Structuur van de K.R.O. het voornaamste probleem Coop EERSTE TOCHT MET NIEUW JACHT Tien mili tairen onderzocht op radio-activiteit TEKORT A AAN VERPLEEGSTERS VOORZITTER Mr. H. V. VAN DOORN: Het vraagstuk van de binding begunstigers-omroep Geen uitlaat van Vakantieregeling niet van toepassing op Supermart Officier eist twee boetes Geniet Prof. Duynstee spreekt met verontwaardigde oud-strijders Ere-leraarschap de K.V.P. Verdediger in principiële zaak: Toenemend aantal verkeersdelicten Ruim vijf miljoen voor Antillenplan Lichtgevende verf op knoppen van toestellen gevaarlijk? Standpunten niet nader tot elkaar gekomen Auto in kanaal: een dode Administrateur aangehouden CHEFAROX Jongetje verdronken DOUWE EGBERTS Agent verdacht van verduistering Vandaag weer gesprek over landingsrechten Tachtig mille: fraude en oplichting Maagklachten? W. Blaauw V B DINSDAG II JULI 1961 •>n plastic 1 tabakszak if HAARLEM HERDENKT FOKKER: 31 AUG, Het is niet waar, dat „het moderne meisje geen verpleegster wil worden '- •■•'V: i - >Ji;A (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 11 .juli De nieuwe voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doom, die 1 juli zijn functie aan vaardde, heeft gisteren zijn eerste of ficiële contact opgenomen met de pers. Het was, uit de aard van de zaak, een bijeenkomst ter kennismaking over en weer. Mr. Van Doorn kon daarom moei lijk vastomlijnde denkbeelden ontvou wen over het radio- en televisiebeleid in het algemeen, de structuurproblemen van de K.R.O. in het bijzonder, of over eventuele toekomstplannen van het be stuur. Over zijn opvolging in de K.V.P. kon hij evenmin positieve mededelin gen verstrekken. Hij zei slechts te ho pen dat men een geschikte opvolger zal vinden en zo mogelijk uiterlijk vóór 1 ju li 1962. Voorlopig zal mr. Van Doorn beide functies uitoefenen. Deze cumu latie behoeft geen moeilijkheden op te leveren, aldus zjjn overtuiging: ,,Er is geen sprake van dat ik in één van de bei de functies minder vrij zou komen te staan. Men zal in de K.V.P. voldoende begrip weten op te brengen voor het karakter van de K.R.O. als informatie organisatie. En de K.R.O. allerminst beschouwen als een soort van uitlaat van de K.V.P." Hierop aansluitend onderstreepte de nieuwe voorzitter, dat de K.R.O. steeds een autonome organisatie is geweest. Of er nu een priester of, zoals thans voor de eerste keer, een leek voorzitter is, doet daar niets aan af. Het belangrijkste vraagstuk acht mr. Van Doorn de organisatorische struc tuur van de katholieke omroep. Men kan de vraag opwerpen, of er niet meer binding dient te bestaan dan slechts de plichtmatige gebondenheid der begun stigers van thans. Een gebondenheid voortspruitende hieruit dat men katho liek is en zich abonneert op de K.R.O.- gids. En het daarbij dan laat. De nieuwe voorzitter denkt daarbij o.a. aan ge spreksgroepen. Het was niet meer dan een hardop denken, zo nu en dan een losse suggestie. De organisatievorm van de stichting zal men zo spoedig niet los laten. Ook binnen het raam van een stichting kan gezocht worden naar het meer betrekken van de leden bij het algemeen beleid. ,,De interne werkverdeling, als be voegdheden van de voorzitter, taken van bestuur en van directie zullen tegen het licht gehouden moeten worden", aldus mr. Van Doom, die voorts zei van oor deel te zijn, dat een coördinatie tussen radio- en televisie-secties alle aan dacht vraagt ter nadere bestudering. Het programma- en organisatiebe leid acht mr. Van Doorn moeilijk te scheiden. Zou het echter toch moge- ljjk zjjn, dan dient er altijd nog een toporgaan te bestaan, als een vorm van verbinding. De nieuwe voorzitter sprak