Onbaatzuchtige huip aan onderontwikkelde gebieden Nieuwe Medinos triomf voor extra witte tanden gevitaliseerd Sneekzeilers door Holland geklopt in Kaagweek BOSCH St.-Bernulphus: „Onverdiende Map in ons Rdterodn Encycliek Mater et Magistra(II) Uitbanning gemis aan evenwicht Fraaie successen van Fries Alherda „Kranige" zeilers gehuldigd Wilma Rudolph: wereldrecord Voorzitter de Wit contra Middelhuis 16.910 woningen FEIJENOORD WINT IN ZWITSERLAND V B DONDERDAG 20 JULI 1961 ?Ü1 Hulp dringend geboden snef Belangeloos helpen Bijdrage van de Kerk extra reinigend, geen spoor meer van tandaanslag extra krachtige en langdurige bescherming tegen tandbederf extra anti-septische werking, desinfecteert mondholte extra krachtige bestrijding van slechte adem extra lekkere, zuivere spearmintsmaak zeer grote tube Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche bh Verse sinaasappels maken Si-Si veel gezonder! Haal ook heerlijke Si-Si in huis! Courses Duindigt Rosemary George bedwingt eindelijk Het Kanaal BAJAZZO van Anton Ebben springt naar nationale titel 100 meter in 11.2 sec. Tennisnederlaag voor I.C. Nederland Willem Maris uitgevallen Opnieuw rumoer bij WV TRAINER HORESJ IN CONFLICT MET VOORZITTER WIJ ZIJN HET EENS elastisch rifden BOUGIES fflBrnmnhBtasti£ afgestemd 19 {iel hedendaagse verkeer Sportflits Radioverkeer door zonnevlam gestoord Eerste kwartaal clrPe mens viqdt in het bewerken van $p03arde een onnoemlijk aantal aan- te fInSen om zich te laten gelden, zich het'w'kkelen en te verrijken, ook op t)j, Sebied van de geestelijke waarden. W0 Werk moet dus opgevat en beleefd Qen als een roeping, een zending; Q0.een antwoord on de roepstem van tH-j- die ons uitnodigt om deel te ne- t>!'ov'/iaan de verwezenlijking van zijn als ntfeel plan in de geschiedenis; (iet. 3en belofte om zichzelf met de an- aa en te verheffen; als een bijdrage «3. de menselijke beschaving. gsJiet zelden ontmoet men een duidelijk tyjjhis aan economisch en sociaal even- star}t onder de 'burgers van eenzelfde (je at- Dat komt vooral daar vandaan dat werkt in een economisch hoger 8trp jkkeld gebied, de ander in een staat' economische nog ten achter Vfa Rechtvaardigheid cn billijkheid dito en staat zich erop toelegt om of ,s emis aan evenwicht te verminderen «tv ^oen verdwijnen. Daarom dient men °t>a°?r te zorKen dat de essentiële tóphbare diensten in de minder ont- r^ kelde gebieden gewaarborgd zijn op .Wijze en in de mate die door dit ts Y®u vereist worden door in principe iti ?eantwoorde,n aan het levenspeil dat land van kracht is. Maar een Ohornische en sociale politiek is niet jj'nder vereist vooral met betrekking tot Sa| arbeidsmarkt, de verhuizingen, de frissen, de belastingen, het crediet L de investeringen, waarbij zij vooral in?r aandacht dient te richten op de p'Ustrieën, die dit stimuleren. Deze v "tiek zou in staat moeten zijn om fpd de werkmogelijkheden te profite- en deze op een rendabele manier gebruiken, de ondernemingsgeest op C Wekken en uit de plaatselijke hulp- jpnen voordeel te trekken. ^venwel moet de activiteit van de jj^at altijd gerechtvaardigd worden door aotieven van het algemeen welzijn. Zij in bijgevolg handelen volgens de nor- 1 L0r> van eenheid op het nationale plan. f3 zal zich voortdurend tot doel stellen jW mede te werken aan de trapsgewij- 3', gelijktijdige en proportionele ont takeling van de drie sectoren van de rjkluktie: landbouw,' industrie en fanbare diensten. Zij zal ervoor zor- dap de bewoners van de minder Ipjwikkelde gebieden zich zoveel moge- Jk verantwoordelijk voelen voor hun jpPhomisch herstel en hiervan werke- -Jk de initiatiefnemers zijn. Laten w;i °Hs tenslotte herinneren dat het per- ucnuncicix u°°nlijk initiatief moet medewerken om pp economisch en sociaal evenwicht ta en de gebieden van eenzelfde land u herstellen. Daarom moet de staat ]j"achtens haar pricipe van hulpver- 'hing aan een dergelijk initiatief tege- ïï°et komen en, zodra dit met succes ?