Goeree-Overflakkee een Zwakke stee in de kerk van Flakkee vertekend eiland? Jeugdland 1961: oord van „lering en vermaak' Pingelen met de boer iu, Amerikanen wilden uitbreiding van de bestaande luchtlijnen beperken Reclame Dorus wordt steeds meer de clown A 1 DELTA TEGENOVER ALFA WËsËÊkï Attracties in en om de Energiehal Geen landingsrechten in Los Angeles Verschillende interpretatie van de Bermuda-overeenkomst voor Uw zaak tip: m imw?. Gouwenaar directeur van Oostenrijkse Maatschappij Afscheid C. Droog bij H.V.O. Gecompliceerd ongeval Maakt Hoogste punt op P anagro-woningen Belangstelling voor expositie Kwaliteitszorg D K D N S C—N D C ZATERDAG 15 JULI 1961 PAGINA 4 -.y wé - lift lp 4 a a- Tf zhhï,7 Jj v' sA'Va'UA Stel er komen pamghini peg: vUeg-l zeventig, in de dure wintertijd maar goed vijftig gulden schoon per week! Bovendien bestaat het arbeidsver- band op de boerderij vaak op een weinig menselijke wijze: men pingelt van weerskanten. Met loven en bie den is de landarbeid tot koopwaar vervallen, aldus de rapporteurs, die dit sociaal-agrarisch kuituurpatroon economisch en menselijk uit den tijd achten. De menselijke verhoudingen verbitteren, de zuinigheid van de boer die de vaste kern op de boerde rij zo klein mogelijk wil houden, be driegt de wijsheid van de zakenman. De losse werkers die niet gemist kun nen worden en die het beter gewend zijn, wekken de jaloezie van de vaste staf. Dit alles maakt het pendelver schijnsel struktureel niet gebonden aan een toevallige hoogconjunctuur in de industrie. Om half vijf op? Goed, maar dan ook een „gegarandeerd jaarinkomen!" Vandaar die run op de boot, het gebroken gezinsleven met De trots van Middelhamis is de zeventiende-eeuwse kerk, die met haar stoere toren tot ver in het rond het landschap beheerst. „Goeree-Overflakkee, het vertekend eiland'. zc luidt de titel die drs. P. Kraemer en drs. H. de Tombe ge- geven hebben aan hun studie over het veelingeiland in het Znidhollandse deltagebied. Dit allesbehalve knap ge schreven maar toch bijzonder boeiende boekje verscheen bij Boekencentrnm n.v. Den Haag, in opdracht van de Commissie voor de Deltazaken en van wege de Ned. Herv. Kerk. Vanwege diezelfde kerk is niet veel eerder nóg een sociologische studie over Goeree- Overflakkee verschenen ten behoeve van de Centrale Watersnoodcommissie. Stond laatstgenoemd rapport onder su pervisie van de Stichting voor Prakti sche Psychologie en Pedagogische Ar beid, Kraemer en Tombe rapporteer den namens een zusterinstituut: de Com missie voor de Deltazaken. De studie over het Friese land: Dorpen willen le ven, van ds. J. J. Kalma, in menig opzicht vergelijkbaar met Het Verte kend Eiland en in dit blad vorig jaar besproken, was een publikafie van het Sociologisch Instituut der Ned. Herv. Kerk. fk wijs verder op een figuur als prof. Banning, hoogleraar in de kerke lijke sociologie, auteur van o.a. Maat schappij, Kerk en Evangelie en inlei der van Vermootens Hervormd Amster dam, het roemruchte zesde deel van Handboek Pastorale Sociologie, even eens een uitgave van het Haagse Boe kencentrum dat met zijn sociologische rapporten de predikant van de Neder landse Hervormde Kerk telkens weer materiaal aan de hand doet, dat de zielzorger onontkoombaar dwingt tot pastorale bezinning. Beets is dood! Lééfde hij nog, dan zou hem geen nationale uitvaart meer ge worden. Vermooten heeft de ineenstor ting van de „grote kerk" genadeloos beschreven. Maar wat op de AÏnsterdam- se Dam te zien is, wordt vroeg of laat waarschijnlijk vroeg, ook elders zicht baar. De dorpstoren van Tsjum (72 m) in Franekeradeel is de hoogste in Friesland. Maar is hij daar niet te gelijkertijd een teken aan de hemel? De (eigen) kerktorenpolitiek moet door broken worden. De toren van Tsjum wordt geen cm. hoger, wel kleiner naar mate Euromasten en televisietorens de omgeving meer en meer beheersen. De leefbaarheid in de Friese dorpen neemt af, de onkerkelijkheid toe, vooral bfl de hervormden. Ds. Kalma wees op de dorpistische struktuur van de kerk organisatie op het Friese platteland. Blijkens Vermooten is het ook deze die hervormd