EEN HAND VAN JOERI GAGARIN Italiaanse actie tegen Oostenrijk Wenen protesteert tegen beperking grensverkeer KRANSEN BIJ LUCHTBRUG-MONUMENT ONDER GODDET'S PARAPLUIE Spoed-mobilisatie mogelijk i de Meer geld gevraagd voor de Amerikaanse defensie woensdag 12 juli i96i tt: Tsjechisch vliegtuig stort neer hij Casablanca: 82 doden Dynamietexplosie in TROISDO Kwestie Zuid-Tirol spitst zich toe Toerisme de dupe Doodvonnissen de V.A VLIEGRAMP BIJ DENVER IN V.S. Dodental tussen de 15 en 20 Repliek op Sovjet-dreigement Opnieuw een Iljoesjin verongelukt DOODVONNIS VOOR SALAN Ex-generaals verstek berecht Hoger beroep in zaak-Socrates Eenheid Congolees leger in zicht Het weer Onweer IN WASHINGTON KLM-besprekingen vandaag ten einde Spionage voor Israël VERDRAG PEKING- NOORD-KOREA 14 pagina's Beslissing over landings rechten nog onzeker van de terroristische acties kun nen worden beschouwd". Boven- ROME/WENEN, 12 juli (Rtr., A.F.P., U.P.I.) De betrekkin gen tussen Italië en Oostenrijk zijn aanmerkelijk verslechterd nadat de laatste dagen Zuidtirool- se nationalisten de spoorlijnen in en naar noordelijk Italië tot doel wit van hun terreur gekozen hebben. De Italiaanse regering beschuldigt de Oostenrijkse rege ring er in een felle protestnota van, dat „recente verklaringen van Oostenrijkse functionarissen niet anders dan als aanmoediging cties B< dien heeft de Italiaanse regering bepaald, dat Oostenrijkse toeris ten voortaan visa en passen nodig hebben voor een bezoek aan Italië. Hetzelfde geldt ook voor Italianen, die naar Oosten rijk willen. Oostenrijk heeft tegen de invoering van het pas- en visumstelsel krachtig geprotes teerd in Rome en de maatregel in strijd met de geest van Euro pese samenwerking genoemd. WASHINGTON, 12 juli (Rtr., U.P.I.) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft medegedeeld dat het voornemens is onmiddellijk meer geld te vra gen en dat het mogelijk reserves zal oproepen om het hoofd te bie den aan de Russische dreigemen ten. De Amerikaanse onderminis ter van defensie, Gilpatric, heeft tijdens een persconferentie mee gedeeld, dat de Verenigde Staten bezig zijn met een herwaardering van hun militaire kracht, waarbij, in verband met de huidige we reldsituatie vooral aandacht zal worden geschonken aan de paraat heid der conventionele strijd krachten. PARIJS, 12 juli (Rtr., A.F.P.) Een speciale militaire recht bank te Parijs heeft gisteren de oud-generaais Salan, Jouhaud en Gardy en vijf oud-kolonels bij verstek ter dood veroordeeld wegens hun rol in de putsch van de generaals in april in Algiers. De openbare zitting had een kort stondig en formeel verloop daar de beklaagden niet aanwezig waren. Veel wind en koeler Aan zee Het weer in Europa s 0 il o vW.,V.V Joeri Gaaarïn -.de Russische ruimtevaarder heejt tijdens zijn bezoek aan Londen de Russische ïndustrietentoonstelling bezichtigd. Een twaalfjarige scholier Michael seanlon had alles op alles gezet om Gagarin de hand te kunnen drukken. Hij Uist door de afzetting heen te dringen, waarna hij een hand kreeg van de Russische ruimtevaarder. <Van onze Londense correspondent) LONDEN, 12 juü Gisteren 'eerde 's werelds eerste ruiintevaar- er> majoor Joeri Gagarin, te Londen, :cp gelegenheid van de grote Russische "toonstelling in Earl's Court. De ont- j."ngst die het Londens publiek hem he- e"lde, was koninklyk, Er bevonden zich Jhenigten op het vliegveld en menigten '•ones dé gehele route vanal het vlieg veld tot aan de Russische