Drie weken eiland Misool bij Passer rondgedoold over Nw-Guinea vliegtuig hielp end hem richting bepalen WONINGBOUWSUBSIDIES WORDEN GEWIJZIGD Aanpassing aan voorgestelde algemene huurverhoging „TOUR DE FRATS" IN ARNHEM GESTART Aanleg industrieterrein aan Westerschelde Werken moeten eerste stap zijn naar ZEEHAVEN Dutch Swing College Band maakt gouden" reis naar Zuid-Amerika Niet hang voor hele alfabet Chefarine 4 V ■- Jan Mul Hulp tenslotte van Papoeagezin Aard van overleg in Bonn bepaald Ver plee gpr ijzen in ziekenhuizen Tarieven omhoog bij lastenverzwaringen Afscheid van A. A. Boersma RELAAS VAN SERGEANT MEYERS Boek verschenen over stormvloed 1953 Europese seminarie voor oude muziek Twee beurzen beschikbaar Bijen steken vijf eenden dood Benoemingen m Hf Mr. Luns beantwoordt Kamervraag VOLDOENING IN BRABANTSE STATEN Door trein gegrepen en gedood ,De Zonnebloemthans vereniging Man steelt fiets om onderdak te hebben Minister Visser in La Courtine DINSDAG 18 JULI 1961 Krachtige bestrijding van pijn of griep '*-s Aanbod van AVi ton voor één tv-show van populair Nederlands jazzorkest (Advertentie) zonder de maag van streek te maken i Ieder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die eik afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarino „4" gebruiken. Het is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. jm B£RO£MDB GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABIET Bij pijn, griep of landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doenKoker a 20 tabletten f 0.80. DEN HAAG, 18 juli Bij zijn terug keer in de bewoonde wereld van Neder lands Nleuw-Guinca heeft, .olgens me dedelingen van de Marinc-voorlic.itings- dienst, de sergeant der mariniers Coen- raad Meyers het volgende relaas ver teld over zjjn wederwaardigheden sinds hij op 25 juni tijdens een jachtpartij op het eiland Misool voor de westkust van Ne derlands Nicuw-Guinea, verdwaalde. ,.Op de 23ste juni zag ik een wild var ken. dat ik probeerde neer te leggen, doch helaas miste. Wat mij dsarna precies overkwam is mü niet recht dui- DEN HAAG, 18 juli Naar hekend is ligt in het voornemen van de regering om per 1 april 1962 een alge mene huurverhoging te doen invoeren, waarbij de subsidies voor woningwet woningen en premiewoningen, naar het zich laat aanzien, dienovereenkomstig zullen worden verlaagd. Naar aanlei ding hiervan heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid be paald, dat de voor woningwetwoningen en voor eigen woningen in de premie sector op of na 1 augustus toegekende subsidies kunnen worden verlaagd, in dien binnen vijftien maanden na de da tum van de beschikking, waarbij die subsidies zijn toegekend, een algeme ne huurverhoging tot stand mocht komen. Zonder deze maatregel zou immers voor de op dat tijdstip in aanbouw zijn de woningen een hogere subsidie uit gekeerd dienen te worden dan met het DEN HAAG, 18 juli Het. verslag over de stormvloed van 1953 een boek van 714 pagina's met zeer veel kaaretn en foto's is verschenen. Het is samengesteld door de Rijkswa terstaat en het K.N.M.I. (meteorolo gisch instituut). Het verslag omvat een beschrijving van de storm, een beschrijving van de stormvloed, van de waterkeringen en inundaties en van het herstel der wa terkeringen. In de algemene inleiding wordt onder meer meegedeeld dat tot nu toe versla gen verschenen van de stormvloeden van 1877, 1881, 1883, 1889, 1894, 1911 en 1916. Het criterium voor het doen verschijnen van deze verslagen is het voorgekomen zijn van een niet ai te ge ringe schade. Tot de zwaarste door de acht oude re vloeden getoffen povincies behoor den Overijssel, Gelderland, Utrecht en Noordholland, waar in de ongeveer zes tig jaar voor de afsluiting van de Zui derzee een totaal van 243989 ha werd overstroomd tegen een tot'1 al van 351860 ha voor alle provincies. De vloed