Amsterdam mede deed afta kelen. De kerk, wil zij waarlijk leven, moet een realiteit zijn in de gemeen schap en geen kuituurmonument: dorp Kimswerd (heeft) met man én macht de bouwvallige toren van da Ned. Herv. Kerk gerestaureerd... maar van een levende, kerkelijk gemeente is sinds lang geen sprake meer in dit dorp." (Kalma). Als het levende water waarvan de dorpsgemeenschap put, niet het doopwater blijkt, schort er iets aan de verhouding theologie en maatschap pij. En als de Ned. Herv. kerk socio logisch de laatste jaren bijzonder aktief blijkt, stemt dat iedere christen hoop vol: in haar vernedering voelt een kerk de behoefte de maatschappij, de meenschap, waarin zij staat, waarlijk te kennen. Mocht op het woord vernedering wat Goeree-Overflakkee betreft vooralsnog wat af te dingen zijn, van bedreiging ie zeer zeker sprake. Sinds Hobbema eeuwen her Het Laantje van Middelhar- nis schilderde, is er veel veranderd op Goeree-Overflakkee. Toen een schame le boerderij op de voorgrond, een rijke kerktoren op het achterplan. Verder karresporen, bladergroen en de alles- overstralende vrede van de hemel. Die zelfde, allesoverweldigende hemel vindt men ook op het schilderij van Sommels- dljk door Marius Richters, verder boe ren en paarden en in het centrum van het doek de dorpskerk, massief en zwaar, als een burcht. Als twin tigs te- eeuwse toeschouwer voelt men, Jat de weergaven niet meer kloppen. De evolutie in het kuituurpatroon blijft niet staan voor een Haringvliet. Bü stukken en brokken is het eiland in de loop der eeuwen door het water overspoeld, verzonken, weer ingepol derd en droog gemalen, opnieuw ver dronken, opnieuw drooggelegd. Goeree schijnt ooit één geheel gevormd te heb ben met Schouwen en Oost-Voome. Van daar die oerzucht naar het vasteland" Reeds vroeg in de Middeleeuwen be gint de bedijking. In de achttiende eeuw icomt via de Stellendam de aansluiting tussen Goeree en Overflakkee tot stand. En nu, na de jongste spring vloed, is het Deltaplan in Deltawet om gezet. Diep in de bouwputten wordt reeds het beton hard van de nieuwe werke lijkheid: geen eiland meer maar met vjjf vaste oeververbindingen naar Voor- ne. Hoeksche Waard, West-Brabant, Schouwen en Duiveland een landstreek geen wereldje meer op zichzelf, geen homp boerenkiel meer in een geweldi ge plas water, maar een rekreatiege- bied onder de rook van Rotterdam. De eilander wordt overkanter. Vandaar dat de Herv. kerk, die na de springvloed een eerste rapport over het eiland liet uitbrengen, nu met een tweede begon nen is. Na het lijfsbehoud blijkt het le ven op een geheel andere wijze geleefd te zullen worden. Het jong dat eeuwen her is verdwaald en losgeslagen, staat op het punt weer terug te springen in de buidel van het moederland. Is biolo gische bezinning 05 deze beeldspraak minder gewenst, sociologische lijk. nood- laak. Deltawerken, aansluiting op de nieu- W* tijd, verbreking van aen oeroud iso lement, eind van een traditioneel be slag! Een gesloten gemeenschap met 'n archaïsche structuur wordt openge broken! Lang verzonken kultuurgoed wordt eindelijk vernieuwd! Dit, aldus de rapporteurs, zijn zo de eerste reak- ties van de overkant. Maar die kennen de feitelijke toestanden niet, hebben een vertekend beeld van het eiland. De eilanders hebben d? ook geprotesteerd: hun eiland zit niet dicht geplakt met ouwe kranten, de landbouw is niet ach terlijk, de boeren tuffen in auto's tot aan de Rivièra toe, de arbeiders zijn gemotoriseerd! Uit eilandse kring cite ren de schrijvers menige persstem, o.a. deze: „Neem Middelhamis, daar woon je tegenwoordig als in een stad. In mijn eigen straat ken ik heus niet iedereen meer." Het zou niet bijzonder verbazen, als deze tekeningen van het eiland allebei vertekeningen waren. De schrijvers zijn het Haringvliet overgestoken, hebben het eiland van Punt tot Plaat door kruist en hun bevindingen ter plaatse vervolgens in een zakelijk rapport vast gelegd. Wie deze zomer als toerist het eiland bezoekt moet niet vergeten van dit boeiende rapport kennis te nemen. Het handelt over een gemeenschap, die bijzonder interessant is. De