ambassade in tarnden. Overal waar Gagarin -zich vertoonde, verdrongen zich rond hem honderden en soms duizenden Britten, die probeerden de eerste ruimtevaar der de hand te drukken. Een van de hoogtepunten van de dag was het bezoek van Gagarin aan de Russische tentoonstelling in Earl's Court, toen de politic hem in bescher ming moest nemen tegen het opgewon den publiek in de stampvolle tentoon stellingshallen. Later op de dag werd een receptie gehouden in de Russische ambassade. De opkomst was zo groot, dat men de receptie in tweeën moest verdelen. Gagarin, die vrijdag terug zou ke ren naar Moskou, heeft zijn vertrek een dag uit moeten stellen, aangezien de koningin en prins Philip hem heb ben uitgenodigd voor een noenmaal in Buckingham Palace op vrijdag. Van daag brengt majoor Gagarin een be zoek aan Manchester, waar hem een gouden medaille zal worden overhan digd door een vakvereniging van me taalarbeiders. Gagarin zal worden ont vangen door Macmillan in hét Lager huis. T Rij zal eveneens de gast zijn van de Lord Mayor van de City van Londen, eh de gemeenteraad van de Londense Semeente Battersea heeft de ruimtevaar der uitgenodigd de eerste steen te leg- Sen voor een groot gemeentelijk flatge bouw, dat naar Gagarin vernoemd zal gorden. Het socialistische dagblad de Pdily Mirror stelt hedenochtend in een hoofdartikel voor, dat de koningin van Lhgeland Joeri Gagarin tot ridder zal slaan. TROISDORF, (Duitsland) 12 juli hnFJ- Twee opslagplaatsen van slag- edjes op de terreinen van de Nobel- 'Jnamietfabriek in de Duitse stall °'sdorf, zijn gisteren in de lucht ge- ®e muren van in de buurt gele- rj,;' hu>zen werden ontzet, en de ruiten y„„k tot zes kilometer in de omtrek ^"brijzeid. -Tien vrouwen liepen als gevolg van "O eerste ontploffing hchte yerwondin- op. De tweede explosie maakte feeh slachtoffers, maar in beide geval- was de schade groot. De eerste op- 2*agplaats vloog om half zeven gister morgen jn de iucht. Toen waren alleen jachtwakers en werkvrouwen in de ge- "Ouwen. Een aantal etalagevensters winkels in de hoofdstraat van Trois- uort werd ingedrukt. Men was bezig 'euwe glaspanelcn in te zetten, toen ?lch om half zes vanavond een nieuwe yhtploffing voordeed, vijfenveertig mi nuten nadat de arbeiders van de fabriek jaar huis waren gegaan. Twee mannen aie ruiten droegen, zagen zo in hun han- ?.en in stukken breken. De tweede ex- Plosie had een grotere nawerking dan eerste. De muren van verscheidene fabrieksgebouwen werden er door or.t- De politie noch de directie van nobel K°n een verklaring vinden. Men hoopte fjorgen meer te weten. De fabriek is ^'gendom van Friedrich Flick, een duit- se industrieel die door de geallieer den veroordeeld werd wegens oorlogs misdaden, en nu als rijker bekend staat dan zelfs Alfried Krupp, de staalbaron. hek kocht de dynamietfabriek in 1959. DUITSLAND In de afgelopen vier dagen zijn 2.600 Oostduitsers naar West- Berljjn uitgeweken. Dit is, vergeleken hfet vroeger, een recordaantal. Op het ogenblik komen gemiddeld 500 tot 600 Oostduitsers per dag in West-Berlijn aan. tegen 400 daags in de afgelopen maanden. Voor de vluchtelingen moes ten verschillende reservekampen wor den ingericht. (Rtr) WASHINGTON, 13 juli (UPI) De staatssecretaris van Verkeer en Water staat, de heer E. G. Stijkel, heeft gis" teren de hoop uitgesproken dat de on derhandelingen over een Californië-rou- te voor do KLM vandaag zouden kun nen worden beëindigd. Hij weigerde echter te zeggen of hij