van 1953 deed een oppervlakte van 136512. ha overstromen en 16815 ha dras staan. De provincies Groningen en Friesland blijken betrekkelijk weinig te hebben geleden. Zuid-Hollands schade was matig, die van Noord-Brabant betrekkelijk groot. Merkwaardig is de geringe schade van Zeeland vóór 1953. De Zuiderzee was, zolang zij nog niet was afgesloten dus zeer gevaarlijk. Van het totaal van 351860 ha der acht vloe den komt 243969 ha of ruim 69 procent voor rekening van de 300 km lang kust lijn der zuiderzee. DEN HAAG, 18 juli Van 20 augus tus tot 10 september zal te Brugge in het Europacollege worden gehouden de tweede zomercursus van het tweede Europese seminarie voor nude muziek. Het theoretische en praktische onder richt in instrumenten en in de zang kunst staat onder leiding van de heer Safford Cape, directeur van ,,Pro Musi- ca Antiqua." De Belgische regering stelt twee beur zen beschikbaar, die omvatten de kos ten voor het verblijf in het gebouw van het Europese college, de cursus en ex cursies. Bovendien ontvangen de dee nemers een bedrag van 500 frs. zakgeld. Van Nederlandse zijde kunnen een sopraan en een tenor aan het seminarie deelne men. Het ministerie van O.K. en W. ver goedt de reiskosten van de beurshouders. ALMELO, 18 juli Op het boerenbe drijf van de heer D. Schotman te Enter is een koppel eenden door een zwerm bijen aangevallen. Vijf eenden werden doodgestoken. Toen de bijenhouder, de heer H. Brunnekreef, de eenden te hulp snelde maakte ook hij kennis met de woede van de bijen. Hij kreeg vele ste ken in het gezicht, hals en nek en moesl vluchten. HAARLEM. 18 juli Mgr. dr. J. A E. van Dodewaard heeft benoemd tot professor in de filosofie aan het filoso- ficum te Warmond de zeereerw. heer L. M. Aarts Hij werd geboren te Haarlem 25 april ]031 en priester gewijd 31 mei 1958. 16 Augustus 1958 kreeg hu de op dracht in Rome filosofie h studeren. Bionen drie jaar deed hij zijn doctoraal. oog op het inmiddels gestegen huurpeil gerechtvaardigd is. Het percentage van de verlaging zal gelijk zijn aan het percentage, waar mede de woningwetbijdrage, door wij ziging van de regeling in verband met een algemene huurverhoging, wordt verminderd. De getroffen maatregel is analoog aan die, welke voor de huurverhoging van 1 april 1960 is genomen. Ten aanzien van huurwoningen in de premiesector kent de subsidieregeling reeds een voorziening, waardoor auto matisch elke huurverhoging na de toe kenning van de subsidie tot een met de huurverhoging overeenkomende ver laging van de subsidie leidt. In verband met de gunstige ontwik keling van de rentevoet sedert de tot standkoming van de subsidieregeling voor de particuliere bouw heeft de mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid voorts besloten de premies voor eigen-woningen eu particuliere huurwoningen met gemiddeld 500 te verlagen. Deze verlaging gaat op 1 augustus in. De iaarlijkse bijdragen voor de huurwoningen cn de zogenaam de toeslag eigen-woningbezit hebben geen wijziging ondergaan. De tabellen voor het berekenen van de premies zijn aan de bovengenoemde wijziging aan gepast. Een uitzondering is gemaakt voor huurwoningen in de categorie a van de premieregeling, die in de gemeenten Amsterdam, 's Gravenhage en Rotter dam zullen worden gebouwd. De pre miebedragen voor die woningen blijven ongewijzigd, doch de daarvoor gelden de huurgrens van 85 per maand zal, eveneens met ingang t an 1 augustus worden verlaagd tot 82,50 per maand. delijk. maar in een soort bewustzijns vernauwing heb ik toen enkele dagen doorgelopen, totdat ik eindelijk bij mijn positieven kwam. Ik bevond mij toen in de borgen en was mijn schoenen kwijt. Oriëntatie bleek niet mogelijk. Een uitweg zoekend in het dichtbegroei de bergland liep ik maar in een kring rond, mijzelf voor ogen houdend dat ik het laagland diende te bereiken, aan