OVERAL VLAGGM EN FOLKLORE Koningin in Noord-Holland zeer hartelijk ontvangen op fcdffSIfoi Tweede Kamer: derde T.H. moet in Enschede komen Aanhoren nieuw reservoir jongeren zeer belangrijk Kritiek op traa ministerie van justitie Tijdschema door geweldige belangstelling verstoord Vijftien jaar gewacht met een ■g rechtspositie REEDS IN 1963 BEGIN MEI PROPAEDEUSE Voorstel speciale /V .S.-tarieven Schilder doodde stukadoor; acht jaar geëist Dr. Berkhof wordt rector-magiiifïcus Nieuwe N.S.-winter- dienstregeling op basis van vorige Jongen verdronken Studenten gevaar voor jongedochters WOENSDAG II JULI 1961 mm (Van onze correspondent) ALKMAAR, 12 juli Het be zoek dat koningin Juliana giste ren aan het noordelijk deel van Noord-Holland bracht en dat precies om tien uur 's morgens bij het polderhuis van de Scher mer begon, verliep het verdere gedeelte van de dag niet steeds volgens het tijdschema dat was aangegeven. De hartelijke ont vangst die de koningin allerwe gen ten deel viel en de levendige belangstelling die zij telkens weer toonde voor de mensen met wie zij in contact kwam en voor de problemen waarmee zij tijdens dit werkbezoek werd geconfronteerd, waren oorzaak dat zü bijna overal langer bleef dan was bedoeld. De driekleur uit Werkgemeenschap Limburg (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 juli De Tweede Kamer heeft de beslis sing van minister Cals, om de derde technische hogeschool in Enschede te vestigen, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De minister zal het plan zo snel mogelijk uitvoeren. Hij stelt zich voor met de propaedeuse in 1963 te beginnen. Mr. Cals wilde deze streefdatum vaststellen nog voor dat het onderwijsprogramma voor de TH is bepaald. KAN HET NATIONALER' Algemene ledenvergadering van de A.V.R.O. b Hef inhalen van scooters 1 iFout (Advertentie) De „verhoging" begon al in de polder De Schermer, waar de commissaris der koningin, dr. M. J. Trinsen de landsvrouwe verwelkomde. Do koningin zag zich hier verplaatst in de sfeer van een halve eeuy geleden. Ken I7e-eeuw- se molen was er bovendien op de oude wijze ..mooi gemaakt" met op en tus sen de wieken symbolische figuren. Op het erf van het gerestaureerde polder huis maakten dames In Wostfries pos tuum haar opwachting en stonden drie oude sjezen met fraai getuigde paar den en met in hoerendracht gestoken echtparen erin. In de polderkamer werd koffie gereserveerd. De burgemeester van Schcrmerhorn, de heer W. J. Driessen, bood de konin gin een album aan met foto's door hemzelf van zijn dorp vervaardigd, en een van de Schermer dansers, Jan Kos ter, mocht iets vertellen over de West- friese folklore en over de rijmen die op het ..achterkret" van dc boerenwagens waren geschilderd. Een kleindochtertje van de dijkgraaf en een dochtertje van do poldersecretaris boden de koningin bij haar vertrek nog een antiek cau-de- cólogneflesje en de zilveren legpenning van de polder aan. De jeugd van Scher merhom, die de landsvrouwe met veld bloemen cn vlaggetjes had verwelkomd wuifde haar op dezelfde wijze uit. Het volgende bezoek gold Heer Hu- gowaard, waar de ontvangst al even hartelijk was. Heel het dorp was uit gelopen om de koningin toe te jui chen. Burgemeester mr. A. F. Mol- leman schonk de koningin twee ka zen, nadat zijn dochtertje haar bloe men had aangeboden. Daarna bezocht de koningin nog Winkel, Barsinger- hom, Schagen, Callantsoog, Petten, Kamperduin, Bergen en Bergen aan Zee. Na de middag vrolijkte de zon dit voor Noord-Holland zo feestelijk gebeuren op. In elk van de dorpen en overal langs de weg was de driekleur uitgestoken en hadden duizenden zich opgesteld om de vorstin te zien voorbijgaan. In elke gemeente werden de