hoopvol was ge stemd, dat de KLM de gewenste lan dingsrechten zou krijgen. De heer Stijkel heeft gisteren een on derhoud met de assistent-minister van Buitenlandse Zaken voor economische aangelegenheden, Edwin M. Martin, ge had. Het is nu reeds de negende week dat de KLM onderhandelingen voortdu- De Italiaanse regering heeft aange kondigd, dat ze in afwachting van het Oostenrijkse antwoord op de protestno ta niet zal reageren op de jongste Oos tenrijkse nota met betrekking tot de kwestie-Zuid-TirolDe Oostenrijkse re gering heeft gisteren opnieuw ver klaard, dat ze de Zuidtiroolse kwestie iu de Veiligheidsraad zal brengen wan neer andere middelen om het probleem op te lossen falen. Intussen lijdt vooral Zuid-Ti-ol en daarmee Italië aanmerkelijke toe ristische verliezen als gevolg van de terreur, die thans ook het internatio nale spoorwegverkeer ernstig stag neert. Zoals gisteren reeds in een deel van onze oplaag bericht, kon op het laatste moment een ramp voorko men worden van een trein, die de Brennerpas zou passeren, waar ter roristen de rails hadden opgeblazen. Treinmachinisten moeten thans over al in Noord-Italië hierop bedacht zijn, Nabij dc SimpJonpas heeft de Italiaan se politie gisteren een nog niet ontplofte bom ontdekt. Politiepatrouilles in Ita lië en het aangrenzende deel van Zwit serland houden de spoorlijnen nauwlet tend in het oog. De Zwitserse politie onderzoekt of er verband bestaat tus sen deze terreur en die in het kanton Wallis, waar hoogspanningsmasten bij- Ter herdenking van de zeventig geallieerde vliegers die tijdens de luchtbrug liet leven hebben verloren hebben de drie westelijke stadseommandanten van Berlijn dinsdag bij het Luchtbrugmonument een krans neergelegd. Een overzicht van de plechtigheid bij het indrukwekkende monument. voorbeeld opgeblazen zijn. Persoonlijke ongelukken hebben zich tot nu toe nog niet op de spoorwegen voorgedaan, maar de treinen rijden uitermate lang zaam. Dc grote Oostenrijkse reisbureaus noe men de Italiaanse grensbeperkingen „eencatastrofe voor het toeristenver keer Honderdduizenden Oostenrijkers plegen jaarlijks naar Italië te gaan tij dens bun vakantie. ,.Het zal een chaos worden, wanneer ze allen in de rp moe ten staan voor een visum", aldus de reisbureaus. Overigens zijn het de Ita liaanse consulaten, die wat dat betreft extra-drukte te verwerken krijgen. Oos tenrijkse reisbureaus vrezen, dat vele (Jostennjkers hun reserveringen zullen opzeggen, wanneer ze mogelijkerwijs we kenlang moeten wachten op een visum. In Zuid-Tirol klaagt men over het ver loop van het toerisme. In Oostenrijk, vooral in Wenen, moeten Italiaanse auto s het ontgelden. Het aantal Italia nen, dat met vakantie of anderszins in Oostenrijk vertoeft is aanmerkelijk min der dan gewoonlijk. CAIRO, 13 juü (Kcuter) Het HoogV gerechtshof ;n Caïro heeft zeven man nen en een vrouw ter dood veroordeeld wegens spionage voor Israël. De stukken betreffende deze zaak zul len thans worden doorgezonden naar de moefti van Egypte, de hoogste Is lamitische autoriteit in het land, wiens goedkeuring vereist is alvorens een doodvonnis kan worden uitgevoerd. De vrouw, de Duitse echtgenote van een der andere bekl»; Mn, werd bij ver stek veroordeeld. De mannen zijn allen onderdanen van de Verenigde Arabi sche Republiek. DENVER, 13 juli (UPI) Een DC-8 straalvliegtuig vau de United Airlines. pistoren tijdens een mislukte landing in botsing gekomen met een vrachtwa gen en in brand gevlogen. Het