njord werd vierde. Zaterdagmiddag beheersten Nederland, se teams de eerste voorwedstrijd van het nummer vier zonder stuurman. Het Leidse Njord nam revanche voor de nederlaag van vorige week in de lus trumwedstrijden van Triton. Met 6 min. 31.2 sec. was de eerste plaats voor de Leidse studenten, die felle strijd moes ten leveren met Nereus. De Amster dammers werden tweede in 6 min. 32 sec. Later startte de ploeg uit Leiden in het nummer vier mei stuurman. Dit maal was de équipe minder succes vol. De Leidenaars brachten het niet verder dan een vierde plaats in 6 min. 45.7 sec. De zege in deze voorwedstrijd ging naar de équipe die Rusland in Praag zal vertegenwoordigen. De tijd van de winnaars was 6 min. 40 sec. Argo (Wageningea) werd vijfde in 6 min. 46.8 sec. Bij dc achten hadden de Nederlan ders minder succes. Het Delftse Pro teus werd in de eerste voorwedstrijd VENLO. 10 juli De Ajacied Jan Seelen, die voordat hij naar de Am sterdamse club overging voor V.V.V. speelde, zal in het komende seizoen uitkomen voor N.E.C. Prins Bernhard feliciteert de Ierse ruiter Fitzpatrick, die de individuele prijs won op het C.H.l. te Enschede. vierde in 6 min. 31,2 sec. De Berliner R. C. zegevierde in 6 min. 4.6 sec. In de tweede voorwedstrijd was de over winning voor de acht van de Italiaanse marine. De Italianen legden de 2000 me ter af in 6 min. 5.9 sec. Nereus werd vierde in 6 min. 17.1 sec. (Van onze zeilmedewerker) OUDE WETERING, 10 juli De Wa tersportvereniging „BraasserrLnermeer" heeft, met het oog op het telkenjare groeiend aantal deelnemers aan de door haar georganiseerde Braasemvveek dit jaar voor het eerst getracht door spreiding van de wedstrijden het ge drang bij de boeken en het daaruit voort spruitende aantal protesten zo klein mo gelijk te houden. Dit had tot gevolg dat bijvoorbeeld zaterdag van de veertien deelnemende A-klassen slechts negen aan de start verschenen, die met tus senpozen van tien, twintig of zelfs der tig minuten aan hun race begonnen. De protestcommissie heeft het mede hierdoor opvallend rustig gehad. Een andere nieuwigheid was het eer ste optreden in Nederland in wedstrijd verband van de Hornetklasse, voor wel ke gelegenheid óók een achttal buiten landers uit Engeland, Zweden en Duits land naar Woubrugge waren overgeko men, waar zjj door bemoeiingen van de jonge Nederlandse Hornet Club geza menlijk onderdak vonden. Hoe enthou siast aan de popu'arisering van dit snel le, maar moeilijke schip wordt gewerkt, bleek onder andere uit de komst van een tweetal Engelse boten, die mét be manning, auto en dubbeldeks trekker per vliegtuig van Engeland naar Zestienho ven werden getransporteerd om tijdig in Oude Wetering aan ,de start te kun nen verschijnen. Zaterdag werd in deze klasse een proefwedstrijd gevaren, waar voor twaalf schepen vertrokken, maar slechts twee, namelijk de Engelsman Clifford en de Nederlander Hooyer de finish haalden. Het weer was op deze openingsdag namelijk aanvankelijk nog vrij goed, maar gaandeweg nam de windkracht dermate toe, dat voor de latere starts steeds minder belangstel ling bleek te bestaan, terwijl onderweg averij en kapseizen aan de orde van de dag waren. Een totaal-overzicht leerde, dat van de tweehonderd te starten jach ten slechts een goede honderdvijftig wa ren vertrokken waarvan negentig de fi nish haalden. In de Valkenkiasse leg den zelfs cracks als Rolf von den Bau- men en Snijders iiet loodje. Winnaar onder_ deze moeilijke omstandigheden was Kirkenier. Zondags was de volgor de bijna weer normaal, maar al tijd nog vrij stevig zeilweer. Von den Baumen nam de kop en kreeg Hoppe als scherp zeilende run- ner-up achter zich, zodat een felle strijd ontstond, die tot het einde bleef voort duren. In dezelfde volgorde finishte dit tweetal. Intussen hadden in de Hornetklasse de Engelsen Keith Musto, Beecher Moo re, Clifford en Patten door een duide lijke letterlijke voorsprong op de Neder landers bewezen, dat zij ook in figuurlij ke zin voorlopig nog voor Hornetzeilers uit de Lage Landen onbereikbaar zijn. Ben Verhagen won de F.D.-raee van af start voor Jongkind. Heike Blok werd op de tweede plaats uitgesloten. In de sterk bezette klasse der Olympiajollen voer Visser tweemaal naar de zege. Tournier (4-2) en Keyzer (3-3) zijn zijn grootste belagers. Dat Bouw van Wijk op eigen water moeilijk zou zijn te klop pen, viel aanvankelijk te betwijfelen, gezien de matige start van zijn „Rak ker". Reeds bij de eerste keerboei be vond Komke de Vries ids tweede vond hij zich echter al weer in de kop groep van 't Vrijheidsveld en toen Roni- ke dc Vries als tweede binnenliep was Van Wijk al huistoe. Dudok van Heel is met twee overwinningen in de Flying Junior heer en meester. De overige uitslagen luiden: Jeugdklasse: 1. K. Nater 1-4-1, 2. G. Kaars, Sijpestein 2-2-3. Sharpyklasse 1. W. Guldemond 2-1. Regenbogen: 1, C. Kirst, 2. J. Hofland. Sternklasse: 1. R. Ketelaar; 2. E. Cancrinus. Pampus- kiasse: 1. A. Arendse, 2. H. de Ruijter. 16 m2-klassc: 1. J. de Ruijter 4-1-2, 2. J. Blonk 2-3-3. 12-Voetsjollen1. P. Bulters, 3-3, 2. mevr. Plantenga S-l. Finnjoll#n: 1. W. Maarsc, 2. Wayboer, 3. i. Jong.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8