UITVINDING AB VAN DER REE: I Beweegbare bermpalen en verkeerszuïlen I O H Euratom bestudeert kern voortstuwing schepen N' MEESTERSPEL N Van Dam en Dame Ifl is Elliots opvolger Een slecht begin 4 Indisch voorstel inzake LAOS Naar een Europees atoomschip Nederlands project van R.C.R mede bij onderzoek betrokken CHIO Rotterdam groot ruiterfeest Vao stukken en ven V B IÉlf~ internat, congres landbouwvoorlichting Staatsmijnen belangrijk hogere kolenproduktie ■adl Pr; VSifih £hat ZATERDAG 15 JULI 1961 PAGINA 12 Bezemstelen x - ÜL-üSSi y' V - Geslaagde proef Flexibele zuil In Wageningen 130 deelnemers aan BRUSSEL, 15 juli (A.N.P.) De commissie van Euratom heeft besloten deel te nemen in drie projecten van onderzoek en ont wikkeling op het gebied van de kernvoortstuwing van schepen. Een daarvan is een project van het reactorcentrum Nederland (R.C.N.) in samenwerking met een aantal Nederlandse industrië le bedrijven. N Amerikanen niet opzij voor Olympisch dorp Dunkell: snelle atleet die alles fout deed Dubbele strop voor on sportief „Bari" - z Dr. Adenauer: Landbouwintegratie moet niet overhaast worden Wereldtitel 5,5 m.-klasse voor Amerikaan Chance lill zul1 ht vaka Nse b?|aar' N;s "'en. STOPLICHTEN voor overstekend wild f; v; voor over te hebben. „Ik begin er nu pas aan te verdienen" zegt de heer Van der Ree lachend. Het is een reactie die men van een echte zakenman kan ver wachten. Zijn relaties met waterstaatskrin gen dateren van de tijd toen hij als vertegenwoordiger van een Duitse firma in houtbereiding het land afreisde en overal contacten legde. Na de oorlog paste hij het pro cédé van deze houtbereiding zelf toe, hetgeen gepaard ging met de nodige eigen vindingen. Nog in de oorlog had hij een machine ontworpen en laten uitvoeren ,die volgens een nieuw sys teem bezemstelen aan de lopende band fabriceerde. Hij bleef zijn brood- De heer A van der Ree demonstreert winning, als een echte Zaankanter, een van Zyn nieuwste vindingen: een zoeken in de houtbranche, en daarin beweegbare ronde berm-paal waarvan er is tot dusverre, ondanks al zijn uitvin- Qj honderden zijn geplaatst. dingen, geen verandering gekomen. An derzijds schijnt hij weinig liefde voor zijn artikel te koesteren. „Hout kan me geen zier schelen, maar ik verdien er m'n brood nu eenmaal mee". Op de Dam in Zaandam staat deze flexibele verkeerszuil, die volgens de politie in drie jaar dat hij er staat, uitstekend voldoet. (Van een onzer verslaggevers) k ben 's-avonds laat eens per auto gehaald om een in de knoop gedraaide plakmachine in een Groningse voedingsmid- delenindustrie weer op gang te helpen. Het apparaat plakte nog wel, maar juist op die plaatsen waar het niet moest. Een knappe ingenieur uit Eind hoven had het geheel voorzien van een pneumatische aandrijving. De ma chine zat vernuftig in elkaar, daar niet van, maar was veel te ingewik keld geconstrueerd. Ik ontdekte, dat het veel beter ging zonder al die pneumatische snufjes, sloopte er het een en ander van en verving enkele onderdelen door twintig snelbinders van fietsen. Tegen de morgen was het mankement verholpen. Werkelijk, mijn oplossingen zijn nooit moeilijk. Je moet het niet te ver zoeken". Het woord was aan de heer Ab van der Ree, een 44-jarige houthandelaar in Oosterbeek, die zoals u wel begre pen zult hebben, zijn tijd behalve met handeldrijven voor een belangrijk deel doorbrengt met het doen van uit vindingen. Deze laatste bezigheid hangt overigens nauw samen met zijn nering, want hij is er steeds op uit zijn - nuttige - bedenksels aan te wen den als een nieuwe bron van inkom sten. Misschien is hij zelfs wel eerder zakenman dan uitvinder, deze volhar dende, inventieve Zaankanter, die zo rustig, zij het uiiet zonder enige trots, vertelt over zijn jongste triomf: een „stoplicht" voor overstekend wild. Ook dit artikel belooft een interessant handelsobject te worden, aangezien zijn betekenis de afgelopen winter af doende is bewezen. In Duitsland zijn botsingen tussen