de hoop uit, dat by de leden (begunstigers) meer begrip zou ontstaan voor de pro- gi-ammamoeilijkheden. „Het gaat er niet om eën programma te geven dat de luisteraar of kijker wenst, maar een programma dat principieel het beste is'. Een afbakening van het typisch eige ne van de katholieke omroepen van het geen in de zg. gemeenschappelijkheid gedaan kan worden is bijzonder nuttig. Mr. Van Doorn gaf blijk op dit stuk van zaken geen starheid voor te staan. Het eigene van de katholieke omroep mag niet verloren gaan. Integendeel. Maar men dient ook een open oog te hebben voor wat organisatorisch geza menlijk gedaan kan worden wanneer daarmee groter efficiency wordt be reikt. Het lidmaatschap van de Tweede Ka mer acht de voorzitter allerminst een belemmering om zijn nieuwe functie uit te oefenen. Van de 49 leden van de K.V.P.-fractie zijn er slechts drie door bestuursfuncties aan de K.R.O. verbon den. DEN HAAG. 11 juli Uit een re cente publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat in 1959 7703 verkeersmisdrijven tot een veroordeling leidden, ofwel ongeyeer drie pet. minder dan in 1958. De meeste dezer vonnissen (4950) be troffen „rijden onder drankinvloed". Daarvan had ruim 25 pet. betrekking op bestuurders van auto's, motorfiet sen en scooters, bijna de helft op wiel rijders, de rest op bromfietsers. Wegens doorrijden na een ongeval werden 1118 personen veroordeeld, wegens joyri ding 1057, (voor het merendeel jeugdi ge personen). In 89 gevallen werden slachtoffers dodelijk getroffen, in 264 zwaar gewond. In totaal waren slechts anderhalf procent van de veroordeelden vrouwen, bjj doorrijden na een ongeval echter zes procent. Aan 64 pet. van de veroordeelde mo torrijtuigbestuurders werd gevangenis straf opgelegd, voor de bromfietsers en wielrijders zijn deze percentages resp. dertig en vijftien. Steeds meer maakt de rechter van de mogelijkheid gebruik om de veroordeelde tevens gedurende een bepaalde tijd (meestal zes maanden tot een jaar) de bevoegdheid te ontne men een motorrijtuig te besturen: 1955: 1058, 1959: 2023. Het aantal gerechtelijk, geconstateerde verkeersovertredingen liep de laatste jaren sterk op, het bedroeg in 1959 ruim 940.000, ofwel 83 per duizend in woners. NAALDWIJK, 11 juli. Gisteravond is de vier-jarige Jaap je Budt uit de Ja cob van Campenstraat alhier aan de Stokdijkkade, waar hij achter kisten aan het spelen was, te water geraakt en ver dronken. HAARLEM, 11 juli Voor de econo mische politierechter te Haarlem heeft de N.V. Albert Heijn te Zaandam gis teren terechtgestaan, omdat zij van 12 t/m 17 juni haar Supermartbedrijf aan de Westzijde te Zaandam geopend zou hebben gehouden, hoewel bij gemeente lijke verordening op de regeling van de vakantiesluiting het bedrijf in die periode gesloten had behoren te zijn. De officier van justitie, mr. J. J. Bre- dius, legde er de nadruk op, dat in de verordening dit bedrijf met name ge noemd was en dat het bedrijf dus niet zou kunnen aanvoeren dat men in twijfel verkeerde of men al dan niet behoorde tot de groep van kruideniers, die in deze periode eveneens vakantie had. Hij eiste voor de eerste overtreding een boete van 106,- en voor een twee de, precies dezelfde overtreding in die week een voorwaardelijke boete van 500,- met een proeftijd van één jaar. De raadsman van de N.V., mr. Van Dijk uit Amsterdam, voerde aan, dat de betrokken verordening blijkens de aan hef bedoeld is voor middenstanders en dat men zich kan afvragen of de N.V. Albert Heijn een middenstandszaak ge noemd mag worden. Dit is echter bij komstig. Evenals het feit, dat art. 5 van de verordening voorschrijft, dat B. en W. de vakantie vaststellen