burgemeester, de wethouders en de gemeentesecretaris door dr. Prinsen aan de koningin voor gesteld. Overal werden bloemen en ge schenken aangeboden. In Petten was het weer een kaas, in Schagen een pop in Westfriese klederdracht, in Schoorl en in Bergen een schilderij, in Cal lantsoog en in Kamperduin werden bal lonnetjes opgelaten door de jeugd. In (Advertentie) verschillende dorpen zong de school jeugd haar toe. Bij tal van bejaarden huizen werd even gestopt om de ko ningin gelegenheid te geven zich me,t de bejaarden te onderhouden. In Bar- singerhorn werd dc heer J. G. Geertsc voorgesteld, die stoker is geweest aan boord van de kruiser „Sumatra" en de koningin met de prinsesjes Beatrix en Irene in 1940 van Engeland naar Canada heeft gebracht. Behalve in de Schermer stond ook in Schagen het bezoek in het teken van de folklore. Hier defileerden zeventien oude boerenwagens bemand met in Westfriese dracht gestoken inwoners en voerde een dansgroep boerendansen uit, door de koningin vanaf het balkon van het nieuwe raadhuis gadegeslagen. Ook meer ernstige zaken vroegen hier de aandacht van de koningin. In de raadzaal hield het lid van Gedeputeer de Staten, de heer W. Mensing, een in leiding over de kernproblemen van de kop van Noord-Holland, waarover de koningin later met enkele prominente figuren uit Het gewest van gedachten wisselde; ooi: de vijfdaagse werkweek kwam daarbij ter sprake. De lunch gebruikte de koningin in de duinen by het Zwanejiwater te Callants oog. Tot de genodigden behoorden hiet behalve de leden van Gedeputeerde Staten en hun dames, ook de burgemees ter van Callantsoog, de heer W. L. I< Corrcljé. In Bergen waar de belang stelling van dorpelingen en zomergas ten het grootst was, bracht dc koningin een bezoek aan dc ruïnekerk cn aan de Noordet kapel, waar Louis Adriaan graaf van Nassau, die in 170S heer van Bergen werd. zijn vrouw Suzanna Cor nelia Stucllcr van Surck, cn hun nako melingen begraven liggen. Van Bet gen ging de koningin nog naar Berger aan Zee. waar zij net Bio-vakantieoor op het Russenduin bezocht. Zij werd verwelkomd en rondgeleid door de heer J. Miedema, voorzitter van de stichting Bio-vakantieoord, en de directrice mej. M. F. Heetveld. De koningin bracht ondermeer een bezoek aan een handen- arbeidlokaai en aan de zwemzaal. Een uur later dan het programma had aan gegeven vertrok zy naar Soestdijk. 20 STUKS F1.- MAASTRICHT. 12 juli De Werk gemeenschap Limburg onder voorzit terschap van het Tweede-Kamerlid, de heer J. M. Peters voert thans een actie tot invoering van speciale tarieven bij de Nederlandse Spoorwegen. In een uit voerig adres aan de dlrertle van de N.S. bepleit de werkgemeenschap o.s- de invoering van meerdaagse retours, reductiekaarten voor hogeschoolstuden ten, speciale gezlnstarteven en reduc ties voor gezelschappen van minder dan twintig personen. Het vervullen van deze wensen zal het reizen per trein, volgens dc werkge meenschap, in belangrijke mate popu lariseren en stellig sterk doen toe nemen. Wat de meerdaagse retours betreft wijst de Limburgse werkgemeenschap erop. dat dit een zeer gewenste dienst verlening zou zijn voor bewoners van excentrisch gelegen provincies, die vaak niet in de gelegenheid zijn om op één dag de treinreis heen e.i terug te ondernemen. Bovendien, zo staat in het adres te lezen, kennen dc ms omrin gende landen, ook voor binnenlands spoorverkeer. we! het meerdaagse retour (o.a. België en Denemarken), 'n dit laatste land varieert de geldig heidsduur van de treinbiljetten naar ge- 'sng de af te leggen reisafstand. Reductiekaarten voor studenten zijn ■veneens gewenst, vooral voor s'.'den- ten, die afkomstig zijn uit provincies, waar geen instelling voor hoger onder wijs is gevestigd. Tijdens het bezoek dat r?