automobielen en reewild aan de orde van de dag. Dodelijke ongevallen komen herhaaldelijk voor. Maar ook op de Ne derlandse wegen behoren dergelijke on verwachte confrontaties bepaald niet tot de zeldzaamheden. Een voorbeeld: tus sen Deventer en Raalte zijn in drie jaar tijds, namelijk van 1957 tot en met 1959, niet minder dan drie en twintig reeën gedood door het verkeer. Dit aantal be treft dan nog alleen de bij de politie aangegeven ongevallen. Het is immers zeer waarschijnlijk, dat bij botsingen zonder noemenswaardige schade aan weerskanten de automobilisten hun weg vervolgden zonder aangifte te doen. Maar sinds kort is de politie geen enkel ongeval meer ter ore gekomen en de heer Van der Ree beschouwt dit als een overtuigend bewijs voor de deugdelijk heid van de reflecterende paaltjes die vorig jaar aan beide kanten van dit tra ject zijn geplaatst. Zijn voldoening is begrijpelijk, vooral ook omdat zijn vin' ding eigenlijk zo simpel is. „Natuurlijk is ze simpel", verklaart de houthande- laar nader. „Ik heb langzamerhand wel zoveel ervaring, dat ik nu weet, dat ie der technisch vraagstuk een in wezen eenvoudige oplossing heeft". Deze prettige zekerheid, verworven tijdens lange uren van studeren, pieke ren .tekenen en slapeloze nachten, bete kent nog niet, dat de oplossingen hem nu zomaar invallen. De heer Van der Ree beschouwt zichzelf allesbehalve als een genie, maar blijkt wel gezegend met een helder technisch inzicht. Daarbij ondervindt hij ieder probleem als een uitdaging die hij gretig aanneemt. Is hij eenmaal in een vraagstuk geïnteresseerd geraakt, dan is hij bereid nachtrust en gezondheid op te offeren om de uit komst te achterhalen. De heer Van der Ree zit bij wijze van spreken met onge duld te wachten op moeilijkheden. Hij is voorts zakelijk genoeg om zijn vin dingen onmiddellijk met octrooien te beschermen en er financieel voordeel aan ie behalen. Toen d# heer Van der Ree, via de Rijkswaterstaat en de Na tuurbescherming vernam van de botsingen tussen auto's en reewild en het verzoek kreeg om hier tegen iets te verzinnen, dacht hij een week lang na. Herten en reeën hebben geen angst voor auto's en gaan er niet voor uit de 'weg. Zodra de automo bilist echter zijn voertuig verlaat, zet ten de dieren het op een lopen. Maar hierin is de oplossing uiteraard niet gelegen. Het aanbrengen van grond- roosters of een afrastering langs de weg zou miljoenen guldens kosten en aan de recreatieve waarde van veel boscomplexen schade toebrengen. Toen dacht de heer Van der Ree aan de lichtbak waar stropers wild mee ple gen te verschalken. Recht in de ogen vallende lichtstralen hebben op deze dieren namelijk een verlammende werking en doen hen direct stilhou den. De creatieve houthandelaar knut selde een paaltje in elkaar waarin hij onder een hoek van 45 graden een spiegeltje monteerde. Licht dat hij daarop liet schijnen, ketste onder een boog van negentig graden af, en daar mee was het principe van zijn „dier lijke" stoplicht geboren. Met behulp van een dergelijk apparaatje moest het - mogelijk zijn het licht van autokoplampen af te buigen loodrecht in de richting van het bos zonder dat de automobilist het gevaar van ver blinding zou behoeven te riskeren. Van de theorie naar de praktijk. Onder Diepenheim langs de provinciale route Deventer-Raalte, staan nu veertig re flecterende paaltjes opgesteld op de plaatsen waar het wild de weg pleegt te kruisen. De spiegel bestaat uit een klein plaatje gepolijst hardmetaal, dat iedere keer als er bij donker een auto passeert, waarschuwende bundels licht het aangrenzende bos inzendt en het wild vastnagelt op de plek waar het zich op dat ogenblik bevindt. De proef is volkomen geslaagd. Ook een vorig beroep van de Rijkswa terstaat op de heer Van der Ree heeft tot een succes geleid, het succes van de flexibele bermpaaltjes. Men kent ze wel, die lage witte paaltjes van beton, die om de vijfentwintig of veertig meter de grote wegen in ons land markeren. Veruit de