Dubbel plezierig... met Heineken! Ovefaë fetixeest Missie in de moderne tijd met nog ondenkbare toestanden Amateur-speurder lost reeks diefstallen op Emigranten- ouders toch vertrokken 1 Kampioenen ten stadhuize sl Radio als medium voor een parochie99 zo groot als heel Nederland Arbeid in een dictatuurstaat Vader en zoon gearresteerd Professiefeesten in St.-Franciscus- Gasthuis Vier jaar voor mishandeling van dochtertje Drinkwater van Goeree- Óverflakkee gefluorideerd 34 Si si; Situatie bij mijnen in T sjecho-Slowakije Rem op kopen op afbetaling Rotterdammer in Antwerpen veroordeeld Ons land Europa's vuilnisbak? Kennedy over de geboortecontrole Gemeente zal Xerxes bij volle mede ver geven De krant kunt U niet missen, geen dag te* *5? A N Z H DKD NSC VRIJDAG 21 JtTLï l'SGl Inademen. Hiep en langzaam. De kruidige geur van het bos. Luisteren. Met aandacht. Het tintelend zingen van de vogels, het zachte zoemen van kleine insekten. En»genieten: van een edel glas natuurzuiver bier. Heerlijk, helder Heineken! Zonflonkerend in het glas, manchet leliewit* Ha, verkwikking! En ook thuis, in de vredige tuin... wat maakt het nóg prettiger? Heineken. Gezondheid! Auto's liet eerst aan de beurt? p A Elders onverkoopbaar kangoeroe. vlees aan Nederland geleverd ub werking 1 r A?" i t l ii: 5' V .-ivXviv^v.vJ.viiii. areaasasaa Heineken v >=V'. PILSENEE, MUNCHENEE..OUD BRliJK. EXTBA. STOUT Wie ook maar een weinig missielec- tuur bijhoudt, wordt telkens getroffen door de geestelijke, lichamelijke en ma teriële noden waaronder de missiona rissen hun arbeid moeten volbrengen. Er wordt veel gegeven, met daarnaast nog te weinig gebed van onze kant. Het is tegelijk voor een krant bijna ondoen lijk de vele dringende aanvragen om hulp op te nemen. Voor vandaag maken we weer eens een uitzondering om met het geval van pater ten Have, in het bijzonder de mis sieliefde van onze lezerskring op peil te houden en waar nodig aan te jagen. Pater ten Have C..S.Sp. schrijft ons en U: In de nieuwe Congo-republiek ligt m n missie Komono. Deze parochie is onge veer zo groot als Nederland met onge veer 200 dorpen. Wij zitten daar met 3 Hollandse paters, respectievelijk 70, 60 en 34 jaar van wie de eerste twee na 40 en 30 'jaar Afrika praktisch aan 't einde van hun krachten zijn. In realiteit sta ik dus praktisch alleen voor deze enorm uitgestrekte parochie. Als jongste van de drie ben ik natuurlijk voortdurend op pad. Dopen, biechthoren, huwelijken in zegenen, H. Misoffer opdragen (gewoon lijk 2 a 3 maal per dag in verschillen de centra), preken, catechismus-onder wijs. zegenen van kinderen, hutten en graven, regelen van onderlinge twisten, zieken verzorgen enz. enz. behoren tot nvin dagelijkse werkzaamheden, al trek kende van dorp tot dorp, om nog maar niet te spreken over de materiële beslom meringen van de noodzakelijke bouw- w^-kzaamheden. Duizend kilometers per maand te fiets en grotendeels te voet is heel gewoon Nu zijn wij bezig met een auto. Een auto is hiér geen' weelde, temeer daar ik dan in plaats van 2 a 3 maal nu 10 a 12 keer per jaar de hele parochie kan bezoeken. De Missie van Komono be staat officieel sinds 8 december 1953 ,de dav van mijn aankomst. De stichter van d° Missie, een man, die om zijn ijver en doorzettingsvermogen de „ijzeren Hem" genoemd werd en inmiddels weer een andere missie aan het stichten is. trot in de grootst denkbare armoede en ellende aan Hij leefde in een arm- zrlige negerhut met als enige rijkdom een kapel in stro. Jarenlang hebben wij in bittere armoede geleefd. Honger en gebrek deden ons aardwortels, blade ren van bomen en struiken en stinkende maniok eten. Verse groenten hadden we niet. Op reis moest ik zelfs slangen, rat ten, rupsen en wonnen eten uit bitte re