- Bombardementen duurden gisteren voort MACHTIGE STUW BIJ HAGESTEIN BREEKT LEKSTROOM ZWARE GEVECHTEN RONDOM BIZERTA Veiligheidsraad vanavond in spoedzitting bijeen t Hachelijk avontuur van Duitse marinemannen Portugezen vallen aan in ANGOLA Offensief tegen rebellen KLM-direeteur wekt Engeland op toe te treden tot E.E.G. Met welke tong? Bizerta MARGARET NAAR HET THEATER m Radio Moskou: ?dage misdaad" Het weer Jongen vlucht uit rijksinternaat zonk op de Eems üls een baksteen Landingsvaartuig in twee minuten Koopvaardijgage met 10% verhoogd JOURNALISTEN MOGEN KIJKEN Drs. van der Beugel spreekt de Londense Kamer van Koophandel toe Tropische storm passeert Curacao um VRIJDAG 21 JULI 1961 Verbetering op komst 'éi" Na diefstal door politie aangehouden 1is van vijf nieter V ij f drenkelingen opgepikt Wijziging loopt vooruit op nieuwe c.a.o. En h 1 >idl 12 pagina's ««lil TUNIS/PARIJS, 21 juli (AFP, Rtr., UPI) „Wij zullen gaan t°t het uiterste. Een andere mogelijkheid bestaat trouwens al niet meer." Met deze woorden heeft de president van Tunesië, hlabib Bourguiba, gisteren in een interview met een verslag gever van het linkse Franse week blad „L'Express" duidelijk ge haakt wat er voor zijn land in de strijd onl Bizerta op het spel staat. En inderdaad: een weg terug schijnt voor beide par tijen, sinds de gebeurtenissen van gisteren, onmogelijk te zijn. Met Veldartillerie en mortieren heeft het Tunesische leger de Franse tftarinebasis gistermiddag zwaar gebombardeerd. Gisteravond on dernam het Franse leger een niet minder felle tegenactie. Eenheden Parachutisten werden ingezet °m de Tunesische kanonnen tot Minder regen Aan zee Het weer in Europa T? Bu' cWnte boven "Cunbur, Cen„hagen zwijgen te brengen. De Franse luchtmacht voerde inmiddels een bombardement uit op de stel lingen van de vijand. Een nabij de basis gelegen cementfabriek werd geheel verwoest. Bereid tot gesprek Veiligheidsraad „Lage misdaad" §1 §5 De brede stroom van de Lek zal binnenkort zijn krachten breken op twee enorme stalen schuivendie bij Hagestein in een nieuw rivierbed zijn geplaatst. De totale breedte van de vizierstuw te Hagestein is 110 meter. In 1954 is men begonnen met de bouw. Doorvaart- hoogte bij de geheven schuiven is 9,10 meter. De 200 ton zware vizierschuiven van deze stuw zijn uniek in de wereld. De overspanning is 48 meter. Door middel van elektromotoren kunnen zij in 2% uur in de hoogste stand worden geheven. Deze stuwen zijn bedoeld om in samenhang met het Deltaplan te zorgen voor een betere verdeling van het beschikbare zoete water ten behoeve van de landbouw, scheepvaart, industrie en de drinkwatervoorziening. De hoogte van de bogen is ongeveer 28 meter boven N.A.P. LOEANDA, 27 juli (UPI) Een sterke afdeling van het Por tugese leger heeft; gisteren een offensief ingezet tegen het cen trum van de opstandige beweging in Noord-Angola. Volgens rappor ten, die in Loeanda zijn binnen gekomen, hebben afdelingen van het leger een gebied van honderd vierkante kilometer afgezet rond om de rebellenhoofdstad Nam- boeangongo, op ongeveer 140 kilometer ten noordoosten van Loeanda. Andere eenheden van de Portugese strijdkrachten zijn in het omsingelde gebied aange komen om acties te beginnen in verschillende sectoren. O PRINSES IRENE IN MEXICO De haven van Bizerta is de I une- siërs een doorn in het vlees. Ofschoon die doorn in liet geheel geen bedrei ging vormt van de onafhankelijkheid van het land, integendeel een nood zakelijke strategische beveiliging vormt voor de stabiliteit in dat deel van de wereld en dus ook in bei belang