°gelijk is, het met vertrouwen de ,'-°nomische ontwikkeling in handen ge- -Uien behoort hier op te merken dat 3 in verschillende landen een duidelijk fthis aan evenwicht bestaat tussen l61 land en zijn bevolking. In sommige .'hden zijn de mensen weinig in aantal, vi^wijl de te cultiveren gronden in over bed aanwezig zijn; in andere landen arentegen bestaat er een overvloed mensen, terwijl de te cultiveren smnden zeldzaam zijn. u m enkele landen staat het primitieve 2atakter van de bebouwing, ondanks k,° overvloed van in potentie aanwezige j'bbronnen, niet toe om voldoende v pderen te produceren ten einde te (.wdoen aan de meest elementaire be seften van de bevolking. Elders brengt Va 2eer vooruitstrevende modernisering 3* de bebouwing een overproduktie 3h landbouwgewassen met zich mee, K-Paard gaande aan een negatieve te- •Hslag op de nationale economie. ItJwt is duidelijk dat de menselijke so- ï?*iteit en christelijke broederliefde V Ssen de volken betrekkingen eisen ufh actieve en gevariëerde samenwer- 3hg. Deze moet de verplaatsingen van fleren, mensen en kapitaal bevorde rt met het doel om het te groot gemis to h" evenwicht uit te ^bannen of althans Verminderen. Wij zullen later op dit 'nerwerp terugkomen. V, Wij willen hier echter Onze oprechte vordering uitdrukken voor het zeer 'Jo adige werk, dat wordt gedaan door V? Organisatie van de Verenigde Naties f Voedselvoorziening en Landbouw; 3 spant zich in om tussen de volkeren l3n vruchtbare verstandhouding aan te ha ken de modernisering van de land- tj uw tè bevorderen, vooral in de lan- «a die op de weg van ontwikkeling zijn, öj Om de nood van de ondervoede vol- t^n te lenigen. fjlet wellicht meest belangrijke vraag- van onze tijd is het vraagstuk ,]3 verhoudingen tussen de staatkun de gemeenschappen die economisch (v Mkkeld zijn, en de landen, die nog Wii^eg zjjn naar hun economische ont- a'kkeling. De eerstgenoemden genieten tw1 hoge levensstandaard, laatstge- t'^hiden zijn ten prooi, aan vaak zeer bv gebrek. Nu gebiedt de solidan- die alle mensen tot een familie sfenigt, alle naties, die in overvloed bestaansmiddelen baden, niet on- £rschillig te staan tegenover die lan- h;,,> welker inwoners te kampen heb- V?h met moeilijkheden van behoeften, hi? ellende, van honger; zp genieten fj'u dezelfde elementaire rechten, die i>; menselijke persoon toebehoren. En de steeds nauwer wordende on- W'Uhge afhankelijkheid der volkeren, tl bovendien een blijvende en vruchtba- EtluVrede tussen hen niet zo goed mo- tj'hJk, wanneer er een te grote kloof eh de economische en sociale om- plicht nog eens plechtig te herhalen wat Wij reeds eerder bevestigd hebben; „Wij zijn allen gemeenschappelijk ver antwoordelijk voor de ondervoede vol keren...." en daarom „dienen de gewetens te worden gevormd voor de verantwoordelijkheid, die rust op allen en iedereen, bijzonder op de meest be gunstigden". Het is wel duidelijk, dat de plicht, welke de Kerk altijd verkondigd heeft, namelijk dat men de noodlijdende en hulpbehoevende moet bijstaan, zeer in het bijzonder door de katholieken aan gevoeld behoort te worden. Voor hen is het feit, dat zij behoren tot het Mystie ke Lichaam van Chirstus, het edelste motief. „Daarin hebben wij de godde lijke liefde herkend zo zegt de aposte] Johannes dat Jezus zijn 'even voor ons gegeven heeft. Evenzo moeten wij ons leven voor onze broeders geven. Hoe zou in hem die de goederen dezer aarde bezit en bij het zien van zijn broeder-in-nood. zijn hart zou sluiten, de goddelijke liefde kunnen wonen? (42). Wij aanschouwen derhalve met groot genoegen, dat de volkeren, die over eco nomische, hoog-productieve systemen beschikken, de volkeren der ontwikke lingsgebieden te hulp snellen, zodat deze minder moeilijkheden ondervinden bij het verbeteren van hun levensomstan digheden. (Advertentie) Stil pijn """"«ctumwt i.e.iF. (roifr)'] mlkiuuh In enkele landen worden de con sumptiegoederen, vooral de vruchten der aarde, overdadig geproduceerd. In andere landen vechten brede lagen der bevolking tegen ellende en honger. Rechtvaardigheid en menselijkheid eisen, dat de eersten de tweeden te hulp komen. Goederen vernietigen ot verspillen, terwijl zij broodnodig zijn om menselijke wezens in leven te houden, dat is toch wel de rechtvaardigheid en de menselijkheid tarten. Nu weten wij wel, dat een produktie van goederen, vooral van landbouwpro- dukten, die de behoeften van de ene staatkundige gemeenschap overtreft, economische repercussies kan hebben die nadelig zijn voor