meeste zijn van beton en rijdt er eens een auto tegenop, dan loopt de schade meteen in de papieren. Hoe dit te voorkomen? was de vraag die men de heer Van der Ree voorlegde. De op lossing liet niet lang op zich wachten. De uitvinder kwam opdraven met een dank zij een verend binnenwerk buigzame paal, die meegaf onder het gewicht van een auto en daarna weer kwiek verti caal opsprong. Na nog enkele verbe teringen in zijn project te hebben aan gebracht begon de heer Van der Ree vorig jaar de produktie, en binnenkort zal zijn tienduizendste flexibele berm plank worden geplaatst. Hij verwacht in september het octrooi binnen te hebben op deze waardevolle vinding. De paal tjes kosten ongeveer twaalf gulden en zijn aanmerkelijk duurder dan de een voudige betonnen uitvoering, maar de Rijkswaterstaat blijkt het geld er graag Van 1947 tot 1950 was de heer Van der Ree te vinden in het Teutoburgerwald en het Schwartzwald, waar hij, in het kader van de Duitse herstelbetalingen, 15.000 kubieke meter hout rooide en naar ons land transporteerde. Ook in die periode kreeg zijn fantasie alle kans om het werk economischer aan te pakken. Maar het grootste deel van zijn vernuft besteed de de heer Van der Ree nog aan het ont werpen van boomschilmachines. Hij liet ons diverse foto's zien van naar eigen idee gemaakte apparaten. Ze zien er vrij simpel uit, maar we zijn graag be reid aan te nemen, dat het juist de kunst is om die eenvoud te bereiken. Er is één machine bij die een wat ingewikkel der constructie heeft. Toen de heer Van der Ree weer eens bij het Octrooibu reau in den Haag binnenstapte - waar hij een bekende verschijning geworden was - kreeg hij te horen, dat er in het buitenland octrooi was aangevraagd voor een nagenoeg soortgelijke constructie. Een ander was hem dus voorgeweest, des te merkwaardiger als men ziet uit hoeveel verschillende onderdelen de ma chine van de heer Van der Ree was sa mengesteld. Er zat toen niets anders op dan zijn project af te breken. Flexible zuil GENEVE, 15 juli (TJPI Indië heeft op de veertien landen conferentie over Laos in Genève een protocol-ont werp ingediend, dat de instemming van de Laotisehe regering vereist voor de werkzaamheden van de internationale commissie van toezicht op haar grond gebied. De Indische minister van Defensie, Krisjna Menon, diende het 15 punten omvattende protocol over controle-maat regelen en de terugtrekking van buiten landse troepen uit Laos, op de zitting van gisteren in. Vervolgens vertrok hij naar Nieuw-Delhi na een driedaagse missie in Genève om te trachten de in een impasse geraakte conferentie weer op gang te brengen. Wat de impasse over de procedure kwestie betreft, stelde Menon voor dat de kwestie van Laos'neutraliteit eerst wordt besproken en vervolgens de kwes tie van de controle. Maar hij legde er de nadruk op dat beide kwesties nauw met elkaar verband hielden en verklaar de dat betreffende geen van beide kwes ties een bindend besluit mocht worden genomen totdat een algemene overeen komst over Laos is bereikt. (Van onze correspondent) WAGENINGEN, 13 juli Ruim 130 deelnemers uit veertig verschillende landen waren In de aula van de Land bouwhogeschool bij de opening van het negende Internationaal Zomercongres voor Landbouwvoorlichters, door de di recteur-generaal voor de Landbouw ir. J. W. Wellen, aanwezig. Tot 6 augustus zullen zij bijeen zijn om zich te verdiepen in de vele aspec ten van de voorlichting van de agrariër, terwijl door middel varf excursies en een korte stage in consulentschappen van de Rijks Landbouw Voorlichtings dienst enigszins kennis kan worden ge nomen van de praktische uitvoering van het voorlichtingswerk hier in Neder land. De acht vorige cursussen werden in totaal door 790 deelnemers uit 63 lan den bezocht. Grote contingenten deel nemers kwamen vooral uit Duitsland (79). Frankrijk (99), Indië (31). Joe goslavië (45), Nigerië (23), Oostenrijk (30), het Verenigd Koninkrijk (33) en Zwitserland (43)ruim een derde was