van 1 unesië werkt, worden de natio nalistische gevoelens tot bet kook punt opgezweept. In de Veiligheids raad staan natuurlijk enige onvolwas sen naties klaar om resoluties in te dienen. g» iglPlfll HET NIEUWE DAGBLAD -i 11 is de Franse vice-admiraal Maurice "f'ninancommandant van de door Tu- es>ë opgeëiste Franse vlootbasis Bizerta. Verwachting tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt en op de ■heeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, maar in het Waddenge- bied vrij krachtige noordwestelijke h'ind. Weini/g verandering in tempe- ratuur. Zaterdag zon: 4.4620.46; maan: 14.59—0.28. Wan onze weerkundige medewerker) j bE BILT, 21 juli. In het grootste eel van ons land heben wij nu al jhun twee dagen geen zon meer gezien, o Zeeland en Limburg was het giste- Vn wèl voor een groot deel van de dag 'Phnig en ook vanmorgen was het daar 'j'ochts licht tot half bewolkt. Er is een j^hgzame verbetering onderweg. Het j°Sedrukgebied ten westen van Schot- j®hd breid., zich langzaam naar de .oordzee uit. Dit zal tot gevolg heb- Zf1 dat de bewolking verder iets gaat Piossen, zodat het weer geleidelijk een uat zonniger karakter krijgt met iets jj.^cre middagtemperaturen. Voorname- Ujn het noorden komen nog enkele riUl.tjes voor, maar ook die gaan ver- UWlJnen. .Morgen verder afnemende noordwes- qP wind en verspreide opklaringen, fat meeste plaatsen droog. Tempe- «tuur in de middag zestien tot achttien fj aden. Zeewater zeventien graden, ^bfuitzichten: nog koel, maar in het ^«ekeinde geleidelijk wat beter strand- Sp ation d« Heidei V^nburg t^mgen pU5c®mbürg fcnoble 1 'nehen fHieh -»eve "Tno reben Weer regenbui geh. bew. zw. bew. motregen zw. bew max min. neersi temp temp afgeJ gisteren 24 uur 15 17 18 15 16 1. motregen 17 zw. bew. geh. bew zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw bew. onbew. zw. bew. onbew. mist licht bew onbew. regen zw. bew. licht bew vr.w.onbew. 22 vr.w.onbew 28 half bew. 25 vr.w.onbew 22 vr.w.onbew. 21 licht bew. 29 14 14 14 13 13 12 12 12 11 15 11 12 10 10 11 14 11 18 13 13 10 9 10 12 10 8 16 1 0.4 0 3 0.4 4 0 0 0 0 0 1 0 3 0 0 0.1 0 2 0 0 0 0 0 2 0 0 Do veiligheidsraad komt vanavond oni acht uur (Nederlandse tijd) in spoed zitting bijeen op verzoek van de Tune sische regering, die Frankrijk van agres sie beschuldigt. „Een afschuwelijk con flict" noemde de Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murville, de gebeurtenissen van de laat ste dagen. Van gezaghebbende Franse zijde is meegedeeld, dat er tot dusver in Bizerta 90 Tunesiër» zijn gedood en 200 gevangen zijn genomen. Aan Fran se kant werden 5 man gedood en 30 ge wond. De Tunesische minister van voor lichting heeft de Tunesische verliezen vanochtend vroeg op 11 Ododen en 500 gewondeng estelcf. Over zee en door de lucht voeren de Fransen inmiddels nog steeds ver sterkingen naar Bizerta aan. Voor de kust van de basis patrouilleren ster ke eenheden van de Franse vloot. Radio Tunis beschuldigde de Fran sen er gisteren van dat zij enkele kruisers hadden gebruikt voor een bombardement van de Tunesische i stellingen, maar dit werd gister avond door de Franse legerleiding of ficieel tegengesproken. De Fransen ontkennen ook dat zij bij hun bom bardementen gebruik hebben ge maakt van napalmbommen. Wel heb ben de vliegtuigen bij hun aanvallen raketten afgevuurd. Verslaggevers, die het oorlogsterrein bezochten, meidden dat de Tunesische soldaten zeer onder de indruk waren van de kracht en het geweld der Franse aan vallen. Ook aan de Tunesisch-Algerijnse grens is het gisteren tot 1 otsingen ge