noodzaak. Geld ontbrak. Gevolg: on dervoeding, ziekte en uitputting. Geen enkele bron van inkomsten, geen steun. Toch kwam er iets tot stand. Wij heb ben nu: 1 kerk, 2 scholen met 2 onder wijzerswoningen, 1 woonhuis. In enkele jaren tijds brachten we ruim 6 duizend heidenen tot het geloof in Christus. Met uw hulp zouden wij nog veel meer kunnen doen. Afgezien van de grote nood aan priesters, broeders en zusters voor zielzorg, bouwwerken onderwijs, opvoeding en ziekenverzor ging zijn er ook nog andere noden, waar voor we uw geestelijke en tijdelijke hulp nodig hebben. Hierbij denk ik o.a. aan het volgende: Kerkjes in diverse centra, Zustershuis, Polikliniek voor behandeling van zieken, Jongensscholen, Meisjesscholen met in ternaat, Huizen voor onderwijzend per soneel. Een vrachtauto is hierbij onmisbaar, daar alles, zelfs water, van verre ge haald moet worden. De zielzorg in mijn uitgestrekte parochie zou ten zeerste be vorderd worden, als wij een auto ter be schikking hadden met een radio-zender tje, afgestemd op een transistor-ontvan- gertje in elk dorp en in elke school. Hiermee is het mogelijk dagelijks inten siever christelijke opvoeding te geven. Morgen- en avondgebed, catechismus- en godsdenstonderwijs kunnen via de ra dio gebeden en gegeven worden. Tevens is dit een machtig strijdmiddel om de communistische propaganda tegen te gaan. zonder hiervoor noodzakelijke missiereizen te moeten onderbreken. Uw hulp is hiervoor onmisbaar. Ik re ken op U. De uitbreiding van het geloof is ons aller zaak. Ik ga u voor. laat u mij niet alleen. Giften kunnen worden gestort op post rekening 23.05.36. t.n.v. Missiezusters v. St Petrus Claver, Bouillonstraat 4, Maastricht. Met extra vermelding: „Voor pater ten Have". Naar zijn persdienst meldt, heeft het I.V.V.V. sympathie en deelneming be tuigd tegenover de families, van de onlangs omgekomen 108 mijnwerkers, slachtoffers van de ramp in de Dukla- rmjn. De persdienst voegt aan deze medede ling nog o.a. het volgende toe: De rege ring heeft bij deze ramp de arbeiders nog eens opgewekt toch mee te blijven werken aan de overwinning van het communism.e Zulk een beroep weerspie gelt de onwilligheid van de mijnwerkers om in onveilige mijnen te arbeiden. De kolenmijnen van Ostrawa zijn bekend orn hun slechte arbeidsvoorwaarden en de tegenstand van de werkers, ondanks al le aansporingen van de autoriteiten. De Tsjechoslowaakse pers maakt dik- $riil« melding van dalende produktie en opwekkingen der desbetreffende instan ties. Anderzijds gaan de aansporingen vergezeld van dreigementen. Arbeiders, die een schicht missen, stellen zich bloot aan gerechtelijie vervolging wegens sa- botage, werkschuwheid of parasitisme. Vaar dezelfde I.V.V.V.-dienst meldt, lijn in Hongarije en Bulgarije ook we derom maatregelen genomen om de pro duktie te verhogen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 juli Werkgevers en werknemers hebben dezer dagen een be spreking gevoerd met hoge ambtenaren van economische zaken over een even tuele verhoging van de eerste aanbeta lingen op afbetalingskopen. De regering is van mening, dat de conjuncturele ex pansie nu een hoogtepunt genaderd is. Zij meent, dat het noodzakelijk is rem mend op te treden in de sectoren waar dat zonder schade woor de economie mo gelijk is. In dat kader voert minister Van Aart- sen reeds een sterk remmend beleid voor de vrije bouwsector. Men wil nu ook het kopen op afbetaling wat minder aantrek kelijk gaan maken. De werkgevers heb ben tijdens de bespreking te kennen ge geven, dat zij over een dergelijke maat regel niet enthousiast zijn. Men wees er van enige kanten op, dat een dergelijke rem wanneer het gaat om het bedwingen van een te sterke economische expansie, niet zoveel