afkomstig uit de minder ontwikkelde gebieden. In de komende jaren wordt een ster kere toeloop verwacht, vooral nu de organisator, het Internationaal Agra risch Centrum te Wageningen, naast de steun van de Landbouwhogeschool en het ministerie van Landbouw en Visse rij ook nog steun heeft gekregen van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) en van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling. p de Dam in zijn geboorteplaats Zaandam staat een enigszins buiten model gevormde ver keerszuil. Slechts weinigen is 't bekend, dat het hier een proef betreft met een flexibele paal, vervaardigd naar hetzelfde principe als de nieuwe bermplank. Het zuiltje kan alle kan ten uit. Bij botsingen met auto's knapt het niet af, maar buigt het mee, mits uiteraard de druk niet al te groot is. Deze vinding van de heer Van der Ree is naar de Zaandamse politie ons ver telde, een groot succes. In grote steden neemt het euvel van afknappende ver- keerszuiltjes tengevolge van aanrijdin gen niet geringe vormen aan. In Am sterdam sneuvelden in 1960 in het ge heel bijna 160 van dergelijke straat meubelen met pieken van twintig stuks in januari en december. In zestig procent der gevallen konden de kos ten op de daders worden verhaald - één zuiltje komt al gauw op 350 a 400 gulden - voor het overige bleven de schuldigen onbekend. Dat betekent dus ieder jaar een flinke schadepost voor de gemeentelijke dienst, om de schade der automobilisten nog maar buiten beschouwing te laten. Het Zaandamse voorbeeld verdient derhalve navol ging, dunkt ons. De heer Van der Ree heeft nog veel meer onderhanden. Hij is typisch een man, die een ingewikkeld en ingenieus apparaat kritisch beziet en even later met de suggestie komt: „maar zó kan het óók!" Volgt de beschrijving van een aan merkelijk eenvoudiger systeem. Hij heeft eens een Duits ingenieur verbluft doen staan door een creosóteermachine van de nodige meters leiding en onderdelen te ontdoen zonder dat de minste stoor nis in de werking optrad. De heer van der Ree piekert nu over een betere be- bakening van de wegen. Het zal wel de richting uitgaan van een of ander re flectorsysteem. En hij zal er zonder twij fel voor zorgen, dat zijn zakelijke be langen er wél bij varen, want zijn eieren van Columbus zijn bepaald geen wind eieren. et duurt nog tot 1964, voordat onze sportieve belangstelling zich weer kan botvieren op de Olympische Spelen. Vóór die tjjd kosten die Spelen ons weinig hoofdbrekens. In Ja pan zelf, waar de Olympiade anno 1964 zal worden gehouden, ligt de zaak na tuurlijk een beetje anders. Daar zijn nu reeds tientallen mensen, die aan de Spe len hun dagelijks brood verdienen. Dat zijn de organisatoren die dit enorme eve nement op stapel moeten zetten. Zorgen en moeilijkheden blijven hun bij ditwerk niet bespaard. De grootste zorgen gelden op het mo ment de plaats waarop het Olympisch dorp moet verrijzen. De Japanners heb ben daarvoor het oog laten vallen op het „Kamp Drake", de verblijfplaats van de vele nog in Japan gelegerde Ame rikaanse soldaten. De Japanners willen het gehele terrein met alle gebouwen te rug hebben, maar de Amerikaanse auto riteiten voelen er niets voor om het ge rieflijke oord voor een andere verblijf plaats te ruilen. Om de organisatoren toch enigszins ter wille te zijn, willen de Amerikanen wel ..voorwaardelijk'' het veld ruimen. Zij willen namelijk tij delijk een deel van het kamp en de ge bouwen afstaan, mits deze binnen zes tig dagen na afloop van de Spelen weer worden teruggegeven. Bovendien boden de Amerikaanse bezettingsautoriteiten hog aan, om de in de binnenstad gele gen woonwijk „Washington Heights" te rug te geven, wanneer de Japanse rege ring in de buurt van andere woonwijken, waar Amerikanen wonen, nieuwe hui zen zou laten bouwen. Het organisatie-comité heeft echter beide voorstellen afgewezen en de Ja panse regering gevraagd om op hoog niveau over de teruggave van „Kamp Drake" te onderhandelen. Naar het voorbeeld van