gezien ik wist, dat de autochtone bevol king zeer ongaarne het bergland in trekt en dus liuip van deze zijde niet te verwachten was. Mijn dorst werd allengs erger en erger, zodat ik er niet voor terug schrok vloeistof uit verrot hout te drinken. In verband met het vele on gedierte ter plaatse sliep ik des nachts op hoge rotsen. Ik leefde in de ver onderstelling dat het zoeken van mi litaire zijde na een week zou worden opgegeven", zo vertelde de sergeant Midden vorige week werd hij, na een opsporingsactie die negentien dagen heelt geduurd gevonden. Sergeant Meyers verblijft nu voor her stel van krachten in de centrale zie kenboeg in Biak. Hij vervolgde zijn ver haal aldus: „Aan de hand van een mij bekende vlucht van een marine vliegtuig, dat ik hoog zag overvliegen wist ik de datum en goede richting te bepalen. Het was intussen 30 juni geworden en ik vervolgde mijn nu goede weg. Na een zwerftocht van zes dagen bereikte ik bij het aanbreken van de dag het hoogste punt van de bergen van waar uit ik ergens ver beneden de boven- stroom van de Kassim-rivier ontwaor- de. Is het verwonderlijk, dat ik eerst meende met een hallucinatie te doen te hebben? Nadat ik een dag later de ri vier bereikt had, verzorgde iK een wond aan de linkervoet en dronk ik met be heersing het verrukkelijke water. Ik ben toen de kali stroomafwaarts gevolgd, totdat ik een aftands vlotje vond. dat ik zelf gerepareerd heb. Met dit vlot ben ik toen de kali afgezakt in een begrijpelijk zeer optimistische stem ming. Na enkele uren werd het vlot echter bij een stroomversnelling ver nield. Gelukkig liep ik daarbij geen ver wondingen op. 11 juli vond ik sporen van mense lijk leven in de vorm van half door gekapte bomen. Klopgeluiden brach ten me een dag later bij een Papoea, die in zijn tujn werkte. Deze Papoea, een reeds oude man, cn diens echt genote hebben mij toen verzorgd op een wijze, die alle lof verdient. De zoon van deze Papoea waarschuwde de patrouille te Fakal die nog steeds naar mij aan het zoeken was. Deze patrouille, bestaande uit Mari niers, leden van de landmacht, en poli tie, onder leiding van kapitein der in fanterie Van der Linde, arriveerde 12 juli des avonds in mijn Papoea-onder komen. Ik had mijn zwerftocht van bij na drie weken door een st.uk van Nieuw- Guinea's wildernis overleefd. Tijdens mvjn terugtocht naar de bewoonde we reld heb ik geen geestelijke depressies of verschijnselen gehad. Wel heeft de wond aan mijn linkervoet mij vaak ern stig belemmerd", zo besloot de sergeant zijn verhaal. Van marinezijde uit Nederlands Nieuw-Guinea wordt aan dit relaas nog toegevoegd, dat sergeant Meyex-s wel sterk vermagerd was. Hy ziet er nu weer beter uit. 0 ■- '-V Maandag is in Arnhem d* „Tour de Frats" van star: gegaan, nadat een martiale Turkse soldaat het startsein had gegeven De oranje trui werd op deze eerste dag gedragen door Henny van Dijk uit Amsterdam, die dit jaar voor het eerst mee doet met de Tour en die het zondagavond een beetje te kwaad kreeg vanwege heimwee. De oranje trui bleek echter een prachtige pleister op de wonde. DEN HAAG, 18 juii Mede na mens minister-president De Quay heeft minister Luns antwoord gege ven op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Nederhorst (P.v.d.A.) over de wenselijkheid van de aanwezigheid van vertegenwoordi gers der Europese gemeenschappen op de conferetie van regeringsleiders van dezes E.E.G.landen. In dit antwoord zegt de bewindsman dat bii de vaststelling van de agenda voor deze bijeenkomst de Nederandse delegatie de verzekering is gegeven, dat het niet de bedoeling is op de conferen tie de problematiek van de associatie van bepaalde Afrikaanse landen met de E.E.G. aan de orde te stellen Het on der werp op de agenda over de betrekkin gen tussen Europa en Afrika houdt een gedachten wisseling in omtrent de poli tieke