effect zal hebben. Daarnaast vindt, men dat de rem op het kopen op afbetaling niet zo erg nodig is aangezien een zelfde maatregel welke in september 1960 genomen werd de verkoop reeds heeft doen teruglopen. Van werknemerszijde werd evenmin door iedere aanwezige enthousiast gerea geerd. Met name de socialisten meenden, dat de maatregel niet moet worden ge nomen. Het helpt niet veel, aldus hun argument, en bovendien zet het maar kwaad bloed. De confessionele werkge vers waren minder afkerig. Met een be moeilijking van niet te irigrijpende aard zouden zij wel mee willen gaan. Nu de ambtenaren kennis hebben ge nomen van de mening van het bedrijfs leven zal de minister binnenkort een be slissing nemen. De indruk bestaat, dat er wel een verhoging van de eerste aan betaling op komst is, maar dat zij een gedifferentieerd karakter zal krijgen. De zwaarste maatregelen zouden dan val len waar het te verwachten effect het grootst is. Velen denken daarbij aan de afbetalingsvoorwaarden voor auto's. ROTTERDAM, 21 juli Een employé van de n. v. S., een metaalhandel aan de Feijenoorddijk, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. als privé de tective de hand weten de leggen op twee mannen, de 52-jarige koopman K. en zijn 17-jarige zoon, die hij op heterdaad be trapt heeft op het stelen van ijzer en koper bij de firma S. Morgen wordt het tweetal voor de officier van justitie ge leid. Al meerdere malen waren er op on verklaarbare wijze sloopijzer en andere metalen gestolen bij de firma. Een per soneelslid, besloot 's nachts de wacht te betrekken om zijn theorie aan de prak tijk te toetsen. Hij veronderstelde name lijk, dat eventuele dieven van de water zijde af het terrein betraden en ook weer via de Nieuwe Maas met hun buit ver dwenen. 's Avonds betrok hj een uitkijkpost in de kabine van een kraan en urenlang zat hij daar hoog en droog te mijmeren, terwijl de maan zilverig door de wolken scheen en de omgeving verlichtte. Het aas even na twaalf uur, toen een roeiboot zacht aan kwam drijven en af gemeerd werd aan een der sloopschepen, die voor de wal liggen. Twee mannen gingen het sloopschip op en haalden uit het ruim ongeveer 500 kilo sloopijzer, dat zij in het gangboord opstapelden. Ver volgens gingen zij een loods binr. cn waar de beide mannen 100 kilo koperkabel weg sleepten. Inmiddels had de „uitkijk" telefonisch de politie gewaarschuwd. Aan de land- zijd» l»?d»n manschappen van enkele radiowagens een kordon en van de rivier zijde naderde een boot van de Rivierpo litie. Twee agc -n kregen de vader op het terrein te pakken maar de zoon wist aanvankelijk te ontkomen en zwom naar een naburig terrein. Daar werd hii echter opgewacht door agenten, die zich over hem ontfermden. BRUSSEL, !1 juli (ANP) De recht bank in Antwerpen heeft de 23-jarige Ne derlandse zeeman P. B. uit Rotterdam, wegens het smokkelen van boter veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en een geldboete van 236,000 frank (ongeveer 16.500 gulden). ROTTERDAM, 21 juli Het is dan toch nog in orde gekomen met de reis van emigrantenouders naar Buffalo in de Ver. Staten. Dinsdag was er pech met de D.C. 4, waarmede de reis gemaakt zou worden; het toestel stond en bleef in Newfoundland. Toen werd een andere maatschappij in geschakeld, de „President Air Lines", die echter geen landingsrechten had voor de ze speciale vlucht. Inmiddels wachtten de 71 ouders (onder wie zes boven de 80 jaar) in het Savoy-hotel te Rotterdam op het verlossende woord. Dat werd tenslotte gesproken door Swiss Air, die het gezelschap vanmor gen aan boord nam en om half 9 van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven vertrok om het naar Zürich te vliegen, waar een straalvliegtuig gereed was ge houden voor de oceaanvlucht naar New York en vandaar naar Buffalo. ROTTERDAM. 