eilanders mogen rustig beweren, dat het land hunner vaderen niet dichtgeplakt zit met het Eilanden-Nieuws, dat er niets aan de hand is, mag men niet zeggen. Er broeit iets, iets nieuws. Sommigen leven ernaar toe, anderen zetten er zich tegen af, men is ervoor, men is ertegen. Kuituurpatronen schuiven over elkaar, en dat gaat niet zonder wrfl- ving en onlustgevoelens. Na lezing van het rapport heeft de lezer de stellige indruk dat de gemeenschap in beweging is. Dat blijkt duidelijk uit de hoofdstuk ken over landbouw, industrie, kerk en rekreatie. Neen, iets volmaakt nieuws staat er op het eiland tig.v. het Delta werk niet te gebeuren. Het Deltawerk is de exponent van een nieuwe tijd, van een veranderde mentaliteit, van ge wijzigde behoeften. Die nieuwe tijd heeft het eiland al eerder aangetast via pers, radio en verbeterde veerdien sten: De oude gemeenschap werd er door gegrepen. Wi at. met de geluidsbrug van de" radiotechnici begon, zal door het Deltawerk van beton, keileern, ba- zalt aanzienlijk worden versneld. Het eiland is een prachtig landbouw gebied en heeft sinds jaar en dag een agrarisch klimaat. De boeren zjjn voor uitstrevend en als straks het zoute wa ter zoet wordt, het areaal gevarieerd wordt in de richting van de tuinbouw, kan het eiland de „tuin van Holland" worden. Oorlog en watersnood hebben het eiland geteisterd, maar de boer jloegde voort. Hij is ondernemend en bekwaam en vooruitstrevend genoeg om met de eisen van de tijd mee te gaan. Er hangen echter een paar donkere wolken boven de „tuin van Holland". In 1956 bereikte agrarisch Flakkee een mijlpaal: nog slechts 46 pet. van de maimen-ln-beroep bleek ia de landbouw werkzaam. Een gemeenschap in be weging? Sinds de woningtelling is het pendelverschijnsel duidelijker waarneem baar geworden: voormalige landarbei ders trekken iedere dag naar Rotter dam, in 1960 waren het er al duizend. Waarom? Voor dag en dauw opstaan, per bus-boot-bus naar haven of indu- strie en pas weer in de late avond te- rug, dit zijn dingen die geen enkele ar beider aanlokken. Van belang is de wervingskracht van Rotterdam maar óók de moeilijke verhouding tussen boer en landarbeider. Voormalige landarbeiders in Ouddorp Voormalige landarbeiders in Oud dorp staan 's ochtends om half 5 op, om „aan de overkant" tijdig op het werk te kunnen arriveren. Waarom getroosten zij zich deze ellende? O.a. omdat één traktorchauffeur twee ol drie paardenknechts vervangt. Ratio nalisering van de landbouw loopt uit op een enorme besparing van ar beidskrachten. Bovendien wijzigt de rationalisering de verhouding tussen de benodigde vaste en losse arbeids krachten. De vaste kern wordt inge krompen. Gevolg: seizoenwerkloos heid. Tegelijkertijd gaan de landar beiders ook méér voor een los verband voelen. „Vast werk is vaste armoe Een vaste arbeider buiten ieder ak koord verdient in het drukke seizoen een eeuwig slapende, reizende of wer kende vader. Van Goeree-Overflakkee naar Rozenburg! Maar de pendelaar zegt: voor mij vast werk! En de thuis blijver: laat ze maar pendelen, hoe minder aanbod des te steviger sta ik in mjjn schoenen, als ik pingel met de boer! Tegenover deze vlucht van het land naar de stad staat een toekomstver wachting: een vlucht van de Randste deling naar het rekreatiegebied Goeree- Overflakkee, naar duin en zeestrand, naar landelijke rust en ruimte. Bij dui zenden en duizenden worden de vreem delingen over de nieuwe dijken verwacht. En ook hier weer bij sommigen afwij zing van die „mondaine" mogelijkheid. Bij anderen, bij de man van de warme hap en koele lik, bij de bad- en bun galow-exploitanten, aanvaarding. Steeds weer wordt met gemengde gevoelens de toekomst tegemoet gezien. De eilandse samenleving is reeds aange tast, door de pendelaars, die het nodige leren van de Mannetjesputters, door de vreemdelingen en toeristen, door de eilandse jeugd die zich niet houdt aan de oude spelregels, die voetbalt op zon dag en gaat zwemmen. Pendel-arbeider, vreemdeling en jongeling zijn de drie geleiders met de overkant. Tussen de ramp die voorbij is en de dijken die ko men gaan, staat een verdeelde