Falsificaties voor meer dan een ton Vondst Reclame Eichmann verliest zelfbeheersing Rinus en Rob wonnen dank zij een oude afspraak droomland vlaardingen Certificaten I.C.I. op 27 juli a.s. naar de beurs .Wenteltrap" Reis emigrantenouders naar Buffalo opnieuw uitgesteld D Haagse administrateur ver duisterde kapitalen Belastingpersoneel overlegt over actie in het Zoeklicht Zuster Melanïa von Ernst f Tijdens verhoor over Wim Sassen Nog niet stoppen voor oversteek plaatsen Kruisverhoor geëindigd Explosie in zuuf- stoffabriek Aanvaring op de Nieuwe Maas Scheepsbranden in Waalhaven FESTIVALNUMMER FILMFORUM Maakt Baby voor Uw zaak Overleden in haar 103e levensjaar Over 1961 weer 13 3A dividend over vergroot aandelenkapitaal Publiek voor redder te enthousiast Geen landingsrechten voor Pres. Airlines Uitstekende sport op R 'damse wielerbaan Sterke stijging goederenvervoer op Zestienhoven Tewaterlating van Noors schip Britse filmindustrie dreigt „plat" te gaan N S C—N D C- DONDERDAG 20 JULI 1961 PAGINA 15 juli -12 aug. Gift van miljoen dollar Voor ziekte-onderzoek t (Van onze Haagse redactie) DEM HAAG, 19 juli De 49-jarige Haagse administrateur bij een vereni ging op het gebied van de kleuterzorg, die zoals wij reeds eerder vermeldden, tier; dagen geleden door de politie is aangehouden, blijkt volgens het nadere onderzoek voor een totaalbedrag van 118.000,- verduisteringen en oplichte- rijeri te hebben gepleegd Bij een ac countantscontrole kwamen onregelma tigheden aan het licht. De administra teur en de penningmeester van de ver eniging maakten de kas op gn het bleek, dat er een tekort was van ƒ23 000,-. De administrateur beweerde, dat hij het geld op zijn bank had staan on dat hij het de volgende dag wel zou terugstor ten Dat deed hij inderdaad Het geld bleek later echter geleend te zijn van de bank Als onderpand dienden effecten van mensen wier vermogen hij beheer de Die mensen waren naar inmiddels is gebleken al eerder door hem bena deeld Hij kocht voor het geld. dat hij kreeg toevertrouwd effecten en ver kocht die na een poosje weer met winst. Deze winst streek hij echter zelf op. Het ging om vrij grote bedragen: 35.000 200.- en f 28.000.- Dat waren niet de enige malversaties die aan het licht zijn gekomen. De ad ministrateur heeft o.m. zich ook voor een bedraë van 15.000 aan oplichterijen schuldig gemaakt Advertentie Elke avond van 21.00 tot 23.30 uur (niet op zondag) Zo liet hij voor de uitbetaling van een bedrag drie kwitanties uitschrijven, zo dat hij het bedrag drie keer ontving Verder maakte hij zich schuldig aan valsheid in geschrifte. Hij inde op een girostrookje met vervalste handteke ning 1.700,-. Alles bij elkaar staat het wel vast, dat hij de vereniging op het gebied van de kleuterzorg voor 30.000,- heeft be nadeeld. Of die vereniging de 23.000,- die zij van de administrateur terug kreeg, zal moeten teruggeven aan de bank, zal in een civiele procedure moe ten worden uitgemaakt. De verduisterin gen en oplichtingen zijn in een perio de van tien Jaar gepleegd. De admini strateur gebruikte het geld dat hij door zijn malversatie verkreeg, te eigen bate. DEN HAAG, 19 juli. De vertegen woordigers van de Algemene Bond van 'Ambtenaren (ABVA), de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren vereni ging (ARKA), de Ned- Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) zijn, naar men ons van de zijde van deze organisaties bericht, vanochtend bijeen geweest en hebben opnieuw ge sproken over de situatie, we'ke is ont staan na het antwoord van de regering in de Tweede Kamer op 12 juli jl. op de door verscheidene Kamerleden ge stelde vragen over de positie van het belastingpersoneel. Nagegaan is, welke mogelijkheden voor verdere actie nog zijn overgeble ven. De besprekingen zijn thans zover gevorderd, dat de verantwoordelijke bondsinstanties een beslissing kunnen nemen. Aangenomen mag worden, dat uiterlijk op maandag a.s. de besluiten van de bovengenoemde organisaties be kend zullen zijn. EEN GENDARME te Vittel In de Vo gezen hoorde dezer dagen op een par- keertererln het geschrei van een baby. Hij kwam tot de conclusie, dat het uit een daar geparkeerde auto moest ko men. Het was zo. In de afgesloten auto lag een baby van slechts enkele we- ken» De gendarme aarzelde niet en brak het afgessloten portier open, aldus het bijna in de hitte gestikte kind van een wisse dood reddend. De ouders werden per luidspreker gewaarschuwd. Toen ze op de parkeerplaats