komen tussen Frause en Tunesische soldaten. Tunesië eist een deel van de Sahara op in dit gebied en stuurde reeds vrijwilligers de (Franse) woes tijn in om aan die aanspraken kracht bij te zetten. De vrijwilligers wilden de Tunesische vlag planten in de omge ving van Fort Saint, waarbij liet tot bloedige botsingen kwam met de daar gelegerde Franse troepen. Nadere ge gevens over dit deel van de strijd wa ren vanmorgen nog niet bekend. De regering van Zweden heeft zich, op verzoek van de regering in Tunis, bereid verklaard de Tunesische belan gen in Parijs voorlopig te behartigen. Zoals wij reeds meldden in een deel van de vorige editie, heeft de Tune sische regering gisteren de betrekkin gen met Frankrijk van welk land het in 1956 onafhankelijk werd verbro ken. De Franse regering, die dit zeer betreurt, blijft bereid piet Tunesië de status van Bizerta te béspreken, „maar niet in een situatie van dreiging en ge weld". Premier Michel Debré zei gister avond in de Senaat, dat Frankrijk ook bereid is met Tunesië de voorwaarden voor een onmiddellijk staakt-het-vu- ren te bespreken. De Franse regering heeft dit officieel in een nota aan de Tunesische regering meegedeeld. De bré. die het conflict „een betreurens waardige twist" noemde, schoof de vol le verantwoordelijkheid voor de gebeur tenissen op de schouders van de Tu nesische regering. „Wij hebben nooit onze wens verborgen om de betrekkin gen met Tunesië te verbeteren door een HABIB BOURGUIBA (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 juli De politie heeft een achttien-jarige jongen aange houden, die in het begin van deze maand uit een rijksjongensinternaal was ontvlucht. In de tijd dat hij voort vluchtig was, kwam hij af en toe bij zijn zwager eten. Op een gegeven mo ment miste deze f 185,- uit zijn porte feuille. Hij diende een klacht in bij de politie, waarna de jongen werd gear resteerd. gesprek over Bizerta", aldus de Fran se premier. Soortgelijke opmerkingen werden gemaakt door minister Couve de Murville in de Nationale Vergade ring. NEW YORK. De spoedzitting van de Veiligheidsraad van heden avond wordt gehouden op verzoek van de Tunesische regering, die een offi ciële klacht heeft ingediend tegen Frankrijk wegens de „duidelijke en vooraf beraamde agressie" van dit land. De Fransen dienen het „gehele Tunesische grondgebied" onmiddellijk te ontruimen, aldus de Tunesische no ta aan de voorzitter van de Veiligheids raad, Leopoldo Benites (Ecuador). In de nota wordt verder verklaard, dat de stad en het bestuur van Bizerta (de stad Bizerta is iets anders dan de ma rinebasis Bizerta) sinds 19 juli bloot staan aan aanvallen van de Franse luchtmacht en de Franse marine. Bo vendien hebben de Fransen het Tune sische luchtruim geschonden door acht honderd parachutisten boven Bizerta neer te laten. Hoe de internationale sympathieën ten opzichte van het Frans-Tunesische geschil ongeveer liggen, tekende zich gisteren al een beetje af. Terwijl de regering van de Verenigde Staten een beroep deed op beide landen onmiddel lijk het vuren te staken, noemde radio Moskou liet Franse optreden in Bizerta „een lage misdaad". Volgens de com mentator van de Russische radio heb ben de Fransen een aanval op Bizerta ondernomen om de Algerijnen te laten zien: „Kijk eens hoe wij afrekenen met zelfs een soevereine staat!" De regering van de Verenigde Arabische Republiek heeft Tunesië gisteren troe pen en wapens in de strijd tegen het Franse leger aangeboden. Eenzelfde aanbod ontving Tunesië van de voorlo pige Algerijnse regering in balling schap, die haar zetel heeft