betrekkingen tussen Europa en Afrika in het algemeen, zo is bii die be sprekingen meegedeeld. Voorts zegt minister Luns, dat bj de bespreking te Parijs, Bonn en Rome van dc Franse voorstellen voor nauwe re politieke samenwerking van de zes van Nederlandse zijde steeds consequent liet standpunt is ingenomen, dal de zes regeringsleiders of zich dienen te ont houden van een bespreking van vraag stukken, die tot de competentie van de Europese gemeenschappen behoren, óf daarbij vertegenwoordigers van die ge meenschappen dienen uit te nodigen. Dit standpunt is ingenomen, omdat de regering van oordeel is, dat anders het gevaar van uitholling van deze gemeen schappen zou ontstaan. (Van onze Brabantse redactie) Ibant-plan genoemde desiderata: bij het DEN BOSCH, 17 juli De medede- I bekijken van de miljoenen die met het IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIMUIUIIIMIIIIItMIUIIMIIIIIIIIIIIIIIIim IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIM 111111 llll IM111II111 tl III 111 II 111 Ml IH III II111IIIIIIIIIMII1111II111 III IIIIIIII III III I llll 1» III II1111! Ill lil 11 It 1111 y .G,'X ling van voorzitter dr. C. Kortmann, dat in de naaste toekomst een begin kan worden gemaakt met de aanleg van een met de Westerschelde verbon den Industrieterrein in Z.W.-Brabant, is in de Statenvergadering net voldoe ning ontvangen, maar tegelijk werd er floor de woordvoerders van alle frac ties op gewezen, dat de aangekondigde werken de eerste aanzet moeten vor men voor de realisering van heel het Kreekrakplan, waarin de zeehaven cen traal staat. Dc heer J. Teljssen (KVP) acht het van groot belang, dat dit ook de regering terdege duidelijk wordt ge maakt. De heef C. van Lienden (PvdA) stel de aan de hand van het rapport „Noord- Brabant in het Nieuwe Westen" vast, dat het aangekondigde onderdeel een bedrag van rond 40 miljoen zal vergen. Mogen we een dergelijk groot bedrag wel gaan uitgeven zolang met betrek king tot de verdere plannen nog geen enkele zekerheid aanwezig is, temeer, daar er in West-Brabant nog zoveel andere desiderata zijn? De beer J. Kloezen (VVD) vond de medewer king van de regering vrij passief en vroeg zich af, hoe het plan (inancieei te realiseren is en dc heer P. Assel- bergs adviseerde, ook de gemeente Ber gen op Zoom bij de plannen te betrek ken, Dr. Kortmann vatte alle antwoor den samen in één gloedvol betoog a l'improviste. Hij had van „gematig de voldoening" gesproken, omdat hij graag méér gepresenteerd zou heb ben. Maar het detail dat nu aan de orde is, past in de conceptie, die des tijds in het rapport is neergelegd. Overigens hoeft deze conceptie niet de werkelijkheid van de toekomst te dek ken: er kunnen factoren gaan meespe len die niemand heeft kunnen voorzien. Maar mag dat een reden zijn om te blijven afwachten? Dr. Kortmann acht het verstandiger, zich niet met de stroom te laten meevoeren, maar zelf door te tasten, wellicht zal de stroom zich dan verleggen. „Het gaat erom. dit plan, dat een venster opent op de zee, zo snel mogelijk te realiseren om te laten zien, wat dc mogelijkheden zijn m Z.W.-Brabant." Het Kreekrakplan is zo groot van opzet, dat men het niet mag vergelijken met andere in het West-Bra- Gehcel in stijl, met de baret op. vertrok gisteravond van Sch iphol de Dutch Swing College Band voor tournee door Zuic'-Amerika. Tweede van rechts de leider Peter Schüperoorl. „gouden" UTRECHT, 18 juli De 19-jarige G. J. W. A. Bosman uit Utrecht is gister middag door de trein Zwolle-Ommen ge grepen op een onbeveiligde overweg in Ommen en oni het leven gekomen. (Advertentie) Kent u ook wel M ADURODAM blf avond? 40.000 lichtjes! 