aankwamen, zagen ze de gendarme met hun baby in zijn armen, in een schaduwrijk en fris hoekje. Hun werd aan het verstand gebracht, dat in een afgesloten, in de brandende zon staande auto zich zulk een hitte kan ontwikkelen, dat zelfs een volwassen mens er door kan stikken. Vier dagen en drie nachten heeft de 7-jarige Marcel Carton zijn best gedaan om niet dood te gaan. Hij wilde het niet. Maar Hij had zulke brandwonden opgelo pen dat hij zelfs in de Fondation Foch te Suresnes, waarheen hij met een speciaal militair vliegtuig uit Marrakech in Ma rokko vervn«>rd was en waar men het beste is uitgerust, om ernstige brand wonden te genezen, niet geholpen kon worden Marcels ouders en zijn tien jarig broertje waren bij familie te Mar rakech voor enkele weken vakantie uit genodigd Vader Carton is consul-gene raal van Frankrijk te Aden. De twee jongens speelden, terwijl hun ouders en hun g- beer en gastvrouw afwezig wa ren in de tuin. Marcel wilde in het zich in de tuin bevindende bassin zwemmen. Hij ging met zijn broertje een wedden schap aan wie er het eerst zou zijn. Hij liep eerst naar de kamer van zijn vader om een chronometer te nalen, teneinde de tijd precies vast te stellen in plaats van de chronometer greep hij een hand granaat. die er lag. Toen hij dit zag liet hij het ding van schrik vallen. Een ontploffing volgde. Vlammen sloegen naar alle kanten uit en Marcels kleren vlogen in brand Hij rende naar beneden naar de garage, als een brandende toorts wierp zich in de armen van de chauf feur die er in slaagde de vlammen met een plaid te doven „Breng me gauw naar het ziekenhuis' smeekte Marcel, „ik wii niet doodgaan" in het zieken huis van Marrakech bleek, dat zijn brand wonden zo ernstig waren, dat men er niets meeT aan doen kon Zijn inmid dels gewaarschuwde vader volgde de raad der geneesheren en stelde alles in het werk. om de hevig lijdende jongen naar Frankrijk te vervoeren, hetgeen hem lukte Enkele uren later was Marcel te Suresnes Maar ofschoon men daar deed wat men kon. alles was tevergeefs Marcel stierf. ,,'Vivent bes vacanses A bas la rentreé Les cahiers au feu Et les ni tres au milieu" Dat liedje zingen ondeu gende Franse schoolkinderen als ze met vakantie gaan Het komt hierop neer' Leve de vakantie, nooit meer terug naar school Van de schriften een vuur tje stoken En daar midden in de mees ters Wel, een drietal jochies van 8 tot 12 jaar te Rijssel hebben dat stoute liedje letterlijk genomen Op hun eerste vakantiedag zlin ze naaT hun school ge trokken. een modern, pas enkele jaren geleden neergezet gebouw keurig inge richt Ze hebben er alles, wat brandbaar was. bijeen gesleept en er toen de brand ingestoken Gelukkig is het vuur van zelf gedoofd Maar de schade is toch aanzienlijk Enkele tienduizenden nieuwe francs waarvoor hun vermogende ou ders zullen moeten opdraaien Indien het vuur niet uitgegaan was. zou wellicht de hele school en enkele aaangrenzende schoolgebouwen een complex dat 60 miljoen francs gekost heeft, in vlammen zijn opgegaan De Japanse minister Zentaro Kosaka heeft zich de verontwaardiging van ve len van zi1n landgenoten op de hals ge haald Hij maakt een reis door Europa en heeft zijn vrouw meegenomen. Dit nu is, al kent ook Japan zijn vrouweneman cipatie, iets ongehoords, zulks temeer, i omdat hij van plan is zich door haar j naar alle nff;- "lp gelegenheden te la- ten vergezellen De Japanse pers sprak smalend van rokkendiplomatie.. In het Moederhuis der Missiezusters van de H. Petrus Claver te Rome overleed 28 juni 1961 te eerwaarde zuster Melania von Ernst in haar 103e levensjaar. Op 6 juni 1959 had zij, nog volkomen helder van geest en voor jhaar leeftijd in lichamelijk goede condi- i tie, haar honderdste verjaardag gevierd. I Een bijzondere vreugde waren voor haar de gelukwensen en de zegen van de H. Vader alsook de gezonden bloemen uit ihaar vaderstad Bern, van welke zij de oudste burgeres was. Zij ontving per soonlijk een delegatie van het Zwitserse gezantschap in Rome. Melania von Ernst stamde uit een aanzienlijke oude Bemer patriciërs familie. Haar vader Eduard von Ernst was kapitein in het Zwitserse regiment van de laatste koning van Napels. Zji werd als jongste van 13 kinderen in Luzem geboren, maar woonde een groot gedeelte van haar jeugd in Bern. Haar opleiding ontving zij bij de Zus ters van de Visitatie in Solothurm en vervolgens op de universiteit in Bern. In 1894 sloot de jonge dame, voor wie de wereld openstond, zich