na overleg met de betrokkenen. In dit geval is er slechts een begin van overleg geweest. Principieel wilde de raadsman even wel stellen dat een Supermart een com binatie is van verschillende winkels in één bedrijf. Daaronder behoort ook een aantal „winkels" die geen artikelen verkopen als die waarvoor de betrokken sluitingsregeling geldt. De Hoge Raad heeft echter in 1954 beslist, dat een vakantieregeling altijd voor een gehele zaak en nooit voor een gedeelte van de zaak geldt. Kan nu een vakantieregeling zo ver gaan, aldus de raadsman van de N.V., dat zij ook van toepassing is op de verkoop van artikelen, die er mate rieel niet onder vallen? Bovendien voerde hij aan, dat in de Supermart ook pocketbooks en tijd schriften worden verkocht. De Hoge Raad heeft verleden jaar uitgemaakt, dat de verkoop van boeken en tijd schriften aan niemand verboden kan worden, omdat dit in strijd zou zijn het artikel van de grondwet, waarin de vrijheid van de drukpers is vastgelegd. Met name is toen gesteld, dat de versprei ding van boeken en tijdschriften aan geen enkele beperkende bepaling kan worden onderworpen. Derhalve ook niet aan een vakantieregeling. En aangezien een va- kantiesluiting nooit partieel kan zijn, betekent dit aldus de raadsman dat de vakantieregeling ook niet op deze Supermart van toepassing kan worden verklaard. Hij concludeerde dan ook tot ontslag van rechtsvervolging. De officier ging onmiddellijk op dit laatste punt in en verklaarde, dat vol gens de redenering van de raadsman derhalve geen enkele winkel ooit aan enige vakantieregeling gebonden kan zijn, mits hij maar een paar pocketbooks ten verkoop in zijn zaak legt. En wat de term „middenstander" be treft, hield de officier het er op, dat onder een middenstander iemand mag worden verstaan, die een middenstands- bedrijf drijft. Wat wil uw N.V. dan, informeerde de officier? Helemaal niet sluiten? De raadsman van de N.V. gaf dit na enige aarzeling toe. Voor zover de vakantieregeling bedoeld is om de middenstander in de gelegenheid te stellen vakantie te nemen, kon de N.V. daar door een bepaald roulerings- systeem onder het personeel zelf wel voor zorgen. Het sluiten van een Super mart betekent, dat het hele personeel en bloc één week vakantie moet op nemen. De rest van de vakantie moet dan gespreid worden, zodat slechts en kelen in staat zijn hun vakantie als één geheel op te nemen. De economische politierechter, mr. J. D. Vink, zal maandag om half tien vonnis wijzen in deze zaak. (Advertentie) pij? hte -S3 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 juli Vice-minis- ter-president Korthals heeft bjj de twee de kamer een aanvullende begroting ten bedrage van ï'uim vijf miljoen gul den ingediend ter financiering van het door de Nederlandse Antillen vastge stelde driejarenplan voor de ontwikke ling van Bonaire en de Bovenwindse eilanden. Het bedrag is een derde deel van het door Nederland te verstrekken aandeel in de financieringskosten van het plan. GRONINGEN, 11 juli Een 41-,jarige hoofdagent van de gemeentepolitie téHa ren is tezamcmet zjjn echtgenote ver dacht van verduistering, aangehouden en ter beschikking van de justitie ge steld. Beiden zijn ingesloten in het huis van bewaring alhier. De verduistering zou gelden betreffen die het echtpaar van een inzameling voor een reisje van ou den van dagen onder zich had. Het geld zou het voor zichzelf hebben ge bruikt. mmm-A (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, tl juli Tien militai ren zyu medisch onderzocht om ua te gaan of zjj schadelijke gevolgen onder vinden van de aanraking met rnclio-ac- lieve verf, die op de regelingsknoppen van een aantal