Helsinki, Melbourne en Rome wil men het Olympische dorp namelijk na de Spelen gebruiken voor Japanse burgers. Ook het andere voor- Veertig van deze „stoplichten" voor ree wild staan langs de weg Deventer- Raalte. Er is dientengevolge het afgelo pen jaar geen enkele botsing met deze dieren gemeld. Het Nederlands project, in de kosten waarvan Euratom bereid is tot een deelneming, van ongeveer 1,9 miljoen dollar, omvat een aantal onderzoekings werkzaamheden rond de aanpassing van het reactortype P.W.R.. (reactor, werkend met water onder druk) aan de eisen van de scheepsvoortstuwing. Het onderzoek heeft ten doel een volledig ontwerp op te stellen van een derge lijke scheepsreactor. Het m samenwer king met Euratom uit te voeren pro gramma strekt zich uit over drie jaar. Het tweede project is er een van een Italiaanse groep, gevormd door het Italiaanse commissariaat voor atoom energie, de Fiat-maatschappij in Turijn en de Ansaldo-scheepswerven in Genta. Hierin zal Euratom tot maximaal circa 1,2 miljoen dollar deelnemen. Het Ita liaanse project omvat het opstellen van een compleet ontwerp van een met een reactor uitgeruste tankboot. Het strekt zich uit over twee jaren. Het derde project geldt een onderzoek van algemene aard yan de „Gesell- schaft für Kernenergieverwertung in Schiffbau und Schiffahrt te Hamburg. Euratom wil hierin +ot ongeveer 1,8 miljoen dollar deelnemen. Het gaat hierbij om experimenten die van funda mentele betekenis zijn voor de kern voortstuwing van schepen, te weten af- schermings- en schudproeven. Het on derzoek strekt zich over vijf jaar uit. Het Euratom-programma op het ge bied van de scheepvoortstuwing wordt hiermede uitgebreid tot deelnemingen van in totaal ruim 6 miljoen dollar. Met deze uitbreiding, waarmee Eura tom tevens beoogt een coördinatie tus sen deze projecten te bewerkstelligen en onnodig dubbel werk te vermijden, wordt bereikt dat de gemeenschap in haar geheel de beschikking krijgt over de resultaten van de onderscheidene onderzoekswerkzaamheden. Dit is van groot belang, gezien de nog bestaande onzekerheid over de econo mische mérites die elk der projecten uiteindelijk zal blijken te bezitten en de beperktheid van de voor dit zeer ge avanceerde onderzoek beschikbare mid delen. Met de nu toegepaste werkwijze wordt beoogd een grotere zekerheid te Ter afwisseling van de artikelen over robberbridge, ditmaal één van de laatste spellen der Italiaanse grootmeesters. Zo als u wellicht weet, won Italië onlangs in Buenos Aires wederom de strijd om het wereldkampioenschap vóór Ver. Staten, Frankrijk en Argentinië. In het Italiaanse team deed een nieuwe speler mee, de jonge Na-politaan Garoz- zo, een fenomenaal talent uit de Zuid- italiaanse bridgeschool. Hieronder ziet u hem bezig aan een spel in een wed strijd tegen Brazilië, een wedstrijd die direct aan het wereldkampioenschap vooraf ging: 5 C? 10 9 6 4 3 <0 H 7 2 8 5 3 2 H V 8 5 O B 10 8 6 3 A V B 9 N W O A H 9 2 OB72 O 9 4 H 10 7 6 V B 10 8 7 (6 4 3 <Z> A O A V 5 4 West gever, niemand kwetsbaar. De Brazilianen speelden als OW west opende met 1 ruiten noord paste oost bood 1 schoppen waarop Garozzo als zuid 4 schoppen bood. Na passen van west en nooid werd dat bod door oost gretig gedoubleerd wat men zich kan voorstellen. West kwam inet O Boer uit; als noord nu wint en troef speelt, neemt oost Heer oost vervolgt met O, Hierna zal oost weer met troef aan slag komen en zijn partner met aan slag brengen waarna oost de aftroefslag in O krijgt. Een speler als Garozzo echter doorziet deze mogelijkheden reeds in slag 1 en weet dan ook de winnend manoeu vre te vinden als die er in zit. De uit komst van O Boer nam zuid in eigen hand met O Aas en in slag 2 speelde hij4 na! West kan nu wel nemen, doch op dit moment heeft zijn partner nog geen kans op een introefslag in ruiten en later zal west niet meer aan slag kunnen komen! West nam de inderdaad en speelde ruiten hopende dat oost er maar één gehad zou hebben. Noord won die