als eerste ge zellin aan bij de Stichteres van de St. Petrus Claver Sodaliteit, Gravin Ledo- chowska. Met haar intelligentie, haar fijne beschaving, haar enthousiast inle ven in de geest van de Stichteres was zij voor deze de sterkste steun in de moei lijke beginjai i. Met haar praktische kijk op de dingen stond zij haar krachtig bij, toen het er om ging de eerste huizen te stichten: In 1905 de vestiging in Zug in Zwit serland. In het begin der twintiger ja ren werd haar de oprichting van een huis in Freiburg in Frans Zwitserland toevertrouwd, dat zii 15 jaar met grote toewijding bestuurde. Ook in Oostenrijk, Italië, Spanje en Argentinië is Zuster Melania voor de missies werkzaam ge weest. Haar laatste levensjaren bracht zij door in het Moederhuis in Rome, tot het laatst in een helder besef van en een levendige belangstelling voor de noden en problemen van de pussies. Met haar is een vrouw met een groot, warm hart en een gloeiende zielenijver heengegaan R.I.P. Zuster Melania herinnerde zich altijd graag uit haar jeugd een verblijf van enkele genoeglijke weken in Utrecht. Voor de vestiging in Maastricht had zij een bijzondere belangstelling en veel sympathie voor het Nederlandse volk, dat zij vaak prees om zijn vele goede eigenschappen. TORONTO, 19 juli Prof. dr. Charles H. Best, een der twee ontdekkers van de insuline, directeur van het naar hem genoemde instituut te Toronto in Ca nada, heeft een gift van een miljoen dollar ontvangen van George C. Metcalf, directeur van een onderneming te To ronto. Het is de bedoeling dat dit be drag zal worden besteed voor onder zoekingen op het gebied van diabetes, kanker, trombose en afwijkingen van de lever. AMSTERDAM, 19 Juli De Rotter- damsche Bank en R. Mees en Zoonen zullen van 27 juli af ter beurze van Am sterdam doen verhandelen certificaten aan toonder van 10 gewone aandelen met een nominale waarde van 1.in de Imperial Chemical Industries Limited (I.C.I.) gevestigd te Londen. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de siotnotering der aande len te Londen d.d 26 juli. De siotnotering in Londen bedroeg op 14 juli 66.shil ling, overeenkomende met een notering van ca. f 360.(Amsterdamse usance) per certificaat. De Imperia! Chemical Industries is in 1926 ontstaan uit een fusie van een vier tal maatschappijen. Het doel van de maat schappij is in het algemeen alle hande lingen in de ruimste zin des woords. op industrieel financieel, commercieel en wetenschappelijk gebied, welke verband houden met de bevordering en ontwik keling van haar activiteiten bij de ver vaardiging en de handel in chemische produkten en hun derivaten. 5"/o cum pref. aandelen kap 34.736.773 (nominaal 1en gewoon aandelen kapitaal 264.382.826 (nominaal 1. De uitstaande obligatieschuld bedraagt 30 254.750. Het concern heeft zich ontwikkeld tot op één na grootste chemische bedrijf ter wereld. Zij wordt op haar gebied slechts in omvang en grootte overtroffen door Du Pont de Nemours. Alleen al in Groot-Brittannië exploi teert I.C.I. meer dan 100 fabrieken waar- circa 114.000 personen werkzaam zijn. Het produktieprogramma omvat ruim 12.000 produkten. De voornaamste produkten zijn: alkali, chloor, kler-stof- fen. explosieven, kunstmest, kunstleer, non-ferro metalen, organische chemi caliën, verf pharmaceutische artikelen, polyestervezels (terylene). polyaethyieen en andere plastics en zout. De activiteit van de maatschappij in het buitenland breidt zich nog steeds verder uit. Direct of indirect via dochteronder nemingen en deelnemingen beschikt de I.C I. buiten Engeland over meer dan 40 fabrieken Verder heeft de I.C.I. in het buitenland een zeer uitgebreid net van agenten en vertegenwoordigers opge bouwd. Behalve deze belangen bezit de I.C.I. in Engeland een groot aantal deel nemingen. o.a. de Ilford Ltd en Imperial Aluminium Co. De affiliaties in Europa zijn gevestigd in Frankrijk (2), België, Ita lië, West-Duitsland en Nederland (Hol landse Gummifabrieken). Voorts zijn cr vestigingen in Canada, Verenigde Staten, Mexico, Afrika. Australië en Azië. In de jaren 1956 tot en met 1960 werd voor 269.673 00 gOeïnvesteerd en afge schreven 148.231.000. Blijkens de balans per 31 december 1960 bedroegen de totale reserves (in duizenden ponden) 225.073 (v.j, 196.186) en de middelen van derden op lange termijn, zoals reeds gemeld 30.255 (55.641), terwijl voor toekomstige belastingen 40 085 (35.509) gereserveerd werd. Terreinen, gebouwen en inventaris