Van moord verdachte stuurman schrijft merkwaardige brief Britse politie beschikt nu over 3 belastende gegevens Revaluatie 13 Vondst Burgemeester J. C. Aschoff opende Rozenburgse sportweek Komt VN-commissie niet illegaal in Z.W.-Afrika? Ondervraging vluchtelingen in Brits Beetsjoeanaland kostte Laurarit startte vandaag |Ju r 22.- Coaster Wiema in Rotterdam in het Zoeklicht Veertienjarig meisje thuis aangerand Harlem Globe- trotters naar Rotterdam Na traditioneel gezellige openingsavond La garde van DHC op transferlij st Pletterij Enthoven dividend onveranderd Hij won, maar Basketbal Voorbereiding voor a.s. competitie LONDEN WIL NIET MEEWERKEN Accoord met Ned. Bank over ijskastregeling Geringe toewijzing op guldensleningen K.S.G. en Eur. Investerings bank overgedragen Kerk met torenspits van glasvezels Los Angeles heeft 3 miljoen auto's Toeristen kunnen in drie talen informeren Emma-Xerxes te Treebeek Directeur kwam „op het matje" De krant kunt U niet missen, geen dag NSC DINSDAG <11 JULI 1961 PAGINA 4 ROTTERDAM, 11 juli Wat verveloos en gehavend door slagzeeën liep gisteren de Nederlandse coaster „Wiema" (300 ton) de haven van Rotterdam binnen. Menig bemanningslid slaakte een zucht van verlichting eindelijk weer vertrouwde grond te zien na de onver kwikkelijke belevenissen in Engeland, waar nu hun stuurman, de 29 iarige R. uit Amsterdam in het Huis van Bewaring zit. Hij wordi ve dacht van moord op het 21-jarige dienstmeisje Margareth Hughes, dat in de morgen van de eerste juli levenloos is aangetroffen op haar kamer in het huis van dokter Fisher in Menai Bridge, een haventje op het eilandje Anglesea in Noord Wales. Margareth was 's avonds van een uitstapje teruggekomen met de bus. „Wat doe jij nog zo laat op straat?" grapte matroos Anton Clarinda (24 jaar, geboren in Willemsstad). Met zijn maat Gerrit v. d. Hoek was hij die vrijdagavond, de dertigste juni, gaan passagieren. Zij zagen hoe hun stuurman R. de weg in sloeg, die het meisje genomen had. De volgende dag werd R. gearresteerd door rechercheurs van Scotland Yard verdacht van moord op het meisje. Half miljoen duurder geldig t/m vrijdag 14 juli Troef Voordeel- prijs ga eerst kijken bij ROTTERDAM, Hoogstraat 198 SCHIEDAM, Broersvest 57c als zijn collega V.d. Broek, werden la ter weer vrijgelaten, toen bleek, dat zij niets met het misdrijf van doen hadden. Met de brief beschikt de Engelse poli tie nu over drie belastende stukken. De vingerafdrukken, de voetafdrukken en Se brief. Uit het onderzoek in Menai Bridge kwam nog vast te staan, zo ver telde de Engelse politie, dat de stuur man door een klein badkamerraampje de woning van de dokter is binnenge gaan. Hy trof het meisje waarschöniyk slapende aan. De basketballschoenen, die R. vrijdagavond droeg, had hy de volgende dag in zee geworpen, „omdat ze tot op de draad toe versleten waren." Enige ure nvoor zijn arrestatie had stuurman R. matroos Gerrit v.d. Hoek die zijn eerste reis met de coaster maak te, een brief in de hand gestopt. „Post hem in de eerste de beste have nbuitne Engeland." voegde hij er zenuwachtig aan toe. De brief zo bleek later, was geadresseerd aan zijn vrouw. Maandag morgen vertrok de Wiema. zonder stuur man uit Liverpool en toen was Gerrit v.d Hoek met de brief op de proppen gekomen. Onmiddellijk stelde de kapitein-eige naar Theo A. Belstra uit Schiedam de politie van Liverpool radio-telefonisch op de hoogte. Met een polltieboot arri veerde hoofdinspecteur James Morris by de kustvaarder, die in de monding van de haven het anker had laten vallen. Op verzoek van de hoofdinspecteur opende de kapitein de brief en vertaalde. „Ik heb iets heel ergs gedaan, dat jy mij niet kunt vergeven. Vertel niets van de inhoud van deze brief aan de ande ren Als er mensen komen, die je trach ten uit te horen, hou dan je mond. Zeg alleen dat ik soms waanzinnige woede aanvallen heb. Dit zal wel het laatste zyn dat je van me hoort. Ik houd ziels veel van