zekere groepen burgers. Maar dat is toch geen reden om zich ontslagen te achten van ae verplichting snelle hulp te geven aan behoeftigen en uitgehongerden. Na tuurlijk moeten alle maatregelen ge troffen worden om die weerslag te be perken; deze moet bovendien naar bil lijkheid over alle burgers verdeeld wor den. Zeker, het verlenen van de hulp-in- nood beantwoordt aan een plicht van menselijkheid en van rechtvaardigheid. Maar daarmede kan men niet volstaan om de factoren uit te schakelen, zelfs niet ze te verminderen, die in verschei dene landen een blijvende toestand van behoefte, ellende en honger veroor- Die'oorzaken vinden hun verklaring vooral in een primitief-economisch of achterlijk systeem. Slechts verschil lende samenwerkende organisaties, die de bevolking geschiktheid en vaardig heid, alsmede technische en weten schappelijke kennis bijbrengen, zullen in staat zijn die oorzaken uit te scha kelen of te verkleinen. Deze organisa ties zullen hun de kapitalen verschaf fen, nodig om de economische ontwik keling volgens de moderne rpgels en methoden op gang te brengen en te Ver snellen. Wij weten maar al te goed, dat voorai de laatste jaren een veel algemener en rijoer inzicht gegroeid is omtrent de verplichting de economische ontwikke ling en de sociale vooruitgang m de landen, die met de grootste moeilijk heden te maken hebben, de helpende hand te reiken. Internationale organisaties van we reldomvattende en van regionale bete kenis, staten, stichtingen en particulie re maatschappijen bieden m toenemen de mate deze landen hun technische samenwerking op alle gebieden van de voortbrenging aan. De faciliteiten, wel ke aan duizenden jongeren worden ge- boden om aan de universiteiten van ae ontwikkelde landen te studeren, er een wetenschappelijke, technische en Be roepsmatige opleiding in moderne stijl te ontvangen, nemen van dag tot aag toe. Bankinstellingen van wereldfor maat, staten en particulieren stellen kapitaal ter beschikking, stellen een steeds groeiend geheel veui economische initiatieven In ontwikkelingslaniden m werking. Wij voelen ons gedwongen er de aan dacht op te vestigen, dat de weten schappelijke en technische samenwer king tussen ontwikkelde en ontwikke lingslanden een andere omvang nodig heeft dan wij kennen. Het is te hopen, dat de komende tientallen jaren een toeneming van de banden tussen de ont wikkelde landen en de achtergebleven gebieden te zien zullen geven. In dit ver band vinden we het ogenblik gekomen om een paar opmerkingen te maken en een paar dingen in overweging te geven. Het zou verstandig zijn als de landen, die nog in de kinderschoenen van hun economische ontwikkeling staan, reke ning hielden met de ervaringen, die de ontwikkelde landen al hebben doorge maakt. Meer en beter voortbrengen is redelijk en onvermijdelijke noodzaak. Doch niet minder nodig en rechtvaardig is. dat de verworven rijkdommen naar billijkheid worden verdeeld over alle leden van de gemeenschap. Er moet dus wel degelijk voor gezorgd worden dat economische en sociale ontwikke ling gelijke tred houden. Dat brengt mee dat de ontwikkeling zoveel moge lijk geleidelijk moet geschieden en in harmonie tussen de sectoren van voort brenging: landbouw, industrie en dien sten. De jonge staten, op weg naar de economische ontwikkeling, bezitten ge woonlijk een eigen persoonlijkheid, die men niet met elkaar moet verwarren, om het even of het nu gaat om hun hulpbronnen, de typische karakteristie ken van hun natuurlijk milieu, hun vaak aan menselijke^ waarden zo rijke tra dities of de typische eigenschappen van hun leden. De ontwikkelde landen, die hen te hulp komen, moeten daarbij vooral goed onderscheiden, de indivi dualiteit eerbiedigen, de bekoring over winnen, om hun eigen beeld op het ontwikkelingsland te willen drukken. Bovendien moeten de ontwikkelde landen er heel goed voor oppassen, om hun niet eigen politiek voordeel te zoe ken, in een geest van overheersing, wanneer zij ontwikkelingslanden te hulp komen. Als dat wel zou gebeuren, dan moet duidelijk worden verklaard, dat dit hetzelfde is als een nieuw type ko lonialisme vestigen. Die wordt dan wel gecamoufleerd, maar zij is niet minder een overheersing, dan die, waaraan tal rijke staten zich