radiotoestellen is aan getroffen. De uitslag van het onder zoek zal morgen hekend zijn. Alles wordt in het werk gesteld om de inmiddels ver spreide toestellen te achterhalen en uit de roulatie te nemen. De gevaarlijke straling werd vorige week op toevallige wijze ontdekt in het verbindingsdepot te Delft. Militairen waren in een zaal bezig met het experimenteren met zogenaam de dosis-meters, instrumenten waar mee radio-actieve straling kan worden eemeten De meter sloeg daar hevig Sit, waarop ogenblikkelijk oen onder zoek werd ingesteld naar de bron. Die bron kon door de militairen niet wor- den gevonden, reden waarom de hulp van de arbeidsinspectie weid ingeroe pen. Bij het onderzoek door deze instan tie bleek, dat de straling werd veroor zaakt door de lichtgevende verf, waar mee een aantal regelingsknoppen was bestreken. Deze radio's onder contract geleverd door Philips en gebouwd in België, ma ken deel uit van een nieuwe partij, die eerst onlangs is aangekomen. Niet alle radio's zijn met deze lichtgevende verf behandeld. Enkele „positieve" blijken ook bij de oefeningen in La Courtine ge bruikt te zijn. De verf is niet gevaarlijk door de straling, maar kan vergiftigingsver schijnselen teweeg brengen bij directe aanraking. Dit gevaar is met denk beeldig omdat de knoppen met zijn afgeschermd. De verf kan dus ook gemakkelijk via de handen naar bin tien komen, bij voorbeeld b\j het eten De militairen die het meeste direct contact met de toestellen hebben ge had zijn aan een medisch onderzoek onderworpen. Het zijn tien monteurs die de toestellen in voertuigen hebben ge monteerd. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht in nauwe samenwerking met deskundigen van Philips. Maandagmiddag hebben dc koningin en prinses Margriet het nieuwe jacht van prins Bernhard in Midden bekeken. Later werd een proeftocht op het IJsselmeer gemaakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, II juli „Ik vrees dat de heren in hun boosheid zullen volhar den". Dit waren gisteravond laat de afscheidswoorden van een enigszins ge prikkelde prof. mr. F. Duynstee nadat hij in een ruim drie uur durende confe rentie tevergeefs had geprobeerd een vertegenwoordiging van 't hoofdbestuur van de Nederlandse Federatie van Oud strijders te overtuigen van het nut van zijn contacten met de Indonesische mi nister van Defensie Nasoetion. De bijeenkomst was belegd on initia tief van prof. Duynstee nadat de oud strijders in een open brief hun veront waardiging hadden uitgesproken over de gesprekken met de Indonesische be windsman. In deze brief werd onder meer gezegd dat het Nederlandse volk prof. Duynstee niet had aangewezen om als onderhandelaar op te treden. Beide partijen, elkaar beschuldigend van defaitisme, hebben op de vergade ring hun standpunten uiteengezet, maar dit kon ze geen stap nader tot elkaar brengen. De heer Duynstee die er dc nadruk op legde, alleen voor zich zelf te spreken en niemand tc vertegenwoordigen, gaf een overzicht van zijn inzichten en bedoelingen. Hij zou volgens een na afloop afgelegde verklaring van de oud-strijders de professor zelf was niet tot commen taar bereid le kennen hebben ge geven dat Nederland wordt bedreigd door de mogelijkheid dat Indonesië wellicht zal proberen andere neutra le staten over tc halen Nederlandse goederen te boycotten. Volgens prof. Duynstee zou het de sastreus zijn voor de toekomst van Ne derland wanneer dc positie van ons land in Indonesië tot nul zou worden gere duceerd. Volgens zijn inlichtingen, af komstig van missie, zending en Ameri kaanse bronnen, zou de toestand zich in Indonesië hebben gestabiliseerd. „De legerleiding is anti-communistisch