je. Dat zweer ik je." Hoofdinspecteur Morris nam de brief van de stuurman mee en kapitein Bel stra behield een afschrift. Uit getuigenissen van enkele opvaren den reconstrueerde de Engelse politie het volgende verhaal. De „Wiema" had een week in Menai Bridge gelegen en zou de volgende dag. zaterdag 1 juli. naar Li verpool vertrekken. Even voordat ma troos Anton Clarinda het meisje uit de bus had zien stappen, ontmoetten hij en Gerrit v.d. Hoek de stuurman bij een melkautomaat. R. was flink aangescho ten en hij zou zelfs de auromaat bijna in stukken geslagen hebben, als de ma trozen hem niet gekalmeerd hadden. Zij zagen hem verdwijnen in de richting, waarheen het meisje gelopen was en gi- g zelf naar boord. De stuurman arri veerde veel later op het schip. De kapi tein had de stuurman eerder op de avond ontmoet in een havenkroegje. Hij had niet veel op met de Amsterdammer, voor wie de coaster in drie jaar het 22e schip was. Toen de „Wiema" de volgende mor gen, zaterdag, naar Liverpool voer, had niemand iets vreemds aan de stuurman bemerkt. Laat in de avond kwam de recherche aan boord om kapitein Belstra te spre ken in verband met de moord op Mar gareth Hughes. Allr bemanningsleden werden verhoord en vingerafdrukken werden genomen Na het vertrek van de politie gingen R. en matroos Gerrit v.d. Hoek van boord. Een uur later wa ren dezelfde rechercheurs weer aan boord, nu om de stuurman te spreken De kapitein had toevallig gehoord, dat R. en v.d. Hoe'- naar de Nederlandse zeemansclub gegaan waren en daar ar resteerden zij de stuurman en de ma troos. Hierna kwam de politie weer aan boord, nu om de hut van de stuurman te doorzoeken, maar de schoenen, die gezocht werden, vond men niet. De ka pitein vertelde, dat R. de vorige avond Op basketball schoenen van boord was gegaan. Afdrukken van deze schoenen zo vertelden de detectives nu, waren in het huis van dr. Fisher gevonden En de kapitein had dezelfde afdrukken ook ge vonden op het zeil in de stuurmanshut Zij stemden overeen met die in de dokterswonig Ook matoos Clarida was mee naar het bureau genomen, maar zowel hij. DELFT. 11 juli Directie en commis sarissen van de N.V. Pletterij Enthoven maken bekend, dat aan de gewone jaar iijkse vergadering van aandeelhouders, die op 24 juli a.s. zal worden gehouden, over het jaar 1960 een dividend van 12 procent (onveranderd) zal worden voorgesteld. Hy won de hoofdprys van de grote Ita liaanse loterij van Monza. Honderd mil joen lire. Nu ja, zal men zeggen, lire. Toch is het nog altijd een lieve half mil joen gulden Desondanks gaat hy ook nu iedere dag op zijn fiets naar zijn kantoor. Hij is niet van plan, op grote voet te gaan le ven, signor Carlo Godino van Ferrere. Ten slotte, een half miljoen is nog geen miljoen en er kan in een mens zijn leven van alles gebeuren. Het kan het lot uit de loterij zijn of een zware ziekte van een der gezinsleden. Het half miljoen zou vlug verdwenen ziji, indien signor Carlo aan alle ver zoeken om geldelijke steun, welke hem bereiken, gevolg zou geven.„Merkwaar dig". verzuchtte hij tijdens het intervieuw, dat hij aan een aantal journalisten ver leende, „merkwaardig, maar wat heb ik een grote familie en hoeveel vrienden en goede kennissen moet ik vroeger gehad hebben. Iedereen lijkt wel familie van me. aangetrouwd of niet en al deze men sen hebben geld nodig Ze herinneren me allemaal aan prettige dagen of uren, wel ke we samen zouden hebben doorge maakt. Maar ik kan me er niets van her inneren" I Signor Godino heeft dan de hoofdprijs van Monza gewonnen, een der grootste lo terijen van het op de lotto zo verzotte I lal ié Hij is met ééné slag bekend gewor den Heel talie wachtte vol spanning af. wat hij nu wel ging doen „Eenvoudig niets" verleide hij de re porters Althans niets bijzonders. „Ik bliif gewoon werken en ga proberen het geld bii elkaar te oouden Natuurlijk heb ik een dag vrij gpnumen Maar dat was, om de eerste termijn te gaan