in Tunis. President Bourguiba heeft verklaard dat hij vrijwilligers uit het buitenland heeft aanvaard voor de strijd tegen de Fransen. MIDDELHARNIS, 21 juli Aan het strand, bij de haven van Goederede is gisteren een grote vis dood aangespoeld. Het dier is vijf meter lang en heeft een omtrek van twee meter. Het is een wal visachtig, tanden dragend dier, vermoe delijk verwant aan de potvis. In de bek van het nog gave dier staan 44 scherpe tanden. Op verzoek van de burgemeester van Goederede, zal de visserij-inspectie de vis identificeren. DELFZIJL, 21 juli Vijf Duitse ma rinemannen hebben gisteravond een ha chelijk avontuur beleefd. Het landings vaartuig, waarmee ze van Emden on derweg waren naar het eiland Borkum, maakte opeens water en zonk binnen twee minuten als een bakstee- ~>e vijf militairen hebben een half uur in het water gelegen en dreven in een sterke stroom zeewaarts. Toen werden ze op gepikt door de passagiersboot „Rot tum" van rederij Wagenborg die de mannen in Delfzijl aan wal gebracht heeft. De vijf marinemannen werden bij toeval ontdekt door een stuurman van de „Rottum". Hij zag iets geels drij ven op de Eems en greep voor alle ze kerheid een kijker. Toen men zag, dat er in reddingsvesten gestoken mensen in het woelige water lagen, liet kapi tein A. Schaap de salpnboot bijdraaien. Met een lijn werden de vijf Duitsers aan boord gebracht. Ze kregen droge kleren en hete koffie, waarna ze hun angstige avontuur konden vertellen. DEN HAAG, 21 juli Voor zeevaren den ter koopvaardij zal met ingang van 1 augustus een algemene gageverho- ging worden ingevoerd van tien procent over het loon en alle vaste toelagen. Deze verhoging is een van de resultaten van het overleg tussen werknemers- en werkgeversorganisaties over een nieu we c.a.o. voor de koopvaardij; de wij zigingen lopen op deze c.a.o. vooruit. In een gezamenlijk communiqué ver klaren de organisaties dat de onderhan delingen door omstandigheden van tech nische aard niet op korte termijn kun nen worden afgesloten. Daarom is be sloten reeds per 1 augustus een aantal belangrijke wijzigingen in te voeren. De andere wijzigingen houden in: het toe kennen van een halve werkdag verlot voor iedere zaterdagmiddag, waarop 12 uur wordt gewerkt; thans krijgt het koopvaardijpersoneel reeds een volle werkdag verlof voor dienst op zondag. Verder is men het eens geworden over een verlenging van het periodieke ver lof (de jaarlijkse vakantie) met drie da gen. Aan het college van rijksbemiddelaars is om goedkeuring van het overeenge- komene verzocht. De besprekingen zui len begin september worden hervat. ROME, 20 juli (Rtr.) - De Italiaanse minister-president, Fanfani, heeft be sloten een bezoek te brengen aan Mos kou, zo verklaarde de minister van bui tenlandse zaken, Segni, vandaag in de wandelgangen van het parlement. Volgens een andere bron zou Fanfani begin volgende maand naar Moskou gaan. De mannen zijn op het eiland Borkum gestationeerd. Ze moesten met een log ge, ijzeren landingsboot oversteken van Emden, maar kregen de raad te wach ten op gunstig t.lj, daar er op de Eems. zeker voor „vormloze bakken" als landingsvaartuigen, gevaarlijke stro men kunnen optreden. De vijf, varië rend in leeftijd van 20 tot 26 jaar, sloe gen deze waarschuwing echter in de wind. Vier uur voeren ze ongestoord en wa ren bij boei w-10, een zeemijl van Bor kum verwijderd toen plotseling de stroom keerde en de wind iets aanwak kerde, waardoor hoge golven ontston den. De landingsboot kreeg twee rol lers over en het pleit was beslecht. De matrozen hadden nog de tegenwoordig