staan te boek voor 416.252 (412.702), pa tenten. handelsmerken enz. tegen kost prijs minus afschrijvingen voor 990 (672), belangen bij dochterondernemingen voor 80.522 (74 048) en deelnemingen voor 31.791 (23.259). De vlottende activa kwamen op 136.761 (125.523) waaronder o.m. voorra den tegen of beneden kostprijs 72.628 (60.900). debiteuren incl. hypotheken u/g en andere leningen 53.824 (49.332), effecten 865.000 (onv.). waarvan de beurswaarde 1.332.000 bedroeg, kas en schatkistbiljetten 5.194. De vlottende passiva beliepen in totaal 84.577 (67.922). Over de jaren 1956 t/m 1960 werd aan dividend uitgekeerd resp. lO'/a, 12°/o. 8*/«, ll'/iVo en 13°/o. Verkopen aan derden hebben in 1960 (in duizenden ponden) JERUZALEM, 20 juli (Rtr., D.P.I.) Eichmann verloor gisteren plotseling zijn zelfbeheersing tijdens het scherpe kruis verhoor door de openbare aanklager, Gi deon Hausner, in het proces tegen hem. De verdachte mag nog steeds zittend de vragen beantwoorden, gezien zijn slechte gezondheid. Plotseling sprong hij op en barstte los: „Ik weet alleen, dat ik van nu af aan niets meer zal zeggen of antwoor den op vragen over wat ik in 1957 alle maal in Argentinië aan Sassen verteld zou hebben". Hausner ondervroeg Eich mann opnieuw over op een geluidsband opgenomen verklaringen, destijds afge legd door de ex-Nederlandse journalist Wim Sassen, die voor de verdachte bui tengewoon compromitterend zijn. Eich mann houdt vol, dat hij deze dingen of wel niet gezegd heeft, of dat de geluids band een vervalsing moet zijn. De president van het Hof, Mosje Lan dau, gaf Eichmann na zijn uitval tegen de openbare aanklager onmiddellijk een scherpe berisping: „U zult vragen blij ven beantwoorden, tot Ik zeg, dat dat niet langer nodig is." Waarop Eichmann opgewonden riep: „Jawohl Herr Ge- rlehtspr sident, alles goed en wel, maar ik heb het gevoel dat ik hier geroos terd word tot ik vertel wat de heren wensen." Landau verbrak de spanning door de zitting te verdagen voor de gebruikelijk ochtendpauze van twintig minuten. Eichmann werd tevoren door de open bare aanklager ondervraagd over een lezing, die hij tijdens de oorlog in Ber lijn over de „eindoplossing" van het Jocenvraagstuk heeft gegeven. Hij ont kende toen tegen Duitse politiecomman- danten gezegd te hebben dat het beëin digen van „deze duizend jaar oude plaag van het mensdom ons eens en voor al tijd rust zai geven." Hausner bracht naar voren, dat Eich mann dit geval in 1957 in Argentinië aan W. Sassen zou hebben verteld. „Zelfs als ik dat op die lezing gezegd zou hebben, zou ik een gek geweest zijn om dit tegen Sassen te vertellen en op de band op te laten nemen", al dus Eichmann. Hausner: „Wel, was het waar of niet waar wat u gezegd hebt?" Eichmann s'.oeg zijn hand tegen de papieren waar het beweerde afschrift van zijn op de geluidsband opgenomen interview met Sassen tussen zat en zei, heftig zijn hoofd schuddend: „Ik aanvaard niet dat ik deze woorden aan W. Sassen zou hebben verteld. Vraag de geluidsband hier te brengen en af te draaien. Het is heel goed mogelijk dat zinnen die ik nooit gezegd heb aan het afschrift zijn toegevoegd." Eichmann zei dat hij een pamflet over de „eindoplossing" van het Joden vraagstuk had geschreven en dat zijn le zing in Berlijn bedoeld was om van dit pamflet een „best-seller" te make Hij ontkende dat er 50.000 afdrukken van gemaakt waren. „De publikatie werd door mijn superieur verboden," zei hij. Er stonden feiten en cijfers over de de portaties van Joden in „en wat er met de Joden gebeurd was voordat het pam flet geschoven was." Eichmann hield vol dat zijn rang van Öbersturmbahnf hrer (luitenant-kolo nel) niet te hoog was voor de post die hij als afdelingshoofd bij de Gestapo bekleedde. Ondanks zijn uitbarsting van woede bleef Eichmann de vragen van Hausner over zijn „bekentenissen" beantwoor- 558.428 (508.5091 bedragen. Het exploitatie saldo beliep 130.887 (112.893), terwijl de ontvangsten van deelnemingen op 5.565 (4.639) kwamen. Diverse baten en interest brachten ee adelig saldo van 2.586 (4.178) Afschrijvingen vergden 37.258 (33 133b Na aftrek voorzieningen voor winstde ling werknemers ad 8.564 (7.100), en be lastingen ad 40.472 (31.531) blijft een nettowinst van 47.572 (41.585), waarvan werd uitgekeerd 23.704 (19.925) en in bedrijf gehouden 23.868 (21.660). Naar volume stegen de binnenlandse omzetten in 1960 met 11 pet en in geld met negen procent ten opzichte van 1959 De export bereikte