ge- meensNiap. De ijsbereider en fritesbak- ker denkt anders dan een ambtsdrager uit kerkelijke kring. En juist in kerke lijke kringen ziet men met lede ogen ieder seizoen het aantal vakantiegan gers toenemen. Goeree-Overflakkee is een bolwerk van de kerk, de toerist is het beeld van de onkerkelijke mens. De ze uitlating deed de rapporteurs de vraag stellen, of ook deze visie geen vertekening inhoudt? Van de overkant ziet men het eiland nogal vaak liggen als een eiland van de orthodoxie. De rapporteurs troffen tussen Punt en Plaat echter zó vaak onkerkelijke eilanders, dat ze kerkelijfcen moesten gaan zoeken. Een ingesteld onderzoek wees op me nige zwakke stee in de kerk van Flak kee. Afechuiving op besmette pendelaars bleek irreëel, daar onder de blijvers het percentage onkerkeüjken groter is. De rapporteurs werden naar de volgende oorzakelijk verschijnselen gewezen: kritische houding van de ouders ten opzichte van de kerk, verschillende ker kelijke gemeenten zaten lang zander predikant, arbeiders bleven te lang uit kerkelijke colleges geweerd, de vroege re machthebbers, boeren en zakenlui trekken zich meer en meer terug, en tenslotte het verschijnsel van louter tra ditionele kerkelijkheid, wat een predi kant deed opmerken: „één van onze gemeemschaps7.on.den is de zonde van de uitwendige godsdienst. Een plaatselijk bericht maakte mel ding van een „Flakkeese buurt" aan de overkant van wel 200 gezinnen met slechtsvijf procent kerkelijken Wat wordt dat voor het bolwerk van de kerk als het eiland straks wordt in gelijfd bij de overkant? Is de zwakke stee in Overflakkee slechts een rand verschijnsel, een beurse plek aan de buitenkant, veroorzaakt door besmet ting van buitenaf? Of is de stam zelf, van binnenuit aangetast? De vraag is van een eilandse dominee, de rappor teurs nemen haar over. Ze hebben de plaatselijke verkiezingsuitslagen bestu deerd en geconstateerd dat de gezamen lijke protestants-christelijke partijen con stant achteruitgaan. WD en PvdA groeien te ener, de SGP groeit te ande- rer zijde. De conclusie ligt voor de hand. al wordt ze door de rapporteurs voorzichtig in een vraag geformuleerd. Een halve eeuw geleden ongeveer gin gen de meeste hervormde gemeenten om: de liberale boeren die voordien op het kerkekussen zaten en de liberale predikanten beriepen, maakten plaats voor orthodox-bevindelijken uit de kring van kleine boeren en arbeiders, nering doenden en ambachtslieden, kleine lui den die nog vandaag de oude geest van het eiland gestalte geven in de raad van kerk en gemeente. Deze richting en partijvemauwing betekende voor het eiland een versnelde ontkerkelijking. En van Vermooten kan men leren dat de ondergang van de grote kerk in Amsterdam door eenzelfde verschijn sel is verhaast. Op Goeree en Overflak kee is zo de kerk losgeraakt van diver se groepen, met name van de grote boe ren en kleine arbeiders. Met ai het ge vaar van dien. Hevig rechtzinnige klei ne luiden vertegenwoordigen ongetwij feld een bewonderenswaardig geestelijk elan. Wie die groep echter kent, weet tevens dat ze met haar benepen bour- geois-opvattingen van de andere kant een gevaar oplevert voor de religieu ze gemeenschap. Hoe gedreven ze ook zijn door het Woord, het evangelie we ten ze uiterst moeilijk te plaatsen in een nieuwe tijd. Ze zijn star. In de verte, boven de olievelden van Pernis, zien ze slechts de vlammen van Sodo- ma. Ze kijken terug in de tijd en moeten de jeugd die anders wil. onherroepe lijk loslaten. Er ligt een bittere tragiek in het verschijnsel van deze felle maar smalle orthodoxie. Zij kant zich in hei lige verontwaardiging tegen het gevaar van de overkant, en beseft niet dat ze zelf het bolwerk ondermijnt. De Ned. Herv. Kerk mag haar rap porteurs dankbaar zijn. Op menige zwakke stee is de vinger gelegd. Wat Vermooten voor Amsterdam heeft waar gemaakt, geldt eveneens voor Goeree-Overflakkee. De rapporteurs hebben zich zeer voorzichtig uitge drukt, naar mijn smaak te voorzich tig. In eerlijke verontwaarding mag men veel zeggen. Verder ware het zeer tewensen dat een dergelijke studie ook eens werd opgezet