kortgeleden hebben ontworsteld. Bovendien zou dat een grote handicap voor de internationale betrekkingen worden en een groot ge vaar voor de wereldvrede opleveren. Onvermijdelijk is dus en een eis van recht, dat deze technische en financiële huln gebracht wordt in de meest op rechte politieke belangeloosheid. Zij dient er alleen op uit te zijn de ont wikkelingslanden in staat te stellen door eigen kracht hun sociale en eco nomische opgang te bewerken Op die manier zal een kostbare bij drage geleverd zijn aan de vorming van een Wereldgemeenschap, waarvan alle leden zich van hun plichten en rechten bewust zjjn en op basis van gelijkwaar digheid aan het algemene welzijn van heel de wereld meewerken. De wetenschappelijke technische voor uitgang, do economische ontwikkeling, de hoogste levensstandaard vormen on tegenzeggelijk positieve elementen in een beschaving. Maar we moeten er toch wel even aan herinneren, dat zij geenszins ook de hoogste waarden ver tegenwoordigen, doch alleen maar we zenlijk middelen zijn tegenover de Ab solute Waarde. Met bitterheid moeten wij opmerken, dat in de economisch ontwikkelde lan den, het bewustzijn van de hiërarchie der waarden verzwakt is, uitgedoofd, zelfs op zijn kop gezet bij heel wat men sen. De waarden van de geest worden over het hoofd gezien, vergeten en ont kend. Maar de volle waardering gaat uit naar de vooruitgang van de weten schap en der techniek, naar de econo mische ontwikkeling, en naar de stoffe lijke welvaart. Die zoekt men dikwijls als de hoogste waarden. Men maakt er de enige zaak van, waarvoor het waard is te leven. Dit is wel de meest ver nietigende en verderfelijke hinderlaag, die de economisch ontwikkelde landen in hun optreden bij de ontwikkelings landen introduceren, terwijl in de tra dities der voorvaderen van deze volke ren juist zeer levend en doelbewust het gevoel voor zekere menselijke en meest belangrijke waarden bewaard gebleven zijn. Deze mensen in hun diepste overtui ging krenken is immoreel per definitie, Integendeel het geweten moet geëer biedigd worden, het moet zoveel moge lijk verlicht en ontwikkeld worden, op dat het kan blijven wat het is: de grond slag van de ware beschaving. De Kerk, dat weet men, is krachtens goddelijk recht universeel. Zij is het de- facto ook omdat zij onder alle volkeren aanwezig is of tenminste poogt dat te zijn. De inplanting van de Kerk in een volk brengt altijd gelukkige consequen ties met zich mee op het gebied van de economie en van het maatschappe lijke leven. Geschiedenis en ervaring zijn daar om dat te bewijzen. Ieder im mers die christen wordt, voelt zich ge dwongen de aardse instellingen te ver beteren, uit eerbied voor de menselijke waardigheid en uit verlangen hinder nissen voor de verbreiding van het goed weg te nemen. Bovendien is de Kerk als zij eenmaal het leven der volkeren binnentreedt, geenszins een van buitenaf opgelegde instelling. Hij weet dat. Haar tegenwoordigheid valt samen met de nieuwe geboorte of met de opstanding van de mensen in Christus. Hij die nieuw geboren wordt in Christus of in Hem verrijst voelt nooit druk van buitenaf. Integendeel hij voelt zich in het diepst van zich zelf bevrijd, om zich voor God open te stel len. En alles wat in hem enige waarde bezit, wordt versterkt en veredeld. „De Kerk van Christus zo merkt (Advertentie) M SS5 Onze voorganger Pius XII met grote wijsheid op als trouwe schatbev, aar ster van de goddelijke opvoedende wijs heid, kan niet eraan denken, en denkt er ook niet aan een aanval te doen op of te verachten de eigenheden, die elk vork met jaloerse piëteit en begrijpelijke trots bewaart en die zij als een kostbaar erfdeel beschouwt. Doel der Kerk is de bovennatuurlijke eenheid in de wereld omvattende liefde, doorleefd en in prak tijk gebracht. Haar doel is niet de alleen maar uiterlijke eenheid, die op pervlakkig zou zjjn en daardoor ook erg wankel. Iedere gerichtheid, elke zorg, die uitgaat naar een wijze en ordelijke ontwikkeling van de particu liere krachten en strevingen, welke ge worteld zijn in de diepste weefsels van iedere ethnische tak, wordt door de Kerk met vreugde begroet, en met moederlijke wensen omringd, op voor waarde. dat die niet in strijd is met de plichten, die