tweede ruitenslag met de Héér en hierna speelde noord +5; in een laatste poging zuid down te spelen, legd- oost een kleine troef, doch ook dit klipje werd door zuid gemakkelijk omzeild: hij sneed met de 8, die de slag maakte. Hierna waren de 10 slagen verzekerd ?n Garozzo had weer een groot wapen feit op zijn naam geschreven. Had u het óók zo geboden en ge speeld??? MIM1R verkrijgen bij het doen van omvangrij ker investeringen. Er zal een verbindingscomité worden gevormd, waarin naast Euratom-func- tionarissen vertegenwoordigers van elk der contracterende partijen zitting heb ben. Parallel met deze technische onder zoekingen zal op initiatief van Euratom door enige vooraanstaande specialisten op scheepvaartkundig gebied een diep gaande technisch-economische studie worden uitgevoerd, die met name vraagstukken zal betreffen aangaande de tonnage, de aard van het transport, de lengte der trajecten enz, waarvoor de reactorschepen bet meest geschikt zijn. HEERLEN, 15 juli De netto-ko- lenproduktie van de staatsmijnen heeft over de eerste zes maanden van dit jaar 4.065.832 ton bedragen tegen 3.767.579 ton in dezelfde periode van I960.. Deze belangrijke produktieverho- ging kon verkregen worden door de verder voortgeschreden ondergrondse mechanisatie en rationalisatie. Deze beïnvloedden het ondergronds effect per man en per dienst zeer gunstig: dit steeg van 1839 kg in de eerste helft van 1960 tot 2135 kg in de eerste helft van dit jaar. Van de netto kolenproduk tie werd in de eerste helft van dit jaar al 55 pet. vol-meohanisch gewonnen tegen 49 pet. in de eerste helft van 1960. De produktie van steenkoolbriketten steeg van 147.025 ton in het eerste half jaar 1960 tot 165.400 ton in het eerste halfjaar 1961., decynthracietproduk- tie van 19.461 ton tot 40.900 ton, de cokesproduktie van 1.478.007 tot 1.533.800 ton. Geproduceerd werd voorts 118.500 ton stikstof (eerste half jaar 1960: 113.500 ton) en 24.400 ton kunststoffen (eerste half jaar 1960: 17.000 ton). De gasafzet steeg van 213 miljoen m3 tot 215 miljoen m3. Slechts de produktie van electriciteit daalde van 634 miljoen kilowatt-uur in de eer ste helft van 1960 tot 605 miljoen kilo watt-uur in de eerste helft van dit jaar. Met hun kolenproduktie namen de Staatsmijnen voor 61,7 pet. deel in de totale produktie der Limburgse mijnen, welke in de eerste zes maanden van dit jaar 6.585.811 ton heeft bedragen te gen 6.092.009 ton in de eerste zes maan den van 1960. Verleden jaar namen de Staatsmijnen met 61,8 pet. deel in de totale Limburgse kolenproduktie. RAVENSBURG, 15 juli Op de jaar vergadering der gedelegeerden van de Duitse boerenbond te Ravensburg heeft de voorzitter van de bond bondskanse lier Adenauer vijf vragen gesteld over de toekomstige prijspolitiek en de ont wikkelingen op de gemeenschappelijke markt. Dr. Adenauer gaf in zijn rede geen bepaald antwoord, doch zei „gij kunt er zeker van zijn, dat de integra tie van de landbouw in de gemeen schappelijke markt zal geschieden met uiterste zorg en zonder overhaasting, in samenwerking met vertegenwoordi gers van de landbouw en ten volle reke ning houdend met de behoeften van de Duitse landbouw." Toen de voorzitter van de bond zinspeelde op een onvol doend krachtige reactie van de Duitse regering na de verkiezingen tegen een versnelling van de verlaging der in voerrechten, antwoordde de bondskan selier, dat deze het volkomen mis had, doch dat het uiterst dom zou zijn, meer te zeggen dan hij deed terwijl de onder handelingen met andere landen van de E.E.G. nog niet eens in zicht zijn. stel werd verworpen, omdat het bou wen van de nieuwe huizen voor de Amerikanen tien miljard yen zou kos ten en dat is de toch niet karige Ja panners wel een beetje te veel. Tot overmaat van ramp kreeg het or- ganisatie-cojnité van de Japanse pers nog een veeg uit de pan omdat 't maan den geleden al plannen heeft uitgewerkt voor de bouw van een Olympisch dorp op het terrein van „Kamp Drake", zon der eerst van de