met een stijging van tien procent een recordcijfer. In 1061 heeft de I.C.I. een groot aantal investeringen aangekondigd. Hiertoe be hoort o.a. de uitgave gedurende de ko mende tien jaren van meer dan 100 min voor de bouw van grote fabrieken In Europa, waarvan het grootste project zal zijn een comple van chemische fa brieken In Rotterdam. Het nieuwe b» drijf aldaar zal met name plasties en aanverwante produkten vervaardigen Voorts zal de produktiecapaciteit in twee fabrieken in Engeland vergroot worden. In de omgeving van de fabrie ken te Billingham en Wilton wordt een petroleumraffinadenj met een verwer kingscapaciteit van circa 1 miljoen ton ruwe olie per iaar gebouwd. Met de Rolls Royce en de Rio Tinto groep wordt een combinatie opgerioht tot het verrichten van werkzaamheden voor de toepassing van atoomenergie voor niet-miiitaire doeleinden. Met betrekking tot de vooruitzichten van het lopende boekjaar werd in de jaarvergadering der maatschappij gezegd dat de verkopen in het eerste halfjaar van 1960 bijzonder gunstig waren en dal tot op heden het volume van de omzetten ongeveer gelijk was aan dat in de over eenkomstige periode van 1960. De winstmarges stonden onder druk in verband met binnen- en buitenlandse concurrentie, doch rekening houdentie met alle omstandigheden is er reden om te veronderstellen dat de onderneming over het in januari met 12,79 miljoen vergrpte kapitaal het dividend zal hand haven (op 13% procent). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 juli. De regeling betreffende de voetgangersoversteek plaatsen, welke aanvankelijk op 1 ok tober zou ingaan, wordt uitgesteld. Men hoopt echter wel oog dit jaar tot de invoering te kunnen overgaan. Zij houdt, zoals men weet, tn dat het rjj- verkeer moet stoppen voor voetgan gers, die op een door zebrastrepen aangeduide oversteekplaats oversteken. De oorzaak van het uitstel is het niet tijdig klaar komen van de oversteek plaatsen. Op vele plaatsen zijn die op nieuw onderzocht. Sommige moeten worden verlegd, andere moeten worden veranderd, opdat aan de voorschriften wordt voldaan. den. Hij zei, zoals hij reeds enkele ke ren had verklaard, dat hij „dronken was gevoerd" toen hij zijn „bekentenissen" dicteerde aan de voormalige Nederland se SS-majoor Sassen. „Ik was dronken en daarom zijn er bepaalde tekortkomingen," zei hij, er aan toevoegend, dat Sassen hem gezegd had van zijn bekentenissen „interes sant" moesten zijn en dat hij zich niet te veel om de feiten moest bekommeren'" „Toen ik Sassen zei dat ik sommige dingen niet wist, zei hij, „dit is onmo gelijk Wij kunnen geen interessant boek op deze manier schrijven." Hij zei dat het niet belangrijk was als ik gebeur tenissen en personen door elkaar zou gooien. Wat belangrijk was, zo zei hij, was dat ik iets zou weergeven van de geest van die tijd (Zeitgeist). Hij legde uit dat het een journalistiek werk moest worden," aldus Eichmann, eraan toe voegend, dat het Sassen voornamelijk ging om „het boek interessant te ma ken. een best-seller." JERUZALEM, 20 juli (Reuter) Het kruisverhoor door de openbare aanklager Gideon Hausner is vanmorgen beëindigd. Het heeft bijna vijftig uur geduurd. Tijdens de tiende dag van het kruis verhoor heeft Eiohmann toegegeven dat hij „alle Joden uit Hongarije, niet één uitgezonderd, met inbegrip van de kin deren" moest deporteren. Hij voegde er eohter snel aan toe dat hij de bevelen hiervan van Hitier, Ribbentrop en Himm- ler had ontvangen en dat zijn eigen rol beperkt bleef tot „het vaststellen van de dienstregeling der treinen". Hausner: sar castisch) „Daar hebben we de treinen en dienstregelingen weer". Hausner liet Eiohmann een passage uit het document-Sassen voorlezen, waarin Eiohmann gezegd zou hebben: „Het was prachtig zoals de wielen (van de depor tatietreinen) in he begin in Nederland rolden Alleen in Hongarije was er een andere sfeer. Hongarije joeg ons steeds op Ik kon het nodige rijden de materieel niet bij elkaar krijgen, zo snel ging het Precies het tegenover gestelde gebeurde in Denemarken Daar rezen onvoorziene moeilijkheden Deze twee landen konden als de twee uitersten beschouwd worden". Hausner: „Hebt u dit gezegd 7" Eiohmann: „Niet woord voor woord, maar in het algemeen is het waar" DEN HAAG, 19 juli. Twee Haagse agenten hebben gistermiddag met grote moeite twee Duitse meisjes bij Kijkduin uit zee gered. Een van de agenten kreeg daarbij veel water binnen, omdat over enthousiaste burgers hem bij het bin nenhalen van de redlijn onder de golven door trokken. De meisjes, de 21-jarige H. F. en de 19-jarige B. S., kampeerden op het kampeercentrum „Ockenburgh'. Hoe wel zij nauwelijks konden zwemmen, waren zij bij een golfbreker in zee ge gaan. Zij werden door een muistroom meegesleurd. AMSTERDAM, 19 juli Bij de N.V. G I.. Loos Co.'s fabriek voor techni sche en medische gassen aan de Transfor matorweg bij Sloterdijk is gistermid dag een hoofdafsluiter in de zuurstoflei" dmg uit elkaar gesprongen. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk eed vuiltje in de zuurstofleiding, waardoor oververhitting ontstond, zodat een kope ren kraan smolt. Een steekvlam trol drie arbeiders, die bezig waren met hfit afvullen van zuurstofflessen. De 34-jarige J. Geerads kreeg een steekvlam tegen zijn borst en moest met ernstige brand wonden in een ziekenhuis worden opge nomen. De 20-jarige Joh. Kemmer en de 21-jarige T. de Groot liepen lichte brandwonden aan het gezicht op. DEN HAAG, 20 juli Volgens een be richt van de Oostenrijkse autoriteiten zal Oostenrijk de invoer van druiven tot en met 31 augustus onbeperkt toe staan. Of er ook vanuit ons land naar Oostenrijk druiven verzonden zullen wor den, hangt af van de prijs. Er komen inmiddels al druiven op de Neder landse veilingen en ook is er sprak- 'van een uitvoer van dit produkt. ROTTERDAM, 20 juli De charter vlucht van de emigrantenouders van Rotterdam naar Buffalo in de Ver enigde Staten begint langzamerhand buiten de schuld van de betrokken luchtvaartmaatschappijen een trieste zaak te worden. Dinsdag j.l. moest de vlucht worden uitgesteld in verband met een motorstoring in de DC4, die het transport zou verzorgen. Het toestel stond in Gander, Newfoundland. De 71 reizigers, onder wie zes personen ouder dan 80 jaar, brachten de nacht door in het Savoy-liotei in Rotterdam. Aangezien de reperaties aan de DC-4 vrij lange tijd zouden duren er moest een nieuwe motor komen uit Amerika droeg de maatschappij „Interocean" het transport over aan de „President Air Lines", die een toestel beschikbaar hadden in Beiroet en dat men in de loop Achter het grote, in aanbouw zijnde complex van de Ammanstichting nabil het Oostplein te Rotterdam ziet men een torenachtig bouwsel. De bekleding er van heeft een zodanige tekening, dat men de suggestie krijgt als zou hier een trappenhuis zijn verrezen. Inder daad dient deze ronde koker om de verdiepingen met elkaar te verbinden, maar dan In de moderne vorm; deze liftkoker is 32 m. hoog. Op de wielerbaan te Rotterdam is woensdagavond niet de aangekondigde koppel wedstrijd met deelneming van alle mogelijke buitensteedse renners met naam verreden. Verscheidenen hunner moesten in Amsterdam hun ver plichtingen nakomen, omdait daar het maandag door de regen afgelaste pro gramma moest worden afgewerkt. Men heeft hen nauwelijks gemist, want ook deze week bleek maar al te duidelijk, dat renners uit Rotterdam en omgeving wis en waarachtig als zij tenminste werkelijk willen een aar dig programma kunnen vullen. De combinatie nieuweling-amateur verliep ook n.u uitstekend, hoewel hier en daar wel moeilijkheden bij het af lossen der renners waren waar te ne men. Sleoht trof Rob van der Wal het. Hij reed na zijn opmerkelijk goede re sultaten bij de adspiranten voor het eerst bij de nieuwelingen mee en waag de zich meteen in het strijdgewoel der koppelrijders. Daar ook zijn koppel- genoot Rinus v. d. Klooster eigenlijk niet al te zeer geroutineerd is op dit punt, verliep het aflossen van deze knapen in de eerste ronden al heel slecht met het gevolg, dat v. d. Wal een ferme schuiver maakte en danig werd „beschadigd". De jonge knaap bewees evenwel uit goed hout gesneden te zijn al liet het hier en daar wel wat voch tige plekjes te zien, die met de rijkelijk vloeiende jodium steeds groter leken te worden en stapte binnen de daar door reglementair vastgestelde termijn weer op. Zij braken evenwel geen potten. Het koppel Goudvan Bastelaar en lireuireOuwerkerk deelden de van punten voorziene lakens uit en in deze volgorde zouden zij ook de koers hebben beëindigd, ware het niet, dat Rinus en Rob tegen het einde waren weggelopen en op het moment, dat het einde er ook werkelijk kwam, meer dan een halve baanronde voorsprong had den gehad. Men greep terug naar een j sinds jaren bestaande afspraak, dat een -enner of koppel, in het bezit van meer dan een halve baanronde voorsprong, I wordt geacht een ronde te hebben