21 juli Drie zusters, werkzaam in het St. Franciscus Gasthuis vieren zaterdag a.s. haar veertigjarig pro- fessiefeest: zuster Leocadia, zuster Mat- thia en zuster Gertrudis. Zuster Leocadia is verbonden aan de polikliniek; zij ver richt haar arbeid in het St. Franciscus Gasthuis reeds sinds 31 januari 1928. Zus ter Matthia, werkzaam in de huisnoude- lijke dienst, bracht bijna haar gehele kloostertijd in het ziekenhuis door: zij kwam er op 8 augustus 1924. Zuster Ger trudis wijdt zich aan de ziekenverpleging in de nieuwbouw van het Gasthuis. Op 23 april 1942 verhuisde zij van Voorburg naar Rotterdam. Zuster Leocadia is af komstig uit Dordrecht, zuster Matthia uit Baarn en zuster Gertrudis uit Warmer.- huizen. Zaterdagmorgen om zeven uur wordt in de kapel van het St. Franciscus Gasthuis een plechtige H Mis opgedragen ter in tentie van de drie zusters. ROTTERDAM, 21 juli De Rotter damse rechtbank heeft vanmorgen de 21-jarige fabrieksarbeider A. P. wegens mishandeling, meermalen gepleegd, en poging tot zware mishandeling veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek en ter beschikking stel ling van de regering. Tijdens de rechtszitting van dinsdag 11 juli eiste de officier van justitie, mr. H van Buuren vijf jaar met aftrek tegen de man, die ervan werd beschuldigd, dat hij op 11 februari van dit jaar zijn doch tertje hoeft gedwongen met ontbloot buik je op zeer korte afstand van een fel bran dende vulkachel te gaan staan. 1-Iet meis je liep hierdoor een tweede graads brand wond van 10 cm. op. Bovendien werd P. ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1959 en 1960 het kind meermalen tegen het hoofdje zou hebben geslagen en gestompt Het psychiatrisch rapport oordeelde de man verminderd toerekeningsvatbaar. DEN HAAG 21 juli De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft goedkeuring verleend aan de Stich ting „De Drinkwaterleiding Goeree en .Overflakkee" te Middelharnis aan het door haar af te leveren water natriura- silicofluoride toe te voegen, De waterleiding op het eiland Goeree- Overfiakkee is, nadat de Minister zich met de conclusies van het rapport van de Gezondheidsraad „Cariëspreventie met fluoriden" heeft verenigd, de eerste streekwaterleiding waar op grond van de in dit rapport bevatte bevindingen tot fiuoridering van drinkwater zal worden overgegaan. Het verzoek van de Stichting „De Drink waterleiding Goeree en Overflakkee" om tot correctie van het fluoride-iongehalte te mogen overgaan, werd door alle art sen en tandartsen op het eiland onder steund, terwijl ook de Stichting ter be vordering van de tandheelkundige jeugd zorg en de plaatselijke afdeling van de Zuidhollandse Vereniging „Het Groene Kruis" met dit verzoek adhaesie betuig den. Het voorzieningsgebied van de Stich ting bestaat uit 13 gemeenten met on geveer 33.000 inwoners. Het aantal aan sluitingen bedraagt ruim 10.000. UTRECHT, 21 juli De verordening hc- en verwerking (paarde)-vlees van het produktschap voor vee en vlees is door de minister van Landbouw en Vis serij nog voor een jaar geaccepteerd. Dit werd hier meegedeeld op de openbare vergadering van het produktschap. De minister heeft weliswaar overwegende be zwaren tegen de verordening, maar hij wil nog een jaar wachten op de resul taten van het wetenschappelijk onder zoek naar de mogelijkheid „vreemd" vlees aan te tonen in vleeswaren. De verordening verbiedt ook de ver werking van kangoeroevlees. De voor zitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, zei vanmorgen echter, dat het „kangoeroedrama" vanzelf wel zal aflo pen. De import uit Australië wordt door de transportkosten namelijk te duur. Het kangoeroevlees dat de afgelopen maan den Nederland