voor de mensheid uit de eenheid van haar oorsprong en haar gemeenschappelijke bestemming af te lieden zijn". Wij stollen met grote voldoening vast, dat vandaag de dag de katholieken in de ontwikkelingslan den in het algemeen voor nierrland onderdoen, wanneer het gaat om deel te nemen aan het streven naar ont wikkeling en verheffing van hun land op het gebied van economie en sociale vorming. Van de andere kant komen de katho lieken van de ontwikkelde landen met steeds meer initiatieven voor de dag om de hulp aan de ontwikkelingslan den op te voeren. Wij hebben heel bij zondere waardering voor de toeneming van de veelzijdige Dijstand, die zij ver lenen aan de studenten uit Afrika en Azië, die over de univérsiteiten van Europa en van Amerika verspreid zijn. Wjj hebben ook alle lof voor hen die zich voorbereiden op het brengen van technische en vakkundige bijstand in de onderontwikkelde gebieden. En wij zouden tot allen, Onze dierbare kinde ren, die door hun ijver voor de ware vooruitgang van volkeren en beschaving in alle continenten getuigenis van de eeuwige vitaliteit der Kerk afleggen, een vaderlijk, teder woord willen rich ten, om ze te prijzen en aan te moe digen. (Wordt vervolgd) Advertentie WASSENAAR 20 juli De uitslagen van de woensdagmiddag op Duindigt gehouden draverijen en rennen luiden: Draverijen met autostart: 1. Anne- mieke Hollandia (M. Vergay) tijd: 2.02 km. tijd: 1.33.8; 2. Alice van Haghe- weyde; 3. Ageeth Hollandia. Tot.: win.: 2,60, pl. 1,90, 3,50, gek.: 20,70, cov.: 7,40. Hanneke scott-prijs (2040 m.)1. Za- topeka B (J. T. de Graaf) 3.00.7: 1.30.4); 2. Zora W; 3. Zion B. Tot.: win.: 4,70, pl. 2,50, 1,90, gek. 9,10, cov. 3,90. Zion B werd als le aankomende terug gesteld naar de 3e plaats wegens hin derlijk rijden. Harry guy-prijs (2020 m.)1. Zoraya du Commerce (P. R. R. Koppejan) 2.55.2: 1.28.5; 2. Yellow Rose; 3. Y. Y. Hanover. Tot.: win. 4,80, pl. 2,10, 2,20, 3,20, gek. 15,-, cov. 7,40. Hanover Bertha-prijs (2100 m.)1. Xaverius II (D. H. Mulder) 3.01.4, 1.25.6; 2. Ysvogel S; 3. Wilna van Oran je. Tot.: win. 38,20, pl. 5,30, 2,-. 5,30, gek. 21,40, cov. 5,40. Harvest lee-prijs (2100 m.)1. Way Jewel (P. M. Smit) 2.58.9, 1.23.6 2. Uranie; 3. Untrepid. Tot.: win. 2,80, pl. 1,80, 2,10, gek. 6,-, cov. 3,40. Hermina scott-prijs (2100 m.)1. Uranus (F. J. Eerenberg) 2.52.9, 1.23.1; 2. Qui Suit; 3. Harley. Tot.: win. 2,70, pl. ,2,10, 3,90, 4.40, gek. i 13.90 cov. 7,30. Rennen-Quicko-prijs (1350 m.j: 1. Pe- tina (H. Pije) tijd: 1.26.8; 2. Easter Monday; 3. Fairey Maid. Tot.: win. 3,50, pl. 1,20, 1,10, 1,10, gek. 6.50, cov. 3,90. Pharis-prijs (1800 m.)voor amatri- ces en amateurrijders. 1. Agram (F. Sombrijn) 2.00.3; 2. Easy Wyn; 3. Heraut. Tot.: win. 2.10, pl. 1.60, 1,50, gek. 4,-, cov. 3,20. Cillas-prijs (2000 m.): 1. Escurial (F. Vandeuren) 2.12.2; 2. Fram; 3. Crusa der. Tot.: win. 4.50, pl. 2.50, 2.20, gek. 10.70, cov. 4.80. Totale omzet: 1.85.796,50. BOUBOGNE, 20 juli Rosemary George, een 22-jarige receptioniste van een hotel in Dover, stapte donderdag morgen in Dover aan land na een ge slaagde poging Het Kanaal over te zwemmen. Zij was 21 uur en 35 minu ten eerder in Dover gestart voor haar vijfde poging. De vier eerste malen had zij onderweg de strijd gestaakt. HOOFDDORP, 20 juli De Hage naar Anton Ebben heeft met het paard Bajazzo het Nederlands kampioenschap springen gewonnen. Hij behaalde over de drie manches een totaal van 4714 pnt. De tweede plaats was voor de Gro ninger Tjeerd Velstra met het paard The Honest Man, met een totaal van 43% pnt. Ook Ebben met Tamara be haalde dit aantal, maar door een bete re beoordeling in het springconcours m.b. werd Velstra de tweede plaats toe gekend. (Van onze zeilmedewerker) WARMOND, 19 juli Met regenbui en en dikwijls vlagerige. wind heeft de Kaagweek 1961 afscheid genomen. De Fries Alberda vierde dit afscheid met twee fraaie overwinningen in de Re genboogklasse. Zowel in de teamwed strijd als later op de dag in de per soonlijke race bracht hij zijn „Algri" als eerste door de finish. De kleine zege, die de Sneekzeilers vooral daar door 's morgens behaalden, was juist niet fors genoeg om ook in de totaal telling de Hollanders te kloppen. Met 109,3102,1 bleef de eindwinst in Hol land. Achter