innen De directeur van de zaak anders niet zo scheutig met vrije daaen. stond me hem welwillend toe tevens stelde hij me in de gelegenheid alvast een gedeelte van de vakantie op te nemen De winnaar van de honderd miljoen zit nu ergens aan een stil strand en hoopt dat niemand er zal ontdekken wie hij eigenlijk is Signor God nr< gaat met eens een erten huis kopen Hij neefi dit nl al verleden jaar gekocht na et jarenlang als het wa re het eten voor uit ziin mond gespaard te hehben Maar dat hij het er nu wel wat beter van zal nemen is zeker De spaghetti zullen overvloediger worden opgediend er zal iedere dag vlees of vis op tafel komen en zijn zoon zal kunnen gaan studeren Overigens zelfs het winnen van hon derd miljoen orengt geen onverdeeld ge luk Want de dag er na was signor Godi no jarig. En hij heeft niets gekregen Zijn vrouw en zijn zoon zeiden werk-oóv niet te weten wat ze hem hadden moe ten geven iemand met honderd milioen een multimiljonair dus Ze konden toch niet met het gewone geschenkje van elk jaar aangekomen, en portefeuille of een portemonnaie of een nieuwe das? Signor Godino gaat zelfs geen auto ko pen, ofschoon zijn huis belegerd wordt door vertegenwoordigers van de duurste merken. Alleen de droom van zijn acht tienjarige zoon Bruno zal vervuld wor den Hii krijgt een filmcamera en een projector, waar hii ai laren om gevraagd heeft Signora Godino verlangt niets, maar is erg blij voor haar 24-jarige dochter Ella, die met een jongeman uit Florence verloofd is. Nu haar vader zo veel geld heeft, zal ze veel vlugger kun nen trouwen, dan tot dusver mogelijk leek, aangezien de verloofde als adver tentiereiziger nog niet zoveel verdient Signor Godino blijft nog rustig twee jaar werken Dan heeft hij n.l. recht op pensioen ..Het zou idioot zijn, de vruch ten van meer dan dertig jaar hard wer ken weg te gooien" verklaarde hij heel zakelijk Heus nog twee jaar op de fiets naar te beleggen. zoda^Wj °eenverzorg-beeld te noemen, door de revaluatie een de oude dag heeft. half miljoen gulden duurder geworden. DORDRECHT, 11 juli Terwijl kleine kinderen op de bovenetage sliepen heeft een ongeveer twintigjarige jongeman zon dagavond in een woning aan het West einde te Papendrecht een veertienjarig meisje aangerand en daarna gepoogd haar te wurgen. Het meisje was te omstreeks half tien thuis gebracht door haar vader die enige huizen verder op bezoek was met haar moeder. Het meisje moest nog enig huis werk afmaken en was daarmee bezig tot omstreeks tien uur. Terwijl overal in het huis aan de dijk licht brandde, hoorde zij gestommel in de keuken. Zij wilde daar gaan kijken, doch toen zij van de lichte kamer in de donkere gang kwam. werd zij plotseling door een man aange vallen. „Niet doen, dan kom je in de gevange nis", trachtte het meisje haar overvaller nog tot kalmte te brengen, maar het enig antwoord dat zij daarop kreeg was „Als je nog een woord zegt, tnaak ik je kapot". Na het volvoeren van zijn daad begon het meisje evenwel te gillen, waar op haar belager direct zijn handen om haar keel legde en deze dichtsnoerde Zij verloor het bewustzijn. Op het gegil van 't meisje waren de buren naar bul ten gekomen. Op 't moment dat de heer De Koning de keuken aan de achterzijde van het huis binnenging, stapte de on verlaat juist naar buiten. „Ja, ik ben geloof ik verkeerd", vertelde de man, „ik zoek een zekere Van Valen". „Inder daad, die woont hier niet", gaf de heer De Koning ten antwoord en liet de man gaan. Deze verdween door het naar de dijk oplopende steegje en ontmoette daar de echtgenote en de zoon van dg heer De Koning. Ook hen vertelde hij van het „verkeerde adres" en verdween Op dat ogenblik kreeg de zoon argwaan Hoewel hij nog pogingen deed de man. die inmiddels op een fiets was wegge reden, lopend in te halen, gelukte hem dat niet. De heer De Koning nam het meisje op, waardoor zü tot het bewustzijn terug keerde. WIE WEET MEER.7 De Rijkspolitie, die de zaak