'n Spróókje! Den Haag Scheveningen BREDA, 18 juli Talrijke parochiële en dekenale comité's van „De Zonne bloem" hebben zich tijdens de zaterdag op Bouvigne gehouden jubileumverga dering akkoord verklaard met het Dlan om de stichting „De Zonnebloem" om te zetten in een vereniging. Zij zal nu voortaan heten katholieke nationale ver eniging tot bevordering van het welzijn der zieken „De Zonnebloem". Voor de duur van een jaar zal het huidige tich- tingsbestuur ais bestuur van de Vereni ging optreden, waarbij liet zich zal rich- ten naar d© nieuw© statuten. Bij de opzet van de nieuwe structuu - Is men uitgegaan van de parochiële en dekenale comité's. Er zal een autonoom lat,delijk comité worden gevormd dat zal bestaan uit afgevaardigden van de dekenale comité's en uit buitengewone leden namens het Wit-Gele Kruis, de Katholieke Artsenvereniging, de Ver eniging van Katholieke Ziekenhuizen en het Ziekenapostolaat. Boven dit natio nale comité komt het hoofdbestuur, dat ui: ten hoogste zeventien leden zal be staan. SCHIPHOL, 17 juli <- Als de verwachtingen van de 37- jarige musicus Aric Ligthart uitkomen, dan is de thans vijftien jaar bestaande Dutch Swing College Band, waar van hy de zakelijke leider is, vanavond via Genève naar Zuid- merlka vertrokken voor een „gouden" tournee van drie maanden. Op de Amsterdamse lucht haven bevestigde de heer Ligthart, dat hij bij zijn Ar gentijns impresario zonder enige moeite topgages voor de ees leden van de al bijna we reldberoemde Nederlandse hand had bedongen. Dat bete kent tegen de vjjf mille voor een optreden van ongeveer drie kwartier. Volgens Ame rikaanse persberichten echter zou die impresario na de ko mende drie maanden het eer. zarne beroep van rentenier kunnen gaan uitoefenen, want Zuidamerikaanse radio- en tv-stations hebben by opbod gepoogd de Impresario er toe te bewegen leder van hen de eer van de populaire Neder landse band te gunnen. Daarbij was zelfs een bod van niet minder dan f450.000,- voor een slechts drie kwar tier durende tv-show. „Als er werkelijk zoveel geld voor ons betaald wordt", aldus Ligthart, „en ik heb reden aan te nemen, dat er dan zoeken we volgende keer een ander." Van de oorspronkelijke band ts uit 1945 alleen de op richter en leider Peter Schil, peroort over. Met zijn 41 ja ren is hij tevens de oudste iets van waar is gezien de brieven die ik van de impre sario heb ontvangen, dan zul len wij onze huid toch duur verkopen. Het zou te zot zijn, wanneer de impresario alleen een veelvoud zou ontvangen van wat wij met zijn zessen samen mogen delen, Ik ben van plan dan druk op hem uit te oefenen door hem aan te bieden ook voor volgende tournees onze impresario te bHJven. Blijft hij zonder meer aan het contract vasthouden, Hij speelt klarinet, sopraan- jax. bariton-sax, piano en gitaar. De andere leden zijn Oscar Klein (31. trompet en gitaar). Dicky Kaart (31, trombone). Bob van Oven (27. bas), zakelijk leider Arie Ligthart (37, banjo, gi taar en klarinet) en de in de olaats van Martin Beenen aan de drums gekomen Ben jamin. de 24-jarige Lussanet. wiens werkelijke naam Louis de Lussanet de la Sablonière te lang was voor de aanplak- oiljetten. JanMorks (klarinet) heeft sinds april het vroeger zeven man tellende gezel schap verlaten. Hun „gouden" tournee zal hen door vier Zuidameri kaanse landen lelden: Argen. tinië. Chili, Peru en Uruguay De populariteit van deze Dixieland band is ook dank zij de stijgende verkoop van hun grammofoonplaten enorm gegroeid. „We hebben voor het uitkiezen op het ogen blik" zei de heer Ligthart. .en in Europa staan w: met onze Dixieland muziek geloof ik a<.n de top. De komende tournee zal weliswaar ver moeiend worden, maar het programma is toch niet over laden. Dat schrijft tenminste de impresario", Nadat de band medio okto. her zal zijn teruggekeerd vol gen twee tournees door Duits land. Omstreeks de jaarwis seling gaat men opnamen op de band vastleggen voor een wekeiyksc uitzending door radio Luxemburg. Het vol gend jaar gaat de band waar schijnlijk naar