€ koningin aan Schagen bracht bood de Westfriese dansgroep haar een pop in klederdracht aan. ARNHEM, 12 juli De officier van justitie by de rechtbank alhier, mr. J. van IJsendoom, heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van het voorarrest en onvoorwaardelijke 'er beschikkingstelling van de regering ge- eist tegen een 21-jarige schilder uit Rhe- den, die ervan wordt verdacht in een bosje langs „Ouderlangs" te Arnhem een 57-jarige stukadoor uit Rhenen te hebben doodgetrapt. De schilder heeft verklaard dat hij door het dolle heen was geraakt door bepaalde voorstellen van de stu kadoor die onder invloed van sterke drank verkeerde. Na hem te hebben neergeslagen kwam verdachte terug. Hij trapte het slachtoffer zolang tegen het hoofd tot de man geen tekenen van leven meer gaf. Daarna beroofde hij het slachtoffer van zijn portefeuille en een bedrag van vier gulden. Uitspraak: maandag 25 juli. DEN' HAAG, 12 juli Dc Tweede Ka- merconamissie voor <le verzoekschrif- ten heeft een verzoek behandeld van de heer A, A. van G. te Baarn, voor malig waarnemend korpschef van ge meentepolitie te Weert, om rechtsher stel en toekenning van een schadever goeding. De commissie merkt op, dat de Tweede Kamer dit verzoek reeds in 1953 aan de toenmalige minister van Justitie heeft gezonden, doch eerst op 12 mei de gevraagde inlichtingen van diens departement ontving. De commis sie is van oordeel, dat het departement door deze trage behandeling geen blijk heeft gegeven van een juist begrip voor de positie der Staten-Generaal. Uit mededelingen van de minister blijkt onder meer, dat de heer Van G. op 7 januari 1946 door de burgemees ter Van Weert werd benoemd tot waar nemend korpschef van gemeentepoli' tie te Weert, met ingang van 18 fe bruari 1946, de dag van infunctietre ding. Reeds een week na deze datum werd de heer Van G. door de burge meester buiten dienst gesteld een schorsing volgde en vervolgens met ingang van 1 september van het zelfde jaar ontslagen omdat tegen hem een strafrechtelijke vervolging was in gesteld. Bjj vonnis van de rechtbank te Roermond en in hoger beroep bij arrest van het gerechtshof in 's Her togenbosch werd de heer Van G. vrij gesproken. Na deze vrijspraak lag het aanvan kelijk in de bedoeling, de positie van de heer Van G. in rjjkspolitieverband te regelen; de politietaak te Weert was in middels overgenomen door de rijkspo litie. Het ter zake genomen besluit van de minister van Justitie werd echter, op verzoek van zijn collega van Binnen landse Zaken en na overleg met de toenmalige burgemeester van Weert, ingetrokken. Men overwoog daarbij, dat de benoeming van de heer Van G door de burgemeester in tydelijke dienst was geschied, dat hy slechts gedurende en- kele dagen te Weert dienst had ver richt en aan hem bij zijn ty ..elijke aan stelling was meegedeeld, dat dit met zou impliceren dat hij automatisch bij het korps rijkspolitie zou worden benoemd. De heer Van G. heeft toen bij rekest verzocht zijn rechtspositie over het tijdvak van 18 februari 1946 Lot 10 april 1947 te regelen, welk verzoek de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken afwees. Het ambtenarenge recht verklaarde het beroep van de heer Van G. gegrond, overwegende dat de burgemeester niet tot het ver lenen van ontslag bevoegd was en daf het ontslag derhalve nietig was. De centrale raad van beroep achtte het ontslag echter niet van rechtswege nietig, vernietigde de uitspraak van het ambtenarengerecht en verklaarde het in eerste aanleg ingesteld beroep alsnog ongegrond. Ook het nadien door de heer Van G. aan de Kroon gericht rekest om „rechts herstel" had geen