in on derzoek heeft, staat voor een vrij duiste re zaak, hoewel zij enkele aanknopings punten heeft. In de eerste plaats Is er het signalement: ongeveer 1.75 m. lang, plus minus twintig jaar, fors postuur, vierkant gezicht, blond, golvend haar, breed voorhoofd, gekleed in grijs-blauw kostuum met een open licht gekleurd shirt. Bovendien is er een vrijwel identiek geval van enige tijd geleden. Toeri op op 22 april werd in Alblasserdam onder vrijwel dezelfde omstandigheden eveneens een meisje aangerand, dat al leen thuis was. Het signalement dat het slachtoffer van toen opgaf van haar belager, klopt ge heel met dat van het Pépendrechtse meis je Voor het overige tast de politie voor alsnog in het duister. Zij verzoekt daarom een ieder die de man op de bewuste avond heeft gezien of meent andere in lichtingen te kunnen verschaffen, zich in verbinding te stellen met de post van de Rijkspolitie te Papendrecht. ROTTERDAM, 11 juli Op het hoofd- veld van Spangen kunnen de Rotterdamse basketbal-liefhebbers dinsdagavond 18 juli een puike demonstratie basketbal zien van twee Amerikaanse topploegen. In het kader van en Internationale tournee door diverse Europese landen wordt ook Nederland door de Amerikanen bezocht. Begonnen wordt met een wedstryd in Eindhoven, tenwiil de dag daarop in Rot terdam wordt gespeeld. The Harlem Globetrotters is het meest spectaculaire basketbal-team in Amerika. Het negental bestaat uit merendeels lan ge mannen, die een lengte hebben van 2 tot 2.10 meter. Hun techniek, hun tactiek en hun spelopvatting zullen de Nederlandse liefhebbers doen watertanden. De tournee wordt door de Amerikanen als een onder deel van de training voor de a.s. compe titie gezien. Sparring partner van The Harlem Globetrotters Is het American League Star Team. dat in de nieuwe op zet van de Amerikaanse competitie een belangrijke plaats inneemt. De volgende, In heel de wereld bekende, spelers zijn opgesteld: Willys Thomas, Tex Harrison. Meadowlark, J. C. Gibson (beroemde goal getter), Murphy Summons en Joe Buck, halter. Het team zal de eerste wedstrijd in Rotterdam spelen om half acht op het Sparta-terrein. De Amerikanen verblijven in hotel Bouwes te Zandvoort, vanwaaruit zij hun trips naar Eindhoven, Rotterdam, Nijmegen, Amsterdam en Alkmaar onder nemen. ROZENBURG, 11 jnll Onder grote belangstelling heeft gisteravond burge meester J. C. Aschoff, die persooniyk zo veel heeft gedaan aan de totstandkoming van dit evenemert, de Rozenburgse sport week, officieel geopend. De medewerking van de verenigingen uit de gehele streek, zelfs uit Rotterdam, was zo groot, dat het een massale opening is geworden. Hoe bescheiden klonken via de luid sprekers over Rozenburgs sportterrein de woorden van burgemeester Aschoff, toen hij zei dat de Rozenburgse Sportweek, nu voor de eerste maal gehouden, nog in de kinderschoenen stond. Indrukwekkend was echter reeds de grootse bijeenkomst op het Marijkeplein in het dorp. Indrukwekkend de overwel digend grote deelneming van turners en turnsters. Het optreden van het Rotter- damsche Keurkorps, een afdeling met da mes en heren oogstte veel applaus. Aan de afmars van het Marijkeplein na men deel De Maassluise Harmonievereni ging DMH, de turnverenigingen Sparta, NIO en Excelsior uit Maassluis, de turn vereniging Excelsior uit Rozenburg, de gymnastiekvereniging MAAS uit Rozen burg, de Rozenburgse Voetbalvereniging RVV, de Rozenburgse Muziekvereniging Uitspanning door Inspanning, dt Sportver eniging De Lier en de Rozenburgse Zee verkenners. Via de Bernhardstraat ging het door de Koninginnelaan, Emmastraat naar de Wil- helminastraat waar de motorpolitie zich 'n weg baande door de ontelbare toeschou wers. Voor de ingang van het Sportter- terrein stonden honderden nieuwsgieri gen opgesteld. Enkele minuten na de deelnemende ver enigingen arriveerde burgemeester Aschoff op het sportterrein vergezeld door zijn echtgenote. Nadat een ieder plaats genomen