Alberda bezetten zijn team genoten Ooms, van der Werf en de Wilde respectievelijk de 8e, 6e en 3e plaats en bleef van der Zee met lege handen wegens opgeven. Een protest van Ooms tegen Sieverts werd door de deskundige commissie overgenomen, zodat ook Holland punten miste. Hof land, voor het eerst in de teamwedstrijd onttroond, werd tweede, Gebuis vierde, Bakker vijfde en Tol zevende. De tweede zege van Alberda was het resultaat van een interessant duel met Hofland. Alberda lag direct na de start achter Tol in goede positie, terwijl Hof land pas als zevende langs de boeien op het Zweiland voorbij ging, waar hij met een bakboordslag de Wilde en Bak ker te vlot af was. Kruisend naar het Norremeer liep Hofland snel op allen in, zodat, bij de boei daar gearriveerd zijn achterstand op Alberda, die op kop ging, nog slechts een kwartminuut be droeg. De hoofdprijs kwam vanaf dat moment onmiddellijk in het geding De twee concurrenten liepen samen steeds meer op de rest van het veld uit, waar bij nu eens Alberda, dan weer Hofland sneller was. Met een halve minuut voor sprong ging tenslotte Alberda als eerste langs het finishschip, waar men, na Hofland als tweede te hebben genoteerd, gauw aan 't cijferen ging en tot de be vinding kwam, dat de hoofdprijs voor Alberda was, dank zij een surplus van precies twee punten. Bouw van Wijk had zich eerder op de dag als eerste hoofdprijswinnaar in de A-klassen ge meld. Met 129 punten bleef hij er twin tig voor op van Tienhoven. Een zege in de laatste race droeg daartoe veel bij. Vanaf de tiende plaats, gevolg van een minder goede start, naar de kop oprukkend, bewees Van Wijk andermaal zijn superioriteit in de Vrijheidsklasse. Heike Blok trok zich van de over boord slaande bemanning van Van Orden niets aan, verdrong de Kat spoedig van de kop en won voor de derde op eenvolgende keer de race der F.D.'s en bijgevolg de hoofdprijs. Met broer Henk in de trapeze behaalde Jacques Kraan zijn eerste zege in de Valken klasse, waarin hij uiteraard buiten de gevechten om de hoofdprijs bleef, die als een persoonlijk duel tussen Hoppe en Rolf von den Baumen werd uitge vochten. Na een enerverende race werd Hoppe tweede, 't Hooft derde en Rolf vierde. Hoppe's totaal kwam daardoor twee punten hoger dan dat van zjjn clubgenoot, die met de tweede prijs ge noegen moest nemen. De derde zege in successie van Jan Bier leverde hem de wisselprjjs in de Drakenklasse voorgoed. Met een derde plaats achter A. de Vries en H. van Berkel kwam Koos de Jongs totaal niet WARMOND, 20 juli De nieuwe Europese kampioenen in de Flying Dutchmanklasse, de gebroeders Bart en Henk Kraan, zjjn woensdagavond op grootste wijze doOr de Nederlandse zeil- wereld in de Kaag-sociëteit gehuldigd. De feestelijkheden vonden plaats na de uitreiking van de prijzen aan de win naars van de wedstrijden tijdens de woensdag afgesloten Kaagweek. De kam pioenen werden toegesproken door de voorzitter van de Koninklijke Verbon den Nederlandsche Watersport Vereeni- gingen, de heer A. J. Dragt, die de gebroeders namens de Nederlandse zeil- wereld lof toezwaaide voor hun fantas tische prestalie. De heer Chr. van der Ploeg, lid van het Nederlandsch Olym pisch Comité, bracht de nieuwe kam pioenen uit naam van alle Nederlandse sportlieden hulde voor het door hen be haalde succes. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii! in gevaar, zodat ook in de Finnjollen- prijs nu een definitieve bezitter heeft gevonden. De teamwedstrijd in de Fam- pusklasse tussen Curasao en De Kaag bracht de Kaagzeilers opnieuw een overwinning (12,19), zodat de totaal uitslag is: 47,2—37,2 in het voordeel van de organiserende vereniging. De overige uitslagen luiden: Pam- pusklasse: 1. (en hoofdprijs) H. Fucha- teau; 2. H. de Ruijtêr. Vaurienklasse; 1. R. Swart; 2. (en hoofdprijs) W. Wit- toeck (België). Vrijbuiterklasse: 1. S. Tan; 2. Ph. van Doom. Sharpies: 1. (en hoofdprijs) W. Guldemond; 2. Th. Goetjes. Streepklasse1. (en hoofdprijs) B. Ooms; 2. J. Blonk. Olympiajollen. 1. Tj. d Vries; 2. (en hoofdprijs) N. Keyzer. Flying Juniorklasse: i. (en hoofdprijs) A. Dudok van Heel Jr. Stern- klasse: 1. F. Loozer; 2. (en hoofdprijs) J. Visser. 