toestel dat 130 passagiers vervoerde, maakte een mislukte landing op het vliegveld an stapleton tengevolge van een defect aan het landingsgestel. Er zijn inmiddels 17 stoffelijke over schotten geborgen. Volgens een woordvoerder van de United Airlines .Mf.aa8t het aantal doden „tussen de vijftien en twintig." Minstens 89 mensen zjjn er zonder ernstige verwon dingen afgekomen. Het vliegtuig rolde uit op de lan- uingsbaan toen de banden plotseling leegliepen. Een vleugel raakte de 8rond, het toestel maakte een draai en schoof daarna op zijn buik door in de richting van een lange vrachtwagen, volgens plaatselijke luchtvaartautoritei ten had de piloot van de DC-8 de con troletoren van het vliegveld te Staple- had gewaarscIluwd dat hij moeilijkheden Brandweerauto's en reders stonden gereed toen het vliegtuig landde. De passagiers die niet door de vlammen waren ingesloten werden snel en, vak kundig uit het wrak gehaald. De vracht wagen, waarmee het toestel in botsing Kwam, werd gebruikt bij bouwwerk zaamheden op het vliegveld. Op het moment van de botsing was de wagen 800 meter van de landingsbaan *verwjj- derd. De bestuurder van de auto werd gedood. De gezagvoerder van de DC-8 John Grosso uit Denver en de uit zeven koppen bestaande bemanning bleven on gedeerd. Toen sommige inzittenden van het ach terste gedeelte het wrak via nooduitgan gen verlieten beseften zij niet dat de in zittenden in de voorste compartimen ten ingesloten waren door de vlammen, en dat velen daar de dood vonden. Darrigade en Anquetilde troetelkinderen van de organisator van de Tour de France, beschermen zich op de tocht door de Pyreneëen tegen zon en regen. Dit onderzoek, dat president Kennedy na de Russische dreigementen ten aan zien van Berlijn op korte termijn heeft gelast, zal zich uitstrekken tot alle soorten conventionele strijdkrachten die 'met het oog op de tegenwoordige we reldsituatie zouden kunnen worden ge bruikt of ontplooid, zal zich niet tot West-Europa alleen beperken en moet binnen veertien dagen voltooid zijn. Op een vraag of deze verklaring be tekent, dat de regering terugkomt van haar oorspronkelijke standpunt om voor de verdediging in de eerste plaats op atoomwapens te vertrouwen, antwoord de Gilpatric dat dit niet het geval is. CASABLANCA, 12 juli (A.F.P., Rtr, UPI) Een Tsjechoslowaaks pas sagiersvliegtuig van het Russische type Iljoesjin-18 is hedenmorgen in de buurt van Casablanca neergestort. Alle 83 in zittenden, namelijk 73 passagiers en een bemanning van 9 koppen, zijn oing het leven gekomen. De slachtoffers zfjn Tsjechen, Russen, Oostduitsers en Ma rokkanen. De machine, die eigendom was van do maatschappij C.S.A. was op weg van Praag naar Conakry, de hoofd stad van Guinee. Op het programma stond een tussen landing in Rabat. In verband met de daar heersende mist werd het toestel echter naar Nouaceur, het vliegveld van Casablanca gedirigeerd. Uit de eer ste berichten is op te maken, dat de Il joesjin bij de landing tegen een hoog spanningsdraad is gevlogen. Het toe stel stortte fleer bij het dorp Boeskoe- ongeveer vijftien kilometer van Het explodeerde en vloog ra, Casablanca, in brand. Een van de inzittenden is nog levend uit het toestel gehaald, maar hij stierf op weg naar het hospitaal. Aan boord hebben zich ook vijf kinderen bevonden. De Iljoesjin-18 is een viermotorig straal turbine-vliegtuig, dat achter hel IJzeren Gordijn veelvuldig wordt ge bruikt voor het vervoer van passagiers, ook van hooggeplaatste