had nam de burgemeester het woord. Hij noemde de opening van de Rozenburgse Sportweek een bijzondere ge beurtenis. Spreker was er van overtuigd dat het beoefenen van sport van groot nut is, doch meende tevens dat een ge beurtenis als deze vele kinderziekten heeft. Van groot belang is echter dat met het beoefenen van sport op grote schaal op dit eiland begonnen is. Zeer grote veranderingen staan Rozen burg nu te wachten en daarmee komen vele problemen waarvoor een oplossing gevonden moet worden. Hier wordt be wezen dat men in verenigingsverband el kaar heeft gevonden. Wij, ingezetenen moeten elkaar vinden om de moeilijkhe den uit de weg te ruimen. Voorts sprak de burgemeester de wens uit dat de sportweek in alle opzichten mocht slagen. Door de invoering van de vijfdaagse werkweek is een groot pro bleem ontstaan en wel die van de vrije tijdsbesteding. De sport is een gezonde en nuttige vrije-tijdsbesteding. Met deze woorden verklaarde hij de eerste Rozen burgse Sportweek voor geopend. Direct daarna kwamen in lange ryen de verschillende groepen naar voren en brachten de vaandels de groet, terwijl trompetmuziek over het terrein schalde. Indrukwekkend was ook het lujsen der vlaggen van de deelnemende verenigin gen met begeleiding van een Hymne. Vervolgens werden massale vrije oefe ningen gehouden door gymnasten van de verenigingen Maas, Excelsior (Rozen burg), Sparta (Maassluis) en NIO (Maas land). Snel werden de verschillende shows en oefeningen afgewerkt, want terwijl de sportvereniging De Lier vrije oefeningen gaf, met begeleiding van muziek werd alles in gereedheid gebracht voor de turn- demonstraties. Een der hoogtepunten van deze avond vormde de opvoering van vrije oefeningen door leden van het Rotterdamse keur korps van de Rott. Turnbond. Door dames zowel als door heren werd hier getoond tot welke grote prestaties zij in staat zijn. Brugoefeningen met gelijke en ongelijke leggers en individuele vrije oefeningen. Tijdens deze oefeningen begon het te re genen. doch men ging onverstoord verder. Hier zagen we mej. Cock Falken, lid van de Nederlandse Turnbond en keuakorps een perfecte (individuele) uitvoering ge ven. Een vereniging, nog niet vermeld, die later op de avond op het terrein arri veerde. was de bekende Turnvereniging Ullyses uit Rotterdam. Haar optreden stond eveneens op hoog peil en dat dit werd gewaardeerd, bleek uit het spontane applaus der toeschouwers na elke sprong over het paard. Met oefeningen aan de ring werd deze eerste dag van de Rozen burgse Sportweek besloten. Rullrufirripr Skniivann' Aan lopen de bankkredieten heeft de l.J 11 l JVGCIl 1 in kJ iva U v dl l ll Noorse scheepvaart in Nederland uitstaan voor een bedrag van f 350 miljoen. De Revaluatie leverde alleen al op dat be drag een jaarlijks verlies van zeven mil joen gulden op. De heer J. Hofstra, directeur van Ve- rolme voegde hieraan toe dat Verol- me's Scheepswerven als gevolg van de revaluatie orders voor dertien schepen verloren. Deze zullen nu ln Zweden of Japan worden gebouwd. AMSTERDAM, 10 juli Met het oog op de omvangrijke stijging van de kre dietverlening van de banken aan de par ticuliere sector gedurende de afgelopen maanden heeft de Nederlandsche Bank einde juni met de representativee organi saties van de handelsbanken en de land- bouwkredietbanken het overleg geopend als bedoeld in de wet toezicht kredietwe zen. Dit overleg is in de eerste week van juli voortgezet en heeft geleid tot overeenstemming over de toepassing van een gedragslijn voor de kredietverlening inhoudende, dat de banken bij overschrij ding van bepaaldp normen een renteloos deposito bij de Nederlandsche Bank zul len moeten aanhouden V 0 ROTTERDAM, 8 juli. Op de werf van Verolme op Rozenburg ls vanmorgen om kwart voor twaalf de 24.000 brt. me tende bulkcarrier „Skauvann". gebouwd ln Alblasserdam. officiéél overgedragen aan de Noorse rederij 1. M. Skaugen in Osio. Dt ..Skauvann" is vooral ingericht