12-voetsjollen: 1. F. Daniëls; 2. (en hoofdprijs) mevr. M. Plantenga. Jeugdklasse1. (en hoofdprijs) W. Klomp; 2. Th. Benschop. STUTTGART, 20 juli Ook de twee de atletiekwedstrijd tussen de heren teams van Amerika en Duitsland is in een ruime Amerikaanse zege geëindigd. Het resultaat van deze tweede wed strijd, die dinsdag- en woensdagavond in het Neckarstadion werd gehouden, week nauwelijks af van de eerste ont moeting. De uitslag was 120-91. Het hoogtepunt van de ontmoeting was een „toegift" waarin de drievou dige Olympische kampioene Wilma Ru dolph de ruim 5Q.000 toeschouwers tot groot enthousiasme bracht. Na twee valse starts was het Amerikaanse sprint fenomeen goed weg. De geestdrift van het publiek kende nauwelijks grenzen toen de „speaker" even later bekend maakte dat Wilma Rudolph het wereld record op de 100 meter, waarvan zij met de Australische Shirley Strickland en de Russische Vera Krepkina gemeen schappelijk houdster is van 11,3 sec. op 11,2 sec. had gebracht. Met groot enthousiasme werd ook de come-back" van Manfred Germar begroet. De oud-wereldrecordhouder liep een voortreffelijke 200 m. en zegevierde na een verbeten sti^jd met de Ameri kaan Frank Budd. Voor beide atleten werd 20,7 sec. afgedrukt, een tijd die slechts 0,2 sec. boven het wereldrecord ligt. BIRMINGHAM, 20 juli De IC Ne derland heeft de tweedaagse tennis wedstrijd tegen een team van War wickshire, die dinsdag en woensdag is gehouden, met 7-10 verloren. De Neder landse tennissers hadden na de eerste dag een voorsprong van a-3. Aangezien op de tweede dag slechts Evert Schnei der en Henk Goris tot winst konden komen, werd de voorsprong omgezet in een achterstand. Een grote handicap voor de Neder landse ploeg was het uitvallen van Wim Maris. De Hagenaar had dinsdag een rugblessure opgelopen, en yan verder spelen was geen sprake. Hij werd ver vangen door Peter Hare, voorzitter van de plaatselijke tennisclub en ere-lid van de IC Nederland. LES-CHAUX-DE-FONDS, 20 juli Het heeft Feijenoord weinig moeite ge kost Chaux-de-Fonds, dat in de inter- toto-competitie weinig succes heeft ge had, te verslaan. De Rotterdammers overspeelden de Zwitsers in de eerste fase van de strijd geheel, waardoor de score na ruim 20 minuten door doel punten van rechtsbuiten Bennaars al 20 in het voordeel van de Nederland se kampioenen was. Kort vóór de rust herstelde Chaux-de-Fonds zich en zwak ke momenten in de Nederlandse defen sie waren er oorzaak van dat de rust toch inging met een gelijke stand, 22. Na de hervatting heeft Feijenoord de wedstrijd weer volkomen beheerst. Ge heel regelmatig bouwden de Rotterdam mers een voorsprong van 52 op. Vooral de rechtervleugel, gevormd door Bennaars en Bouwmeester, speelde een bijzonder goede wedstrijd. Bij de Zwitsers was doelman Eichmann een van de beste spelers. Door deze zege heeft Feijenoord zich als eerste Nederlandse club ge plaatst in de finale-poule van de inter- toto-competitie. (Van onze snortcorrespondent) VENLO, 20 juli De oefenmeester van de Venlose eredivisieclub WV, Jo zef Horesj, heeft aan een advocaat de opdracht gegeven om een aanklacht in te dienen tegen de voorzitter van WV, de Chinese arts dr. Tjen Tjau Min. Een en ander is geschied naar aanlei ding van een incident, dat zich afgelo pen zondag heeft afgespeeld na afloop van de Intertoto-competitiewedstrijd Oergryte-VW, in Gothenborg gespeeld. Enkele minuten na de wedstrijd, die WV met 21 verloor, wilde de zoon van dr. Tjen Tjau Min de kleedkamer binnenkomen, maar de trainer weiger de hem de toegang. Toen de voorzitter dit zag, liep hij op de trainer toe, nam een dreigende houding tegen hem aan en beledigde hem op grove wijze. Me de dank zij het feit, dat de heer Horesj zijn zelfbeheersing niet verloor, ont stond er gelukkig nog geen vechtpar tij. Alle VVV-spelers waren getuige van dit incident. Van dat ogenblik af heeft de heer Horesj dr. Tjen gemeden. Hij weigerde bijvoorbeeld met hem aan een tafel te dineren. De trainer deelde ons mee, dat hij de voorzitter zjjn handelwijze nog vergeven had, indien hij twee da gen later, tijdens de terugreis naar Ven- lo, hem niet andermaal had bedreigd. Dat was voor de Oostenrijker, die an derhalf jaar als trainer aan WV ver bonden is, aanleiding om onmiddellijk na zjjn thuiskomst in Venlo een aan