en volkomen betrouwbaar". De wensen ten aanzien van Nieuw-Guinea zouden niet alleen die van Soekarno zijn, maar in alle geledingen van het volk leven. Ge zien tegen de achtergrond van het drei gende internationale conflict zou volgens de oud-strjjders prof. Duynstee het zelf beschikkingsrecht van dc Papoea's van zeer ondergeschikt belang achten. De lieer Duynstee, die bij herstelde betrekkingen onder meer als mogelijk heid ziet het terugwinnen van de ta- baksmarkt en uitzending van Nederland se hoogleraren naar Indonesië, „wat voor dit land van grote betekenis zou zijn" zou zich voorstander hebben verklaard van de benoeming van een regeringscommissie die in contact zou moeten treden met een Indonesische commissie ter voorbereiding van het herstel van de diplomatieke betrekkin gen. Ook de oud-strijders "aven geen haar breed van hun standpunt prijs. Zij stel den onder meer, met verwijzing naar het verleden, dat zolang Soekarno aan de macht is Indonesië een onbetrouw bare gesprekspartner is. Men zou geen enkele zekerheid hebben dat gedane be loften zullen worden nagekomen en op deze soecrlatieve basis hechten zij geen enkele waarde aan pogingen tot herstel der betrekkingen. Prof. Duynstee heeft aangekondigd dat hij zal voortgaan niet het propage ren van zijn ideeën in Nederland, waar bij hij de mogelijkheid van een petition nement niet wil uitsluiten, aldus de oud- strijders. WASHINGTON, 11 juli (UPI) Het hoofd van de afdelingen pers en cultu rele zaken vau de Nederlandse Ambas sade alhier, de heer J. A. van Houten, heeft gisteren aangekondigd dat van daag opnieuw een bijeenkomst zou wor den gehouden tussen de staatssecreta ris van verkeer en waterstaat, de heer Stijkel, cn de Amerikaanse assistent- minister van Buitenlandse Zaken voor Economische Zaken, Edwin Martin, over het verzoek van de K.L.M. om landingsrechten in Californië. De heer Van Houten zei, dat het niet zeker was dat deze bijeenkomst de laat ste zou zijn en dat dc heer Stijkel dus ook nog niet kon weten of hij vanavond naar Nederland zou, kunnen terugkeren. Hij wees erop dat dc staatssecretaris reeds een aantal malen bij de K.L.M. passage had geboekt voor de thuisreis, maar deze steeds had moeten annule ren omdat de besprekingen moesten worden voortgezet. HAARLEM, 11 juli 31 augustus is het vijftig jaar geleden dat de vlieger Anthony Fokker zijn eerste vlucht met „De Spin" om de grote of St. Bavokerk in Haarlem maakte, Op het Santpoor terplein, waar Fokker destijds opsteeg, zal een gedenkteken worden onthuld. De koninklijke luchtmachtkapel ver leent daarbij muzikale medewerking. Op de Grote Markt zal een Hawker-Hunter straaljager worden tentoongesteld. Er zal een sterrit worden gehouden met oude auto's onder leiding van de pio nier automobielclub en een esquadron van 36 straaljagers zal boven de stad vliegen. Een helikopter zal een krans gooien om het haantje van de toren van de grote ke.k en een oud Fokker vliegtuig, een F-VIIa, zal om de kerk cirkelen. In de vleeshal wordt geduren de veertien dagen een tentoonstelling gehouden onder de titel „Van Spin tot Spoetnik". Gedurende een week zullen op de Grote Markt films van ongeveer vijftig jaar geleden worden vertoond. is u of een der uwen ziek wordt en de dokter vindt het nodig dat hij of zij in een ziekenhuis wordt opgenomen, dan kan het met name in Amster dam gebeuren dat er geen plaats is en het wachten op een plaats, spoedgevallen uitgezon derd, zelfs vrij lang duurt of dat men in een andere gemeente een ziekenhuisbed moet accepteren, hetgeen voor de be handeling niet veel uitmaakt maar voor de patiënt en vooral voor zijn familie lastig is en extra kosten