voor net vervoer van erts. kolen en graan. Het schip heeft 7 ladingrulmen met ear totale inhoud van 32000 kubieke me ter Het is versterkt voor de vaart door ijsgebieden De belangrijkste afmetingen zijn lengte 180 60 meter, breedte 22.40 meter holte tot het hoofddek 14.60 me- tei en diepgang 'geladen) 10 16 meter De machinekamer-installatie werd ge maakt door Verolme's Machinefabriek te IJsselmonde. "De voortstuwing zal ge schieden door eij 9 cilinder tweetakt dieselmotor met een maximaal vermogen van 89500 bhp bij 134 omwentelingen per minuut De vierbladige schroef werd ge leverd door Lips Een speciale zoe'wa terinstallatie kan per etmaal 20 ton zee water verdampen Het schip werd gebouw oroer toezicht van ,Det Norske Veritas" her voldoet ook aan de eisen van de St -Lawrence Seawa.v-autoriteiten Mevrouw Inger Pahle uit Oslo ver richtte op 28 maart j.l. de doopplech tigheid. s Middags tussen vier en vijf uur voer de „Skauvann" de Nieuwe Waterweg uit mr-1 bestemming Norfolk, waar kolen zul len worden geladen bestemd voor Japan De directeur van de Noorse rederij, de heer Sigurd Skaugen. Ijeeft na afloop van de plechtigheid in een gesprek met een redacteur van het A.N.P gezegd, dat de revaluatie van de Nederlandse gulden het voor dt Noorse scheepvaart heel moeilijk maakt orders in Nederland te plaatsen. De „Skauvann" is, om maar een voor- SALISBURY, Zuid-Rhodesië, 10 'uil (UPI) Engeland heeft bij monde van de Britse hoge commissaris in Zuld- ilhodesië, lord Alport, een waarschu wing gericht tot de commissie van de Verenigde Naties voor Zuid west-Afrika, anli niet te trachten het grondgebied van Zuid-Afrika te betreden vanuit Beetsjoeanaland. Lord Alport zou aan de voorzitter van de commissie hebben meegedeeld, dat Engeland de tien dagen geldige verblijfsvergunningen voor de acht leden zou intrekken, indien zp zou den trachten toch Zuid-Afrika van Beet- ijoeanaland uit binnen te komen. In de commissie heers' verdeeld heid over de vraag of men toch moest proberen Zuid-Afrika, of Zuidwest- Af rika birnen te gaan of niet. Zoals bekend beschouwen de V.N. het laat ste als een beheersschapsgebied, het geen Zuid-Afrika categorisch be strijdt. Er was een gesprek van 19 uur voor nodig van de commissieleden onderling om de veronderstelde overeenstemming over de garantie te bereiken. De Afro- Aziatische leden eisten dat de commis sie zou trachten desnoods illegaal het land binnen te gaan, maar de Latijns- Amerikaanse leden en het Deense lid waren hier niet voor. De visa voor de V.N.-commissie voor Zuidwest-Afrika zijn nog niet ver strekt. Dr "".N.-commissit vroeg visa aan voor Brits Beetsjoeanaland om daar vluchtelingen uit Zuidwest-Afrika te ondervragen. Maar de commissie gaf te- geiyk te kennen, van Beetsjoeajïaland rit naar Zuidwest-Afrika te zullen rei- ■en. De Zuidafrikaanse regering tiet weten, de commissie de zullen weigeren en heeft inmiddels de grensbewaking tussen Zuidwest-Afrika en Beetsjoeanaland verscherpt. De Brit se regering heeft laten weten, dat de V.N.-commissie pas toestemming zal krjjgen Beetsjoeanaland binnen te gaan, als eerst de verzekering wordt gegeven, dat men niet zal trachten in Zuidwest- Afrika terecht te komen. De Britse verklaringen zijn gebaseerd op verklaringen van de commissie van 4 juli; gisteren echter liet de commis sie weten,'naar Beetsjoeanaland te zul len gaan, waaruit werd afgeleid, dat men besloten had de Britten de door Londen verlangde garanties te geven. Een advertentie in een Londens avondblad waarin gevraagd werd: „Wie maakt een torenspits van glasvezel" heeft tot resultaat gehad, dat een onder nemende Britse firma de eerste toren spits van polyester heeft vervaardigd. De spits is bestemd voor de nieuwe Sk Andrew's kerk in Dartford, in de buurt van Londen. ALPHEN A.D. RIJN, 11 juli Burge meester Z. Bruins Sot heeft gisteravond officiéél de 14e Alphense Rijwielvier- daagse geopend, de Laura-rit. In de trouwzaal waren