resultaat. Wel over woog men hem een administratieve po litiefunctie te vérschaffen, als zich een passende vacature zou voordoen. In middels was echter gebleken, dat de heer Van G. zich een redelijke betrek king had verworven. De commissie zegt met de centrale raad van beroep van mening te zyn, dat de heer Van G. door het gehele ver loop van zaken door zijn ontslag tij dens het aanhangig ztyn van een straf vervolging en door zijn niet-wederln- dienststclling, nadat hij was vrygespro- ken niet in alle opzichten billijk is behandeld. Bovendien, zo zegt de com missie, is deze kwestie met grote traag heid behandeld. De commissie stelt de Kamer voor de minister te verzoeken nogmaals een tegemoetkoming .jegens de heer Van G. in overweging te ne men. De grootste moeilijkheid ziet de mnister in de bezetting van de T.H. met voldoende hoogleraren en weten- schappeiyke assistenten. Tot degenen die hem echter om die reden wilden afremmen en eerst, zoais in Groningen is geschied, enige jaren van voorbe reiding wilden inlassen, zei hij: „Ik heb geen keuze. Ik moet vooruit, om dat dc behoefte aan academisch ge vormde technici in Nederland in ver band met onze industrialisatie steeds groter wordt." Vijf jaar geleden voorspelde minister Cals in de Tweede Kamer, die toen de beslissing moest nemen over Eind hoven als vestigingsplaats voor de tweede T.H., dat er over twintig jaar waarschijnlijk behoefte zou zijn aan een derde. Na vijf jaar is het reeds zover. De derde T.H. kan niet meer worden gemist. Mr. Cals is van mening, dat de praktische moeilijk heden in verband met de bouw (hon derdvijftig miljoen gulden aan inves teringen voor bouw en inrichting) na de ervaringen, die in Eindhoven zijn opgedaan, nu veel sneller kunnen wor den opgelost. Als rector-magnificus heelt de minister, met oen slag om de arm, dr. G. Berkhof, chel chemische re search en ontwikkeling bij de staats mijnen, genoemd. Formeel is dr. Berkhof benoemd tot adviseur. Hij zal zitting nemen zowel in de com missie van voorbereiding voor de derde T.H. de commissie is reeds met haar werk begonnen als in de commissie-Neher. Duidelijk bleek de functie waarvoor dr. Berkhof be stemd is, toen dc minister zei; „Ook in Eindhoven is deze adviseur rector- magnificus geworden". De Tweede Kamer had met de be slissing over de plaat» van vestiging voor de derde T.H. heel wat minder moeite dun destijds met het goedkeu ren van Eindhoven. De keuzo is om verschillende redenen op Enschede ge vallen. Het hoofdmotief was dat, waar op dr.' Albering (KVP) eveneens de nadruk legde: er is in de met kracht opkomende industriestreek Twente een reservoir van jonge mensen, dat nog niet tot de academische studie is ge komen, omdat een T.H. te ver weg ligt. Het „aanboren van dit nieuwe reservoir van jongeren" was het eer ste argument dat de minister noemde om zyn keus te rechtvaardigen. Hij noemde voorts het feit. dat Dellt het aantal studenten, dat daar in de komende jaren wordt verwacht, niet meer zal kunnen verwerken. De voor spellingen zijn in steeds toenemende rhate door de werkelijkheid achter haald. In 1953 dacht men nog aan een maximum van 3500, nu wordt reeds rekening gehouden met tienduizend studenten, die in 1980 in deze stad college zullen komen volgen. Met een golf van eerstejaarsstudenten van twaalfhonderd dit jaar wordt het wel duidelijk, aldus de minister, dat het niet meer zo bijzonder aantrekkelijk is om daar te studeren. Hij dacht daarbij ook aan het verenigingsleven. i Advertentie In de ons omringende landen wordt de grens voor een T.H. eveneens al gemeen op 9500 tot 10.000 studenten gesteld. Met een personeel van vier duizend leden, dat voor zo'n apparaat nodig is, betekent dat alles