met zich meebrengt. Met het bouwen van nieuwe ziekenhuizen wordt dit pro bleem echter niet opgelost want er staan nu al bedden leeg in de be staande ziekenhuizen, omdat er niet voldoende verpleegsters beschikbaar zijn. De oorzaak van het tekort aan verplegend personeel is naar mijn mening niet zo moeilijk te vinden, dc vraag hoe in het bestaande tekort te voorzien is echter veel moeilijker te beantwoorden. Veel beroepen zijn tengevolge van de technische ontwikkeling veranderd. Sommige zijn veel ingewikkelder ge worden, anderen zijn vereenvoudigd door de toepassing van technische hulpmiddelen die het werk van de handwerksman verlichten. In de geneeskunde is het evenzo. De arts kan heden ten dage zijn technische apparaten niet meer mis sen en sommige superspecialisten ge bruiken zulke ingewikkelde apparaten dat zij de hulp van technici niet kun nen ontberen. De algemene arts kan deze technieken onmogelijk beheersen en dat behoeft ook niet, het is vol doende wanneer hij in voorkomende gevallen t'e patiënt naar de betreffen de specialisten kan verwijzen. Ook de verpleegster respectievelijk verpleger is met haar-zijn tijd mee gegaan. Was zij vroeger alleen de liefdevolle verzorgster van zieken, de huidige geneeskunde eist van haar een veel uitgebreider kennis en soms grote technische vaardigheid, terwijl een deel der verpleegsters met het verplegen van zieken napwelijks meer van doen heeft; operatiezuster, assis tentie bij specialistische ingrepen, behandelkamer, poliklinieken, enzo voorts. Ook enige administratieve er varing kan een verpleegster menig maal van pas komen. Het beroep van verpleegster is in de loop der jaren niet gemakkelijker maar wel interessanter geworden. De omgang met mensen van allerlei slag, doktoren enerzijds en patiënten ander zijds -stelt hogere eisen aan de per soonlijkheid dan in de gemiddelde kantoorbaan, maar zal in dit opzicht als regel meer bevrediging schenken. Hoe komt het dan dat voor een dergelijk afwisselend beroep te wei nig belangstelling bestaat? Het ant woord op deze vraag heeft heel wat tongen en pennen in beweging ge bracht, vooral nu er steeds meer be richten verschijnen over leegstaande ziekenhuisbedden. He zeel gehoorde klacht dat het moderne meisje geen verpleegster meer wil worden is dit zij vooropgesteld niet op de fei ten gebaseerd. Integendeel het aantal verplegenden is sinds de oorlog ver dubbeld en overtreft dus de bevol kingstoename aanzienlijk. De behoef te is evenwel nog sterker gestegen, waardoor het tekort wordt verklaard. Uit de praktijk ervaren wij dagelijks dat de werklust en toewijding van de moderne verpleegster er niet minder op zijn geworden. Hel moderne meis je is blijkbaar wel degelijk graag be reid dit beroep te kiezen en er iets voor over te hebbel-, dat wil zeggen reiskosten (rekent u maar eens uit hoeveel dat bij elkaar wordt), is toch niet zo gek; ik zai echter niet bestrij den dat een ongeschoolde kracht in het bedrijfsleven misschien meer kan verdienen, maar als dat de doorslag moet geven kan men inderdaad beter niet in de verpleging gaan. Voor gediplomeerde verpleegsters geldt sinds enkele jaren een pensioen regeling, zodat de wantoestand, dat een oud-verpleegster geen verzorgde oude dag had uit de wereld is. Aan de huisvesting van leerlingverpleeg sters wordt de laatste jaren gelukkig veel zorg besteed. Bij vele zieken huizen zijn mill of meer fraaie ver pleegstersflats verrezen waar de meisjes comfortabel gehuisvest jim- nen worden. Inzake de menselijke verhoudingen is veel ten goede ge keerd; het is bijvoorbeeld opvallend hoe veel gemoedelijker de omgang is tussen hoofdverpleegster en leer ling, iets