Japan. thans aangekondigde plan gemoeid zijn, moet men de schaalverhouding in het oog houden. We mogen ons niet laten verleiden, onze aandacht te laten aflei den naar andere facetten, nu we onze volle energie en financiële kracht voor dit plan nodig hebben. GS willen de aandacht zeer bepaald richten op het Kreekrakplan .waarvan de portee ver over West-Brabant heen reikt. Dr. Kortmann zei voorts, dat de re gering bereid is, het Brabantse plan af te wegen tegen andere plannen. „Wij twijfelen er niet aan, of die afweging zal voor Brabant gunstig uitvallen. Tenslotte riep hij op tot daadkracht, ondanks de onzekerheden van de toe komst. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 18 juli Een 47-jarige Enschedeër kwam tijdens liét afgelopen weekend op het politiebureau vertellen dat h« bij het station een fiets had ont vreemd. Je dienstdoende politieagent vroeg waarom h\j dit gedaan had. „Och", zie de man, „ik wi] graag ge arresteerd worden, om tenminste vooi de komende r.acht onderdak te hebben." H|j vertelde dat hy onenigheid had gehad met zjjn hospita en toen de deur was uitgezet. Omdat, hij niet wist vaar hy de nacht kon doorbrengen, had hu besloten een fiets te stelen. De politie heeft hem daarna indezdaac in de ge- gelegenheiu gesteld om zjjn nachtrust op het politiebureau te genieten. DEN HAAG, 18 juli Ministerpre sident De Quay heeft antwoord .ege' ven op de schriftehjke vragen vat» het Tweede-Kamerlid de heer Ne derhorst (PvdA) over de door de ver- verschillende departementen ingeno men standpunten inzake de verho ging der verpleegprüzcn van het zie kenhuis te Gouda In dit antwoord, gegeven mede na mens de ministers van Financien, Binnenlandse Zaken, van bociali Zake en Volksgezondheid a.i. cn van Deo mische Zaken, zeg, de minister presi dent o.m„ dat er op deze departemen ten geen sprake is van rigide en dam door elkaar uitsiaitende standpunten- Hieraan wordt toegevoegd, dat er spra ke is van verschillende benadering- wijzen - voorvloeiende ui: de bpzonoe verantwoordelijkheid van elk van de ministers - waartusser van geval geval hef juiste evenwicht moet en oo kan worden gevonden. In antwoord op de vraag van heer Nederhorst op welke wijze de g meentebesturen de hogere lasten in exploitatie van overhcidsziekenhuizei moeten opvangen, zegt minister-pres dent De Quay o.m. dat de lastenve zwaringen, die als gevolg van reg ringsbeslissingen voor de overhear ziekenhuizen ontstaan, in principe in tarieven zullen kunnen worden doorb rekend. Van de noodzakeiykhcud on voortdurend bedacht te zyn op het dom verhoogde efficiency opvangen van lastenverzwaringen dienen de veranv woordeiyke besturen goed doordrong^' tc zijn, zo wordt in het antwoord ge zegd. UTRECHT, 18 juli De sfeer en de veelzydigheid van de belangstel ling op de receptie van de heer A. A- Boersma, by diens aftreden als van het Verbondsbestuur van de K.A.B. wegens pensionering, demon streerden wei duideiyk, welk een mar kante pèrsooniykheid hy in deze kring en de sociale wereld was. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B.heeft uitvoerig zijn gro te verdiensten geschetst, waarby hj het artikel van collega Herman Hofhui zen in ons blad van zaterdag citeerde. 'Als stoffeiyk huldeblijk bood hü ae scheidende functionaris, nu hij er niet meer zo veel behoeft uit te trekken, een televisietoestel aan en namens de colle ga's en de mcdewerkers(st.ers) van het Verbondsbestuur een horloge. De heer De Ries, voorzitter van de Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, herinnerde aan de tijd, dal de heer Boersma hier als ge salarieerd bestuurder werkzaam was. en overhandigde een enveloppe met in houd voor het maken van een reis. Prof. Levcnbach. lid van het College van' Rijksbemiddelaars, was er dank baar voor, dat dc heer Boersma op me nig moeiiyit moment door een kwink slag, waarin