is binnengekomen, was afkomstig van een partij die in Duits land onverkoopbaar bleek: daarom werd het vlees hier tegen lage pijzen aange boden. De heer De Veer merkte op, dat Ne derland niet de vuilnisbak van Europa mag worden. De overschotjes van al lerlei internationale transacties, „ge strande partijen", zoals de heer De Veer ze noemde, komen naar Neder land, „en de vlag dekt vaak de lading niet". Op deze manier komt nu ook corned beef ons land binnen". Derge lijke import werkt verstorend en kan eigenlijk de toets der kritiek niet door- WASHINGTON, 21 juli (Reuter) Tijdens een persconferentie, die P!'bS dent Kennedy hield in de Amerika»0" hoofdstad, bracht een van de verslag#^ vers een kwestie, die tijdens Kenned) verkiezingsstrijd met Nixon veel sl" heeft doen opwaaien, plotseling naar voren. De betrokken journalist 'vroeg: ,.ZU', len de Verenigde Staten, wanneer land dit zou vragen, behulpzaam zijn de uitvoering van maatregelen die bcortecontrole beogen?" Ketterlijk luidde Kennedy's antwoor£\ „Dil is een kwestie waarover elk lal1 bij zelf moet beslissen. Wij helpen lah' die in deze een verschillende politiek vraag had gesteld naar aanleiding het feit, dat de regering van Pakis' I I Cf ROTTERDAM. 21 juli. Er waren gistermiddag heel wat voetbal-prominen ten in de Burgerzaal van het Rotter damse stadhuis toen daar de spelers van het kampioenselftal met hun dames door het gemeentebestuur werden ont vangen. Daar waren de voorzitter van de KNVB A. Schroder en de secretaris- penningmeester Lo Brunt, het bestuurs lid Dirk NUs en de voorzitter van de Rotterdamse afdeling .Tan Bülo. verder A. Brinkman, de voorzitter van VUC rn nog meer „oude" bekenden als Wim I.a- gendaal. Loco-burgemeester J. U. Schilthuis zei in zijn toespraak, dat de gemeente wel iswaar meermalen een kampioenself tal ontving, maar dat twee ontvangsten binnen een termijn van zes weken wel een unicum was. De loco-burgemeester zei, dat Xerxes in zijn 57-.jarig besthan heel wat voor sportlievend Rotterdam heeft betekend en grote voetballers heeft opgeleverd. Zes a zeven keer heeft Xerxes van terrein moeten veranderen en nu hangt weer een verhuizing boven het hoofd ih verhand met het noorde lijk wegenplan. Het gemeentebestuur zei de heer Schilthuis, zal zich alle moeite geven Xerxes te helpen aan voetbalvelden die aan alle eisen zul len voldoen. De toespraak werd beantwoord don- de Xerxes-voorzitter de heer H. F. J. de" vo«' ren. Mijn inziens moeten zij zelf besl1'1 ten wat zij doen". Later bleek dat de verslaggever de Verenigde Staten om hulp heeft zocht bij het tegengaan van de en°{ bevolkingsexplosie in dit land. staan, aldus de heer De Veer, die v der nog sprak van oneerlijke conc°r rentie. Hij deelde mee, dat het P gl duktschap op het ogenblik nagaat,et er aan de hand van de warenwet 0 een punt achter deze zaken kan den gezet. Met belangstelling luisteren de sPe van de landskampioen bij de aWa>' naar de toespraak van de loco-W meester J. U. Schilthuis. Keeven. die, dankbaar, voor de ontv - f- toch even wilde wijze op de moeiW den die een kampioenschap in het 0 teur-voetbal met zich brengt Men de hoogste sport op deze ladder b®' en men kan alleen nog zich hand') v< Vayi ft,. - Tri ;UrUt; H VE' 'Vn, of terugvallen. Men heeft zich hi' beraden en verkiest dan eer het c stappen naar de onderste sport ladder van het semi-professiona1. om nieuwe stijgingskansen te kr'J^ De heer Keeven wilde echter vasü®*"^ dat „Xerxes" enorm veel vreugde het amateurvoetbal heeft beleefd. Na deze woorden kwam een 0 ,,1' dwongen samenzijn in de aangren'^,,.,11' trouwzaal, waar de gemeente vel'vae(ef gen aanbood. Wethouder R. ^an,ï W (Sportzaken) wooude de ontvang®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 10