waaraan vroeger nogal eens iets ontbrak. Onlangs hoorde ik de suggestie om ook voor jonge vrouwen een a'gemene EINDHOVEN, 11 juli Gisteren 1» een personenauto, bestuurd door de veertig-jarige vertegenwoordiger A. K. Kreb, op nog onverklaarbare wijze in het Eindhovense Kanaal gereden. De heer Kreb, die alleen in de wagen zat, werd door voorbijgangers, die van het ongeval getuige waren, levenloos uit het water opgehaald. UTRECHT De zeventig-jarige R- Osnabrugge is gisteren in het Antonius- ziekenhuis overleden na een verkeers ongeval. Hij was op zjjn bromfiets de rijksweg bij de Prins Hendriklaan over gestoken zonder voldoende op het ver keer te letten en kwam in botsing met een personenauto, waarbij hij ernstig werd gewond. RIJSWIJK De 32-jarige motorrijder C. J. K. is gisteren verongelukt toen hij op de N.A.M.-weg op een bromfietser inreed. De motorrijder is waarschijn lijk tijdens het remmen geslipt. Hij kreeg bij zijn val de motor boven op zich waardoor hij op slag werd gedood. De bromfietser liep geen noemenswaar dig letsel op. DEN HAAG, 10 juli De politie heeft vanmorgen een 49-jarige Haagse admi nistrateur bij een vereniging op het ge bied van de kleuterzorg aangehouden wegens fraude en oplichting. In de al gelopen lien jaar moet de administra teur in totaal zeker 80.000 gulden uit de kas van de vereniging hebben genomen teneinde privé-kosten te dekken. Maar dit is vermoedelijk nimmer opgemerkt omdat hij steeds de kosten zou hebben aangezuiverd met gelden verkregen door oplichting. Een accountantsonderzoek bij de ver eniging bracht uiteindelijk toch de on regelmatigheden aan het licht. Hoeveel personen precies zijn bena deeld, tot welke bedragen en met welke verhalen is nog in onderzoek. (Advertentie) *oor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand flink aanpakken en .laar verhouding niet veel verdienen. Op kantoor en fabriek en in allerlei banen kan met minder moeite meestal meer worden verdiend. En als wij dan weten dat vrijwel in alie beroepen wordt ge klaagd over een tekort aan arbeids krachten dan behoeft het geen ver bazing te wekken dat er aan de zo sterk toegenomen vraag naar ver plegend personeel onvoldoende wordt voldaan. Dit .teemt niet weg dat een tekort aan verpleegsters zwaardei weegt dan een tekort aan winkelpersoneel om nu maar een naar ik hoop onschuldig voorbeeld te noemen. De ernstige situatie, dat er met name in de akademische ziekenhuizen bed den leeg moeten blijven omdat er geen verpleegsters zijn moet zo snel mogelijk worden opgeheven. In dit verband is het een gelukkig ding dat juist in deze eindexamentijd nu vele meisjes Mulo en middelbare school verlaten de salarissen van liet verplegend personeel niet onaanzien lijk rijn verhoogd. Een salaris voor een eerstejaars leerling-verpleegster, die dus pas begint in een gewoon zie kenhuis, van f 140,- per maand met daarenboven vrije kost, inwojiing, was en gedeeltelijke vergoeding' van dienstplicht in te voeren, waardoor dan o.a. het vcpleegsterstekort zou kunnen worden opgeheven. Afgezien van de enorme organisatorische moei lijkheden (waar zal men het perso neel vandaan halen?) verwacht ik er weinig heil van, althans voor de ver pleging. Hoogstens zou men voor vrouwelijke medische studenten voor het kandidaatsexamen een stage als verpleeghulp kunnen instellen, bijvoor beeld in de vakantiemaanden te vol brengen als het verpleegsterstekort nog nijpender is. Dit zou bovendien liet grote voordeel hebben dat deze aanstaande artsen de verpleging al doende leren kennen. Tenslotte nog iets over een nieuwe vee) belovende mogelijkheid, name lijk de opleiding tot ziekenverzorgster waarmee men in sommige