figuren als pre mier Khroesjtsjev. Voor zover men in het westen weet, is dit de tweede keer, dat er een Iljoesjin-18 neerstort. Op 28 maart is een toestel van dit type. en ook van Tsjechoslowaakse na tionaliteit, neergestort in de nabijheid van Neurenberg. Alle 52 inzittend»- "n toen gedood. De Amerikaanse militaire plaiincnont- werpers streven er naar de niet-kern- strijdkrachten tot een hogere graad van paraatheid op te voeren. De Verenigde Staten willen de mogelijkheid van kie zen tussen het gebruik van kern- en niet- kernstrijclkrachten vergroten. Het Pentagon (het hoofdkwartier van de strijdkrachten) liet het Congres we ten dat het spoedig, wellicht nog deze week, een aanvullende defensie-begro ting zou indienen. De Demokratische Se nator A. Willis Robertson, waarnemend voorzitter van de subcommissie van militaire toewijzingen, zei aan te ne men dat het aanvullende bedrag van daag nog vastgesteld zou worden op de bijeenkomst van president Kennedy met zijn militaire adviseurs. Het waarschijnlijkste bedrag moet lig gen tussen de drie en vijf miljard dol lar. Dit bedrag zouden komen boven de 43 miljard dollar die Kennedy reeds gevraagd heeft voor het lopende belas tingjaar. De mogelijkheid van een spoed-mobi- lisatie werd geopperd door de vice-mi nister van defensie, Roswell L. Gilpa tric. Hjj zei dat de regering dé mobili satie van zowel de militaire reserves als de nationale garde overwoog. De garde-eenheden zullen waarschijnlijk het eerst opgeroepen worden daar zij in een gevorderder staat van paraatheid zijn. Volgens Gilpatric wordt de mobilisatie van deze strijdkrachten slechts overwo gen als een der mogelijkheden. De Amerikaanse regering deelde maandag mede dat zij de militaire kracht van het land opnieuw en uitge breid zou bezien. Gilpatric zei dat het doel ervan was vast te stellen „wat bin nen enkele maanden gedaan zou kun nen worden voordat het kritieke sta dium in de Duitse situatie is bereikt, om ons op alle gebeurtelijkheden voor te bereiden." De herziening zal alle typen van de conventionele grond-, zee- en luchtstrijd krachten betreffen, welke gebruikt zou den kunnen worden „in verband met de wereldsituatie waarin wij vandaag verkeren", aldus Gilpatric. PEKING, 13 juli (AFP) De Chine se volksrepubliek en Noord-Korea heb ben te Peking een vriendschaps-, sa- memverkings- en wederzijdse hulpver leningsverdrag gesloten, aidus heeft het persbureau „Nieuw China" gemeld. De ministers-presidenten, Tsjoe En-Lai en Kim 11-Soeng, hebben het verdrag on dertekend. De twee landen hebben zich verplicht elkaar te hulp te komen in het geval van een aanval op een van hen. Verder voorziet het verdrag in sa menwerking bij de „socialistische op bouw". De openbare aanklager zei dat reeds zes maanden voor de pulch mensen wer den gepolst om te weten hoe zij over een dergelijke opstand dachten. Dc aankla ger had de doodstraf voor zeven van de acht beklaagden geëist. Hij achtte ex-ge neraal Gardy's verantwoordelijkheid minder groot. De rechtbank zag echter geen verzachtende omstandigheden voor generaal Gardy en veroordeelde alle acht ter dood. Degenen <7ie bij verstek veroordeeld zijn hebben recht op een nieuwe be handeling indien zij in handen allen van de autoriteiten. De ter dood ver oordeelde oud-kolonels zijn: Argoud, Broizat, Gardes, Godard en Lacheroy. AMSTERDAM. 