Amerikaanse auto- teiten de bevestiging te hebben gekre gen, dat dit terrein inderdaad daarvoor beschikbaar zoa worden gesteld. aast. deze organisatorische perike len is er nog een andere reden waarom de Amerikanen aan de komende Olympische spelen den ken. In de Amerikaanse atletiekwereld heeft men namelijk grote verwachtingen van de 19-jarige Andy Dunkell, in wie de deskundigen een belangrijke troef zien voor „Tokio" 1964. Dat is misschien wel erg voorbarig maar Dunkell schijnt wer kelijk wel een bijzondere atleet te zijn. Hij liep in het begin van dit seizoen de 380 yards in 1 minuut en 48,9 seconden, de snelste tijd die ooit door een 19-jarige op deze afstand werd gemaakt. Tot nu toe was de grote Herb Elliot met 1.49.3 de snelste 19-jarige. Het is dus niet voor niets dat de Amerikanen in hem een nieuwe kampioen zien. Dunkell loopt op alle afstanden. Hebben zijn ploeggenoten hein nodig voor de spriutnummers dan is hij present. Wilde men hem liever mee laten lopen op de langere afstanden dan vond Dunkell dat ook goed. De trainer van de universiteit van Z.-Californië Dean Cromwell, een vete raan in het vak, gaf hoog op van de tijd van Dunkell. „Op dit ogenblik be schikken wij over de Olympische 800 me ter kampioen van 1964 en zijn naam is Dunkell", was zijn commentaar, nadat hij hem had zien lopen. Cromwell zette zijn verwachting kracht bij, door er op te wijzen dat Dunkell technisc) vrijwel alles verkeerd had gedaan. „Dunkell toonde wel heel duidelijk zijn on geschooldheid op deze afstand, door het grootste deel van de race aan de buiten kant van de baan te blijven en reeds de sprint in te zetten toen hij nog 300 yards van de eindstreep af was zo zei Crom well. Enfin, misschien kunt U de naam van Dunkell zolang in gedachten hou den. ieuws uit de Italiaanse voetbR%® reld is de laatste tijd bijna lljkse kost. De Italiaanse clu willen blijkbaar de hegemonie v» Real Madrid en Barcelona doorbrok er hebben daarvoor geducht met geldbuidel gerammeld. Her en der he ben zij prominente voorhoedespelers s kocht zoals Greaves, Hitchens en zey' onze landgenoot Piet Kruiver. Voor heel ander nieuws zorgde FC V-1 ri. Bari is door de Italiaanse voeto» bond streng gestraft, omdat het do j omkoping getracht heeft hel vege te redden. Dat laatste is niet 11®'%. want Bari degradeerde toch naar tweede divisie. Door de straf, welke ri werd opgelegd is die degradatie extra zuur. De strafcommissie befd° namelijk dat Bari de komende conti' titie zal beginnen met een negatief P% tentotaal. De eerste tien punten die club behaalt zullen niet worden toef®, kend. Hierdoor is de ploeg in feite al voorbaat kansloos voor de eerste pij»*' Bovendien werd een speler van Bari schorst tot 31 december 1963 en kreg', twee spelers van andere clubs een sen" sing tot 30 september van dit jaar. ROTTERDAM, 14 juli Het 0«ic'' eel Internationaal Concours Hippi'l' (C.H.I.O.) Rotterdam zal dit jaar v3 30 augustus tot en i«et 3 september?1' de terreinen van de Rotterdamse nège aan de Kralingseweg gehoudf worden. Tot nu toe hebben Belg1 Duitsland, Engela. d, Frankrijk, land en Italië reeds toegezegd volledig équipe te zullen afvaardigt Gezien de groeiende belangstcllip.^ voor de dressuur is er een wedstrlL aan het programma toegevoegd, zo% er, behalve op zondag, iedere dag ee(. belangrijke internationale dressuu» proef zal worden verreden. Ruiters België, Duitsland, Engeland, FrankrtP' Nederland en Zweden zullen hiera8 deelnemen. Het Nationaal Kampioenschap gen voor Juniores zal wederom op he C.H.I.O. gehouden worden. Verder is het de organisatoren lukt om als shownummer het 7e cadron de Spahis Algériens X engageren. Op het Concours in 1958 ha dit beroemde regiment der bered® Spahis op hun Berber-hengsten een d®' mate overweldigend succes, dat vele b® zoekers om een reprise van dit sho" nummer verzocht hebben. Het 7e cadron de Spahis zal iedere de* na afloop van de springwedstrijden demonstratie geven, zodat ook de jehg die op woensdag en donderdag