aanwezig be halve het voltallig bestuur van de Lau ra, vele burgemeesters van omliggende gemeenten, alsmede vertegenwoordigers van de Laura-gemeenten Leiden, Am sterdam, Utrecht, Rotterdam en van de deelnemende politiekorpsen. De burgemeester verwelkomde zijn gasten en maakte een vergelijking tus sen de tourrenners en de Laura-rijders. Hij wenste de deelnemers alle goeds om van het sportevenement naar harte lust te genieten. De heer P. Groenhart, oud-penning- meester van de Laura, thans voor het eerst optredend als voorzitter, dankte het gemeentebestuui voor zijn steun aan de rijwielvierdaagse. De heer Groen hart liet er vervolgens in zijn verdere toespraak geen twijfel over bestaan, dat de vijfsaagse werkweek roet in het eten dreigt te gooien voor wat het aantal deelnemers betreft. Telkenjare namen vele politiekorpsen deel, maar hun aan tal is dit keer in tegenstelling tot de verwachting sterk gedund, omdat, anar verluidt, voor deelneming aan sportpres taties van hogerhand geen verlof meer wordt gegeven. Nadat de gasten enkele verversingen waren aangeboden, begaf men zich naar het bordes van het raadhuis, waar omheen zich onderwijl een kleine dui zend belangstellenden uit de burgerij en deelnemers en deelneemstrs van d Laura had gegroepeerd. Hier sprak de heer Groenhart een welkomstwoord tot de deelnemers en begroette in ht bijzonder de eerste groep militairen van de Genie te Alphen a.d. Rijn. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat deze kennismaking zal mogen lei den tot een uitgebreider deelneming volgende jaren. Burgemeester Bruins Slot haalde de AMSTERDAM, 10 juli - Op de twee emissies van t 50 min. 4V2 pet. 20-jarige obligaties a pari ten laste van resp. de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal en de Europese investeringsbank is. zo delen emittenten mede. voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat een belangrijke reduc tie by de toewuzing moet worden toege past. Kermit R. Sadler, Directeur Verkeer van dé naven van Los Angeles heeft er op gewezen, dat het gebied van Los An geles, de stad met grootste aantal auto's een belangrijke markt is ^voor import automobielen In dit gebied, waar reeds meer dan 3 miljoen auto's rijden stijgt het aantal auto's nog voortdurend, afge zien nog van de vervanging van oude auto's door nieuwe. Het enorme stadsgebied, dat zich nog in volle industriële ontwikkeling bevindt en waar dagelijks 1000 nieuw» Inwoners bijkomen, beschikt namelijk vel over zeer goede autowegen, doch heeft weinig openbare vervoermiddelen. Auto's zijn hier dan ook nief. zoals el ders o.a. een genoegen voor de week ends doch een dagelijkse noodzakelijk heid Het bezit van een tweede auto per gezin is hier meer regel dan uitzondering en velen beschikken over drie auto's. In het gebied van Los Angeles, dat be halve de stad de „Orange Counties" om vat. zijn 500.000 auto's meer in gebruik dan in het gebied van New York en een miljoen meer dan in het gebied van Chi cago Door het draaien van het nummer aSK 9511 is in Londen een telefoondienst in het Spaans ingesteld, die speciaal voor de toerist nuttig is. Deze berichtgeving in de Spaanse taai is een aanvulling op de reeds bestaande telefoondiensten in het Engels (ASK 9211) Frans (ASK 9311). en Quits 'ASK 9411),- Gedurende de drie jaar van hun be staan hebben deze diensten zich zeer po pi. iaii weten te maken Tot aan het einde van mei werd 598 903 keer de hulp van de Engelse dienst ingeroepen: de Fran se en Duitse nummers werden respec tievelijk 202.381 en 224.223 keer gedraaid. ROTTERDAM, 11 juli De beslissings wedstrijd om het kampioenschap van Ne derland der amateurs tussen Spel. Emma en het Rotterdamse Xerxes zal zaterdag avond worden gespeeld op het terrein van ,Emma Treebeek. De spit, die een kwart ton weegt en ongeveer tien meter hoog is, is aanzien lijk lichter dan dergelijke brouwsels die in conventionele materialen zijn uitge voerd, Hierdoor is het