heid van geest om een luchtdichte Ijs- kist overboord te smijten. Ze doken hem na, klemden zich eraan vast en bleven z® ronddrijven. Door de sterke stroom bleek het niet mogelijk naar het eiland te zwemmen. Een van de vijf 1 lie hun namen niet bekend wilden maken) beleefde nog een extra angstig moment. Op het ogen blik dat de boot zonk, was hij in het kleine machinekamertje en kon zich zelf niet bevrijden uit de volgelopen bak. Met een bajonet hebben zijn collega's de machinekamer opengebroken en hem op het laatste nippertje bevrijd. De marinemannen brachten de nacht door op de drijvende jeugdherberg „P. A. Koerts" in de haven van Delfzijl en vertrokken vanmorgen vroeg met de „Rottum" naar hun standplaats Bor kum. De marechaussee heeft nog gis teravond hun commandanten op het ei land op de hoogte gebracht van hun avontuur. Het voornaamste, doel van het offen sief is de stad Namboeangongo zelf. Hier hebben de terroristen een onaf hankelijke regering voor Angola geves tigd. Het Portugese leger is op alles voorbereid. Zo heeft men materiaal bij zich om bruggen te slaan en andere ver bindingen te herstellen. Voortdurend worden nog Portugese soldaten uit Loe anda naar het betrokken gebied ge stuurd. Het aantal rebellen in het bergachti ge, met oerbossen bedekte terrein wordt geschat op ruim tienduizend. De omge ving van Namboeangongo is het laatste gebied, dat geheel in handen van de re bellen is. Elders in Angola zijn de ver bindingen tussen de belangrijkste centra geheel hersteld. Geïsoleerde groepen op standelingen zijn naar onherbergzame streken gevlucht, van waaruit zij op ge zette tijden snelle onverhoedse overval len uitvoeren. Het Portugese leger probeert blijk baar om door een groot offensief snel een einde te maken aan de opstandige beweging, vóórdat in november het re genseizoen aanbreekt en grote gemoto riseerde verplaatsingen van het leger onmogelijk zullen zijn. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 21 juli He Nederlandse Kamer van Koophandel in Groot-Brit- tannië vierde gisteren zijn 70e verjaar dag met het houden van de jaarlijkse vergadering en met een lunch in het Dorehester-hotel. Onder de gasten voor het noenmaal bevonden zich de presi dent-directeur van öe K.L.M., drs. E. II. van der Beugel als ere-gasl en spreker; de heer Maudling, Brits minis ter van handel; de Nederlandse ambas sadeur, baron Bentinck van Schoonhee- ten; Lord Douglas of Kirtleside, direc teur van de Britse Europese Luchtvaart maatschappij, Lord Kilmarnock, presi dent van de Londense Kamer van Koop handel; Sir Andrew Noble, Brits am bassadeur in Den Haag; en het Lager huislid Denis Healy, officieel woord voerder van de Labourfractie in het parlement voor buitenlandse zaken. De heer Van der Beugel hield een zeer geestige, openhartige en boeiende rede over de kwestie van Engelands betrek kingen met de E.E.G. Hij schetste de standpunten van de diverse leden van de E.E.G., variërend van Nederlandse geestdrift voor Engelands lidmaatschap via de tweeslachtigheid van Duitsland, dat met twee tongen spreekt (die van politicus en die van de econoom) tot uit gesproken onwil, van Frankrijk, dat Europese idealen misbruikt voor eigen macht. Hij herinnerde er aan dat, in dien Engeland in 1949 of 1950 bereid was geweest tot nauwere betrekkingen met West-Europa, dit land het leiderschap zou zijn aangeboden op een gouden schaal. Hij wees er met nadruk op. da( Engeland geen illussie moet koesteren en dat de Europese Economische Ge meenschap een voldongen feit is en een instelling van blijvende aard. Hij meen