ver- I overd en daardoor ongeacht het pun tental zou winnen. Hier en daar was men wel verbaasd over de beslissing van de correct lei dende jury. Immers, niet alleen in de rijen der renners, van wie er elk jaar toch weer een stevig aantal voor het eerst op de baan komt en van deze Rotterdamse reglementen niets weet, maar ook op de tribunes verschijnen naast de jaarlijkse terugkerende vaste kern bezoekers nieuwe gezichten, die van dit alles niet op de hoogte zijn. Maar goed, met 5 punten dus en een goede halve ronde voorsprong werden v. d. Wal en Klooster dus winnaar met de daar geldende bepalingen dus volkomen correct en dus verdiend ROTTERDAM, 20 juli. Op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Merwe- haven is gisteravond het 1042 ton me tende binnenvaart tankschip „B. P. Holland 28" in aanvaring gekomen met het Belgische motorvrachtschip „Chris tel" (338 ton). De Belg kwam uit de Merwehaven en wilde de Maas over steken en naar boven varen. De tanker voor naar beneden en ramde met de rechtervoorzljde de bakboordzijde van de Belg. Over een afstand van vijf meter werden de huidplaten van de „Christel" ingedeukt. De „B. P. Hol land 28" liep geringe verfschade op. vó6r Goud—van Baistelaar met 20 pun ten, door het winnen van vier der vijf klassementen. Derde in de 40 km lange rit werd het duo BreureOuwerkerk, 4e Verdoorn.de Haan, 5e Jonge Jan van Oosten, 6 FarenhoutVingerling, 7e Koevermansde Koning, 8e Swame- veidBlom, 9e BiestBuitendijk, 10e RookNe derlof. Een adspirantenrace, eveneens met klassementen, werd gewonnen door Dolman. Hij reed uitermate sterk, won 3 van de vier klassementen en werd tweede, in het vierde. Tweede werd Bos (op een ronde), 3e Bravenboer, 4e Verveer, 5e De Jong, 6e Vogelaar, 7e Peijnenburg. Een ach- tervolgingsrit over 7 ronden werd met glans gewonnen door Goud Deze nieu weling liep zijn tegenstander De Haan na 6 ronden in. ROTTERDAM, 20 juli Het goeden- vervoer via Luchthaven Rotterdam geeft voor de maand juni een aanzienlijke stij ging te zien vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. Dit jaar juni was het totaal ruim 607.000 kilo tegen ruim 471.000 kilo vorig jaar. Vergelijkende cijfers voor de eerste zes maanden van dit jaar zijn 3.570.425 kilo tegen 3.335.541 kilo vorig jaar. Wat het passagiersvervoer betreft: in de eerste zes maanden van dit jaar waren er 71.349 reizigers tegen 63.760 in de eerste zes maanden van 1960. Het maand cijfer voor juni 1961 (11.613) lag iets lager dan in juni 1960 (12.039). ROTTERDAM, 20 juli De Dordtse voetbalclub D.F.C., die kort geleden de spelen De Kreek verkocht, heeft twee nieuwe voorhoedespglcrs gecontracteerd: de amateurs Rovers van T.S.C. uit Ooster- hout en Van Twist van de Dordtse twee de klasser Fluks. van woensdag over liet komen naar West- Europa. Maar ook woensdagavond kon het ver, trek niet doorgaan. De Interocean had wel landingsrechten voor deze spe ciale vlucht verkregen van de Ameri kaanse „Civil Aeronautics Board" Be „President Air Lines" echter niet. Een onmiddellijke overdracht van de ver gunning werd niet toegestaan en de be handeling van een nieuwe aanvrae» zou lange tijd duren. Er zijn woensdagavond vele telefoon gesprekken gevoerd tussen Rotterdam1 en Washington en New York, zonder re sultaat. De „President Air Lines" ble ven op een zijspoor en de onfortuinlijke en teleurgestelde reizigers, allen ïedeb van de vereniging „Wereld Contact' moesten tenslotte om half twee d<-3 nachts de luchthaven Rotterdam weer verlaten. De enige oplossing schijnt nu te zijn- dat zij wachten tot de DC-4 op Newfound land i" gerepareerd. Dat kan nog een 3 twee dagen duren. Het is namelijk voor „Interocean" niet mogelijk om op kor te termijn een ander toestel te charte ren op dezelfde gunstige condities, die de lage vliegprijs (per passagier 750 gul den voor een retourvlucht naar Buffalo) mogelijk maakten. ROTTERDAM. 20 juli Gistermor gen heeft een felle brand gewoed in de machinekamer van het 1958 brt. meten de vrachtschip ,Voco". dat aan Pier I in de Waalhaven lag. Het vuur ontstond op de stookplaat door een lekkende oiie- leiding. Geblust werd met een schuim- straal, en met twee nevelstralen werd nageblust. Men moest gebruik maken van persluchtmaskers. Door een lucht koker in het sloependek werd een nete olietank afgedekt met schuim. Er ont stond schade aan tank, dekplaten wer den ontzet, bekleding van ketels en hout werk. Aanwezig waren de gereedsc'naps- wagen 8, de autospuit 3, de schuimwa- ge 1, ie Havendienst 4 en de eenheden 611, 612 en 711 met de K-9. De iwding berustte bij de brandmeester M. J. Ver hoeven. 