klacht tegen dr. Tjen in te dienen. (Advertentie) a w-ma ABeemeft KV. Wiüam «i Ril» Amsterdam-W. - Postbus 8005 DEN HAAG, 20 juli Onder de kop „Een onverdiende klap in ons ge zicht" geeft W. (de heer C. de Wit te Voorburg, voorzitter van de Neder landse katholieke bond van hogere, middelbare en lagere technici en che mici „St. Bemulphus") in het num mer van het orgaan van de bond com mentaar op woorden die de heer Mid delhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft gezegd in de openingsrede van de verbondsraads- vergadering van de K.A.B. op 3 juli. In het commentaar wordt o.m. opge merkt dat de heer Middelhuis heeft gemeend een aantal ongepaste opmer kingen te kunnen maken aan het adres van de mediale en hoger leidinggeven de werknemers". Volgens het orgaan van de bond heeft de voorzitter van de K.A.B. welbewust en opzettelijk naar schatting twintigduizend K.A.B.-leden van mediaal en hoger leidinggevend ni veau een klap in het gezicht gegeven. Opgemerkt wordt voorts dat ook „St. Bernulphus" ruim 43 jaar deel heeft uit gemaakt van de gecentraliseerde katho lieke vakbeweging in Nederland. Katho lieke hogere en middelbare technici heb ben ruimschoots en spontaan hun aan deel geleverd in de maatschappelijke ontwikkeling van de laatste decennia >>Pe katholieke technici en chemici hebben doelbewust er aan meegewerkt de arbeiders te emanciperen en zij kunnen zich terecht verheugen over het mede door hen in deze bereikte resultaat. Zij hebben door hun jaren lange lidmaatschap van de arbeiders beweging bewezen dat zjj die emanci patie van de arbeiders bepaald niet als een kwalijke zaak zien, zoals de heer Middelhuis veronderstelt". Het commentaar besluit: „Als reeds binnen de K.A.B. verantwoordelijk is en de heer Middelhuis, die voor het geheel die bepaald beter kan weten, zich zo gedraagt, hoeveel te meer aanleiding is er dan voor de medialen en hoger lei dinggevenden om wantrouwig te staan ten opziöhte van de structuurplannen van de K.A.B., waarin sterk nivelleren de tendenzen aanwezig zijn. De 3 juh door de heer Middelhuis mede aan het adres van de leden van onze bond ge maakte opmerkingen gingen vooraf aan Marian Moritz en Jan Hayer z^jn woensdagmiddag te Amersfoort win naar geworden van het tennistoernooi om het Nederlandse kampioenschap oudere jeugd (t.m. 19 jaar). de behandeling van de structuurnota van de K.A.B. in haar verbondsraadsverga- dering. Na afloop van die vergadering kunnen wij slechts hopen dat die op merkingen voor de katholieke arbeiders beweging in de toekomst niet als een boemerang zullen werken. Wij zijn daar echter niet gerust over". UTRECHT, 20 juli Het radiover keer op de korte golf wordt ernstig ge stoord als gevolg van het optreden van een grote zonnevlam. Het interconti nentale telefoonverkeer en het TOR- telex over radio) verkeer alsmede de radio-uitzendingen van de korte-golf- stations komen of in het geheel niet dan wel zwaar verminkt over. De zonnevlam is waargenomen door Franse astronomen. Volgens de waar nemers is het een van de grootste die ooit is gezien. De vlam had een levens duur van 82 minuten. De sterren wacht in Utrecht, die zich in het bij zonder met de bestudering van de zon bezig houdt, heeft de zonnevlam met kunnen waarnemen vanwege de bewol king. DEN HAAG, 20 juli In het eerste kwartaal van dit jaar zjjn 16.910 wonin gen gereed gekomen. Hiervan werden 8.691 gebouwd in opdracht van particu lieren, 4.019 in opdracht van gemeen ten, 4.173 voor rekening van woning bouwverenigingen en 27 in opdracht van rjjk, provincies e.d. Zonder financiële steun van rijkswe ge kwamen 2.829 woningen tot stand. Het aantal gereedgekomen systeemwo ningen bedroeg 2.297, dat is bijna 14 procent van het totaal aantal voltooide woningen. Op 31 maart bedroeg de woningvoor raad in ons land 2.905.691 woningen. MALMÖ, 20 juli (UPI) De z^eeR- se auteur Hjalmar Gullberg, A Zweedse academie, is woensdag op 63- jarige leeftijd door verdrinking om het levèn gèkomen. Naast eigen waarvan de eerste bundel, „m een vreemde stad", in 1927 vertaalde Gullberg ook dichtwerk en to neelstukken uit het buitenland, onder andere ven 4e oude Grieken, en Garcia Loraa eo Gs&rfela Mistral.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9