de, dat Brittanië moet besluiten de sprong te wagen na eerst onomwonden duidelijk gemaakt te hebben wat het van de inhoud van het Verdrag van Ro me kan accepteren en welke speciale voorzieningen het meent te moeten vragen om zekere belangen veilig te stellen, zoals de rechten van de Geme- nebestlanden en de verplichtingen ten aanzien van de Vrijhandelszone. De heer Van der Beugel voorspelde dat de onderhandelingen veel tijd en veel ge duld zullen vereisen. LISSABON (Reuter) De Portugese ministeries van buitenlandse zaken en overzeese gebiedsdelen hebben gisteren bekendgemaakt, dat „onpartijdige" bui tenlandse journalisten en fotogralen een visum kunnen krijgen oor Angola. Vol gens de verklaring werd het verstrekken van visa enkele weken geleden opge schort, omdat de opstandelingen in An gola zowel Portugezen als vreemdelin gen zonder onderscheid mishandelden en vermoordden. „De maatregel werd niet genomen omdat er in Angola iets te verbergen was. Nu de toestand daar gestadig ver betert, kunnen weer visa worden ver strekt." MEXICO, 21 juli Prinses Irene heeft donderdag, vergezeld van Avecita Lopez Mateos, de dochter van de president van de republiek een be zoek aan het universiteitscomplex ge bracht. Zij maakte een rondgang en sprak haar bewondering uit over de fresco's op de muren van de hoofdge bouwen. De tegenwoordige directeur van de K.L.M., de heer Van der Beugel, die niet lang geleden staatssecretaris van Buitenlandse Zaken was, heelt in een toespraak in Londen betoogd, dat Nederland gaarne zou zien, dat Engeland zich bij de Europese Eco nomische Gemeenschap voegde. Im mers, in die E.E.G. voert Frankrijk de boventoon, en dat land misbruikt Europese idealen voor eigen macht. Duitsland is ook al niets, want het spreekt met twee tongen. Met welke long sprak de heer an der Beugel eigenlijk zelf? Met die van de K.L.M.? Welk belang beeft de K.L.M.. in baar huidige misère, bij Engelands toetreding lot de E.E.G.? Dat onze nationale lucht vaartmaatschappij ergens internatio nale aansluiting zoekt, is begrijpelijk. Als zij dit nastreeft door de Europese relaties naast de deur te bederven, beperkt zij de alternatieven tot haar eigen nadeel. De staat heeft wel eens moeien hij- springen ten behoeve van de K.L.M. Dat de K.L.M. nu bijspringt ten be hoeve van Buitenlandse Zaken is weer iets nieuws. 1 unesië beeft geen redelijk belang bij deze rel. Een marinehaven op die plaats is wel een levensbelang van heel Europa. Khroesjtsjev lacht. WILLEMSTAD, 21 juli (ANP) Een orkaanvliegtuig heeft op 260 zeemijl ten oosten van Bonaire de eerste tropische storm van liet seizoen, de „Anna" ge signaleerd. De sterkste kracht ten noord oosten van het centrum is vijftig tot zestig knopen. Verwacht werd dat de „Anna" de afgelopen nacht langs Bo naire en in de nanacht noordlijk langs Curagao zou trekken. De „Anna" is op Curasao thans het onderwerp van ge sprek. Er is reeds regen gevallen. De scholen waren gistermiddag gesloten. Ghana President Kwame Nkroe- mah van Ghana heeft een uitnodiging van president Lioe Sjao-tsji om een be zoek aan de Volksrepubliek China te brengen aanvaard. Een datum is nog niet vastgesteld. De Ghanese president maakt op het ogenblik een reis door de Sovjet-Unie (Reuter). m I 'ivz xv' SSSf jSiw G Bij officiële plecniigncuea is prinses Muryaid, die in de herfst cru L.l'.üy niet meer aanwezig. Maar het met-officiële theaterbezoek ,mart4f tuaar de Men ziet haar hier bij het betreden van een schouwburg in Haymarke musical „Bye bye birdiewordt opQevn"*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1