gereduceerde prijzen het concours *a bezoeken de Carrousel Fantasia zien krijgt. HELSINKI, 15 juli De Amerikaan se zeiler Chance is vrjjdag met zijn com plex III wereldkampioen in de 5,5 me ter klasse geworden. Hij verzamelde 46 punt. De tweede plaats was voor zijn landgenoot Fay met 45 punten ter wijl de Zweed Berg met 55 punten als derde eindigde. De auteur van no. 233 heeft ln zijn 228. E. Guttmann. Opl. 1. D hl dreigt opgave een gedurfde sleutelzet weten 2. D h8: D e5 mat. 1. L f6 2. D te verwerken. c6 enz. 1. L g7 2. D b7 enz. 1. - Alle lof verdient ook. In no. 234, de L h7 2. D el! e4 3. K c2 mat. eerste zet. Deze ligt vrij goed ver- Correspondentie over deze rubriek te borgen. De dreiging is uitmuntend. zenden aan: P. A. Koetsheid. Huize Prnhlppmnnlnosineen st- Bernardus. Sassenheim. Probleemoplossingen. Correspondentie over no. 227 is de op- No. 227. H. Hermanson. Opl. 1. T lossing 1. Tb e6, niet T e5. Verder b6e6: dreiging 2. P d5—b6 mat. No. alles goed. No. 233 A. M. Voorting, Haarlem Eerste plaatsing, mat in 2 zetten. No. 234 E. A. Wlrtanen le prijs To mat 1959. mat in 2 zetten. SSI Probleem voor geoefende oplossers. No. 4036 van Dik v. d. Berg te Waddinx- veen. Opgedragen aan B. v. d. Horst te Gouda. Probleem voor beginnende oplossers- No. 676 van A. A. Polman te Halfweg- Wit begint en wint: oplossingen van d* nummers 675 en 676 kunnen tegeltj» Wit speelt en wint; oplossingen Kunnen mgezonden worden tot t aug. a.s. ingezonden worden tot 15 aug. a.s. aan nninsslno B.H.M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede opiossmg fknlrtsslne van No- 673 van Dlk v' d' Be oplossing 29—24. 20x29 gedw. 40—34. 29x49, 19— van No 4029 van Eerw. Pater drs. 49x19, 14x3, 16x27, 5x2 en wint. W. A. Dopheide S.J. Een heel goede en fraaie bewerking va' het Canaléjasmotief. Dege jonge ante" Wit speelt naar: 4742, 41, 32. 19. 20. 42, neeft een goede prestatie geleverd d°° t, 27, 34 en wint Een fraai en nogal Ingewikkeld slag werkprobleem dat alle lof verdient. fire n miniatuurvorm te bewerken. Hulde! De prijs over de maand mei klein vlekje ls dat wit ook door boorde afdehng geoefende i het" gewonnen door de he^rCR geen ook door de auteur wat te laat werd opgemerkt. Het partijspel door de jeugd ie Be verwijk. 39 enz. een overwegende stelling gaan nemen waardoor zwart mo-euU'! het is aardig te zl®5 Ter gelegenheid van het 50-jang bestaan «Pel zou krijgen van de Amsterdamse Dambond werd een noe zwart dat plan verijdelde. 17. 0 groot toernooi gehouden waaraan ook llx3L I?°"Trëb de jeugd deel had. Zo kwam een kwar- 34x23 19x17; hierdoor zijn de geva tet van de G.S.jeugd op 14 juni j.l. uit voorlopig van de baan en kan ook tegen D.I.D. en speelde G. Sltjkerman =wart lange vleugel in het six. 1 ko van D.I.D., ook nog een jonge speler. 21. 44-—39 17—21 22. 39—33 14—19^23. tegen H. Beekman van G.S. Hoewel men 28 6—11; 24 50—44 18—23 25. 40-34 OIJ irei naspelen lui ue miiuira. mi - .o—, komen dat het spel van deze spelera 28.38-33 3 9, 29. 34-318-12 30 het naspelen tot de conclusie zal 10: 26. 44—40 12 18 27. 46—41 10^-1'g tiog niet „rijp" ls'zal men er toch" vele AJA'»2 riil6 S1' m* Ae: succes heef? 1S-2?; 27x16 )5. 37x26 24—30; 36. 35x24 19x39; 37 10.39x46: 38. 10—5! 1—6: te laat Lofte inhouden voor de toekomst van de spelers. G. Slijkerman hanteerde de witte stukken. l. 33—28 18—23; 2 38—33 12—18; 3. 42— 18 7—12; 4. 33—29 20—24; 5. 29x20 15x24; 5. 39—33 10—15; 7. 47—42 4—10; 8. 34—30 2—7; 9. 44—39 14—20; 10. 30—25 18—22; .1. 25x14 9x20; 12. 31—27 22x31; 13. 36x27 26—31; 45. 48—42 31—36; 46. 42—37 13 12—18; 14. 41—36 7—IJ; 15. 49—44 10—14; 47. 34—29 17—21; 48. 25—201 15x33; 16. 39—34 17—22; wit dreigde door B4— 47x26 6x17; 50. 26x29 en wit won zwart dat hij zelf de dupe is geword t doch waagt nog een poging maar tiet het gevaar en speelt. 39 2621 26, 40. 38—32 46x28; 41. 5x41 1217: V4 11—47 18—22; 43. 16—11 9—14: 44. 40—' 49- br. Sevj, «Ode

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 12