een ernstig woord vervat was. de situatie wist te redden en noem de hem een „man van de hogeschool van het sociale leven". Talrijke bestuurders van vakbonden en instellingen van de K.A.B. kwamen de heer Boersma dc hand drukken en ook vertegenwoordiger van instanties en commissies, waarmee hij in een ot andere vorm te maken had. Minister Luns had een telegram ge stuurd waarin hij de heer Boersma zijn beste wensen deed toekomen. DEN HAAG, 18 juli Gisteren i* minister ir. S. H. Visser in La Coui- tine aangekomen. Hy bracht aan de daar oefenende Nederlandse landmacht- onderdelen een inspectie-bezoek. De be windsman keerde vandaag naar Neder land terug. Er is een tijd ge weest dat de musi cus Jan Mul geen enkele functie be kleedde. Dat is nog niet zo lang geleden. Toen Mj in 1946 m het bestuur ver zeild raakte van hel Genootschap van Nederlandse Com ponisten wist van dat ogenblik af iedereen in de mu ziekwereld Jan Mul te vinden. „Als je a gezegd hebt, moet je ook b zeggen, ook al zou dat be tekenen dal daarop de overige letters van het. alfabet vol gen." Nu, dat is dan ook gebeurd bij Jan Mul. Hij bekleedt op het ogenblik niet minder dan zeven tien bestuursfunc ties. Hij is o.a. voor zitter van de BUMA en van de Stich ting Nederlandse Muziekbe.la.ngen, vice-voorzitter van de afdeling muziek van dc Haad voor de Kunst, en van de Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars. Sinds vorige week is daarbij het voorzit terschap gekomen van het Genootschap van Nederlandse Componisten, dal vijftig jaar geleden werd opgericht, De even oude voorzitter van het genootschap is een hartelijk man, een geboren en getogen Haarlemmer, maar niet zo Hollands als de meeste inwoners van die stad. De eigenschappen van zijn voorgeslacht verloochenen zich niet in deze Westfries, die van moederszijde rijkelijk werd bedeeld met muzikale talenten. Deze erfenis stelde hem in de gelegenheid het. vak van musicus op een breed terrein uit te oefenen. Jan Mul, die van huis uit organist is en bij Hendrik Andriessen aan het Amsterdams Conserva torium heeft gestudeerd, is niet alleen de maker van een grote hoeveelheid kerkmuziek, maar evenzeer een talentvol componist van profane muziek Hij schreef niet minder dan veertien missen, waarvan de „Missa Cunonica in het begin van dit jaar werd bekroond met de Visser Neerlandia Prijs. Een sonate voor piano bezorgde Jan Mul ook buitenlandse bekendheid. Het werk ontstond toen hij m 1939 was gemobiliseerd en in een kapitale villa In Soestduinen was gelegerd als korporaal bij de geneeskundige troe pen. In die tijd heeft Jan Mul bijzonder veel werk geschreven ..Na het ziekenrapport 's ochtends kroop ik achter mijn piano, een omgebouwde pianola, die ik voor een prik in Ütrecht op de kop had getikt. Ik heb hem nog en hij speelt maar wat fijn." De toen gecomponeerde Sonate werd later georkestreerd en verscheen onder de titel „Simfonietta" op de programma's. Van zijn hand verscheen voorts de opera ..De Varkenshoeder" op tekst van Harry Pr en en, welke door dr Johan Wagenaar Stichting werd be kroond. Na de dood van Sem Dresden, bij ivie Mul in zijn jonge jaren compositie had gestudeerd, verzorgde hij dc orkestratie van diens nage laten opera „Frangois Villon", waarmee in 1958 het Holland Festival werd geopend. Ook hel maken van filmmuziek gaat Jan Mul goed af. Voor Haanstra's films „Fanfare" en „De zaak M.P." schreef hij verrukkelijke muziek. Wie aan hem vraagt of de maatschappelijke functies hem niet belem meren in zijn compositorische arbeid, krijgt van Jan Mul te horen dat dat allemaal meevalt. Even later betrapt hij zich op deze overmoed en bekent, dat hij enige opdrachten onder handen heeft, die al lang klaar hadden moeten ztjn. „De eerste veertien dagen zei ik geen stap buiten de deur."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4