13 juli De direc teur van de N. V. „Socrates", de heer N. den B. heeft tegen het vonnis van de rechtbank van 5 juli, waarbij bij wegens bedrieglijke bankbreuk en op lichting tot vijftien maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest werd veroordeeld, hoger beroep aan getekend. Ook de officier van justitie is van dit vonnis in appel gegaan en even eens van het vonnis van een jaar met aftrek, dat de rechtbank de voor malige onderdirecteur van de Amster- damsche Bank N.V., de heer H. heeft opgelegd wegens verduistering in dienstbetrekking. Het hof zal beide za ken vermoedelijk na de vakantie be handelen. LEOPOLDSTAD, 13 juli (Reuter) Generaal Loendoela, de bevelhebber van de troepen in Kivoe en de Oost- Provincie, is bereid zijn troepen onder commando te stellen van een Congolese regering die de goedkeuring van het par lement krijgt. President Kasavoeboe verzocht gene raal Loendoela vorige week naar Leo- poldstad terug te keren en zijn troepen onder een verenigd commando te plaat sen. Het antwoord van generaal Loen doela, die nog steeds in Stanleystad ver blijft, is thans in Leopoldstad gepubli ceerd. Generaal Loendoela verklaart voorts dat de verzoenende houding van president Kasavoeboe jegens Antoine Gizenga, de leider van de Loemoembis- tische regering in Stanleystad, hoopge vend voor de toekomst van de Congo is. Verwachting: tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Krachtige, tijdelijk stormachtige, zuidwestelijke wind. Koel weer. Donderdag: Zon; 4.35-20.56. Maan: 5.22-21.06. GELEEN, 12 juli Gistermiddag is op het kruispunt Napoleonlaan-Noord Valderenstraat alhier de 56-jarige mevr. C. Wagemakers-Van de Berk uit Molen- beersel (België) met haar bromfiets tegen een vrachtauto gebotst. Zij was op slag dood. Haar dertienjarig doch tertje dat op de duo zat, werd op de weg geslingerd, m«jir bleef ongedeerd. (Van onze iveerkundige medewerker) AMSTERDAM. 12 juli. Met een zuidenwind wordt aan de voorzijde van een depressie bij Zuid-Engeland warme lucht naar ons land gevoerd, waarin vandaag de temperatuur in een deel van ons land boven 25 gr. C. kwam. Onweerstoringen, die zich boven Frank rijk hebben ontwikkeld, trekken naar het noordoosten en zullen vanavond en vannacht plaatselijk ook in ons land onweer veroorzaken. Achter deze buien ruimt de wind naar zuidwesten, zodat er morgen weer wat koelere lucht van de Noordzee wordt aangevoerd. Wel blijft de temperatuur op een aangenaam niveau, maar het weer zal een minder stabiel karakter hebben. Morgen onbestendig strandweer met na een enkele regen- of onweersbui tijde lijk een harde tot stormachtige zuid westen wind. Wisselend bewolkt. Tem peratuur overdag 19 tot 21 graden. Zee water ruim 17 graden. Vooruitzichten: depressie boven Engeland brengt on stabiel weer met afwisselend zon en buien. max. min □eersl. Station Weer temp. temp af gei. gisteren 24 uur Den Helder half bew. 19c 13C Omm Ypenburg zw. bew. 22 13 0 Vlissingen zw. bew. 22 16 0 Eelde mist 21 10 0.3 De Bilt licht bew. 22 13 0 Twente onbew. 22 13 0 Eindhoven zw. bew. 23 15 0 Zd.-Limbur» onbew. 22 14 0 Stockholm regen 19 12 4 Oslo onbew. 22 13 3 Kopenhagen geh. bew. 17 13 3 Londen regen 25 14 0.1 Amsterdam zw. bew. 22 15 0 BrusseJ zw. bew. 23 15 0 Luxemburg onbew. 24 13 o i Paills zw. bew. 27 14 0 Nice half bew. 26 20 0 rtei inn half bew. 23 15 V1 (inches zw. bew. 26 16 0 ZjUnen onnbew. 12 O lieneve licht bew. 27 11 IS Wenen half bew. 27 14 Innsbruck regen 26 14 Home licht b-ew. 18 Ajeccio zw.bfw. 28 17 Mallorta mist 32 19 LissdOun. iW.bew. 27 18

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1