mogelijk gewor- toegang te' den om de bouw van de toren, waarop de spits komt te rusten, lichter en der halve ook voordeliger uit te voeren. Aangezien de spits van glasvezel ge prefabriceerd werd, konden de werk zaamheden aan de kerk zonder onder breking voortgang vinden. De spits, die in twee helften van bakeliet polyester hars is gemaakt, kan winden tot een snel heid van ruim 225 kilomer per uur weer staan. Bovenop de spits staat een kruis met een bal, dat evenens van polyester- glgs is gemaakt Het ligt in de bedoeling om de torenspits des avonds met inwen dige schijnwerpers te verlichten om de natuurlijke doorschijnendheid van het glasvezel-materiaal uit te buiten. Nog een voordeel van dit type spits is dat zij niet geschilderd behoeft te wor den. Twee meisjes in de leeftijd van 13 van 14 jaar zagen tijdens hun bezoek aan Ou wehands Dierenpark een „man" midden in een rozenpark, zonder blikken of blo zen. bloemen afplukken. De meisjes be dachten zich geen ogenblik. Ze holden naar de hoofdingang van het park, om daar - helemaal buiten adem - op het directiekantoor te vertellen wat zij gezien hadden. Er ging direct een telefoontje naar de hoofdoppasser, die samen met de meisjes naar de plaats ging, waar de ..vandaal" was gesignaleerd. Daar aan gekomen was er zoals dat in de regel gaat - niemand meer te zien. Dan maar eens verder zoeken. Wanneer de bewus te „man" nog op het park was, zou hij aan de meegenomen rozen vrij gemak kelijk zijn te herkennen. Bijna had ons drietal de moed opgegeven, toen het plot seling bij de dienstingang de gezochte „man" tegen het lijf liep, echter zonder donker rode roze. „Daar is-t-ie" riepen de meisjes, waar op. de hoofdoppasser tot hun niet geringe verbazing reageerde met een beminnelijk glimlachje. Hij stapte met de verbaasde meisjes op de „boosdoener" af, die de heer Ouwehand in eigen persoon bleek te zijn. De kinderen werden voorgesteld, het ver haal van de „man tussen de rozen" werd uitgevoerig uit de doeken gedaan en er werd smakelijk om gelachen. Want de heer Ouwehand had slechts enkele ver welkte rozen verwijderd! Maar niettegenstaande dat werden de beide meisjes getrakteerd op een heerlij ke portie ijs met slagroom, want hun lief de voor de natuur en hun oplettendheid moesten immers beloond worden. heer P. Stouthamer, de voormalige voorzitter, voor het forum en bracht hem namens het gemeentebestuur harte lijk dank voor de vele jaren uitsteken de leiding, die hij aan de Laura heeft gegeven. Het muziekkorps „Arti et Religioni" dat met het tamboerskorps „Con Brio" terde, speelde hierna het Wilhelmus. On derwijl hesen de padvinders de nationa le vlag en de vlaggen van de Laura- steden. Een keurkorps (dames) van de Turn kring Gouda van de Kon. Ned. Gymnas- tiekbond o.l.v. de heer H. van Zetten, onder welke dames zich ook bevond:. Nederlands turnkampioene Ria van Vel- zen uit Bodegraven en een groep turn sters van de plaatselijke gymnastiek vereniging „Houvast" en „Wilskracht" o.l.v. de gymnastiekleraar de heer P. Zuidam, marcheerden vervolgens naar de grasmat vanh et raadhuisplantsoen, voor enkele oefeningen. De openingsplechtigheid van de 14e Laura werd besloten met een défilé langs het raadhuis van de turnsters en en het tamboerskorps. DELFT, 11 juli De reserve-doelman van het Nederlands elftal, de keeper van D.H.C. uit Delft, P. Lagarde is op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. Voorts zijn de spelers S. J. Spijk, N. Hal- be en D. den Bleijker ook op de markt gekomen. De laatste is door het bestuur op de transferlijst geplaats. Het eerste elftal ondergaat, waneer de transfers wer- keiykheid worden, een gevoelige ader lating. y. Precies op tijd voor de vakantie! Zomer deux-pieces van katoen-structuur voor een feestelijke vakantie. Fris-jong- J/ jeugdig model .r in bleu, linde of geel. Raffia garnering langs a-symmetrische sluiting. Maten 36 t/m 44.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4