's Middags woedde een brandje op een werkschip, de Dreadnough 5 van Nie- huis en v. d. Berg's Scheepsreparatie- bedrijf N.V., dat aan boei 87 in de Waal haven lag. De brand ontstond door een lekkage in een slang, waaruit olie stroom de, die ontvlamde door vonken. Geblust werd met een waterkanon van de Haven dienst 4. Voorts waren aanwezig de Ha vendienst 1 en het personeel van de G-3. onder leiding van de brandmeester M. J- Verhoeven. ROTTERDAM, 20 juli Zaterdag zal op de werf van Verolme in Heusdc" de tewaterlating plaats hebben van eeö motorvrachtschip met een draagvermogen van 13.500 ton, dat in aanbouw is voor d' Noorse „Stamers-redeni" in Bergen. Me vrouw Elisabeth Wahl, dochter van de reder, verricht de doopplechtigheid. Het schip heeft een lengte van 191.4' meter, een breedte van 19.15 meter, ee" holte tot het hoofddek van 12,60 meter ah een geladen diepgang van 9,17 meter. D® machinekamer en de accommodatie voor de bemanning zijn in het achterschip. D® vijf laadruimen en een dieptank hebbe*j gezamenlijk een inhoud van 20.052 kubiek® meter. De voortstuwing zal geschiede» door een Verolme-Mann dieselmotor met een vermogen van 6130 pk bij 130 om wentelingen per minuut. e Arnhemse Filmweek en het Festival in Cannes zijn de voor naamste filmevenementen, die hoofdredacteur A. van Domburg en B. J. Bertina in het jongste en lijvi ge „Filmforum", waarin de nummers van juni en juli zijn samengevoegd, aanleiding hebben gegeven tot lezens waardige en tot nadenken stemmende nabeschouwingen, hoewel er bij enkele een kanttekening dient te worden ge plaatst. Zo vindt Bertina in de Ita liaanse film „Che goia vivere" (wat een plezier televen) van de Franse regis seur René Clément een fijn soort hu mor", ofschoon hij even tevoren zelf heeft betwijfeld, of de film wel voor publieke consumptie in Nederland ge schikt zal zijn, terwijl hij met betrekking tot de anti-religieuze film „Moe der Johanna van de engelen'' van me ning is, dat men deze Poolse film wel als christen kan „aanvaarden". Wat iets heel anders is dan een bevestigend antwoord op de vraag, of onderlegde christenen er zonder al te ernstige be zwaren en misschien zelfs met vrucht kennis van zouden kunnen nemen. Naar aanleiding van diens artikel in het voorgaande nummer, dat in hoofdzaak was gewijd aan de Neder landse speelfilmindustrie, neemt Van Domburg de fiimcritiek in bescher ming tegen producent Rudolf Meyer, die de pers van vooringenomenheid tegen de Nederlandse speelfilm had beschuldigd. Onder de titel „De Schaar" houdt M. W. Verduyn zich bezig met de be voegdheden van de commissie voor de centrale filmkeuring, die hij wegens een enige tijd geleden aangebrachte coupu re in het journaal van enkele regels commentaar, die beledigend zouden zijn geweest voor een bevriende mogend heid, een „misstap" verwijt. Volgens hem zou artikel 7 van de Grondwet, waarin de vrijheid van drukpers wordt gegarandeerd, ook moeten gelden voor het journaal zoals dat in de bioscopen en voor de televisie wordt vertoond, omdat het tegenwoordig tot „één van de algemeen aanvaarde vormen van journalistiek" behoort. Waarmee intus sen nog lang niet is gezegd, dat alle aan vaarde vormen van journalistiek geld waardig zouden zijn en op gelijke wU' ze door de wet zouden moeten worden behandeld. Aan de televisie, die wel eens het jongere zusje van de film wordt g®" noemd naar onze smaak ten onrech te, omdat ,de verwantschap niet gr00* is wjjdt dr. P. Gros in het nummer een artikel, waarin hij onder de titel „Het „dodende" element in de vrijetijds besteding" een kjjkersonderzoek bepleit; ook door Hilversum, om het passieve kijken tot een actieve recreatie te ma ken. Ftn- LONDEN, 19 juli De Britse OW industrie dreigt „plat" te zullen &aa*L omdat de maatschappijen hebben S dreigd iedereen te zuilen ontslaan, a de technische employé's hun „ui"®3 turn" niet intrekken. Het technisch personeel van de Brit se filmindustrie heeft betere basislone geëist en om die eis kracht bij te zette besloten geen overwerk meer te do®' Daardoor liepen de produktieschema van een vrij groot aantal films in n honderd. De maatschappijen hebben i gezegd, dat als de technici aan dit n® sluit vasthouden, zij niet alleen teen nis: personeel zullen ontslaan, maar ander personeel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4