voor een specifiek katholieke plattelands- streek. Kleppen ook onze klokjes niet wat al te vredig in de verteOok in onze liefelijke dorpjes is iets. gaan de. Wat precies, zouden sociologen t moeten rapporteren en de kerkelijke overheid zou ze er wel eens dankbaar voor kunnen zjjn. JAN ELE'MANS V I 'Wx" „FM :!H\> L' 7' -Vi - V - V.t V'"-'- v ,1 - - -• Pr ,V:'" 7'AFT'**: De pendelaars vertrekken zeer vroeg naar hun werk. Bus in, bus uit, met het veer naar de overkant en dan nog een behoorlijk lange tijd rijden voordat zij op ■werf of fabriek in Rotterdam arriveren. ROTTERDAM, 15 juli. Voor de derde maal heeft de Commissie Va kantiebesteding van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding in en om de Energiehal de speel- en werkplaats Jeugdland zijn première, in 196') moest Jeugdland zjjn premlrère, in 1960 moest het kinderparadijs wijken voor de Flo- riade. Van maandag 17 juli tot en met vrijdag U augustus zijn de poorten van deze kindertuin dagelijks van negen tot vijf uur geopend, 's Zaterdags en 's zon dags is Jeugdland gesloten. Enkele stands van vorige keren ont breken thans, zoals het spel, waarmee de posterijen tweemaal de kinderen hebben bezig gehouden, de leeszaal en de stand van de Spoorwegen. Andere organisaties en bedrijven hebben echter de openge vallen plaatsen ingenomen, zodat de jon gens en meisjes zich opperbest kunnen vermaken in dit op zelfwerkzaamheid gebaseerde oord. Nieuw is bijvoorbeeld de timmer- winkel in de hal, die in verbinding staat met de bouwplaats buiten. De jeugdige handwerkslieden binnen ver vaardigen de deuren en ramen voor de huisjes en andere bouwwerken, die hun collega's in de bouwplaats op trekken. Onder leiding van volwasse nen kunnen de jongens zich bedienen van machines voor het bewerken van hout. Handige knutselaars, die boeken plankjes of zitbankjes hebben ge maakt, mogen hun werkstukken mee naar huis nemen. Ofschoon Jeugdland eigenlijk niet is be' doeld voor kleuterskomen er voA" kleintjes met oudere broers of zusje mee. Daarom is er een kleuterkamer '"J gerichtwaar de allerkleinsten zich houten speelgoed ksmnen amuseren. GOUDA, 15 juli De heer J. H. Vos- kuijl, die voorheen verbonden was aan de Goudse Verzekering Maatschappij, is benoemd tot directeur van de onlangs te Amsterdam opgerichte Nederlandse vestiging van de Erste Allgemeine Un- fall- und Schadenversicherungs Gesell- schaft, een Oostenrijkse maatschappij, die in 1960 een premie-inkomen noteerde van rond 150 miljoen gulden. DEN HAAG, 14 juli In zijn relaas over het verloop van de onderhandelin gen betreffende het verlenen van lan dingsrechten aan Nederland in Los An geles heeft staatssecretaris Stjjkel. ge lijk wü meldden, medegedeeld, dat de Amerikanen te elfder ure nog met een voorstel kwamen om nit de impasse te tuig uit Karachi in Amsterdam aan en die moeten nu naar New York. „Volgens onze opvattingen kan hiertegen in het kader van de Bermuda-overeenkomst geen bezwaar bestaan, maar de V.S. me nen, dat dergelijke passagiers niet de hoofdsom van het vervoer op de lijn Amsterdam-New-York mogen vormen. komen, doch dat de voorwaarden daar- Op dit punt hadden wij wel een ver schil van mening. Nog kortelings is ge bleken, dat de oorspronkelijke partner van de V.S. in de Bermuda-overeenkomst (Groot Brittannie) onze opvatting deelt. In al onze besprekingen is van het be gin af aan duidelijk geweest, dat dit verschil niet zou zijn te overbruggen en daarom heb ik aan mijn gesprekpartners voorgesteld naar een praktische oplos sing te zoeken, die beider opvattingen on- VLAARDINGEN, 15 juli Een gecom pliceerd ongeluk heeft zich voorgedaan op de aansluiting van Rijksweg 20 met de Broekweg. Uit de richting Maasland na derde een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door C. J. Z. uit Hendrik Ido Ambacht. In de flauwe bocht remde de auto af Hierdoor begon de aanhanger op het natte wegdek te slippen. De tegemoet- rijdeode F V. uit Den Haag zag het ge vaar van een frontale botsing en stuurde ziin personenauto scherp naar rechts, wtardoor hij in de sloot terecht kwam. Een tweede tegenligger drukte zijn auto