bij elkaar reeds een kleine stad, die men huis vesting moet bieden en waarvoor men ook de achtergrond moet geven die nodig is voor een dergelijke weten schappelijke .gemeenschap, aldus de minister. Hy gaf onmiddellijk toe, dat er veel meer keüze mogelijk zou zijn. Men kan zoiets echter niet met de rekenlat uitmeten, aldus mr. Cals. Planologen hebben zich beijverd om met cirkels rond de stad Deven ter precies in cijfers aan te geven: hoe verder de afstanden hoe minder studenten naar de universiteit ko men. De minister vond dit te pre- fectionistisch en zag andere motie ven, met name het activeren van talenten, die voorgingen. Het argument van dr. Tilanus, dat nu Duitse studenten in Enschede gaan profiteren had voor mr. Cals geen enkele waarde. Er studeren 175 Lim burgers aan de Technische Hochsehule te Aken, zo zei hij. Hij verwachtte zeker niet meer Duitsers in Enschede. Wat de sfeer in Enschede betreft, zei minister Cals dat deze stecjencombina- tie een centrum gaat worden. Muziek, toneel, onderwijs en vele andere ont wikkelingen wijzen op een grote dyna miek. Deze is ook dringend nodig. Het is uitgesloten, aldus mr. Cals, dat al leen van Den Haag uit vestiging van de T.H. zou kunnen worden uitgevoerd. De grote investeringen vragen hulp van gemeentelijke diensten en indus trie ter plaatse. Toch waren er nog wel Kamerleden die Deventer de voorkeur zouden wil len geven. De lieren Tans (PvdA) vooral de heer Tilanus (CH) hielden pleidooien voor de koekstad, maar hun betogen eindigden niet de goedkeuring voor de keuze van de jninister. Het sterkste argument voor Deventer is altijd geweest de ligging van de stad, maar ook dat was voor de minister toch maar een betrekkelijk voordeel. Juist omdat Deventer dichter bij het westen ligt, zullen velen in de buurt naar Utrecht, Wageningen en Eind hoven gaan om er te studeren. De heer Tilanus meende dat hij eigenlijk niet vrij meer zou zijn om zijn keuze te doen, na alle voorberei dingen die reeds getroffen zijn. Als hij vrij was geweest, zou hy Deventer hebben gekozen. Minister Cals nodig de de heer Tilanus uit om in volle vrijheid een amendement in te dienen „Wanneer het wetsontwerp echter wordt aanvaard, dan stel ik het "op prijs vast te stellen, dat de Kamer met de minister samen de verant woordelijkheid draagt." Het amende ment van de heer Tilanus bleef uit. Hij meldde zich zelfs niet meer bij de replieken. Ook de positie van Rotterdam is in het debat ter sprake gebracht. Mi nister Cals heeft toegezegd, dat over een jaar of tien de ontwikkeling we) zo zal zijn, dat in Rotterdam over de oprichting van een universiteit kan worden gesproken. Mevr. Kuiper- Struijk (VVD) nam meteen acte van die tien jaar, maar zij was teleurge steld over een wijziging die de minis ter tijdens het debat op aandringen van de meerderheid van de Kamer in het ontwerp heeft aangebracht. De minister had tegelijk met de keuze voor Enschede in de wet de mogelijk heid willen vastleggen om aan een eco nomische hogeschool ook de faculteit van de rechten in te stellen. De meeste woordvoerders in de Kamer verzetten zich daartegen. Mevr. Kuiper had dit punt echter juist gaarne aanvaard wil len zien, omdat de economische hoge school in Rotterdam met de rechtsfa culleit zou kunnen worden uitgebreid Dr. Albering (KVP) sprak namens de helft van zijn fractie, toen hij zei dat het ook hem verstandiger voorkwam deze kwestie nader te bezien, wanneer de nota over het gehele wetenschappe lijke onderwijs aan de orde komt. De an dere hellt van zijn fractie was er echter voor dat deze zaak nu onmiddellijk ten gunste van het invoeren van de juridi sche' faculteit zou worden beslist. Ook mr. Versteeg (AR) was van oor deel dat