ziekenhui zen en sahatoria al is begonnen. Meis jes die alleen lagere school hebben gehad en wel praktisch zijn ingesteld maar opzien tegen allerlei moeilijke theoretische fessen, kunnen worden opgeleid tot ziekenverzorgster. Hier mee zal waarschijnlijk een categorie meisjes worden aangetrokken, die te voren nooit aan de mogelijkheid had den gedacht om een taak te vinden in een ziekenhuis. S, Als kwekeling van veertien jaar stond ik al in korte broek voor de klas. Dat was in een Amsterdamse achterbuurt, ik zat toen in de eerste klas van de normaal (kweek) school. De heer IV, Blaauw, leraar aard rijkskunde in Den Haag glim lacht nog als hij praat over zijn eerste lessen. „Het was de be doeling, dat ik samen met ten onderwijzer voor de klas zou staan, maar het gebrek aan leer krachten utas zo groot dat *k het alleen moest doen." U zult hem echter niet horen over „de goeie ouwe tijd", want daar ge looft hij niet in. „Het is nu veel beter en ook de jeugd is in haar voordeel veranderd. Vroeger praatte zij alleen over biljarten en dansen en had zij geen idea len. Ook was de jeugd niet zo actief als nu. Dat kwam ook wel doordat de volwassenen je be handelden als een snotneus die zich nergens mee had te bemoei en. Natuurlijk hebben de jonge ren van tegenwoordig ook hun zwakheden. Leraar Blaauw kan het weten want hij heeft er bij na v'jftig jaar onderwijs op zit ten, waarvan 42 jaar als leraar aardrijkskunde bij het Edith Stein-lyceum voor meisjes. Be gin deze week heeft hij daar afscheid genomen. „Ik ben al twee jaar gepensioneerd, maar gaf toch nog 29 uur per week les. Een school, die een gepensioneerde kracht in dienst heeft is echter verplicht om ieder jaar een advertentie te zetten voor een opvolger. Dit jaar is er iemand op gekomen en ik heb toen gezegd dat ze die moesten nemen." De heer Blaauw geeft het leraarsvak er nog niet aan. In september begint hij aan het Aloysius College met een respectabel aantal lesuren per week. Voor lopig is het voor een jaar. De leerlingen van het Edith Stein lyceum hij kent ze nog allemaal liggen leraar Blaauw na aan het hart. Voor hij op het lyceum kwam, dat was in 1920, had hij de kweekschool doorlopen cn in record tempo zijn diploma. Gymnasium alfa gehaald om, te kunnen studeren aan de universiteit. In zijn vrije tijd. liep lüj de colleges sociologie „ik zou het niet meer over ivillen doen" bij professor Steinmetz. Reeds na vier jaar kon hij zich doctorandus noemen. „Mijn eerste les aan het lyceum moest ik geven in de hoogste klas. Ik was als de dood tenslotte had ik alleen nog maar les gegeven aan een lagere school en dan nog in een achterbuurt en had mijn les bijzonder goed voorbereid. Toen ik echter binnen kwam begonnen de meisjes, waar onder de vrouw van minister-president De Quay, direct te giechelen. Later heb ik pas beg-epen waarom. Ik was een jong mager ventje en alhoewel ik mijn knevel had laten staan, maakte dat toch geen indruk." Het is ivaarschijnlijk de enige keer geweest, dat er tijdens zijn les iets gebeurde tegen zijn zin, want met de orde heeft leraar Blaauw nooit moeite gehad. Hij heeft ons het geheim daarvan verteld. „Ik heb er steeds voor gezorgd om iedere les iets nieuws te vertellen." Op de afscheidsreceptie is wel ge bleken, dat niet alleen het bestuur, 'maar ook de collega's en de leerlingen de aardrijkskundeleraar waarderen. Met het curatorium van het lyceum worden nog besprekingen gevoerd over het instellen van een ere-leraar schap. Als men het daarover eens is geworden, zal hij in ieder geval de eerste zijn. die daarvoor in aanmerking komt, zo heeft men hem verzekerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6