dicht in de rechterberm, terwijl een vóór rijdende vrachtauto, op het gevaar opmerkzaam gemaakt door claxongeloei eveneens in de berm tot stilstand werd gebracht. De vrachtauto met aanhanger konden daardoor tussen beide auto's door gelaveerd worden, zodat het geval uiter mate gunstig afliep. Slechts de in de sloot geraakte auto werd aan de rechter- Kporzijde zwaar beecbadégd, VLAARDINGEN, 15 juli Wegens net bereiken van de gepensioengerechtigde leeftijd heeft de directie van het Haven bedrijf Vlaardingen Oost gisteren af scheid genomen van de heer C. Droog, sinds 1946 is hij hier werkzaam ge weest als bankwerker in de afd, Bank- werkerij van de Machinefabriek, Con structiewerkplaats en Scheepsreparatie. Daar de directeur P. Baaima verhin derd was, sprak de heer E. Bongerts na mens de directie. Uit naam van de bank- werkerij sprak de heer Kioet-Overbeeke, die de verdiensten van de heer C. Droog in de afgelopen jaren schilderde. Voor de Ondernemingsraad voerde de heer H van de Linden het woord. Van de directie, ondernemingsraad en afdeling bankwerkerij kreeg de heer C. Droog een cadeau onder couvert en een televisietoestel aangeboden. va voor onze delegatie niet aanvaard baar waren. Een bericht uit Washington heeft waarschijnlijk meer licht op dit Amerikaanse officiële instanties in ver band met he mislukken van de bespre kingen opgemerkt, dat de Verenigde Sta ten van de K.LJVI. verlangden, dat toe komstige uitbreiding van de diensten op New York, Houston en Miami zou worden beperkt, in ruil voor het toe kennen van landingsrechten aan de west kust voor hetgeen ais een route over de pool werd beschouwd. De Amerikaanse voorstellen beoogden derhalve geen beperking van de bestaan d° diensten maar Washington wenst geen toekomstige vergroting van het aantal passagiers, dat op alle routes tussen Nederland en de Nederlandse Antillen naar de Verenigde Staten wordt ver voerd. In aansluiting aan hetgeen we gis teren reeds mededeelden over de verkla ring van de heer Stijkel op Schiphol valt nog te melden, dat de staatssecreta ris eigenlijk alleen maar tevreden was over het feit, dat er ditmaal serieus is onderhandeld en dat van beide kanten al het mogelijke is gedaan om iedere kans volledig af te tasten. Van de aanvang af was het duidelijk, dat de V.S. weliswaar bereid waren Ne derland landingsrechten te verlenen, maar dan alleen indien wij onzerzijds bereid zouden zijn te conformeren aan de luchtvaartpolitieke opvattingen, die door de regering van de V.S. worden aan gehouden. Ten aanzien van die opvattingen be stond tussen de twee delegaties een dui delijk verschil van mening. „Het heeft te maken met de interpretatie van de zgn. Bermuda overeenkomst, die na de oorlog is afgesloten tussen de V.S. en het Verenigd Koninkrijk. Deze Bermuda overeenkomst is later een voorbeeld ge weest voor een reeks bilaterale overeen komsten, ook die tussen de V.S. en Ne derland. In die overeenkomst komt de bepaling voor, dat wanneer men besluit om een luchtlijn tot stand te brengen het vervoer voornamelijk moet bestaan uit eindpuntverkeer. Met andere woor den: men mag op tussengelegen punten niet zoveel passagiers opnemen, dat het hoofdvervoer zou 2aan bestaan uit het vervoer van tussengelegen punten. Maar daarover bestond tussen onze cjelegaties geen verschil van opinie." De Verenigde Staten echter menen in tegenstelling tot Nederland de Bermuda overeenkoms' zo te moeten interprete ren, dat het vervoer van passagiers op een bepaalde lijn, die tevoren ergens an ders vandaan zijn gekomen, geen hoofd- vervoer mag worden. De heer Stijkel verduidelijkte dit met een voorbeeld: aangetast zou laten. Van de zijde der V.S. en de Amerikaanse delegatie op dit voorstel ingegaan. De besprekin gen duurden daarna lang. Ze verloren al spoedig het karakter van officiële on derhandelingen tussen twee delegaties en kregen dat van een informeel gesprek tussen Martin en mijzelf. Telkens moest Martin ruggespraak houden met ver schillende instantier in Washington en met het Witte huis." De president-directeur der KLM, drs E. H. van der Beugel, sprak tot slot en kele woorden