bij uitstel een evenwichtiger behandeling zou worejen verkregen, dan wanneer de twee nogal heterogene kwes ties nu zouden worden samengevoegd Hij was er wel voor, dat de mogelijkhe den om rechten te studeren in ons land worden uitgebreid, want er is veel meer vraag dan aanbod van juristen. Andere sprekers sloten zicli daarbij aan. De minister kwam de Kamer onmid dellijk met een nota van wijziging tege moet. Wel is er van alle kanten op ge wezen, dat men wel uitstel maar geen afstel en s«Ut gmm. lang uitstel wil. De UTRECHT, 12 juli De Nederlandse Spoorwegen zullen de op oktober ingaan de winterdielistregeling niet baseren op de nu geldende zomerdienstregeling, maar op do wirtterdienst-regeling van 1960-1961, die zij zodanig willen beper ken dat een stipte uitvoering gewaar borgd mag worden geacht. De nieuwe winterdielistregeling kan op grond van dc in dc laatste weken opgedane ervaringen niet worden geba seerd op de ggldende zomerdienstrege ling aldus een N.S.-communiqué. Zon der wijzigingen is de uitvoering van de vorige winterdielistregeling niét moge lijk, omdat men rekening moet houden met de waarschijnlijkheid van een ver dere teruggang der personeelssterkte, terwijl de Invoering tan de 15-urige werkweek op 1 oktober een andere on gunstige factor is. ST. OEDENRODE, 12 juli Gisteren is de veertienjarige Hans van Dullmen uit Ammerzodcn in het gemeentelijk zwembad „De Kienelloef" alhier ver dronken. De jongen die met een dertigtal mede- schotieren aan het zwemmen was, werd by het vertrek naar huis vermist. Na twee uur zoeken hebben duikers het stoffelijk overschot naar boven gebracht. Heeft u wel eens achter op een motor gezeten op een autosnelweg? Misschien heeft u dan meegemaakt dat een auto mobilist u rakelings passeerde! Een windstoot drukte de motor dan plot seling zijwaarts. Dit is een bijzondere onaangename gewaarwording. Het komt nog herhaaldelijk voor dat motor- en scooterrijders op deze wijze worden ge passeerd en vervolgens worden gesne den. De motorrijder voelt zich op de eerste plaats belaagd en in de tweede plaats wordt hij gehinderd door de luchtverplaatsing van de inhalende auto. De A.N.W.B. is uati mening dat u een voor u uitrijdend twee-wielig motor rijtuig op dezelfde w ij ze in moet halen alsof het een auto was. Wijk tij dig naar lijiks uit en blijf op de linker strook rijden totdat u in het achteruit kijkspiegeltje de motor- of scooterrij der ziet. Ddn pas weer naar rechts gaan. DEN HAAG, 12 juli. „Het ver heugt mij, dat de verschillende ste den in ons land zich zo hartstochte lijk beijveren om een universiteit binnen haar wallen te krijgen," al dus minister Cals op lichtelijk iro nische toon in de Tweede Kamer, waar burgemeesters met enkele wet houders van gegadigde steden op de publieke tribune het debat volgden. „Ik was deze zomer in Celle op de Lüneburgerheide," zo vertelde de ministerwaar mij heel iets anders is gebleken. Deze stad is in de acht tiende eeuw voor de keuze gesteld om als beloning een universiteit of een gevangenis te krijgen. Men koos een gevangenis, in de overweging, dat de jonge dochters van Celle voor gevangenen in ieder geval veilig zouden zijn. Studenten boden in dit'< opzicht minder zekerheid." nota moet nu zo spoedig mogelijk op de agenda van de Kamer verschijnen, stel de dr. Albering vast. Minister Cals heeft de Kamer de toe zegging gedaan, dat, als dit laatste even tueel niet zou lukken, hy toch nog met een apart wetsontwerpje zou komen om de kwestie van de juridische faculteit alsnog snel te kunnen afhandelen. Eerst dan zal dus ook de Rotterdamse econo mische hogeschool weten waar z(j in dit opzicht aan toe is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6