van dank uit voor de in spanning, de grote toewijding en de vol harding van de Nederlandse delegatie. Ook hij noemde het teleurstellend, dat er geen resultaat was bereikt, maar hij bewonderde het geduld, dat de staats secretaris had weten op te brengen. „In 1957 heb ik zelf als staatssecretaris soort gelijke onderhandelingen gevoerd, en ik weet dus uit ervaring hoe moeilijk het is om rustig voort te blijven gaan en hoe gemakkelijk men zijn geduld kan verliezen.' Stereosh®'' Voor de eerste maal verleent het In#®" tuut voor Culturele Voorlichting te Bun' nik zijn medewerking aan Jeugdland. het „Jeugdland Stereo Theater" ver' toont de heer M. A. de Wijs zesma®' daags een stereoshow; stereofonisc» muziek begeleidt de kleurendia's. Het „Paviljoen Rotterdam" is dit 3aa' ingericht voor het beoefenen van SP°!7 ten en spelen: handbal, korfbal, taffj' tennis, kegelen, sjoelbakken etc. Zei'® voetballen is hier mogelijk, zij het een heel aparte manier. De spelers mae' ten de bal trappen of koppen in gatea' die in een houten wand zijn aangebracht- Hoe kleiner het gat, waarin de bal h#' landt, hoe hoger is het aantal punten, <ia wordt genoteerd. Er is ook een zelfbedieningswinKS" waar aan de hand van een lijstje artike* len bij elkaar moeten worden gezocht- Wie zijn boodschappen goed heeft gedaa"' krijgt een kleine verrassing als beloning- Consultatiebureau Een poppendokter en twee verpleegste^ onderwerpen in een grappig gevelhui?! het „consultatiebureau voor zuigelW' gen" zieke po-ppekinderen aan een <>n" derzoek. De meisjes kunnen zich voort op hun toekomstige huisvrouwelijke *-a* ken voorbereiden in de naaimadhin^ stand en in de keuken, waar zij op elet' trische fornuizen pannekoeken en poffeu" tjes mogen bakken en misschien soep koken. Evenals de vorige keer komt er op h®* voorterrein weer een grote linnen ten® waar de heer Guido van Deth voorste'" lingen geeft van zijn poppenspelen. B°' vendien is er in de hal een stand in£®" richt, waar les wordt gegeven in he* maken van poppen voor een poppC*" kast. Op verschillende plaatsen in de ha zijn tafels opgesteld, waar de bezoeke1"* en bezoeksters met stukjes plastic-doek* vilt en papier kunnen werken. Voort® is er een tafel van twintig meter lengte* waar met plastic bouwsttentjes complet kasteleri kunnen worden ge construeer*? Ook wordt er in Jeugdland les gegeveJJ in het snijden van linoleum, terwijl lie*^ hebbers van tekenen en boetseren eveh' eens aan hun trekken komen. t Leden van de Rotterdamse Luchtvaar Club geven onderricht in het bouw#® van modelzweefvliegtuigen en zes gro' Rotterdamse rederijen hebben een s\oe° geïnstalleerd, waaromheen gelegenheid 1 te leren touwknopen en splitsen. In het midden van de hal is een vijY®' aangelegd, waarin kinderen tot twaa7 jaar kunnen spelen en ploeteren. deze vijver zijn twee kleedkamers en wasserij met een paar wasmachines. Andere attracties zijn het treinempla' cement, de rolschaats-baan, waar zo nu 'Y dan demonstraties worden gegeven, schrijfmachine-stand en de ruilbeurs. eugdland bezit een tijdelijk bijpostkaa toor, waar alle brieven en briefkaart®1^ die in de bus worden gedeponeerd, voör. ROTTERDAM, 15 juli. Tom Man- ders gaat zich in zijn Dorusfiguur steeds meer ontwikkelen als een clownsfiguur. Zijn Dorusshow '61, waarvan gisteren avond de Rotterdamse première werd gegeven, telde diverse nummers die zo uit het circus afkomstig lijken. Zijn gro teske caricatuur van de klassieke cellist die begeleid wordt door een compleet orkest, eindigend in een pure clowns climax was hiervan het beste voorbeeld. Dorus is een mannetje geworden dat overal doorheen loopt, dat ai tegenstrib belend en pruttelend commentaar geeft op hetgeen anderen op het toneel pres teren. Zijn droeve hangsnor verbergt een constant kwebbelende mond die, in niet al te gemeen Amsterdams, moppen tapt en geestigheden uitkraamt die de volle schouwburg gisteravond met veel animo onderging. Tom Manders heeft zijn one-manshow dit keer aangekleed met enkele nieuwe figuren die meestal aanwinsten bleken, al was het mannelijke gedeelte hierbij sterker vertegenwoordigd dan het vrou welijke element. Manders weet te voor komen dat bepaalde zwakke nummers, zoals een oeroud zangnummer over de regen, net even in de parodistische sfeer getrokken worden zodat ze toch nog in slaan. Zijn vakmanschap in het bespelen van het publiek wordt duidelijk in zijn regie, in de decors, de opvallend knappe belichting ondanks betrekkelijk eenvou dige middelen. Zijn humor is niet be paald spiritueel, is recht op de man af, niet scherp, cynisch of spits, eerder oubol lig en bestemd voor iedereen. Zo'n beer de manoeuvrescène, de nachtscène op het Amsterdamse pleintje, het muizen grapje, het telepatische nummer, zijn be paald niet nieuw. Maar Manders in zijn Doruspak weet er toch steeds weer een nieuw tintje aan te geven zodat het pu bliek van het begin tot het daverende eind heeft kunnen genieten van een af wisselende. vlotte show waarin ditmaal zelfs een hondenummer voorkomt en waarin Tineke van Leer een wat na vrante parafrase van Alie cyaankali gaf. De apotheose waaraan zelfs een Haagse harmonie en drumban te pas kwam die de muzikale prestaties van het Dorusorkest oorverdovend kwa men aanvullen, leek wat geforceerd: een ode aan de Scheveningse pier met „een zoen voor Den Haag" leek van de Rot terdammers wat teveel gevraagd. Maar lawaaierig en uitbundig was het wel. VLAARDINGEN, 15 juli Zonder offi ciële gebeurtenissen is gistermiddag in de Zuidbuurt het hoogste punt bereikt op de eerste 45 woningen, die gebouwd zijn volgens het Panagrosysteem. De elemen ten voor deze huizen worden pasklaar ge maakt in een speciaal daarvoor gebouwde fabriek in Maassluis. Met grote vracht wagens worden deze onderdelen naar Vlaardingen gebracht en met behulp van kranen in elkaar gezet. Deze woningen zijn de eerste, die ge bouwd zijn door de Panagrofabriek. De elementen worden gemaakt bij de doch teronderneming van de Panagro, de Ele- mentum N.V. Het blok bestaat uit vijf woningen tussen de onderbouw aan de twee uiteinden ven het blok en tien wo ningen in vier .woonlagen, zien worden van een speciaal stemP*j Een drukkerij verzorgt elke dag Jeugdlands Dagblad, dat onder redact' staat van mej. Suus van der bind®aj Journalisten in de dop kunnen hun kcpu op haar „redaetiebureau" bezorgen. De Rotterdamse verkeerspolitie is ve? tegenwoordigd jnet een grote sta"';', waarin door middel van een spel de ten van het verkeer worden ond®1". wezen. Oorspronkelijk lag het in de doeling om op het voorterrein van Energiehal een Sheil-verkeerstuin in richten, waar praktische lessen zoudcf worden gegeven. Dit project zal echt" voorlopig althans geen doorga" kunnen vinden. Ook de Kinderpolitie en de Plants"®' nendiens-t zijn o-p het appèl met stand, die is te herkennen aan het kende affiche: „doe geen kattekwaad straat". De Koninklijke Nederland-se Ma®'' schappij voor Tuinbouw en PlantkuF® geeft les in bloemenschikken; twee gr® veilingen stellen hiertoe dagelijks bl®a men ter beschikking. Op het buitent®'., rein is een dierentuin met ezeltjes, f>el ten, eenden, duiven etc. Kleuterka«"e' In de kleuterkamer worden de kle'-ji ste kinderen bezig gehouden. Vlak deze kamer is een plaats, waarheen k'.", deren, die hun broertje of zusje kwiitgeraakt, worden gebracht. Jeugdland 1961 zal zo nu en d«n WY den opgeluisterd door bijzondere geb®a j, tenissen, zoals bijvoorbeeld het optre®' van een drumband uit. Tilburg. gf Detoegangsprijs bedraagt 75 cent dag; knipkaarten voor vijf bezoeken k°aj) ten drie gulden. Tegen betaling van cent ontvangen de kinderen een c® sumptiekaart. De organisatoren verwachten een zoek van gemiddeld 3590 kinderen v" dag. At ROTTERDAM, 15 juli De doof Stichting Kwaliteitsdienst voor de trie met het Bouwcentrum ingerichte "e( positie Kwaliteitszorg blijkt ook in m buitenland grote belangstelling te ben. Woensdag a.s. arriveren via Zesti®,t» hoven veertig Engelse deskundigen, zich in Rotterdam op de hoogte W&.q stellen. De bezoekers komen uit vij'' jj) van de grootste bedrijven in Engeland-.^ augustus komt een tweede groep En^jj belangstellenden. Waarschijnlijk een delegatie uit Duitsland naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4